VE IMA/VKFlWPt# 7.95 Reuzen aronskelk in Hortus staat thans in bloei DAMES BLOUSE Onder invloed fietsers aangereden Een Tsjechische zuster kan 5000 kronen bonus krijgen als zij uit klooster treedt r DONDERDAG 15 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Speciale verkoop met korte mouwen; wit fond met gekleurde bloem. Alle maten. NATUURLIJK BIJ.... Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZ A (Advertentie) Stijgende omzet bij Varossieau te Alphen Surinaams bedrijf floreert De omzet van Varossieau en Cie's lakfabrieken in Alphen a. d. Rijn is in de eerste vijf maanden van 1961 met ca. 17 pet. gestegen, zo heeft de directie in de jaarvergadering me degedeeld. De export naar de EEG- landen ontwikkelt zich bevredigend. De „Histor" produkten voor de „Doe het zelf"-markt verkrijgen steeds meer vaste voet. Met de National Gibson Company te New York werd een licentie-overeenkomst gesloten voor haar zeer speciale muurverf- produkten, welke onder de naam „Gold bond" in de Benelux zullen worden geïntroduceerd. Er bestaan voor de komende jaren vóór deze produkten goede verwachtingen. De dochteronderneming in Surina me, waarvan in 1961 het kapitaal wederom werd vergroot, bereikte in de eerste vijf maanden van 1961 een omzetstijging van 25 pet. ten opzich te van 1960. Hier verleende de over heid belastingvrijdom voor de duur van vijf jaar. Dit jaar worden in Suriname nieuwe bedrijfsruimten be trokken. Gezien de tot dusverre be reikte resultaten verwacht de direc tie over 1961 een bevredigend resul taat te bereiken. MIN. ZIJLSTRA VIJFMAAL VADER Zeldzame tropische plant uit Sumatra Gisteren bloeide in de Hortus botanicus te Leiden de prach tige Reuzenaronskellk. Deze tropische plant, in de natuur voorkomend in Sumatra, is hier in '56 gezaaid. Voor het eerst is nu deze plant in volle glorie en in prachtige kleuren te zien. De kelk is van een bijzon der soort rood, naar onderen uitlopend in geel. Ook vandaag was de kelk geopend en wan neer het weer gunstig blijft (d.w.z. zon) dan bestaat de kans, dat ook morgen deze Arondskelk nog bloeit, 's Mid dags zijn echter de kassen in de Hortus gesloten. De totale plant heeft een hoogte van ongeveér 80 cm. en de kelk haalt, wanneer hij ge heel geopend is, een doorsnee van ongeveer 45 cm., de wor telstok weegt ongeveer 8 kilo. Het duurt zeker twee jaar voor deze plant een tweede maal kan bloeien. De laatste keer, dat een Aronskelk in de Hortus in bloei stond, was in '56. Toen werd deze tropische plant door 6000 bezoekers be keken. Buiten Wageningen (de Landbouw Hoogeschool) komen deze Aronskelken, voor zover dit in de Hortus bekend was, in Nederland nergens voor. Deze zeldzame plant is n.l. in kas sen zeer moeilijk te behouden. In de oerwouden van Sumatra daarentegen is deze prachtige plant geen zeldzaamheid. (Foto: „De Leidse Courant"). Drie maanden cel en jaar intrekking rijbewijs geëist Voor de Rechtbank in Den Bosch stond gisteren terecht de wethouder W. S. uit Leende. Hij wordt beschul digd op Nieuwjaarsdag onder in vloed van alcohol een aanrijding te hebben veroorzaakt, waarbij twee fietsers, de heer Van E. uit Leende en diens zoontje vrij ernstig gewond werden. Det wethouder had op die dag ambtshalve tal van recepties moeten bijwonen. Gedurende zes uren had hij tien borrels gedronken zonder iets te eten. Op weg naar huis reed hij met zijn auto beide fietsers aan, ramde een paal en kwam daarna met een klap tegen een gevel tot stil stand. Hierbij vloog hij met zijn hoofd tegen een rand van het portier, waardoor hij enige tijd buiten bewust zijn was. Ter terechtzitting ontkende hij, dat hfj zodanig onder invloed was dat hij niet meer kon rijden. De officier van Justtie, mr. Moons, eiste drie maanden gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs. Mr. Hanraets uit Eindhoven, bestreed de bewijsvoering. Hij meende dat ook de fietsers min of meer schuld aan het ongeluk kunnen hebben gehad. Het zoontje van de heer E. had geen licht op zijn fiets. 