HET DRIEDAAGSE FEEST VAN CHRIST. CHARITAS IS WEER BEGONNEN HULDIGING IN NIEUW BEDRIJF VAN N.V. E. J. BRILL LEIDEN Transformator viel uit: Nederland en de walvisvaart De verjaardag van de Prins 200 Zieken naar Leiden WOENSDAG 28 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Aan dat gemartel met brandend maagzuur moet 'n einde maken. Bennies nemen! En vandaag ermee beginnen. Dan geen zorg meer over pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand met Rennies prompt. Makke lijk in te nemen en nog smakelijk óók. Vraag ze bij uw apotheker of drogist (Advertentie) MULO-EXAMEN TE LEIDEN Geslaagd voor diploma A; de da mes: P. G. Moerkerk te Noordwijk aan Zee A. Slagtveld te Noordw. a. Zee H. A. Barnhoorn te Noord- wijk aan Zee D. Drost te Noordw aan Zee H. Link te Leiden J. K. Boer te Leiden; de heren: M. J. Erkelen te Leiden C. P. H. Lind- hout te Noordwijk F. N. de Witt te Noordw. aan Zee Voor diploma B: de dames: J. E. W. Barmentloo te Voorschoten; de heren: H. van Dam te Voorschoten; F. v. d. Heden te Voorschoten; P. Rijnsburger te Voorschoten; C. J. Bergman te Leiden; G. J. v. d. Eijkel te Voorschoten; B. A. Smallegange te Bloemendaal; W. S. Winsemius te Leiderdorp; M. W. Wijrdeman te Lei den; J. de Mooij te Leiden; J. F. v. d. Burgh te Leiden; H. Lagendijk te Leiden; M. v. d. Broek te Voorscho ten. Voor A en B tezamen afgewezen: 6 kandidaten. tevens middenstandsdiploma. De verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard zal morgen worden ge opend met een kort défilé van het cadetten-tamboerskorps „Prins Bern hard" der Koninklijke Militaire Aca demie. Daarna zullen een aantal de putaties en instellingen., waarbij de prins betrokken is, gelukwensen en geschenken aanbieden. Aan het einde van de ochtend zal het cadeau van het Nederlandse bedrijfsleven door 't daartoe uit werkgevers en werkne mersorganisaties gevormde comité worden aangeboden. In de namiddag wordt een ontvangst gehouden van een groot aantal genodigden in het park van het paleis Soestdijk. Een avondfeest voor een beperkt aantal gasten besluit de dag. De Internationale Walvisvaart commissie heeft in een te Londen uitgegeven communiqué medege deeld, dat het waarschijnlijk was, dat Nederland tot de Internationale Walvisvaart Conventie zou toetre den. De commissie geeft in haar commu niqué een overzicht van de werk zaamheden tijdens haar dertiende zitting te Londen, die van 19 tot en met 23 juni werd gehouden, en deel de mede: „De vijf landen, die zich bezighouden met de walvisvangst in het Zuidpoolgebied Japan, Neder land, Noorwegen, de Sowjet-Unie en Engeland hebben een aantal bij eenkomsten gehouden met het doel tot overeenstemming te komen over een formule voor de verdeling van het totale vangstcontingent. Daarbij zijn aanzienlijke vorderingen ge maakt en er wordt verwacht, dat in de naaste toekomst een definitief besluit zal worden bereikt. Omringd met liefdevolle en deskundige zorgen kwamen hedenmorgen op de eerste dag .van het Eucharistisch ziekentriduum voor Leiden en om streken ruim tweehonderd zieken naar de Herensingelkerk te Leiden. Het was een komen en gaan van particuliere auto's, ambulances van het Rode Kruis, waaruit de zieken met hooggestemde verwachtingen - de on dervindingen hebben wel bewezen, dat het dagen zijn om een heel jaar „op te teren" - door vaardige handen de kerk in werden geholpen. Voor de openingsplechtigheid, verricht door pastoor-gastheer J. van Kleef, was het een rumoerige, bijna vrolijke bedoening in de prachtige versierde kerk van O.L. Vrouwe Hemelvaart en St. Joseph. Aanstonds wer