U.V.S. speelde leerzame etalage-wedstrijd Vrije zaterdag: vroege bus PTT Courantenbezorgers gévraagd 't Sleutelgat Ned Ballet in Holland Festival De heer G. P. E. Weij er nam afscheid van gemeentedienst te Leiden Laatste Berichten Mislukte overval in Den Haag VRIJDAG 30 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT FACUNA 2 Alkmaar geruime tijd op het slappe koord 43 In het voordeel van Alkmaar. Het mag niet hinderen. UVS, aan getreden met 4 „aanbiedingen", heeft gisteravond de ex-eredivisieclub Alkmaar goed en leuk partij gegeven. Niet alleen partij gegeven, in de eerste helft en tot 10 minuten in de tweede helft lieten rij de Alkmaarders, uitgekomen met vijf spelers van het eerste elftal (meer dan UVS), be hoorlijk op het slappe koord dansen. Tot acht minuten in de tweede helft was de stand 31 in het voordeel van de UVS-combinatie. De voor sprong, die UVS had opgebouwd door doelpunten van Morelissen (Velox), G. van Leeuwen en Kooge (Alkmaar), was niet onverdiend. In verband met de werktijdverkor ting bij de PTT-dienst zal met ingang van 1 juli a.s. op zaterdag de laatste buslichting op het hoofdpostkantoor te 13-15 uur plaats vinden. De laat ste lichting van de bijbrievenbussen geschiedt op die dag te 11 uur. Burgerlijke Stand Geboren: Petra d.v. H. v. d. Hoed en C. J. M. Hermsen, Joab z.v. R. Steinitz en I. I. Cohn, Adriana Eleo- nora d.v. L. W. Vooys en A. Schaap. Gehuwd: P. v. Helden en H. Riet veld; C. J. W- Berg en J. S. de Tom be; A. Hoogerbrugge en J. Schipper; E. A. Brand en E. v. d. Staaij; C- Ver- sluijs en J. Benning; H. Klein en J. C. v. d. Mee; H. Buitendijk en M. A. Moenen; W. A. M. Kok en L. M. Kastner; W- C. v. Bommel en G. Loo- man; C. Favier en A. M. Raak; J. Devilee en M. C. Matheijsen; B. Zwa gers en G. J. v. d. Neut; H. Rijck- borst en P. F. Bosma; A. E. Helder en M. D. S. Frederiks; *G. Filippo en C. M. Ruitenbeek; J. la Lau en M. C. v. Ingen. Overleden: A. J. Wendel 76 j., w.v. P. v. d. Kloot; J. v. Rossen 74 j., m.; M. L. v. Son 67 j., e.v. A. Hoppers; P. Z. Dubbelaar 74 j., m.; M. W. Bos man 52 j.t e.v. P. v. d. Haas; E. de Groot 89 j., w.v. W. F. Dreef. Wegens uitbreiding van onze wijken in Leiden en Oegstgeest, vragen wij enige NETTE BEZORGERS. Aanmelden: abonnementenafdeling LEIDSE COURANT. J Kees van Leeuwen groeit in eigen spel Kees van Leeuwen bewees, dat z'n wedstrijd tegen het zwakke Suri naamse Real Sranang van vorige week geen uitschieter was. Tegen eredivisie routinier Wagemaker kwam Jfr Voor uit en thuis! Het kleine appa raat met het grote volume en de mooie klank. 2 golfbereiken in leren tasje 118.- GRUNDIG vermaard door zijn technische perfectie Firma v. Berge Henegouwen Aalmarkt 12 LEIDEN TELEF. 21782 (Advertentie) Leidse Agenda VRIJDAG 30 JUNI. R.K. Handelsavondschool „St. Pie- ter". Diploma-uitreiken. 7.30 uur in het St. Antoniusclubhuis. VOLA-Excursie naar Brussel en Soignies. Jubileum Leidse Sportstichting. Herdenkingsavond 8 uur n.m. in de Stadsgehoorzaal. Postzegelclub. Vergadering café- rest. „Zomerzorg", aanvang 8 u. n.m. APOTHEKERSDIEN ST Geopend voor spoedeisende ge vallen: Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat IA tot 1 oktober: Vang die vis! (hoe de mens de vjs te slim af is). Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, Steenstr. IA tot 29 okboter: Uit de kinder jaren der electriciteit (ontwikkeling van de electriciteit in de 17e, 18e en begin 19e eeuw). Rijksmuseum van Oudheden, Ra penburg 28 vanaf 24 juni: De Ro meinse bezetting in Nijmegen. KOMENDE TENTOONSTELLINGEN Stedelijk musenm „De Lakenhal" 15 juli-4 sept.: Tentoonstelling van de Rembrandtprijs (werken van Kees Verwey); 22 juli-5 aug.: Bloe mententoonstelling. Hortus Botanicus der Rijksuniver siteit 22 juli-5 aug.: Aquarium- tentoonstelling. BIOSCOPEN De films in de week van 30 juni- 7 juli zijn door de KFC als volgt gekeurd: Trianon: „Rilling", 18 j. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u-; znd. 8.15, 4.30, 7.00, 9.15 uur. Casino: „Het teken aan de wand", 14 jaar. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.15, 4.30, 7.00, 9-15 uur. Lido: „Eddie in vuur en vlam", 14 jaar. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2-30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Luxor: „Legioenen van de Nijl", 14 jaar. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2-30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Studio: „Amerika zonder masker", volwassenen. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2 30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Rex: „The mark of Zorro", 14 j. Dgl. 2.30, 7.15, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uur. hij vol zelfvertrouwen voor de dag. Hij schakelde goed, schuwde het duel niet en bediende Kooge en Rem met goede passen. In het eerste doel punt van Morelisse had hij een groot aandeel. Rem liep „uitgekookt" vrij, toen Van Leeuwen in solo aankwam. De voorzet, die volgde, werd door Morelisse goed ingeschoten, nadat Van Weerlee jammerlijk gemist had. Het duurde een hele tijd voor Alk maar aan de gelijkmaker kon ko men door Visser. Het tweede UVS- doelpunt van Van Leeuwen bracht de handen van het publiek op el kaar. Zijn haarscherp en beheerst schot ging onbereikbaar voor de keeper in het net, nadat Blaauw, Kooge en Van Weerlee met een vloeiende combinatie de bal hadden opgebracht. Morelissen, een pupil van CorSluyk, de nieuwe trainer van UVS, was een openbaring. Bijzonder aktief, snel en vechtlustig. Bovendien schiet deze linksbinnen zuiver en veel op het doel. Morelisse legde ook de basis voor het derde doelpunt door Kooge. Met een gemak, die de Alkmaarse supporters de haren ten berge deed rijzen passeerde hij hen beste achter hoedespeler Kesselaar na een impo nerende solo. Het schot van de na tuurlijk aanwezige Kooge op de voor zet was slechts het voltrekken van de sportieve plicht over zijn eigen club. We hebben Kooge reeds ge noemd. Kooge, het idool van het Alkmaarse publiek, speelde bijzon der aktief en gevaarlijk. Na de rust kwam hij echter te veel in de lucht te hangen omdat Kees van Leeuwen en Morelisse harder voor het doel nodig waren omdat de kanthalves zo afzakten, dat het wel leek of UVS met 10 man speelde. Bovendien kon van Ger van Delft op de spilplaats in dit milieu nog niet veel verwacht worden. Het was dan ook niet te verwonderen, dat Alkmaar zich, langzaam maar zeker, naar een zege toe ging spelen. Van Putten dwong bewondering af Naast Theo van Kampen heeft ze ker ook Koos van Putten UVS voor een grote nederlaag behoedt. Van Kampen speelde zoals men van hem gewend is. Koos van Putten kwam er met ieder schot op doel beter in. Zijn bliksemsnelle reacties deden tenslotte de „Kaasstadsupporters" 'n luidkeels beroep doen op het bestuur om „die keeper te kopen". Toen Blaauw en Van