Venijnig sprintende Darrigade behaalde zijn tweede etappezege; Anquetil houdt gele trui TOUR- LANT1JNEN NEDERLANDERS VERTOONDEN NU MEER FUT feest van leut en sportiviteit Uitslagen en klassementen DINSDAG 27 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 DE RIT VAN DE VALPARTIJEN Het verhaal van de etappe naar de hel van het noorden zal in het historisch archief van de Tonr de France worden opgeborgen als de rit van de valpartijen. Dat André Darrigade ook in het druipnatte maar geheel bezette velodrome van Roubaix de sprint van het kop groepje won, is een feit van ondergeschikt belang. De volgers kennen de kracht van de blonde man uit Dax nu zo langzamerhand genoeg om zich er niet meer over te verbazen, dat André uit elke positie waarin hij in een groep de finish nadert, naar voren weet te komen om dan zo'n 100 meter voor de meet ineens met enkele verschrikkelijke rukken, waarbij zijn fiets trilt als een vliegtuig vlak voor de start, de renners voor hem voorbij te stampen, de rug gekromd tot een boog van spier kracht, het toch al scherp getekende gelaat vertrokken tot een grimas, waarin alle in reserve gehouden kracht tot uitdrukking komt. Niet dus de wijze waarop de rit werd beslist schokte de karavaan maar het ongelooflijke gebeuren in de eer ste helft van de 230 kilometer, toen van de „hel" met de beruchte kasseiën nog geen sprake was. Op de goede en toch waarlijk niet smalle wegen tussen Parijs en Amiëns met stroef asfalt-plaveisel, dat zelfs door de lichte motregen niet glad werd, deden zich met tussen pozen zulke zware valpartijen voor, dat zes renners naar ziekenhuizen moesten worden vervoerd. de groene trui over van zijn kopman Jacques Anquetil, die met plezier dit erekleed aan zijn strijdlustige makker overdroeg en bovendien zorgden Darri gade en Forestier er voor dat de ploe- genprijs weer voor de mannen van Mar cel Bidot was. Het algemeen ploegenklassement is na twee dagen vast in handen van de vol gelingen van Anquetil. De ranglijst is sober maar overtuigend: Frankrijk na tionaal leidt met drie overwinningen Van het begin van deze etappe af had den de Franse nationalen duidelijk ge maakt, dat zij de course gingen contro leren. Steeds als een der anderen op de pedalen ging staan, was een tricolore present om de plannen te dwarsbomen Zelfs toen de regionaal Ignolin in de straten van Pontoise, vlak na de start, demarreerde, namen de nationalen geen risico en stuurden Henri Anglade met hem mee. Deze activiteit en het mieze rige regentje doofden de vechtlust. An dere zaken vroegen voorlopig de aan dacht: valpartijen en lekke banden van Charly Gaul, die onmiddellijk van zijn lijfknecht Marcel Ernzer een wiel kreeg dit toneeltje zou zich nog enige malen herhalen, want Gaul moest in het ver loop van de rit nog 'tweemaal door pech afstappen en van Ab Geldermans, die door Enthoven en Lahaye weer werd bijgebracht. Oranjetruien probeerden het De regionaal Bernard Viot bracht weer leven in de brouwerij. Lange tijd reed de Parijzenaar alleen op kop, kreeg steun van een tiental anderen, bij wie zich Toon van der Steen bevond en gisg weer alleen door toen ook deze vlucht door de tricolores teniet werd gedaan. Wasko sprong, kreeg Everaert mee, ge volgd door Queheille en Novak. Toen dit viertal een voorsprong van 20 secon den had bereikt, maakten Hoevenaers, Wagtmans en Bihouee zich op om de poging wat meer gestalte te geven, maar dit was toch het sein voor de waakzame Fransen voor een tegenactie. Nauwelijks was het