RIT NAAR CHARLEROI WERD DRIEDUBBELE OVERWINNING VOOR BELGISCHE PLOEG De overwinnaar Emile Daems Jaap Kersten (8e) beste Nederlander De Nederlanders geplaagd door pech Uitslagen en klassementen WOENSDAG 28 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 België vierde gisteravond feest. Op de Avenue General Michel in de mijnstad Charleroi, waar minister president Levèvre temidden van duizenden landgenoten in spanning de aankomst van de derde etappe afwacht te, veroverde Emile Daems, Frans Aerenhouts en Michel van Aerde de drie ereplaatsen in deze rit over eigen bodem en de eerste Belgische zege in het dagelijks ploegenklassement. Het was een verdiende beloning voor de mannen van George Ronsse, die alles op het spel had gezet om eindelijk eens in eigen huis te kunnen zegevieren. Het was ook een pleister op de wonde, geslagen door de grote achterstand van Claes, Vloeberghs en Proost, die zich ver achter hun triomferende landgenoten met moeite over de finish sleepten. België streed op twee fronten, Nederland trouwens ook. Want de oranje- equipe werd door pech van Damen en Jo de Haan in tweeën gesplitst. In het peloton, dat enkele seconden na Daems binnenkwam, legde Jaap Kersten, die zich na zijn zwakke eerste dag bijzonder goed heeft hersteld als eerste Nederlander beslag op de achtste plaats. Ook Piet van Est, Ab Geldermans, Wout Wagtmans en Wim van Est bevonden zich in de hoofdmacht. Coen Niesten was 32 seconden achtergeraakt, op 53 seconden volgde Toon van der Steen. die op de laatste klim in Charleroi had moeten lossen. Daarna moesten de Nederlanders geduld hebben. Op 5.52 kwam een vermoeide Dick Ent hoven binnen, ongeveer 8 minuten later Sjef Lahaye en weer 20 seconden later Jo de Haan in het gezelschap van Piet Damen en Jan Westdorp. in drie kilometer tot 1 minuut 10 se conden, ja zelfs tot 55 seconden bij de ravitaillering in Braine-le-Comte (115 km), waar Cazala van Marcel Bidot de opdracht kreeg om zich terug te laten vallen. Zijn krachten konden immers beter gebruikt wor den bij het organiseren van de jacht in plaats van als een toerist vooraan te rijden. Bidot greep echter naar het hoofd, toen nauwelijks een kilometer verder spoorbomen zich net achter de kop groep, maar juist voor het peloton sloten. Het oponthoud duurde bij zonder kort door de sportieve mede werking van de Belgische spoorman- nen en kort daarna staakten de vluchtelingen de strijd, behalve de jonge Vanderveken. Hij ging alleen door en toen na 134 km in de buurt van La Louviere de ver schillen werden opgenomen had hij een winst van 1 minuut en 25 seconden op het eerste deel van het peloton met An- quetil en van twee minuten op de rest van de hoofdmacht, die bij de spoor bomen in tweeën was gesplitst. Geen vrede Hadden de Franse nationalen er vrede mee, als Vanderveken in eigen land voor een Belgische zege zou zorgen? Het leek er veel op, maar het was niet naar de zin van de anderen. De actieve regio naal Beuffeuil tenminste begon in zijn eentje aan een achtervolging, later ge volgd door de Italiaan Zamboni. Deze haalde Beuffeuil in en de verstandhou ding was zo goed, dat Zamboni netjes wachtte toen Beuffeuil in een scherpe bocht van de weg reed en tegen een tuinhek terecht kwam. De voorsprong van Vanderveken, die tussen tiendui zenden landgenoten door een triomftocht maakte, slonk langzamerhand op de 2 achtervolgers, maar bedroeg na 170 km toch drie en een halve minuut