DERDE OVERWINNING VOOR SPARTA? Amerikaan Mulkey verbeterde wereldrecord tienkamp DE MAN UIT CHICAGO Nederlanders voor de Ronde van de Toekomst „Laat de voetbaljeugd jong internationale ervaring opdoen" WOENSDAG 28 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT Het totobiljet van deze week begint met vier „bin nenlandse" wedstrijden en wordt op een totaal van vijftien gebracht met de ontmoetingen in de inter- totocompetitie. De 4 ver enigingen, die voor het kampioenschap amateurs van Nederland spelen, ko men tweemaal op het for mulier voor. Voor iedere vereniging nl. de thuis- en uitwedstrijd. Onze progno ses voor deze pool druk ken wij hierbij af: Na de verrassende over winning op KHFC heeft Spel. Emma de beste kans om kampioen van Neder land te worden. Het moet in het komende weekend twee wedstrijden spelen, waarbij het ongetwijfeld in het nadeel is, dat het zaterdag in Groningen te gen Velocitas moet spelen. Het start dus met een na deel van ruim 200 km in de benen. Zondag volgt in Hoensbroek de returnwed strijd. Het is overigens niet denkbeeldig, dat Kon. HFC, Spel. Emma en Xer xes gelijk zullen eindigen, want KHFC en Xerxes spelen eveneens een „dub bel" in het week-end. De Rotterdammers staan voor een "krachttoer. Ze hebben tot nu toe met zeer ruime cijfers gewon nen, maar Schalke speelt op eigen terrein zeer sterk. Bovendien kennen beide clubs elkaar vrij goed uit wedstrijden, die het reeds in vorige jaren tegen elkaar speelden. Maar Feijenoord heeft weer Moulijn, die in top vorm is en dat is voor de Rotterdammers 'n belang rijk winstpunt. De Amsterdammers spe len hun eerste thuiswed strijd. Ze hebben tot nu toe niet bepaald succes gehad. Eén verloren wed strijd en één gelijk spel. Toch menen wij, datAjax' tegen de Zwitsers op eigen terrein tot een ruime over winning zal komen. Het wordt 'n zeer moei lijke wedstrijd voor de Venlonaren. Niet alleen omdat Borussia goed voet bal speelt, maar ook door het feit, dat het bestuur van WV heeft aangekon digd, een zuinig beleid te geëist. Göteborg speelt donderdag voor de compe titie; zaterdag of zondag - dat is nog niet beslist - moet het in Chaux-de- Fonds spelen. De Zweden houden vast aan zondag avond, maar daar voelen de Zwitsers niet voor. In elk geval heeft Göteborg een zeer zware dobber, omdat het klimaat in Zwit serland op het ogenblik niet bepaald geschikt is om te voetballen. Zuiver gebaseerd op deze klima tologische omstandigheden willen voeren. Vijftien spelers hebben een con tract aangeboden gekregen voor het nieuwe seizoen. De stemming is daardoor niet zo best. Wanneer VVV zich daar overheen kan zetten, dan is er misschien nog wel kans op 'n gelijk spel. Sparta steekt in glanzen de vorm. Dat is toch wel duidelijk na de twee voor treffelijke overwinningen, die het heeft behaald. Het ziet er naar uit, dat het zaterdag de derde over winning in successie wordt. Er wordt van de spelers in deze monster-competi tie wel het één en ander prefereren wij Chaux-de- Fonds. Pirmasens heeft reeds twee wedstrijden gewon nen. Het versloeg zondag jl. Zürich in een uiterst moeilijke wedstrijd met 2-1, die zeer knap door onze landgenoot Martens werd geleid. Pirmasens heeft een zeer goed elftal, dat zeker één van de ga- gadigden is voor de bo venste plaats. Pirmasens moet op eigen grond een overwinning kunnen be halen. Oergrypte, dat tegen WV slechts gelijk speel de