AB GELDERMANS NA VAL OP DE SCHLUCHT UIT DE STRIJD GENOMEN DU// 1 iéHUGH Planckaert zorgde voor tweede Belgische etappezege Uitslagen en klassementen ZATERDAG 1 JULI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA U ZWAAR VERLIES VOOR NEDERLANDSE TOURPLOEG Felicitaties voor etappewinnaar Attention attentionmet gierende banden kwamen de volgauto's tot stilstand. Aan de kant van de weg tegen een rotsachtige wand lagen twee renners te kreunen van de pijn. Ruim een kilometer in de afdaling van van de Col de la Schlucht had de Nederlandse ploeg een geweldig verlies geleden. Want een van de twee renners was Ab Geldermans. De Beverwijker lag stil en wezenloos voor zich uit te kijken. Uit tal van van wonden lie pen straaltjes bloed, maar de troef van de oranjeploeg had er geen weet van. Geldermans was door de val - hij was met fiets en al over de slippende Duitser Oldenburg heengeschoten en tegen de rotswand terechtgeko men - buiten bewustzijn geraakt. Soms bewogen zijn lippen even, maar wat de gewonde coureur wilde zeg gen kon niemand verstaan. Verslagen stonden een paar Nederlandse verslaggevers toe te zien, hoe deskundige handen met een groot mes de oranjetrui bij de linkerschouder opensneden, waar een grote wonde zichtbaar werd. In allerijl werd toerdokter Dumas via de radio opgeroepen en even later kwam de zwierige Fransman met loeiende sirene bergafwaarts gereden. Een vluchtig onderzoek wees voorlopig uit, dat Geldermans njets had gebroken. Maar een grote wond aan de linkerslaap van de nog altijd niet reagerende Nederlander deed dokter Dumas besluiten de ambulance in te schakelen voor het vervoer. De Tour was voor Geldermans afgelopen. In middels zuiverde een helper de wonden met jodium en van de pijn kwam Geldermans even weer tot zichzelf. Verbaasd keek de Beverwijker om zich heen en herhaalde steeds maar weer: „Hoe kom ik hier. en „Hoe kon dat nou?", toen men hem vertelde, dat hij met Oldenburg was gevallen. Geldermans herinnerde zich to taal niet wat er was gebeurd. De gealarmeerde helikopter voor het ziekenvervoer, die helaas maar al te vaak in de Tour de France zu|he uitstekende diensten moet bewijzen, nam in het dal de brancard met de gewonde over en bracht hem naar het ziekenhuis in Belfort over. in deze etappe, de Schlucht en de Ballon d'Alsace, het tempo van de kopstukken kunnen volgen, die op hun beurt de voor de klassering on gevaarlijke Planckaert rustig had den laten lopen. Niesten eindigde als zestiende, in de groep, die aan gevoerd door Anquetil met 'n ach terstand van 4 min. 49 sec. na Planc kaert binnen kwam. Het leverde voor Niesten een klein succesje op, want hij werd. nu omdat Wim v. Est vr- der was achtergeraakt, de beste Ne derlander in het algemeen klasse ment. Wagtmans, die tot in de beklim ming van de Ballon aan de zijde van Niesten had gestreden, maar toen moest lossen, werd 36e op 9.14, Wim v. Est, Toon v. d. Steen, Jan West dorp, Jaap Kersten en Piet Damen, die tussen de twee cols in het twee de peloton terecht waren gekomen, eindigde op 10 min. 11 sec., waar door Wim v. Est van de zevendenaar de wintigste plaats in het algemeen klassement zakte. PLANCKAERT VERDIENDE KLEIN KAPITAALTJE De Belg Planckaert, die na 84 km in de kaasstad Munster samen met Cazala, Claes, Pauwels en Stablinski