Ziekentriduum werd gisteren met pontificale luister besloten Gemeenteraad v. Voorschoten Vormsel in Leiden Raad van Leiderdorp piekerde limonadedrinkend over de Doesbrug DE LEIDSE COURANT ZATERDAG1 JULI 1961 PAGINA 14 Een van de vele vreugden voor de deelnemers aan het ziekentriduum, Mgr. Huibers en deken Haring zoals we na afloop opvingen, is wel het feit, dat men na een jaar zieken- gingen met het Allerheiligstede kamer voor drie dagen eens in andere omgeving vertoeft. kerk rond om iedere zieke per- Het bijwonen van de kerkelijke plechtigheden, dat voor de lichamelijk soonlijk te zegenen, gezonden eigenlijk de gewoonste zaak van de wereld is, wordt voor zieken bijna als het ophalen van een lang in het verleden liggende herinnering. Het zien van de gebeurtenissen op en rond het altaar, het in levenden lijve horen zingen van het kerkkoor, het spelen van het orgel, het wordt bijna ervaren als iets nieuws met alle bekoringen van dien. De pontificale slui ting van het triduum gistermiddag door de emeritus-bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, het ceremonieel, dat bij een dergelijke plechtigheid hoort en de massale processie moeten dus bij elkaar een „spectaculaire" apotheose gevormd hebben, waarvan de zieken met godsvrucht hebben kunnen genieten. Mgr. Huibers gaf persoonlijk de ziekenzegen De parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef was tot de laatste plaats bezet - de portalen had men zelfs benut om stoelen bij te plaatsen - toen mgr. Huibers zijn intrede deed. Het pontificaal lof ving aan, nadat mgr. Huibers zich op zijn troon met de kerkelijke gewaden be kleed had. Mgr. Huibers werd hierbij geassisteerd door rector B. Drost, rector van het St. Elizabeth-zieken- huis. Mgr. Huibers werd tijdens het lof geassisteerd door de kapelaans G. Lemmers als diaken en N. Blaauwhof, sub-diaken. Deken van Leiden, W. Haring, en pastoor C. Koning uit Stompwijk fungeerden als troondiakens. De korte preek van de emeritus bisschop - de heldere stem waarmee de gezangen en het gesproken woord gelanceerd worden, duidt voorwaar nog lang niet op hoogbejaardheid - was ontleend aan St. Paulus, de hei lige van de dag, uit de brief aan de Romeinen: „Broeders, gedenkt dat gij de Geest hebt ontvangen en dat de Geest in u doet roepen Abba (Vader)." „Door het H. Vormsel" aldus mgr. Huibers, - „hoevelen hier aanwezig mochten niet door mij het H. Vorm sel ontvangen? - is de Geest in u werkelijkheid geworden. Dat wij God Vader mogen noemen, betekent ook, dat Hij ons wil maken als Zijn Zoon. Evenals de Zoon worden wij eens verheerlijkt". Herderlijk troostend vervolgde de bisschop, dat Christus oneindig veel meer had moeten lij den, dan ooit enig mens. De lijden de christen moet zich door het Vorm sel van de Geest van kracht en sterkte bewust zijn. Mgr. Huibers wees de zieken bovendien op de ver diensten, die zij kunnen verwerven zowel voor zichzelf als voor anderen. Wat het persoonlijk nut uit het lijden betreft besloot mgr., dat de kwel lingen van deze wereld niet te ver gelijken zijn met de heerlijkheid van het hiernamaals. PROCESSIE Hierna volgde de processie, waar aan door evenveel bruidjes werd deelgenomen als er zieken aanwezig waren. Dit vanwege de bloemen, die de meiskes traditiegetrouw na afloop van het sluitingslof aan iedere deel nemer van het triduum gaan over handigen. ZEGENING By de zegening der zieken met het Allerheiligste werd mgr. Huibers