Verjaardagsfeest in Winnipeg SCHOLIEREN EN SOLDATEN ZETTEN DE BLOEMETJES BUITEN Schotse schonen en Japanse meisjes in kilts en kimono's Mozaïek van blijde mensen DINSDAG 27 JUNI 1961 DELEIDSE COURANT PAGINA 4 Canada werd een zelfstandige staat op 1 juli 1867. Daarom viert het Canadese volk op de eerste juli de verjaardag van Canada. Winnipeg behoort ook wat de verjaardagsviering betreft tot Cana da's toonaangevende steden. Ook dit jaar weer hebben de Winnipeggers er alles op gezet om de eerste juli tot een feestelijk succes te maken. Mede, omdat hechte banden Canada en Nederland verbinden, willen wij in Winnipeg een kijkje gaan nemen. f Ai t. s n ff? (Bijzondere medewerking) IEDER JAAR weer opnieuw organiseren de burgers van Winnipeg een groots verjaardagsfeest, dat vele dui zenden bezoekers uit alle delen van Canada trekt .om dat dat feest zo bont, schilderachtig en levendig is. En ieder jaar weer maken de burgers van Winnipeg de aanvang van him feest zeer, zeer luide bekend. In Winnipeg gelegerde soldaten vuren dan namelijk in de vroege ochtend nabij het gebouw van de (Provinciale) Wetgevende Vergadering eenentwintig kanonschoten af. Geen Winnipegger of in de stad vertoevende vreem deling is er, die dat donderende eresaluut aan de feest dag niet hoort. Onmiddellijk na de eenentwintig kanonschoten begint de feestviering op volle toeren te draaien. Dan kan men de resultaten zien van het wekenlange, ja, maanden lange voorbereidende werk van alle mogelijke organi saties. Wij doen slechts een greep: scholieren militai ren, middenstanders en autoriteiten, gezelligheidsver enigingen en de naar land van herkomst in bonden ver enigde immigranten, zij dragen allen hun steentjes bij om het verjaardagsfeest te doen slagen. In hechte samenwerking tussen de overheid en de burgers heeft men de stad 'n feestkleed omgehangen. De gevels van winkels en woonhuizen zijn prachtig ver sierd. Wie de mooiste versieringen hebben aangebracht, krijgen prijzen. Zowel de winkeliers als de .gewone' huisbewoners hebben hun beste beentjes voorgezet om iets moois en feestelijks aan hun medeburgers te kun nen tonen. Het zijn vooral de jeugdige Winnipeggertjes, die genieten van de versieringen. Hun oordeel stemt weliswaar niet altijd overeen met dat der jury, maar het is belangrijk en wordt door de ouderen beslist niet als waardeloos terzijde geschoven. Die jeugdige Winni peggertjes, jongens en meisjes gelijkelijk, zijn ieder jaar weer de meest critische „bekijkers" van de versieringen. En zij zijn dat ook, als zij kijken naar de optochten, de militaire formaties, de folkloristische dansen en spe len, alsmede en vooral naar de muziekcorpsen. Ieder jaar weer is de eerste juli voor de jeugd van Win nipeg een hoogtepunt van het jaar. Dan zien de kin deren veel, dan horen zij veel muziek, dan beleven zij allerhand ongewone dingen en dan krijgen velen hunner ook erg lekkere dingen te eten. Niet alleen de gebruikelijke verjaardagsversnaperingen, maar boven dien een, door bekwame banketbakkers „gebouwde" verjaardagstaart, die een kleine 120 kg weegt en gevuld is met heerlijke koude zachte room! Aan de buitenkant prijken op die kolossale taart de wapens der Canadese provincies. Zo'n taart krijgt de jeugd nergens op aarde behalve in Winnipeg voorgezet. Deze Schotse meisjes vinden het heerlijk om weer I eens in kilt te mogen verschijnen en hun oude I Schotse dansen ten beste te geven. Militairen openen de jaarlijkse 1-juli-optochten in de stad Winnipeg. Ter ere van de eerste juli maken de banket- en suikerbakkers van Winnipeg een verjaardagstaart van meer dan 100 kilo, gevuld met 45 kilo crème en versierd met de wapens der Canadese provin cies. Echt om van te smullen voor de jeugd! De optochten, volksdansen en andere folklorische de monstraties zijn in Winnipeg ieder jaar weer bijzonder bont. En zij kunnen dit zijn, omdat er in Winnipeg en in de omgeving dezer stad veel mensen wonen, wier wiegen niet in Canada hebben gestaan. Volgens een of ficiële mededeling wonen er in Winnipeg ex-leden van bijna twintig nationaliteiten. Wij ontmoetten er niet zó veel, maar kwamen in de stad toch mensen tegen van Nederlandse, Franse, Estische, Israëlische, Duitse, IJslands, Maltezer, Russische, Japanse, Griekse en Schotse afkomst. Ieder jaar weer verschijnen, vertegenwoordigers van deze „volksgroepen" in nationale kledij op het Winni- pegse verjaardagsfeest. Wij zagen er op de eerste juli alleraardigste Schotse meisjes in de haar zo goed staan de kilts. Wij zagen en hoorden korpsen doedelzakspe lers, die muziek voortbrachten, welke volgens een onzer muziekdeskundige kennissen alleen door Schot ten en Ieren kan worden gewaardeerd. Wij zagen Ja panse en een paar Koreaanse meisjes, gestoken in fleu rige feestelijke kimono's, die sierlijke waaierdansen uit voerden. Ja, wij zagen nog veel meer op het mozaiek, dat de viering van de eerste juli in Winnipeg eigenlijk is. Een bont mozaiek van mensen en dingen. Bont zijn ook de optochten, die zoals een jeurna- list het eens formuleerde „eigenlijk een doorsnede van de Verenigde Naties zijn zonder het geharrewar en de hooglopende meningsverschillen, die de echte Ver enigde Naties nog immer kenmerken". Zeker, de Winni peggers van niet-Canadese herkomst blijven hun ge boorteland trouw, maar daarnevens ontplooien zij zich tot goede Canadese burgers. Wij hebben in Nederland, neen, in dit geval is Holland beter dus wij hebben in Holland toch ook bonden van Twentenaren, Friezen, Limburgers, Brabanders en zo meer! Ja, de eerste juli is in Winnipeg ieder jaar weer een grote feestdag ter ere van Canada's positie als zelf standige staat en onafhankelijke mogendheid. Misschien zult u zeggen, dat Canada met zijn vierennegentig jaren nog maar een „jonge staat" is. Daar zit iets in, want landen als Engeland, Nederland, Frankrijk, Duitsland en Spanje (om er slechts enige te noemen) zijn veel ouder. Maar het aantal staten, dat heel wat jonger is dan Canada, is groot. Denkt u maar eens aan alle lan den, die na 1918 en vooral na 1945 als onafhankelijke mogendheden en mogendheidjes het levenslicht aan schouwden. Dan beseft u, dat Canada weliswaar jong is, maar toch niet meer behoort tot de groep der jong- sten in de rij der staten. Jonge Canadezen, geboren in vele landen der aarde, kijken vol aandacht en bewondering naar de optochten op de eerste juli.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4