Akkoord tussen N.S.-directie en personeel Gesprek over kinderbijslag Groenendijkse Gijsbert was twee maal voor de televisie Vertrek uit agrarische gemeenten van Zuid-Holland neemt toe Kritiek op te vlugge vrijlating van ter beschikking gestelden Tragisch ongeval in Amsterdam VRIJDAG 16 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PISA OP DE MARKT TE ARNHEM Directie en personeel van de Ned. Spoorwegen hebben gisteravond in Utrecht overeenstemming bereikt over een herziening en uitbreiding van de secundaire arbeidsvoorwaar den, aldus bericht „De Volkskrant". Met ingang van 1 okt. a.s. zal het spoorwegpersoneel van de verbeter de regelingen profiteren. Het gesprek tussen directie en personeelsraad hierover was al en kele maanden gaande. Gisteravond zijn partijen het eens geworden, al moet over details nog nader overleg worden gepleegd. Zo is nog niet be kend hoe groot de vergoeding zal zijn die wegens extra inspanning van het personeel zal worden ver strekt. Onder „extra inspanning" dient dan te worden verstaan het werken op zondagen, bij nacht en bij avond, het vervullen van onre gelmatige diensten e.d. Een regeringsdelegatie, bestaande uit prof. De Quay en de ministers Zijlstra, Beerman en Korthals, heeft woensdagmiddag op het kabinet van de premier met de fractieleiders An- driessen, Oud, Bruins Slot en Tila- nus gesproken over de kinderbijslag. Dinsdag 27 juni a.s. wordt in de Tweede Kamer het debat over de algemene kinderbij slagver zekering geopend. Het bestaande wetsontwerp zou niet haalbaar zijn en daarom wordt thans tussentijds nog getracht een compromisoplossing te zoeken. Ter gelegenheid van de komende zomerfeesten heeft Arnhem een aantal attracties binnen haar muren gehaald. Een ervan is een nabootsing in ver kleinde vorm van de scheve toren van Pisa, die een plaatsje op de markt heeft gekregen. Direct na de oprichting trok het bouwsel al heel wat be langstelling. In het jaar 1960 is de bevolking van de provincie Zuid-Holland -met 28.310 zielen toegenomen tot 2.726.204 zielen. Het geboorte-overschot be droeg echter 31.647, waaruit blijkt, dat 3337 personen meer uit onze dichtbevolkte provincie vertrokken, dan er zich vestigden. Onderling deden zich in de Zuid hollandse gemeenten echter vele verschuivingen voor, waaruit een zwakke tendens blijkt van groei der middelgrote gemeenten ten koste van de kleinste en van de twee grootste, Rotterdam en Den Haag. Het sterkst in inwonertal gingen de gemeenten nabij Den Haag en Rotterdam, en ook die in de omge ving van Dordrecht vooruit. Zo steeg de bevolking van Rijswijk met 1500 zielen, Voorburg met 200, Zoe- termeer met 600, Leidschendam met 450, Schiedam met 600, Vlaardingen met 700, Capelle a. d. IJsel met 650, Maassluis met 600, Poortugaal (Europoort) met 2600, Spijkenisse (eveneens Europoort) met 1300, en Papendrecht met 700. Ook steden als Leiden, Gouda, Delft en Dor drecht vertoonden nog een duide lijke groei, ten dele mede veroor zaakt door grenswijzigingen maar de bevolking van Rotterdam en Den Haag daalde met resp. 100 en 250 personen. De kleine agrarische gemeenten vertoonden eveneens een, zij het zeer geringe, daling. Deze zou veel groter zijn geweest ware het ver- trekoverschot niet grotendeels ge compenseerd door het geboorteover schot. Uit niet minder dan 100 van de 169 Zuidhollandse gemeenten ver trokken namelijk meer ingezetenen, dan er zich vestigden. Rotterdam had zelfs een vertrekoverschot van 6600 en Den Haag van 4700. Maar alle gemeenten hadden een geboor teoverschot, uitgezonderd Sommels- dijk waar zeven personen meer overleden dan er geboren werden, en Molenaarsgraaf waar dit verschil twee bedroeg. In Den Haag werden 2354 meer mannen en 2100 meer vrouwen geboren dan er overleden en in Rotterdam resp. 3213 en 3320. In grote lijnen volgt dus de bevol king van Zuid-Holland het door Ged. Staten aangehangen beleid van vergroting der