ge- Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, komt de volgende week in Leiden het H. Vormsel toedienen op de volgende dagen en tijden: Zondag 2 juli om half acht in de Lodewijkskerk aan ruim 80 volwas senen. Aan de kinderen op maandag 3 juli om 9 uur in de Lodewijkskerk, ongeveer 70 vormelingetjes, om half 12 in de Petruskerk, ongeveer 280 kinderen, om half 3 in de kerk aan de Herensingel aan ongeveer 300 kinde ren, om half 5 in de Hartebrugkerk aan ongeveer 180 vormelingen. Dinsdag 4 juli: om 9 uur in de Leo- narduskerfc, om half 12 in de Anto- niuskerk aan ongeveer 1Ö0 kinderen. assisteerd door deken Haring, daar deze plechtigheid, indien alleen door de bisschop verricht, waarschijnlijk te lang en te vermoeiend was ge worden. Nadat de gehele kerk onder fees telijk gebeier van de klokken het Credo gezongen had gaf mgr. Hui bers de zegen met het Allerheiligste. Met het vertrek van de bisschop, was er formeel een einde gekomen aan het ziekentriduum. Het duurde ech ter nog geruime tijd, voordat allen opgestapt waren. Eerst moesten de bruidjes hun aardige attentie nog gaan bewijzen aan de zieken. Met het afroepen van de eerste namen De raad van Leiderdorp, die gister avond onder leiding van burgemees ter K. van Diepeningen vergaderde, had een vrij lange agenda af te wer ken. Na de opening gaf de voorzitter eerst antwoord op enkele vragen die bij de rondvraag in de vorige zitting ter sprake waren gekomen. Zo deel de hij mede, dat op het land van Samsom plaats voor de bouw van een vijftal bungalows, terwijl ook een gedeelte bestemd is voor aanleg van sportvelden. T.z.t. zal het college met daartoe strekkende voorstellen komen. Wat betreft de aansluiting van de Touwfabrieken op de cen trale riolering, ook hiervoor wordt een onderzoek ingesteld. Een derde punt, waarvoor de raad de aandacht had gevraagd, was de situatie in de sloot, waar de heer Snel zijn sche pen had liggen en die door de jeugd als speelplaats wordt gebruikt met alle gevaren van dien. De voorzitter deelde mede, dat hij zich ter plaatse van de toestand op de hoogte heeft gesteld en de betreffende verorde ning hierop heeft nagezien, doch dat er wettelijk niets ingebracht kan worden, tegen de situatie Bovenaien is de toegang tot de plaats waar de boten liggen voldoend'- afgesloten door prikkeldraad en een hek, zodat deze plaats niet vrij is la benaderen. De jeugd heeft daar niets te maken en dt verantwoordelijkheid ligt ge heel bij de ouders, zo deelde hij me de, ais antwoord op een ingekomen schrijven. Het eerst agandapunt wij ziging der bouwverordening, waar door het bouwrijp maken van gron den uitsluitend in hsr.aen van het gemeentebestuur blijft, had al gauw zijn beslag. Langer duurae dit met het tweede punt: Exploitatie van bouwterreinen. Dit punt bleek voor de raadsle den een moeilijke kluif. Het was ook inderdaad niet eenvoudig, want een toelichting van ze ven foliovellen en een nog groter aantal besluiten ble ken voor deze nieuwe verordening no dig. Langdurig is over deze veror dening gepraat en uiteindelijk kon den de raadsleden zich ermee accoord verklaren. Waar het in hoofdzaak om gaat is, zoals de voorz. zeer nadruk kelijk verklaarde, dat de gemeente grond aankoopt om speculatie te ver hinderen. Deze verordening is een rem op de verkoop van grond van eigenaren aan particuliere bouwers. De prijs voor de grond wordt door voor de gereedstaande auto's kwa men ook de luidruchtige afscheids- roepen los, de