Jongen verdronken MOERDIJKBAD VOORZIET IN BRANDENDE BEHOEFTE tijd ens zwemmen in Dwarswetering Auto reed door kring van toeschouwers heen Snelle groei van Europees seminarie in Maastricht MAANDAG 26 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAOfNA 6 EIGEN GELDJE VOOR ZWEMBAD Bezorgd zag het echtpaar Hajer uit Voorburg hun twaalfjarige zoon onderduiken in het water van de Dwarswetering te Leiderdorp nabij het Viaduct. Hun bezorgdheid sloeg om in ontsteltenis toen zij de jongen niet meer boven water zagen ko men. Zij waarschuwden twee jongens, die eveneens in de Dwarswetering aan het zwemmen waren. Paul Ver- mey en Fred van Zonneveld onder namen verschillende duikpogingen en eindelijk slaagden zij erin om 't levenloze lichaam van de jongen, dat tussen de meerpalen geklemd zat boven water te halen. In afwachting van de inmiddels gewaarschuwde geneeskundige dienst uit Leiden paste men kunstmatige ademhaling toe. Echter zonder re sultaat. Ook met het zuurstofappa raat van de geneeskundige dienst slaagde men er niet in de levens geesten op te wekken van het slacht offer, dat ongeveer 20 minuten on der water heeft gelegen. De 12-jari- ge F. J. Hajer was met zijn ouders een dagje uit. De ouders waren eveneens aan het zwemmen. HOGER BIJDRAGE VOOR K.F.P. Het nieuw aangelegd strandje aan het Hollands Diep bij de Moerdijkbrug blijkt in een grote behoefte te voor zien; zowel op dit strand als op het aangrenzende kampeerterrein was het zondag met het mooie zomerweer overvol. Op de grens van Den Ham en Ommen, op grond van de heer Ph. D. baron van Pallandt van Eerde, heeft laatstgenoemde zaterdag het veelomstreden openluchtzwembad geopend, dat de bewoners van Den Ham zelf hebben gefinancierd en gebouwd. De aktie werd ontketend nadat de gemeenteraad had beslist dat een gemeentelijk zwembad in Vroomshoop en nimmer in Den Ham zou worden aangelegd. De gelden voor het nu geopende bad, vijftigduizend gulden, zijn geheel door de bevolking bijeen georacht, de duiktoren is een geschenk van de plaatselijke smeden. Foto: Goit Jan en Hendrika, twee plaatselijke typen, waren uiteraard ook op het feest. Op hun spandoek staat: „Noe zuw't hem'n, de boe'n goat zwem'n", waaraan wij niets hebben toe te voegen Tweemaal ongeluk in Arnhem Negen personen werden gewond, waarvan één ernstig, bij een gecom pliceerde botsing die in de afgelo pen n< <cht omstreeks één uur in de Steenstraat in Arnhem heeft plaats gehad. Van de richting Velperplein, gaan de in de richting Velp, reed de be stuurder van een personen-?uto te gen een rechts van de weg staande wagen. Een dame in de wagen die de aanrijding veroorzaakt had, werd vrij ernstig gewond. Na de botsing waren verscheidene mensen komen toesnel len om te kijken naar de ravage. Ongeveer twintig minuten na deze botsing kwam er, eveneens van het Velperplein, met vrij grote snel heid een wagen aanrijden. Deze wil de om de omstanders heen. Hij slaag de echter niet in deze manoeuvre, en reed op hen in. Hierbij werden zeven personen zodanig gewond, dat SCOOTERBERIJDERS VERONGELUKT. Gisteravond omstreeks half acht zijn de 47-jarige Feiten uit Roer mond en zijn 24-jarige duopassagier H. Cuipers uit St. Odiliënberg met een scooter, komende uit België, te gen de gesloten grenspaal te Itter- voort gereden. Beiden waren op slag dood. Hun stoffelijke overschotten zijn naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. De mannen waren on gehuwd. ze naar het gemeenteziekenhuis moes ten worden vervoerd. Eén van hen bleek zeer ernstig ge wond. Drie personen kanden na be handeld te zijn vannacht nog naar huis terugkeren. Een dame die in laatstgenoemde auto zat, raakte even eens gewond. De materiële schade was bijzonder groot. Ontploffingen in brandende fabriek Een felle, harnekkige brand heeft gistermiddag van half een tot half vier gewoed in een fabriekshal van het chemische bedrijf N.V. Chefaro aan de Kilkade te Dordrecht. Deze brand had een zeer gevaarlijk ka rakter vanwege grondstoffen, die in en om de van golfplaten opgetrok ken hal waren opgeslagen. De hal diende als plaats voor de verwerking van methylketon, een explosieve stof die wordt gebruikt bij de bereiding van bepaalde soorten plastics. Vele vaten met deze stof lagen in de hal opgeslagen. Twee er van ont ploften gelukkig zonder rampzalige gevolgen vijf barstten open en de rest kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De brandweer bestreed het vuur, dat telkens opnieuw oplaaide, met zes stralen, een groot deel van de hal ging verloren. De schade aan ge bouw, destilleerapparatuur en grond stoffen worden geschat op meer dan 100.000.