Minister slaat eerste paal voor Leidse uitbreiding Zwarte schijven draaien verborgen talent naar voren MAAR DE ZOONS MOETEN OOK NOG STUDEREN Uitbreiding van Leidse academie op Oegstgeests grondgebied Koeien grazen om de eerste paal heen Doodgestoken na kermis DINSDAG 27 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Duitse straaljager verongelukte Piloot ernstig gewond Vanmorgen om ongeveer kwart over acht is een Duitse straaljager terechtgekomen in een weiland, dat is gelegen naast de rijksweg Venlo Venray, achter de boerderij van de heer Rambaghs, gelegen in het ge hucht Castenray (gem. Venray). De piloot van het vliegtuig is ernstig ge wond opgenomen in een ziekenhuis. Nader vernemen wij, dat de straal jager van de Westduitse Luchtmacht in moeilijkheden verkeerde. De pi loot trachtte een noodlanding te ma ken. Hij wist zijn toestel nog juist over de bomen Jangs de provinciale weg HorstVenray en over de boer derij van de heer Rambaghs te trek ken en kwam vervolgens in het wei land achter deze boerderij terecht Het vliegtuig trok een spoor van 150 meter door de grond en verloor daarbij de motor. Hieraan is het wellicht te danken, dat het toestel niet in brand vloog en dat de piloot het leven er heeft afgebracht. Hij werd door omwonenden op enige me ters afstand van het toestel aange troffen. Een van zijn armen was ge broken en ook had hij verwondingen aan het gezicht opgelopen. Hij was echter volledig bij bewustzijn en werd naar het ziekenhuis in Venray vervoerd. LEIDSE STUDENTEN BAKKEN ZE ZELF dm redenen geweest, dat Wijdeveld op een goede dag naar Heemstede reed met een plan, waarbij de studie en de cabarets gebaat waren. Hij stapte de grote grammofoonmaatschappij Bovema binnen en legde de heren zijn plan voor en het resultaat was: „Met ingang 1 september gaat de SGI samenwerken met His Master's Voice, een label, die zo oud is, dat het ras van de hond, die erop staat, uitgestorven is". Deze associatie houdt in, dat de SGI de beschikking krijgt over alle technische en com merciële faciliteiten en blijft daar mee baas in eigen huis. Het grote voordeel is, dat de studenten nu meer tijd aan de studie kunnen ge ven en dat er een intensiever jacht naar studenten-talent gaat beginnen. Luc Wijdeveld staat aan het hoofd van een driemanschap, die de zaken stevig gaan aanpakken. De grote drie hopen eind september reeds de eer ste resultaten aan het publiek voor te leggen. Tot slot van ons gesprek luisteren we nog even naar de nieuw versche nen L.P. van het Leids Studenten Cabaret „Simpe Sampe Sompe" een vervolg op „Laat je zoon studeren". En weer blijkt, dat het nodig is dit talent niet zo maar te laten gaan, maar op een juiste manier te coa chen. Het is weer een plaat gewor den met fijnzinnige humor met spit se vondsten, een plaat waarbij de goede verstaander beide oren nodig heeft. En terwijl we zijn huis ver laten klinkt zijn ietwat geaffecteer de stem nog in onze oren na: „Maak er niet zo'n schreeuwartikel van." We geloven dat we ons aan zijn ver zoek gehouden hebben. Cees H. Mentink Midden in het weiland in het verlengde van de Wassenaarse grens en op Oegstgeests grondgebied heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. Cals gistermiddag de eerste paal geslagen voor een enorme uitbreiding van de Leidse universiteit. Het betreft hier een wetenschappelijke bijenkorf, die onderdak zal ver lenen aan studenten in de chemie. Dit project omvat een achttal gebouwen, waarvan vier torenflats van vijfenveertig meter hoog de meest spectacu laire zijn. Op de foto slaat de minister de paal, terwijl luide ontploffingen die de koeien op de vlucht joegen, aan deze gebeurtenis kracht bijzetten. Burgemeester van Leiden, de wethouders Jongeleen en Drijber en senaat van de universiteit waren onder vele anderen van deze gebeurtenis getuige. Midden in de „rimboe" tussen Rijnsburgerweg en Rijksweg Den Haag- Amsterdam stond gistermiddag een groepje notabelen bijeen rond een hei stelling waarop minister van onderwijs kunsten en wetenschappen mr. J. Cals demonstreerde, dat hij weet hoe je een paal moet slaan. Naar eigen getuigenis weet de minister ook hoe je hinderpalen uit de weg moet rui