CHROESJTSJEF LUIDT DE KLOK OVER BERLIJN Westen heeft geen recht in Berlijn Processen tegen Katholieken in Hongarije HET PROCES DER VALSE FRANCS EN IDENTITEITSBEWIJZEN Strijdlustige Chroesjtsjef Nog dit jaar vredesverdrag met Oost-Duitsland Zenuwenoorlog „Algerijnse affaire" dient voör de Amsterdamse rechtbank Zout wordt zoet Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 22 JUNI 1961 51ste JAARGANG No. 15353 Chroesjtsjef werkt op de zenuwen Telet 2 0 9 3 5 Bed 20015, 25594 Advert 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 O.) Giro 10 30 03 Abonn f 0,59 p. w., f 2,55 p mnd. 7,50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-' Adv 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 Op een gisteren in het Kremlin te Moskou gehouden grote bijeenkomst ter herdenking van het feit, dat het woensdag 20 jaar geleden was, dat Duitsland de aanval op de Sowjet-Unie begon, hebben Chroesjtsjef, Mali- nofski en Tsjoekof het woord gevoerd. Chroesjtsjef kondigde aan, dat de Sowjet-Unie vóór het einde van dit jaar een vredesverdrag met Oost-Duitsland zal tekenen. „Er moet zo spoedig mogelijk een vredesverdrag met Duitsland komen. De Sowjet-Unie en andere vredelievende staten zullen aan het einde van dit jaar een vredesverdrag met de Duitse democratische republiek sluiten", aldus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef zei ook: „Wanneer de VS de kernwapenproeven hervatten, zal de Sowjet-Unie dat ook doen. Wij hebben zo enige kernwapens gereed liggen, die op beproeving wachten. Wanneer het tot nieuwe kernwapen proeven zou komen, zou de verantwoordelijkheid hiervoor geheel bij het westen liggen". Hij voegde hieraan toe: „De Sowjet-Unie houdt vast aan haar voorstel om het vraagstuk der kernwapenproeven op te lossen in het kader van een algemene ontwapeningsovereenkomst. We zullen het recente Ameri kaanse memorandum over dit onderwerp beantwoorden, doch wij zullen in niets afwijken van ons bekende standpunt". eenheden in een staat van grotere waakzaamheid te brengen, 't Wordt ook mogelijk geacht, dat zekere her groeperingen zullen worden uitge voerd, om de operationele doelma tigheid van deze eenheden te ver groten. Het Britse dagblad „The Guardi an" is van mening, dat Ohroesjtsjefs verklaringen over Berlijn ten dele bluf en ten dele ernstig gemeend zijn. Indien de Sowjet-Unie haar eigen oplossing voor Berlijn dit jaar aan het Westen oplegt en indien de kernwapenproeven ongeveer tezelf dertijd hervat worden, zoals thans mogelijk schijnt, zal de wereld dich ter bij de oorlog zijn dan sedert lang het geval is geweest, aldus het li berale blad. In Washington acht men Chroesj tsjef s verklaring, dat Rusland nog dit jaar een vredesverdrag met O. Duitsland zal sluiten, buitengewoon ernstig. De mening van regerings functionarissen, dat Oost en West nu misschien voor de zwaarste proef sinds het einde van de oorlog ko men te staan, is hierdoor versterkt. De functionarissen lieten echter dui delijk uitkomen, dat de V.S. vastbe sloten zijn om al hun verplichtingen ten opzichte van Berlijn na te ko men. ONTWAPENING Indien het Westen instemt met al gemene en volledige ontwapening, is de Sowjet-Unie bereid tot het aan vaarden van alle controlemaatrege len. Wij zijn, zo nodig, morgen nog bereid een overeenkomst te onder tekenen betreffende algemene en volledige ontwapening onder het meest strikte internationale toezicht, maar de Sowjet-Unie zal niet in stemmen met controle zonder ont wapening". De premier vervolgde: „Het Wes ten heeft onze oproep tot wedijver op het gebied van materiële en gees telijke voortbrenging beantwoord met uitbreiding van zijn strijdkrach ten en verhoging van zijn militaire uitgaven. Met het oog hierop zal de Sowjet- Unie mogelijk gedwongen zijn haar militaire uitgaven eveneens te ver groten, teneinde onze weermacht te versterken en te verbeteren". MALINOFSKI HAD GEEN NIEUWS De Russische minister van lands verdediging Malinofski had niet veel nieuws te vertellen. De minister achtte het Westen verantwoordelijk voor het feit dat er, zestien jaar na het beëindigen van de oorlog, nog steeds geen vre desverdrag met Duitsland is geslo ten. „Doch er moet en zal een vre desverdrag komen, met alle gevol gen van dien", verklaarde hij. Deze woorden werden met een langdurig applaus begroet. HET