29 Juni za<l vonnis worden gewezen. KARDINAAL ALFRINK ZEGENT NIEUW THUISFRONT-BUREAU IN Zaterdag 1 juli w^rdt 't pand Lin- naeuslaan 2 te Utrecht, als kantoor van Nationaal Katholiek Thuisfront en van de Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen door kardinaal Alfrink ingezegend. De plechtigheid begint 's morgens om half elf. Te Amsterdam is gisteravond 'de 70-jarige heer S. Kok bij het over steken van de Westermarkt onder de tram gekomen. Bij aankomst in het Wilhelmina-gasthuis bleek de man te zijn overleden. Het is waar, dat de zusters voor hun eigen onderhoud zorgen, doch de wijze waarop dat geschiedt is de vol gende. In het concentratieklooster, dat de vriendelijke naam draagt van „Caritashuis" en onder directe be voegdheid van de genationaliseerde Caritas staat, werken meestal rond 300 zusters. Jongeren en ouderen. De jongeren moeten werken, hetzij op het land, hetzij op fabrieken. Nu be taalt de staat de werkende zusters ongeveer 200 kronen per maand. Van dit bedrag moet iedere zuster 150 kronen aan de „Caritas" afstaan als pensiongeld. Van de overige 50 kro nen moet zU zich kleden. Maar dat niet alleen, zij moeten ook nog een bijdrage leveren in het onderhoud van de oudere zusters boven de 65 jaar. Die krijgen van de staat 190 kronen per maand, doch moeten 410 kronen pensiongeld en verpleging betalen. Daarin moeten ook bijdragen de zusters, die als kleermaakster voor de textielfabrieken werken en in een taylerstelsel tot 300 kronen per maand kunnen komen. Het vuile werk doen Vooral voor de zusters, die in spin nerijen werken en die (ofschoon van hun beroep verpleegster), het vuile werk in ziekenhuizen moeten doen, is het leven bijzonder zwaar. Omtrent de druk, waaraan de zus ters bijvoorbeeld blootstaan, krijgt men indruk bij de verkiezingen. Daar er maar één lijst bestaat en de zusters ook stemgerechtigd worden geacht, moeten zij op die ene lijst, welke hun verdrukkers steunt, stem men. Degenen, die weigerden te stem men, werden ofwel in de gevange nis gestopt ofwel in hun rantsoenen aanzienlijk en voor lange tijd bekort Een ander drukmiddel zijn de z.g. communistische vrouwencomité's, die op gezette tijden één voor één de zusters komen bewerken om hun kloosterstaat te verwisselen voor de burgerlijke staat. Zij houden niet op de zusters te overtuigen, dat „zij na- ieve en verkeerde voorstellingen na streven". Zij passen een soort her senspoeling toe, zij het met minder gewelddadige middelen. Werken onder „toezicht" van de staat en hersenspoeling Hoewel het niet mogelijk is, zelfs bij benadering het getal der klooster zusters aan te geven, dat in Tsjecho- Slowakije met heldhaftige moed hun roeping trouw blijft, mag men met reden aannemen, dat er nog enkele duizenden overgebleven zijn, beho rend tot 41 totaal uit elkaar geslagen congregaties en orden. Zij leven nu in een aantal „concentratie-kloos ters" die geleid worden door een vrouwelijke communistische direc trice; zij worden groepsgewijze ge leid door in burger geklede leden van de Volkspolitle. Het staat vast, dat slechte een ge ring aantal zusters het verleidelijke aanbod aanvaard heeft om uit te tre den, waarvoor een bedrag