Groepsleidster Herensingel trouwde Verdronken Tragische dood van jonge vrouw Chauffeur onder tractor in sloot verdronken Benoemingen bisdom Rotterdam RECHTSZAKEN Wanhoop van een miljonair Een „neutronenbom" Nieuwe Encycliek te verwachten OUD... EN NIEUW bij Leidse L.O.P. Frisse gevel het visitekaartje MAANDAG 26 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Gidsen en kabouters van de Blandinagroep in de Herensingelparochie te Leiden vormden vanmorgen de erehaag bij het huwelijk van groepsleidster, mej. M. van Teylingen, met de heer G. Rooyers uit Haarlem. Vanaf haar twaalfde jaar was mej. Van Teylingen aktief lid van de Gidsenbeweging, in 1953 werd zij als gidsen-leidster ge ïnstalleerd en verrichtte sinds die tijd de functie van penningmeeste- resse, waarna zij het laatste jaar de taak van groepsleidster vervulde. Vóór de kerk waren het de oudere meisjes die met feestelijk vlag vertoon het bruidspaar inhaalde, in de kerk de kabouters, die met versierde bogen een erehaag vormden. Het huwelijk werd ingezegend door.pastoor L. van Teylingen uit Amsterdam een heeroom van de bruid, waarna deze een plechtige H. Mis celebreerde. Het echtpaar Van Teylingen vestigt zich te Haarlem. (Foto: De Leidse Courant) LEIDERDORP BEJAARDEN GENOTEN VAN PRACHTIGE TOCHT Met 52 auto's en ongeveer 160 be jaarden ving 'zaterdagmiddag 1 uur de jaarlijkse tocht aan voro de ouden van dagen. Een, gebeurtenis die, zo wel voor de bejaarden als voor de autobezitters tencens een zeer ge waardeerde attractie blijkt te zijn. Want wie er het meest genieten van deze tocht de bejaarden of de chauf feurs is nog met uitgemaakt. Het blijkt uus wel, dat met alle liefde de auto's ter bescnikking worden ge steld omdat dit jaariij its terugkerend uitstapje voor alle betroKkenen steeos weer een vreugdevolle dag be tekent. Zoals telken jare werd de deelne mers ook nu weer en unieke routebe- scnrijving verstrekt, opgemaakt door oud-auj. £j. KronenDUig, waarin alle mogeiijae weiens- en oezienswaar- digneaen weroen vermeid. Ditmaal ging de tocht richting Aalsmeer door net Hollandse poider- lana en vervolgens naar net Gooi waar de Annas Hoeve de eerste pleisterplaats was. via Utrecht ging het daarna naar Avifauna waar een uitgebreide brooamaaityd werd ge bruikt. Hier werd net woord gevoerd door burgemeester van Diepeningeij, die opmerate dat deze dag scrnjnoaar een tweeledig karakter neett, nl. een prettige dag voor de chauffeurs en daardoor ook voor de bejaarden. Hij bracht dank aan het comité voor de organisatie, die niet onderschat moet worden en merkte op, dat de tocht ging door een der mooiste gedeelten van het vaderland. Wethouder Meer burg veronderstelde, dat allen geno ten van deze dag en vond het een genoegen deze tocht mee te mogen maken. Moeilijk vond hij het met zo'n lange stoet te rijden door het steeds toenemende verkeer. Er zijn dan ook al stemmen opgegaan om in de toekomst met bussen te gaan. Na mens de geestelijkheid waren mee gegaan kapelaan Werner en Ds. Hon- nef. Deze laatste dankte namens de geestelijkheid en noemde deze toch ten een versteviging van de band met de gemeente. Wij kunnen niet dank baar genoeg zijn voor hetgeen voor de bejaarden gedaan wordt. Hij noepide dit een teken des tijds. Namens de bejaarden dankte de heer Verhoogt voor 't gebodene. Voort evt. medische verzorging waren meege gaan zr. Hoogvliet en dr. Van 't Woud. Des avonds stond de Leider- dorpse Harmonie opgesteld op de Acacialaan om hen tenslotte een vro lijke thuiskomst te bezorgen. Zomerconcert Dinsdag 27 juni zal de Leiderdorpse Harmoniekapel haar eerste zomerconcert geven. Dit zal plaats vinden in de Emmastraat. Aanvang 8 uur. LEIMUTOEN Zaterdagmorgen is de 23-jarige mevr. A. C. v. Wijk-Lemmers, moe der van twee kleine kinderen, op tragische wijze overleden. Terwijl