—. Een gulden per lid meer De contributie voor het lidmaat schap van de K.V.P. zal met ingang van het boekjaar 19611962, dat in september een aanvang neemt, ver hoogd worden om de partij in staat te stellen een meer wetenschappelijk en organisatorisch peil te bereiken en dit te behouden. Het voorstel is in de bestuursraad nagenoeg door alle aanwezigen aangenomen. Het komt op het volgende neer: 1. De jaarcontributie wordt met een gulden per lid verhoogd. 2. Nader zal worden gestudeerd op het invoeren van een uniforme minimum-contributie. 3 Ook de wijze van inning van de contributie zal nader onder de loep worden genomen, om te trachten tot een meer efficiënt systeem te geraken. 4 Een voorstel om een „gezins-con- tributie" in te voeren, waardoor andere leden van het gezin dan het eerstbetalende aanmerkelijke reducties zouden krijgen, is door een vrij grote meerderheid ver worpen. i Voorzitter mr. H. W. van Doorn wees op de noodzaak van een voort durende wetenschappelijke begelei ding van de politiek. „Geen enkele zeepfabrikant zal marktanalyse en research verwaarlozen", zo zei hij. Hij legde vooral de nadruk op de noodzaak van een goed geplande voorlichting. Deze zal bestaan in uit breiding van het aantal werkgroepen gespreksbijeenkomsten in kleine en grotere kring, meer commissies in de partij, landelijk zowel als geweste lijk, en tenslotte het wetenschappe lijk voorbereiden van al deze bespre kingen. GROTE BOM GEVONDEN. Bij graafwerwzaamheden ten be hoeve van de bouw van een opslag plaats is men te Zierikzee op een bom uit de laatste wereldoorlog van één meter lengte en 30 c.m. door snee gestuit. Reeds eerder in 1959 werd een bom van een dergelijke grootte gevonden in de buurt van het terrein, waar nu weer een bom is aangetroffen. Dit oorlogstuig is afkomstig van een bom bardement, dat in 1944 werd uitge voerd op een munitieopslagplaats. Vandaag zou de opruimingsdienst trachten het projectiel onchadelijk te maken. Direct gevaar voor de om wonenden is niet aanwezig. Het volgend jaar zullen minstens 25 jonge mensen de voorbereidings cursus volgen aan het Europees se minarie te Maastricht, dat in sa menwerking van een aantal bis schoppen uit Frankrijk. Duitsland, Oostenrijk en Zweden in Nederland werd gesticht. Het seminarie is thans al weer te klein. Dit jaar bedroeg het aantal candidaten voor de priesteropleiding reeds vijftien. De voorlopige behui zing zal men daarom ook moeten verlaten voor een groot herenhuis aan de Van Hasseltkade, dat door de gemeente verhuurd is. Dit huis blijft men bewonen tot men het te huis met terrein kan betrekken in de gemeente Rothem-Meersen, dat door het stichtingsbestuur is aange kocht. De eerste bosbessenplukkers zijn op dë Veluwe de bossen inge trokken voor de jaarlijkse bosbes- senpluk. De pluk valt over het al gemeen tegen, doordat er heel wat bessen zijn bevroren. De prijs zal ongeveer 0.80 per kilo bedragen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter dt naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss. Statendam (25-6), ss. United States (26-6), ms. Sommelsdijk (28-6); Argentinië: ms. Alhena (25-6), ts. Argentina (28-6); Australië: ss. Theseus (26-6), ss. Ab- bekerk (27-6), ss. Orcades (28-6), ss. Port Alfred (29-6); Brazilië: ms. Al hena (25-6), ms. Waterland (27-6); Brits-Oost-Afrika: ms. Europa (29- 6); Canada: ss. Statendam (25-6), ms. Leapaul (28-6), ms. Prins Maurits (29-6); Chili: ms. Barenstein (29-6); Indonesië: ms. Mymidon (27-6); Ned. Antillen: ms. Delft (25-6) ms. oran je Nassau (27-6); Ned.-Nieuw-Gui- nea: ms. Karimata (26-6); Nieuw- Zeeland: ss. Hinakura (25-6), ss. Cornwall (25-6); Suriname: ms. Kre- on (28-6); Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika: ms. Athlone Cast- Ie (25-6), ms. Jagersfontein (27-6); ss. Bosbok (29-6). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketen ge ven de postkantoren. OPVOLGER VAN PROF. ROMME? Als opvolger van prof. mr C. P. M. Romme als fractie-voorzitter van de K.V.P. wordt genoemd dr W. L. P. M. de Kort, lid van de Tweede Ka mer en burgemeester van Nieuw- Ginneken. De fractie heeft echter nog geen besluit genomen. De 77-jarige J. van Wanroy uit 'sHertogenbosh is bij het oversteken van een hooggelegen brug over de Dieze door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. (Van onze t.v.