op het peloton, dat zich nu ging opmaken om die stoutmoedige poging van de Belg te niet te doen. Equipe van Buchly liet zich zien steun van Italianen. Er volgde een spannende jacht waarin om seconden werd gevochten. Het resultaat was echter, dat na 54 km in het histori sche Oudenaerde de vrede werd ge tekend. Tydens de derde etappe van de Ronde van Frankrijk was er na 70 km, by Pa- rike, een aanval van een groepje van elf renners. Op de foto zien we v.l.n.r. Jaap Kersten, Carlesi, Vanderveken, Piet van Est en Panwels. Jacht op drietal Bij het bord, dat de laatste 30 km aan gaf, werd Vanderveken door Beuffeuil en Zamboni achterhaald. Nog was de Belg niet kansloos, want hij staat be kend om zijn spurtcapaciteiten. Achter het drietal echter was een jacht ontke tend, waardoor het gat steeds kleiner was geworden. De vermoeidheid van de koplopers ging ook een geducht woordje meespreken. In de buitenwijken van Charleroi probeerde Jaap Kersten de vierde positie te veroveren. De poging mislukte, waarna de regionaal Novak 'n succesvoller sprong deed. Het was ver geefse moeite van Novak, want nog voor het toernooiveld werd bereikt, waar nog een lange ronde van 800 meter wachtte, was de hoofdmacht op de vluchters ge sprongen, die toen te vermoeid waren om nog aan het slotgevecht deel te ne- De derde etappe van de Ronde van Frankrijk, Roubaix-Charleroi (197.5 km), is gewonnen door de Belg Emile Daems. Foto: Emile Daems tijdens de huldiging na de etappe-overwinning. men. Toch bleef de vechtlust van Van derveken niet onbeloond. Verreweg de meeste stemmen voor het aanwijzen van de strijdlustigste renner werden op hem uitgebracht, hetgeen naast de dagprijzen nog eens ruim 1100 gulden aan de prij- zenpot van zijn ploeg toevoegde. De equipe van Klaas Buchly, die door Jacques Goddet in zijn hoofd artikel over de dagelijkse gang van zaken in de Tour gehekeld was voor het gebrek aan strijdlust had zich echter laten zien. Toen na 3 km vlak voordat de karavaan na het vertrek uit Roubaix de Frans-Belgische grens overschreed, de verwachte aanval van onze Zuiderburen begon, was Piet van Est onder de vluchters. De kop van de volgelingen van Ronsse was groots van opzet. Niet minder dan vier Belgen: Van Aerde, Aeren houts, Daems en Pauwels, begonnen het. offensief waarbij Piet van Est, de Duitser Junkermann en de regio nalen Cloarrec en Picot zich aan sloten. De Franse nationale stuurden ter verdediging Stablinsky en Cazala mee. Maar dit tweetal was niet op gewassen tegen de strijdlust van de Belgen en toen na 15 km het peloton 25 seconden had verloren organiseer- Jacques Anquetil zelf de tegenaan val. De drager van de gele trui en Henri Anglade togen op pad met de Belgen Adriaensens, Van Geneug- den en Hoevenaers, de Nederlanders Wagtmans en Wim van Est, de Duit ser Donicke en de regionaal Milesi in hun spoor. De strijd was ontbrand want in het peloton begon zich nu ook Charly Gaul te roeren met de Voor de „muur" Het was van korte duur. Drie kilo meter verder, in Edelare, probeerden de Belgen opnieuw hun slag te slaan. Pau wels was weer de animator met Piet van Est. Met hen sprongen Junkermann, Hoevenaers, de jonge Belgische troef Vanderveker, Novak, Picot en Cazala, cie laatste met de opdracht geen meter kop te doen. Toen bovendien Carlesi, Kersten en Viot zich een paar kilometer verder bij de koplopers voegden, begon de ontsnapping gestalte te krijgen. De voorsprong