Weerbericht Buitenzijde ScheepjeskerlT aan de Groenendijk (Hazerswoude) wordt gerestaureerd Drie en twee jaar geëist in zaak trotzkisten De lotgevallen van Robinson Crusoë Teeltrecht bloembollen Interkerkelijke hoffelijkheid De Franse landbouw Het weer in Europa WOENSDAG 28 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Dezer dagen is een aanvang ge nomen met de restauratie van het exterieur van de kerk van de H. Bernardus, beter bekend als Scheep- jeskerk. Sedert de plechtige inwij ding op 20 augustus 1855 door de toenmalige Zoeterwoudse deken, E. S. van der Hagen, is het de eerste maal, dat het exterieur van genoem de kerk aan een grondige restaura tie wordt onderworpen. Een vijfentwintig jaar geleden heeft men weliswaar ter ondersteu ning van de toren nieuwe heipalen geplaatst, en zijn er lichte restaura tiewerkzaamheden aan het dak ver richt, maar dit alles weegt toch niet op tegen de drastische vernieuwin gen aan toren en dak, welke thans onder de supervisie van ingenieur Paardekooper uit Lisse tot stand ge bracht zullen worden. De werklieden, hun emplooi vin dend bij de uitvoerder van het werk, de heer J. de Boer, zullen na het plaatsen van de reeds in aanbouw zijnde stijgers bij de torenspits be ginnen. Iedere Groenendijker en ook hij, die met aandacht de Groenen- dijkse kerk passeert, zal tot de con clusie komen dat dit betekent dat het op de spits geplaatst scheepje het allereerst onder de handen van de restaurateurs zal vallen. Zoals be kend vormde in vroeger tijden het scheepje op de kerk het teken voor de toen de oude Rijn intens bevarende schippers dat zij in dit godshuis hun geestelijke vaartocht konden maken. Vervolgens zullen er op het spits toelopend gedeelte nieuwe leien wor den gelegd, temeer daar de oude zijn Een dag lang duurde het re quisitoir mét vertaling, dat werd uitgesproken door de of ficier van justitie bij de hoofd stedelijke rechtbank, mr. H. E. van Renesse, tegen de verdach ten in de valsmunterszaak. De Griekse trotzkistische leider Michael R. en zijn rechterhand, de Amsterdamse stenograaf Sal S., hoorden resp. drie en twee jaar gevangenisstraf eisen ter zake van valsemunterij. De valsemunterij, vervalsing van Franse persoonsbewijzen als mede de wapenaankopen, dit alles ten bate van de Algerijn se opstandelingen, achtte de officier bewezen. De verdach ten hebben gehandeld uit po litieke motieven, maar dat mag bij de beoordeling geen ge wicht in de schaal leggen. De Nederlandse wet erkent een dergelijke straffeloosheid niet. Voorts meende de officier, dat het politieke motief niet als verzachtende omstandigheid kon gelden. De officier wees op het gevaar, dat in ons land centra groeien van illegale ac tiviteiten, die gericht zijn op conflicten, welke zich buiten onze grens voordoen. Dergelijk gevaar moet ten strengste wor den bestreden. versleten en de brokstukken hiervan bij een felle wind op het aardopper vlak terecht komen. Eveneens is dit het geval met gedeelten van de tran sen, waar lood- en voegwerk in een zeer precaire situatie verkeren. Dat dit alles geenszins overdre ven is, kunnen de parochianen van de door de paters Ongeschoeide Kar melieten bestuurde parochie zich nog wel herinneren, toen op 4 december 1960 verscheidene stenen en enkele ijzeren verbindingstukken door de storm werden ontwricht en op het kerkplein stortten. Juist dit voorval betekende het sein om zo spoedig mogelijk tot restauratie over te gaan en diverse activiteiten te ontplooien ter bekoming van de hiervoor be nodigde financiën. Er werd onder meer een restauratiecomité in het le ven geroepen, die onder leiding van pastoor J. Oudijk tracht de zaken zo goed mogelijk aan te pakken. Naast de werkzaamheden aan de toren zal ook het dak van de scheep- jeskerk geheel worden vernieuwd. Er zullen onder meer nieuwe zij wanden worden gevoegd, waarnaast het. leggen van nieuwe pannen zal belemmeren, dat het een acht jaar geleden aangebrachte plafond nog schade kan lijden. Alles bij elkaar vormt deze restau ratie niet alleen een veel omvattend karwei, doch geeft tevens de verze kering, dat de kerk zo moglijk weer in haar oude staat zal terugkeren. Oude staat in die betekenis dat ar chitect en uitvoerder zullen trach ten nu weer alles aan te brengen wat noodzakelijk is, en niet zoals bij vorige (weliswaar kleinere) werk zaamheden, dat