peloton gehergroepeerd, of Viot deed weer van zich spreken. Samen met Piet Damen waagde de Parijzenaar een nieuwe vlucht. Maar hij had beter moe ten weten Foei tour Dat zelfs in de Tour de France de organisatie niet vlekkeloos verloopt, on dervonden de Nederlanders. Jaap Ker sten, die samen met de Duitser Renz en de Belg ^laes vlak voor het wielerbaan- tje was weggesprongen, en daar duide lijk de elfde plaats veroverde, werd als75e geklasseerd. Deze fout werd later hersteld. Ook over de veertiende plaats, die Jo de Haan kreeg toegewe zen, was de Nederlandse kolonie het niet eens met de jury. Want De Haan had volgens de Nederlandse waarnemingen de spurt van het grote peloton gewon nen, en had dus twaalfde moeten zijn Waar Carlesi, Gaudrillet en Van Aerde zo plotseling vandaan waren gekomen? De aankomst op het velodrome was ronduit gezegd rommelig. Na het bin nenrijden van het stadion moesten de renners nog een ronde afleggen en pre cies toen de acht koplopers aan hun einsprint zouden beginnen, stormde het grote peloton de piste op. Het werd een verwarde situatie waaruit de jury zich blijkbaar niet heeft weten te redden. In het grote peloton bevonden zich van de Oranjeploeg ook Wim van Est (23e), Jan Westdorp (24e), Piet Damen (30e), Toon van der Steen (40e), Ab Geldermans (48e), Jef Lahaye (49e), Piet van Est (61e) en Coen Niesten (67e). Wout Wagt mans was 5 km voor de meet gevallen en kwam met een vastgelopen achter wiel als 94e binnen, met een achterstand van bijna 2 minuten op Darrigade. Als laatste arrivierde Dick Enthoven, die 25 km voor Rouzaix een lekke band had gekregen en bovendien een van zijn temmen had gebroken. Hij werd als 110e geklasseerd met een achterstand van bijna 9'/j minuut. Achteraf gezien had den de Nederlanders echter weinig re den tot klagen. Ook zij waren welis waar keer op keer door defekten getrof fen, maar in deze zware etappe met zo veel werkelijke slachtoffers telde dat eigenlijk niet mee. Nog 118 renners in de strijd De Spanjaarden Alomar, Gomez del Moral en Maroles, de Fransen Mahé en Ruby, de Duitser Kuckelkorn en de Brit Ryan kwamen na het sluiten van de controle binnen en werden uit de strijd gennomen. Voor de derde etappe gingen vanmor gen 118 coureurs van start. VOOR DE TOESCHOUWERS» De reclame betaal!een renner soms 5000qld.als hij opzijn trui een bepoaü merk wilvoeren André Darrigade gaat als eerste over de finishlijn. De Belg Daems werd tweede, de Italiaan Brugnami derde. Intussen had zich in de achterhoede TV*»»»» Vrrwte it een en ander afgespeeld. Niet min- CTtJ JL UUr LIC r rUld Zware tol: 14 uitvallers De ambulances werden opgeroepen en via de microfoon van Jacques Goddet's wagen hoorden de ingezetenen der volg- wagens het sirenegeloei van de auto van tourdokter Dumas. In de lucht zag men de helicopter van het Roode Kruis zwen ken en in de richting van het peloton dalen. Vijf renners konden, na door hun mecaniciens te zijn geholpen, weer ver der, enkelen hadden schaafwonden en een gescheurd tenu. Maar drie man wa ren blijven liggen, de Duitser Jarocze- wicz, de Italiaan Ezio Pizzoglio en de Parijzenaar Henri Duez. Per ambulance werd het drietal pechvogels, die in deze 48e tour in totaal nog geen 180 km had den gefietst, weggebracht. Jaroszewicz. die er met diepe en hévig bloedende vleeswonden aan linkerarm en linkerdij been het ergst aan toe was, werd onder weg aan de helicopter afgeleverd, ten einde sneller te kunnen worden ver voerd. Zij werden opgenomen in het zie kenhuis