van 5000 kronen als bonus of smartegeld wordt geboden. Ondanks voortduren de druk houden bijna allen zich aan hun besluit, dat zij nooit vrijwillig zullen uittreden. Maar nieuwe leden kunnen sinds jaren niet meer intre den. Nadat in 1951 de deportatid van kloosterzusters was begonnen, zijn de meer dan tienduizend vrouwelijke kloosterlingen bijeengebracht in een aantal „concentratiekloosters of kam pen". Zij zijn onder toezicht van de staat gesteld en worden niet door hun oversten, maar door vrouwelijke partijleden bestuurd. Deze zusters zijn vroegere leraressen en onderwij zeressen, die uit hun beroep gehaald zijn. Dat geldt ook voor vroegere verpleegsters, van wie nog slechts een deel mag werken in gestichtan voor achterlijken, sanatoria en psy chiatrische inrichtingen voor onge- neeslijken, waarvoor geen personeel te krijgen is. Maar zeker is hun be staan allerminst, want in augustus vorig jaar werden b.v. de als ver pleegster werkende zusters van de H. Elisabeth uit de kankerkliniek te Bratislava naar Klaster pod Znievom verplaatst om te helpen bij de oogst. Zij hebben tot Kerstmis aardappelen en bieten moeten rooien. Gevangenis Wat de Tsjechische voorlichting als „clausuur" aanduidt, blijkt een vol komen gevangenis te zijn. Het bezoe ken van de zusters is nl. slechts op zaterdagmiddag en zondag toege staan. Men moet eerst een permissie tonen en kan dan beperkte tijd en onder controle met de zusters spre ken. Maar de bezoeker is tevens bij de politie geregistreerd. Minister J. Zijlstra is maandagavond voor de vijfde maal vader gewor den. In het Haagse ziekenhuis Bronovo maakte onze fotograaf dit plaatje van de gelukkige ouders met de nieuwe telg, die Sjoerd Evert genoemd is. BOORD AALMOEZENIERS PASSAGIERSSCHEPEN De volgende boordaalmoezeniers zullen met de passagiersschepen der emigranten vertrekken: Groote Beer, 17 juni naar New York: mgr. C. Bakker. Nijmegen; Rijndam, 17 juni naar Montreal: pa ter Th Maarschalkerweerd OFM, Den Haag; Seven Seas, 20 juni naar Montreal: kap. B. Rozestraten, Den Haag; Statendam, 27 juni naar New York: kap. F. Wiertz, Heerlen; Zui derkruis, 4 juli naar New York: kap. P. A. Hoekx, Tilburg; Rijndam, 11 juli naar Montreal: pater P. Mous SCJ, Den Haag. Basisoverleg ondergraven Werknemers boos op werkgevers klein metaal Klopgeest in Haarlem Sinds Tweede Pinksterdag wordt het huisgezin van de 46- jarige T. J. K. aan de Spaanse- vaartstraat in Haarlem-Noord, geplaagd door een „klopgeest". De eerste keer dat de heer K. de geluiden vernam, dacht hij dat zijn 84-jarige buurman ziek was geworden en om hulp riep. De door hem gewaarschuwde politie verschafte zich toegang tot de woning van de buurman. Deze verkeerde echter in bla kende welstand. Hij verklaar de dat hy geen signalen had gegeven. Twee dagen later hoorde de heer K. weer klop- geluiden. Hij waarschuwde een patrouillerende agent. Deze ging mee naar binnen en horde de geluiden ook. Het kloppen heeft zich daar na dagelijks tussen 's avonds tien en 's nachts vier uur her haald. De politie kwam regel matig op bezoek. Alleen als zij in burger verscheen, hoorde zij de geluiden. Uniformen schrikken het spook kennelijk af. Wanneer terug geklopt werd, bleven de signalen aan houden. Het gas- en waterleidingbe drijf hebben een onderzoek in gesteld, naar de mogelykheid, dat de geluiden zich via gas- of waterleidingbuizen versprei den. Het onderzoek leverde echter geen resultaat op. Intussen slapen de bewoners, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, onrustig. J Aetherklanken ZATERDAG 17 JUNI 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7 45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.45 Water standen. 