den zieken en verzorgers gegrepen door dit driedaagse feest van christelijke charitas. Enkele nieuwe gezichten uiteraard, maar voor het merendeel toch wel de oude bekenden, die met gezellige onderonsjes de kennismaking ver nieuwden en de laatste lotgevallen aan elkaar toevertrouwden. Na de zegening der zieken ving de plechtige H. Mis aan, gecelebreerd door de deken van Zoeterwoude, de hoogeerwaarde heer P. Juffermans, geassisteerd door rector B. Drost, rector van het St. Elisabeth-zieken- huis als diaken en kapelaan N. Blaauwhof, sub-diaken. Pater Paternus de Rooy o.f.m., pre dikant voor de komende dagen, sprak over de geestelijke vernieuwing, die voort zal komen uit de doorvoelde gedachte aan wat Christus geduren de zijn aardse leven had gedaan. Zijn leven was een voortdurend „neerbuigen voor de wil van de-Va der, in pijn en verdriet." In 't kruis, aldus pater Paternus, „is de eind overwinning zichtbaar en Christus lokt aldus de lijdenden en de zieken naar de heerlijkheid door het lij den." Het koor van de parochie zong op verdienstelijke wijze de missa „Te Deum Laudamus" van Perosi o.l.v. de heer A. J. Hoógenboom. Gedurende de plechtigheden in de kerk hielden 17 dames van het ener gieke damescomité zich al smerend, snijdend en kokend bezig om de zie ken na de H. Mis en de zegening met het Allerheiligste een voortref felijk ontbijt aan te bieden. In mas sale hoeveelheden werden de punt jes (900 stuks) en de pondjes vlees en kaas (30 pond) veelal geschonken door de middenstand aan de hand van dieetbriefjes - zoutloos, suiker loos of vetarm - evenredig bereid tot een smakelijke maaltijd. Voor gekookte melk en bouillon werd, uiteraard met een particuliere auto, een pendeldienst onderhouden met de keuken van het St. Elisabeth- ziekenhuis. Voor de plechtigheid der handoplegging, die om 12 uur ge houden werd, werd het resultaat van de inspanningen van het damescomi té, natuurlijk o.l.v. mevr. Bouchier- Van Kleef - „het is dit keer mijn 31e triduum" - in recordtijd geserveerd door religieuze - en lekezusters van het St. Elisabethziekenhuis en ver orberd door de zichtbaar genietende gasten-zieken. De ruim 200 zieken - bedlegerigen en stoelpatiënten - komen tot ver uit de omgeving van Leiden. Naast 84 Leidenaars, 5 uit Oegstgeest, 25 uit Wassenaar, 28 uit Voorschoten, 21 uit Alphen a.d. Rijn, 11 uit Oud- Ade, 1 uit Voorhout, 3 uit Lisse, 1 uit Sassenheim, 1 uit De Zilk, 1 uit Nieuwkoop, 4 uit Aarlanderveen, 3 uit Hazerswoude, 5 uit Roelofarends- veen en 23 uit Zoeterwoude. Voor het vervoer zorgden een Rode Kruis- ploeg uit Den Haag, aanwezig met 3 ambulance-auto's, 12 man van de Kath. Nat. Bond voor EHBO „Peerke Donders". Vrijwel alle zieken kon den vervoerd worden in auto's die kosteloos door particulieren ter be schikking gesteld werden. Leidse reizigers wachtten anderhalf uur Het spoorwegverkeer ondervond gisteravond ernstige vertragingen door het uitvallen van een koppel- transformator bij 't provinciaal elec- triciteitsbedrijf van Utrecht. De elec- triciteitsvoorziening is tussen zes en zeven uur vanavond ernstig gestoord. Er stond geen spanning meer op de bovenleidingen en de NX-beveili- ging in Woerden werkte niet correct. De lichtseinen tussen Woerden en Utrecht en op het emplacement Utrecht functioneerden niet meer. Voor de reizigers van en naar Leiden had deze storing uiteraard onaangename gevolgen. De trein, die om 19.04 uur binnen had moeten komen uit Alphen, werd opgeheven. Dientengevolge kon om 19.33 uur geen trein vertrekken in de richting Alphen. De trein, die om 20.04 uur binnen had moeten komen