omdat doelman Swin- kels in formidable vorm was, moet tegen 't zwak ke Grenchen zonder twij fel de volle winst kunnen behalen. Beide clubs, Tasmania en Basel, hebben nog geen overwinning kunnen be halen. Zé hebben beiden verloren van Sparta en Elfsborg. Het spel van Tasmania lijkt ons iets krachtiger dan van Basel, waardoor de Berlijners zeer waarschijnlijk hun eerste winstpunten zullen veroveren. Vienna Wien is de eni ge Oostenrijkse club, die tot nu toe de volle winst heeft kunnen behalen. Het versloeg zondag jl. Offen bach Kickers met zeer ruime cijfers (5-2). Wan neer het Tatran verslaat dan heeft het in groep 4 een zeer ruime voor sprong. Tatran veroverde zondag zijn eerste punten op Lokomotive Leipzig, maar het zal zondag in Wenen moeten ervaren, dat de thuisclubs zondag tot de favoriete clubs van de derde intertoto mogen worden gerekend. De Oostduitsers krijgen de kans om tegen Offen bach hun eerste winstpun ten te behalen. Offenbach stelde zondag ernstig te leur; het verloor met 5-2 van Vienna. Lokomotive heeft dus vrij behoorlijke kansen om tot de volle winst te komen. Spartak, dat in de Euro pa Cup zo voortreffelijk speelde, heeft in de inter- toto-competitie nog weinig roem vergaard. Het krijgt tegen Wiener SC volop ge legenheid om van zich te doen spreken. Een over winning zou Spartak ten minste op de tweede plaats brengen, doch een gelijk spel ligt in de lijn der verwachtingen. VOETBAL FINLAND VERSLOEG NOORWEGEN 4-1 In het Olympische stadion van Hel sinki heeft Finland gisteren voor het eerst sinds zes jaar, met 4-1 gewonnen van Noorwegen. Bij de rust hadden de Finnen reeds met 3-1 de leiding. 15.000 Toeschouwers woonden de wedstijd bij. ZWEMMEN Zweedse verbeterde wereldrecord 1500 m. vrije slag De 15-jarige Margareta Rylander (Zwe.) heeft gisteren tijdens wedstrijden in Up- sala het wereldrecord 1500 meter vrije slag dames verbeterd en gebracht op 19 min. 2.8 seconde. De Zweedse swemster bief met haar prestatie 20.8 seconden onder het oude wereldrecord, dat sinds 8 september 1960 met 19.23.6 op naam Stond van haar langgenote Jane Ceder- quist. „Geef ze goed te eten en te drinken „Jongens, ga en ik hoop dat jullie voor pech cn tegenslag behoed zul len blijven. Ik wens jullie alle suc ces." Zo besloot John van Eek, se cretaris van de Sportcommlssie van de KNWU, gistermiddag in de foyer van het Olympisch Stadion te Am sterdam zijn toespraak tot de ren ners, die de Nederlandse kleuren zullen verdedigen In de Ronde van de Toekomst. Ze waren er alle acht: Huub Zil verberg. door velen getipt als een der kanhebbers, Jan Hugens, Jan Janssen, Frits Knoops, Miel Ver- straete, Bart van der Ven, Dick Groeneweg en Mik Snijder, die na zijn zege in Olympia's Tour alsnog in de ploeg werd opgenomen. Allen zijn, hoewel zij volkomen vreemd staan tegenover deze eerste Tour de l'Avenir, optimistisch gestemd. Chef d'eqquipe Sjefke Janssen is eveneens vol vertrouwen, ook wat masseur Leen Janssen betreft: „Die jongen kan er wel een beetje van", zei hij in sappig Limburgs. Het is voor Sjefke ongetwijfeld prettig, dat hij tijdens deze bijeenkomst van de sportcommissie volledige volmachten kreeg wat zijn ploeg leiderschap betreft. „Denk er om dat de knapen goed te eten en te drinken krijgen", sprak John van Eek in dit verband vermanend tot hem. Na de toespraak van de secreta ris van de Sportcommissie, die vooral hoopte, dat men