Bus reed winkel binnen WIE WEET. DE MAN UIT CHICAGO wwmrmR UURLOONACTIE KAJ EN VKAJ BRACHT RUIM HALVE TON OP KVP-Kamerlid stelt vragen over groot percentage r.-k. functionarissen bij 0. K en W. Drs Zwartkruis deken van Haarlem FOOIENSTELSEL BIJ KAPPERS ZO GOED ALS VERDWENEN Jongetje kreeg gevelsteen op hoofd MAANDAG 26 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Weer 11 Kajotters naar de missie De opbrengst van de uurloonactie van de KAJ en VKAJ in Nederland bedraagt 58.398,08. Dit bedrag is gisteren tijdens het wereldwijdfeest dat in Tivoli werd gehouden, door de verschillende delegaties van de KAJ en VKAJ namens de bisdommen af gedragen aan het hoofdbestuur. Ruim 1200 leden uit alle delen van 't land waren aanwezig. Eveneens woonden bestuursdelegaties uit Afrika, Suri name, Noord-Rhodesië, Duitsland en België de bijeenkomst bij. De stichter van de KAJ, mgr. J. Cardijn uit België, heeft de aanwe zigen toegesproken. Hij gaf de ka jotters en kajotsters de opdracht mee de medemens het bewustzijn te ge ven van de wereldverantwoordelijk heid, hetgeen noodzakelijk is om een wereld op te bouwen met meer rechtvaardigheid en meer naasten liefde. Hij noemde dit de grondslag van het wereldwijdfeest. De Neder landse delegatie voor de KAJ-we- reldraad, die in november 1961 te Rio de Janeiro zal worden gehouden zal bestaan uit de voorzitster van de Nationale VKAJ, mej. Tini Bakker, en de voorzitter van de nationale KAJ, de heer Willem Zondag. In totaal zullen uit honderd landen ruim 450 leden aan de wereldraad te Rio de Janeiro deelnemen. 15 Hij was ontvangen in een plechti ge gemeenteraadszitting en daar werden hem het ereburgerschap en de legpenning aangeboden. De ver eniging Meeldams Bloei had hem erelid gemaakt. Hij had een ge denksteen onthuld in de woning van de man, die verondersteld werd zijn vader te zijn. Hij had een bezoek gebracht aan de Muloschool en daar de kinderen over Amerika verteld, een uurtje, waarop hij met onverdeeld genoe gen terug zag, want onder de aan dachtige luisterenden was ook de onderwijzeres mej. De Ruiter, die hij de moeite van een nadere kennis making wel waard achtte. Hij had aangezeten aan een diner met de Volgende week zullen 11 leden van de KAJ naar de missie worden uitgezonden. Drie gaan er naar Bu- kumbi in Tanganiyka, drie naar Sen- ga Rema, eveneens in Tanganiyka, vier naar Haute Volta en een naar Kipalapola. Verschillende kajotters en kajotsters, die reeds naar Afrika zijn geweest, hebben tijdens 't feest aan de leden hun opgedane ervarin gen meegedeeld. Bernardus Kardinaal Alfrink zei aan het slot van de bijeenkomst spra keloos en diep ontroerd te zijn door de vreugde en het enthousiasme waarmee het werk van de KAJ tot stand is gebracht. De interesse van de jeugd voor de medemens en de daadwerkelijke offerbereidheid ga ven hem aanleiding op te merken, dat de jeugd zeer goede hoop voor de toekomst biedt. De heer Sturkenboom deed vooral een beroep op de klant absoluut geen fooien meer te geven. Hij wees er daarbij op, dat het kappersper- soneel zelf om de afschaffing van de fooien heeft gevraagd en de be dienden* tegenwoordig een behoor lijk inkomen hebben. Wanneer de kappersbedienden iets meer willen verdienen, dat is hun goed recht. Zij moeten die meerdere verdiensten niet zien te verkregen uit een aalmoes, maar uit een ge- meeschappelijk pogen een hoger loon te krijgen. „Laten we ons echter niet vernederen, door weer fooien aan te nemen. Dat zou een stap terug zijn", aldus dé heer Turkenboom. Het Tweede-Kamerlid Albering (KVP) heeft de minister van O. K. en W. schriftelijk gevraagd of het waar is, dat „op de tien