beloften elkaar te schrijven en de wensen elkaar vol gend jaar op het triduum weer te zien. De zieken hebben het fantastisch gevonden, „Ja, schrijft u maar ge rust fantastisch" zo vertelde ons een enthousiaste deelneemster voor de eerste keer. „Het waren geweldige dagen en als we het volgend jaar nog mogen beleven, dan zijn we weer van de partij." Eenstemmig hoorde men de zieken de loftrompet steken voor het triduum, de organi satie, de predikant, „zo eenvoudig en hartelijk", en de behulpzame handen. „Het is ons ook weer op gevallen hoeveel jonge mensen zich beschikbaar hebben gesteld." - „De eerste twee dagen voelden we geen vermoeidheid, maar met de derde dag zijn we wel gaan voelen, dat 3 dagen ruim voldoende zijn." een indexcijfer vastgesteld en als blijkt, dat een bouwer een te lage prijs heeft betaald, zal hij het te weinig betaalde moeten storten in een bouwfonds omdat het gemeente bestuur de kosten van inbreng van gronden, zowel van de gemeente zelf als van particulieren, om wil slaan over alle sectoren, waarin deze gronden gelegen zijn. Volkshuisvesting en bouwnijver heid, dat b.v. ook de vergoedingen wegens pachtbeëindiging worden om geslagen over alle in de bouwexploi- tatie te brengen gronden. Een zeer uitvoerige technische uiteenzetting van de secretaris, de heer Hobo, die deze verordening heeft samenge steld, is nodig om de raadsleden een inzicht te geven over deze verorde ning. Het doel is, aldus de heer Hobo, te komen tot vaststelling van een indexcijfer, waarnaar de grond prijs voor een bouwobject kan wor den vastgesteld. Dit houdt niet in, verklaarde hij, op een daartoe ge stelde vraag, dat de grond ook voor de prijs van dit indexcijfer moet worden verkocht. Indien blijkt, dat de grond uitermate gunstig ligt voor een of ander object, mag ook duurder worden verkocht. De voorz. deelt nog eens nadruk kelijk mede, dat deze verordening is gemaakt om naar objectieve maat staven te oordelen en daarnaar de grondprijs vast te stellen. Uiteinde lijk beslist de raad over de prijs Deze verordening is ontworpen in verband met het in bouwexploitatie brengen van de gronden benoorden de Berkenkade en omdat de oude regeling niet meer bruikbaar was. Zowel de voorzitter als de heer An- drik betuigden hun erkentelijkheid aan de heer Hobo voor het opstel len van deze verordening. Verpachting Doesbrug. De puzzle van de raad zou dit ge noemd kunnen worden. Na het lang durig debat over de bouwverorde ning bleek de warmte niet de min ste invloed te hebben op de raads leden en bleef de Doesbrug lange tijd beslag leggen op de aandacht van de raad. De limonade, nadat reeds enkele keren koffie was ver strekt, die werd rondgediend bleek bij de raadsleden inspiratie, maar op de perstribune slechts transpiratie te veroorzaken. Het bezwaar tegen dit punt was het bedrag, dat neergeteld moet worden voor de persoon, die bereid is de bediening van de Does brug op zich te nemen. Dit bedraagt 3500.Zoals gezegd bleek dit een puzzle en verschillende oplossingen werden ter tafel gebracht om dit op een goedkopere manier te doen. De heer Lolling wilde dit door een ge meentewerkman laten doen, die dan door de schippers moest worden op gebeld om de brug op een bepaalde tijd voor het scheepvaartverkeer te komen openstellen. De heer Andrik wilde een dienstwoning bij de Does brug zien te krijgen en daar iemand, die voor de brlug zal zorgen, tegen een redelijke vergoeding laten wo nen. Indien dit niet