STOP! Staking in haven duurt voort Stakingsleiders werden niet ontvangen Overstelpend aantal gelukwensen voor prins Bernhard Dennebos in brand 19 Molens draaien Staking duurt vandaag voort De dienstbeperking van de Ned. Spoorwegen GIRO zegt VRIJDAG 30 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT ONDERGEDOKEN KANAALZWEMMER De Amerikaan Fred Baldasare zal volgende week een poging doen Het Kanaal over te zwemmen - maar geheel onder water. Hij heeft hiertoe een kikvorsuitrnsting lat enmaken welke geheel aan zijn eisen is aangepast. Toch zou de tocht wel eens een dertigtal uren kunnen duren - Baldasare heeft zich hierop al helemaal ingesteld. Hij zal starten in de nacht van woensdag op donderdag te Kaap Gris Nez. Op het postkantoor tegenover pa leis Soestdijk is deze week een over stelpend aantal gelukwensen binnen- stroomd voor prins Bernhard. Er wa ren telegrammen van binnen- en buitenlandse autoriteiten, maar ook simpele ansichtkaarten met een wel gemeend „hartelijk gefeliciteerd" er op. Ook werden bij het paleis tal rijke cadeaux afgegeven. Zo kreeg de prins onder meer een vaas met prachtige anthuriums van de minis ters en staatssecretarissen. Omstreeks half twee gistermiddag is brand ontstaan in het bos van het landgoed Ruurlo aan de Hengelose Weg te Ruurlo. De brand, die ontdekt werd door een 23-jarige boer, werd bestreden door de brandweer van Ruurlo met assistentie van de bosbrandweer. Om streeks half drie was men het vuur meester. Circva 20 a 30 are dennen bos zijn verloren gegaan. Dank zij het feit, dat er totaal 'geen wind was, is de schade betrek kelijk beperkt gebleven. Als er wind geweest was, zou de ramp niet te overzien zijn geweest, zo deelde de brandweer te Ruurlo mede. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De brandweer acht het niet uitgesloten, dat de takken, die maan dag op het landgoed verbrand zijn,, onder de grond nog gesmeuld heb ben. Andere mogelijkheid is, dat iemand in het bos een brandende si garet heeft weggegooid. De negentien molens van de Kin derdijk zullen, wind en weder die nende, op alle zaterdagmiddagen in juli en augustus tussen half twee en half zes in vol bedrijf zijn. Tijdens deze molendagen, die voor het zesde achtereenvolgende jaar tussen Merwede, Lek, Noord en Dief- dijk gehouden worden, verwacht men weer veel bezoek. Het molencomplex telt acht acht kantige rieten bovenkruiers van de Overwaard uit 1740, acht stenen bo venkruiers van de Neder waard uit 1738 en een Blokweerse wip water molen. Op de achtergrond staan dan nog de twee rieten reuzen van Nieuw Lekkerland. Ter gelegenheid van deze molen dagen worden de molenkaden van Over- en Nederweerd voor bezoekers opengesteld. Twee molens zullen ter bezichtiging open zijn. NOORDWIJK Tweemaal zijn velen van de sta kende Amsterdamse havenarbeiders zeker 4500 in getal gisteren voor gesloten deuren komen, met als gevolg dat vrijwel unaniem besloten werd ook vandaag nog te staken. Eerst viel de deur van de Scheep vaart Vereniging Noord voor de neus van stakingsleider C G. („Nelis") Heyt dicht, toen hij gistermorgen in het Havengebouw een memorandum over de eisen van de stakers wilde over handigen een geste, die door SVN- secretaris Potharst werd geweigerd. Laat in de middag kwamen de sta kers voor een geblindeerd perceel aan -de Stadhouderskade te staan, waar de Nederlandse Bond van Ver- voerspersoneel kantoor houdt. Ach ter de bescherming van ijzeren lui ken en houten schotten vertelde een dame stakingsleider Heyt telefonisch dat „niemand van de bestuurders aanwezig was