personen aan de top van het beleid in on derwijszaken er zeven rooms-katho- liek en twee protestants zijn, terwijl een functionaris neutraal is en niet actief voor het openbaar onderwijs", zoals in de artikelen over „het be noemingsbeleid bij O. K. en W." in „Het Vaderland" zou zijn beweerd. Als dit zo is, vindt de minister deze- verhouding dan juist? zo vraagt de heer Albering. Hij informeert verder of er inderdaad onlangs een chef van de hoofdafdeling v.h.m.o. is benoemd, die „min of meer een buitenstaander was", „een man zon der genoegzame ervaring" (artikel 8 juni) en „een homo novus op dit terrein" (artikel 9 juni)? Waarom werd deze dan benoemd? Heeft de komst van de nieuwe chef op de hoofdafdeling v.h.m.o. tot onmiddellijk gevolg gehad, dat drie ambtenaren van deze hoofdafdeling ontslag hebben genomen en dat voor twee daarvan rooms-katholieke op volgers zijn gevonden? (dit laatste werd in het artikel van 8 juni ge steld), aldus de heer Albering. Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK plaatselijke middenstand, waar de voorzitter hem na het onderdeel van het menu, dat vermeld stond als „Koffie en Likeuren", familiair aan sprak als collega. Hij had het weeshuis bezocht en alle kindertjes op gevulde koeken getracteerd. En in de tijd die hem restte, had hij zich onledig gehouden met de Engelse conversatie van de blonde Corrie, de dochter van de burgemeester, op peil te brengen, al lukte het hem niet de conversatie in de kanalen van de door hem zo zeer gewenste vertrouwelijkheid, want al bediscussieerde Corrie ge animeerd alle mogelijke onderwer pen, waar het haar eigen persoon en gevoelens betrof, bleef ze voor hem een gesloten boek. In het eerst had hij dat niet zo leuk gevonden en zyn De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft benoemd tot deken van Haarlem en tot pastoor van de St. Jozefparochie drs. Th. H. J. Zwartkruis. Mgr. Van Dodewaard heeft persoonlijk de be noeming aan de z.e. heer Zwartkruis meegedeeld. Drs. Th. Zwartkruis is geboren in Amsterdam 22 november 1909 en priester gewijd 26 mei 1934. Hij stu deerde Engels aan de Kath. Univer siteit in Nijmegen. Op 31 maart 1939 werd hij benoemd tot leraar aan het seminarie Hageveld. Hij is sinds enige jaren ere-ikape- laan van de Westminster-kathedraal. Deze benoeming dankt hij aan het vele zielzorgelijke werk, dat hij in Engeland verricht heeft gedurende zijn vakanties. mannelijke ij delheid was daar niet weinig door gedeukt, maar na het weerzien van Clare betekende Cor rie voor hem niet meer dan een aan gename partner in een gezellige con versatie, een verandering, die het meisje zelf met genoegen aanvaard de. Veel minder onbezorgd dan de gewaande mr. Clarenbough nam zijn vriend en deelgenoot in het goedbe doelde bedrog, Jan de Gooyer de zaak op. Steeds meer begreep hij dat er inderdaad niets anders had op gezeten. Moedig droeg hij de konsekwenties van zijn daad, maar hij was er zich van bewust, dat hij zijn schepen achter zich had ver brand en dat hij, als het mis ging, naar alle waarschijnlijkheid, beladen met alle zonden van het complete huldigingsmomité, de woestijn zou worden ingestuurd met wie weet misschien nog hoeveel onaangename publiciteit toe. Hij vermeed angstvallig ieder con tact met zijn deelgenoot in dit zon derling bedrijf. Vooral sinds hij zag, dat mr. Clarenbough er zich op waarlijk virtuose wijze door heen sloeg. Onbewust distancieerde hij zich zo ver mogelijk van het hele geval, nam weinig deel aan de ac Vier Britse militairen gewond bij botsing Op de Napoleonsweg te Thorn in Limburg is zondagmorgen om half vier een auto, waarin 4 Britse mili