Weerbericht Gezicht op Warmond ter herinnering Afscheidsgeschenk aan burgemeester Von Fisenne B. en W. van Leiden willen haast achter grenswijziging Het 25-jarig jubileum van de heer Broekema Het weer ui Europa ZATERDAG 1 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 GESLAAGDEN MULO LEIDSE HOUTSCHOOL Voor het Chr. Mulo-examen slaag den de volgende leerlingen van de Mulo-school aan het Leidse Hout: Geslaagd voor diploma A: de da mes: C. ten Braak te Voorschoten; A. C. Varkevisser en M. v. d. Gug- ten te Noordwijk a. Zee; M. W. J. Klap te Leiden; de heren: R. Ber nard te Leiden; R. E. de Boer te Voorburg; F. L. Hameetman te Voor schoten; C. J. de Witt te Noordwijk a. Zee; A. F. de Vries te Noord wijk; A. A. Ter Meer te Leiden. Voor diploma B: de dames: A. M. de Wolf te Leiden; A. C. Brussee te Voorschoten; J. de Kwaasteniet te Oude Wetering; A. C. Bekooy te Lei den; de heren: M. v. d. Velden, J. J. Vogelaar, J. v. d. Horst, G. J. Prins. C, A. de Wolf, J. G. Karstens en H. Rooseboom, allen te Leiden; E. W. Schuurman te Noordwijk a. Zee. Voor A en B tezamen afgewezen 6 kandidaten. Kandidaten achter wier naam een staat, behaalden tevens het mid denstandsdiploma. Mr dr H. D. M. Knol bedankt als raadslid te Leiden Om gezondheidsredenen Om gezondheidsredenen heeft het Leidse raadslid, mr. dr. H. D. M. Knol bedankt voor het raadslidmaatschap. Dr. Knol is reeds geruime tijd ziek. Hij zal worden opgevolgd door de heer J. Ravestein, architect hier ter stede, die al enige tijd lid van de raad is geweest. Mr. dr. Knol, lid van de Prot. Chr. fractie (A.R.) is sinds 1946 lid van de Leidse raad. De heer G. Loozen 50 jaar in dienst van Anton Waals Textiel Aan burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne is hedenmiddag als afscheidsgeschenk van de Warmondse burgerij de aquarel aangeboden van een wandbord van Delfts Blauw. De aquarel is vervaardigd door de War mondse ingezetene, de kunstschilder Pieter Geraedts. Zij stelt een gezicht op Warmond voor, wanneer men van de Kagerplassen het dorp nadert. Het wandbord, waarin deze waterverf-schildering wordt opgenomen, kon - uiteraard - niet op tijd gereed zijn. Willekeur bij grens met Oegstgeest Ter voldoening aan de wettelijke eisen komen ook b. en w. van Leiden met een voorstel ana de raad over de grenswijzigingen, zoals deze door Provinciale Staten zijn ontworpen. Dit voorstel zal in een volgende zit ting van de raad behandeld worden. Na een uiteenzetting van het plan zelf, stelt 't college van b. en w.: I. dat een spoedige uitbreiding van het grondgebied der gemeente Lei den thans dringend geboden is, zo dat iedere vertraging in de aanhan gige grenswijzigingsprocedure moet worden vermeden; II. dat derhalve naar zijn oordeel totstandkoming van de ontworpen grensregeling op korte termijn dient te worden bevorderd; III. dat hij er in verband met het bovenstaande van afziet aan te drin gen op wijziging van het ontworpen verloop der gemeentegrenzen, be houdens dat: a. alsnog aan de in het voorstel van Burgemeester en Wethouders aange geven bez waren tegen het tracé in de ontworpen grens met de 'gemeente Oegstgeest tussen de Rijnsburgerweg en de Rijksweg 4 behoort te worden, tegemoet gekomen, b. het gedeelte der gemeente Oegstgeest, waarop de psychiatrische inrichtingen „Endegeest", „Voor- geest" en de Jelgersmakliniek zijn gelegen, mede aan de gemeente Lei den behoort te worden toegevoegd. B. en w. betreuren het dat de Leid se argumenten ten aanzien van grenswijziging met Leiderdorp in G.S. en bij de minister geen weer