elkaar zo veel mogelijk zal bijstaan en even tuele hoge klasseringen met inzet van ale krachten zal verdedigen, bleven de renners nog enige tijd bijeen en vertrokken daarop voor een laatste bezoek aan dokter Ro- link. Vanmorgen vertrok de ploeg van het Vrijthof in Maastricht met de Vredesteinbus naar St. Etienne. VOETBAL Duitse bondstrainer Helmut Schoen: Trainersbijeenkomst KNVB Vroeg beginnen De Duitse bondstrainer Helmut Schoen, de Engelse bondstrainer en record In ternational Billy Wright, die nu de jeugd van 18-23 jaar onder zijn hoede heeft, en Sparta's Engelse manager Dennis Neville hebben de tweede dag van de studie-bijeenkomst van d,e KNVB met recht op internationaal niveau gebracht. Het was interessant tegen elkaar af te wegen de les in specifieke voetbalgym- nastiek, zoals de gymnastiekleraar, de heer C. Naute, doceerde en de daarop volgende circuit-training van Billy, Wright, eerst in theorie, daarna in de praktijk met medewerking van een aatal Sparta-juniores. Nederland toont belangstelling voor intertoto Wie had dit ooit kunnen ver moeden: de tweede intertoto week werd afgesloten met het tri omfantelijke bedrag van 329.310 ingelegd door 247.300 deelnemers. Dit betekende een eerste prijs van 49.370, een tweede van 24.685 en een derde van hetzelfde be drag. In de veertien dagen, die nu volgen en waarin ook Nederland nog meepoolt, is het bedrag van 1.000.000 (Nederlandse inzet) zeker bereikbaar. Het succes van de Nederlandse clubs is wel op merkelijk. Spart3 en Feijenoord behaalden grote overwinningen Ajax kwam in Malmö tot een zeer verdienstelijk gelijk spel en VVV bedwong in Venlo h,et sterke Oer- gryte. De belangstelling in Rot terdam is tot ilu toe het grootst geweest. Feijenoord trok verleden week 35.000 toeschouwers. Sparta kwam zaterdag t«t bijna 20.000. Aantallen waar men in de andere zeven landen bepaald jaloers op is. Helmut Schoen sprak in de avonduren vooral over de opleiding van de jeugd en de overgang naar het hogere voetbal. In een zeer boeiend betoog waarmee hij zijn gehoor vast in zijn greep had, wees de Duitse bondscoach de weg, die moet leiden naar een sterke vertegenwoordi ging. De eerste overwinning, die de Duitse voetbalpractici in deze behaalde, was op de jeugdleiders, die zich aanvan kelijk verzetten tegen het voetbal in toernooivorm op internationaal terrein, daar dit volgens hen te zwaar zou zijn. De praktijk heeft anders geleerd en nu is men meer en meer de mening toege daan, dat men niet vroeg genoeg kan beginnen om de jongens, waarbij als li miet wordt aangenomen 15 a 16 jaar, in ternationale ervaring te laten opdoen. Vervolgens schetste de heer Schoen de opbouw van de Duitse vertegen woordigende jeugdploeg, waarbij hij be nadrukte, dat het eerst wordt gekeken naar hetgeen de speler als individu pres teert, daarna naar zijn conditie. 29 Clubs voor Europese beker Van de 30 landen, die aangesloten zijn bij de Europese Voetbal Unie (UEFA) hebben 28 ingeschreven voor de wed strijden om de Europese Beker voor Clubs. Alleen IJsland en Rusland heb ben van deelneming afgezien. Portugal komt met bekerwinnaa: Benfica Lissa bon en Sporting Lissaban uit. De 29 deelnemende clubs zijn: Stan dard Luik (België), CDNA Sofia (Bul garije), Bolbklubben (Denemarken), FC Nürnberg (West-Duitsland), Vorwaert- oost Berlijn (Oost-Duitsland), Totten- ham Hotspur (Engeland), Malkakosken Haka (Finland), AC