groeide langzaam tot 1 min. 20 sec. onderaan de Kloosterstraat te Geraedsbergen, het beginpunt van de befaamde „muur'', waar Daan de Groot in 1957 als eerste boven kwam. Kersten had inmiddels een lekke band gehad, doch was op eigen kracht weer bijge komen. Versnippering De steile klim naar de top van de „muur", die in de derde categorie van de Grote Bergprijs is ingedeeld, bracht een versnippering in de voorste gelede ren. Pauwels was het eerste boven, ge volgd door Viot en Cazala. Byna mis De zaken verliepen niet zoals An quetil en zijn ploegmakkers dat wel wensten. Het gat was gegroeid tot anderhalve minuut na 100 km en de Franse nationalen zetten zich aan 't hoofd van het peloton. Onophoude lijk bracht de Tourradio de namen van degenen, die de jacht leidden. Het was een eentonige reeks: Anque til, Darrigade, Mastrotto, Rostollan, Stablinski en zo ging het door. De tricolores wilden ten koste van veel moeite het verloren terrein her overen. Aanvankelijk leek dat ook te gaan gebeuren. De voorsprong slonk De sterke man van de Ne derlandse Tourploeg heet Jaap Kersten. De altyd opti mistische en altyd vriende- ïyke coureur uit het Lim burgse Siebengewald heeft het op de eerste dag naar Versailles en in de daarna volgende tydrit bijzonder zwaar gehad. Jaap had last van de warmte en heeft tus sen de Normandische kust en de Ville Lumière zo zitten afzien, dat hy zoals hij later vertelde enkele ma len aan opgeven had gedacht. Maar het herstel kwam al op de tweede dag. Hy reed een voortreffeiyke koers naar Roubaix en gisteren, in het koele en regenachtige, echt Hollandse weertje, was hij tot alles in staat. Hy verbe terde zelfs zyn prestatie van de tweede etappe en kwam in Charleroi, waar het pu bliek dol van vreugde was over de drievoudige Belgi sche triomf van Daems, Aerenhouts en Van Aerde, in de kop van het peloton als achtste, op slechts vyf se conden van de winnaar, over de streep. Injectie" 's Morgens aan de start, op het grote plein voor het stad huis van Roubaix, had Jaap op het psychologisch juiste moment een laatste injectie gekregen. Geen spuitje met een of ander middeltje, geen „dynamietpil", maar een geestelijke injectie in een doodgewoon postpakketje, dat een der tourofficials aan Klaas Buchly kwam bren gen en dat bestemd was voor Jaap Kersten, - „Coureur Hol landais Tour de France". Het was hem gestuurd door zijn vrouw en de inhoud bestond uit een lange brief, een paar rolletjes caramels en een zil veren kettinkje met een klein Madonna-medaljon. „Dat moet je omdoen voor dat je start", stond er in de brief. Jaap heeft het omge daan, met een knipoog, die moest betekenen: hou me in de gaten vandaag. Welnu, de mysterieuze krachten hebben werij zorgden. Een werkelijk groot coureur is hij niet en vooral wanneer straks de bergen gaan komen, moet men niet te veel meer ver wachten, maar wat vechtlust en oplettendheid aangaat, kunnen alle andere Neder landers, Geldermans en De Haan inclus, een voorbeeld aan hem nemen. Excuses genoeg Er waren op deze derde dag voor sommige Nederlan- Maar Jaap Kersten was de sterke man gewerkt. Jaap heeft gefietst als nooit tevoren en vele journalisten hebben hem punten voor zijn strijdlust toegekend. Actieve Met Piet van Est behoor de hij tot de actieve mannen, die het eerst de strijd met de muur van Geraerdsbergen, een uiterst steile klim in de precies een kilometer lange Kloosterstraat van het Zuid- vlaamse