WESTEN HEEFT GEEN RECHT OP BERLIJN De volgende spreker was maar schalk Tsjoekof, gewezen bevelheb ber van de Sowjet-Russische troepen in Oost-Duitsland. Tsjoekof zei o.a. „Het feit blijft bestaan dat zich aan het einde van de tweede wereldoorlog in een ge bied rondom Berlijn met een straal van honderd kilometer geen Ame rikaanse, Britse of Franse militairen bevonden, met uitzondering van door ons bevrijde krijgsgevangenen. Met het oog hierop kan worden gezegd dat de aanspraken van rege ringskringen in de V.S., Engeland en Frankrijk op speciale rechten voor hun landen in Berlijn geheel ongegrond zijn. Berlijn werd niet door de geallieerden veroverd. Wij hebben de Westerse mogend heden in Berlijn toegelaten op grond van het bepaalde in de overeen komst van Jalta en ter vervulling van de voorwaarden der Duitse ca pitulatie. Na de vervulling van deze voorwaarden had de bezet ling van Berlijn reeds lang geleden geëindigd moeten zijn. In Britse kringen was men woens dagavond van mening, dat de ver klaring van Chroesjtsjef, dat de Sowjet-Unie aan het eind van dit jaar een vredesverdrag met Oost- Duitsland zal tekenen, moet worden beschouwd als de jongste zet in zijn streven om de zenuwenoorlog over Berlijn gaande te houden. Chroesjtsjef heeft tevoren gezegd, dat het sluiten van een dergelijk vredesverdrag het einde zou beteke nen van de westelijke bezettings rechten in Berlijn en van het recht van het Westen op toegang tot Ber lijn. Men verwacht te Londen, dat Chroesjtsjef het vraagstuk Berlijn de gehele zomer levendig zal hou den, door er telkens weer op terug te komen De Westelijke mogendheden zou den, naar te Londen van gewoonlijk welingelichte zijde wordt vernomen, thans overwegen, bepaalde Navo- Godsdienstonderricht is gevaarlijk Het proces tegen de 9 priesters en drie leken te Boedapest, dat maan dag geëindigd is, is er slechts een uit de reeks van processen tegen de katholieken. Aan deze rechtszaken wordt geen enkele ruchtbaarheid ge geven. Ook het laatste proces te Boe dapest is niet in de Hongaarse kran ten vermeld, noch in de binnenland se uitzendingen van Radio-Boeda- pest. De bevolking heeft haar inlich tingen van de buitenlandse zenders uit het Westen. Uit de beschuldiging van de open bare aanklager blijkt, dat de pries ters en leken zich schuldig gemaakt hebben aan „beïnvloeding van de jeugd, die zij vergiftigd hebben", 't Staat vast, gezien ook de werkwijze en het gedrag der priesters, dat zij alleen godsdienstonderwijs aan de jeugd hebben gegeven. Dat zij daar bij het verlangen hebben te kennen gegeven dat de communistische re geringsvorm eens zou veranderen, is vanzelfsprekend voor een katholiek priester. Terecht heeft de verdedi ging dan ook gewezen op het feit, dat geen enkele poging tot revolu tie ondernomen is en dat de wens ertoe volgens een uitspraak van het Hoge Gerechtshof van 1951 niet zo zwaar gestraft mag worden. De buitenlandse contacten, waar van in het proces sprake geweest is, konden alleen bestaan hebben in 'n contact met het internationale Ma- ria-Legioen te Dublin. Maar zelfs dat contact was onmogelijk. Bij dit proces valt weer op, dat allen op één na bekend hebben. Dit wijst op een behandeling vooraf, zo als in de meeste communistische pro cessen. Het fèit, dat één der beklaag de zich niets uit het proces kon her inneren, wijst in die richting. Opmerkelijk is, dat de openbare aanklager de „vredespriesters" tegen wie het verzet van de katholieken Door het Russische Kirov ballet is in de koninklijke opera in Londen een speciale ontvangst gehouden. Tot grote verrassing waren ook prinses Margaret en haar echtgenoot, de heer Antony Armstrong Jones van de partij. Prinses Margaret, die haar eerste kindje verwacht, droeg een lila satijnen japon. Terwijl zij van een stukje ijstaart genoot, onderhield de prinses zich met haar echtgenoot lange tijd ongedwongen met de kunste naars. sterk gericht is, „onze" priesters ge- ken deze priesters voor verraders noemd heeft. Het weegt zwaar, dat houden, zoals in de akte van be de gearresteerde geestelijken en le- schuldiging staat. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Ook om mee te nemen (Advertentie). Gisteren heeft de Amsterdamse Rechtbank een begin gemaakt met het proces tegen de 50-jarige Griek Michel R. en de 46-jarige Amsterdamse dagbladstenograaf Salomon S., beiden reeds bijna een jaar in voorarrest, inzake de een jaar geleden nogal veel stof op waaiende kwestie der valse francsbiljetten en identiteitsbewijzen voor de Algerijnse vrijheidsstrijders, de FLN. Beide verdachten zijn fervente kopstukken van de pro-communistische Vierde Internatio nale, Trotzkiïstische organisatie, die fel anti-Moskou is. Er was zeer veel belangstelling voor deze zaak, zowel binnen als buiten de rechtszaal. Er was een zeer strenge controle; in wezen is het n.l. een politiek proces en in verzetspolitiek kunnen middelen worden gebruikt, die extra bewaking en extra voorzichtigheid noodzakelijk maken. Op de Prinsengracht werd druk gedemonstreerd door met de ver dachten sympathiserende elementen, doch deze werden meestal met zachte drang door de politie verwijderd. Voor de zitting moesten de muren van het gerechtsgebouw van een flink aantal aanplak biljetten worden ontdaan. Vele belangstellenden bevolkten de publieke tribune, onder meer de echtgenoten van beide verdachten (R. is getrouwd met een dochter van een gewezen Griekse minister). Wie de zaal in wilde, moest zich behoorlijk kunnen legitimeren, de tribunebezoekers werden zelfs gefouilleerd. Ook de bekende drukker-publicist Joop Zwart uit Amstelveen, een bekende figuur uit het binnenlandse verzet 1940-1945, bevond zich op de publieke tribune^ 1 nen te Haarlem, een bekende druk- V eraedlging Viel kerij van bankbiljetten, en de heer H. Hompe uit Amstelveen, die wordt dagvaarding aan gedoodverfd als de man, die de zaak destijds bij de politie heeft aange- Nadat op de gebruikelijke wijze de bracht. Daarom zijn voor diens vei- identiteit van de verdachten was Ugheid speciale maatregelen getrof- vastgesteld, deed mr. J. H. Smeets, fen; bij was we] in het gerechtsge- de verdediger van Sal. S., een aan- bouw aanwezig, doch werd in een val op de dagvaarding, die hij op afzonderlijke kamer door de politie formeel-juridische gronden nietig bewaakt. Voor het verhoor van de verklaarde. De beweringen van de Griek, die geen Nederlands spreekt, Officier van Justitie, mr. H. E. van a^ schijnt hij het wel min of meer te Renesse, noemde mr. Smeets vaag verstaan, moest de hulp worden in- en onbepaald en voor een deel zelfs geroepen van een tolk. tegenstrijdig. Ook verdachte S zelf Mr Q j p Cammelbeeck uit Eind. krijgt te dezer zake het woord. j hoven, die de politieke achtergrond geeft toe dat hij __zijn Algerijnse van de affaire m0et belichten, dien- vrienden met de Haarlemse chemi- .-V v i- i de ter zitting een hele lijst van Be graaf O., die in Osnabruck (Dtl.) ter tujgen décharge in, waarover de zake van de vervaardiging van valse ,„q1 „rQt ,,oram„^prH francsbiljetten een gevangenisstraf scheen. Er kwamen meest buitenlan- van 2Vs jaar uitzit, m contact heeft derg y0 onder méere een aan. gebracht, maar hij ontkent dat de w T.*<f»rh««fe Griek daarvan af wist. Ook hij ziet veel tegenstrijdigheden in de dag vaarding. De Officier van Justitie refereert zich échter aan het oordeel van de rechtbank, die daarop in de raadka mer gaat. Ruim vijf kwartier duurt dat beraad, doch de rechtbank ziet geen reden tot nietigverklaring van de dagvaardig te besluiten. tal leden van het Britse Lagerhuis. Na de eerste schermutselingen tus sen rechters en verdediging werd de zitting verdaagd tot 's middags half drie. DE MIDDAGZITTING Premier Nikita Chroesjtsjef heeft in het Kremlin een massabijeenkomst toegesproken ter herdenking van de Duitse inval 20 jaar geleden. Hij was gekleed in het uniform van luitenant-generaal en droeg vele onderschei dingen. Tijdens zijn rede had de Russische staatsman wederom kritiek op het westen. Nadat president Heintz de ge schorste zitting om klokslag half drie had heropend, verzocht verdach- De getuigen. te R. een verklaring te mogen voor lezen met zijn bezwaren tegen de Het Openbaar Ministerie heeft een dagvaarding. De president besliste, aantal getuigen gedagvaard, waar- dat R. daartoe in zijn laatste woord onder als voornaamsten ir. K. E. R. de gelegenheid zal krijgen, waarop Buyn, een scheikundige i uit Heem- mr. Worst, de verdediger van R., de stede en werkzaam op hét laborato- tekst van de verklaring aan de recht- rium van de fa. Joh. Enschedé Zo- bank overlegt. Ter sprake kwam vervolgens de medeplichtigheid