was gevlucht en in de beklimming van de Schlucht zijn metgezellen achter zich had gelaten, verdiende in deze etappe een klein kapitaaltje voor zijn ploeg. Op de Ballon d'Alsace veroverde de Belg de 2000 francen van de prijs, ingesteld ter herinnering van de stichter van de Tour, Henri Desgran- ges, zijn étappezege leverde nog eens 2000 francen op, bovendien werden de Belgen eerste in het dag- ploegenklassement gehonoreerd met 2500 francs en tenslotte kreeg Planc kaert natuurlijk de meeste stemmen bij het vaststellen van de strijdlus- tigste renner, hetgeen nog eens 1825 francs opbracht. In totaal het niet onaardige sommetj- van 8325 francs, bijna 6000 gulden. WIELER-OORLOG De slag in de Vogezen werd dus een triomf voor de Belgen, die aan de Franse nationalen de oorlog hadden verklaard. Zij hadden het hoog opgenomen, dat ploegleider George Ronsse na de étappe naar Straatsburg in het openbaar zijn excuses aan Marcel Bidot had moeten aan bieden voor de houding van zijn mannen. Wat er gebeurd was? In de rit naar de zetel van het Europese parlement hadden de Belgen en de Fransen onderweg onenigheid gekregen. Bidot had 's avonds namens zijn ploeg bij Ronsse geprotesteerd en toen had de Belg bakzeil gehaald. En dat zat de Belgen niet lekker. Zij zouden die verwaande trico lores wel eens mores leren. En zo maakte de karavaan het mee, dat na 51 km. maar liefst acht Belgen tegelijk uit het peloton trachtten te ontsnappen. Pas de vlucht van Planckaert en zijn metgezellen had echter succes. In de beklimming van de 1139 me- Onze landgenoot Ab Geldermans heeft vrijdag tengevolge van een botsing met de Duitse renner Oldenburg zijn sleutelbeen gebroken en is voor deze Tour uitgeschakeld. Hier krijgt de ongelukkige renner eerste hulp na z'n val tal overschreed ruimschoots de tijds limiet van tien procent en werd uit de strijd genomen. De Nederlanders hadden toch al nie zo'n beste dag gehad. Alleen Coentje Niesten had op de twee cols Toch al niet zo'n beste dag voor Nederlanders Geldermans was uit de Tour, die hem tot nog toe weinig geluk had gebracht en dat terwijl hij met Jac ques Anguetil en Charly Gaul tot de favorieten had behoord. Voor de start in Rouaan hadden 57 journalis ten uit vele landen voorspeld, wie volgens hen bij de eerste vijf in het eindklassement zou eindigen. Anque til was met 54 stemmen als voor naamste favoriet uit de bus geko men. Achter hem prijkte Gaul met 44 stemmen en onmiddellijk op hem volgde Geldermans, die door 41 jour nalisten hoger werd gewaardeerd dan Junkermann (37), Battistini (32) Mastrotto en Hoévenaers (elk 31), Massignan (22) en Adriaenssens (21). Maar al in de eertse etappe had de tegenslag zich aangediend. Gel dermans miste, evenals trouwens Gaul, in de rit naar Versailles de aansluiting met de groep,, waarin Anquetil vijf minuten op zijn voor- naamtse concurrenten won. Toen volgde die ongelukkige lekke band in de tijdrit, waarin Geldermans nogmaals drie minuten op de Fran se kopman achterraakte. Ook op de volgende dagen bleef de pech de Nederlander achtervolgen. Hij was betrokken bij de valpartij in de tweede etappe, 'die enkele slacht offers eiste en als er lekke banden waren, kon men steevast de naam van Geldermans noteren. Maar dat het avontuur voor Geldermans op zo'n trieste wijze zou