Delft na een botsing „groggy" op de grond lagen had Buis geen moeite om keeper Van Putten te slaan, nadat hij wanhopig en held haftig enkele schoten had gekeerd. Na veertig minuten bracht Visser de stand in evenwicht. Een misser van de te ver opgedrongen Van Delft kostte tenslotte het winnende doel punt door Koopman gescoord. Trainer Cor Sluyk, hoewel nog niet in vaste dienst bij UVS, was aanwezig om zijn toekomstige „ma teriaal" te bekijken. Breitner, zo langzamerhand de vaste gastspeler van UVS uit ADO, was wegens va kantie niet aanwezig. Met hem had de score voor UVS wellicht hoger kunnen zijn. We hadden ongetwij feld met hem in de tweede helft meer voorhoedewerk kunnen zien. De opstelling van UVS was als volgt: J. van Putten, Theo v. Kampen, N. den Hoed, F. de Wit (DWV, A'dam), G. van Delft, C. Blaauw (Alkmaar), C. Rem, C. van Leeuwen, Kooge, Morelisse (Velox) en Van Weerlee. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doct.ex. Nota riële Studierichting, de heer M. J. V. Kloeck te Wijk a. Zee; voor het Kand.ex. Semietische taal- en let terkunde, de heer L. F. Brakel te Haarlem. Geslaagd voor het Kand.ex. Ge neeskunde II, mej. E. v. Adelsber- gen te Arnhem, mej. D. M. Broek man te Den Haag (cum laude), mej. J. J. M. v.d. Horst te Delft, mej. I. Koning te Rotterdam, mej. W. G. M. M. Tomassen te Noordwijkerhout en de heren F. Bruinsma te Haren, E. R. Havermans te Scheveningen, M. Helfferich te Den Haag, J. A. C. van Hoeve te Den Haag, H. L. Houtzager te Schiedam, Ch. P. J. J. M. M. Le- gein te Bergen op Zoom, B. J. Levi- ne (USA), J. G. Prins te Leiden, S. Schroten te Rotterdam, J. R. Soer te Den Haag, P. A. Steegers te Voor burg, C. A. F. Tulleken e Voorburg, H. J. B. v. Wel te Zaandam, J. J. M. v. d. Werf te Nijmegen, C. G. Wesse- ling te Scheveningen en J. Wolthuis te Amsterdam. Geslaagd Voor het accountants diploma van het NiVa te Amsterdam slaagde de heer J. Tuinhof de Moed. Geslaagd Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden de vol gende heren voor het ingenieurs examen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur, de heer Raden Mas Nar- gono; voor 't ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur, de heer B. Jongedijk; en voor het kandidaats examen voor werktuigkundig inge nieur, de heer P. G. Stokman. r\E ONTMOETING MET het Ne- derlands Ballet in de dagen van het Holland-Festival was prettig, eerlijk, tot tevredenheid stemmend en ook interessant. Wij zagen op het programma verschillende welbekende namen, zodat de verwaohting hoog gespannen was een verwachting, waarin men niet teleurgesteld werd. In de rij van solisten werd nogal ver andering aangekondigd, zodat het mogelijk is, dat wij ons in de na men vergissen. Als eerste werk was gekozen Ba- lanchine's Chareografie naar het dub belconcert voor twee violen „Con certo barocco" van Joh. Seb. Bach. Muziek op bandrecorder opgenomen doet in een zaal een beetje mager aan, maar daaraan valt niet veel te verhelpen. Eerbiedig heeft het bal letgezelschap open gestaan voor de levende waarde van deze muziek met haar contrapunt, waarin Marinanne Hilarides, Peter Appel en Leonie Kramer dansend waren met juist ge voel voor evenwicht, verhoudingen en muzikale logica. De solodansers con verteerden met het ensemble, dat een begeleidende functie heeft, be halve in de tutti, waarin de soli dan hiermede samenvallen. „Le Cercle" naar concrete