biedt vele mogelijkheden voor een goede vakantie NÜ PIGMA-DERM ZATERDAG 1 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 NATUURSCHOON IN EEN WELVARENDE PROVINCIE DRENTHE hunebedden, karakteristiek voor het Drenthse landschap staat. Het belangrijkste onderdeel hiervan vormt de telescoop, die een radarscherm heeft met een middel lijn van 25 meter om het hemelge welf af te tasten. Een aardige bezienswaardigheid in Drenthe zijn de Saksische boerderijen met de kleine venstertjes en de olie velden rond Schoonebeek, hoewel het laatste verschijnsel niet typisch Drenths is. Ook de watersportliefhebbers kun nen in Drenthe terecht en wel op de meren in het Noorden. Voor ruiter sport is deze provincie bijzonder ge schikt door de uitgestrekte bossen. DE HONDSRUG. Een van de mooiste delen van Drenthe is de Hondsrug. Over een glooiend terrein, dat praktisch van Noord naar Zuid, van Zuidlaren tot Emmen loopt, strekken zich de goud gele akkers uit, afgewisseld door prachtige naaldbossen. Over de hondsrug slingert zich een fietspad, geheel van beton, dat men wel tienmaal kan rijden en dan iedere keer weer even mooi vindt. De vele meertjes en vennen, die vaak als natuurbaden zijn ingericht, geven een aparte bekoring aan het Drenthse landschap. Zo'n prachtig voorbeeld van water op de heidevel den zijn de de Davidsplassen ten zuiden van Dwingeloo. INDUSTRIE. Niet alleen de landbouw heeft zich na de oorlog in Drenthe sterk ont wikkeld, doch eveneens is deze pro vincie zich gaan industrialiseren, maar dan op een aantrekkelijke ma- in het openluchtmuseum van Schoonoord Het is zeker interessant een kijkje te nemen in die plaatsen in dat deel van Drenthe, waaraan duidelijk te zien is," dat zij de laatste jaren met grote snelheid zijn gegroeid. Meppel, Coevorden en Emmen zijn steden ge worden van een behoorlijk formaat en zijn als woonoorden ook zeer in trek. ASSEN. De belangrijkste stad en centrum van Drenthe is echter Assen geble ven, naar onze smaak een van de mooiste steden van ons land. Met de typische brink, kenmerk voor de Drenthse plaatsen, heeft dit stadje een aparte bekoring. Er is ook veel te zien in Assen. Het provinciale mu seum, waar de vele historische vondsten uit de provincie een plaats hebben gevonden, het jeugdverkeers- park, een nieuwtje voor geheel West- Europa, een openluchttheater, een prachtig park en niet te vergeten in de onmiddellijke nabijheid het we reldberoemde circuit voor de TT- races. Assen is op het ogenblik een stad Bruint meten zonder Zftn Flacon 2.95 Grote flacon 750 (Advertentie) DRENTHE ls hier in het westen eigenlijk maar een vrij onbekende provincie. Voor velen zelfs zo onbekend, dat men zich een geheel verkeerde voorstelling van deze kleinste der Nederlandse provincies heeft gemaakt. Dat Drenthe een van de belangrijkste landbouwprovincies van Nederland is, zal zelfs menigeen verwonderen. De tijd, dat dit gebied, ingesloten door heuvelruggen en daardoor jaren sterk geïsoleerd ten opzichte van het omliggende land, een woest bos- en heidegebied was, waar alleen de schaapherder met zijn kudde ronddwaal de, de turfstekers in hun plaggenhutten een bijna onmenselijk bestaan leidden en een paar boeren onder de primitiefste omstandigheden de stugge heidegrond probeerden te bebouwen, behoort tot het verleden, lang tot het verleden zelfs. De Drenthse heidevelden zijn met moderne middelen omgewerkt tot vruchtbare ak kers, waarop de Drenthse boer over het algemeen een welvarend bestaan leidt. Er zijn zeker nog kleine boeren, die opeengedrongen in de oude dorpjes, op een omslachtige en weinig winst gevende manier hun her en der verspreide lapjes grond bewerken, maar de grote boeren gaan hun plaats in nemen. Men kan het jammer vinden, dat die kleine boeren verdwijnen en daarmee de oude romantiek van de Drenthse keuterboer - een romantiek, die voor de mensen zelf verre van romantisch was en slechts een hard bestaan opleverde. Wie echter een ruilverkaveling