om hem te woord te staan". Hierna besloot men tijdens een openluchtbijeenkomst in de Hemony- straat, dat de gedragslijn zou wor den uitgevoerd, zoals die tijdens een openluchtbijeenkomst aan de Hapa- randakade in het westelijk haven gebied eerder in de middag was ont worpen: dóórstaken. De „grote" commissie uit de sta- kenden gaat vanochtend op bezoek bij de directie van de Samenwer kende Havenbedrijven, zo men hen daar ontvangen wil, en commissies uit de andere stakende havenarbei ders zullen zich tot de eigen direc ties moeten wenden om de eisen te onderstrepen en toe te lichten. Uitbetalen. Vanmiddag omstreeks twee uur zal bij het kofifehuis „De Leeuw" aan de Valkenburgerstraat verslag van dit alles worden uitgebracht. Bij het uitbetalen van de lonen (dat van daag gewoon doorgaat, want de ha venarbeiders werken „een week voor uit") zullen pamfletten worden uit gedeeld, waarop bekend wordt ge maakt waar morgenavond een ver gadering wordt gehouden; daar zal het standpunt nader bepaald wor den. Tot dan staken de arbeiders ze ker. Vanochtend zou gepost worden om de weinige werkwilligen in de Amsterdamse haven alsnog te bewe gen het werk neer te leggen. Zoals bekend luiden de eisen van de arbeiders: binnen veertien dagen een extra uitkering van 108. een bruto-inkomen van 120 per week en een verhoging van de reisduurver- goeding voor de arbeiders van bui ten Amsterdam van een tot twee uur. Rotterdam. In Rotterdam heeft de staking on der de arbeiders in de Amsterdamse haven enige onrust gewekt. Gister morgen is een manifest uitgegeven, waarin men als eisen stelde het loon op te trekken tot 120 per week en de invoering van de 40-urige werk week. Om deze eisen kracht bij te zetten, riep een bond de Rotterdamse haven arbeiders op tot een korte proteststa king om twee uur gistermiddag, die gevolgd zou worden door een verga dering in het gebouw Odeon. Aan deze oproep is door slechts zeer weinigen gevolg gegeven. Onge veer 300 van de 14.000 in de Rotter damse haven werkende arbeiders hebben het werk inderdaad voor kor te tijd neergelegd. Het werk in de ha ven ging echter normaal door. Men verwachtte in Rotterdam dat de toe stand vandaag weer normaal zou zijn. Ook vanochtend waren alle kaden in de Amsterdamse haven weer stil en verlaten. Voor de toegangshekken groepten de arbeiders samen om de weinige werkwilligen aan het ver stand te brengen dat ook vandaag de gehele haven weer „plat" moest. Het „posten" verliep overigens erg rustig en de overal aanwezige politieman nen behoefden nergens in te grijpen. In de ochtenduren zonden de stakers per bedrijf delegaties naar hun res pectievelijke directies. Vanmiddag om twee uur zullen de commissies, die overleg hebben ge pleegd met de directies en het sta kingscomité, bijeenkomen om verslag uit te brengen van de vanochtend ge houden besprekingen. Voor van avond is een vergadering belegd in Krasnapolsky waar de stakers zich „gezamenlijk opnieuw zullen bera den op welke wijze hun strijd voor loonsverhoging verder moet worden gevoerd". Van de 3000 havenarbeiders werk zaam bij de samenwerkende haven bedrijven staakt circa 90 pet; van de naar schatting overige ruim 2500 ha venarbeiders kan worden aangeno men dat ongeveer 70 pet het werk heeft neergelegd. In Rotterdam nog weinig belangstelling Vanmorgen omstreeks tien uur werd in Rotterdam een tweede sta kersvergadering gehouden, ditmaal uitgaande van het voorlopig actie comité van de Rotterdamse havenar beiders (en niet van de EVC, zoals aanvankelijk werd gemeld). Een 150-tal arbeiders bezocht