eindigen, had toch niemand verwacht. Want de bocht, waar Geldermans de Tour noodgedwongen moest verlaten, be hoorde niet tot de gevaarlijkste. Het noodlot wilde echter, dat Oldenburg op het door de grote hitte smelten de wegdek onderuit ging en dat Gel dermans juist toen vlak achter de Duitser reed. WACHTEN OP OLDENBURG WERD FATAAL Oldenburg zelf was er nog rede lijk afgekomen. De Duitser had wat schrammen en mocht verder rijden van dokter Dumas. Zijn achterwiel was echter gebroken en voordat hij van een ander was voorzien, had hij een grote achterstand opgelopen. Ploegleider Peer Kanters beging toen o.i. een grcte fout, door Troche, Borg hard, Donike en Kemper op Olden burg te laten wachten. Want 't vijf- „Je moet maar pech hebben Ab Geldermans maakt het goed De gevolgen van de val van Ab Geldermans zijn gelukkig niet ernstig gebleken. Vrijdagavond bezochten wij de Nederlandse coureur, die in de Clinlque Zieg- ler aan de Rue de Rhone in Bel fort een eigen kamer heeft ge kregen. Geldermans had juist zijn vrouw aan de telefoon om haar gerust te stellen. Hij vertelde, dat hij niets heeft gebroken. Er is al leen een onbeduidend fractuurtje onder zijn linkeroog. De diepe wond aan zijn linkerschouder deed nog wel pijn maar een ren ner weet daar wel doorheen te bijten. Hij vertelde zich nu precies te herinneren hoe alles zich had af gespeeld. „Ik zat vooraan in de groep om na de afdaling tegen een klein klimmetje er van door te gaan. Plotseling zag ik de band van het achterwiel van die Duit ser aflopen. Hij viel naar rechts en ik probeerde nog met fiets en al over hem R& *en te springen." Peinzend keek Geldermans naar buiten in de belommerde tuin van de kliniek. „Je moet toch maar pech hebben, hè? Ik had me zo veel van de Tour voorgesteld. Niet dat een Nederlander die zou kunnen winnen maar om bij de eerste tien of eerste vijf te komen was toch wel mogelijk. Maar het zit me vaak voor grote evenemen ten tegen. Een paar jaar terug zou ik in Zandvoort kampioen bij de amateurs worden. In de week daaraan voorafgaande won ik 5 koersen maar in Zandvoort ging het niet. Toen dat wereldkampi oenschap achtervolging. Iedereen zei dat ik het kon winnen. Op de dag zelf was ik veel te zenuwach tig." Geldermans schudde het hoofd over zoveel pech. De leider van de Belgische nationale ploeg in de Tour de France, Georgo Ronsse, feliciteert de winnaar van de zesde etappe, Planckaert met zijn zegt ter hoge Schlucht, die evenals de Ballon d'Alsace tot de derde catego rie behoort, schudde Planckaert zijn belagers van zich af. De Belg danste in zijn eentje naar boven, waar hij als eerste doorkwam. Op 1 min. 35 sec. volgde zijn landgenoot Pauwels, op 1 min. 36 sec. Ruegg en Stablins- ky. Het peloton, dat intussen Cazala en Claes had opgeslokt, volgde op 2 min. 05 sec. Van de Nederlanders hadden Enthoven, Jo de Haan, die in de bergen niet mee kan komen, en Sjef Lahaye moeten lossen. De kopstukken in het peloton, dat tussen de Schlucht en de Ballon in twee stukken viel, hadden alleen maar aandacht voor elkaar en dat kwam Planckaert, die tenslotte in het algemeen klassement een acht- terstand van .neer dan 27 minuten op Anquetil had, ten goede. Hij kon zijn voorsprong op de Ballon ver groten tot 5 min. 35 sec. op Pau wels, Stablinsky en Ruegg, tot 6 min. 15 