stadje, aanbond. Van Piet van Est hebben we nadien niet veel meer ge hoord, maar Kersten werd nog vele malen genoemd bij de renners, die vooraan voor het nodige leven in de brou- ders overigens excuses ge noeg. Ab Geldermans, die evenals Kersten met Wagt mans en de beide Van Esten in het peloton binnenkwam, had onderweg een lelijke duikeling gemaakt, waarbij hij pijnlijke schaafwonden aan rechterarm en heup op liep. Vlak voor de Be verwij- ker kwamen enkele coureurs ten val en toen was e: ook Geldersmans geen rem-nen meer aan. Met een van pijn vertrokken gelaat heeft hij in het peloton kunnen mee draaien, maar van „vlam men" kon geen sprake meer zijn. Niesten en Van der Steen arriveerden kort na het pe loton. Enthoven had het tem po niet kunnen volgen en lag op bijna zes minuten. Maar meer dan een kwartier heb ben de Nederlandse volgers staan wachten op het viertal Lahaye, Damen, Westdorp en De Haan. Hun achterstand was het gevolg van een sa menspel van factoren. Veel pech Vlak voor de beklimming van de muur van Geraeds bergen raakte de derailleur van Piet Damen in het ach terwiel. dat daardoor on bruikbaar werd. De kleine man uit Lieshout kreeg een nieuwe fiets van de wagen van Buchly. Een te hoge fiets voor Piets korte benen en toen het wiel eenmaal ge repareerd was kreeg Damen zijn eigen rijwiel weer terug. Het had allemaal nogal wat tijd gekost en het ongeluk wilde dat Jo de Haan intus sen vlak na de muur plat was gereden zonder dat er hulp in de buurt was. Hij moest zelf repareren en ter wijl hij daarmee bezig was, kwam Buchly, die hem een nieuw wiel kon geven. La haye en Westdorp kregen de opdracht zich te laten afzak ken om de beide pechvogels in hun poging om het pelo ton weer te bereiken bij te staan. Maar de hoofdmacht was intussen op jacht gegaan naar enkele vluchtelingen en het tempo werd onder aan voering van onder andere gele trui-drager Anquetil zo hoog opgevoerd, dat van aan sluiting geen sprake meer kon jijn. HET HART VAN DE RONDE: GELD' Derde etappe van Roubaix naar Charleroi De uitslag luidt: 1 Daems (B.) 197,5 km in 5 uur en 51 sec. met bon. 4.59.51, 2 Aerenhouts (B.) z.t. met bon. 5.00.21; 3 Van Aerde (B.), 4 Brugnami (It.), 5 Darrigade (Fr.), 6 Junkermann (Did), 7 Gainche (West-zuid-west), 8 Jaap Kersten (N.), 9 Robinson (GB), 10 Grous- •sard (West-zuid-west) allen in de zelfde tijd als Daems 5.00.51, 11 Oldenburg (D.), 12 Massignan (It.), 25 Piet van Est (N.), 27 Elliot (G B), 29 Geldermans (N.), 30 Car lesi (It.), 36 Gaul (Zw.-Lux.), 41 Wagtmans (N.), 43 Wim van Est (N.), 48 Anglade (Fr.) 49 Vander veken (B.), allen in dezelfde tijd als Van Aerde: 5.00.56; 58 Hoeve naers (B.) 5.01.23; 61 Niesten (N.) z.t., 66 Van der Steen (N.) 5.01.44, 71 Enthoven (N.) 5.06.43, 88 La haye (N.) 5.15.30, 89 Damen (N.) 5.15.53, 91 Westdorp (N.) z.t., 94 De Haan (N.) 5.15.57. De Engelsen Moore, O'Brien en Simpson staakten de strijd. Hun landgenoot Ryall arrivierde na het sluiten van de controle en werd uit de strijd genomen. Nog twee Engel sen, Laidlaw en Britain, die even eens te laat arriveerden, mochten vandaag weer starten. Algemeen klassement 1 Anquetil (Frankrijk) 14.27.32, 2 J. Groussard (Fr.) op 4.46, 3 Car lesi (It.) op 5.22, 4 Elliott (GB) op 5.27, 5 Perez-Frances (Sp.) op 5.28, 6 Darrigade (Fr.) op 5.56, 7 Gain che (West-zuid-west) op 6.12, 8 Pel legrini (It.) op 6.36, 9 Minieri (It.) op 6.56, 10 Falashi ,It) op 7.10. De plaatsen van