deze vergadering. De geringe opkomst er werken plus minus 5000 man in de Rotterdamse havens weerspiegelt de om *ang van de stakingsactie. Be halve bij de Holland-Amerika-Lijn en de N.V. Stuwadoorsmaatschappij rogress", waar volledig gestaakt wordt, staken hier en daar slechts enkele pendelaars. Bij bedrijven waar gistermiddag door een deel van de arbeider^ werd gestaakt, is van morgen weer iedereen present. In middels 's het toch wel onrustig in de Rotterdamse havens. Het wordt echter onwaarschijnlijk geacht, dat aan de vooravond van een vrije za terdag en zondag een uitgebreide sta kingsactie mogelijk is. Ook in Rotter dam distanciëren de erkende vak bonden zich volledig van de stakers. DR. KWANT BIJZONDER HOOGLERAAR IN UTRECHT. Het bestuur van de Sint Radboud- stichting heeft besloten te voorzien in de vacature, ontstaan door het eer vol ontslag van prof. dr. I. J. M. van den Berg, als bijzonder hogleraar voor het geven van les in -de logica, metaffysica, ie zielkunde en de ethi ca door de benoeming van pater dr. C. Kwant O.E.S.A. te Eindhoven. Stijf en Stram? Nn hier - dan daar? Neem Kruschen - en Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pyr.en krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar vaak is de oorzaak onzuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, onder vindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daarvan. Naarmate Kru schen de wat traag geworden bloed zuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiverheden daarin krij gen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede ook de oorzaak van uw rheumatische pijn. (Advertentie) De dijkgraaf van het ambacht van West-Friesland, uit Hoorn, de 81-jarige heer P. Groot, is gistermor gen in zijn woonplaats onder een achterwiel van een achteruit rij dende vrachtauto gekomen en spoedig nadien in het ziekenhuis overleden. Zoals wij gisteren reeds berichtten heeft de directie van de Ned. Spoor wegen besloten enige beperkingen in de reizigersdienst aan te brengen om vertragingen te beperken. Besloten is dat per 1 juli een aan tal sneltreinen niet meer in Weert en Schiedam zullen stoppen. Enige sneltreinen van Amsterdam naar Alkmaar zullen niet meer in Zaan dam stoppen. Tussen Roosendaal en 's-Hertogenbosch worden de treinen, die buiten de regelmatige uurdienst rijden, opgeheven. De wijzigingen in de treinenloop zijn de volgende: De sneltreinen in Weert van serie 800 zullen niet meer stoppen. In Schiedam stoppen de treinen van de serie 800 en 900 niet meer, met uit zondering van: trein 861 Schiedam A 6.22, V 6.24, richting Rotterdam, trein 897 Schiedam aank. 0.28, vertr. 0.29 naar Rotterdam, trein 994 Schiedam aank. 0.14, vertr. 0.15 naar Den Haag. In Zaandam stoppen de sneltreinen van Amsterdam naar Alkmaar niet meer, met uitzondering van: trein 581 Zaandam aank. 17.31, vertr. 17.33 richting Alkmaar, trein 595 Zaandam aank. 23.31, vertr. 23.32 richting Alk maar, trein 597 Zaandam aank. 0.07, vertr. 0.08 naar Alkmaar. Tussen Roosendaal en 's-Hertogen bosch worden de treinen die buiten de regelmatige uurdienst rijden op geheven. Deze treinen zijn in de reis gids aangeduid met de nummers: 347, 349, 351, 355 van 's-Hertogenbosch naar Roosendaal, 348, 350, 352 en 354 van Roosendaal naar 's-Hertogen bosch. Trein 347 rijdt echter wel op maandag. Een drukke voorrangsweg in Delft, de Van Miereveltlaan, heeft er een - onofficieel - verkeersbord bij ge kregen „Let op voor overstekende eenden". Het bord ziet er echt en fraai uit: blauw met witte figuren. Eigenlijk zou men er uit