van R. en S. aan het vervalsen van identiteitskaarten ten behoeve van in Frankrijk ver blijvende FLN-leden. R. sprong en kele malen op om te protesteren te gen een paar zinsneden in de Franse processen-verbaal. „Ze zijn geen Fransen, maar Algerijnen" en „dat was terwille van de Algerijnse over winning", klonk het, wanneer de bekentenis van een FLN-lid, die een vals persoonsbewijs had, ter sprake kwam. R. werd verzocht niet te in terrumperen. Als eerste getuige verscheen de scheikundige ir. Buyn voor het ge- tuigenhekje, die een onderzoek heeft ingesteld naar de echtheid van de in Frankrijk in beslag genomen identi- teisbewijzen en waaruit hem de vals heid is gebleken. Het meest ken merkende was, dat het twee op elkaar geplakte kaarten waren, waar het watermerk was ingedrukt. Voorts waren er afwijkingen in het rand- ornament. De Haarlemse chemigraaf O. die in Osnabrück wegens valse munterij werd veroordeeld tot 2 A jaar, heeft blijkens een Duits pro ces-verbaal verklaard, dat hij de cli chés maakte, de persoonsbewijzen in opdracht van „Michel" in zijn ga rage in Haarlem heeft gedrukt en aan een Belg of Fransman „Pierre" heeft afgedragen. President: „Bent u ook bekend als Michel, verdachte R.?" Verdachte R.: „ja". President: „En wordt u ook wel Pablo en Gabriël genoemd?" Verdachte R.: „Inderdaad, ik was door allerlei dictatoriale systemen m'n leven lang gedwongen onder al lerlei schuilnamen te leven". Uit het hele gedrag van de ver dachten, die tot nu toe bij alles op hun qui vive zijn, kan blijken dat zij een vlotte verloop van dit (voor lopig) vierdaagse proces niet appre ciëren. Ook blijkt uit hun reacties dat zij de openhartigheid van O te genover de politie niet op. prijs stel len. Verdachte S. bracht dat zelfs on der woorden: „Ik ga liever heel lang de gevangenis in, dan dat ik in de zaak van de Algerijnse vrijheids strijd een ander zou belasten. Maar wat O. heeft verklaard is door en door leugenachtig. Hij wil er alleen maar mijn vriend R. mee belasten. De contacten zijn via mij gelopen, ik was de verbindingsman met de Al gerijnse vrienden en niet R. Ik heb ook het geld van de Algerijnse vrien den voor de persoonsbewijzen ont vangen en dat was niet van R." zo merkt S. op. R. trachtte vervolgens weer zijn lijvige verhaal voor te lezen, doch de president wees hem er op dat het nu alleen om de feiten van de ten- laste gelegde valsheid in geschrifte gaat, waarop R. de rechtbank zijn beslist niet vleiende zienswijze gaf over de wat hij noemt, tegenstrijdige verklaringen van O. (Vervolg op pag. 4). President Kennedy heeft woens dag door een druk-op-de-knop in zijn bureau in het Witte Huis de eerste fabriek voor het maken van zoet uit zout water in de VS in be weging gesteld. Deze ligt in Free- port, Texas, ongeveer 2.400 km. van Washington. De president verklaarde bij deze gelegenheid, dat de V.S. de gege vens, die over het ontzouten van zeewater worden verkregen, aan alle landen ter beschikking zullen stel len. Volgens hem is het reeds vóór 1970 mogelijk tegen een redelijke prijs drinkwater, gemaakt uit zee water, te leveren. Het in werking stellen van deze fabriek is een be langrijke stap in de richting van de verwerkelijking van een zeer oude droom van de mens, aldus de presi dent. ZOEKT U EEN gouden ring voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Veranderlijke bewolking De Bilt, donderdag 10 uur. Het KN MI deelt mede: Een groot gebied van hoge druk, dat al enkele dagen ook in onze om geving aanwezig is, neemt langzaam in betekenis af. De invloed van zwakke storingen, die langs de noor delijke rand van dit hogedrukgebied bewegen, breidt zich meer en meer tot het Noordzeegebied uit. In ver band hiermede verliest het weer zijn overwegend zonnige karakter. Er zullen perioden met veel bewolking zijn en er kan ook op enkele plaat sen een weinig regen vallen. Door dat op het noordelijk deel van de Oceaan de luchtdruk verder stijgt, zullen in onze omgeving westelijke winden overheersen. De temperatuur blijft dientengevolge iets beneden normaal, ZON- EN MAANSTANDEN 23 Juni: zon op 04.20; onder 21.04; maan op 14.57; onder 01.35. H oogwaterstanden 23 Juni: v.m. 10.42; n.m. 11.14. KORRELTJE Ware leiders commanderen niet „Vooruit", maar „Kom mee".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1