Weerbericht Carnegie Heldenfonds Nederland vierde gouden jubileum Den Haag gaat saneren elke woensdag jongensmarkt WEEK-END SHIRTS PeekaCloppenburg De lotgevallen van Robinson Crusoë De revolte der boeren in Frankrijk Opstand in Venezuela onderdrukt Het weer in Europa DINSDAG 27 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Advertentie) Ruim vijfduizend heldhaftige reddingen werden beloond Het Carnegie-Heldenfonds voor Nederland bestaat 50 jaar. Met een sobere bijeenkomst in het Kurhaus- hotel te Schevening.en werd dit feit gisteren herdacht. Tot degenen, die bijeen kwamen behoorden onder meer zijne excellentie A. Gilson, mi nister van binnenlandse zaken van België en voorzitter van het Belgi sche Carnegie-Herofund, en de voor zitter van het jubilerende Neder landse fonds, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. Deze laatste gaf in een toespraak een overzicht van het ontstaan van het fonds en van zijn activiteiten in de afgelopen 50 jaar. 26 Juni 1911 zonderde de Ameri kaanse miljonnair Carnegie een be drag van 200.000 dollar af voor een te stichten afdeling Holland van het „Hero Fund", dat hij had opgericht naar aanleiding van een mijnramp in Amerika. Dit was het begin. Sindsdien, zo vertelde mr. Klaa sesz, heeft het Carnegie-Heldenfonds voor Nederland 10.000 reddingen „bekeken". 5306 van deze reddin gen werden beloond. De beloningen bestonden uit 674 medailles, 938 di ploma's, 980 „souveniers" en vele gevallen, waarin aan nabestaanden van redders of door andere redanen, een financiële steun verstrekt. De financiële steun bedroeg -gemiddeld 670, hetgeen mogelijk gemaakt werd door de gunstige geldelijke situatie van het fonds. Het grootste aantal „bekeken" reddingen bestond natuurlijk uit reddingen op of uit het water. In totaal waren dat 4964 gevallen. Daarnaast bestaat ex een bonte lijst van andere soorten reddingen, zoals: de categorie tot stilstand brengen van hollende paarden, 158 gevallen (merkwaardigerwijs is deze groep in de laatste jaren niet afgenomen, in de oorlogsjaren was er zelfs sprake van een hausse), de categorie red dingen bij brand, 71 maal, 65 reddin gen bij bedrijfsongevallen, 30 bij verkeersongelukken, en tenslotte een categorie varia, dievan reddin gen uit de klauwen van een panter, een wolf, een groep leeuwen en be ren, redding voor de horens van een dolle koe en de tanden van een dito hond liepen tot het belonen van het met levensgevaar behandelenvan een typhuspatiënt. De jongste redder, die in aanmer king voor een beloning kwam was een vierjarig jongetje, dat een twee jarig meisje redde. De oudste redder in 1961 was 81 jaar. Aan het eind Een duizend kilo zware afsluit- deksel viel zondagavond door onop gehelderde oorzaak op het hoofd van de 25-jarige J. Harreman, die op dat moment bezig was met schoonmaak- werkzaamheden op de motortanker „Linde". De man, die gehuwd was en vader van één kind, werd op slag gedood. Onder Woudenberg is zaterdag middag op het kruispunt Quatre Bras bij de piramide van Austerlitz de 62-jarige A. F. B. Strehlow uit Keu len verongelukt. Hij reed met zijn bromfiets de voorrangsweg van het kruilspunt op zonder voorrang te geven aan een kleine militaire autobus. De man werd geschept, smakte tegen het weg dek en stierf enige minuten later. van zijn beschouwing overreikte mr. Klaasesz een legpenning aan de voorzitter van de Belgische zuster- fonds, minister Gilson. Deze felici teerde het jubilerende Nederlandse fonds in het Hollands en zette in het Frans de visie van de Belgen op het werk van de Carnegie-fondsen uit een. Tot slot voerde de heer J. P. Wey- burg het woord. Deze sprak zijn vreugde en dankbaarheid erover uit, dat zij, die beroepshalve moeten