S)e £etctoe(Boti/tci/nL K0MPL0T TEGEN REGERING IN LEOPOLDSTAD? Moboetoe beschuldigt een (niet genoemde) ambassade Kennedy's toestand Overstromingen in Oost-Duitsland De opstand Bretonse boeren bezetten in Angola steden in Bretagne Algerijns blijft terrorisme aktief Nieuwe Amerikaanse satelliet Familiedrama in Anwerpen Lord Home over Berlijn Zeeliedenstaking in Amerika 40-Jarig feest C. P. de Heiden ZATERDAG 17 JUNI 1961 51ste JAARGANG No. 15349 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Opmars van Bretonse boeren Telel 2 0 9 3 5 R*d 20015, 25594 Advert. 8 0 8 8 6 Klachten Dworgln» 3 3 8 3 9 lassen 17.30 en 19.00 n.) Giro 10 30 03 Abonn 0,59 p. w., f 235 p mnd. f 7.50 p. kw„ Franco p.p. f 8.- Adv 17 ct p. mm.. Telefoontjes 130 ARRESTATIES In Leopoldstad is een tegen de Kongolese regering gerichte samen zwering ontdekt. Een veertigtal mi litairen van Mobotoe's leger, onder wie een Belg, zijn gearresteerd. De opperbevelhebber van de Kon golese strijdkrachten .generaal Mo boetoe, heeft vrijdag een niet met name genoemde ambassade in Leo poldstad er van beschuldigd, dat zij van plan zou zijn, hem en andere Kongolese officieren op 21 juni op een cocktailparty te ontvoeren of te vergiftigen. In verband hiermee hadden valschermtroepen veertig Kongolese militairen aangehouden, die waren overgehaald aan het kom- plot mee te werken. De betrokken militairen, die al waren begonnen onrust in het leger te zaaien en de discipline te onder mijnen, waren vrijdagochtend in de garage van de ambtswoning van het hoofd van de veiligheidsdienst, Nde- ka, opgesloten, waarbij zij werden geslagen en mishandeld. Deze actie van de valschermtroe pen was voorafgegaan door veilig heidsmaatregelen in Leopoldstad. Sinds enkele dagen hadden parachu tisten stellingen in de stad ingeno men en het radiostation en de toe gang tot vele openbare gebouwen bezet. Hierover zei Moboetoe, dat de politie onvoldoende was opgetreden en dat daarom het leger had inge- President Kennedy heeft vrijdag verklaard, dat zijn plan voor hulp aan het buitenland de economisch minder ontwikkelde landen dient te helpen op eigen benen te gaan staan. Het is niet bedoeld om onde mocratische regimes te versterken, wier enige aanspraak op hulp is dat zij het alternatief zijn voor het com munisme. Volgens de president is in het ver leden op het gebied van de hulpver lening aan het buitenland te veel geld van de Amerikaanse belasting betaler verkwist of onverstandig be steed. Kennedy achtte de buitenlandse hulp een belangrijker bolwerk tegen de „bevrijdingsoorlogen" van Chroesjtsjef dan uitsluitend militai re middelen. Op krukken. De president verscheen bij deze gelegenheid voor het eerst op kruk ken in het openbaar. Hij zat toen hij zijn toespraak hield. Het Witte Huis heeft vrijdag be kendgemaakt, dat een tweede spe cialist is geraadpleegd bij de behan deling van president Kennedy, die sinds enige weken rugklachten heeft. Overigens deelde het Witte Huis mee, dat de toestand van de presi dent nog steeds vooruitgaat en dat de patiënt wellicht binnenkort ge durende korte perioden zonder kruk ken zal gaan lopen. grepen om zekere regeringsbeslui ten ten uitvoer te leggen. Volgens het Kongolese persbureau keren de stakende regeringsambte naren terug naar him werk. Op alle regeringsbureaus werd vrijdag weer gewerkt. Generaal Moboetoe wilde niets zeggen over de arrestatie van een tiental Kongolese burgers, dat vrij dagmiddag op het grasveld voor de woning van Ndeka door een groot aantal parachutisten werd bewaakt. Intussen worden de Nederlandse correspondent Sjoerd Rodermond en een Hongaarse adviseur van minis ter van buitenlandse zaken Bombo- ko, nog gevangen gehouden in Ma- kala. Volgens onbevestigde berich ten werden zij vrijdag in de residen tie van Ndeka mishandeld. EEN BOEING van de Israëli sche luchtvaartmaatschappij „El Al" is vrijdag zonder tussenlanding van New York naar Tel Aviv gevlogen, een afstand van 9.400 km. Dit is de OFFICIERSOPLEIDING IN BELGIë langste vlucht in de geschiedenis van de burgerluchtvaart. De Kongolese opperbevelhebber deelde nog mee, dat de Kongolese regering begonnen is, haar officieren in België op te laten leiden, omdat het overleg met de V.N. over de op leiding van Kongolese militairen zo traag verloopt. 