men. Want die zijn er vóór men tot de enorme uitbreiding van de universi taire behuizing besloot genoeg geweest. „Deze paal is erg belangrijk, vandaar mijn assistentie bij het slaan, zei de minister gistermiddag in het Biochemisch laboratorium, monkelend, „zij gaat het rijk zeven en zeventig miljoen gulden kosten." Dit immers is, naar voorlopige raming, de prijs, die men voor deze monster-uitbreiding zal moeten gaan betalen. bekender dan Pa Zoals men zich uit publicaties in dit blad zal herinneren, betreft het hier de eerste paal voor een mon sterbouw van de Leidse Academie, die een achttal gebouwen omvat, waar van er vier zeer spectaculair 45 me ter hoog zijn en uit elf bouwlagen bestaan. De scheikundige afdelingen van de Leidse Universiteit, die zeer nauw behuisd zijn zullen hier onder dak vinden. Het gebouw waarvoor de eerste paal .door de bewindsman werd geslagen, is het gebouw voor de propaedeutische chemie, waar de eerste jaarsstudenten zieh thuis zul len voelen. De outillage is zeer modern. Andere gebouwen die binnenkort in uitvoe- ZOETERWOUDE (H. R.) Oranjefeesten Vrijdag 30 juni en zaterdag 1 juli zullen aan de Hoge Rijndijk de Oranjefeesten worden gehouden. Op vrijdagavond 7 uur wordt langs de Hoge Rijndijk de kinderoptocht gehouden. Het beken de „glippertje" zal in de stoet mede rijden voor de kinderen van 4 en 5 jaar. Bij de aankomst op het feest terrein om 8 uur zal burgemeester J. A. Detmers een toespraak houden, waarna door allen het Wilhelmus zal worden gezongen. Voordat 't avond feest begint, zullen de prijswinnaars van de optocht worden bekend ge maakt en de prijzen worden uitge reikt. Voor de kinderen is er zaterdag morgen om 9 uur het optreden van het kindercircus „Atleta" uit War mond, waarvan jong en oud zullen kunnen genieten. In de namiddag om 3 uur het tra ditionele „Tobbetje steken" om geld prijzen, opgave hiervoor kan ge schieden bij de heren N. v. d. Meer, J. Cornelissen, A. Pieterse en P. Rot teveel. Om 4 uur ringsteken per fiets hiervoor kan men zich opgeven bij mevr. v. d. Broek en de heren W. de Groot en P. de Vrind. Te 8 uur groot avondfeest met di verse attracties op het feestterrein en tot besluit van het Oranjefeest 1961 om 11 uur groot schitterend vuurwerk. ring komen zijn die voor de vóórcan- didaastopleiding van de studenten in de organische chemie en het centrale ketelhuis van de toekomstige centra le verwarming van geheel dit enorme complex. Gangen en tussengebouw verbinden alle afdelingen. Minister Cals wees er in zijn rede op, dat er zeer grote behoefte aan ruimte voor de universiteiten bestaat, maar dat men nu eenmaal aan het mogelijke gebonden is. „Zorg dat je erbij bent is ook hier het devies en de Leidse universiteit heeft dit devies wèl van toepassing gebracht. De Leidse hoogleraar, prof. dr. E. Havin- ga, die straks zeer gebaat zal zijn bij de nieuwe complexen, verklaarde, dat uitbreiding dringend nodig is. In 1963 zal het getal studenten dat chemie studeert vedubbeld zijn. Reeds nu, nu er 400 studenten zijn, moet men in ploegen werken. Het woord werd tenslotte nog ge voerd, door de president-curator dr. J. G. baron de Vos van Steenwijk. De president-curator die hem over enige maanden zal opvolgen is dokter in de chemie, hetgeen „de bouw van dit complex chemie slechts ten goede kan komen". Hij dankte de minister voor zijn medewerking bij het slaan van de eerste paal en voor de vrien delijke woorden, die deze gesproken had. „Ik heb nu in mijn periode als president-curator vier ministers van O., K. en W. meegemaakt. De laatste, mr. Cals, is er even lang geweest als de drie andere bij elkaar en dit komt de continuïteit in het realiseren der plannen ten goede". WASSENAAR ARCHITECT KROPHOLLER TACHTIG JAAR. De in Wassenaar wonende bouw meester A. J. Kropholler, vooral be kend als vernieuwer van de R.K. kerkbouw in Nederland, wordt woensdag 26 juli tachtig jaar. Behalve kerkgebouwen bouwde hij o.m. ook raadhuizen en bankgebou wen. Geslaagd. Aan de R.K. Econo mische Hogeschool in Tilburg slaag de voor het cand.