redden, naast de bestaande sociale voorzieningen ook nog een instelling weten te bestaan, die eventueel bij springt als de officiële voorzienin gen tot het verlenen van steun niet voldoende zijn. Gisteravond is aan een diner, aan prof. dr. P. R. Michael, vice-voor- zitter van het fonds, en aan schout bij nacht bd. H. Tichelman (die vijf jaar bestuurslid is geweest) een zil veren medaille toegekend. te hebben, dat hij zo hard ging. De schade, die hij „met deze matige snelheid" 'zoals hij het uitdrukte, had aangericht, was echter aanzien lijk. Bovendien werd door de sterke deining een pas bevallen vrouw van het bed gegooid. Zij klaagde over pijn in haar rug. Bij de politie waren intussen vele gevallen van schade binnengeko men. Loopplanken waren vernield, petroleumtoestellen omgevallen, wanden en schotten waren ontzet en veel serviesgoed was gesneuveld. De Duitser betaalde prompt de aange geven schade, ten bedrage van ruim driehonderd gulden. Veel schade was echter nog niet opgenomen, omdat de bewoners van een aantal schepen op dat moment afwezig was. De po litie is later nog urenlang bezig ge weest deze schade te noteren. De Duitser moest, toen het onder zoek was afgelopen, onder politiebe scherming naar zijn schip worden teruggebracht, omdat anders de woedende woonschipbewoners de vandaal kennis hadden laten maken met hun (Nederlandse) vuisten. SASSENHEIM Eerste prijs voor „Adest Musica in België De drumband „Adest Musica" heeft zondag j.l. met 108 punten en lof van de jury een eerste prijs behaald op het in Bree, in België, gehouden wereldmuziekconcours. Het concours georganiseerd door de muziekvere niging „De Verenigde Vrienden" stond onder auspiciën van de Bel gische Bond voor Harmonie en Fan farekorpsen. In een sterke bezetting van drum bands uit Duitsland, Frankrijk, Bel gië en Nederland, behaalde „Adest Musica" dit fraaie succes in de af deling uitmuntendheid. Zaterdagavond oogste zij bij de internationale taptoe grote bijval door haar correct optreden. De band stond onder leiding van de heer Th. Witteman, die mede in dit succes van deze veelbelovende drumband deel de. VOORSCHOTEN Eindexamens Huize Bijdorp Voor het eindexamen van de MMS „O. L. Vrouw van Lourdes" slaagden de dames: Elvire van Akkeren, Den Haag; Ju dith van den Berg, Voorburg; Fried Bijlsma, Den Haag; Marianne Blom, Den Haag; Leonie van den Bogaert, Wassenaar; Casilda Croes, Aruba N. Antillen; Puck van Dam, Voorburg; Els Eweg, Amsterdam; Loredana Fontanella, Amsterdam; Ellen Ge- héniau, Overveen; Jacinta de Goeij, O ver veen; Lida Groenewegen, Zoe- termeer; Lydia Groot, Leidschendam, Wil Grootenboers, Voorburg; Gerry Hoogenboom, VoorschotenMarjan de Jong, Bodegraven; Nannette Key- mer, Voorburg; Ine Kerklaan, Leid schendam; Gudy Kuys, Anna Pau lowna; Corine Kuling, Voorburg; Ma- riam Matthijsse, Voorburg; Marianne Meijers, Oegstgeest; Ria Roeien, Voorburg; Hannie Roem, Voorburg; Yvonne Ross, Den Haag; Willy Schopman, Aerdenhout; Marijke Smit, Den Haag; Miriam Smulders, Voorburg; Yvonne Star, Vennemeer: Sylvia van der Steen, Leiden; Jetty Vugts, Voorburg; Jacqueline van Woensel, Wassenaar; Willy van Ype- ren, Den Haag. Geslaagd Aan de Bisschoppe lijke Kweekschool in Den Haag slaagde de heer Th. v. d. Voort. Onder de stadsgedeelten van Den Haag, die het eerst voor sanering in aanmerking komen, valt onder meer de buurt, begrensd door de Noord- wal, de Torenstraat, het Westeinde en de Noordwest Buitensingel. Met het voor dit gebied ontworpen sane ringsplan, dat o.m. voorziet in een nieuw stratennet voor de betreffen de buurt, heeft de gemeenteraad zich in zijn gistermiddag gehouden vergadering in beginsel verenigd, zodat nu de nodige stappen ter