Monaco (Frankrijk, Panathenaikos Athene (Griekenland), Feyenoord Rotterdam (Nederland), Drumcondra Dublin (Ierse Vrijstaat), Juventus Turijn (Italië), Partizan Bel grado (Zuid-Slavië), Spora Luxemburg (Luxemburg), Hibernian Malta (Malta), FC Linfield (Noord-Ierland), Frederik- stad (Noorwegen), Austria Wenen (Oos tenrijk), Legia Warschau (Polen, Ben fica Lissabon (Portugal), Sporting Lis sabon (Portugal), Real Madrid (Spanje), IFK Göteborg (Zweden, Glasgow Ran gers (Schotland), Servette Genève (Zwitserland), Dukla Praag (Tsjecho- Slowakije), Besiktas Istanboel (Turkije), Vasa Boedapest (Honjarije) en de kam pioen van Roemenië, die nog niet be kend is. Op 4 juli zal in Kopenhagen de loting plaats vinden. Fusie SC Enschede met Enschedese Boys? Met 132 stemmen voor en 51 tegen hebben de leden van Sportclub Enschede zich gisteravond in een buitengewoné algemene ledenvergadering in principe uitgesproken voor een fusie met de En schedese Boys. Dit besluit houdt in dat de leden het bestuur machtiging geven zich met andere betrokkenen te beraden over de mogelijkheden van een fusie tussen beide verenigingen, waarna de leden zuilen beslissen over de daaruit voortvloeiende voorstellen al dan niet aanvaardbaar zijn. Het blijft echter voorlopig nog afwachten wat bestuur en leden van Enschedese Boys in deze zul len beslissen. EDO blijft in betaalde voetbal De Haarlemse voetbalvereniging EDO zal in het betaalde voetbal blijven uit komen. Dat besluit werd maandag tij dens een buitengewone algemene ver gadering genomen, nadat het EDO-be- stuur de wenselijkheid had geuit terug te keren naar het amateurvoetbal. De stemmenverhouding loog er niet om. Slechts 16 van de 75 stemgerech tigde leden steunden het bestuur,. Toen de beslising was gevallen deelde het be stuur mede in zijn geheel af te treden. Men deed wel de toezegging, dat de lo pende zaken zouden worden behartigd tot er een nieuw bestuur zou zijn ge kozen. J. M. Hardeman 75 jaar Ter gelegenheid van de 75ste verjaar dag van de heer J. M. Hardeman, een van de verdienstelijke mensen achter de schermen van de sport, wordt op 1 juli a.s. in het restaurant „Catsheuvel" in Den Haag een receptie gehouden. De heer Hardeman, geboren op 27 juni 1886, was in de twintiger jaren se cretaris-penningmeester van óe Konink lijke Nederlandse Atletlekunie en hij was het, die door zijn enorme toewijding en volharding en vooralzuinigheid de atletieksport in ons land hielp groot maken. Niet voor niets is de heer Har deman erelid van de KNAU, drager van het Unie-Erekruis, bezitter van de Ko lonel Thompsonbeker, drager van óe Erepenning van het NOC en de Oosten rijkse- en de Duitse atletiekbond. Tevens is hij erelid van de voetbalverenigingen Olympia-Gouda, van Boskoop en Alphen De Nederlandse wielerploeg voor de Ronde van de Toekomst is in het Amsterdamse Olympische Stadion bij eengekomen. Foto v.l.n.r.: de heren Jan Stol (lid sportcommissie KNWU), J. Ziekemyer (reclamechef), Sjef Janssen (ploegleider), J. van Eek (seer. KNWU), Frits Knoop, C. Willemsen (mecanicien), Emile Verstraete, Leen Janssen (masseur), tweede rij v.l.n.r.: L. van der Ruit (lid sportcommissie), Huub Zilverberg, Bart van der Ven, Dick Groeneweg en Jan Hugens. SCHAKEN Rusland nog ongeslagen bij Eur. kampioenschap Het Europees kampioenschap schaken voor landenteams is gisteravond in Oberhausen voortgezet. De uitslagen wa ren: West-Duitsland-Zuid-Slavië 2-4 en 4 afgebr., Spanje-Rusland lVi-4'/t en 4 afgebr., Hongarije-Tsjecho-Slowakije 2,/ï-41/! en 3 afgebr.. Op één na alle af gebroken partijen werden uitgespeeld. Rusland bleef als enig tiental tot dus verre ongeslagen en heeft de leiding met 36l/i pnt. Hongarije volgt met 31 pnt en één afgebroken partij op de tweede plaats.. Zuid-Slavië staat derde met 28 pnt en één afgebroken partij, gevolgd door Tsjecho-Slowakije met 21 pnt, West-Duitsland met 18*/» pnt en Spanje met 14*/ï pnt. Een grote verrassing was gisteren de overwinning van Unzicker (Did), op we reldkampioen Botwinnik. Tal speelde remise tegen Schmid. WATERPOLO DL ZOMERCOMPETITIE VAN DE KNZB Voor de zomercompetitie van de KN ZB werden gisteravond de volgende wedstrijden gespeeld: hoofdklasse dames: De Robben-ODZ 5-l;hoofdklasse heren: HZPC-AZPC 6-4, GZC-ZIAN 0-8; eerste klasse a: Het IJ-RZC 9-3; De Meeuwen- Rotterdam 3-1; SVH-Nereus 4-7. De uitslagen van de gisteravond in Hilversum gehouden draverijen luiden: Accarello-V-prijs (1100 meter): 1. Apace Spencer P. J. Verhoeve 1.46.3, 1.36.6; 2. Azalea B; 3. Animo. Toto win. 8.50, pl. 3.10, 2.90, 4.90, kop. 14, cov. 9.30. Ada Bond-prijs (2000 m) le serie: 1. Yardley W. J. Wagenaar jr. 2.53.7, 1.26.9; 2. Union; 3. Winny Cliff. Toto win. 2.70, pl. 2.10, 3.40, 2.60, kop. 10.60, cov. 6.70. 2e serie: 1. Xelinotte, T. de Graaf 2.53.5, 1.25.0; 2. Whirwlnd; 3. Yvonne Heny. Toto win. 10.80, pl. 2.-, 1.60, 2.50, kop. 19.50, cov. 5.60. Adelhof-prijs (2040 m) le afd.: 1. Zane Grey, B. de Vries 2.58.8, 1.26.8; 2. Zus van Spencer Gay; 3. Zignor van H. Toto win. 2.50, pl. 1.10, 1.70, 1.30, kop. 6.30, cov. 4.60. Adios K-prijs (2040 m) 1. Young Faune, W. H. Geersen, 2.56.6, 1.26.6; 2. Ylbode B; 3. Xylander V. Toto win. 1.80, pl. 1.40, 2.10, 1.70, kop. 7.10, cov. 8.10. Admiral-Volannprijs (2400 m) 1. Wen dy Hollandia, P. J. Heynen 3.27.7, 1.26.5; 2. Way Jewel; 3. Vrolijke Frans. Toto win. 2.10, pl. 1.60, 3.20, 1.70, kop. 8.20, cov. 19. Adelhof D-prijs (2040 m). Tweede af deling: 1. Zuleika J. Oosting 3.02.06, 1.28.6; 2. Zilo; 3. Zipporah Scotch. Toto win. 3.70, pl. 2.-, 2.50, 3.20, gek. 11.10, cov. 7.30. Adrie Norton-prijs (2400 m) 1. Wil liam Z P. A. Strooper 3.23.2, 1.24.7; 2. Very Nice; 3. Sorento. Toto win. 5.80, pl. 1.50, 1.40, 3.60, gek. 3.20, cov. 5.-. Ada Bond-prijs (2000 meter). Finale: 1. Xelinotte J. T. de Graaf 2.54.6, 1.25.6; 2. Whirwind; 3. Xaverius II. Toto win. 5.30, pl. 1.70, 1.60, 2.10, gek. 4.70, cov. 4.70 Totale omzet 122.735.-. De Amerikaan Phil Mulkey is gisteren als eerste atleet tijdens een tienkamp boven de grens van 8700 punten gekomen. Met een totaal van 8709 punten verbeterde de 27-jarige geschiedenisleraar, die in Rome na drie nummers wegens een spierblessure moest opgeven, het wereldrecord van zijn landgenoot Rafer Johnson met 26 punten. Johnson verzamelde op 9 en 10 juli 1960 in Eugene 8683 punten. Mulkey had zijn recordverbetering te danken aan zijn 1500 meter, want na 9 nummers lag hij nog ruim achter op het wereldrecord. De beste prestatie van de Amerikaan in een tienkamp was tot nu toe 7652 punten. In 1960 tijdens de Amerikaanse kampioenschappen ge maakt. Mulkey is sinds vorig jaar vooral vooruitgegaan op hoog springen, discus- en speerwerpen. Slechts 40 personen waren getuige van de recordprestatie. Officials hebben echter al bedenkingen tegen het nieuwe wereldrecord