mogelijk is dan stelt hij voor, de bediening van de Doesbrug niet aan te gaan voor vijf jaar, doch voor een jaar en in die tijd een goedkopere oplossing te zoe ken. Zijn grootste bezwaar gaat uit tegen wat hij noemde: het zitten te zitten en wachten tot er eens een schip komt. De voorz. trok een ver- Gisteravond kwam de raad van Voorschoten in vergadering bijeen. Afwezig waren slechts met kennis geving de heren Fortanier en Lam- boo. De behandeling van de ingeko men stukken en mededelingen lever de wat praatstof op. G. S. hadden de gemeente laten weten, dat het raadsvoorstel tot ver huur van de boerderij Leidseweg 189 ten behoeve van de katholieke ver kennerij en de Kimshoeve aan de Stichting padvinderij, nog niet was goedgekeurd, maar dat zij hun be slissing wilden verdagen. De voor zitter kon gisteravond meedelen, dat de goedkeuring nog schriftelijk zou volgen, doch telefonisch al was toe gezegd. B. en W. wilden de regering volgen bij het invoeren van de vijf daagse werkweek. Vanaf 1 juli zal deze bij de gemeente worden inge voerd. De werkweek zal zijn 46 uur per week. De heren Pels en Rietmulder be treurden het, dat hiervan geen 45 uur was gemaakt, doch was gesteld op 46 uur (12 minutenpolitiek werd dit betiteld). Na discussie waren b. en w. be reid deze aangelegenheid nogmaals in b. en w. onder ogen te zien. De badbus De NZHVM had nog laten weten, dat de route van de zgn. „badbus", dat is de bus, die 's zomers de ver binding onderhoudt met het Wasse- naarse Slag enigszins gewijzigd is. Het vertrekpunt zal zijn vanaf de Stadwijkstraat en de route is nu vastgesteld en gewijzigd als volgt: Stadwijkstraat - Leidseweg - Kon. Julianalaan (niet de parallelweg), de middenbaan van de Wijngaardenlaan tot aan de Oranjekade, dan Dien weg Wijngaardenlaan en oude Papelaan tot aan de Dobbeweg en vervolgens over'de grote weg naar Wassenaar. Volkstuinen Hét nieuwe volkstuinencomplex heeft thans de definitieve bestem ming gelpegen in plan Adegeest te gen de nieuw aan te leggen rijksweg 4b aan. Het zal verhuurd worden aan het algemeen verbond van Volkstuin- dersverenigingen in Nederland, die 't complex op haar beurt doorverpacht aan de plaatselijke afdeling. Er zal toestemminig worden verleend voor het aanbrengen van „schuurtjes voor het opbergen van materiaal", echter geen weekendhuisjes. Het Algemeen Vormend Muziek onderwijs zal ook voor de leergan gen 1960-1962 en 1961-1963 worden gesubsidieerd onder dezelfde voor waarden als voor de leergang 1959- 1961. De onrendabele aansluitingen kwa men deze avond opnieuw aan de or de. Eertijds was het besluit geno men deze aansluitingen te regelen op de zgn. fifty-fifty basis. Slechts en kele belanghebbenden hebben hier van toen gebruik gemaakt. De ge meente heeft nu een ontwerp ge maakt een meer tegemoetkomende regeling te treffen, die erin de prak tijd op neerkomt voor de belang hebbenden en 3/4 voor de gemeente. Degenen, die eertijds op de fifty-fif- tyregeling voorzieningen hadden ge troffen werden volgens de nieuwe regeling schadeloos gesteld. Verder gelijking met de nieuwe Rijnbrug, waar drie brugwachters nodig zijn. De voorgestelde oplossingen zullen geen van alle kosten besparing ge ven. Het is zeer moeilijk iemand te krijgen. Een andere gegadigde vroeg /5000.Het is voor de gemeente een dure oplossing, maar tevens de goedkoopste als de heer Marbus dit wil doen voor ƒ3500.De voorz. vindt het nog maar een zeer matige vergoeding voor