SOCRATES" HAD AAN VIJF TON NIET GENOEG Haarfijn requisitoir van officier besloten met eisen van 2 /2 en 2 jaar Rotterdamse jeugdbende opgerold Reg. eringspartijen vonden compromis over kinderbijslagregeling Kleuter in Alphen a. d. Rijn verdronken VRIJDAG 23 JUNI 1961 DE LEID SE COURANT PAGINA 7 K.V.P.-kring Limburg kapittelt Tweede Kamer GRIMMIGE GEZICHTEN AAN GRAF VAN VERMOORDE TAXICHAUFFEUR Op de weg van Etten naar Rucphen in Noord-Brabant is donderdagmiddag de 28-jarige heer De Rammelaere llit het Belgische Ansegem met een vrachtwagen, beladen met 15 ton aardappelen, tegen een boom gereden, vermoedelijk doordat zich een breuk heeft voorgedaan in de stuurinrichting van de wagen. De chauffeur werd op slag gedood en bleek zwaar verminkt toen hij uit de resten van de geheel vernielde wagen werd be vrijd. Zijn broer, die met een vrachtwagen achter hem reed, kon hem onmiddellijk indentificeren. Het slacht offer was gehuwd en had twee kinderen. De foto toont het wrak van de wagen tegen de boom temidden van een onstellende ravage en tonnen aardappelen. Het dagelijks bestuur van de kring Limburg van de KVP heeft aan het partijbestuur van de KVP in Den Haag, een telegram gezonden, waar in het dagelijks bestuur van de kring het herhaalde en uiter mate grote absenteïsme onder Ka merleden ten zeerste zegt te betreu ren. De kring acht dit schadelijk voor democratie en landsbelang en dringt met spoed aan op een onder zoek en zo nodig het ondernemen van stappen door het partijbestuur. Het telgram was getekend door de voorzitter J. J. H. Joosten en door secretaris J. H. Stekenberg. Nog meer bommen in Delft? Na het onschadelijk maken van de V-l in een weiland te Delft, zijn er bij de politie aldaar meldingen bin nengekomen van mensen, die plaat sen aanwijzen, waar in de oorlog bommen zouden zijn neergekomen, die niet ontploften. De politie staat enigszins gereserveerd tegenover de ze meldingen, omdat ze het vreemd vindt dat die nu pas binnenkomen. Niettemin wordt in alle gevallen een nauwgezet onderzoek ingesteld. De officier van justitie mr. Hartsuiker heeft tegen de gewezen onder directeur van de Amsterdamsche Bank T. H. wegens verduistering in dienstbetrekking en oplichting van de rembours- en industriebank een ge vangenisstraf van twee en een half jaar met aftrek geëist en tegen de Socrates-directeur, Nic. den B. wegens bedriegelijke bankbreuk en op lichting van de rembours- en industriebank twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij formuleerde deze eis na een requisitior van anderhalf uur, waarna de president de zitting tegen half vijf schorste voor beraad met de drie raadslieden, die vandaag nog aan het woord komen. Den B. en H. wilden in augustus 1959 „Socrates" aan geld helpen, aldus de officier. Het ging om een halve ton. H. schreef daartoe een fraai attest over de financiële toestand van „Socrates" en verstrekte, eveneens namens de Amsterdamsche Bank, een bankgarantie. van twee jaar en zes maanden. Den B. noemde hij een „va banque"-spe- ler. Hij kon naar de bank gaan en maar geld halen, een ongecompli ceerde avonturier. Tegen Den B. eiste hij een gevangenisstraf van twee jaar. Pleidooien. Mr. J. K. M.Mathuisen pleitte voor Den B. Hij roemt het requisitoir een trieste stoet van financiële misvat tingen. Men mag echter door de grootheid van de getallen de zaak niet als geheel door een vergrootglas zien. Zonder breuk met de A. B. zou alles in orde gekomen zijn, was ook zijn mening. Vrijspraak werd bepleit voor de bedriegelijke bankbreuk. Kan men in het tweede geval, de ƒ500.000 van de Re-Mi-bank, spreken van oplich ting? Een telefoontje had de oplos sing gebracht! Is het toch straf waardig, dan is het uiteraard met een geringe straf te corrigeren. Alles is met de 6 maanden voor arrest betaald; ik verzoek u on middellijke invrijheidstelling van mijn cliënt, aldus mr. Mathuijsen. Voor H. pleitte mr. A. Maris. Hij viel op vele detailpunten de dag vaarding aan en zei verder o.m.: Eigenwijs, ongehoorzaam, dat kan wel zijn. Maar hij heeft gewaon „kre diet-verleend" op de wijze, als hij voor de Amsterdamsche Bank be langrijk achtte. Alleen waar is: hij heeft zich niet aan zijn limiet ge houden. Heeft mr. Hoving nu twee miljoen verduisterd? Nee, hij heeft krediet gegeven van twee miljoen tegen een