35 Officieren hadden in België al een cursus op het gebied van verbindingen voltooid. Eind juni zouden 52 Kongolezen afstuderen aan een Belgische infanterieschool, terwijl nog twintig man studeert aan een militaire academie. Het overleg met de V.N. over deze kwestie duurde al drie maanden. Volgens Moboetoe wil Kongo zijn militairen niet laten oefenen door een groep Ieren, Zweden en anderen die verschillende militaire tradities hebben. De generaal zei, dat de oefe ning in handen moet zijn van één Frans sprekend land. Van VN-zijde was hierop niet di rect commentaar te krijgen. Het is bekend dat de volkerenorganisatie niet voelt voor tweezijdige akkoor den voor de opleiding van Kongolese militairen in het buitenland. Zij wil liever de militairen onder auspiciën van de VN in Kongo laten opleiden. RUSSISCHE DANS OM DE VRIJHEID Het Oostduitse kabinet is vrijdag bijeengekomen om zich te beraden over de ernstige overstromingen, die in de afgelopen twee weken 'n groot deel van het zuidwesten van Oost- Duitsland hebben geteisterd. Het ergst is de provincie Erfurt in Thüringen getroffen. In officiële kringen zegt men het waarschijnlijk te achten dat de overstromingen „rampzalige gevolgen" zullen heb ben voor de voedselproduktie op lange termijn. Thüringen is een der rijkste landbouwgebieden van Oost- Duitsland. Op grote schaal wordt thans vee van Thüringen naar ande re gebieden overgebracht, waar het veevoeder niet te lijden heeft gehad van het water. Met „spectaculaire" maatregelen gedreigd Een 7.000 man sterk „boerenleger" met 1.000 tractoren is vrijdag 't Bre tonse stadje Pontivy binnengevallen. De betogers trokken het stadje bin nen, nadat zij het met tractoren en andere versperringen van de buiten wereld hadden afgesloten en de sub prefect een ultimatum hadden over handigd, waarin met grootscheepse betogingen werd gedreigd, als de 2 boerenleiders, die in Morlaix zijn ge arresteerd, niet vrijdag om 12 uur op vrije voeten waren gesteld. In de middaguren reden de boe ren schreeuwend op hun tractoren door het stadje. Er ontstond 'n ver keerschaos. Hun ultimatum is nog niet beantwoord. De Bretonse boeren zijn in verzet tegen de regering ge komen wegens de lage aardappel prijzen en de landbouwpolitiek. Op verzoek van de prefect van het betrokken departement greep later de politie in. Zij wierp traangasgra naten naar de boeren, die intussen met hooivorken, rotte eieren en ge broken flessen tot de aanval waren overgegaan. Na tien minuten was de politie de toestand meester. Een boe renleider verzocht de menigte toen kalm te blijven. Hierna begonnen de boeren met het opruimen van de wegversperringen en in de late mid daguren was de toestand weer nor maal. De vertegenwoordigers van de boeren, die de vrijlating van de twee boerenleiders hadden geëist, dreig den echter met „spectaculaire" maat regelen als de twee vandaag (zater dag) niet op vrije voeten zouden worden gesteld. Van de zijde van het Franse mi nisterie van landbouw is intussen meegedeeld, dat men morgen op 'n kabinetsvergadering nieuwe nood maatregelen zal voorstellen om de boeren te helpen. Men wil aardap pelen van de Bretonse boeren ko pen en naar Algerië, waar 'n lang durige droogte de oogsten heeft aan getast, vervoeren. Verder wil men de kosten van het vervoer per spoor van de landbouwprodukten uit Bre tagne verlagen. Een groep Bretonse boeren heeft zaterdagmorgen een zuivelfabriek van Vannes bezet. De melkrijders konden daardoor niet vertrekken. De boeren hebben ook het stadje Guingamp in het departement Cores du Nord met vrachtauto's en tracto ren van de buitenwereld afgesneden. Voorts zijn wegversperringen ge plaatst op de hoofdweg naar Saint Brieuc. Twee functionarissen van de volks beweging voor de bevrijding /an An gola (MPLA) hebben vrijdag op 'n persconferentie in Brazzaville ge zegd, dat de MPLA, die haar hoofd kwartier in Conakry (Guinea) heeft, de