iemand, die daar voor de gehele dag disponibel moet zijn. Wie wil dit tegenwoordig nog? De heer Marbus heeft voorzienin gen moeten treffen in verband met zijn zaken en daarom kan dit niet voor één jaar, doch moet de gemeen te voor vijf jaar met hem in zee gaan. Er bleef tenslotte niets an ders over dan de voorgestelde oplos sing van b. en w. te aanvaarden en daar de raad de puzzle niet bleek te kunnen oplossen deed zij dit dan maar. (Wordt vervolgd). dan deze regeling willen b. en w. toch niet gaan en ook willen zij nu een bepaald termijn gesteld zien, waarbinnen de belanghebbenden hiertoe kunnen besluiten. De datum zal nog worden vastgesteld in b. en w., doch de aansluitingen moeten in 1962 hun beslag hebben. Cantine SVLV De cantine van SVLV zal worden vergroot en ingericht worden als clubhuis. De gemeente stelt hiervoor een bedrag van 10.000 gulden be schikbaar. De huurprijs zal met in gang van 1 jan. 1962 worden ver hoogd met 530 gulden. De werk zaamheden zullen grotendeels uitge voerd worden door de leden van de vereniging, terwijl een aannemer be stuurslid de materialen tegen in koopsprijs beschikbaar stelt. Het ge bouw blijft echter eigendom van de gemeente. De heer Rombouts sprak de dank uit namens de fractie voor hen, die zich belangeloos willen in zetten voor de bouw. In Vlietwijk 2 zal bouwgrond be schikbaar gesteld worden aan de NV Bouw- en Aannemingsbedrijf Van Straalen en van der Have te Rotter dam. 2.145 M2. Genoemde NV zal hier gaan bouwen 8 winkels en 14 bovenwoningen. De plannen hebben de goedkeuring van b. en w. en de welstandscommissie. De grond zal worden verkocht voor ƒ38.- per m2. De raad ging met de verkoop ac coord. Grond in Adegeest werd ver kocht aan de heer H. J. Lobel. 2175 M2. voor de prijs van 29.50. De heer Lobel gaat hier bouwen 6 woningen met garages. Het plan heeft de goed keuring van b. en w. en de wel standscommissie. De raad ging ac coord met de verkoop. De diverse onder wijs voorstellen aanschaffing van meubilair voor di verse scholen kregen allen de instem ming. Zij werden aanvaard z.h. st. WASSENAAR BRAZILIë KOOPT AMBTSWONING VAN AMBASSADEUR NIET. De Braziliaanse regering heeft af gezien van de aankoop van het land huis aan de Paauwlaan, dat al enige jaren bewoond wordt door de Brazi liaanse ambassadeur. De gemeente is eigenaresse van dit landhuis met de omringende buitenplaats en had een deel van dit bezit aan de Braziliaan se ambassadeur verhuurd. Na onder handelingen met de ambassadeur be sloot de raad in februari het land huis met enkele bijgebouwen en de bijbehorende tuin aan de Staat Bra zilië te verkopen voor ƒ600 000. Terwijl onderhandelingen over enke le condities, die nog nader geregeld moesten worden aan de gang waren, deelde de ambassadeur mede, dat zijn regering in verband met ingrijpende bezuinigingsmaatregelen besloten had niet tot aankoop over te gaan. Het gemeentebestuur heeft daarop de am bassadeur laten weten dat op grond van de gemaakte afspraken de staat Brazilië tot aankoop gehouden was. De ambassadeur antwoordde dat van een gebondenheid van de staat Brazilië geen sprake kon zijn. Hoewel b. en w. niet overtuigd zijn van de juistheid van het Braziliaan se standpunt meent het college dat het gezien de goede verstandhou ding tussen de ambassadeur en de ge meente verstandig is in de gang van zaken te berusten. Voorgesteld wordt, het raadsbesluit van 18 februari j.l. in te trekken. GRENSWIJZIGING MET LEIDEN. Burgemeester