-ex. econ. weten schappen de heer W. Peek. In de nacht van zondag op maan dag is, na afloop van de dorpskermis in Odiliapeel (gem. Uden) bij 'n ern stige vechtpartij in de bossen de 22- jarige B. R. uit Mill om het leven gekomen. Gistermorgen werd hij ster vend aangetroffen door late kermis- gangers in de berm van de weg naar Volkel (gem. Uden). Toen de door hen gewaarschuwde dokter, priester en politie ter plaatse arriveerden, wa ren de levensgeesten van R. reeds ge weken. Omwonenden waren tegen 4 uur gewekt door lawaai en ge schreeuw waaruit zij begrepen dat op enige afstand een vechtpartij gaande was. Wraakoefening. Een wachtmeester van de rijkspoli tie ontmoette op weg naar de aange geven plaats de voor de politie niet geheel onbekende 24-jarige J. A. uit St. Oedenrode, die tijdelijk te Volkel woonachtig is. De politieman hield hem staande en vond in een kort ge sprek aanleiding A. als verdachte van de aanslag te arresteren en in hechtenis te nemen. Later op de dag is duidelijk geworden dat A. omgang had met een dochter van de opkoper in afvalstoffen Van den H. uit Vol kel en dat het slachtoffer vermoede lijk met een andere dochter van de koopman, de 31-jarige Nel van den H. had kermis gehouden. Toen deze jonge vrouw laat in de nacht nog niet thuis was gekomen moet Van den H. met A. op pad zijn gegaan om Nel te zoeken. Zij vonden de mo tor van R. en toen deze verscheen om zich met zijn voertuig te verwijde ren, stootte hij op de beide mannen. Daarop ontstond een Ikorte woorden wisseling waarbij R. de vlucht nam, maar A. haalde hem in en zijn raak ten in gevecht, met als resultaat, dat hij een diepe steekwonde, toege bracht met een door A. gehanteerd mes, in de liesstreek opliep. A. en Van den H. namen na deze daad on middellijk de vlucht en R. moet zich nog tot aan de wegberm hebben voortgesleept. De officier van Justitie te Den Bosch, mr. Bruigom oriën teerde zich in de loop van de mor gen te Odiliapeel en op de plaats van het misdrijf. Na een kort verhoor van de verdachte gelastte hij diens overbrenging naar Den Bosch. Mulo-examens te Leiden Geslaagd voor het Mulo-diploma A te Leiden zijn: De dames: M. A. Matze, Leiden*; G. C. van Zwieten, Leiden*; H. v. d. Horst, Leiden; J. Kraan, Leid- schendam*; T. Edelman, Bodegra ven. De heren: H. J. E. de Vries, Lei den*; W. Sieval, Leiden*; H. H. Vermond, Leiden*; C. Robbertsen, Voorschoten*; P. H. v. Leeuwen, Zwammerdam. Voor diploma B: mej. W. Dekker, Noordwijk. De heren: J. A. den Hollander, Zeg veld; C. M. Hoogerbrugge, Zeg veld; E. Nagtegaal, Leiderdorp; H. O. Voorma, Leiderdorp; J. den Hol lander, Leiderdorp; E. E. Jonckheer, Warmond; A. J. G. Huigens, Lei den; C. Passchier, Noordwijk aan Zee; J. Ligthart, Oegstgeest. Voor A en B tezamen afgewezen 7 kandidaten. Tevens het middenstandsdiplo ma. HET IS ONGEVEER een jaar of drie geleden, dat studenten hun muzikale talenten en hun scherpzinnig woor- denspel meenden vast te moeten leg gen in cabaretprogramma's. In Gro- in de hand en er zit er een bij van ningen, Delft, Nijmegen en Leiden de veelbesproken Jaap Fischer. We rezen deze cabarets als paddestoelen vragen hem die eens te draaien, uit de grond. Een nieuw soort talent Nauwelijks zijn de laatste noten ver kondigde zich aan. Opeens kwamen dwenen of Luc Wijdeveld slaat aan zeer goede tekstschrijvers naar vo- het vertellen over zijn troetelkind en ren: R. Ferdinandusse, H. Mittel- tevens het vlaggeschip van de S.G.I. meyer, Seth Gaaikema en Hans van heb hem twee jaar geleden den Berg. De radio en tv besteedden ontdekt, hij trad toen enkel op voor op bescheiden schaal aandacht aan studenten. Zijn eerste plaat heeft deze, naar zij dachten, „rage". Hun nogal wat onrust verwekt in de pla- belangstelling ging dan niet zozeer tenkring. Men had dit nog nooit ge uit naar de cabarets zelf doch meer hoord." Dan vertelt hij ons, dat men naar die tekstschrijvers. Wanneer zij zijn liedjes gewaagd vond en heel deze konden aantrekken dan zou ouderwets en vonden hem zelfs er- men minder afhankelijk zijn in de gens ongezond. Onze mening is, dat toekomst van de tekstmakers, die Fischer het Nederlandse lied op een reeds vele jaren meeliepen en min geheel nieuwe wijze brengt. Het is of meer m Hilversum het monopolie- misschien navrant, wat hij zingt, recht hadden. De studenten stonden