2000 Jaar geleden namen we er ook geen genoegen mee bezet gebied te zijn Kerk in Heesch afgebrand Boerderij in brand 't Hoorntje ZATERDAG 1 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 ■I GANGEXVA \r B/DEN- TEL.rawya Kerkgangers moesten ijlings kerk verlaten Pater op de Waal verdronken De 30-jarige pater W. Boots, uit 't studiehuis van de paters Lazaristen in Nijmegen, is gistermiddag op de Waal voor Nijmegen verdronken. Hij was met een andere pater midden op de Waal met een kano. Door een verkeerde manoeuvre sloeg de kano om. Pater Boots kon niet zwemmen en kwam om het leven. Zijn confra ter wist behouden de vaste wal te bereiken. H.H. PRIESTERWIJDINGEN BIJ PATERS JEZUÏETEN j 31 juli a.s. zal mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, in de St. Servatiuskerk te Maas tricht de heilige Priesterwijding toe dienen aan: A. Wiewei, Amsterdam; A. Ziggelaar, Amsterdam? P Gieles, Den Haag; L. Kramer, Amsterdam; L. ter Morshuizen, Den Haag; A. Ko- nig, Den Haag; C. Schonk, Berg en Dal-Groesbeek; J. v. d. Wal, Amster dam; W. Klijn, Amsterdam; J. Bran denburg, Rotterdam; K. Witmer, Eindhoven, J. Bots, Amsterdam; W. Beuken, Helmond; F. Bilsen, Breda; B. Henkus, Lisse; D. Bruggeman, Dieren, allen theologanten van de Sociëteit van Jezus. Brons van Trajanus, dat door anti quair werd aangeboden en door de gemeente werd aangekocht. Julius Civilis deed mislukte greep naar de macht Wat scherven leren, vertelt het Leids museum voor Oudheden De tentoonstelling heeft een schat x van voorwerpen. Onder meer een r\E jaren '40-'45 heeft ons land niet ¥N twee zalen wordt met foto s en bronzen kop van Trajanus op latere gezucht onder de eerste bezetting voorwerpen duidelijk gemaakt, dat leeftijd, die door een antiquair aan- de bezetting begon met veroverin- eeboden is bii een tentoonstelling in in de geschiedenis, daar zijn Spaanse gen in Germanic, die ondernomen f,1^egên en d?e Promp?^Tfa^ en Franse overheersingen aan voor- werden vanuit een reeds egepacifi- gekocht, hoewel men geen zeker- afgegaan, maar de eerste in de ge- ceerd gebied waTari" de Drususgracht held heeft over de vindplaats. a ges 6 werd gegraven. In het jaar 9 vond de schiedenis van ons land is ongetwij- beroemde veldslag plaats in het Teu- feld de Romeinse bezetting geweest, toburgerwoud, waarbij drie Romein- se legioenen onder Varus in de pan die sinds ongeveer 12 voor Christus werden gehakt Zeer interessant iSj vier eeuwen heeft geduurd en eerst dat men sporen heeft gevonden van bij de ondergang van het Romeinse legerplaats, die vóór de slag moet zijn aangelegd in Nijmegen en die Muis was niet voor de poes Ongewild heeft een Almelose automobilist het leven gered van een kleine grijze veldmuis. De autobestuurder Kon op een ogenblik niet voorkomen, dat hij een plotseling overstekende kat aanreed. De man stopte, stapte uit en keek wat er van de poes geworden was. Het beest bleek er al zijn zeven spreekwoordelijke levens bij te hebben ingeschoten. De auto bestuurder wilde z'n reis vervol gen toen hij zag hoe zich 'n klei ne muis loswerkte uit de bek van de zojuist overleden kat. Een muis, die kennelijk niet voor de poes was. LANG LEVE HET BRUIDSPAAR imperium eindigde. De Rijn is altijd de grens van be zet gebied geweest en het is dus ei genlijk zo, dat de bewoners in Lei den ten zuiden van de Rijn de zege ningen van de Romeinse overheersing bestemd zou moeten zijn voor één van de drie legioenen, die door Ar- minius (Herman) verslagen werden. Men heeft hierover nog geen zeker heid. In elk geval was het gevolg van de veldslag dat keizer Claudius de creteerde, dat de Rijn de grens moest zijn van het Romeins gebied. De genoten hebben en