^eC^ldócSou/tont win! jemmwirtm! PARTICULIER CONTACT MET MINISTER NASUTION Groot getal verdrinkingen in het afgelopen weekend Boycot van Curasao? SOEKARNO HAALT ER EEN STREEP DOOR van deze overtuiging M Verzoek van Indonesische Katholieken Geen blijde gebeurtenis in Brussel BESTUURSTER OP SLAG DOOD, DRIE INZITTENDEN GEWOND De kwestie Zuid-Tyrol Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 26 JUNI 1961 51ste JAARGANG No. 15356 Met Soekarno valt niet te praten Telet 2 0 9 3 5 Red 2001 5, 25594 Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00 a.) Giro 10 30 03 Abonn f 0,59 p. w., I 2,55 p. mnd. f 7,50 p. kw.. Franco p.p. f 8.- Adv 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 doen wij een beroep op de katholie ken in het algemeen en op de katho- Verscheidene Nederlanders hebben onlangs particulier contact gezocht lieken in Nederland in het bijzonder met de Indonesische ministers, die in het spoor van Soekarno de wereld om elke gelegenheid te baat te ne- rondreizen. Sinds Djakarta de betrekkingen met Nederland heeft verbroken men die er toe kan bijdragen, 'n juist en zelfs tot de hoogst ongebruikelijke stap is overgegaan om Engeland niet begrip te kweken van eikaars stand- te aanvaarden als waarnemer van de Nederlandse belangen, is elk contact punten en om elke gelegenheid aan met Indonesische autoriteiten onmogelijk tenzij door middel van particulie- te grijpen om hen die afgedwaald ren. Zo hebben de Nijmeegse hoogleraar prof. F. Duynstee en de oud- zijn de juiste weg te wijzen. Unilever-president dr. Rijkens besprekingen gevoerd onder meer met Na- sution. Deze besprekingen werden wel gehouden met voorkennis van de Nederlandse regering maar niet met haar instemming. In een gelijktijdig verzonden rond- President Soekarno heeft die onofficiële besprekingen voorlopig afgesne- schrijven aan de katholieken in Ne- den door in Tokio te verklaren, dat Indonesië alleen dan bereid is, met herland zet de heer Kasimo o.a. uit- Nederland over Nieuw-Guinea bilaterale besprekingen te openen, als de ®en: -«Een van onze Indonesische lei- Nederlanders zich tevoren bereid verklaren, de soevereiniteit over West- ^ers, de minister voor de nationale Nieuw-Guinea over te dragen aan Indonesië. veiligheid, generaal A. H. Nasution, Indien - aldus Soekarno - de Nederlanders in hun tegenwoordige houding brengt thans een bezoek aan Euro- volharden, zal de Indonesische regering geen andere keuze hebben dan Pa- D* geloof dat het geen kwaad zou haar gedragslijn te blijven volgen, namelijk zich in alle opzichten tegenover indien leiders van de ka de Nederlanders te stellen - politiek, economisch en, indien nodig, ook tholieken in Nederland zouden kun- militair. nen besluiten hem op zijn Europese reis te ontmoeten. Ik veroorloof mij zelfs er bij u op aan te dringen po gingen te doen voor dergelijke ont moetingen, die u en hem in staat zullen stellen van hart tot hart te PROF. DUYNSTEE BIJ NASUTION zigheid van dipiomatieke betrekkin- spreken over het probleem waar- gen tussen de republiek Indonesië mee ons beider volken in het alge- In verband met een aantal tegen- en het voninwjii. Her Npdprlandpn meen en onze beide katholieke ge- strijdige persberkhten hoeft prof. sluit geenszins de mogelijkheid uit meenschappen in het bijzonder, thans mr. F.