bestaande kernen, terwijl zich enigszins de in Friesland en Zeeland veel onrust barende ten dens begint af te spiegelen van ver trek uit de zuiver agrarisch georiën teerde gebieden (Vad.). NIEUWE DOCHTERMAATSCHAPPIJ SIKKENS. Met een geheel in contanten vol gestort maatschappelijk kapitaal van 50.000 heeft de Sikkens1 groep n.v. te Sassenheim opgericht Sikfkens' Verkoop Den Haag n.v. Deze nieuwe maatschappij beoogt de groothandel in verf en aanverwante artikelen, be nevens de groothandel in schilders gereedschappen en alles wat voor dat doel bevorderlijk kan zijn. Zij zal te vens de zalken voortzetten van het Haagse filiaal van Sikkens'-Navego n.v. te Rotterdam. Tot directeur is benoemd de heer J. Zuilhof te Sas senheim. Het waren er maar tachtig Voor vier jaar bromfietsen stelen is vier jaar gevangeniststraf geëist te gen de 43-jarige J. J. van der V., zonder beroep en zonder woonplaats. De officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam, waar hij giste ren terecht stond, zei dat het min stens 120 bromfietsen geweest zijn. Van der V. bekende er bescheiden 80. Hij had ze in Rotterdam gestolen en vervolgens op de trein naar Rozen- daal gezet. Daar haalde hij ze af en bromde dan zelf over de grens naar Antwerpen. Die tochten gingen door weilanden en al. Op de groene tafel prijkte gistermorgen een taneg waar mee prikkeldraadversperringen door geknipt waren. Tenslotte reden er zoveel brom mers in België, dat het de vertegen woordiger van Stokvis daar opviel.. Toen bovendien bleek dat ze voor lagere prijs dan normaal te koop waren, werd een onderzoek ingesteld dat tot de aanhouding van de ver dachte leidde. Van der V. zou inmiddels een halve ton aan deze illegale bromfietsenhan- del verdiend hebben. VEERTIEN DAGEN zal de tienjarige Gijsbert Spie renburg uit Hazerswoude-Groenendijk moeten wach ten op de beslissing van de jury van de KRO-kinder- zangwedstrijd „Wie zingt er mee. De jury, be staande uit Jo Vincent, Paula van Alphen, Wouter Paap en Broeder Laetantius, heeft woensdag namelijk met kritisch oog en oor onder andere zijn prestaties op solo-zang gebied onder de loep genomen. Voor de tweede maal tijdens zijn nog korte leven heeft het Groenendijkertje de televisiecamera's op zich gericht gezien. Met dit verschil echter dat in tegenstelling met de uitzending op 17 mei de KRO de prestaties van Gijsbert, de drie andere solisten en de drie koortjes, op telerecording en band vastlegde om op 1 juli aanstaande om vijf uur de uitzending via televisie en radio te verzorgen. NAAST HET DOOR HEM zelf gekozen liedje „De zieke hond", van de tekstschrijver S. Franke en ge toonzet door J. Mackenzie, kreeg de Groenendijkse deelnemer van de KRO de verplichting opgelegd om het liedje van Henny Fontaine en Harry Hamilton „Ties is boos" ten gehorte te brengen. Naar de (juist) tiener zelf verzekerde had hij ondanks de talrijke schijnwerpers weinig last van nervositeit, terwijl hij dit nog accentueerde met de mededeling dat je aan dergelijke dingen gaat wennen Gijsbert had als medekandidate in deze woensdag middag vlot verlopen wedstrijd de Volendamse Ria van Zeist. Ook zij had zich met succes door de voor ronde in Scheveningen, de kwartfinale te Amsterdam en de halve finale te Laren gewerkt. Begrijpelijkerwijs hopen zowel Ria als Gijsbert dat zij op 1 juli na de uitzending als winnaar van hun categorie worden uitgeroepen! Naast de reeds niet te versmaden eer komt zij of hij in aanmerking voor een prijs, bestaande uit een jaar lang gratis muziekles. IN DE VOOR DE lagere scholen georganiseerde kin derzangwedstrijden zijn drie categorieën onderge bracht, te weten die van de solo- en die van de koor zang, waarbij in de eerste afdeling de derde en vierde klassers en de vijfde en zesde klassers in een aparte groep werden ondergebracht. Zoals wij reeds eerder meldden is de Groenendijkse deelnemer, leerling van de Pius X-school, ingedeeld