niet de bewoners grens werd verdedigd door Castelb van bijvoorbeeld Haarlemmerstraat, waarvan Brittenburg buiten Katwijk a a er waarschijnlijk een van is geweest. De Kamp en alles wat ten noorden van de rivier ligt. Een andere belangwekkende peri ode reikt van 70 tot 105 na Christus Het ligt voor de hand dat strikt waarin Claudius (Julius) Civillis, genomen tussen de twee gebieden een Romeins officier, die van Bataaf geen culturele verschillen bestaan, se afkomst was, zijn stamgenoten tot Maar ook thans nog duiden bodem- een opstand opzette. Er werden 8 le- vondsten merkwaardige verschillen gioenen naar het noorden gediri- aan tussen gebieden die ten zuiden geerd, en spoedig gelukte het Ceria- en ten noorden van de Rijn zijn ge- lis de opstand te bedwingen. In ok tober 70 werd de vrede gesloten met bepalingen, die voor de Bataven zeer gunstig waren. Tot interessante nieu we ontdekkingen rond de opgravin gen van de legerplaats in Nijmegen legen. EEN overzicht van de vier eeuwen Romeinse bezetting krijgt men in r Heil van ue ïcgciuiauis ui injuiegeu het museum van oudheden te Lei- behoren een waterput met puthuisje daarnaast een waterreservoir, ver- ze interessante periode in de geschie- bonden me, een waterleiding waar dems van deze streken heeft gewijd. van de resten 2jjn een- stuk ,oden De samenstelling van deze boeien- pijp, ijzeren verbindingstukken van de expositie was mogelijk met mede- houten buizen, waarvoor doorboorde werking van het Rijksmuseum G. M. boomstammen werden gebruikt. Ver- Kam te Nijmegen, dat een schat van der interessante vondsten zijn een overblijfselen uit het Romeins ver- soldatengrafsteen, een bronzen lamp leden van Nijmegen bezit. Want Nij- en vele soorten kleine lampjes, die megen is ongetwijfeld de rijkste le- op pit branden en vaatwerk uit gra- verancier geweest van bodemvonds- ven. ten, die een nauwkeurige reconstruc tie van de geschiedenis der Romein- De derde periode, wordt op deze se bezetting mogelijk maakten. Dit tentoonstelling aangeduid als de is te danken aan het feit, dat het Ro- bloeitijd waarin het in de grensstreek meinse tiende legioen vele eeuwen gewoonlijk rustig blijft. De romani- achtereen in Nijmegen gelegerd was satie van de burgers werkt door. en daar een rijke voorraad aan aller- Sinds 212 is iedereen Romeins burger lei huishoudelijke voorwerpen en krachtens het edict van Caracalla. wapens heeft achtergelaten. Zelfs Trajanus, die de opdracht had gege- heeft men tussen alle zaken en zaak- ven tot de overplaatsing van het le- jes een gladiatorenhoed gevonden, die gioen, verleende tevens zijn familie- er op zou kunnen wijzen, dat er ook naam (Ulpius) en een marktrecht een amphitheater in de nabijheid aan de bestaande stad Nijmegen: No- van Nijmegen was. waar de legioen viomagus werd Ulpius Noviomagus soldaten zich verpozen konden. De geschiedenis der bezetting kent ver- schillende markante punten. De op- gravingen bij Nijmegen worden ge leid door de Leidse professor Brans- Tenslotte is er een vierde periode, Gisterochtend is in het stadhuis in Amsterdam het burgerlijk huwelijk ting die thans ook de samenstelling die tot het begin van de vijfde eeuw voltrokken tussen twee leden van de K.L.M. (de Klub van Lange Mensen) van de tentoonstelling voor zijn re- duurde en waarin het centrale gezag namelijk mej. Lies Seel uit Amsterdam en de heer Henk Bothof uit Den kening nam. De estetische zijde van van het Romeinse rijk knauw op Haag. De lieftallige bruid meet 1.88 meter, de bruidegom is op één centime- de expositie werd verzorgd door de knauw werd gegeven. In 406 vallen ter na twee meter lang! De foto toont het opmerkelijke bruidspaar bij het De uit 