9.40 Radio Rallye 1961.10.05 V. d. kleuters. 10.20 Radio Rallye '61. 10.25 Kamermuz. 10.55 Radio Rallye 1961. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 11.55 Radio Rallye 1961. 12.00 Mid daglok - noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12e33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Radio Ral lye 1961. 13.20 Lichte muz. 13.45 V.d. jeugd. 13.55 Radio Rallye 1961. 14.00 Verz.progr. 15.10 Frans. les. 15.30 V.d. jeugd. 16.00 Radio Rallye 1961. 16.10 Gregoriaanse zang. 16.40 Instr. octet. 17.00 Amateursprogr. 17.20 Sportact. 17.30 Metropole-ork. en solist. 18.00 Kunstkron. 18-30 Gram. 18.45 Van klanten en wanten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojan- dum. 19.30 Lichte muz. 19.50 Licht baken, lezing. 20.00 Kamerork. en sol. 21.00 U bent toch ook van de partij?, praatje. 21.10 Progr. voor va kantiegangers. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8 50 Voor de vrouw. 9.00 Gym. v. d vrouw. 9.10 Vakantietips. 9.20 Gram. 10.00 Sa men thuis, lezing. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Cabaretprogr. 10.50 Her haling programma's vorige week. 12.30 Land- en tuinb.mede. 12.33 Hammondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Vara-varia. 13.20 V.d. jeugd. 14.10 Idem. 14.45 Van de wieg tot het graf, lezing. 18.55 Lichte muz. 19.00 Artis tieke Staalkaart 19.30 Passapartout, praatje. 19.40 Leven in een verdeel de wereld, klankb. 19.55 Deze week, praatje. 20.00 Nws. 20.05 Mariniers kapel. 20.40 Gevar. muz. 21.15 Soc. comm. 21.30 Hoe vindt U het?: be jaarde melodieën. 22.00 Sportnieuws. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00-17.30 V. d. jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weerber. 20.20 Memo. 20.30 Rozegeur en maneschijn, muzikale comedie. 22.10 Dagsluiting. 52 Ui. m U'ook bent. hti meielMtè De werknemersorganisaties in de Metaalnijverheid, die zowel partner zijn in het overleg met de WeHkge- vers-organisaties in de Grote Metaal industrie als met de Werkgeversor ganisatie in de Kleine Metaalnijver heid hebben met verontwaardiging kennis genomen van een door de fe deratie van Werkgeversorganisaties in de Kleine Metaalnijverheid aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid gezonden afwij zend telegram naar aanleiding van de in de metaalindustrie overeengeko men loonronde. Dit optreden is voor hen niet begrijpelijk, immers de werk gevers hebben bij herhaling hun waardering uitgesproken over het georganiseerd overleg. Dat men thans, zonder enige overleg met de werk nemersorganisaties, een dergelijke stap doet kan dan ook niet worden gewaardeerd. Wanneer de werkge vers in de Klein Metaalnijverheid meneh hun moeilijkheden te moeten oplossen door op onverantwoorde wijze zich te mengen in de zaken van de metaalindustrie en daar door de realisering te bemoeilijken van een door dezelfde organisaties voor de mede in deze bedrijfstak overeen gekomen loonsverhoging dan wordt hiermede op ernstige wij ze het vertrouwen, dat de basis van het overleg is, ondergraven. De werk nemersorganisaties willen dan ook uitdrukkelijk hun afkeuring uitspre ken over deze actie van de Federa tie, aldus de mededeling van de ge- meenschappelij ke metaalbewerkers- organisaties. ZOETERWOUDE Twee jaren na de eerste bouwaanvrage is nu de vergunning voor de bouw van vier premiewoningen nabij het raadhuis verkregen. Burgemees ter J. A. Detmers mocht de eerste paal slaan.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8