voor bereiding van de wettelijke vaststel ling kunnen worden gedaan, 't Plan wordt ter plaatse van de Vleerstraat en de Breedstraat doorsneden door een gedeelte van de toekomstige bin- nenringweg om de stadskern. De breedte van dit weggedelte is ont worpen op 52 meter. Een tweede verkeersweg loopt door het hart van het plan en verbindt het hierboven bedoelde weggedeelte met de hoek Westeinde-Lij nbaan. De uitvoering van het plan, waar mee een groot aantal jaren gemoeid zal zijn, zal naar voorzichtige ra ming een som van 28 miljoen ver gen, welk bedrag waarschijnlijk met 10 miljoen verminderd zal kun nen worden in verband met de op brengst van bouwterreinen. „bekend merkfabrikaat" sportieve dessins prima wasbaar Speciaal verlaagde J. M.-prijs leeftijd 6 Jaar kleine stijging per maat b.v. 9 jaar 4.9S (Advertentie) Grote schade aan ivoonschepen Duitse vandaal reeste door de Veeht Een Duitse industrieel, de 37-ja- rige H. G. M. uit Dusseldorp, heeft zich de woede op de hals gehaald van een groot aantal woonschepelin- gen in de Vecht. Deze binnenwater piraat racete nl. met een snelheid van vijftig kilometer met zijn kleine kruiser door dit nauwe vaarwater, een spoor van vernielde woonsche pen achter zich latend. Een passe rende politie-agent zette op zijn scooter de achtervolging in en kon hem bij de politiepost „Rode Brug" in de buurt van Oud-Zuilen in de kraag grijpen. De Duitser gaf voor niet geweten Albert Heijn stopt tijdelijk klanten-obligatiesysteem Bij de prognose van de kapitaal behoefte is gebleken dat Albert Heijn n.v. te Zaandam naar alle waarschijnlijkheid bij een evenwich tige financiering in de eerstkomende jaren minder behoefte zal hebben aan kapitaal, dat by ongewijzigde voortzetting van het klantenobliga- tiesysteem ter beschikking zou ko men. Daarom is besloten zo heeft de president-commissaris, prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, in de jaar vergadering medegedeeld het klantenobligatiesysteem tijdelijk te onderbreken, waarbij thans uiter aard nog niet te zeggen valt hoe lang deze termijn zal duren. Dit hangt met name af van de toekom stige ontwikkeling en groei van het bedrijf. De klanten zullen nog t.m. 31 januari 1962 gelegenheid hebben boekjes in te leveren ter verkrijging van een klantenobligatie en/of spaarobligatie. Na deze datum zullen nog voorlopig alleen contanten ver kregen kunnen worden bij inleve ring van zegels. Het spaarsysteem als zodanig blijft ongewijzigd. De ge legenheid tot vrijwillig sparen via spaarzegels blijft dus bestaan. Geen kortingen. Albert Heijn heeft ook nu besloten geen kortingsysteem in te voeren, doch met de laagst mogelijke prijzen te blijven werken. Albert Heijn meent, dat een klant vrij moet zijn in haar keuze van sparen of niet sparen. Beide categorieën klanten betalen, aldus de president-commis saris, dezelfde lage prijzen. Eerder had prof. mr. dr. Verrijn Stuart gereleveerd, dat de uitgifte van obligaties, waarmede in 1955 be gonnen werd, een groot succes is ge worden. Naar schatting zal ultimo 1961 een bedrag van ca. nominaal 43 miljoen gulden aan klantenobli gaties in omloop zijn. De vergadering verklaarde zich akkoord met de jaarstukken. Het dividend werd bepaald op 12 pet. De Franse landbouwers hebben maandag hun protestacties tegen de regeringslandbouwpolitiek voortge zet. In Grenoble, in de Franse Alpen, drongen gistermorgen vroeg driehon derd tractors de stad binnen. Zij re den op de trottoirs en blokkeerden de ingang van een aantal banken, waaronder het agentschap van de Franse nationale bank, de Banque de France. De demonstranten voerden plakkaten mee met het opschrift „Landbouwers, op naar de Bastille' en hingen, onder applaus van de toe