van Beauvais, ongeveer 30 km verder op de route naar Amiens. Nog voor de vijf andere bij dit onge luk betrokken coureurs het peloton weer hadden ingehaald, viel er na 26 km weer een bres in het bontgekleurde pe loton. Gelukkig viel er nu alleen me chanische schade te noteren, hoewel ook dat voor de slachtoffers weer een aan zienlijke achterstand betekende. De pechduivel, die er nu eenmaal zijn zinnen op had gezet de karavaan op deze grijze maandag in zijn greep te houden, was nog niet tevreden. Er vielen nieu we slachtoffers. Nu was een slippartij van een der vele motoren, die voortdu rend te dicht bij de renners hun positie zoeken, de oorzaak van de narigheid. René Privat, een der sterke mannen uit de equipe van Marcel Bidot, de Zwit serse klimmer Kurt Gimmi en de Span jaarden Miguel Pacheco en Carnelo Mo rales behoefden medische verzorging. Morales is na enige tijd weer opgestapt, maar Privat, Gimmi en Gacheco wer den met een snelle ambulance langs de hoofdmacht naar een ziekenhuis in Amiens vervoerd. Ook Wim van Est be hoorde tot de renners die bij deze val betrokken waren. Hij liep slechts ver traging op en slaagde er in weer bij te komen. De gevolgen waren niet ernstig, al liep de Duitser Kemper lelijke schaaf wonden aan het gelaat op. Er was nu genoeg tol geëist, zou men zo denken. Maar het onverbiddelijke uurwerk kwam op de baan van Rou baix tenslotet ook nog een duit in het zakje doen. Niet minder dan zeven ren ners overschreden de tijdslimiet van 8 Zij hadden de opgelopen achter stand niet meer kunnen inhalen en men moet er rekening mee houden, dat de Spanjaarden Alomar, Gomez del Moral en Morales, de Duitser Kuckelkorn, de Engelsman Ryan, de Franse nationaal Mahé en de regionaal Flby dinsdag niet meer mogen starten. Daarme had d£ tweede dag "dus 14 uitvallers gekost. Fransen verbeteren positie Het was te verwachten, dat de Franse slerrenploeg alles in het werk zou stel len om de zondag veroverde positie te handhaven, zo niet te verbeteren. Dank zij de sprintcapaciteiten van André Dar rigade en de aanwezigheid van Jean Fo restier in de kopgroep, die op de kas seien in de hel van het noorden een winst van 41 sec. had bevochten, slaagde de opzet van de tricolofes volkomen. Op het smalle, cementen wielerbaantje in Roubaix, waar de in de tour zo ge miste wereldkampioen Rik van Looy, de Duitser Rudi Altig en good old Louison Bobet achter dernies de enkele duizen den toeschouwers hadden bezig gehou den, veroverde de blonde Bask zijn tweede etappezege, (de derde van de Franse nationalen), klom in het alge meen klassement van de 12e naar de 6e plaats, nam volgens de bedoelingen het een en ander afgespeeld, der dan vier Italianen Pellegrini. Favero, Falaschi en Zamboni drie Zwitsers Galatti, Ruchet en Luisier en de Duitser Kuckelkorn waren ver achter geraakt, maar konden, behalve de Duitser, weer bijkomen toen het tem- Op 17 juli 1961 start voor de elfde maal de jongens hun fantasie botvieren in po vooraan zakte, evenals trouwens de de Tour de Frats, een jeugdwielerronde heuse wedstrijden op de banen van het Britten Denson, Ryan, Hitchen en Moo- van Nederland, welke ook wel genoemd Olympisch stadion en de Wageningse re. Minder gelukkig waren vier ande- wordt de Tour der Verenigde Naties. De wielerbaan. Er staan „grasbaan"-wed- ren, 'die bij de grote valpartij na 90 km Tour staat onder leiding van Ome Joop strijden, „cycle-crosses" en „tijdraces" betrokken waren geweest. Terwijl de Legerstee uit Arnhem. op het