klank hebben gevonden. Maar men W-il -geen vertraging meer en dus Ten aanzien van de verandering in de grenswijziging aan Oegstgeestse kant merken b. en w. op: „Gedeputeerde Staten hebben de grens tussen Leiden en Oegstgeest, evenals in 1960, zo getrokken, dat de terreinen, waarop de Psychiatrische Inrichtingen „Endegeest" c.a. zijn ge legen, tot het gebied van de gemeen te Oegstgeest blijven behoren. Zorg vuldige kennisneming van de om schrijving der nieuwe grens doet ech ter zien, dat zijthans veel zuidelij ker is gelegd en wel zodanig, dat zij, van de Rijnsburgerweg af, de huidi ge grens blijft volgen langs de Nach tegaallaan tot nabij de ontworpen doorgetrokken Wassenaarseweg, ver volgens vrij wlilekeurig tussen een aantal kadastrale percelen loopt, een gedeelte van bedoelde weg afsnijdt om ten zuiden van die weg weer noordwestwaarts om te buigen, om op eveneens willekeurige wijze door het nieuwe tracé van de rijksweg 4 te slingeren en daarna weer bij de in I960 beoogde grens aan te sluiten. Hierdoor zal een vrij belangrijke strook, welke volgens het voorstel- 1960 bij Leiden was gedacht, weer buiten het Leidse grondgebied blij ven. Blijkbaar is met deze wijziging beoogd de Psychiatrische Inrichtin gen Endegeest c.o. in haar geheel binnen de gemeente Oegstgeest te la ten. Inderdaad hadden wij in 1960 ernstig bezwaar tegen de toenmaals geprojeceterde grens, omdat deze de mogelijkheid schiep, dat de uitbrei dingen dezer inrichtingen gedeelte lijk op Oegstgeests, gedeeltelijk op Leids gebied zouden komen te lig gen. Bij het huidige voorstel is aldus aan dit bezwaar tegemoet gekomen, zij het op een voor de belangen on zer gemeente bijzonder schadelijke wijze. Niet alleen toch bestaat blijk baar bij Gedeputeerde Staten gener lei geneigdheid het op o.i. klemmen de motieven berustende verzoek om de gehele inrichting Endegeest c.a. een Leids bedrijf met personeel in in dienst van Leiden en bevolkt met voor een zeer groot deel patiënten uit Leiden binnen het Leidse ter ritoir te brengen, de thans ontwor pen grens brengt een aantal o.i. onlo gische en onaanvaardbare consequen ties mede, spéciaal met het ook op de stadsuitbreiding ter plaatse in de naaste toekomst. Willekeur Zo wordt de doortrekking van de W arm onder weg een zeer belang rijke verbindingsweg voor het on derhavige stadsdeel door de be staande grens (langs de Nachtegaal- laan) op willekeurige wijze doorsne den. Deze weg zal dientengevolge ten dele op gebied v. Oegstg. komen te liggen. Hetzelfde is zoals reeds in aangestipt het geval met de ver lengde Wassenaarseweg. De Leidse stadskwekerij zal voorts weer prak tisch geheel buiten onze grenzen blij ven. Maar het zonderlingste is wel, dat de ontworpen grens een ten zui den van de Verlengde Wassenaarse weg gelegen gedeelte der voor de Universiteit bestemde gronden van Leiden gaat afscheiden en ter plaat se n.b. dwars door de aldaar ont worpen gebouwen (waarvan de bouw reeds is begonnen) zal lopen. De zin snede in de memorie van toelichting, dat door de wijze waarop de grenzen zijn gelegd, wordt voorkomen, dat het uitgebreide complex van de Rijksuniversiteit door de grens tus sen Leiden en Oegstgeest zal worden doorsneden, bevreemdt, in het licht van dit tracé, wel enigszins. Als men ziet, met wat voor oplos singen het ontwerp voor de grens te dezer plaatse komt, vragen wij ons toch in gemoede af, wat nu eigenlijk de zwaarwichtige bedenkingen kun nen zijn, welke zich er tegen verzet ten, dat de Leidse inrichtingen bin- De 58-jarige mevr. A. M. G. Venema-Koopman uit