kwam door. de vertragingen precies een uur later binnen. Twee minuten na aankomst heb ben de autoriteiten van het station Leiden, de trein, in afwijking van de dienstregeling, weer teruggestuurd naar Utrecht. De gedupeerde reizi gers mochten zonder bijbetaling naar Utrecht reizen over Amsterdam. De reizigers naar het zuiden zijn afge voerd via Rotterdam. Vier onderscheidingen De N.V. E. J. Brill, het vermaarde oude Leidse drukkerijbedrijf, sinds enkele weken gehuisvest temidden van bloeiende „doliari'-bedrijven aan de Plantijnstraat (Trekvlietweg) heeft giste rm id ad g onder grote be langstelling van personeelsleden, auteurs en zakenrelaties vier jubila rissen, ieder met veertig dienstjaren achter de rug, wel dus mensen, die in de faam van het bedrijf hun steentje hebben bijgedragen, spon taan en hartelijk gehuldigd. Niet al leen het bedrijf voelde zich verplicht tegenover de jubilarissen, hetgeen 's ochtends tijdens een besloten hul diging in de personeelskring al tot uiting was gekomen, burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot vertolkte de dankbare gevoelens van het stads bestuur voordat hij overging tot het opspelden van een gouden medaille behorende tot de Orde van Oranje Nassau bij de heer J. de Koning, be drijfsleider, en de zilveren medailles bij de heren G. N. M. Sleijser, assis tent bedrijfsleider, A. G. Schipper, zetter en M. C. UI jee, monotype- toetsenbordbewerker. Nadat de burgemeester zijn op rechte en hooggestemde gevoelens voor de fa. Brill, in nieuwe vorm en naar de laatste eisen ingericht, on der woorden had gebracht en geens zins de trots van het college van b. en w. over de faam van het bedrijf tot in de uithoeken van de wereld onder stoelen of banken had gesto ken, richtte hy zich tot de jubilaris sen door wier inspanningen en ar- beidslust het bedrijf mede zo succes vol had kunnen werken. Grieks en Arabisch. De heer J. de Koning, eigenlijk de enige jubilaris van de dag, de he ren Sleijser en Schipper waren enige tijd geleden al intern gehuldigd zwaait thans als bedrijfsleider de scepter over de technische afdeling. De heer De Koning begon als hand- zetter, maar in de loop der jaren vergaarde hij bij het bedrijf een zeer grote kennis van het Grieks en Ara bisch zetten. Door zijn grote erva ring is hij een ware toeverlaat ge worden voor de auteurs, die „iets vreemds" gedrukt willen hebben. Sedert 1944 is de heer De Koning bedrijfsleider. Jarenlang vervulde hij verschillende functies bij de E.H.B.O., terwijl hij ook niet meer is weg te denken uit het voor Lei den zo vertrouwde muziekkorps „Werkmans Wilskracht". Hierna kwam de heer Sleijser aan de beurt voor een lofrede van de burgemeester. De heer Sleijser kwam 23 mei voor veertig jaar in dienst van de N.V. Brill. Als zeter van het Grieks en Hebreeuws verwierf hij zich een bijzondere bekwaamheid. De heer Sleijsei klom op tot assistent- bedrijfsleider, welke functie hij zes jaar geleden jammerlijk genoeg om gezondheidsredenen moest neerleg gen. Deze redenen betekenden ook het einde van zijn functies in het kerkelijk leven. De heer Sleijser was ouderling van de Christelijk Gerefor meerde Kerk, lid van het Interker kelijke Contact en voorzitter van de Evangelisatiecommissie. „Een nauwkeurig en voortreffelijk zetter, bijna zonder fouten te maken" aldus de burgemeester, is ook de heer A. G. Schipper, wiens indienst treding van veertig jaar geleden 7 maart jl. werd gevierd. De heer Schipper is specialist in het zetten van de Arabische taal. De heer M. C. Uljee gaat 12 sep tember de dag herdenken, dat hij als jongen van