tairen zaten, in volle vaart tegen een boom gereden. Twee der inzittenden werden levensgevaarlijk en twee an dere ernstig gewond. Bij een inhaalmanoeuvre van een andere, kleinere auto, eveneens bezet met vier Britse luchtmachtsoldaten, heeft de bestuurder korporaal Den nis William Hogarth (21 jaar) waar schijnlijk de macht over het stuur verloren. De wagen sloeg met de rechterzijkant tegen een boom aan de rechterkant van de weg, brak vlak voor de voorruit af, waarna voortrein en motor over de weg naar links vlogen. Het achterdeel \an de wagen vloog naar rechts in een sloot. De vier inzittenden werden uit het brekende wrak geslingerd. Soldaat Geoffry Wayman (23 jaar) werd evenals de bestuurder Hogarth le vensgevaarlijk gewond De twee an dere passagiers, de 21-jarige Patrick Purcell en Edward H. Jones, van wie geen papieren gevonden zijn, werden zwaar gewond. De acht Britse mili tairen waren in twee auto's van Bel gië op weg naar hun legerplaats Brüggen in West-Duitsland. De vier gewonden worden ver pleegd in het Laurentiusziekenhnuis in Riermond. De rijkspolitie en de Britse militaire politie stellen een onderzoek in. De St. Jansprocessie te Laren de enige bpenbare processie in „Holland" is zaterdag onder reus achtige deelname weer gehouden. De Sacramentszegen aan het slot werd gegeven door de bisschop van Haar lem mgr. Van Dodewaard. tiviteit van het comité en wijdde zich hartstochtelijk aan zijn werk. Op de vijfde dag van het verblijf van de gewaardeerde vreemdegling binnen de grenzen van Meeldam zou aan mr. Clarenbough een intiem souper worden aangeboden in het Rode Hert, door de leden van het huldigingscomité. Het zou het ka rakter krijgen van een intiem af- scheidsfestijn vóór de grote af scheidsbijeenkomst van de volgende dag, want de Amerikaan had méér te doen, dan zich constant te laten befuiven. Maar toen hij op de morgen van de dag aan het ontbijt zal in de bur gemeesterlij ke woning, stond het gelaat van zijn gastheer zorgelijk en mevrouw, ofschoon opmerkzaam en gastvrij als altijd, scheen verstrooid. „Dat treft nu wel ongelukkig", zei burgemeester Dikkenburger, „maar vanmorgen werden we opgebeld, dat mijn broer in het ziekenhuis te Utrecht een ernstige operatie moet ondergaan. We moeten daar beiden naar toe en als alles vlot verloopt, zijn we vanavond nog terug, toch te laat, dan dat ik 't souper nog kan presideren en dat vind ik erg jam mer. We moesten dan ook maar af spreken, dat we dat souper gewoon Eiwitgehalte. Kunt u mij en kele poeder- en vloeibare stoffen noemen met een zeer hoog eiwitge halte? vraagt T. J. v. d. M. Ieder mens heeft geregeld waar devolle eiwitten nodig. De voeding verschaft die in de vorm van melk en kaas, ei, vlees en vis. In mindere mate zijn eiwitten ook in peulvruch ten te vinden. Alleen bij bepaalde ziekte- en zwaktetoestanden kan het nodig zijn, dat speciale eiwitprepa raten worden toegediend. Dit ge schiedt uitsluitend op medisch voor schrift, in de apotheek zijn dergelijke preparaten dan op recept verkrijg baar, op dezelfde wijze alsof het ge neesmiddelen betreft. De behande lend arts kiest daarbij het preparaat, dat hem voor de patiënt in kwestie het meest geschikt lijkt. Uitkering. Mijn zoon werkt aan een gemeentelijke werkplaats voor minder validen. Kort geleden kreeg hij daar een ongeval, waarbij hij het eerste lid van de linkerwijsvinger kwijtraakte. Kan hij hiervoor een uitkering verwachten? vraagt mevr. M. N. v. L. Inderdaad kan na verloop van tijd de voorlopige rente, die uw zoon nu ontvangt in een definitieve rente worden omgezet. Meestal wordt dit door de Sociale Verzekeringsbank wel een tijdlang