leidende macht is achter de op stand in Angola. Het Portugese persbureau „Lusita- nia" heeft vrijdagavond gemeld, dat Portugese strijdkrachten donderdag het dorp Macocola in het noorden van Angola hebben bezet. Dit dorp was eerder ontruimd na verscheide ne aanvallen van opstandelingen. De opstandelingen hebben de mi litaire afdeling, die het dorp heeft bezet, tijdens de opmars herhaalde lijk aangevallen. De Russische balletdanser Rudolf Noerejef, van de balletgroep Kirof, van wie is medegedeeld, dat hij in Parijs asiel gevraagd heeft. Noerejef is in Parijs gebleven, terwijl de andere leden van het ballet doorgereisd zijn naar Londen. Ondanks bestand Jean Morin, algemeen gedelegeer de van Frankrijk in Algerië, heeft vrijdagavond op een persconferentie in Algiers verklaard, dat sedert de eenzijdige afkondiging van een be stand door Frankrijk 304 mensen „door terrorisme van de FLN (Alge rijnse Nationale Bevrijdingsfront) zijn gedood en 531 gewond. Hij deelde verder mee, dat sedert het begin van de inmiddels onder broken besprekingen in Evian meer dan 8.000 geïnterneerden en gevan genen in Algerië waren vrijgelaten en dat voor 20 juni nog 800 zullen volgen. In tien districten waren voorts maatregelen genomen om het normale verkeer van mensen en goe deren te herstellen en speciale kre dieten werden verleend om werk van algemeen en plaatselijk belang te bespoedigen. Van gewoonlijk welingelichte zij de te Parijs is vernomen, dat Mo hammedaanse opstandelingen op 5 juni in twee Franse legerkampen 10 VERKEERSONGELUK BIJ ROERMOND EIST DODE Een overzicht van de ongeluksplaats op de Rijksweg tussen Roermond en Horn, waar vrijdag een personen auto uit Vlaardingen tijdens een inhaalmanoeuvre in frontale botsing kwam met een Duitse vrachtauto uit Dusseldorp. Bij deze aanrijding kwam de 34-jarige bestuurder van de personenauto om het leven. tot 20 Franse soldaten hebben ge dood. Dit geschiedde nadat Frankrijk eenzijdig tot een staken van het vu ren was overgegaan. De opstande lingen waren door Mohammedaanse soldaten in het Franse leger binnen gelaten in de kampen. Vrijdagavond is in het centrum van Parijs, in de Rue du Faubourg Saint Honoré, een plastieken bom ontploft waardoor drie personen ern stig gewond zijn. De ontploffing ver brijzelde de ruiten van een aantal bekende winkels en zakenpanden. Ook in het centrum van Algiers is vrijdagavond een bom ontploft. Ver scheidene mensen werden gewond en een pas geopend filiaal van een Parijse bank werd zwaar beschadigd. In Saida, in het westen van Algerië, werden vier Mohammedanen ver moord. De Amerikanen hebben vrijdag avond een satelliet van 950 kilogram in een baan om de aarde gebracht. Deze satelliet, de „discoverer" 25, be schrijft een baan over de polen. De taak van de apparatuur aan boord is niet meegedeeld maar an dere „Discoverer"-satellieten zijn ge bruikt voor proeven met de camera, die bestemd is voor het toekomstige „Samos"-stelsel voor waarnemingen op aarde vanuit de ruimte. De draag- raket werd op de Vandenberg-basis in Californië gelanceerd. De grootste afstand tot de aarde is 402 kilometer, de kleinste 225 kilo meter. De eerste omwenteling om de aarde heeft één uur en een-en-dertig minuten geduurd. Een familiedrama in een Neder lands gezin in Antwerpen heeft het leven gekost aan een 20-jarige moe der van twee kinderen. Vrijdagoch tend werden de buren van het gezin gealarmeerd door een sterke gas- lucht. In de woning werden de man, de 21-jarige Nederlander J. W., zijn echtgenote en twee kinderen bewus teloos aangetroffen. Voor de 20-jari- ge vrouw kon geen hulp meer ba ten. De man en de twee kinderen werden onmiddellijk naar 'n zieken huis vervoerd. De Belgische justitie is met een onderzoek begonnen naar de oorzaak van het drama. De eerste aanwijzin gen zouden gaan naar een misdadige opzet. Het gezin woonde sinds maart in Antwerpen. Het verbleef met zijn vieren in één kamer. Het kende her haaldelijk heftige twisten, als gevolg van het gedrag van de vrouw, die relaties onderhield met een andere man. Een soortgelijk feit had reeds geleid tot de verhuizing