haar echtgenote, die expediteur is in de garage, zijn werkzaamheden ver richtte, was zijn vrouw aan de was in de schuur achter hun woonhuis op de Nokweg. Toen mevr. v. Wijk een harde gil gaf, kwamen de buren te hulp. De autobus-chauffeur v. d. Wijngaard trof haar aan, liggend on der de wasmachine. Vermoedelijk is zij door de electrische stroom ge dood. De wasmachine was evenwel geaard. Dr. Brinkhorst, die spoedig aanwezig was heeft met enkele EHBO'ers nog geruime tijd getracht met zuurstof en kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wek ken, helaas zonder resultaat. DE KWAKEL Zaterdagmorgen is de 29-jarige J. Kool, gewoond hebbende Hoofdweg 11 te De Kwakel met een tractor te water geraakt en jammerlijk ver dronken. De heer Kool die buschauf feur was bij Maarse en Kroon zou zijn vrije dag gaan besteden met hooi binnenhalen bij de veehouder W. van Doorn aan de Dwarsweg. Door onopgehelderde oorzaak is hij met tractor en al van de provisorische brug geraakt en onder de tractor in het water terecht gekomen. Hoewel terstond door aanwezige omstanders getracht werd het slachtoffer te be vrijden duurde dit toch te lang en waren de levensgeesten reeds gewe ken. De ontboden geneesheer heeft nog lange tijd getracht door kunst matige ademhaling de levensgees ten op te wekken doch zonder resul taat. De heer Kool woonde nog maar enkele maanden in De "Kwakel, en was drie maanden geleden gehuwd. In het Veluwemeer bij Harder wijk is zondagmiddag de 10-jarige jongen F. E. A. de Mulder uit Amersfoort verdronken. Hij schijnt in een kuil te zijn gelopen, waarbij hij is verdronken. Zijn stoffelijk overschot kon worden geborgen. In 't ondiepe gedeelte van het Ve luwemeer komen gaten voor, die voor niet-zwemmers gevaarlijk zijn. De 10-jarige Tijmen'van Gee- men is zondagmiddag spelende op de Houtmankade in het Westerka naal gevallen en verdronken. Zijn vader en een politieman waren de jongen terstond nagesprongen doch mochten er niet in slagen hem bo ven water te brengen. Na een half uur dreggen werd het stoffelijk overschot opgehaald. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft benoemd tot ka pelaan aan de parochie H. Familie te Den Haag, de weleerw. heer C. H. J. Korster, die kapelaan was te Noord- wijkerhout, H. Viktor. Tot kapelaan te Noordwykerhout is benoemd de weleerw. heer P. H. M. Kloeg, neomist en tot assistent aan de parochie H. Bernadette te Rijswijk de weleerw. heer J. J. M. Klaus, priester uit het bisdom Auch (Fr.). GESCHROKKEN Een 22-jarige jongeman uit Zoe- terwoude was zo geschrokken toen hij met een door hem bestuurde auto in botsing kwam met een andere au to, dat hij snel door was gereden. Dat feit is strafbaar en de offi cier nam het verdachte dan ook zeer kwalijk. „Het wordt anders gauw een ma nier om zich van straf te onttrek ken", aldus de officier, dié f 50 'boe te of 10 dagen hechtenis benevens ontzegging van de rijbevoegheid voor de tijd van zes maanden eiste. De rechter hield er rekening mee, dat de aangerichte schade is vergoed. Hij veroordeelde tot de gevraagde boete, doch legde 4 maanden intrek ken van het rijbewijs voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd op. LANG GEWACHT Op de Hooglandse Kerkgracht in Leiden reed een mevrouw uit Was senaar met een door haar bestuurde auto achteruit, nadat zij de auto had geparkeerd. Ze reed toen tegen een andere geparkeerde auto. „Ik heb bijna een half uur staan wachten of er een politieagent zou passeren maar er kwam niemand", zo zette ze uiteen. „Dan had u minstens een briefje in de beschadigde auto kunnen stop pen", meende de officier. Want na het halfuur of daaromtrent, was de dame weggereden. Maar wel had ze de volgende dag de verzekering van het gebeurde in kennis gesteld. Met de goede bedoe lingen rekening houdend, vorderde