schouwers, een beeltenis van premier Debré aan een paal op. Ook uit Normandië en verschillen de gebieden langs de Atlantische kust werden nieuwe acties gemeld. Het eiland Oleron, in de Atlantische Oceaan gelegen, werd door de de monstranten van het vasteland ge ïsoleerd, omdat zij het eindpunt van de veerdienst, die de verbinding tus sen het eiland en de vastewal onder houdt, geblokkeerd hielden. In het district Forges-Daumis blokkeerden tweehonderd tractors en boerewa- gens de wegen en een spoorbaan. Als gevolg hiervan werd een sneltrein enige uren opgehouden, terwijl ook enige locaaltreinen vertraging on dervonden. In Niort, eveneens in West-Frank rijk, belegerden zeshonderd landbou wers de prefectuur vier uur lang, doch zij trokken zich terug nadat de prefect een delegatie van landbou wers had ontvangen. In Valence, in het Rhónedal, blok keerden fruittelers een brug met vrachtwagens, terwijl zij tientallen kisten rijpe perzikken in de rivier gooiden. De prijzen der perzikken zijn de laatste dagen sterk gedaald als gevolg van overgrote aanvoer door het warme weer. De actie der landbouwers is thans haar vierde week ingegaan. Het garnizoen van Barcelona, een stad aan de Venezolaanse kust, op 400 km ten oosten van Caracas, is maandagmorgen in opstand gekomen, zo heeft de regering van Venezuela bekendgemaakt. De Venezolaanse re gering maakte later bekend, dat de opstand mislukt is. De leiders van de opstand zijn gearresteerd. De autoriteiten hebben in Barce lona ook twintig burgers in hechte nis genomen, die ervan worden ver dacht medewerking te hebben ver leend. Volgens berichten uit Barce lona zijn bij de mislukte opstand 16 mensen gedood. Aan de opstand heb. ben 250 mannen van het leger deel genomen. In Al Guaira, de haven van Cara cas, hebben vier onderofficieren maandagmorgen vroeg getracht het bevel over de plaatselijke kazerne in handen te krijgen. Zij werden echter overmeesterd en gevangen genomen. IR. DAMME OVERLEDEN. Op 84-jarige leeftijd is zaterdag j.l. inzijn woning te Hilversum overleden ir. M. H. Damme, oud-president-di- recteur van Werkspoor N.V. en oud president-commissaris der Verenigde Machinefabrieken N.V. 68. Inderhaast bouwden zij een vlot waarmee zij zich samen naar het verlaten schip zouden begeven. De andere dag wachtten Robinson en Vrijdag tot het zeewater zich terugtrok. Aldus konden zij zich gemak kelijk naar het schip begeven, dat op een zandbank gestoten was. Met bonzend hart greep Robinson de ladder die over- ZOETERWOUDE Oostvliet-polder. In de vergade ring van stemgerechtigde ingelanden werd de rekening over het dienst jaar i960 vastgestelde aan inkomsten op 4251.44, uitgaven 1785.22, ba tig saldo ƒ2466.22. De begroting voor 1961 werd na breedvoerige besprekingen vastge steld aan inkomsten en uitgaven op 4907.60. De omslag werd daarbij bepaald op ƒ17.per ha (v.j. ƒ20). Door de ingelanden werd sterk aangedrongen op het heffen van een lozingsrecht voor riolen van woningen die op het polderwater lozen. De onhoudbare toestand van de sloot achter de 50 woningen aan de Vrouwenweg werd wederom bespro- boord hing. Voor de eerste maal sedert negen jaren ken, waarbij een reeds vroeger ge zette hij weer voet op een schip. nomen besluit, nèl. het verplicht stel len, alsnog vergunning tot het lozen Vrijdag hield zich aarzelend op afstand. Het eerste te vragen aan de eigenaren van de wat Robinson ontwaarde was de geit, die vermoeid woningen, zoals bij nu te bouwen hui- op het dek uitgestrekt lag. Hij gaf het dier wat water zen wordt toegepast, en gras. Daarna onderzocht Robinson het schip. Als deze aanvragen tot ontheffing van het verbod tot lozen van riolerin gen binnen zijn zal tot wederopzeg- gens