uit Kinrooi waar het gezin enige tijd heeft gewoond naar Antwerpen, nadat de man daar werk had gevonden. In een tevoren op schrift gestelde rede voor de raad voor de buiten landse betrekkingen in Chicago, die de Britse minister van buitenlandse zaken lord Home vrijdagmiddag heeft gehouden, heeft hij o.m. de kwestie-Berlijn aangeroerd. De minister zei, dat de Sowjet- (Jnie bereid schijnt te zijn de we reldvrede in gevaar te brengen om een situatie, die al vijftien jaar lang heeft bestaan, ongedaan te maken. Lord Home verklaarde, dat de reden, waarom de Russen een ver andering in Berlijn wensen, voor de hand ligt. Immers in Duitsland leg gen de communisten het af tegen de vrije gemeenschap. Een deel van het volk zag zich een stelsel opgelegd dat het vreemd is, terwijl het an dere, onder een regering naar eigen keuze, het pad der vrijheid heeft ge volgd. Het resultaat is, dat elk jaar een kwart miljoen Oost-Duitsland verlaten; zij stemmen met hun voe ten omdat hun elke andere methode om uitdrukking aan hun wil te ge ven, is ontzegd. Kennelijk wordt dus de wereld vrede in gevaar gebracht alleen om dat de Oostduitse marionettenrege ring zich niet staande kan houden of zelfs haar volk niet in het land kan houden tenzij het IJzeren Gordijn nog steviger gesloten wordt gehou den rondom het vrije Berlijn en de Oostduitse grenzen. De staking van 80.000 Amerikaan se koopvaardij-officieren en ander varend personeel is te middernacht een feit geworden, nadat de onder handelingen tussen de vakbonden en rederijen zijn mislukt. Zeven vakbonden nemen aan de staking deel. De stakers eisen een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, die ook moet gelden voor het personeel van Amerikaanse, onder goedkope vlag varende koopvaardij schepen. Dit is de eerste zeeliedenstaking sinds 1955. Buitenlandse schepen zullen er geen hinder van ondervin den. Men verwacht dat de staking geen onmiddellijke economische gevolgen zal hebben. Buitenlandse schepen verzorgen meer dan negentig pro cent van Amerika's handel over zee en de olie-industrie deelde mee dat er op het ogenblik ruime voorraden zijn. Hoofd administratie N.V. De Leidsche Courant De heer C. P. de Heiden, Tessel- schadestraat 3 te Leiden, herdenkt op woensdag 21 juni de dag, dat hij 40 jaar geleden op de administratie van de N.V. „De Leidsche Courant" zijn intrede deed. De eigenlijke dag is dinsdag 20 juni, maar omdat het zo beter uit kwam, is de herdenking verscho ven naar woensdag. De jubilaris, die reeds vele ja ren hoofd is van de administratie, zal 's morgens in het bedrijf in „be sloten" zitting gehuldigd worden. Aan al degenen, die de feesteling en zijn echtgenote willen gelukwen sen, wordt daartoe gaarne gelegen heid gegeven woensdag van 3 tot 5 uur, Tesselschadestraat 3, Leiden. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Minder bestendig De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Ons land bevindt zich aan de rand van een hogedrukgebied, dat- zich van de Azoren via Frankrijk tot in Midden-Europa uitstrekt. Bij IJsland ligt een diepe depressie, die op de Oceaan en de Noordzee een krach tige zuidwestelijke tot westelijke luchtstroming veroorzaak. De zuid westelijke winden voeren zachte maar vochtige lucht naar onze om geving. Door de toenemende voch tigheid van de lucht komen hierin geleidelijk meer wolken voor. Het koufront van de depressie bracht wat regen in Ierland en Schotland. Een storing, die langs het front beweegt en die vanmorgen nog op de Oceaan ten westen van Ierland lag, kon zon dag de Noordzee bereiken Het kou front kan later op de dag ons land naderen, waardoor de kans op wat regen of motregen dan van 't wes ten uit toeneemt Het weer wordt dus minder bestendig. ZON- EN MAANSTANDEN 18 Juni: zon op 04.19; onder 21.03; maan op 09.30; onder 19 Juni: zon op 04.19; onder 21.03; maan op 10.33; onder 00.03. H oogivaterstanden 18 Juni: v.m. 6.28; n.m. 6.50. 19 Juni: v.m. 7.05; n.m. 7.28. KORRELTJE Beleefdheid kost niets, maar on beleefdheid kan U duur te staan ko men.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1