programma, terwijl voor de avon- karavaan na 109 km door Amiens raas- De Tour de Frats is de klassieke den allerlei uitstapjes en gezellige avon- de waren Thull en Ruby 2Vs en Kuckel- jeugdtoer voor jongens van 14-17 jaar. den zijn georganiseerd, zoals voetbal, ko'rn en Francois Mahé 4»/* minuut ach- ZU wordt verreden op gewone fietsen, filmvoorstellingen, dansen, zwemwed- ter geraakt. De Spanjaard Morales had Nederlandse jongen kan- —«•>- zelfs al een achterstand van ruim - minuut. gratis strijden, i "f. aan deelnemen, mits hU een goed school- De startschoten worden gelost door rapport heeft of een loffelijk schrijven Nederlanders van maatschappelijke be- van zijn werkgever. tekenis. Maar bovenal is zjj georganiseerd Verbindingsman voor het westen van voor jongens, welke normaal niet met Nederland Prinsenstraat 20, Leiden, vakantie zouden kunnen gaan, een spor- waar men zich kan opgeven, tieve trip te geven. Voor de Leidse dagbladen rijdt een speciale verslaggever met de Tour mee. Heeft de Tour de France van de grote Jacq. Goddet, groene, gele en blauwe VOETBAL truien: de Tour de Frats heeft er nog «-» 7 meer: Blauw-Zwart won Twee kilometer na de tweede ravi- ®edrX^TÏ<»or le° kan^r^S"' taillering in Arras formeerde ztch een fe? ?X voo™de7ongem ie d?ie,: eigen tOemOOl nieuwe kopgroep met de Belg Aeren. defs de pap zuur maakt. de 2warte truj O houts, Robert Cazala en ."O*" wagi- worcjt gedragen door de pechvogel: de De eerste prijs in het toernooi - 3e in mans. De Bredanaar was in het 8®zei- oranje truj js v00r <je jongen met de de serie toernooien voor junioren welke schap van Picot naar de twee vluchters verkeers(iiscipiine; de gele trui voor de worden gehouden ter gelegenheid van 't gesprongen, maar de regionaal had zich iejder van het algemeen klassment; de veertig jarig bestaan van Blauw-Zwart - spoedig laten terugvallen. In Arras (169 blauwe trui voor de ploeg met het beste was zaterdag j.l. voor tweede vierde klas Ion) had het drietal moeizaam een voor- moreel. elftal van Blauw-Zwart. Na spannende sprong van 40 seconden opgebouwd. Het Strafminuten worden „verdiend" met strijd werd Vredenburch in de finale bleek achteraf de grootste winst te zijn. egoïsme, onvriendelijke houding tegen met 2-1 verslagen. Toen na 180 km de voorsprong was ge- ploegmaats, verkeersfouten enz. Mop- De wedstrijd tussen RKAVV 1 en slonken tot 25 seconden prebeer^en der- peren over of tegen de leiders is straf- Vredenburch 2 werd met 1-0 door laatst- tien renners met Dick Enthoven het vrij en een goede opmerking kan winst- genoemde gewonnen, gat te overbruggen. Zij sleepten echter punten opleveren. De uitslagen: het peloton mee en de vrede werd spoe- Het Nederlandse bedrijfsleven zorgt Poule A: RKAVV 2-Wilhelmus 2 1-0; dig weer geheel getekend. Op de kas- weer voor de nodige onontbeerlijke hulp, Vredenburch 2-Blauw-Zwart 2 0-1; Wil- seien die zich zo'n 50 km vóór Roubaix en zo heeft een groot Nederlands restau- helmus 2-Vredenburch 2 0-3; Blauw-Zw. aandienden, viel tenslotte de beslissing rantbedrijf voor de middagpot gezorgd 2-RKAVV 2 4-0: Wilhelmus 2-Blauw- Beuffeuil. Brugnami, Le Menn, Darri- be^™d,fJ"Ï.SïïLS8™ 1 Vredenburch 2-RKAW 2 gade en Vloeberghs legden de basis Over het lichamelijk welzijn waakt t-»„ t,;. utci een tui aiuuuiaiibc mgciiitiiic ue- a—uRKAVV 1-Vredenburch 1 0-3; Wil gen vm Daems, Otano en Forestier. Dit stelwagen en een scooter. helmus 1-RKAW 1 0-3; Vredenburch 1- achttal bleef onbereikbaar en het sprak Twee geluidswagens zorgen voor mu- Blauw-Zwart 1 3-0; RKAW 1-Blauw- vanzelf, dat Darrigade in Roubaix won, veiligheid op de weg. Naast be- Zwart 1 3-1; Vredenburch 1-Wilhelmu» daaraan had niemand getwijfeld. zoeken aan bezienswaardigheden, mogen 1 2-0. WOUT WAGTMANS HAD ER WEER ZIN IN 2e etafrpe: Pontoise-Roubaix 1 Darrigade (Fr.) 230 km in 5 u. 31 min. 26 sec. (met bon. 5.30.26), 2 Daems (B.) (met bon 5.30.56), 3 Brugnami (It.), 4 Beuffeuil (Fr. WZW), 5 Otano (Sp.), 6 Le Menn (Fr. CZ). 