onderpand van twee miljoen. Ik meen dan ook onmiddellijke in vrijheidstelling voor mijn cliënt te moeten verzoeken, aldus mr. Maris. Afgewezen. Hierna repliceerde mr. Hartsuiker kort en dan trekt de rechtbank zich terug in raadkamer om te beslissen over de verzoeken om invrijheidstel ling. Daarop besliste de rechtbank afwijzend, hoewel het college niet alle punten die tot preventieve hechetnis hebben geleid meer aan wezig achten. H, vindt in zijn laatste woord, dat uit getuigen-verklaringeu alleen („maar dat is mijn geringe ervaring in strafzaken waarschijnlijk") geno- nien was wat in zijn nadeel pleitte. De uitspraak werd bepaald op Belgische premier bezocht prof. De Quay woensdag 5 „De Slokop", de bekende water molen aan de Lage Dijk bij Spaarn- dam, dreigt in verval te geraken. Daarom stellen b. en w. van de ge meente Haarlemmerliede en Spaar- newoude de raad voor, de molen te kopen voor de somma van ƒ25,-. Voor restauratie is evenwel nog ƒ8800,- nodig. Prof. De Quay te vlug voor politiemannen Het was tegen vier uur. Het ge sprek van de ministers-presidenten van België en Nederland, dr. Lefevre en prof. De Quay, was afgelopen. De premiers stapten in een auto, die op het terrein van het ministerie van Algemene Zaken gereed stond. Even later reed de auto, vergezeld van 2 andere, het Plein 1813 op en zoefde weg, richting Ypenburg. Nauwelijks waren ze uit het gezicht verdwenen, of een auto en een groep motorry- Op het vliegveld Ypenburg arriveerde donderdagochtend de Belgische ders van de politie, het, escorte van premier Le Fevre, die een kort kennismakingsbezoek aan ons land brengt, de premiers, kwamen het plein op- Zijn Nederlandse ambtsgenoot, minister president prof. J. de Quay was ter rijden waar ze al gauw bemerkten begroeting op de luchthaven aanwezig. dat ze het nakijken hadden. Beiden wisten evenwel, dat het on derpand, van de lening, die men zou verkrijgen van de„Rembours- en In- dustriebankT, niet voldoende was.; een hypotheek op huizen in Venlo wilden ze nemen. Op deze huizen rustten echter al een eerste hypo theek van ƒ650.000 eneen twee de hypotheek van 300.000 verleend door de Amsterdamsche Bank, Janboel duurde lang. Er waren waarschuwende tenden- zen; in 1957 al (onder meer waar schuwde de interne controledienst tegen een janboel in een onderdeel van de administratie), doch men heeft er niet naar geluisterd. H. genoot bij de directie van de Amsterdamsche Bank een onbeperkt vertrouwen; er hing een aureool van onkreukbaar heid om hem. In de interne controle bij de bank veranderde niets, totdat midden 1959 H. werd bevolen de So- crates-debetstanden te drukken. Ook toen gold H, nog als onkreukbaar. Pas op 12 november 1959 ontstaat wantrouwen zo vervolgde de of ficier wanneer prof. Van den Brink een onderzoek gelast naar de Socrates-kredietverlening. Tengevol ge daarvan wordt tot ontslagneming gedwongen. Het opzettelijk verzwijgen van al lerlei bijzonderheden, het camoufle ren van debetstanden en het nala ten van andere verplichtingen ver hinderden de directie een juist beeld te krijgen, hetgeen nog mede werd be- invloed door het feit, dat H. op zijn afdeling alleen de dienst uitmaakte en dat er geen gelijkverantwoorde- lijke man naast hem werd ge plaatst. Gezien de debetstanden en de zwakke vermogenspositie van Socra tes meende mr. Hartsuiker, dat bij de kredietverlening voor het Scala project (twee miljoen). H. gelden van de Amsterdamsche Bank wederrech telijk aan de bank heeft onttrokken en zich heeft toegeëigend. „Had hij hierover overleg met z'n directie ge pleegd, dan zou beslist geen toe stemming zijn gegeven." De offi cier van justitie meende dat H. niet had mogen afgaan op de oppervlak kige beweringen van de kredietne mer. Toch betalen. De tweede verduistering in dienst betrekking die aan H. ten laste is ge legd. (het betalen per chèque in Am sterdam-Noord), noemde mr. Hart suiker een wonderlijke transatctie. „Socrates had al zes miljoen schuld bij de Amsterdamsche Bank en daar om had de directie van de Amster damsche Bank een betalingsverbod aan H. gegeven". Er was zelfs een tweeledig ver bod, aldus mr. Hartsuiker, want op 12 november 1959 was hem al verbo den het project Amsterdam-Noord te financieren, omdat de directie van de Amsterdamsche Bank meende dat er geen dekking tegenover stond en van een reële belegging ook geen sprake was. Mr. Hartsuiker achtte de beide aan H. 