de officier 15 boete of 3 dagen hechtenis, waarna de rechter tot f 10 boete of 2 dagen hechtenis veroor deelde. CONNY DEELDE DE PRIJZEN UIT De teenager-parade, welke zaterdagavond door de Vara-televisie is uitge- zonden, leverde twee eerste-prijs-winnaars op, namelijk „The Hurricane Strings" en „The Javelins" er was evenwel maar één beker, welke door Conny Froboes werd uitgereikt aan de leider van „The Javelins" (foto). De „Hurricane Strings" (achtergrond) moesten het voorlopig stellen met een handdruk van Conny en krijgen hun beker later. Men heeft zaterdagavond in San Francisco het lijk gevonden van de miljonair George Vanderbilt de der de. Vanderbilt was kennelijk van de tiende verdieping van het hotel Mark Hopkins, waar hij verbleef, naar be neden gevallen. Vanderbilt, die 47 jaar is gewor den, werd bij zijn geboorte erfgenaam van een fortuin van 30 miljoen dol lar. Volgens de politie was Vander bilt de laatste tijd gedeprimeerd, om dat de zaken slecht gingen, en was het een geval van zelfmoord. gebied en wel door de plotselinge straling der neutronen, die omschre ven worden als deeltjes in de kern van het atoom. De gebouwen in de buurt zouden onaangetast blijven en er zou geen besmette materie ach terblijven. De 17-jarige F. J. Wellen uit Eindhoven is zondagmiddag in het Beatrixkanaal verdronken. De jon gen dook van de kant in het water, maar kwam niet meer boven. Ver scheidene zwemmers hebben gepro beerd hem te redden. Het slachtof fer was een uitstekend zwemmer. Een sprekershoek zal in de maanden juli en augustus weer iede re vrijdagavond in Zeist worden ge houden, in het Walkare-park. Ieder een kan daar op een kist of bank zijn mening luchten. De V.V.V. Zeist verwacht veel belangstelling. De „New York Times" weet uit Washington te melden, dat men zich in regerings- en congreskringen en in kringen van deskundigen op het ogenblik beraadt over de mogelijk heid om een „neutronenbom" te maken. Ongeveer dezelfde groepen geleerden, die het' 12 jaar geleden niet eens konden worden over de ontwikkeling van de waterstofbom, zouden ook bij het huidige debat be trokken zijn. Volgens de „New York Times" zou de „neutronenbom", zoals men die zich nu denkt, „radicaal ver schillen van de kern- of waterstof bom". In tegenstelling tot deze bommen zou de „neutronenbom" geen ver woesting of dood veroorzaken door de hitte of luchtdruk, die het gevolg is van de ontploffing. De neutronen bom zou veeleer Üe dood veroorza ken van alle mensen in een beperkt Men verwacht, dat Paus Johannes komende week een oproep zal doen uitgaan tot de welvarende landen om aan onderontwikkelde landen hulp te bieden. De publikatie van een ency cliek hierover wordt verwacht op donderdag a.s., het feest van Petrus en Paulus. Deze zendbrief zal aan sluiten op de encyclieken betreffende economische problemen, die begon nen met de encycliek „Rerum Nova rum" van paus Leo XIII zeventig jaar geleden. Ongeveer duizend oud-gevange nen uit het voormalige concentratie kamp van Dachau hebben zich zater dag voor he vroegere crematorium verzameld voor een dodenherden king. Onder de duizend bevonden zich mensen uit landen uit Oost- en Westeuropese landen, waaronder Ne derland. Bij verschillende aanslagen in Oran zijn zondag twee Algerijnen en een Europeaan gedood, terwijl één Europeaan en één Algerijn zware verwondingen opliepen. Zes personen zijn verdronken als gevolg van een aanvaring tussen een kleine motorboot en een vracht boot op de Rijn. Het ongeluk deed zich zondagochtend voor nabij Kö- ningswinter. Een vrouw werd zwaar gewond. Leiden draait, de secretaris, de heer H. van Buel, die „de motor van het LOP" werd genoemd om zijn niet geringe, dagelijkse inspanningen, waardoor de restauratie tot stand is gekomen. Met recht mag gezegd worden, dat de heer Van Buel