- Duynstee het ANP het vol- van gezonde op individuele basis, te worden geconfronteerd, gende meegedeeld: houden gedachtenwisselingen, die „Ik wil nogmaals nadrukkelijk mogelijk een juist begrip van de si- Prof. mr. F. Duynstee heeft ver- vaststellen, dat generaal Nasution in tuatie kunnen teweegbrengen bij klaard. dat de wens van zijn geloofs- het gesprek, dat vrijdag te Parijs ge- hen, die afgedwaald zijn van de wa- genoten in Indonesië voor hem me- voerd werd, op geen enkele wijze re idealen. Dergelijke gedachtenwis- de aanleiding is geweest tot zijn ont- en op geen enkel punt de juridische selingen zouden er toe kunnen bij- moeting met Nasution te Parijs, of politieke aanspraken van Indone- FRANCOIS VILLON IN UTRECHT N.V. Tabaksfabriek Gruno Nijkerk (Advertentie) sië op Nieuw-Guinea heeft prijsge geven. Aan Indonesische zijde is dui delijk gesteld, dat Indonesië nog steeds staat op de aansluiting van Nieuw-Guinea bij Indonesië. Men vraagt echter toegang tot de Papoea- bevolking teneinde deze te overtui gen van het belang dat door aan sluiting bij Indonesië gediend is." Nasution had nl. gezegd, dat als vol gens het Nederlandse standpunt de Papoea's in vrijheid moeten beslui- Het aantal verdrinkingsgevallen in 13-jarige Th. Tromp, beiden afkom- ten, welke richting zij uit willen, zij het afgelopen weekend is zeer groot, stig uit Bergen. Zij zijn in een rnui ook kennis moeten nemen van de Behoudens in het geval van 'n land- terechtgekomen en de zee ingesleurd. mogelijkheden, welke aansluiting bij bouwer uit Uithoorn is dit te wijten Het stoffelijke overschot van P. de Indonesië biedt. Hij had 't voorstel aan de warmte, die velen verlokte Waard is die avond op 't strand van gedaan, een Indonesische commissie het water in te gaan of zich in de Bergen aan Zee aangespoeld; dat in Nieuw-Guinea toe te laten. buurt van het water op te houden, van zijn vriendje is nog niet gevon- den. Zondagmiddag omstreeks Van officiële zijde te Den Haag Zaterdagmiddag is de 29-jarige is in verband met deze kwestie me- landarbeider N. Kool te Uithoorn bij kwart voor drie bij de Maasbrug te degedeeld dat de Nederlandse rege- werkzaamheden met een landbouw- Roosteren de ongeveer 23-jarige J. ring van tevoren duidelijk aan Prof. tractor verdronken. Hij reed op een Pust j ens bij het zwemmen verdron- Duynstee heeft gezegd, dat het kabi- landbouwbedrijf in de Zuiderweg- net deze stap ontraadde. KATHOLIEK BEROEP meerpolder te Uithoorn met de trek ker over een aantal balken, die over een vijf meter brede sloot waren ge- ken. Het dreggen heeft totnutoe geen succes gehad. Gistermiddag is in een onbe waakt ogenblik de 4-jarige Gerard Zaterdagmiddag is de 25-jarige jongeman Crombeen uit Eindhoven bij het zwemmen in het Wilhelmina- kanaal verdronken. Zijn verloofde was bij het ongeluk aanwezig. Men heeft nog geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. Zaterdagmiddag is de 37jarige A. Koene, die met zes van zijn elf kinderen in het gemeentelijke zwem bad aan de dorpsweg in Wateringen was gaan zwemmen, verdronken. Bij het sluiten van het bad misten de kinderen hun vader. Aangezien zijn kleding nog in het badhokje hing werd onmiddellijk het bad afgezocht. Men vond de drenkeling en paste kunstmatige ademhaling toe, echter zonder resultaat. Hoe de man is ver dronken is niet bekend; in het over volle zwembad is het slachtoffer niet opgemerkt. Met een fakkel, welke door studenten-estafettelopers van Parijs naar Utrecht - pardon, „Villonville" - was gebracht, heeft de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zaterdag het vreugdevuur aan het begin van de feesten bij het 65ste lustrum van de universiteit van Utrecht ontstoken. De foto toont burgemeester De Ranitz met de fakkel op weg naar het vreugdevuur, naast hem loopt „Francois Villon", op de achtergrond de Dom. De 7-jarige A. v. Deursen uit 's-Hertogenbosch is gistermiddag omstreeks zes uur in de Oosterpias