dertien jaar bij Brill be gon als leerling handzetter. De heer Uljee werd handzetter, legde zich toe op het Grieks en verwierf zich de naam van een snel nagenoeg foutloos zetter. De kwaliteiten van deze ju bilaris zijn nog meer te loven als men denkt, aldus de burgemeester, dat de heer Uljee zich op oudere leeftijd in korte tijd vertrouwd maakte met de „monotype". Goud en zilver. Nadat alle verdiensten aldus in een feestelijk zonnetje waren gezet in het bijzijn van echtgenoten en kinderen, verklaarde de burgervader dat het H.M. de Koninging had be haagd de reeds in de aanhef vermel de versierselen toe te kennen. De burgemeester rekende het zich tot voorrecht om door het opspelden van de medailles niet alleen de jubilaris sen, maar ook door de jubilarissen het befaamde bedrijf te mogen eren. Namens de gedecoreerden dankte de heer De Koning. Prof. dr J. H. Waszink roerde na mens de auteurs op geestige wijze aan op welk een voortreffelijke wijze door directie en medewerkers d.m.v. het boek een brug geslagen werd tussen 's schrijvers gedachten en de werkelijkheid. Speciaal in de heer De Koning kon de bezorgde auteur V.Iju. de heren J. de Koning. G. N. M. Sleyser, A. G. Schipper en M. C. Uljee. Geheel rechts de burge meester van Leiden. een ware toeverlaat vinden door zijn grote vindingrijkheid zijn gevoel voor humor en door „het komt voor 100% in orde". De president-commissaris ir De Roo de la Faille sprak vervolgens nog van de geest en de goede ge2indheid van 't personeel en de goedwillende medewerking van het gemeentebe stuur. Op uitnodiging van de directeur, de heer F. C .Wieder werd de techni sche afdeling weer aan de bedrijvig heid prijsgegeven en kregen nog veel vrienden en relaties van de ko ninklijk getooide jubilarissen gele genheid hun felicitaties, dank en waardering, veelal met geschenken persoonlijk te benadrukken. Eigen kring. 's Morgens vond een huldiging in de kring van "het personeel plaats. De heer F. C. Wieder Jr, directeur van het bedrijf, schetste uitvoerig de schitterende loopbaan van de jubila ris, waarbij diens uitzonderlijke kwa liteiten in een helder licht werden geplaatst. De directeur legde de na druk op de werkkracht en het orga nisatievermogen, waarover de heer de Koning bij herhaling, in dikwijls zeeer moeilijke omstandigheden, be wezen heeft te beschikken. Zulks b.v. nog zeer onlangs, toen hij de ver plaatsing van alle technische afde lingen (handzetterij, machinezetterij, monotype-afdeling, gieterij, drukke rij, correctie-afdeling) naar het nieuwe gebouw moest organiseren. Namens het technisch personeel sprak vervolgens de heer P. W. Mar- tijn, die o.a. waarderende woorden uitte over de rechtvaardige houding van de jubilaris jegens het personeel. De heer B. Dijksterhuis feliciteerde de jubilaris namens de Correctie-af deling en legde daarbij grote waar dering voor diens vaktechnishe be kwaamheid aan de dag. Voor 't kan toorpersoneel voerde tenslotte de heer C. J. Oostwouder het woord, die via een geestige speech en het memo reren van vele anecdotes uit het leven van de jubilaris de vrolijke noot aan dit zo speciale jubileum wist mee te geven. In zijn dankwoord gaf de jubi lerende bedrijfsleider tevens een eigen levensloop in vogelvlucht, dat op zich een interessant stukje ge schiedenis van de drukkerswereld vertegenwoordigde. Vele stoffelijke blijken van waar dering mocht hij in ontvangst nemen, o.a. 'n enveloppe met inhoud namens de directie, bloemen en vele andere fraaie geschenken namens de ver schillende afdelingen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7