sec. op Gaul en Junkermann en tot 6 min. 25 sec. op het peloton Anquetil, waarvan toen nog alleen Niesten deel uitmaakte. De beslis sing was gevallen. In de resterende 30 km. konden Stablinsky, Ruegg en Pauwels het niet bolwerken tegen de jagende groep Anquetil, maar Planckaert was veilig. Jos Planckaert: bergen en tijdetappes Jos Planckaert, die in de zesde etappe zo'n enorm bedrag ver diende voor de Belgische ploeg, werd 4 mei 1934 te Voperinge ge boren. Hij neemt voor de vijfde maal aan de Ronde van Frankrijk deel. Zijn beste prestatie leverde hij vorig jaar, toen hij vijfde werd in het eindklassement, in 1958 was hij als zesde geëindigd. Planckaert heeft de naam zeer strijdlustig te zijn, maar deze voor een wielrenner ongetwijfeld goe de eigenschap was er de oorzaak van dat hij in het verleden niet altijd een volmaakt ploegmakker was, omdat hij eigen belang bo ven dat van de equipe stelde. Hij scheen dit jaar niet zo goed in vorm te zijn maar bewees door zijn zege in de rit naar Belfort, dat men nog altijd rekening met hem moet houden. Zijn speciali teit zijn bergetrppes en tijdritten. - o dg KKJTBl fjp fJKS 6e etappe: Straatsburg-Belfort 1 Planckaert (B.) 180 km in 4 u. 35 min. 39 sec. (met bonificatie 4.34.39). Op 4.41: 2 Battistini (It.) (met bonoficatie 4.39.50). Op 4.49: 3 Perez-Frances (S.), 4 Anquetil (Fr.), 5 Brugnami (I.), 6 Massignan (I.), 7 Pauwels (B.) 8 Ruegg (Z-L), 9 Junkermann (D.), 10 Hoevenaars (B.), 11 Huot (Fr. CZ), 12 Elliot (G-B), 13 Mastrotto (Fr.), 14 Dotto (Fr. CZ), 15 Manzaneque (S.), 16 Niesten, 17 Bertran-Panades (S.), 18 Gaul (Z-L), 19 Huiart (Fr. WZ W), 20 Adriaenssens (B.), 22 An- glade (Fr.), 23 Carlesi (I.), allen in dezelfde tijd. Op 9.14: 35 Daems (B.), 36 Wagtmans. Op 10.11: 37 Darrigade (Fr.), 40 Wim van Est. 43 Van der Steen. Op 10.54: 45 Westdorp, 42 Kersten, 56 Damen. Op 14.34: 75 Enthoven Op 14.52: 77 Piet van Est, 78 De Haan. Op 20.52: 90 Lahaye. Geldermans en Gaudrillet (Parijs NO) staakten de strijd. Bovendien kwamen Doniobe, Troche, Borg- hardt, Kemper, Oldenburg (allen Duitsland), Bley (Z-L) en Sauvage (Parijs NO) na sluiting binnen en werden uit de koers genomen. Al leen de ploeg van België en van Fr. WZW zijn nog volledig. Geldermans kreeg de pechprijs als ongelukkigste renner. De Belg Planckaert kreeg de premie voor de grootste strijdlust. Dagploegenklassement 1 België (Planckaert, Pauwels en Hoevenaars) 13.55.35. Op 5.11: 2 Italië. Op 6.56: 5 Fr. Centr. Z. Op 11.21: 6 Duitsland. Op 11.54: 7 Zwit serland-Luxemburg. Op 12.40: 8 Fr. WZW. Op 15.36: 9 Nederland (Nies ten, Wagtmans en Wim van Est). Op 22.31: 10 Gr. Brittannië. Op 25.09: 11 Parijs NO. Algemeen klassement 1 Anquetil, 31 u. 25 min. 54 sec. Op 5.21: 2 Dotto. Op 5.22: 3 Car lesi. Op 5.27: 4 Elliot. Op 5.28. 5 Perez-Frances. Op 7.03: 6 Pauwels. Op 7.19: 7 Battistini. Op 8.01: 8 An- glade. Op 8.10: 9 Brugnami. Op 8.13: 10 Gaul. Op 8.16: 11 Junker mann. Op 8.21: 12 Mastrotto. Op 8.36: 13 Massignan. Op 8.42: 14 Adriaenssens. Op 9.24: 15 Ruegg. Op 9.32: 16 Huiart. Op 10.13: 17 Hoeve naars. Op 10.43: 18 Rostollan. Op 10.57: 19 Niesten. Op 11.06: 20 Wim van Est. Op 13.44: 30 Fischerkeller. Op 18.20: 43 Van der Steen. Op 18.25: 45 Wagtmans. Op 18.34: 47 Kersten. Op 20.03: Plet van Est.. Op 21.23: 54 Planckaert. Op 32.07: 