verdronken. Het meisje was in deze 12-17 meter diepe put langs de Zuid willemsvaart te water gegaan. Haar stoffelijk overschot is nog niet ge vonden. Volirens An tars" heeft de voor- legd- Door het 1>reken vaI> «n der Kuiper in de Balkenhaven te De Rijp j* balken kantelde de trekker, waarbij te water geraakt en verdronken. t SL. JK. onder het werktuig in het water -Terwijl vader zaterdagavond ?Q fnlfi' iï raotf „irVInw' terechtkwam. Het slachtoffer was 2 aan het vissen was in de Schipbeek 19 juni jl. een verklaring uitgege- ven, waarin hij o.a. zegt: „De afwe- tre(jen maanden geleden in het huwelijk ge speelden de kinderen Steenberg uit Haaksbergen langs de waterkant. Bij ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en ƒ40.. of het aller beste van 200.- en 300,-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. De vijftienjarige P. Pereboom dit spel in de buurt van de Lakmors- uit Marken is zaterdagmiddag in het brug viel de elfjarige Aleida Steen- IJsselmeer verdronken. P., die aan berg in de ter plaatse diepe beek. het zwemmen was nabij de aanleg- Zij kon niet zwemmen; haar vader dijk naar Marken, verdween voor de ogen van zijn vrienden onder wa. die fervente pogingen in het werk stelde om haar te redden, evenmin. ter. Het duurde een half uur voor- Later schoot de heer v. Veen uit En- dat zij hem op de wal konden krij- schede te hulp. Hij bracht het meisje gen. Kunstmatige ademhaling hielp op het droge. Het kind was toen ech- toen niet meer. Ten zuiden van Bergen aan ter reeds overleden. Zaterdagmiddag is de 37-jarige Zee zijn zaterdagavond twee jongens P. Doeve uit Harderwijk bij 't zwem- bij het zwemmen verdronken. Het men in het Veluwemeer nabij Har- Advertentie), zijn de 11-jarige P. de Waard en de dersluis verdronken. RIDDERDAG IN HET MALTHEZER HUIS ALPHEN AAN DEN RIJN Auto op Steekterweg tegen boom Vanmorgen om half elf is op de Steekterweg in Alphen a.d. Rijn, onge veer ter hoogte van de tuinderij P. Zwaan, een personenauto met grote snelheid tegen een boom gereden. De gevolgen waren verschikkelijk. De 58-jarige mevrouw T. Rijksen-De Keyzer uit Utrecht, was op slag dood. De wagen moest worden opengezaagd om haar eruit te krijgen. Haar schoondochter, mevrouw Rijksen-Van Eisden, leeftijd onbekend, werd in zorgwekkende toestand naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. De twee andere inzittenden, de 61-jarige mej. Vermaas, woonachtig in het rusthuis „Lindenhof" te Bilthoven, ernstig gewond en het ongeveer tweejarige dochtertje van mevrouw Rijksen-Van Eisden, dat vermoedelijk alleen een hersenschudding kreeg, werden eveneens naar genoemd zieken huis gebracht. Bij inhalen van vrachtauto Het ongeluk gebeurde, toen mevr. T. Rijksen, een met hout beladen vrachtauto inhaalde. Hoewel zij niet gehinderd werd door enig ander ver keer, raakte haar wagen door nog onopgehelderde oorzaak van de weg, ramde een boom en kwam, bijna loodrecht, tegen een tweede boom tot stilstand. Het dak was geheel van de auto afgescheurd. Door een kraan wagen van de fa. Boot werd het wrak later weggesleept. De burgemeester van Alphen, de heer Bruins Slot stelde zich aldaar persoonlijk op de hoogte van het ge beurde. In aanwezigheid van o.a. Z.KJI. prins Bernhard, Z. Em. Bernhard kardinaal Alfrink, Z.E. mgr. Josef Beltrami, pauselijk nuntius internuntius in Den Haag en vele buitenlandse autoriteiten, heeft de souvereine en militaire orde van Malta, afdeling Nederland, zaterdag in het Maltezer Huis te Utrecht haar vijftigste ridderdag ge houden. Op deze dag werden in de kapel van het huis vier ridders geïnstalleerd. Foto: De Baljuw-president, mr. Edouard