MOEILIJKHEDEN BU SPOORWEGEN NEMEN ERNSTIGE VORMEN AAN Vertragingen orde van de dag Verkoelend bad werd door velen met de dood bekocht Engelse versterkingen stromen Koeweit binnen Italiaan vermist na duik in de Zijl SteCcidóeSouhwuX Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 33 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDE1S EN OMSTREKEN MAANDAG 3 JULI 1961 51ste JAARGANG No. 15362 «/WSA/WWWS/SA/SAA/WWWS/WA/». Veiligheidsraad over Koeweit: olie op de golven Telef 3 0 9 3 5 Red 30015, 35594 Advert. 3 0 8 3 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 1030 03 Abonn. 0,59 p. w., f 3,55 p. mnd. f 7,50 p. ïrw., Franco p.p f 8.-Adv 17 cfrp. mm., Telefoontjes f 1,50 gedeeld, dat de nieuwe dienstrege ling van het personeel een grotere inspanning vraagt en tot een inten sief gebruik van het materieel leidt. Het spreekt vanzelf, aldus de N.S.- directie, dat de dienstregeling hier door gevoeliger is geworden en dat bijzondere factoren zowel algemene als incidentele een grotere invloed neel werkt. Van subversieve akties zuUen uitoefenen dan voorheen, is geen sprake geweest. De machinis- Wat die algemene factoren betreft ten waren het alleen maar moe. Zij wijst de N.S.-directie op het tekort hadden hinder van de hoge tempe- aan personeel dat door de algemene raturen en waren vermoeid door de situatie op de arbeidsmarkt voort- De moeilijkheden waarmee de Nederlandse Spoorwegen te kampen heb- lanêe diensten. Daarbij komt dat durend wordt vergroot. Voorts noemt ben en die zich voornamelijk manifesteren in vertraging in de treinenloop men geen uitweg meer ziet. Het men de vijfdaagse werkweek met n hebben in het afgelopen week-einde en met name op zaterdagavond ern- spoorwegpersoneel toont zijn goede toegenomen reizigersaanbod op vrij- stige vormen aangenomen. wil» maar meent dat het onmogelijk dagavond en zaterdag en een aan- De vertragingen die in'sommige gevallen opliepen tot twee uur deden is m?t het huidige personeelbestand zienlijk toegenomen stukgoederen - zich voornamelijk voor in Amsterdam en omgeving, doch waren tot ver in de nieuwe krappe dienstregeling uit vervoer. Als bijzondere factor signa- het land merkbaar. te voeren. Dit is ook de mening van leren de Nederlandse Spoorwegen Het is ook voorgekomen, dat machinisten die reeds tien tot twaalf uur de heer G.H. J. Alink, voorzitter het feit dat op zaterdag 1 juli het in dienst waren weigerden hun treinen bij aankomst naar de rangeer- van de bedrijfsgroep spoorwegen van hoogseizoen van de vakantietyd be- emplacementen te brengen. Dit had tot gevolg dat met name in Amster- de Nederlandse Bond van Vervoers- gon waarin diverse topdagen voor- dam de treinen zich ophoopten en andere niet konden binnenlopen. Zater- personeel. Ook speelt naar diens me- komen, waarvan deze zaterdag de dagavond laat werd nog extra personeel opgeroepen om de treinen naar ning het beschikbare materieel een eerste was. Het zeer fraaie zomer de emplacementen te brengen. Deze gang van zaken vond ook zijn weerslag rol. Men heeft, aldus de heer Alink, weer droeg er voorts in belangrijke in de dienst van zondag toen vertraging ontstond bij het voorrijden van niet deze nieuwe dienstregeling een mate toe bij dat het aantal reizigers materieel. De Beneluxtrein had meer dan een uur vertraging, en ook enke- blunder begaan. Deze dienstregeling (met veel bagage en fietsen) hoog - - - - - - is niet uit te voeren en men zal erop opliep. Ook het strandvervoer was terug moeten komen. De ontevreden- buitengewoon intensief. De directie heid onder het spoorwegpersoneel van de N.S. zegt het te betreuren over de arbeidsvoorwaarden speelt dat het reizende publiek tengevolge alleen maar een nevenrol. hiervan veel ongerief ondervindt. Zij Men kan het enthousiasme niet ^aan maatregelen te nemen meer opbrengen om door persoon- f?' „uSL wÜfw i;iw .-L.