lozingsvergunning worden ver leend, waarbij de vergunninghouders een accoordverklaring met de voor waarden van vergunning zullen moe ten overleggen. Ook aan de slechte staat van onderhoud van andere slo ten in de poldeT gelegen werd aan dacht gewijd. Mededeling werd gedaan van de wijziging van het Bijzonder Regie ment, waarbij de grens van de polder, door de omlegging van de Vrouwe vaart voor de nieuwbouw van de Lammebrug, werd gewijzigd. De polder is ten koste van de Klei ne Cronesteinse of Knotterpotdei pl.m. een halve hectare groter ge worden. Besloten werd aan de directie van de Sted. Liohtfabrieken te verzoe ken de stroomleveringstarieven ge lijk te stellen met andere aangren zende polders. Geklaagd werd, dat de scheisloten nabij de Rijksweg 4A zo smal zijn dat het vee niet in de weide kan gehouden worden, waardoor groot gevaar bestaat, dat de koeien op de Rijksweg komen. Besloten werd de Rijkswaterstaat te verzoeken hierin verbetering te brengen. (Meegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). KOEL Zonnige perioden vooral aan de kust. Op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. HELSINKI h. bew. 20 9 STOCKHOLM regen 22 14 OSLO zw. bew. 20 13 KOPENHAGEN regen 21 15 ABERDEEN onbew. 15 7 LONDEN 1. bew. 20 10 AMSTERDAM regen 24 14 BRUSSEL regen 27 14 LUXEMBURG geh. bew. 28 16 PARIJS regen 28 14 BORDEAUX motregen 23 16 GRENOBLE geh. bew. 27 17 NICE regenbui 26 18 BERLIJN zw. bew. 31 19 FRANKFORT regen 31 18 MüNCHEN zw. bew. 29 17 ZURICH zw. bew. 29 16 GENèVE zw- bew. 29 16 LOCARNO zw. bew. 29 17 WENEN 1. bew. 30 17 INNSBRUCK regenbui 35 14 ATHENE onbew. 24 ROME onbew. 32 18 AJACCIO zw. bew. 32 18 MADRID onbew. 27 14 MALLORCA h. bew. 31 21 LISSABON onbew. 24 16 PAUZE Morgen: Vigilie van het feest van de apostelen Petrus en Paulus; Ire- néus, bisschop van Lyon, t 202. GEEN BEGRAFENISSEN IN DE STAD. De bevolking van de stad Rome is de laatste 25 jaren geweldig in aan tal gegroeid en beloopt thans rond de 2 miljoen. Nieuwe stadswijken van enorme huizenblokken zijn verre zen. Daardoor zal het de tegenwoor dige Rome-bezoeker niet meer zo on middellijk opvallen, dat alle grote basilieken, behalve de Maria-kerk, buiten het antieke „Romeinse Rome" liggen. Het zijn namelijk graf-ker ken, en binnen de wallen mocht niet begraven worden. De apostel Petrus, in 67 met het hoofd omlaag gekrui sigd, werd vlak bij zijn sterf-oord be graven op een heidense begraaf plaats, waarboven zich nu de St. Pie- ter koepelt. De apostel Paulus. die als Romeins burger het „voorrecht" had alleen maar onthoofd te mogen wor den, werd begraven langs de weg naar Ostia, waar nu de luisterrijke St. Paulus-buiten-de-muren staat. PUZZEL No. 533. Horizontaal: 1. hoofd- en schouderdoek, 4. vlaktemaat, 7. balk, 9. lusthof, 11. familielid, 12. pret, 13. aarden of metalen vaatwerk, 14. jaar (afk. Lat.), 15. aardsoort, 16. strijd perk, 17. voorvoegsel, 19. vragend voornaamwoord. Verticaal: 1. muzieknoot, 2. gem. in Z.-H., 3. jongensnaam, 5. kosteloos, 6. aangezicht, 8. drietenige struis, 10. bijwoord, 13. plat stuk hout, 15. kort afgebroken geluid, 18. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 532. Horizontaal: 1. pad, 4. kalis, 9. emoe, 11. Alda, 12. rommel, 13. Ag, 14. Kees, 15. t.d., 17. r.i., 18. os, 21. n.d., 23. ante, 25. Em, 27. reiger, 28. Eede, 30. Nero, 31. Linge, 32. nes. Verticaal: 1. Perk, 2. Amoer, 3. do mein, 5. aalt, 6. 1.1., 7. Ida, 8. sago, 10. Ems, 16. Dongen, 19. stère, 20. deel, 22. dreg, 23. Ain, 24. Eros, 26. mei, 29 Dn. PUNT SZO „Aan een wildvreemde geef je geld, waarmee hij in een restaurant kan gaan eten; maar voor mij is jouw eten goed genoeg....!"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3