'ten laste gelegde gevallen van verduistering in dienstbetrekking bewezen. H. belangrijker. Eerst lag het accent bij de gedra gingen van De B.", zo zei de offi cier, „maar later achtte ik H. belang rijker". „Hij gaf den B. de indruk, dat de A. B. een pot was: hij heeft het kredietwezen belachelijk ge maakt. Zijn directie bijzonder oneer lijk, bijzonder ontrouw behandeld, ja bedrogen en zijn cliënt Den B. ge holpenaan schulden". H|j eiste hiervoor tegen H. een gevangenisstraf Hoger loon in metaalsector zo goed als zeker Naar wij vernemen hebben de re gering en de Stichting van de Ar beid gisteravond overeenstemming bereikt over een regeling, die tot 1 november a.s. zal gelden in verband met eventuele loonsverhogingen in de metaalindustrie ter compensatie van huurverhoging. In grote lijnen bleek de regering accoord te gaan met dat, wat de Stichting van de Ar beid voorstaat. De overeenstemming houdt ook in dat het vrijwel zeker is dat loonsverhogingen voor de me taalindustrie zullen worden goedge keurd. P.T.T. laat vier eigen treinen lopen De Rotterdamse politie heeft een voorkomen), donkere brillen en In verband met de moeilijkheden, dezer dagen een complete jeugdbende luchtdrukpistolen, die als afschrik- die zich in de treinenloop voordoen onschadelijk gemaakt en daarmee een middel dienst moesten doen als zij door de nieuwe dienstregeling met reeks van diefstallen en inbraken werden betrapt, te korte stoptijden op verschillende tenminste vqf en twintig in ander stations, o.a. te Zwolle, en 't daar- half jaar tijd tot een oplossing Grenzeloze brutaliteit, door niet mogelijk is tijdig grote hoe- gebracht. veelheden post in en uit te laden, besloot de PTT op de trajecten Rot- Twaalf jongens van 13 tot 16 jaar, Uun brutaliteit was grenzeloos, terdam-Groningen, Amsterdam-Gro- uit een zeemans wijk in Rotterdam- eve^a„,iun een 3braait ningen en Arnhem-Groningen eigen Zuid, vormden het illustere gezel- "e Willemskade hebben zij name- treinen te laten lopen. schap dat de stad lange tijd onvei- 7^ een .staa"je geveltoerisme moe- Reeds liep er een speciale PTT- lig heeft gemaakt. De knapen ope- .verrlchten, dat levensgevaar- trein vanaf het westen van het land, reerden als volleerde misdadigers: in -1Jic geweest. Zij klommen daar zodat het aantal eigen PTT-treinen kleine groepjes, voorzien van hand- naar vierde etage, waar de be thans vier bedraagt. schoenen (om vingerafdrukken te woner de balcondeuren had laten open staan m de veronderstelling, dat zij van de straat af toch nooit te bereiken waren. Maar juist door die deuren zijn de jongens naar bin nen gekomenen zij verrichtten hun „werk" zo secuur, dat zelfs geen vingerafdruk werd gevonden. Op de oude R.K. Begraafplaats aan de Utrechtseweg in Amersfoort is donderdag onder overweldigende belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 28-jarige taxi-chauffeur W. van Yeenendaal, die in de nacht van zondag op maandag door een ontvluchte psychopaat is vermoord. Taxichauffeurs uit verschillende steden van Nederland waren naar Amers foort gekomen om een laatste groet te brengen aan hun zo dramatisch om het leven gekomen coUega. Foto: de gezichten stonden grimmig toen deze collega's bloemen op het graf van het slachtoffer strooiden. Knapen van 13-16 jaar waren volledige misdadigers Het compromis over de kinderbij slagverzekering, dat onder grote ge heimhouding, na verscheidene con ferenties tussen de vier regerings partijen, gereed is gekomen, is uit gewerkt door de staatssecr taris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, en van Financiën, mr.dr. W. H. v. d. Berge. Een belangrijke meerderheid is hiervoor in de Tweede Kamer te ver wachten, daar alleen enkele VVD- en CH-leden tot nu toe althans ernstige bezwaren blijven koesteren, aldus meldt de Tel. Het compromis komt hierop neer, dat in de eerste plaats vrouwen bo ven de 45 jaar zullen worden vrij gesteld van premiebetaling. In de tweede plaats zal er een in komensgrens komen voor de toeken ning van kinderbijslage aan zelfstan digen, welke overeenkomstig 'n glij dende schaal zal variëren van 12.000 tot ƒ20.000. Het zou dan zo worden, dat zelf standigen met een inkomen tot 12.000 van het derde kind af, kin