de Nederlanders in het algemeen klassement zijn: 23 Geldermans op 8.39, 38 Wim van Est op 10.00, 42 Piet van Est op 10.20, 46 Niesten op 10.57, 63 Van der Steen op 13.45, 66 Kersten op 13.59, 57 Wagtmans op 14.00, 81 De Haan op 25.19, 85 Damen op 26.45, 88 Enthoven op 27.41, 90 Westdorp op 28.58, 91 Lahaye op 29.00. De premie van de strijdlustigste renner werd toegekend aan de Belg René Vanderveken. De premie voor de ongelukkigste renner werd toe gekend aan de Belg Jos Planckaert, die in het begin van de rit--door pech achterraakte en veel terrein verloor. Het puntenklassement 1 Darrigade 62 p., 2 Daems 45 p., 3 Anquetil 33 p., 4 en 5 Brugnami en Aerenhouts, beiden 30 p., 6 Gainche 25 p. Het ploegenklassement 1 België (Daems, Aerenhouts en Van Aerde) 15.01.10, 2 ex aequo alle andere ploegen, waaronder Ne derland (Kersten, Piet van Est en Geldermans) 15.02.48, met uitzon dering van Spanje, dat in 15.05.20 elfde en laatste werd. Het algemeen ploegenklassement luidt nu: 1 Frankrijk 3 p., 2 België 1 p. De overige equipes zyn nog zonder punten. LATEN ZE EERST NEDERLANDS LEREN Klaas Buchly was boos. Men had hem bij de start in Roubaix wat vreemd aangekeken, want het was geen der volgers van de Tour ontgaan, dat in het sportblad l'Equipe met grote letters was afge drukt, dat Klaas Buchly had verklaard er de brui aan te willen geven omdat zijn mannen het niet naar zijn zin deden. Vanzelfsprekend klonk deze verklaring uit de mond van de directeur-technique nogal vreemd in de oren van velen, de Nederlanders niet het minst. Het bleek achteraf allemaal meer op een soort spraakverwarring te be rusten. Buchly had in een gesprek met Jean Bobet, een der verslag gevers van l'Equipe, schertsenderwijze verklaard zijn jongens naar huis te zullen sturen wanneer het de eerstkomende dagen niet beter zou gaan. Jean Bobet, broer van de grote Louison, had het grapje van de Nederlandse ploegleider verkeerd begrepen en ervan gemaakt, dat Buchly dreigde zelf naar huis te zullen gaan als enz. Het was een heerlijk stukje opgeblazen journalistiek, maar Klaas zat er maar mee. „Je kan hier ook vgeen mond opendoen of ze fanta seren er ik weet niet wat van. Als ze me nog eens willen spreken moeten ze maar eerst Nederlands gaan leren." V' >1 Om etappeplaats te zij n betalen de steden oonaeRondehotaol co500COQc Cees Koch eerste in Ziirich Een van de beste prestaties, die gis teravond tijdens internationale wedstrij den in Ziirich werden geleverd, kwam op naam van de Rotterdammer Cees Koch, die het discuswerpen won met 54.32 meter. Hij bleef daarmee bijna 5 meter vóór op de Italiaan Rado, die 'tweede werd. Op de 800 meter, die in 1.49.6 gewonnen werd door de Duitser Paul Schmidt, bezette Jan van Uden de zevende plaats in 1.53.4. De Fransman Idreiss zorgde bij het hoogspringen voor een nieuw Frans record door 2.10 meter te springen. Ook de 1500 meter leverde enkele voortreffelijke prestaties op, Siegfried Valenitn (O.-Did) zegevierde in 3.44.5 voor de Westduitser Eyerkaufer die 3.44.7 liet afdrukken. OTIS DAVIS NIET MEE NAAR EUROPA De Olympische kampioen en wereld recordhouder op de 400 meter, de Ame rikaan Otis Davis, heeft zich terugge trokken uit de Amerikaanse Atletiek- ploeg, die in juli een trip door Europa maakt. Davis is de zevende Amerikaanse atleet, die de uitnodiging niet kan ac cepteren in verband met werkzaamhe den.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6