7 Vloeberghs (B.), 8 Fo restier (Fr.), allen in dezelfde tijd als Darrigade. Op 18 sec.: 9 Renz (D.), 10 Claes (B.). Op 38 sec.: 11 Kersten (N.), 12 Gaudrillet (Parijs NO), 13 Van Aerde (B.). Op 41 sec.: 14 De Haan (N.), 15 Van Geneug- den- (B.), 16 Zamboni (It.)f 17 Viot (Parijs NO), 18 Pelegrini (It.), 19 Cloarec (Fr. WZW), 20 Oldenburg (D.), 21 Aerenhouts (B.), 22 Ro binson (GB), 23 Wim van Est (N.), 24 Westdorp (N.), 27 Junkermann (D.), 30 Damen (N.), 35 Elliot (G B). 37 Cazala (Fr.), 38 Anquetil (Fr.), 39 Perez-Frances (Sp.), 40 Van der Steen (N.), 42 Massignan (It.), 48 Geldermans (N.), 49 La haye (N.), 61 Piet van Est (N.), 62 Anglade (Fr.), 65 Battistini (It.), 67 Niesten (N.), 75 Carlesi (It.), allen in dezelfde tijd als De Haan. Op 1.53: 94 Wagtmans (N.). Op 9.29: 100 Enthoven (N.). Zeven renners staakten de strijd: Jaroszewicz en Pommer (beiden Duitsland), Pizzoglio (It.), Privat (Fr.), Pacheco (Sp.), Gimmi (Zw.- Lux.) en Duez (Parijs NO). Bo vendien kwamen zeven renners na sluiting van de controle binnen en werden uit de strijd genomen: Aio- mar, Gomez del Moral en Morales (allen Sp.), Mahé (Fr.), Ruby (Fr. CZ), Kuckelkorn (D.) en Ryan (G B). Alleen de ploegen van Neder land, België en Fr. WZW zijn nog volledig. Dagploegenklassement 1 Frankrijk (Darigade, Forestier en Cazala) 16 u. 33 min. 59 sec. Op 7 sec.: 2 België. Op 1.41: 3 Italië, Spanje, Fr. WZW, Fr. CZ. Op 1.49: 7 Duitsland. Op 2.19 8 Nederland (Kersten, De Haan en Wim van Est) en Parijs NO." Op 2.22: 10 Zwits.-Lux. en GB. Algemeen klassement 1 Anquetil, 9 u. 26 min. 36 sec. Op 4.46: 2 Groussard. Op 5.22: 3 Carlesi. Op 5.27: 4 Elliot. Op 5.28: 5 Perez-Frances. Op 5.56: 6 Darriga de. Op 6.12: 7 Gainche. Op 6.36: 8 Pellegrini. Op 6.43: 9 Falashi. Op 6.56: 10 Minieri. Op 7.26: 11 Pau wels. Op 7.35: 12 Bouvet. Op 7.57: 13 Battistini. Op 8.01: 14 Anglade. Op 8.06: 15 Otano. Op 8.13: 16 Ber- tan-Panades. Op 8.13: 17 Gaul. Op 8.16: 18 Junkerman. Op 8.20: 19 Aerenhouts. Op 8.21: 20 Mastrotto. Op 8.36: 21 Massignan. Op 8.39 25 Geldermans. Op 8.42: 26 Adriaens- sens. Op 8.59: 30 Rügg. Op 9.46: 42 Hoevenaars. Op 10.00: 44 Wim van Est. Op 10.18: 47 De Haan. Op 10.20: 48 Piet van Est. Op 10.30: 51 Nies ten. Op 11.48: 68 Damen. Op 12.57: 82: Van der Steen. Op 13.59: 89 Kersten. Op 14.00: 90 Wagtmans. Op 14.01: 91 Westdorp. Op 14.26: 97 Lahaye. Op 21.54: 108 Enthoven. Op 33.29:118 en laatste O'Brien. Alg. Ploegenklassement 1 Frankrijk 3 p. De overige ploe gen hebben nog geen enkel punt. Puntenklassement 1 Darrigade 50 p. 2 Anquetil 33 p. 3 Minieri, Bouvet en Daems 20 p. 6 Battistini, Brugnami en Gani- che 16 p. 9 Anglade, Groussard, Beuffeuil 14 p. 12 Gaul, Otano, El liot 12 p. 15 Aerenhouts en Le Menn 10 p. 21 Kersten 5 p. 24 De Haan 2 p. 5F* v;.:- figmQ Tijdens de tweede etappe van de Ronde van Frankrijk hadden Wout Wagtmans, de Belg Aerenhouts en de Franse nationaal Cazala na 169 kilometer een voorsprong van veertig sekonden op het peloton.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6