- ling. De aan het einde van deze week nine eT SS telaten ^troffen maatregelen tot dit doel draaien die veel te kort is gemeten zullen worden gevolgd door andere, draaien die veel te kort is gemeten. Dg directie die de overtuiging heeft dat het personeel zijn uiterste best doet om de moeilijkheden te over winnen heeft de gang van zaken met le D-treinen naar Parijs vertrokken meer dan een half uur te laat. Nieuwe zomerdienstregeling te krap bij huidige bezetting Normaal is. dat de machinisten wan- Blunder neer zij tijdig het eindstation bin- Naar het ANp van de zijde van nenlopen zelf hun trein naar het de Spoorwegen verneemt zijn tegen emplacement brengen. Bij vertraging deze machinisten geen maatregelen j->e incidenten die zich zaterdag- geschiedt dit door een aflosploeg genomen. Zelfs werd door de dienst avond hebben vooreedaan wien de personeelsraad besproken. Deze Deze aflosploeg was zaterdagavond exploitatie waaronder de machinisten voor de directie van de Nederlandse dee^t de opvatting van de directie niet aanwezig Enkele machinisten reSsorteren medegedeeld dat men be- gnooïwege^ aanlddine^eeds zondïï- inzake de inspanning van het perso- gaven er de brm aan en heten de v00 d moemjke om. 1 waaronder het perso- men. Zondagmiddag het men ook iijkbeden waarmee de N.S. te kam- enkele vertegenwoordigers van de Pen neDDen- personeelsraad naar 't hoofdgebouw Vooral in Amsterdam namen de icMut tcicii gaven er de brui aan en lieten de grip heeft trein staan. standigheden waaronder IJ nu1 nfi1 CT JTVn? vloed mag zijn, in de onderstroom van de spoorwegen in Utrecht ko- vertragingen grote vorm aan. Om mIUHj lO mJJli üI /±LNUwerkt dat toch zeker fnuikend men om de situatie te bespreken. half twee s nachts stonden langs het w-iTirp ™noi+* Met dat al ziin de vooruitzichten Aan het slot van deze bijeenkomst perron nog treinen gereed met be- JET loon zonder twijfel de moeite Met aat ai zijn de vooruitzicnten yan stemming voor Rotterdam, Utrecht, de Nederlandse Spoorwegen mede- Amersfoort en Enkhuizen. A het veertien dagen geleden zelfstan- Arabieren ZIJll bezorgd geworden rijkje te verdedigen. HE middenin het grote Tweede-Ka- dus niet zo bijster rooskleurig. Niet merdebat over de kinderbijslagvoor- voor het wetsontwerp, dat de v.v.d. stellen, dat dinsdag a.s. zal worden zeker niet wil aanvaarden en dat voortgezet een tussenbelans op te ma- ®°k de steun van de c.h.u. niet zal ken en de kansen te berekenen, wel- krijgen. De P.v.d.A. zit nu op de wip, ke er vermoedelijk na de eerste drie maar het is wel duidelijk, dat deze étappes van de discussies nog inzit- fractie niet naar een ja-woord neigt, ten. Weinig commentators, die in de- valt nog niets definitiefs te zeggen, ze entre-act zullen kunnen getuigen, voor de eindbeslissing zal zijn geval- dat die kansen gunstig staan. ^en- K.V.P. en a.r. vormen samen Het leek aanvankelijk zo mooi te maar een schriele minderheid, beginnen: boven de algemene ver- Maar kan dan het „compromis" wachting zelfs, toen de partij van de met te hulp komen? Men zou kun- arbeid een uitermate welwillende be- nen zeggen menen we dat er schouwing hield, waarin ze wel de eigenlijk nauwelijks meer een com- eisen formuleerde, die iedereen had Promis bestaat, nadat de a.r. spreker Het kleine Arabische olierijk Koe- De aanvoer van de Britse verster- zien aankomen, maar waarbij men het zo heef vermaledijd en er ook in weit aan de Perzische Golf bedreigd kingen die in grote getale binnen- nauwelijks kon vermoeden, dat de- de c.h.u.-knngen aanzienlijk minder door een op anneXatie belust Irak, stromen, heeft gisteren vele uren ze fractie bij een afwijzing ervan an'm0 voor blijkt te bestaan. Een wor(R op het ogenblik herschapen gestagneerd doordat het nog niet vérgaande is en negatieve consequen- echte crisis zal dan misschien nog jn een militair arsenaal. Niet alleen geheel voltooide vliegveld van Koe- ties zou trekken. De gunstige faam nief aanstonds uit de ontknoping vah stromen op verzoek van de sjeik van weit niet kon worden gebruikt. De had zich blijkbaar al zó sterk door de komende week worden geboren, Koeweit van alle kanten