als bij de plaats Borger heeft gezien en dit vergelijkt met de armelijke gedoe tjes, die men in sommige Drenthse dorpen nog kan vinden, kan dit streven, de Drenthse boerenstand in zijn geheel te saneren, alleen maar toejuichen, hoe hard het voor de betrokkenen vaak ook is te moeten ver dwijnen van de oude boerderij, wanneer de ruilverkave ling een feit wordt. met meer dan 30.000 inwoners. Niet zo bijzonder groot dus, maar in een provincie met zoveel kleine plaatsjes, die vaak maar enkele honderden mensen tellen, 'n belangrijk centrum voor de Drenthenaren en voor de toe rist een bezoek ten volle waard. Als laatste punt willen wij nog wijzen op het openluchttheater in Diever, waar ieder jaar de bekende opvoeringen van Shakespeares mees terwerken plaats vinden, die door de inwoners van deze plaats zelf wor den gespeeld. We hebben een kleine indruk ge geven van wat Drenthe de vakantie ganger kan bieden. Hierbij hebben wij één ding hopelijk duidelijk kun nen maken: Drenthe is nog een echt vakantieland, een recreatiecentrum, dat in de ware betekenis rust en ont spanning biedt. Een bezoek aan dit mooie stukje Nederland kan echter beter overtuigen dan onze woorden. De slogan „Iedere Nederlander één week naar Mooi-Drenthe", waarmee VW reclame voert, onderstrepen wij daarom gaarne. A. v. E. ZIJN BOS EN HEIDE en daarmee het natuurschoon dus verdwenen uit Drenthe? Dat zeker niet, er zijn nog grote stukken ongerept natuur schoon bewaard gebleven en hopelijk voor lang. Men moet de moeite wil len nemen er naar te zoeken, maar dat zoeken wordt dan vaak beloond met het gezicht op onvergetelijke plekjes. Het meest bekoorlijke van Drenthe als vakantieland is echter wel, dat de rust bewaard is gebleven en dat de vreemdelingen-industrie, met de klemtoon op het tweede (onaange name) deel van dit woord, een on bekend oegrip is. Zeker er is vreem delingenverkeer en er is een VW, die het als een eer beschouwt haar gasten zo goed mogelijk te ontvan gen en die ook graag véél gasten ontvangt. De schoonheid van dit gebied te gen een zo hoog mogelijke prijs aan een bepaald soort „toeristen" verko pen, is in Drenthe echter onbe kend. Daar is gelukkig de alles ver nietigende zwerm vakantiesprink hanen nog niet neergestreken. Luidruchtige danstenten en andera centra van vermaak, die menig va kantiecentrum tot een ongenietbaar oord hebben gemaakt, zal men in de Drenthse vakantieplaatsen tever geefs zoeken, wanneer men daar op uit is. En zolang men dergelijke ge legenheden weert, blijven ook die be paalde gasten weg. Eigenlijk zijn er niet eens speciale vakantie-oorden, zoals we die el ders in het land kennen. Er zijn ho tels om de gasten te ontvangen en op een bescheiden manier probeert de middenstand door middel van de toerist haar omzet te vergroten, maar het is geen jacht op de (gevulde) portemonnaie van de vakantiegan ger geworden. De bevolking vooral „doet" gewoon en bemoeit zich zo min mogelijk met de toerist. Het is een soort van on bewust aanvoelen, dat de mensen, die naar Drenthe zijn gekomen in de eerste plaats van de weldadige rust, die deze provincie biedt, willen ge nieten. Toch zijn de Drenthenaren geen stug volk, hoewel dat vaak ten on rechte beweerd wordt, een promitie- ve „heikneuter" is de Drenthenaar op zijn minst, integendeel. Trouwens in vrijwel ieder Drenths dorp vindt men de voordelen van een twintig ste eeuwse beschaving, die men in menig dorp in de Randstad tever geefs zal zoeken! Gastvrij is die bevolking ook, op een voorbeeldige manier. Gastvrijer vaak dan in de gebieden, die daar voor de naam hebben. WAAR HET NATUURSCHOON in Drenthe te vinden is? Vrij wel in ieder deel van de provin cie, voor wie daar oog voor heeft. Om Drenthe te leren kennen kan men het beste en daarbij spre ken wij uit eigen ervaring een hotelletje in een heel klein dorp opzoeken er vandaar uit de ge hele provincie doortrekken. Kris kras, van Noord naar Zuid en van Oost naar West. Iedere