aangevoerd omdat Mulkey de 100 meter gelopen zou hebben tegen een sprinter, die niet tot de deelnemers aan de tienkamp behoorde. Hieronder volgen de prestaties van Mulkey op de verschillende nummers met daarnaast die van 1960 en die van de oude wereld recordhouder Johnson: 1Ï61 1960 1960 (wereld record Johnson) 100 meter 10,7 sec. 11,2 sec. 10,6 sec. verspringen 7,34 m. 7,42 m. 7,55 m. kogelstoten 15,32 m. 15,18 m. 15,85 m. hoogspringen 1,99 m. 1,85 m. 1,78 m. 400 meter 51,sec. 51,9 sec. 48,6 sec. 110 meter horden 14,6 sec. 14,5 sec. 14,5 sec. discuswerpen 47,03 m. 40,60 m. 51,98 m. polshoog 4,39 m. 4,23 m. 3,97 m. speerwerpen 67,45 m. 58,39 m. 71,09 m. 1500 meter 4.43.8 4.57.3 5.09.9 Totaal 8709 pnt. 7652 pnt. 8683 pnt. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWTJK „Meneer Boom, als ik u wel be grepen heb, doet u mij niets meer of minder dan een huwelijksvoorstel. Ik dank u voor de eer, die u mij hierdoor aandoet, maar ik moet eer lijk bekennen, dat ik nog nooit aan trouwen heb gedacht en er voorlo pig ook nog niet serieus aan wil denken. Eerst wil ik eens wat meer van de wereld zien. Ik heb ook nog nooit aan u gedacht als een mogelij ke huwelijkscandidaat. U zult me dus niet kwalijk nemen, wanneer ik dat nog maar liever eens wat laat overwinteren." Ze had dit laatste op losse schert sende toon gezegd, maar de koelheid en onverschilligheid jegens haar aan bidder, kwamen er toch duidelijk in uit, dan dat deze het niet zou be merken. Hanny Boom was juist dank zij een groot minderwaardig heidscomplex verbazend snel op de tenen getrapt. Hij was gewend, dat de mensen hem, de rijke jongens, ontzagen. De aanbidding van zijn moeder en haar grenzeloze verwen nerij hadden hem die indruk bijge bracht, dat hij een soort wezen van hoger orde was en van die verhe venheid zag hij neer op allen, die minder geld hadden dan hij en met temeer nijd, naarmate ze in de we reld meer aanzien en meer achting genoten, dan hij zich met al zijn geld kon kopen. Er klonk dus kwaadaardigheid in zijn stem, toen hij het meisjes vroeg: „Dps je wei gert me?" Corrie trachtte het conflict nog te voorkomen en zei: „Weigeren, och nee, vat het zo niet op. Ik wil alleen nog niet serieus aan een huwelijk denken." Hanny's teleurstelling over de in eenstorting van een droom, waar van de brokstukken hem de weg schenen te versperren naar een ge makkelijke carrière, tekende zich duidelijk op zijn gezicht af. Hij was beledigd, omdat de „kale dochter van zo'n armoedige burgemeester" hem niet serieus genomen had, niet vereerd was met zijn aanzoek. Hij vertoonde zich in zijn ware gedaan te, toen hij opstond en snauwde: „Misschien komt de tijd eerder dan je denkt, dat je wél serieus zult moe ten worden en dan zul je er spijt van hebben, dat je het nu niet ge weest bent. Ik zal dit niet vergeten en zorgen, dat je er spijt van krijgt. Je kon me tot vriend krijgen en zelfs méér dan dat en dat heb je gewei gerd, je zult de gevolgen ondervin den! Jij en je vader en je hele boe renfamilie, die zich nu misschien verbeelden, dat ze heel wat in de melk te brokken hebben, maar die nog wel eens uit een ander vaatje zullen tappen. Je hoort nog van me, juffouw Dikkenburg." Rood van woede en met bijna niets ziende ogen van drift, kwam Hanny Boom de serre in, waar zijn moeder haar plannen zat te maken, de pe kinees als gewoonlijk op haar schoot. Ze behoefde niet te