-medewerkers). KRO-op zondag. Gevat tussen sport in de namiddag en de avond lag het zondag-programma van de K.R.O. De kijker zal wellicht het con cert van ons Amsterdamse Kunst- maand-orkest hebben gemist, maar dat is tijdelijk, want ook in het vol gende seizoen zal dit goede orkest maandelijks een t.v.-concert geven. Voor de afwisseling was nu een ko mische opera op het repertoire geno men, namelijk een van de weinig be kende werken van de componist Carl Maria von Weber.- De supor- ters van het Kunstmaandorkest heb ben bij de verklaring tot hun genoe gen de medewerking van de Amster dammers ook hier kunnen waarne men. Er werd met furore gespeeld en gezongen en we zijn Gabriël Smit dankbaar voor de uitstekende Ne derlandse vertaling van de Duitse tekst. Die klonk veel aanvaardbaar der dan vertalingen van andere Duit se opera's, na de bevrijding in ons land opgevoerd, waarbij men zich van de Duitse taal maar het liefst distancieerde. „In woord en beeld" is een rubriek, die de KRO thans re gelmatig doet terugkeren en die zo ongeveer het nieuws achter het nieuws verstrekt, eer geïnspireerde verfilming van een stuk Italiaans re ligieus volksleven, dat ongetwijfeld menige noordeling met verbazing zal hebben vervuld. Het emotionele maar diep-doorvoelde contact van de Ita liaan met God en Zijn heiliger kwam op opmerkelijke wijze tot uiting in de bedevaart. Jammer, dat de beeld kwaliteit van de paardensport uit Parijs ondeugdelijk was; er scheen iets te haperen in de buitenlandse verbinding. VARA op zaterdag. „Carré vrouwen met een heer" is de titel van een nieuw t.v.-spelletje bij de VARA. Het is eigenlijk een zichtbaar maken 'an de bekende radio-rubriek „Het hangt aan de muur en het tikt". Veel onthullends was er niet bij. Lei der was de Limburgse journalist Pierre Ruyskens, die de zuidelijke g-klank op uitdrukkelijke wijze door een eng-scherpe g heeft wegge werkt. Waarom eigenlijk? Overigens was deze jongeman welbespraakt, handig en niet zonder bravour. Doch waarom 't gescherm met veel vreem de woorden? Niet zonder intelligen tie waren de jongedames aie desnoods geblinddoekt, aan het ra den werden gezet. Het waren Ellis Berger, de vroegere gastvrouw van de KRO-Tierelantijnen, Trudi van Hulst, Willy v. d. Bergh en Puck Post. Ze moeten onder andere aan het gebaar afleiden dat iemand een „routeverkoper" was. Wisten de kij kers veel, dat hier een vertegen woordiger werd bedoeld? De nu vol gende teenager-parade was aardig en het bleek, dat de echte jury in haar beoordeling niet ver afstond van de teenager-jury. Niemand minder dan Conny Froboess reikte de (niet alle voorhanden zijnde) prijzen uit, maar liet verstek gaan met een liedje, dat de volle Singerzaal ken nelijk van haar verwachtte. In een vroegere Comc-show van de AVRO was Crosby te gast; thans bij de VA RA deed Perry met Bink mee. Ze na men een loopje met het opinie-onder zoek, doch waarom moet de porductie van deze show aan tekstvervalsing doen, door er het VARA-appèl met de ha-en bij 12 slepen? Komende uitzendingen. Van avond is er de NCRV, onder mee^ met een gesprek „Waarheid aan het ziek bed". De Japanse film Rashomon van dinsdag bevelen we van harte aan. Bij de AVRO kan men woens dag iets aan de weet komen over de toekomst van de oude stad Veere. In verband met de verjaardag van Prins Bernhard is de toneelavond verscho ven naar vrijdag. Donderdag zal in een nationaal programma het feit worden herdacht dat onze prins vijf tig jaar wordt. TV WERD KOPPIGE EZEL TEVEEL Het opnemen van het programma „Alm Hassan" dat zondagavond werd uitgezonden door de KRO-televisie, ondervond hinder van de koppigheid van de erin mee spelende ezel, die alleen lopen wilde als de toneelmees ter hem een pluk hooi voorhield (foto). Bij Grauwtje staat Els Bolkestein als Fatime, op zijn rug zit Rudoll Kat als Abu Hassan. Wérkelijk: ze maken furore, die weekenders. Om de fraaie dessins Door de kostelijke kleuren? Of alleen maar omdat een weekender zoals de naam zegt - bij het weekend behoort, zoals de zon bij de zomer? Hoe het ook zij: onze weekenders zijn het waard, ook door U te worden gekeurd en gekocht! Leiden: Breestr. 152-154 Katwijk: Voorstraat 4

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6