muziek van Pierre Henry is in het middendeel naar mu ziek van Bach geconcipieerd. De choreografie geschreven door Mau rice Béjart heeft ons als belangrijk bijzonder getroffen. Iedereen op het toneel wist wat er voor hem of haar te doen viel, en iedereen wist, dat ook te kunnen; zij kenden de struc tuur van het werk. Billy Wilson en Andrea Jungen hebben hierin een aangrijpende vertolking gegeven. Dan iets geheel anders van John Ta res „Dessins pour les six" naar mu ziek van Tschaikowsky met de ro mantiek als hoogtepunt, waarin de zes solisten met Son ja van Beers en Peter Appel aan het hoofd exelleerden. Vreugevolle danskunst met een tikje weemoed werd hier, virtuoos ingesteld, elegant en feil loos gedemonstreerd. HpENSLOTTE nog een ballet van de school van Balanchine, ge schreven naar muziek van Hinde- mith voor wie techniek een grote factor is, met name: „Four tempe raments". De vier temperamenten: melancholisch, sanguinisch, flegma tisch en cholerisch, kenmerken vol gens oud-Griekse opvatting de men sen. Er was over het geheel genomen een harmonieuze verhouding tussen muziek en dans, waarin de choreo grafie er in geslaagd is het beeld te ontwerpen, dat in de muziek is neer gelegd, de structuur te volgen, de sensitiviteit van de muziek te tref fen en de juiste kleur of kleuren aan te slaan. Er is muzikaal verant woord gedanst, in de eigen stijl van Balanchine die zeer gevoelig is Deze gevoeligheid is evenwel anders dan in de romantiek, meer een cere brale gevoeligheid. Het minst slaagde de jonge onver- noemde danser in het melancholisch temperament. Dit ging nog boven zijn macht. Heel mooie ogenblikken werden beleefd in het Sanguinisch temperament; intelligent en tech nisch verzorgd door Leonie Kramer en Peter Appel. Inderdaad flegma tisch deed de voordracht aan van Reuven Voorenbergh. Het cholerisch temperament werd door Astrid Lif ting expressief en met hevige emo tie gedanst. Tenslotte een mooie finale van so listen en corps de ballet. De gerijpte uitvoering van dit zware werk heeft ongetwijfeld geboeid. André Presser heeft aan de vleugel opnieuw blijk gegeven van vaardigheid en muzika liteit; een pianist, die veel heeft bij gedragen tot het welslagen van de voorstelling. Hartelijke waardering telkens weer voor de vertolkingen. Het was een gelukkige en mooie avond met aan het slot een ware huldiging voor allen en bloemen voor de soliërende ballerina's. J. KORTMANN. KOFFIE HOE OOK GEZET... ALTIJD BETER MET BUISMAN dis 't poederkoffie if) ROELOFARENDSVEEN Treffers Vanaf zaterdagmiddag a.s. vangt, de traininj voor junioren niet aan om twee uur maar vier uur. De junioren worden verzocht deze tijd te besteden aan een iets meer voor de zomertijd geschikte sport. De training voor de junioren (jongens en meisjes) is dus nu za terdag van vier tot acht uur. Deze trainingstijden gelden alleen voor de zomer. De fraaie Burgerzaal van het Stad huis vulde zich vanmorgen met tal van belangstellenden, die afscheid kwamen nemen van de heer G. P. E. Weijer, chef van de afdeling Sociale- en Personeelszaken en loco-secretaris der gemeente. De heer Weijer heeft Leiden veertig jaren gediend. Op 22- jarige leeftijd kwam bij bij de ge meente in de rang van commies der derde klasse. Sedertdien heeft hij een carrière gemaakt die pas ein digde bij de functie, die hij vandaag voor het laatste bekleedt: afdelings chef. Een hogere ambtelijke functie