Groningen is gistermiddag om het leven gekomen toen zij door een personenauto werd aangereden. Zij wilde op een brom fiets de weg oversteken. Maandag a.s. gaat de heer G. Loo zen de dag herdenken dat hij voor vijftig jaar in dienst trad bij A. Waals, manufacuren aan de Haar lemmerstraat. Sedert 1937 is de heer Loozen in dienst bij Anton Waals Textiel, Rijnsburgerweg te Leiden, In de afgelopen 50 jaar heeft de heer Loozen zich tot volle tevreden heid in dienst gesteld van twee ge slachten Waals. Tot volle tevreden heid, want door de jaren klom de jubilaris op \an jongste bediende tot hoofdadministrateur. Maandagmorgen te 9.30 uur wordt ter intentie van de jublaris een H. opgedragen in de kapel van het St. Bona venture-Lyceum. Gelegenheid tot feliciteren van 14.3016.00 uur op het adres Rijnsburgerweg 143 te Leiden. nen het Leidse territoir komen te liggen. Zij zijn tenminste nog nim- De heer J. Ravestein, opvolger van mer te onzer kennis gebracht. dr Knol in de Leidse raad. SASSENHEIM Begin van brand geblust Gis termorgen omstreeks zes uur ont dekte een knaap, die aan het kran ten bezorgen was, op de Zandsloot- kade, dat er uit het dak van het bloembollenbedrijf van de firma Doornbosch, aan de Pootwijkkade zich rook ontwikkelde. De knaap spoedde zich naar het politie-bureau om melding te maken van zijn be vindingen. De gealarmeerde brandweer be streed de vuurhaard, die zich bevond tussen het dak en wist het vuur na ongeveer drie kwartier te smoren. De brand is vermoedelijk ontstaan door oververhitting van het rook kanaal der centrale-verwarmings ketel. De schade is mede door de oplettendheid en het kordate optre den van de jeugdige krantenbezor ger tot een minimum beperkt geble ven. Omstreeks zeven uur kon de brandweer weer inrukken. SASSENHEIM In de kantine van de Sikkens Lakfa brieken te Sassenheim werd gister middag het zilveren jubileum ge vierd van de heer E. Broekema, ad junct-directeur en commercieel coör dinator van de Sikkens Groep N.V. Nadat de jubilaris met echtgenote en kinderen de kantine was binnen geleid, was het de here H. L. Zuide- ma, chef afdeling Personeelszaken, die een woord van welkom richtte tot de jubilaris en familie, alsmede tot directieleden van de Sikkens Groep N.V. Van „poedel tot bouvier". Vervolgens was het drs. A. M. Mees, directeur van de Sikkens Groep N.V., die zich tot de jubilaris wendde en deze vergeleek met een poedel, zoals hij zijn taak begon als jongste assistent op de verkoop-afde ling, doch geleidelijk ingeschakeld voor belangrijker werkzaamheden, die thans zijn uitgegroeid tot het ad viseurschap ten opzichte van het gehele commerciële beleid van alle verffabrieken in Nederlsfnd, die deel uitmaken van de Sikkens Groep, is hij een bouvier geworden. „Deze be titeling van de jubilaris", aldus spre ker, „geeft een juist beeld van hem. Zij handhaven orde, en als zij bijten, bijten ze door", merkte hij nog op. Hij wenste de jubilaris geluk en overhandigde hem de bekende enve loppe, met daarnaast nog een oor konde en een draagbare radio. Namens de verfproducerende be drijven was het de heer G. J. Kooij, directeur van Alpha, te Alphen aan den Rijn, die de taak van de jubi laris kenschetste als de man, die kort sluiting tracht te vermijden en die hij prees om zijn vasthoudendheid. Voorts bracht hij de jubilaris dank voor wat hij voor Sikkens had ver richt. Spreker liet zijn felicitatie namens alle bedrijven van de Sikkenss Groep vergezeld gaan met de aan bieding van een pick-nick-koffer. De heer R. Kiesling sprak namens de oud-strijders. De „oude-Sikkens- club", zoals hij opmerkte. Spreker werkte reeds 25 jaar met de jubila ris samen. Hij prees hem om zijn correctheid en de goede verstand houding. Daar dit ook in het gezin van de jubilaris zo was, feliciteerde hij de echtgenote en de kinderen van de jubilaris met z'n echtgenoot en vader. Nadat spreker de heer Broekema het gouden bedrijfsinsigne had opgespeld, complimenteerde na mens de verfverkoopkantoren, de heer B. Engelenberg de jubilaris. Hij bood een fototoestel aan. De heer L. van der Plas, jubilaris' naaste chef, zag hem als coördinator, als iemand, die gezeten in een heli kopter, boven de bedrijven rondcir kelt. Op dit moment reed een heli copter met luid gebrom der motor en met wentelende wieken de kan tine binnen en werd de- jubilaris uit genodigd hierin plaats te nemen, waaraan hij gaarne voldeed. Na dit intermezzo dankte de jubi laris voor de gesproken woorden en aangeboden geschenken. Speciaal dankte hij de heei Mees, aan wie hij steeds een grote steun heeft gehad. Met de woorden van de: „Ik ben dankbaar en blij voor deze dag in mijn leven", kwam een einde aan het officiële gedeelte, waarna alle aanwezigen de jubilaris en zijn ge zin nog persoonlijk feliciteerden. De heer L. van der Plas, adjunct- direkteurafd. Publiciteit, wenst de jubilaris, de heer E. Broekema, (rechts op de foto) geluk met zijn 25-jarig dienstjubïleum bij Sikkens N.V. (foto Van der Horst) (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOELERE ZEEWIND Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. In de kustprovincies koelere zee wind, overigens warm, tot zeer warm in het zuidoosten van het land. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. STOCKHOLM zw. bew. 23 13 OSLO zw. bew. 25 14 KOPENHAGEN onbew. 19 13 ABERDEEN zw. bew. 21 14 LONDEN 1. bew. 30 15 AMSTERDAM onbew. 28 18 BRUSSEL onbew. 29 16 LUXEMBURG onbew. 27 15 PARIJS onbew. 32 16 BORDEAUX mist 34 19 GRENOBLE onbew. 30 17 NICE onbew. 26 21 BERLIJN onbew. 27 16 FRANKFURT onbew. 28 12 MüNCHEN onbew. 25 11 ZüRICH onbew. 28 13 GENèVE onbew. 29 14 LOCARNO L. bew. 27 18 WENEN onbew. 27 13 INNSBRUCK onbew. 30 13 BELGRADO onbew. 26 13 ATHENE h. bew. 30 20 ROME onbew. 31 18 AJACCIO onbew. 27 16 MADRID h. bew. 35 17 MALLORCA 1. bew. 33 17 PAUZE Morgen; Zesde zondag na Pinkste ren: „Dominus fortitudoDe Heer is de sterkte van zijn volk" (Psalm 27). Herdenking van het bezoek van Maria aan Elisabeth, haar nicht, Ma ria Visitatie. DE VROOMHEID VAN MARIA. Eigenlijk zou het beter zijn te spreken van Maria-op-visite in plaats van Maria-Visitatie. Het woord visi tatie doet in onze taal meteen den ken aan smokkelen bij de douane. Men zou het ook de dag van het Magnificat kunnen noemen, omdat Maria, toen zij 3 maanden bij haar bejaarde nicht kwam logeren, deze lofzang op Gods goedheid heeft ge zongen. Het bescheiden feest gaat echter geheel op in de viering van de 6e zondag na Pinksteren, groots van lijn, diep van inhoud, in volkomen harmonie met het grootse en diepe godsvertrouwen van het „Magnifi cat". In hun prijzen van 's Heren mildheid staan Kerk en Maria naast elkaar Hoe kan men ook anders ver wachten? PUZZEL Oplossing No. 537. Horizontaal: 1. mortel, 5. oor, 6. steeds, 8. et, 9. nog, 10. ons, 13. os, 14. Lemmer, 17. oer, 18. attent. Verticaal: 2. rot, 3. toen, 4. ere, 6. store, 7. donor, 8. en, 11. s.s., 12. smet, 15. mot, 16. ere. PUNT „U zit rij 17, plaats 4 „Oh, mannie, die platenspeler v practhig; daar kun je vier platen In een keer op zetten".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3