dag weer andere wegen zoeken en dat min stens een week lang. Op die ma nier ziet men als toerist werke lijk iets van deze provincie. Om Drenthe op deze wijze te verkennen is het wel bijna nood zakelijk een eigen vervoermiddel te bezitten. Er zijn weliswaar re delijke busverbindingen tussen de meeste plaatsen, mar dat zijn vrij wel alle uurdiensten en vaak ook gaan de bussen slechts om de twee uur. De kleine weggetjes en daarmee ook de mooiste plekjes mist men dan boven dien. De provincie is niet groot en op de fiets is het daarom al best te doen op deze wijze Drenthe te doorkruisen. Makkelijker en ook minder ver moeiend is echter een bromfiets, welk vervoermiddel ook mag rij den op de bijzonder fraaie fiets paden, di^ door de mooiste stre ken van Drenth leiden. Scooter, motor en natuurlijk ook de auto zijn uitstekende vervoermiddelen bij een verkenning van Drenthe, daar deze provincie over een op merkelijk goed wegennet beschikt. Zelfs de voor het verkeer minst belangrijke wegen verkeren bijna overal in prima staat. ZELF EXPLOREREN. E'EN LEIDRAAD bij een eventuele vakantie in deze noordelijke pro vincie willen wij hoewel het sys teem van zelf exploreren het plezie rigste is wel geven, maar dan ook niet meer dan het even aandui den van enige centra van natuur schoon en historisch belang. Hunebedden karakteristiek voor deze provincie zijn in geheel Drenthe te vinden. Een groot aantal bijeen liggen in de buurt van Em men, waar ook het langste hunebed te vinden is. Rond Gasselte, Dwingeloo, Sleen en Havelte veel bos en in de omgeving van deze laattse plaats bo vendien nog de meest uitgestrekte heidevelden. Zandduinen zijn er prachtige te vinden in de omgeving van Gasselte, het zgn. Drouwener- zand, evenals in de buurt van Dwin- gelo, waar eveneens de beroemde radiosterrenwacht van Nederland veel natuurschoon.. nier. De meeste industrieën zijn in het zuiden van de provincie terecht gekomen, daar waar het minste land- schapsschoon te vinden is. Hierdoor is aan de schoonheid van Drenthe zo min mogelijk afbreuk gedaan en kon de welstand van de bevolking toch worden opgevoerd. heldomoertj# la óm buurt van Grollo „In het land van de sage IN HET OPENLUCHTMUSEUM „De Zeven Marken" op het Ellerts- veld bij Schoonoord zijn de herinneringen bewaard gebleven aan een tijd, toen de Drenthse turfsteker nog half onder de grond in de plaggenhutten woonde. Een aantal van deze armelijke woningen, die een goede indruk geven van het grauwe bestaan van deze mensen, zijn hier historisch verantwoord nagebouwd. De gids in dit museum is gaarne bereid - uiteraard tegen een ver goeding te vertellen over deze tijd. En hij weet er heel wat van. Ook over de oude sagen, die nog voortleven in de volksverhalen, over de reuzen Ellert en Brammert, vertelt hij prachtige verhalen. In dit hart van Drenthe zijn veel overblijfselen te vinden van het verleden. Rolde bijvoorbeeld was een belangrijk centrum van bestuur en rechtspraak. Tot in de 17e eeuw kwamen in Grolloërholt onder Grollo de Staten van Drenthe nog in de openlucht bijeen. In dat bos staat nog de oude steen, die bij deze bijeenkomsten als een soort van tafel dienst deed. Oude kerken zijn er in Drenthe vele. In Odoorn dateert het koor van de kerk zelfs nog uit de 12e eeuw, de peervormige toren van de St. Nicolaaskerk in Dwingeloo is al van verre te zien en de kerk in Borger, die uit de 14e eeuw dateert, heeft als bijzonderheid nog een zogenaamd duivelsrooster. Drenthe werd al heel vroeg bewoond; er zijn bewijzen, dat in de Balloërkuil in de buurt van Rolde de Germaanse stammen hun rechts gedingen spraken, terwijl in later tijden de Etstoel, het hoogste rech terlijke college in Drenthe, .pp deze plaats rechtsprak. Vooral in dit deel van Drenthe zijn veel overblijfselen uit de historie van deze provincie, die daardoor ook aan de daarvoor geïnteresseerden vele uren van ontspanning kunnen bieden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6