de kerk uitwendig steeds kaler werd Dat de werkzaamheden een groot geldelijk offer vragen van pastoor Oudijks parochianen behoeft geen betoog, maar hij hoopt en is ook de mening toegedaan, dat een ieder zal blijven meedoen aan de zogenaamde „zakjesactie" ter bekoming van die grote som gelds. Nieuwe betaaldag AOW- en AW- uitkeringen Met ingang van 1 juli a.s. zal de uitbetaling van periodieke uitkerin gen ingevolge de sociale verzeke ringswetten zoals oudeTdoms- en weduwenpensioenen (AOW en AWW) waarvan de betaaldag op een za terdag valt, nader worden geregeld, zo heeft de PTT meegedeeld. In afwachting van een definitieve regeling zullen deze uitkeringen op de aan de zaterdag voorafgaande vrij- I dag worden uitbetaald. Deze voorlopige regeling gaat in op 1 juli. De op die dag betaalbaar gestelde uitkeringen zullen reeds op j vrijdag 30 juni aan de postinrichtin- gen kunnen worden geïnd. 86e Raptimvlucht van Schiphol gestart met 70 missionarissen Gistermiddag zijn circa 70 missio narissen uit 10 landen met de 86e Raptimvlucht van Schiphol naar Afrika vertrokken. In Rome zullen zich nog een 15-tal missionarissen bij hen voegen. Voor de 52e maal had de Raptim- organisatie, die in 1949 is opgericht met het doe.1 door coördinatie op de reiskosten der missionarissen bespa ring te bereiken, daarvoor een KLM- vliegtuig gehuuux-d. Het was een Super-Constellation. De voltallige groep bestond uit 34 vrouwelijke en 37 mannelijke leden. Een groot aantal van hen is reeds eerder in Afrika geweest en keert thans van een in eigen land door gebracht verlof terug. Onder de missionarissen bevonden zich een 30-tal Nederlanders 12 zus ters inbegrepen. De overigen zijn afkomstig uit Engeland, Frankrijk, Luxemburg, Duitsland, Ierland, In donesië, Zwitserland, België en Ca nada. altijd mee op reis NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIK Verschrijvingen geen geheim meer Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk verzoeken om op- hefting van de geheimhouding van het rapport van de algemene reken kamer over de zogenaamde ver schrijvingen bij de Zeeuwse Provin ciale diensten. De toezegging voor dit schrijven is gedaan, nadat in de gisteren gehouden vergadering van Provinciale Staten van verschillen de zijden op opheffing van de ge heimhouding was aangedrongen. Han gende het verzoek aan de minister zullen de Staten het rapport nu in afdelingen gaan behandelen met in achtneming van de geheimhouding. In de Statenvergadering van 1 augus tus, wil men het dan zo mogelijk volledig in de openbaarheid brengen. GIGANTISCHE VEILING VOOR VENLO. Tijdens de jaarvergadering van de Coöperatieve Venlose Veiling (10.000 leden) heeft de directeur, de heer J. Boumen, enige mededelingen gedaan over de bouw van de nieuwe veiling voor deze coöperatie. Het complex zou het modernste van Europa wor den, aldus de heer Boumen, die mee deelde, dat de verwerving van de 50 ha die voor het complex nodig zijn, bijna gereed is. Binnenkort hoopt men dan te beginnen aan de eerste fase van de bouw, een koelhuis. Met het Venlose veilingproject, gelegen nabij twee spoorlijnen en de weg E-10 in aanleg, zal in totaal een bedrag van 7 miljoen gulden gemoeid zijn. De vergadering van de coöperatie heeft uitgaven tot een bedrag van 3 mil joen goedgekeurd. VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR PTT-AMBTEN AAR. De Almelose rechtbank heeft de 52-jarige voormalige PTT-ambtenaar D. B. te Enschede tot een gevangenis straf veroordeeld van zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. B. had veertien dagen geleden terecht gestaan voor het feit dat hij als postagent verscheidene malen geld uit de kas had genomen tot een totaalbedrag van 16.000 gulden. De rechter heeft aangenomen dat deze verkeerde handelwijze eerder aan on bekwaamheid dan aan kwade opzet moest worden toegeschreven. 69. Met Vrijdag liep Robinson het schip af. Fier toon de hij aan de wilde de schatten, waarvan hij nu feite lijk de eigenaar was geworden. Hij laadde alle wapens en gereedschap op het vlot. Het scheepsruim was onder water gelopen en de be manning had het schip in allerijl verlaten. De wind had ze waarschijnlijk naar een ander eiland gedreven. Vrijdag stond verbaasd over de onzettend grote be hoeften van de blanke mens. Robinson dekte de tafel in de kajuit en begon te eten met mes en vork. Vtydag zette grote ogen. - Volstonden de vijf vingers dan niet? Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen beeft zich gister middag akkoord verklaard met het systeem, dat zijn commissie van bij stand voor bloembollen heeft opge steld voor de „degressieve" verde ling van een toekomstige uitbreiding van het bloembollenteeltrecht. Dit houdt in dat de kleinste bedrijven een grotere procentuële uitbreiding zullen krijgen dan de grotere. Vo rige week is deze zaak besproken door het Landbouwschap, dat een gunstig advies uitbracht over het door de commissie van bijstand uit gedachte systeem. Behalve het land bouwschap hadden ook het Bedrijf schap voor de bloembollenhandel, de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, het K.N.L.C., de bond van detail-bloembollenhande laren en le Ned. Chr. Landarbei- dersbond zich schriftelijk voor het voorstel uitgesproken. De Algemene Nederlandse Agra rische Bedrijfsbond was tegen „de gressieve" verdeling. De C.B.T.B., de Ned. Kath. Landarbeidersbond en de Bond van Bloembollenhandela ren wilden wel een degressieve ver deling, maar een andere verdeel- schaal dan de commissie bijstand had voorgesteld. De K.N.B.T.B. en de Kath. Vereniging van Ondernemers De H. Stoel heeft twee leden van Concilie-commissies officieel afge vaardigd om informatief materiaal over het Concilie te overhandigen aan de orthodoxe patriarch van Con- stantinopel Athenago as I. Het bezoek van de Pauselijke de legatie aan Istanboel moet gezien worden als een hoffelijke geste van de Paus ten aanzien van de pa- triach, juist zoals het bezoek van de Anglikaanse primaat dr Fisehr aan de Paus. Allereerst wil het de monstreren, dat de H. Stoel erken telijk is voor de sympathiebetuigin gen van de orthodoxe patriach ten aanzien van de Kerk van Rome. Ten tweede is het bezoek bedoeld om de patriarch direct over de voorberei dingen voor te lichten. Het had echter niet de bedoeling de patriarch uit te nodigen aan het Concilie deel te nemen of hem te inviteren voor een bezoek aan Rome. Hevige stortregens hebben de laatste dagen in Japan 45 mensenle vens geëist. Ongeveer 70.000 huizen staan in het water. Spoorwegen zijn afgesneden en in havens in het zuiden van Ja pan is een twintigtal vaartuigen ge zonken. Het Noorse persbureau N.T.B. heeft dinsdrgochtend gemeld, dat vijf leden van een Britse expeditie naar het eiland Jan Mayen zijn ver dronken Jar Mayen is een klein Noors eilandje in de noordelijke IJs zee. volgens een bericht uit Loeanda van het Portugese persbueau ANI zijn bij een aanval door opstandelin gen op een tiental koffie-onderne- mingen vijftig ondernemingsarbeiders gedood en vole anderen gewond. De opstandelingen staken het machine emplacement en andere installaties in brand. West-Duitsland heeft zich be reid verkleed aan de Verenigde Arabische Republiek financiële hulp op lange termijn te verstrekken ten behoeve van een stuwdam in de Eufraat (Syrië) en andere industrië le projecten. In een leerfabriek in Dongen is vanmorgen brand uitgebroken. Het zes verdiepingen hoge hoofdgebouw ging geheel verloren. Een in de na bijheid staande fabriekshal kon be houden blijven. Vijf mensen zijn om het leven gekomen door een hevige aardbeving, die maandag ernstige schade heeft aangericht in het dorp Massoeard nabij Ispahan in Midden-Perzië. Een aantal mensen liep verwondingen op. in het bloembollenbadrijf wilden wel de verdeling volgens de voor gestelde schaal, maar dan gebaseerd op de in het voorgaande jaar wer kelijk beteelde oppervlakte. De voorzitter van het produkt schap, dr Verhage, constateerde bij het begin van de bespreking, dat er maar weinig organisaties zijn die con amore het voorstel van de com missie van bijstand hebben gesteund, maar ook maai weinig die daar iets positiefs tegenover hebben gesteld. Het voorstel van de commissie van bijstand kwam er tenslotte door met twee stemmen tegen. De Franse premier Debré heeft in een boodschap tot de Franse econo mische en maatschappelijke raad een officieel orgaan, dat de rege ring van advies dient opgeroepen tot modernisering van de Franse landbouw. Hij achtte een betere or ganisatie van de landbouw noodza kelijk. „In een veel te groot gedeelte van Frankrijk is de landbouw niet aan de moderne tijd aangepast", aldus Debré. In verscheidene delen van Frank rijk is 't