kan men in Leiden niet bekleden. Dat de heer Weijer in zijn veertig jarige loopbaan veel heeft betekend, bleek uit de woorden van Leidens burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, die de rij van sprekers opende. Vele prijzende woorden sprak de burgemeester. Hij sprak over de kennis van zaken, het goede hu meur en de werklust, die de heer Weijer altijd heeft getoond. „U bent een ambtenaar, aan wie wij grote dank verschuldigd zijn", aldus mr. Van Kinschot. „De grootste lof, die wij u kunnen toezwaaien is misschien wel, dat wij u node zien gaan. U bent altijd een vraagbaak geweest en ook als zodanig zullen wij u, nes tor der afdelingschefs en gewaar deerd loco-secretaris, erg missen." Vervolgens gaf de burgemeester ge stalte aan zijn persoonlijke dank in de vorm van een zilveren vouwbeen. „U hebt zoveel brieven geopend in dienstverband, dat dit mij een toe passelijk geschenlk toeschijnt", aldus de burgemeester bij het overhandi gen van zijn fraaie geschenk. Na mens het gemeentebestuur, dat vol tallig aanwezig was, overhandigde mr. Van Kinschot de heer Weijer enkele grammofoonplaten, waarbij hij de hoop uitsprak, dat ook de echt genote van de scheidende loco-secre taris daar veel genoegen aan zou beleven. Vervolgens nam de secrataris der gemeente, mr. J. Bool, het woord. In een lange toespraak schetste deze de loopbaan van de heer Weijer, waar bij hij zich uiterst waarderend uit sprak over de kwaliteiten van de scheidende loco-secretaris. Na de gemeente-secretaris nam de opvolger van de heer Weijer, drs. J. S. Krom, het woord. Hij zeide, dat de heer Weijer zijn zaken altijd met de grootste punctualiteit had ge daan. Hij maakte zich er nimmer vanaf zoals een andere bekende fi guur, „Jantje van Leiden", doch droeg steeds zorg dat de zaken, die hij in behandeling had, voorzien wer den van een advies, dat zich ken merkte door grote scherpzinnigheid. „Er was nooit een speld tussen te krijgen", aldus de heer Krom. Te vens memoreerde deze het feit dat zich gedurende zijn loopbaan een le gendarische naam had verworven. „Een Weyeriaanse oplossing" is ten stadhuize een begip. Na de heer Krom voerde de heer Montanus het woord namens de per soneelsvereniging. Namens het per soneel sprak deze zijn dank uit voor de raad, die de scheidende afde lingschef altijd gul heeft gegeven. „Wij hebben nooit geschroomd om bij U, die in onze ogen een onbe reikbare positie bekleedt, voor het bureau te staan", aldus de heer Montanus, die vervolgens overging tot het aanbieden van een tuinslang met toebehoren. Hierna sprak de heer Weijer zijn dank uit voor de waarderende woor den, die tot hem waren gericht. Hij zeide altijd prettig te hebben ge werkt en dat hij zeer veel te dan ken had aan zijn superieuren. Ver volgens bleven de aanwezigen, die de ruimte Burgerzaal geheel vulden, nog enige tijd gezellig bijeen. Te vens maakte men gebruik van deze gelegenheid om de heer Weijer de hand ten afscheid te drukken. De burgemeester voert het woord.... TOUR DE FRANCE Geldermans moet opgeven door val In de afdaling van de Schlucht is onze landgenoot Geldermans met de Duitser Oldenburg ten val gekomen. De Nederlander was gedwongen de strijd te staken. Hij werd per helicopter naar het ziekenhuis overgebracht, waar men denkt dat de coureur een sleutel beenbreuk heeft opgelopen. De Duit ser hervatte de strijd. Een lange magere donkerblonde jongeman, die