een monument heeft opgericht. Wethouder S. Menken vertegen woordigde het gemeentebestuur en verrichtte tevens de officiële ope ning. De wethouder zeide gaarne geholpen te hebben toen een beroep op zijn steun werd gedaan. „Voor dit liefdewerk is veel steun nodig, zowel van particulieren als van be drijven, waar men vaak vreemd om springt met dingen waar men bij het LOP om zit te springen. Hij sprak de hoop uit, dat wat hier nieuw in gebruik is genomen het be stuur mag stimuleren om de werk zaamheden nog hoger op te voeren. „Laat het publiek zuinig zijn met papier; het kan leiden tot het op lossen van vele noden. Goede vaart met veel papier, zonder zinken en zonder te verdrinken", was de wens van de heer Menken, die door een druk op de knop de nieuwe pers ir werking stelde. „Leiden mag dankbaar zijn". Voorts werd nog het woord ge voerd door de heer Th. v. d. Wei den, algemeen voorzitter van het Liefdewerk Oud Papier, die tevens sprak namens de afdeling Eindho ven. Hij memoreerde de moeilijk heden, die de afdeling Leiden gekend heeft totdat het nieuwe bestuur met de beste bedoelingen begon te wer ken en uiteindelijk successen be haalde. „Leiden mag dankbaar zijn voor dit liefdewerk en voor het feit, dat er mensen zijn, die dit liefde werk in stand willen houden, zodat de sociaal-charitatieve instellingen door kunnen gaan met uitkeringen", aldus deze spreker, die het bestuur een kist sigaren offreerde. Namens de afdeling Den Haag sprak de heer Oldenburg woorden van felicitatie; ook hij bood sigaren aan. Deken W. P. M. Haring wees op de zegenrijke arbeid, welke door het LOP wordt verricht. Hij beloofde zijn volledige steun als het Liefde werk Oud Papier in het dekenaat eens een actie zou willen voeren. De heer Laken was voor deze toezegging zeer dankbaar. De heer Van Buel dankte tenslotte voor de vriendelijke woorden tot hem gesproken en leidde de aanwe zigen rond door de vernieuwde ruim te, waarbij vooral een demonstratie met de nieuwe pers bij allen in de smaak viel. Behalve over een nieuw onderkomen beschikt het Leidse LOP thans ook over een ruime be stelwagen eh twee nieuwe bakfiet sen. Een fel zomerzonnetje bestraalde zaterdagmiddag een gloednieuwe gevel in de Van der Werfstraat te Leiden. Het was meteen groot feest voor Lief dewerk Oud Papier, afdeling Leiden, dat „in de brand, uit de brand", zoals de voorzitter, de heer C. J. J. Laken, het uitdrukte, aan een nieuwe periode begon met het in gebruik nemen van een herboren, gemoderniseerd pand. Een groot aantal genodigden was zaterdagmiddag naar het LOP gekomen om van deze gebeurtenis getuige te zijn. Veel medewerking werd ondervon den van het gemeentebestuur en verschillende instanties, waardoor het resultaat werd bereikt dat thans gezien mag worden. Een welkomstwoord werd gespro ken door de heer Laken, die de ge schiedenis van „de ruim 86-jange oude dame, die thans in een nieuw costuum is gestoken en vele ups en downs heeft meegemaakt" de revue liet passeren. Nog geen jaar geleden stond hier een vies, oud, vervallen gebouwtje, aldus de heer Laken en de aanleiding om alles weer eens fris op te zetten was de brand op 18 juli 1960 die het gebouwtje vrijwel geheel verwoestte. Het LOP zat in zak en as, maar spoedig reeds draai de de afdeling weer aardig door. Het doel van het liefdewerk is door verzamelen, verwerken en ver handelen steun te verlenen aan ker kelijke en sociaal-charitatieve in stellingen. De heer Laken benadruk te het belang van deze steun. „Ons devies is: „Colligite fragmenta ne pereat" verzamelt de brokstuk ken, opdat niets verloren ga". Hulde voor „de LOP-motor". Heel speciaal belichtte de heer Laken bij zijn dankwoorden tot hen, die medewerking verleenden aan het LOP, degene op wie de afdeling

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4