gisteren weer tot demonstra ties gekomen van boeren en wijnbou wers, als protest tegen de landbouw politiek van de regering. In Carcas sonne, Beziers, Ruffec en in de om geving van Vichy zijn verscheidene wegen door landbouwtractors geblok keerd. Tweehonderd boeren hebben de weg tussen Duinkerken en Calais versperd, terwijl op de hoofdweg naar het zuiden ter hoogte van Ne- vers in Bourgondië duizenden boeren hetzelfde hebben gedaan. Sterke po- litie-afdelingen zijn in Nevers sa mengetrokken. In 19 departementen hebben de boeren aan de oproep tot het barricaderen van wegen gehoor gegeven. Vannacht zijn by gevechten tussen wijnboeren en leden van de Franse speciale veiligheidspolitie te Beziers zes mannen van de politie en twee boeren gewond. De veiligheidspolitie overviel groepen wijnbouwers, die barricaden hadden opgeworpen op de spoorlijn BordeauxMarseille. De boeren wer den uiteengedreven door middel van gas. Later verzamelden de boeren zich bij het station, waar zij een personentrein loskoppelden, een wa gon in brand staken en nieuwe bar ricaden opwierpen. Ook hier kwam het tot vechtpartijen. GAAN OOK DE ZUSTERS STAKEN? In Engeland dreigt een staking van het onderwijzend personeel, aange sloten by de Nationale Onderwijzers- unie, indien de regering niet ingaat op hun eisen voor hogere salarië ring. De vraag is nu of de religieuzen, werkzaam in de gesubsidieerde ka tholieke scholen, ook aan deze sta king zullen meedoen. Het is niet de eerste maal, dat de religieuzen broeders en zusturs voor deze vraag staan. Enkele jaren geleden losten zij de kwestie op door de kinderen een dag extra-vacantie te geven. DE OPSTANDELINGEN OP CELEBES De Indonesische generale staf heeft in een communiqué bekend gemaakt, dat 2.000 opstandelingen op Zuid- Celebes zich hebben overgegeven. De rebellen maakten deel uit van het fanatieke Mohammedaanse „Leger van het zieke hart". Leider van de groep van de voormalige luitenant kolonel Lawoan. De opstandelingen leverden ruim honderd vuurwa pens in. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) DROOG EN IETS WARMER Droog en overwegend zonnig weer. Iets hogere temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MiiNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN BELGRADO ROME AJACCIO MADRID LISSABON geh. bew. geh. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. L bew. onbew. 1. bew. h. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. regenbui onbew- 16 13 15 12 20 12 17 9 15 10 19 9 17 9 17 9 17 8 20 9 23 1 19 17 25 18 25 11 24 11 25 12 21 13 20 U 22 13 30 14 35 20 32 21 32 17 28 16 32 17 PAUZE Morgen: de apostelen Petrus en Paulus, t 67, te Rome. LEIDEN, HET NEDERLANDSE ROME. Sinds overoude tijden worden de apostelen Petrus en Paulus, beiden te Rome gemarteld, op één dag her dacht. De nadruk valt echter mor gen op Petrus. Daarom krijgt Paulus de dag daarna nog een eigen herden king. Ook de middeleeuwse Pieters kerk te Leiden is aan beide aposte len toegewijd. Toch is bij uitstek Petrus de beschermheilige van de stad „Er> Ik zeg u, gij (Simon) zijt Petrus (steenrots) en op deze Steen rots zal Ik mijn Kerk bouwenEn aan u zal ik de sleutels van het Rijk der hemelen geven en al wat gij ont bonden zult hebben op aarde, zal ook in de hemel ontbonden zijn (Evangelie van Mattheus 16, 1319). Nergens ziet men zoveel pauselijke sleutels als in Rome en in Leiden! PUZZEL No. 535. Horizontaal: 1 deel van een auto, 4 tweemaal (Lat.), 7 rijst brandewijn, 8 lidwoord, 9 meisjes naam, 10 achting, 11 godin van de twist, 14 vod, 15 zoon van Seth, 17 voorzetsel, 19 familielid, 21 slede, 22 ridderteken, 23 deel van een boom, 24 houten bakje. Verticaal: 1 teken in de dieren riem, 2 meer op de grens van de Ver. Staten en Canada, 3 jongens naam, 5 dorpje onder de Dr. gem. Vries, 6 lichte, gekeperde wollen stof, 10 ahorn, 12 electrisch geladen atoom, 13 aardappel, 16 reinigings middel, 18 tijdrekening, 20 klap. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 534. Horizontaal: 1 falie, 4 are, 7 keper, 9 eden, 11 ma, 12 lol, 13 pot, 14 Ao, 15 klei, 16 are na, 17 ant, 19 welke. Verticaal: 1 fa, 2 Arkel, 3 Leen, 5 gratis, 6 gelaat, 8 emoe, 10 door, 13 plank, 15 knal, 18 te. PUNT „Misschien staat hij leuker als je net lacht als dat meisje in het prospec tus".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3