moeten op maken, dat de voorrangslaan alleen door eenden gebruikt zou mogen worden, aangezien 't officiële waar schuwingsbord driehoekig is. Enfin, als het maar helpt enals de een den zich nu ook maar aan de ver keersregels houden... ENGELSE PRINSES IN NEDERL AND Huwelijk van jonkheer en jonkvrouwe Gistermiddag is onder enorme be langstelling in de kerk van O.L.V. van Lourdes te Doorwerth het hu welijk gesloten tussen jhr. O. E. C. M. T. van Nispen tot Pannerden, wet houder van onderwijs van de ge meente Renlkum, en jonkvrouwe W. J. H. G. A. M. van Grotenhuis van On- stein uit Hoofddorp. Na de huwelijks sluiting volgde een Heilige Mis voor bruid en bruidegom. Celebrant was jhr. H. van Nispen tot Pannerden, van 't bisschoppelijk college te Roer mond. Als diaken assisteerde G. ba ron van Voorst tot Voorst, moderator aan de Rooms-Katholieke Universi teit te Nijmegen. Tijdens de receptie in Oosterbeek trok twee uur lang een stroom van honderden langs het bruidspaar, waarbij de „Dolle Instuiver", de Ren- kumste carnavalsvereniging, in vol ornaat. -tf'M iJPgsffiH Generaal Norstad Vf STTsMW^BS «Kmé komt naar ons land y tffiT "IjMf j <<x$ÊÊSBÊÊÊè De opperbevelhebber der Navo- strijdkrachten in Europa generaal HH L. Norstad zal dinsdagochtend 11 juli een bezoek aan Den Haag brengen. Hij zal lunchen met de minister president prof. dr. J. E. de Quay en Prinses Alexandra van Kent, een nicht van koningin Elizabeth van Engeland, is donderdagmiddag op Schip- de minister van defensie ir. S. H. Vis- hol aangekomen. De prinses was gekleed in een ensemble van gebloemde zomerstof en droeg een blauwe stro- ser. Zij zulen besprekingen voe- hoed. Zij werd verwelkomd door de Britse ambassadeur in Nederland, sir Andrew Noble, en freule Roell. Een ren over militaire Navo-aangelegen- hofauto bracht de prinses naar paleis Soestdijk. heden. ABRAHAM IN TAAI-TAAI VOOR JARIGE PRINS Met ingang van gisteren opent de postchèque- en girodienst geen nieu we postrekeningen meer. Personeels gebrek is er de oorzaak van, dat ver dere toeneming van de hoeveelheid werk" moet worden beperkt. Dit be sluit van de minister van Verkeer en Waterstaat is opgenomen in de Staats courant van gisteren. Er kan alleen uitzondering worden gemaakt in ge vallen, die daarvoor naar het oor deel van de directeur van de post chèque- en girodienst in aanmerking komen. HAAGSE RECHTBANK. Te royaal geleefd. Het zou een gevolg zijn van de te royale levens wijze van een 30-jarige vertegen woordiger uit Katwijk, dat hij van een zaak in elektrische artikelen ge leidelijk een bedrag van ongeveer 14.000 gulden verduisterde. Voor dat feit eiste de Officier van Justitie tegen hem 10 maanden gevan genisstraf, waarvan 3 maanden voor waardelijk en aftrek van preven tief. De rechtbank heeft uitspraak ge- Een beeld van de viering, donderdag op paleis Soestdijk, van de vijftigste verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard. daan en verdachte veroordeeld tot 8 Foto: een deputatie van het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen biedt de prins een „Abraham" maanden gevangenisstraf, waarvan 3 aan, een gebak in de vorm van een pop, welke volgens traditie wordt aangeboden aan hen die vijftig jaar wor- maanden voorwaardelijk met 3 jaar den in het oude spraakgebruik „Abraham hebben gezien". De prins wordt hier geflankeerd door (links) de proeftijd en aftrek van preventief. heer W. Schaper uit Wolvega en (rechts) de heer v.d. Vorst uit Venray, die de „Abraham" hebben gebakken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10