Britse ver- samoen, de hete woestijnwind die het gehele Kamergebouw verspreid voor de kinderbijslagvoorstellen ziet sterkingen het land binnen, maar massa s zand opwervelt en elk zicht (of waren er misschien listige gees- d® nabije toekomst er in alle geval ook uit Saoedisch Arabië zijn giste- verhindert, maakte alle luchtopera- ten aan het werk geweest?) dat de niet zo hoopvol uit. ren de eerste troepen overgevlogen, tias onmogelijk. Maar enkele uren a.r. spreker Smallenbroek meende zó is de stand nu! Ook dit contingent moet meehelpen Jfier..ko Ad^; gr£.f_; het compromis, dat als surrogaat en redmiddel in geval van verwerping ZORGEN VOOR SPOORBAZEN van het aanvankelijke voorstel ach ter de hand werd gehouden, groot scheeps te kunnen verafschuwen, daarmee tot grote schrik van prof. Oud de zo zorgvuldig geconstrueer de noodbrug opblazend. Toen de regering woensdag in haar antwoord een belangrijke en een klei nere concessie deed, aan een breed gespreid verlangen in de Kamer te gemoet komend en een socialistisch amendement voorkomend, leken de politieke weerberichten nog wat gunstiger te kunnen worden geredi geerd. Daarna, op donderdag j.l. bleek evenwel, welke depressie vermoede lijk in aantocht is, omdat de eerste uitlopers immers al zo donkere wol ken boven Het Binnenhof opstapel den. jlAEN moet bij deze ontwikkeling toch wel zeggen dunkt ons dat de regering aan deze negatieve ontwikkeling in aanzienlijke mate schuld draagt, aangezien zij tegen over het grote draaipunt in dit debat bijzonder scherp en onnodig hard nekkig en nors afwijzend is opge treden: het uitbreiden van de kin derbijslagen over de eerste twee kin deren ook van de zelfstandigen. Toegegeven kan worden, dat het een eis betrof van slechts de p.v.d.a.- fractie en „slechts" een krachtig verzoek van de andere (regerings gezinde) groepen, met uitzondering van de v.v.d. Maar tegenover de zó opvallende eensgezindheid van een zeer grote Kamermeerderheid, waar uit enorme goodwill voor het wets voorstel viel te putten had de rege ring toch haar starheid dienen te la ten plaats maken voor minstens een tussen-oplossing. die haar ook ter dege door de Kamer als redmiddel was toegestoken. Dat was eigenlijk een tweeledige oplossing: slechts ge deeltelijke financiering uit de alge mene middelen voor bedoelde uit breiding, omdat iedereen inziet, dat de premielast deze niet zou kunnen dragen, maar bovendien ook even tueel een temporisering van die uit breiding. Het antwoord op deze te gemoetkoming van de Kamer was van de kant der regering slechts een bits „neen" van minister van Rooij, die daarbij helaas ook blijk gaf van heel weinig égards tegenover de Ka mer vanwege de onheuse wijze, waar- In verband met de moeilijkheden met het treinverkeer heeft de directie klaarde de generaal tot het besef te op hij zijn monoloog bij wijze van van de Spoorwegen zondagmiddag een vergadering belegd met enkele zijn gekomen dat de beide functies haastwerk afstak. Zulke dingen ple- leden van de personeelsraad. De bijeenkomst werd gehouden in het hoofd- „te zwaar" voor hem waren en dat gen altijd kwaad bloed te zetten en kwartier van de N.S. in Utrecht. Linksboven: ir. J. Lohmann (pres.-dir.), het tijdstip was aangebroken waarop al kan men dan wel zeggen, dat een rechtsboven: ir. J. P. Koster, linksonder: mr. T. J. den Hartog (prot. chr. een krachtiger en bevoegder hoofd ministerieel optreden niet op het za- bond van Vervoerspersoneel), rechtsonder: de heer A. F. Jentjens (r.k. bond de leiding van de revolutie in han- kelijk verloop van een debat van in- van Vervoerspersoneel). den moet nemen. len uit Aden, Kenia en Bahrein weer landen. Het was een komen en gaan op het vliegveld zoals men er nog niet eerder gezien had. Tanks, kanonnen en carriers rolden uit de toestellen en het leek bijna of En geland met geweld opnieuw bezit van het land had genomen, dat het tien dagen geleden na een 62-jarige beschermheerschap de onafhanke lijkheid had verleend. Zaterdag waren