baron van Voorst tot Voorst geeft de ridderslag aan v.l.n.r.: L. B. J. A. van der Schueren, mr. D. H. M. baron Speyart van Woerden, jhr. E. L. J. M. van Grotenhuis van Onstein en (voorgrond) jhr. mr. E. W. J. van Weede van Wijkveld. Het Venezolaanse verbond van arbeiders in de olieindustrie (Fed- petrol) zal, zo is zaterdag te Caracas vernomen, eventueel binnenkort stopzetting van het ölietransport van Venezuela naar Curagao gelasten. De arbeiders zou worden verboden olie aan boord van schepen naar Curagao te brengen. De bedoeling van Fedpefcrol is, druk uit te oefenen op de Nederlandse re gering, zodat zij een „vriendschappe- lijker houding" jegens de Venezo laanse regering zal gaan innemen en de zeven militairen terug zal zenden, die een tijd geleden om politiek asiel op Curacao hebben verzocht. De onderhandelingen tussen Italië en Oostenrijk over de toekomst van de Duits sprekende minderheid in Zuid-Tyrol zijn zaterdagavond afge broken. Beide partijen zijn het vol komen oneens met elkaar. De be sprekingen, die zaterdagmorgen waren begonnen, werden bijgewoond door de Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, Antonio Segni en zijn Oostenrijkse collega Bruno Kreisky. In kringen rond de afgevaardigden werd opgemerkt, dat Italië zich tot het internationale gerechtshof in Den Haag wil wenden voor een uitspraak in het geschil. De Oostenrijkers wil len, dat er een speciale internationale commissie van onderzoek naar het gebied wordt gezonden om de moei lijkheden aldaar ter plaatse te kun nen bestuderen. Hóewei het overleg is afgebroken, acht men het mogelijk, dat beide ministers elkaar later weer zullen ontmoeten om de onderhan delingen weer op gang te brengen. Segni en Kreisky hebben zaterdag morgen en zaterdagmiddag verga derd. De delegaties van beide landen zouden zaterdagavond weer bijeen komen, maar deze bijeenkomst ging niet door. Zoals bekend willen de Oostenrij kers grotere autonomie voor de Duits sprekende bevolking van Zuid- Tyrol. De opperhofmaarschalk van het Belgische hof heeft medegedeeld, dat, in tegenstelling tot hetgeen mocht worden gehoopt, in de nabije toekomst geen blijde gebeurtenis in het Belgische vorstelijke gezin kan worden verwacht. De gezondheidstoestand van ko ningin Fabiola baart geen zorgen. De vorstin zal over enkele dagen volledig hersteld zijn, aldus de be kendmaking van de opperhofmaar schalk. VOLGENS IN TOKIO ontvangen berichten zijn tengevolge van zwa re regens, die in de nacht van zon dag op maandag in het gebied van Osaka en Kioto zijn gevallen, onge veer twintig mensen omgekomen. De zware regenval veroorzaakte aardverschuivingen. Ongeveer tien duizend huizen werden beschadigd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Koeler Het KNMI deelt mede: Een on- weersstoring boven Frankrijk en een storing boven de Britse eilanden be palen thans het weersverloop in ons land. De onweersbuien in Frankrijk drongen vannacht door tot de omge ving van Parijs, maar tegen de och tend nam de onweersactiviteit weer af. Vanmiddag zullen opnieuw on weersbuien ontstaan, die ook ons land zullen binnendrijven. De storing boven de Britse eilanden vormt een centrum boven de Noordzee. De koe lere lucht aan de achterkant van deze storing zal morgen ons land bin nenstromen, hetgeen enkele buien en een daling van temperatuur tot ge volg zal hebben. ZON- EN MAANSTANDEN 27 Juni: zon op 04.21; onder 21.04; maan op 19.44; onder 03.43. H oogwaterstanden 27 Juni: v.m. 2.09; n.m. 2.38. KORRELTJE Zonder moeite geen vreugde; wie bloemen plant moet veel water dra gen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1