derbijslag zouden genieten, bij een inkomen van 13.000 van het vierde kind af, bij 14.000 van het vijfde kind af, bij 15.000 van het zesde kind af en zo tot bij een inkomen van ƒ20.000 van het elfde kind af. De bijna tweejarige Leendert van Halm uit Gouda is gistermiddag in een onbewaakt ogenblik in een sloot langs de Oost Kanaalweg te Alphen aan den Rijn te water geraakt en ver dronken. De moeder van het ventje, afkom stig uit Alphen, was met haar zoon tje bij familie. Het kind heeft in en kele ogenblikken kans gezien om zich aan het wakend oog van de moeder te onttrekken. Nadat men het kind vrij spoedig gevonden had in de sloot paste men geruime tijd kunstmatige ademhaling toe. De levensgeesten bleken evenwel reeds te zijn gewe ken. Bij een hoger inkomen dan 20.000 krijgen zelfstandigen geen kinder bijslag meer. Het verzet bij enige liberalen en CH-afgevaardigden is vooral gericht tegen de hoogte van het inkomen, waarbij kinderbijslag wordt gegeven. Zij zouden wel te vinden zijn voor een maximum inkomen van 8000 voor de kinderbijslagverzekering, maar de gehele KVP-fractie zou hier voor beslist geen medewerking wil len verlenen. In parlementaire kringen verluidt, dat het aanhangige wetsontwerp, dat nog van het laatste kabinet-Drees af komstig is, de volgende week zal worden ingetrokken na het te hou den debat, waarin de verschillende standpunten tot uiting zullen komen. Daarna komt dan het compromis voorstel na het zomerreces aan bod. Politie is Duitsers met gestolen cheques op het spoor De centrale recherche van de Am sterdamse Politie is de twee jeug dige Duitsers, die vorige week in Amsterdam goederen kochten en met gestolen cheques betaalden, op het spoor. Ze bevinden zich in Neder land of zijn wellicht inmiddels naar België uitgeweken. Het blijkt, dat zich in hun gezelschap een meisje bevindt. Het is de 20-jarige Sigrid T. De beide jongens zijn de 22-jari- ge Lutz W. en de 23-jarige ZimterF. Ze zijn allen afkomstig uit Berlijn- Charlottenburg. Het drietal heeft 2 chèqueboekjes ten name van de fir ma A. Wessel uit Düsseldorf-Eller gestolen. De chèques kunnen wor den betrokken op de Kries Sparkas- se te Düsseldorf. Bij een controle in het Amster damse hotel waar de jonge Duitsers hebben gelogeerd, heeft de politie gisteren enkele doosjes, waarin ge stolen juwelen waren verpakt, en 'n bos brandkastsleutels gevonden. Via Interpol heeft men vernomen, dat deze voorwerpen in Düsseldorf thuis horen, waarna de Duitse politie te vens de namen van de jonge Duit sers kon verstrekken. Voorkeur voor champagne. De totale buit in de bijna twintig maanden is enkele duizenden gul dens geweest. In een bakkerswin kel werd o.m. 500 gulden gestolen, een zaa'k van elektrische apparaten raakte enkele draagbare radiootjes en 200 gulden kwijt, in woningen en kantoren werd Nederlands geld, bui tenlandse valuta en spaarbussen ge vonden, en voorts hadden de heren een grote belangstelling voor fruit, chocolade, sigaretten, sigaren, boe ken en drank, vooral voor drank, bij voorkeur champagne Stomdronken. Een inbraak op de Willemskade is hen uiteindeik noodlottig gewor den. Omwonenden zagen hen schar relen op het dak en waarschuwden de politie. Maar toen die kwam, wa ren de knapen alweer verdwenen. Rechercheurs troffen hen tenslotte aan in het vooronder van een heen- en-weer-bootje, stomdronken. Een van de jongens had nog een sherry fles in de ene en een glas in de andere hand. Vrijwel allen waren in het bezit van inbrekersattributen en veel geld. De volgende morgen be kende één knaap op het hoofdbu reau een aantal inbraken en toen gingen ook de anderen, die hardnek kig hadden ontkend, door de knieën. Overmoedig. Op de avond van hun arrestatie bleken de jongens te hebben inge broken in een kantoor in de Maas straat. Daar vonden zij een grote hoeveelheid drank, die hen zo over moedig maakte, dat zij later via een regenpijp, een brandladder, een dak goot en een muurrichel naar het dak klommen van een huis van vier etages. Juist toen zij vandaar een wo ning wilden binnendringen flitste vlakbij een licht aan en moesten de knapen weer langs dezelfde weg naar de begane grond vluchten. Om van de schrik te bekomen heb ben zij toen maar in het kantoor hun bacchanaal voortgezet. .,A

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7