77 Damens. Op 34.13: 81 Westdorp. Op 36.26: 83 Enthoven: Op 41.08: 86 De Haan. Op 45.03: 89 Lahaye. Op 1.11.59: 102 en laatste Lusier. Alg. Ploegenklassement 1 Frankrijk 4 p., 2 België 2 p., 3 Fr. Centr. Zuid 1 p. Puntenklassement 1 Darrigde 71 p., 2 Brugnami 52 p., 3 Anquetil 47 p., 4 Daems 45 p., 5 Aerenhouts 44 p., 6 Battistini 36 p., 7 Gainche 35 p., 8 Planckaert 33 p., 9 Minieri 32 p., 10 Junker mann 27 p., 16 Kersten 20 p., 20 De Haan 16 p., 27 Wim van Est 14 p., 30 Piet van Est 12 p., 42 Van der Steen 6 p. Bergklassement 1 Pauwels 10 p., 2 Planckaert 9 p., 3 Bergaud 5 p., 4 Lach, Ruegg en Stablinski 4 p.. 7 Hoevenaars 3 p., 8 Gaul en Viot 2 p., 10 Junker mann en Cazala 1 p. De Ronde van de Toekomst De eerste berg viel al tegen De lucht boven St. Etienne, het enorme industriecentrum in het departement Loire, trilde vrijdag van de hitte. Niet van de span ning voor het komende wielerge- beuren: de start van de eerste Ronde van de Toekomst, de kleine Tour de France, die Jacques God- det in het leven heeft geroepen voor uit amateurs en onafhanke- lijken samengestelde landenploe gen. Van de toursfeer valt in St. Etienne totaal niets te bespeuren. Aan de voorbereiding van de doopplechtigheid van deze eer ste Tour de l'Avenir echter blijkt nog van alles te mankeren. De routeschema's waren er nog niet, de rugnummers ontbraken, de deelnemerslijsten waren nog niet gearriveerd en niemand wist waar en wanneer de ploegleidersbijeen komst zal worden gehouden. Ploegleider Sjefke Janssen is donderdag met zijn jongens, me canicien Jan Willemsen en mas seur Leen Jansen na een twee daagse busreis in St. Etienne ge arriveerd. De laatste 40 kilometer hadden de jongens op de fiets af gelegd en aldus gelegenheid ge had de laatste 30 km van het par cours van de eerste dag, de tijd rit rond St. Etienne, te verken nen. Want in dat laatste deel zit ten een paar venijnige klimme- tjes, zoals de 840 meter hoge Fon- tanes. Vooral de nieuwelingen zijn er van geschrokken. De Nederlandse equipe is met een zevental andere ploegen on dergebracht in het „Pensionat Saint Louis", een katholiek pen sionaat dat wegens de vakantie geheel vrij was. „Zij hebben er allemaal een eigen kamer en de stemming is heel goed", vertelde Sjef Janssen, de 42-jarige oud- Tour de Fraricerenner. „Maar of zij allemaal wel genoeg zelfver trouwen hebben om de komende moeilijkheden te overwinnen moet de tijd leren. Jongens als Snijder, Van der Ven, Zilverberg en Hu- gens hebben al wat ervaring in de bergen opgedaan, maar de Al pen en de Pyreneeën zijn toch voor allemaal nieuw. We zullen het maar afwachten." Opnieuw fraai succes Gerben Karstens won Ronde van Zwolle Onze stadgenoot Gerben Karstens heeft opnieuw een fraai succes geboekt door de ronde van Zwolle te winnen over 80 km. Na 40 km vormde zich een kopgroep van vijf man, totdat Karstens het ge noeg vond en er bij sprong. In de sprint was Karstens oppermachtig en won in de snelle tijd van 1 uur 55 min. 20 sec. In de ronde van Rijswijk voor nieu welingen over 50 km kwamen 80 ren ners aan de start en het werd ook nu 'n Leids succes. 1. Fred Leemans, Leiden, Swift; 3. Weyers, Hillegom, Bollenstreek. De kampioen van Nederland, Corne- lissen uit Amsterdam werd zesde.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11