1868 daterende neo-gotische kerk, gewijd aan St. Petrus' banden in Heesch, bij Oss, is gistermiddag door brand voor het grootste deel verwoest. De ijlings uit de plaats zelf en uit Den Bosch, Oss en omgeving aangerukte brandweren, ook die van de vliegbasis Volkel, konden nauwe lijks iets uitrichten, omdat het vuur zeer snel om zich heen greep. Er waren gistermiddag werklieden op het dak bezig een steiger rondom 't kleine op het middenschip staande torentje te bouwen. Het torentje, dat door de boktor was aangetast, was dermate bouwvallig dat een aanne mer uit Heesch opdracht had gekre gen het af te breken. Het zou waar schijnlijk herbouwd worden. De werklieden ontdekten het vuur toen zich in de kerk ruim honderd ouden van dagen bevonden voor de sl'iiting van een triduum. Kapelaan J. Burghout hoorde de brandweer sirene loeien en spoedig werd het hem duidelijk, dat de kerk in brand stond. De dienst werd afgebroken en de ouden van dagen verlieten ijlings de kerk. Het vuur heeft zeer snel om zich heen gegrepen; ook de grote kerktoren vatte vlam. De on middellijk aan de kerk grenzende pastorie werd bedreigd en daarom ontruimd. De brandweer kon deze echter behouden. Even na vijf uur stortte de spits van de grote toren met donderend geraas naar bene den. Men had dit zien aankomen, zodat er zich geen persoonlijke on gelukken voordeden. Toen net vuur hele dak was verwoest. Gedeelten Vier blussers gewond Gisteravond omstreeks half zes is er brand uitgebroken in de boerde rij van de landbouwer W. Voermans uit de Brienshoek in Leunen (ge meente Venray). In een minimum van tijd stond ook het woonhuis in lichterlaaie. 30 Varkens kwamen in de vlammen om of moesten ter plaatse worden afgemaakt. Huisraad en landbouwgereedschap ging verlo ren. Tijdens de nablussing ontplofte een gasfles. Door rondvliegende stuk ken steen en gasdruk liepen drie brandweerlieden en een van de be hulpzame buren verwondingen op. Zij zijn naar een ziekenhuis over gebracht. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. De heer Voermans is tegen brandschade verzekerd. Militair sloeg links af Echtpaar op motor verongelukte Het echtpaar Jongsma uit Ede is gistermiddag om het leven gekomen toen de motor, waarop het echtpaar reed, in botsing kwam met 'n mili taire vrachtauto. Het ongeluk ge beurde op de rijksweg tussen Utrecht en Arnhem onder Ede. De militaire vrachtauto, bestuurd door 'n wacht meester van de Maréchaussée uit het depot Apeldoorn, sloeg linksaf de Otterloseweg in. De heer Jongsma zag zich daardoor plotseling de weg versperd, waarna een botsing volg de, die hem en zijn echtgenote het leven kostte. Weer aantal overwegen nagenoeg was geblust bleek dat het van de gewelven zijn ingestort en hoger boven de gewelven gelegen muurgedeelten zullen moeten wor den omgetrokken. De burgemeester van Heesch, de heer A. v. Hulst, was spoedig ter plaatse. Omstreeks zes uur arriveer de ook mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, die de scha de en 't nablussen in ogenschouw nam. De brandweer heeft nog geruime tijd nodig voor het nablussen. Het is zeer de vraag, aldus verklaarde ons een deskundige, of de kerk nog hersteld zal kunnen worden. De kerk is te gen brand verzekerd. LJET IS NU NIET de tijd en de temperatuur om te lezen, noch te schrijven. Niets in deze hoogzomer- se atmosfeer wijst er op, dat een dergelijk tijdverdrijf heilzame ge volgen kan hebben. We leven volop in de dagen, dat optimistische belof ten van dikwerf gesmade weerpro- feten tot onbewolkte vervulling ko men en dan mogen wij u alleen maar aanraden: haast u, want deze tropentijd is in dit kikkerlandje slechts kort gemeten. Bijna alle sterve lingen hebben