Engels sprak, heeft gistermiddag een poging gedaan een fotohandelaar aan het Groene Wegje in Den Haag neer te slaan en te be roven. De jongeman, die een hemelsblauw windjack en volleybalschoenen droeg, vroeg in de winkel om een statief. Voorts zei hij tien pasfoot's te willen laten maken. Nadat de handelaar, de 60-jarige H. E. hem een statief had gegeven, gingen beiden naar het foto- atelier voor de pasfoto's. De jonge man sloeg onverwachts de fotohande laar, toen deze met de rug naar hem toestond, met het statief op 't hoofd De fotograaf raakte niet buiten ken nis. Tijdens het gevecht, dat ont stond, slaagde de heer E. er in zijrï belager in de winkel te krijgen. Daar kwam juist de 71-jarige A. van der' V. binnen, die was gewaarschuwd door een onbekend gebleven vrouw. Samen met een een later binnenko mende onbekende overmeesterde hij de indringer, terwijl de heer E. de politie belde. Voordat de politie arriveerde wist de man echter te ontsnappen. De heer Van der V. had hem gelast een schoen, die hij in het gevecht had verloren, veer aan te trekken, maar de man nam een sprong en rende naar buiten. Hoewel de heer Van der V. hem nog met zijn auto achter volgde, verloor hij hem in het druk ke spitsverkeer uit het oog. Amsterdamse stakers houden voet bij stuk De delegaties van bij de verschil lende bedrijven werkzame vaste ar beiders zijn er slechts hier en daar in geslaagd toegang tot hun directies te verkrijgen. Het stakingscomité, dat de belangen van de losse arbei ders, die in dienst zijn van de sa menwerkende havenbedrijven (SHB) zou behartigen, kwam bij de directie van de SHB tevergeefs aankloppen: de directie was niet aanwezig, zo werd medegedeeld. Inmiddels is het niet alleen langs' de kaden angstig stil. Ook op het Noordzeekanaal heeft de normale bedrijvigheid plaats gemaakt voor een ongewone rust. Vele reders heb ben hun schepen met bestemming Amsterdam gedirigeerd naar andere havens omdat zij niet kunnen wach ten tot de stakers weer aan het werk zullen gaan. Slechts weinig schepen verlaten de Amsterdamse haven en dan nog vaak half gela den of gelost. Het ligt in de bedoe ling enkele kleinere schepen met bederfelijke goederen aan boord naar andere havens te dirigeren. De voorzitter van het stakingsco mité, G. C. Heijt, verklaarde ons vanochtend dat de arbeiders zelf vanavond zullen beslissen of de sta king nog langer zal blijven voortdu ren. „Maar vast staat dat we tot een compromis moeten komen", zo voeg de hij daar aan toe. „Op welke ma nier we ons doel zullen bereiken doet er niet toe, het uiteindelijke re sultaat zal zijn dat de directies met gold ovci de brug komen", aldus de stakingsleider. Marktberichten LEIDEN, 30-6. Kaas Aangevoerd 25 partijen Goudse kaas en 3 partij en Leidse kaas. Noteringen: Goudse extra kw. tot 2.43, le kw. 2.27-2.32, 2e kw. 2.20-226; Leidse extra. kw. tot 2.70. Handel lui. Vee Stieren, aanvoer 6; melk koeien, aanvoer 42, prijzen 825-1175, handel kalm; vette koeien 370, 2.85- 3.40, goed; varekoeien 30, 650-1025, tamelijk goed; vette kalveren 130, 2.00-2.60, traag; nuchtere kalveren 13, 1.30-1.65, lui, duur; vette schapen 242, 100-115-125, stug; varken (zeu gen) 41, 350-475, stug, duur; schram men 226, 80-115, stug, duur; biggen 827, 64-70-75, stug, duur; geiten, aan voer 27; zuig- en weidelammeren, aanvoer 1195; totaal aanvoer 3207.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2