zeifs hier en daar een beetje cynisch, op podia en het Leidse cabaret ging maar bepaald van klasse. „Hij ver- zelfs naar Amerika. Ondanks het ve- koopt het beste", zegt Luc Wijdeveld le werk, dat de student hieraan gaf, en weet u wat zijn vader zegt: Mijn en ondanks het optreden, meestal zoon is bekender dan de Pa, de hoog- voor een bepaald genre publiek, bleef leraar." bekendheid voor de student uit. En- T oelatingsexamen „St. Bonaventura"-lyceum Voor het toelatingsexamen voor het lyceum „St. Bonaventura" zijn alsnog geslaagd de volgende kandi daten: Leo van Bellen, Oegstgeest; Walter Biegstraten; Jan Bowles, Chris Driessen, Hans Epskamp; Leo Janssens, Leiderdorp; André van der Kwartel; Jan Willem Lebens; Onno Nieman, Wassenaar; Henny Nieu- wenhuysen; Corné Pieterse, War mond; Bernard Pompe; Emiel de Roode, Noordwijkerhout; Henny Rotteveel, O. Weter, Alkemade; Wim Schouten; Han Sloots, Voorschoten; Roeland Smeets, Zoeterwoude H.R.; Herman Timp, Bodegraven; Ton Vink, Noorden, Nieuwkoop; Bert Vork. Waar geen plaatsnaam vermeld staat is bedoeld Leiden. kei de tekstschrijvers wisten zich er kend te zien en de genoemden zijn dan ook nog steeds werkzaam voor de beroepskleinkunst, radio en t.v. Profs kwaad; associatie met BOVEMA Naast het gemis aan populariteit; HET ZAT DE STUDENTEN dus mee ontbrak het de artistiek begaafde ^t hun eigen grammofoonplaten- student ook aan financieel voordeel maatschappij, maar de professoren uit deze tijdrovende bezigheid. Hier w!!ren met zo te spreken over al die moest iets aan gedaan worden! En suksessen, omdat studie-resultaten het was Luc Wijdeveld die als eerste ul*b!®,'e"- de het initiatief nam een nieuwe vorm schrikwekkend en dat is een v te zoeken wa. rdoor het mogelijk zou BOSKOOP Gemeenteraadsvergadering De eerstvolgende openbare gemeente raadsvergadering is vastgesteld op donderdagavond 29 juni a.s. te 8 uur ten gemeentehuize. De agenda bevat o.a. het voorstel tot aankoop van grond aan Rijneveld; het voorstel tot vaststelling van een partiële wij ziging van het uitbreidingsplan Snij- delwijk; voorstel tot het geven van de bedrijfsvorm aan de dienst van gemeentewerken; voorstel tot ver koop van grond in het uitbreidings plan Snij delwij k. Na afloop van de vergadering zal de directeur van de gemeentebedrij ven, de heer Constandse, een cau serie houden over de bedrijven. WIJDEVELD .bruisende figuur LUC WIJDEVELD, 31 jaar, stond twee jaar geleden alleen bekend als hardwerkende student in rechten en natuurkunde; intussen is hij gevor derd tot kandidaats, zou de zaak eens ter hand nemen. En na vele tegen slagen en tegenwerkingen overwon nen te hebben, kwam hij tot de op richting van de S.G.I. Hoewel moei lijk voor te stellen bij studenten, een zakelijke naam met een zakelijk doel: „Het creëren van een nieuw arbeidsveld voor de artistiek begaaf de werkstudent". Door op deze ma nier te handelen voorzag hij de stu dentenwereld van een organisatie, waarbij de belangen van de student op dit terrein in goede handen zouden liggen. De diverse cabarets zouden opge nomen worden op de grammofoon plaat; het financieel voordeel hieruit zou hen gedeeltelijk kunnen helpen bij de studiebekostiging. Tevens zou er op deze manier een groter publiek bereikt kunnen worden. Luc Wijde veld, een bruisende figuur, op zijn 31ste al kalend, vertelt ons in de zo juist betrokken woning aan de He- rensteeg: „Het grote gemis aan een ruimte voor opnamen, dat was onze eerste grote moeilijkheid na onze start, maar gelukkig hebbe we een plezierboot kunnen vinden in Alphen a.d. Rijn, die, hoewel akoustisch niet 100 ons verdienstelijk uit de nood hielp." Ondanks alle bezwaren, die toch blijven kleven aan het gebruik van zo'n boot is het Wijdeveld toch gelukt in twee jaar tijd 20 grammo foonplaten het levenslicht te laten zien. Hij zet een plaat op van het Leids Studenten Cabaret en wemer ken op dat de opname-kwaliteit lang niet gek is; hij beaamt dit en voegt eraan toe: „Dit is vooral te danken aan die geweldige opname-technicus W. Verschoor. Als we hem niet had den gehad, was sukses uitgebleven. Hü duwt ons een stapeltje E.P.-tjes

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7