aangehouden. Maar ontvangt uw zoon definitieve rente, dan is het bedrag niet hoger dan de laten doorgaan en een ander zal dan wel de honneurs waar nemen. Wy zullen uw afscheid dan de volgen de avond na het plechtig gedeelte hier thuis nog in intieme kring vie ren, want u begrijpt wel, dat we u niet met stille trom laten vertrek ken. Hoe denkt u er over, mr. Cla renbough?" De Amerikaan uitte enige sympa thieke woorden naar aanleiding van het droevig nieuws en zei, dat hij met alles accoord ging, maar toch overmorgen vroeg vertrekken wou. Weldra maakten de burgemeester en zijn vrouw zich reisvaardig en haast ten zich naar de trein en Claren bough nam de grote Cadillac en ging in de omgeving een beetje rond kij ken. Het was op deze morgen, dat Han- ny Boom, de candidaat voor het bur gemeestersambt, op het idee kwam de vrouw zijner keuze, die nog in zalige onwetendheid verkeerde om trent dit feit, met een bezoek kwam vereren. Het was niet zo ongewoon, dat Hanny de burgemeesterswoning bezocht en meestal had zijn bezoek zowel een uitgesproken als een om sluierd doel. Het eerste bestond meestal uit een gesprek met de bur gemeester en betrekkelijk futiele ge voorlopige rente. Alleen bestaat bij definitieve rente de mogelijkheid deze rente af te kopen. Verzoeken daartoe moeten worden gedaan aan het bestuur van de Sociale Verzeke ringsbank. U ontvangt dan een be drag ineens, maar hebt aangezien de rente dus is afgekocht verder geen recht meer op rente. Over het algemeen verdient het geen aanbe veling de definitieve rente af te ko pen. Ziekengeld. Ik heb een vrien din in een sanatorium. Ze krijgt niets uitbetaald omdat er nooit voor haar geplakt is. Kan haar moeder er werk van maken? vraagt R. W Ja, dat is het gevaar van gaan werken zonder zich aan de sociale verplichtingen te storen. Natuurlijk kan de moeder van uw vriendin hier werk van maken, maar dan gaat ook uw vriendin niet vrij uit. Zij is zelf verplicht zich bij de aanvaarding van een dienstbetrekking aan te melden bij een ziekenfonds en aan haar me vrouw een rentekaart te overhan digen voor het plakken van zegels. Heeft zij dit alles verzuimd, dan kan zij thans ook geen aanspraak maken op uitkering. Ziekte verbreekt echter het dienst verband niet, zodat aanmelding bij het ziekenfonds alsnog kan plaats vinden. Wellicht dat voor de toe komst zodoende nog iets gered kan worden. Dit moet bij de aanmelding worden besproken. Kamperen. Heeft men voor het kamperen in een geleende tent ver gunning nodig, vraagt J. H. Voor kamperen heeft men 'n kam- peervergunning nodig, die na onder zoek verstrekt wordt door de ANWB. Wendt u zich dus tot deze instantie. Zilvermotten. In de keuken heb ik veel last van z.g. zilvermotten. Vooral tegen de avond. Hoe kan ik deze bestrijden? vraagt A. M. v. K. Dit insect wordt aangetrokken door vocht en houdt zich meestal in de keuken op. Werkelijk schadelijk zijn deze insecten niet, ofschoon ze nog wel eens in meelzakken of an dere meelartikelen willen kruipen. Ze zijn heel gemakkelijk te verdel gen. U koopt bij de drogist een poe derverstuiver met 'n insectendodend middel. De drogist zal u zeker kun nen adviseren welk middel u het best kunt nemen. Groene muren. Naar aanleiding van een vraag over groene muren van een onzer abonnees kregen wy het volgende advies van een onzer lezers. Een goed middel om groene mu ren voor geruimen tijd schoon te houden is ze te bespuiten met for maline. Dit is wel verkrijgbaar bij de Leidse Groenteveiling. Na verloop van een paar dagen kan de muur met water worden schoongemaakt. Formaline tast geen verf aan. Wan neer vraagsteller in de buurt van een