zeshonderd man commandotroepen van het vliegdek- schip Bulwark met helikopters aan land gezet. Inmiddels gaat ook de opbouw van het Iraakse militaire potentieel aan de andere kant van de grens door. Dit in tegenspraak met het geen de Iraakse regering bekend maakte vlak voor de Veiligheids raad gisteren in spoedzitting voor behandeling van de kwestie-Koe- weit bijeenkwam. Irak was slechts van plan om het geschil vreedzaam te regelen en het was slechts propa ganda dat er Iraakse troepenconcen traties langs de grens waren waar genomen. De klacht van Koeweit in de Vei ligheidsraad diende juist, aldus de Iraakse regering, on een flagrante daad van agressie te camoufleren, uitgevoerd door Britse strijdkrach ten in samenwerking met de sjeik van Koeweit. De Britten hadden agressie jegens Irak in de zin en de sjeik om medewerking verzocht Dreigende houding. De Britse vertegenwoordiger zei oprecht te hopen dat zijn troepen geen geweld zouden hoeven te ge bruiken. Hij verzekerde dat alles slechts het gevolg was van Iraks dreigende houding jegens een pas onafhankelijk geworden land. De Britten zouden het land zo spoedig mogelijk weer verlaten, in ieder ge val zodra de sjeik zou oordelen dat de noodtoestand niet langer bestond. Woensdag komt de Veiligheids raad weer bijeen. De hitte, waarin Nederland zich dit weekeinde heeft gebaad, heeft ontelbaar velen genoopt verkoeling te zoeken in het water van zee en binnenwateren. Het water heeft dan ook zijn tol geëist in de vorm van een vrij groot aantal verdrinkings- ge vallen. Velen hebben zich laten verleiden, zich in het voor hen onbekende ele ment te storten. Van de gevallen, die tot nu toe bekend geworden zijn, zijn er enkele betrekkelijk nog niet zo weinig waarin sprake is van „de zwemkunst niet meester". Tijdens het baden in het LJssel- meer verdronk gistermiddag de 29- jarige heer B. Wallet uit Nijkerk. De heer Wallet, die de zwemkunst niet machtig was, geraakte in de 15 meter diepe vaargeul en verdween in de diepte. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. In het openluchthad te Heelder- peel (gem. Heel) verdronk zondag middag het zevenjarig zoontje van de familie Korstanje uit Venlo. Voor de ogen van zijn vier kin deren verdronk zondagavond de 42- jarige heer A. Nillesen uit Groes- beek. Het gezin was in „De Piasmo len" aan het zwemmen. Vermoedelijk is de heer Nillesen bij het springen op een hard voorwerp terecht geko men. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen na. Tijdens zwemmen in het Noord- hollandskanaal bij Den Helder ver dween de 25-jarige J. L. J. Baart- man uit Breezand zondagmorgen plot seling in de diepte. Kennissen, die met hem aan het zwemmen waren, doken het slachtoffer na, echter zon der resultaat. Later op de dag is het lijk door een kikvorsman van de Marine naar boven gebracht. Bij het spelen geraakte de vijf jarige Bernardus Dekkers uit Hoorn zaterdagmiddag in de spuisloot van een watergemaal. Zonder dat iemand hulp heeft kunnen bieden is het jon getje verdronken. Het kind was met broertjes aan het spelen. Voor het strand van Terheijde verdronk gistermiddag de negenja rige jongen J. H. Koppert uit Mon ster. Gegrepen door een draaikolk van de afwateringssluizen in de Af sluitdijk verdronk de bijna negenja rige Henk van der Lee uit Wierin- gerwerf. De jongen was aan het ba den op een ondiepe plaats 100 meter van de sluis. Door het water is hij naar de sluis gewaad, waar zijn va der zat te vissen. Op de terugweg geraakte de jongen ln de draaikolk. Het slachtoffer kon niet zwemmen. In het zwembad „Welborn" in Culemborg is zondag de achtjarige landbouwerszoon Anton van Dord verdronken. Tijdens het spelen is zondagmid dag de 8-jarige Johan de Bruijn in de Provinciale Vaart te Delft geval len en verdronken. Een brugwachter slaagde er tegen de avond in het lijk van het kind op te halen. In het zwembad te Jpcherpen- zeel heeft men zaterdagavond het lijk gevonden van de 14-jarige Sinke uit Leusden. De jongen moet om streeks vijf uur in het diepe gedeel te van het zwembad verdronken zijn. Tijdens het baden in de haven te Nieuw-Beijerland is zaterdagmid dag de 29-jarige C. J. in 't Veld uit Oud-Beijerland voor de ogen van zijn vrouw en moeder in de vaar geul gegleden en verdronken. Het slachtoffer was vader van een kind. De zwemkust niet machtig, waagde de 33-jarige Amsterdammer M. Meyer zich zondagmiddag toch in in het Nieuwendammerkanaal in Amsterdam-Noord. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kin deren. 's Avonds had de Rijkspolitie, die uren achtereen gedregd had, het lijk nog niet gevonden. Te Bergen (N.-H.) viel de 7-ja- rige A. Stadegaard in een diepe sloot. Het jongetje verdronk. Te Schoorl waagde de 18-ja- rige N. T. Pot zich zondagmiddag te ver in zee. Hij werd weggetrokken en kon zich niet drijvende houden omdat hij niet kon zwemmen. In de loop van gisteravond is het stoffe lijk overschot op het strand aange spoeld. Zondagmiddag is de 19-jarige «58® K; H' Efing uit Hemden (Did.) verdronken in het openlucht- bad „Blauwe Meer" in Dinxperlo. De jongen, die omstreeks vier uur is gaan zwemmen, werd tegen zes uur vermist. Na drie uur zoeken en dreggen werd zijn stoffelijk over schot gevonden. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en 40.. of het aller beste van 200.- en 300,-? v. d. WATER, HaarLstraat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie). De beroemde Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway (foto) heeft zich zelf, zondag in Sun Valley, Idaho, per ongeluk doodgeschoten, toen hij een geweer schoon maakte. PREMIER VAN ZUID-KOREA AFGETREDEN De premier van Zuid-Korea, gene raal Tsjang Do Yong, is afgetreden. Bij de bekendmaking van zijn ont slagname als premier en voorzitter van de opperste nationale raad ver- LEIDERDORP Bijna zeker moet de 21-jarige Italiaan Nicole Stabile, wonende Zijl- oordkade 20 te Leiderdorp gistermid dag in de Zijl te Leiderdorp verdron ken zijn. Omstaanders en een vriend van genoemde Italiaan hebben hem vanaf de Zijlkade in het water zien duiken en niet meer boven zien ko men. De vriend van het vermoedelijke slachtoffer sloeg alarm. De Leidse politie heeft verscheidene uren ge dregd, maar men heeft tot nu toe niets kunnen vinden. De Italiaan was sedert 13 april dit jaar in ons land. Hij was werkzaam bij de Grofsmederij te Leiden. Vliegtuigongeluk in Argentinië 23 DODEN Een C-47 van de Argentijnse trans continentale luchtvaartmaatschap pij is vorige week vrijdag met 35 personen aan booru in vlammen neergestort, op ongeveer drie kilo meter afstand van het vliegveld Aeroparque bij Buenos Aires. Hier bij kwamen 23 personen om het leven en werden de *2 overigen ern stig gewond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's GEMATIGDE TEMPERATUREN De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde is het hogedrukgebied boven het vaste land geleidelijk in betekenis afgenomen terwijl een nieuw krachtig hogedruk gebied op de Oceaan zich langzaam over de Golf van Biscaje en de Britse eilanden uitbreidde. Dit had tot gevolg, dat zondag aan het einde van de middag en in de avond de wind in ons land naar het noorden draaide en aan de grote warmte een einde kwam. Inmiddels verplaatst zich langs de noordflank van het nieuwe hogedrukgebied op de Oceaan een storing tamelijk snel in oostelijke richting naar het noor delijk deel van de Noordzee, waarna een nieuwe krachtige drukstijging volgt. Deze ontwikkeling in de lucht drukverdeling betekent, dat in ons land de winden enkele dagen zullen waaien in hoofdzaak tussen west en noord, waardoor de temperaturen ge matigd zullen zijn. Enkele zwakke fronten zullen nu en dan veel bewol king veroorzaken maar waarschijn lijk geen regen van betekenis. ZON- EN MAANSTANDEN 4 Juli: zon op 04.26; onder 21.02; maan op 00.04; onder 12.01. H oogwaterstanden 4 Juli: v.m. 7.36; n.m. 8.09. KORRELTJE Niet weten is soms bezwaarlik, half weten altijd gevaarlijk.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1