en wethoudes heb ben de raad voorgesteld inzake de a.s. grenswijziging met Leiden aan Ge deputeerde Staten te berichten, geen bezwaren te hebben tegen deze wij ziging van de gemeentegrenzen, waarbij slechts een klein stukje Was senaars gebied betrokken is. Wasse naar staat echter op het standpunt, dat de rijksweg 4B, die de nieuwe grens tussen Wassenaar en Leiden zal worden, op Leid sgrondgebied zal moeten komen te liggen. Voorgesteld wordt als gemachtig den van de gemeenteraad voor de binnenkort te houden openbare ver gadering van Gedeputeerde Staten aan te wijzen de directeur van ge meentewerken en het hoofd van de afdeling algemene zaken ter ge meentesecretarie. Internationaal juniorentoernooi van Blauw Zwart. A.s. zondag 2 juli zal in het kader van de viering van het 40-jarig bestaan van Blauw Zwart op de terreinen aan de Dr Mansveltkade een internationaal toer nooi voor A-jnioren worden georgani seerd door de jeugdcommissie van de jubilerende vereniging. Deel nemende verenigingen zijn: Alt Köhl en Vörwarts uit Duitsland, DCG uit Amsterdam, SHS uit Scheveningen, Leonidas uit Rotterdam, HRC uit Den Helder en de SV. Wassenaar. Om half 12 worden de spelers en genodigden op het terrein ver wacht, waarna om 12 uur de deel nemers met muziek zullen opmerche- ren en het toernooi officieel geopend zal worden. De wedstrijden beginnen om kwart voor 1 en worden afgewisseld met het optreden van de Wassenaarse Drumband. Om kwart voor 5 wor den de finales gespeeld en om half 6 volgt de prijsuitreiking. Truus Cruimirg in landenploeg. De Wijk-atlete Truus Cruiming is gekozen in de Nederlandse dames- ploeg B die op 16 juli a.s. te Vlissin- gen een atletiekontmoeting zal heb ben met het Belgische Damesteam. Truus Cruiming zal starien op de 100 meter en de 4 x 100 meter es tafette. Het zilveren jubileum van dokter Plink. Het zilveren jubileum van dokter H. W. Plink als huisarts zal op donderdag 13 juli a.s. worden her dacht. Het comité van patiënten zal de jubilerende dokter 's morgens in besloten kring het geschenk namens de patiënten aanbieden. 's Namiddags van 5 tot 7 uur is er gelegenheid de dokter en zijn echt genote persoonlijk geluk te wensen in hun woning aan de Lange Kerk- dam. Geboren: Marjolein d. v. H. v. Hoeken en M. Korink. Jacobus Adrianus z. v. A. A. Oerlemans en M. P. Snelderwaard. Bastiaan Arnoldus z. v. J. A. Noordervliet en A. D. L. Verdegen. Johannes Wilhelmus Pe trus z. v. L. G. Vermin en J. van der Horst. Ondertrouwd: H. de Boer (Oegst- geest) en E. de Grooth (Wassenaar). H. T. van der Velden (Wassenaar) en J. F. Wildenburg (Wassenaar). J. J. Thoutenhoofd (Wassenaar) en W. M. H. van Arkel ('s-Gravenhage). Gehuwd: J. Santing en F. Haas noot. F. W. A. Smit en M. C. Beurs- gens. OP BROMFIETS VERONGELUKT De 35-jarige heer J. Spiering, plantenkweker uit Hillegom, is van nacht bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij zat achterop de bromfiets van een 26-jarige bloemist knecht uit Hillegom, die geen voor rang verleende aan een auto, zodat een aanrijding ontstond. De brom fiets reed tegen een brugleuning op, waarbij de heer S. dodelijk gewond raakte. De bloemistknecht is ter verple ging in het ziekenhuis opgenomen. Het Allerheiligste wordt door emeritus-bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers in plechtige processie door do kerk rondgedragen. Aan de processie namen ook nog ongeveer 200 bruidjes deel

Leidse Courant | 1961 | | pagina 14