glastuinder woont dan heeft deze wel een spuit voor hem. meentezaken en het laatste open baarde zich middels steelse blikken van bewondering en schuchter ge plaatste opmerkingen aan het adres van de blonde burgemeestersdochter, die daarop niet onvriendelijk, zij het ook niet bijster geïnteresseerd placht te antwoorden. Zij wist wel, hoe lang Hanny over zijn fetudie ge daan had, hoe hij door zijn examens was gespleept, hoe hij leefde op zijn moeders zak en door deze dame werd geadoreerd, hoe hy zelf deze adora tie, als de gewoonste zaak van de wereld beschouwde en haar ook van anderen verwachtte. En hoe hij op de gemeentesecreta rie van Meeldam slechts deze ver dienste had, dat zijn tegenwoordig heid de afwikkeling der daar behan delde aangelegenheden slechts in ge ringe mate vertraagde. Dit alles droeg er niet toe bij Corrie's ach ting voor de afstammeling van het geslacht Boom te doen toenemen. Maar aangezien hij haar met de grootste achting behandelde en zijn adoratie haar amuseerde, was ze vriendelijk tegen hem, zonder hem nochtans een ogenblik serieus te ne men. Wordt vervolgd DUITSE SCHOOLKINDEREN MOGEN IN SCHOONEBEEKS ZWEMBAD. De inwoners van Schoonebeek hebben 50 leerlingen van lagere scho len uit de Duitse grensgemeente Emlichheim aangeboden dagelijks van het Schoonebeekse zwembad ge bruik te maken. Elichheim heeft na melijk nog geen eigen zwembad. Vandaag zullen de kinderen voor het eerst van het aanbod gebruik maken. GEHAALD EN NIET BETAALD Een opperman uit Leiden was door de rechtbank veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk, omdat hij in Leiden een groot aantal goederen, voor een bedrag van ongeveer 2000 had gekocht en niet betaalt. Van het vonnis kwam hij in ho ger beroep bij het Haagse gerechts hof, waar de proc. generaal beves tiging van het vonnis eiste. Het Hof heeft overeenkomstig be slist. Bondsvoorzitter Sint Cosmos": Zaterdagmiddag omstreeks vijg uur is een bus met padvinders uit Oldenzaal in de Zutphensestraat te Brummen eerste tegen een winkelpui gereden en vervolgens door de muur van de naby gelegen smederij van dezelfde firma. Er vielen geen slacht offers, maar de ravage is groot. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van de bus, die uit de rich ting Arnhem kwam, moest uitwij ken voor enikele wielrijders en een brommer bij de bocht aan de tol, ter wijl er een bus uit de tegenovergestel de richting naderde. Door zijn krach tige remmen raakte de chaufeur de macht over het stuur kwijt, met bo vengenoemd gevolg. De bus werd geheel vernield. De padvinders zyn met een andere bus afgehaald. BROMFIETSER TEGEN BOOM In de nacht van zaterdag op zon dag is in het katholieke ziekenhuis te Zwolle de 22-jarige heer J. van Velzen uit Heerde overleden. Vrij dagavond reed hy in Vaassen met zijn bromfiets tegen een boom. Met een schedelbasisfractuur werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar "hij later is overleden. Het ongeluk ge beurde toen hij met een vriend op weg was naar een bruiloft in Epe. Door lekke band verongelukt Zaterdagmiddag omstreeks een uur is de 60-jarige B. Pousema uit Haar lem door een ongeluik met zijn brom fiets om het leven gekomen. Hij reed met zijn echtgenote door Wijde Wor- mer, waar hij een spijker in zyn ach terband kreeg. Hij begon te slingeren en kwam te vallen, waarby hij zo on gelukkig terecht kwam, dat hij kort na aankomst in het St. Luduinazie- kenhuis in Purmerend is overleden. Zijn echtgenote liep slechts lichte verwondingen op. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zaterdagmiddag is een boerderij te Dwarsgracht in de gemeente Giet hoorn, bewoond door de familie A. Driessen, door brand verloren ge gaan. Het vuur, dat voedsel vond in de boerderij opgetaste hooioogst, greep zo snel om zich heen, dat er voor de brandweer weinig meer te redden viel. De boerderij brandde geheel uit. Ook de inventaris ging verloren. Een aantal zich in de schuur bevindende landbouwmachines werd eveneens een prooi van de vlammen. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Men vermoedt hooi- broei. Boerderij en inventaris wa ren tegen brandschade verzekerd. MAN DOODDE ZIJN ECHTGENOTE Zaterdagmiddag heeft zich in de wijk Charl» rois van Rotterdam een echtelijk drama afgespeeld. De 32- jarige C. A. B. heeft na een echte lijke onenigheid zijn 24-jarige echt genote P. H. J. gewurgd. De man, die zeer overstuur was, heeft zich on middellijk bij de politie gemeld en is na een voorlopig verhoor ingesloten om tot zichzelf te komen. Het echt paar had een kindje van vier maan den oud. De driejarige Josje Noordman uit de Essenburgerstraat in Rotterdam heeft gistermiddag een gevelsteen, die was losgeraakt boven het kozijn op de derde étage, op zijn hoofd ge kregen. Het jongetje speelde voor de ouderlijke woning op het trottoir. Door een automobilist werd hij naar het ziekenhuis Dijkzigt gebracht, waar een beschadiging aan de sche del werd geconstateerd. Toch nog „overtreders" in enkele grote steden Na een half jaar blijkt, dat in het algemeen het fooienstelsel uit de meeste zaken is verdwenen. Toch zijn in enkele grote steden salons, waar de fooi nog een veel voorko mend verschijnsel is. Dit deelde de voorzitter van de katholieke kap- persbond „Sint Cosmas", de heer Th. Sturkenboom mee tijdens het tweedaagse congres van deze orga nisatie in Heeswijk. De voorzitter van „Sint Cosmas" noemde in zijn openingsrede nog en kele cijfers, waaruit wel bleek, dat er mogelijkheden zitten in het kap- persbedrijf. Het aantal vrouwelijke bedienden is in twee jaar tijds ge stegen met 2.234. In totaal werken er nu in de Nederlandse kapsalons dames- en herensalons) 13.389 be dienden, te weten 10.708 vrouwen en 3.275 mannen. De stijging in het „he renvak" noemde de heer Sturken boom nog te gering, n.l. 168 in twee jaar tijds. WEET U HET OOK NIET Atletiek iti het buitenland De Zuidnederlandse atletiek- ploeg eindigde in de wedstrijd om de Vriendschapsbeker ach ter Pfalz (26998 p.), Saarland (23166 p.) op de derde plaats met 22892 punten. Voor de beste Nederlandse prestaties zorgden Joep Delnoye die de 1500 meter won in 3 min. 58.5 sec., terwijl Eef Kamerbeek zegevierde op de 110 meter hor den in 14.9 sec. In Leverkussen kwam Marius Bos op de 110 m. horden in 14.9 sec. niet verder dan een vijfde plaats. Winnaar werd de Fransman Chardel in 14.4 sec. Bijzonder goede pres taties tijdens deze wedstrijden waren ongetwijfeld de 800 me ter van Paul Schmidt die zege vierde in 1 min. 48.9 sc., terwijl de Fransman Joceleyn Delecour in 10.4 sec. alle Duitse sprinters op afstand hield. In Goettingen vroegen twee damesprestaties de aandacht. Doris Mueller wierp de discus 53.17 mtr ver en Maria Buscher liep de 400 mtr in 56 sec. Voor de beste Duitse prestatie op de 110 meter horden zorgde Penns- berger in Augsburg met 14.2 sec. In Potsdam was de Russische verspringster Tatjana Schelka- nova op recordjacht. Bij het verspringen kwam zij tweemaal over 6.50 meter, beide keren viel zij echter terug en bleek de werkelijke afstand slechts 6.32 meter. In Sochaux liep Jazy de 880 yards in de nieuwe Fran se recordtijd van 1 min. 50.2 sec. Het oude record stond op naam van zijn beroemde landgenoot Marcel Hansenne met 1.51.2.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5