vragen, wat zijn toorn gaande had gemaakt, want onbeheerst gooide hij er alles uit en verzuimde niet, zijn opninie omtrent de burgemeestersfamilie en in het bijzonder omtrent de jongste vrouwelijke lid daarvan kenbaar te maken in termen, die men gewoonlijk in beschaafde kringen niet gebruikt. Zijn moeder luisterde rustig en be heerst en knipperde slechts bij iede re krachtterm, als in pijn, met de ogen. Tenslotte zei ze: „Dat is alles precies gelopen zoals in gedacht had." „U hebt er anders nooit iets van gezegd." „Nee, natuurlijk niet," zei mevrouw Boom en ze keek als een oude, wijze uil haar opgewonden zoon aan, „want ik weet dat bij jongelui verzet vanwege de ouders precies het te genovergestelde uitwerkt. Teveel gevallen heb ik gezien van jongelui, die met elkaar trouwden, tenslotte om geen andere reden dan omdat de ouders er tegen waren en te laat in de gaten hadden, dat dit voor een huwelijk wel een zéér onvoldoende basis vormt. Daarom heb ik je rus tig je gang laten gaan, je in geen en kel opzicht beinvloed en ziedaar.... uit eigen ervaring ben je tot de slot som gekomen, die ik zelf ook al be reikt had. Je heb de weg van de minste weerstand gekozen, je hoopte via de dochter het baantje van de vader te krijgen. Nu krijg je geen van beiden. Want je hebt me daar duidelijk staan te vertellen, hoe flink je het haar verteld hebt. Je hebt daarmee je eigen glazen ingegooid, want nu kijkt ze je natuurlijk nooit weer aan. Er zit niets anders op, dan dat je het thans langs een ande re weg probeert." „Welke weg?" „Een andere zei ik, tevens een kor tere en een waarlangs je zekerder je doel bereikt. Terwijl jij nog zat te wachten op een kans om bij dat wicht met haar opgestoken wipneus en haar peenhaar" (mevrouw Boom toonde, dat ze zelf ook in niet ge ringe mate zich de belediging van haar zoon had aangetrokken) „een blauwtje te lopen, ben ik inmiddels rustig voortgegaan met mijn plannen. En in die plannen past het me heel goed, dat jij met de familie Dikken burg, althans met de dochter bent gebrouilleerd. Want we zullen met die familie niet moeten aanpappen als tot nog toe, maar strijd voeren. Niet openlijk natuurlijk. Voorlopig niet. Straks komt onze kans. Dan slaan we toe. Zorg jij inmiddels, dat er niets gebeurt, dat je kansen kan verslechteren. Maak je aangenaam bij de raadsleden. Burgemeester De Graat van Magerhem in Kwardam is geen vriend van de Dikkenburgs en een heel goede bekende van de commissaris van de koningin. Ga eens met hem praten, vraag zijn ad vies over verschillende zaken, daar mee is hij altijd bijzonder gevleid. En laat zo voorzichtig mogelijk door schemeren, dat je in geval van een vacature in Meeldam graag in aan merking zou komen. Dat je een groot voorstander bent van samenwerking met Kwardam. Hij verbeeldt zich dan misschien, dat-ie van daaruit hier de zaak gemakkelijk kan rege ren. Laat hem in die waan. Als je eenmaal hier op het kussen zit, be hoef je je er niets meer van aan te trekken." Hanny luisterde half versuft naar die stroom van diplomatieke advie zen en benijdde zijn moeder om haar doorzicht en vernuft. Hij wilde om een lief ding, dat zij burgemeester zou worden en hij rustig zijn hele verdere leven kon blijven volontai- ren en bij voorkeur als vrijgezel want een huwelijk met Corrie Dik kenburg leek hem alleen de keus tussen twee kwaden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5