al een tik te pakken. De mussen vallen van het dak, vrouwen en kin deren (maar voor al vrouwen belegeren de ijs codetaillisten, voor wie de gestegen welvaart geen holle frase meer is. Een haringventer zagen we uitgeput, met de neus bijkans in de uitjes, staan wroeten in de ingewanden ener Hollandse nieuwe, die ook in glibbe rige staat zilte herinneringen opriep aan een lokkende koelte langs de vredige branding. Slaapwandelaars kiezen hun uitstapjes weer buitens huis en in onze badplaatsen klinken 's nachts volgens seizoengebruik de lustige Wanderlieder. Laat Hollands stranden uw aller toevluchtsoord zijn, rep u naar gindse zanderige vlakten en verover met bekwame spoed een plaatsje onder de gegadigden en vecht desnoods om een zandkuil of verover een omwal de fortificatie voor uw zoontje. Een zomerse dag op het vaderlands strand maakt krijgslustig. En wat maakt het ook uit.... we zijn toch allemaal Germanen onder elkaar. EEK. Laatste gezagvoerder van de eerste dagen verlaat de KLM Gisteren heeft de laatste gezag voerder van de eerste dagen, de heer L. Sillevis, algemeen bekend als „Boon", de KLM verlaten. „Ik ben daar 6 maanden te laat mee," zei hij op zijn afscheidsreceptie in de H-lcantine op Schiphol, „want ik ben al maanden geleden 65 geworden, maar in de 40 jaar die ik voor de KLM heb gewerkt ben ik nimmer te laat gekomen." Sillevis behooide tot de eerste ge zagvoerders van de KLM: hij begon kort na Geyssenaorffer en Hofstra in 1922 ongeveer gelijk met nog twee andere luchtvaartpioniers, Pijl en Warnaar, voor de KLM te vlie gen en wel in de kleine Fokker machines, in DC-2's en DC-3's, waar in hij circa 50 vluchten naar Indië maakte. In 1949 zei deze onverstoor bare man de lucht vaarwel en kreeg een grondbaan van de KLM. Als hoofd van de nieuv/e afdeling intern transport organiseerde hij o.a. de grondoutillage voor de nieuwe vloot van straalvliegtuigen. beveiligd heer A. Verhoeven. de Germanen Gallië binnen, in 458 verlaten van het stadhuis. In Castricum zal bij de tot nu toe niet beveiligde overweg in de spoor lijn Den Helder-Amsterdam morgen een automatische knipperlichtinstal latie in werking worden gesteld. Eenzelfde installatie woidt op 6 juli in gebruik genomen bij de niet be veiligde overweg in de Klokkendijk te Wierden, aan de spoorlijn Deven- ter-Almelo. De afsluiting en bewaking van de spoorwegovergang in de t'Almatas- weg te Nijmegen, in de spoorlijn Arn- hem-Venlo, zullen eveneens op 6 juli worden opgeheven. Daarvoor in de plaats komen automatische halve overwegbomen met wisselend rode lichten en een waarschuwings- bel. Hetzelfde is het geval met de spoorwegovergang in de Sionsweg te Nijmegen, eveneens aan de spoor lijn Arnhem-Venlo. In Groesbeek zal de niet beveilig de overweg in de spoorlijn Nijme- gen-Groesbeek op 6 juli worden voorzien van een automatische knip perlichtinstallatie. WITLOF NAAR SPANJE. Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft bekend gemaakt, dat exporteurs bij de bevoegde Spaanse instanties tot 24 augustus aanvra gen kunnen indienen voor het ver krijgen van invoervergunningen van witlof voor Spanje. Spanje heeft namelijk de invoer uit de Beneluxlanden opengesteld voor 50 pet. van het overeengeko men contingent voor witlof, te we ten dlrs 5000 Bij ontstentenis van de hoogste directieleden, die in vergadering bij een waren en pas later ter receptie verschenen, sprak onderdirecteur C. v. d. Weele van interne diensten, als mede de onderdirecteur van het technisch bedrijf, ir. J. A Augustijn. De eerste bood de scheidende func tionaris een album aan met knipsels en foto's uit zijn KLM-carrière.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 13