in de „zwaardere" afde ling, hetgeen na de reeds geleverde prestaties in de voorronden en uitzending ongetwijfeld een compli ment vormt voor degene die hem met raad en daad bij het instuderen van „Onze Hond" en „Ties is boos" terzijde heeft gestaan. DE OP 31 AUGUSTUS aanstaande elf jaar wor dende Gijsbert kreeg zijn scholing hoofdzakelijk bij het Groenendijks jongenskoor „De Groenvinken". Te zamen met zijn vriendjes brengt hij onder leidingwan onderwijzer-dirigent W. Schrama uit Voorschoten zo wel kerkelijke als profane liederen ten gehore. Zoals de lezer reeds wel eens uit ons blad zal vernomen hebben weet dit koor, waar het ook met haar muzi kale prestaties luister bijzet, op juiste wijze een goed verzorgd programma ten gehore te brengen. Het moet dan ook voor de heer Schrama een grote vreugde zijn, dat juist na zijn al dertien jaar voor het koor inge zette energie dit alles tot nu toe voor zijn pupil zo voorspoedig is verlopen. Dat zijn koor bovendien niet alleen behoeft te steunen op hun „televisie-man", komt wel hierin tot uiting dat Gijsbert slechts na loting met Bart je de Roo voor de voorronde in aan merking kwam Een ander bewijs vormt het sla gen in het afgelopen voorjaar van allen, die zich ten overstaan van een Jury met succes door het praktisch en theoretisch examen Gregoriaans werkten, waar door deze „Groenvinken" lid werden van de wereld organisatie „Pueri Cantores". TOT 1 JULI, de dag van radio- en televisie-uitzen ding, zullen Gijsbert, zijn hem begeleidende ouders en leermeester moeten wachten op de beslissing van de Onbevangen brengt Gijsbert hier zijn liedje „Onze hond is ziek" Deze foto werd genomen tijdens de halve finale op 15 mei jongstleden, waar de Groenen dijker zijn televisiedoop onderging. jury. Een jury, die woensdag met al haar kennis van zaken haar beslissing reeds heeft doen gelden doch dit aan deelnemers en overige supporters op genoem de datum pas zal mededelen, wanneer tante Hanny haar grote kinderschaar verwelkomd zal hebben Kwalijk optimisme van medici De president van het Amsterdam se Gerechtshof, mr. A. C. N. P. Ruys, heeft bij de inwijding van twee nieu we straf zalen in het Paleis van Jus titie, kritiek uitgeoefend op de over het algemeen te vroeg vrijlaten van delinquenten, die ter beschikking zijn gesteld. Hij zei hierover o.m.: „De terbeschikkingstelling is een middel, NA ZES WEKEN BEWUSTELOOS HEID OVERLEDEN. Na zes weken bewusteloos te zijn geweest is gisteren in Barneveld overleden de 63-jarige mevrouw J. nu eenmaal een groot aantal perso- C-. Koudijs-Veerman. Op 2 mei viel nen, die zo gevaarlijk zijn voor hun JU van een keldertrap. Zonder by medemensen en de maatschappij zo- kennis te zyn gekoomen is zij aan veel schade berokkenen, dat zij voor gevo gen hiervan glsteren over" geruime tijd moeten worden verwij- leaen- derd. Oud-minister Van Schaik onwel geworden bij gala-concert De minister van Staat, oud-lid van de Raad van State, oud-voorzitter De 7-jarige Anton Jonker uit Am- van de Tweede Kamer en oud-mi- MODE-FESTIJN BIJ PAARDENSPORT OP ASCOT dat de rechter weinig zekerheid biedt sterdam is gistermiddag omstreeks nister van justitie, mr. J. R. H. van over de duur van de verwijdering ^rie op Slimmeweg in Slo- Schaik, is gisteravond tijdens 't gala van personen, die voor de maat- ten door de achterwielen van een concert, waarmee in het Kurhaus te schappij gevaarlijk zijn. Zoals men al met zand geladen vrachtauto over- Scheveningen het Holland-Festival zo dikwijls heeft kunnen lezen, geeft reden en op slag gedood. Het on- werd geopend, flauwgevallen, goed gedrag in de beschermde omge- geluk gebeurde voor de ogen van De heer Van Schai 'k werd onwel ving het gesticht geen waarborg, dat zijn ouders, die met hun drie kinde- in de rust tussen het derde en vier de delinquent zich in de maatschap- ren een fietstochtje maakten. De 2 de deel van de symfonie van Haydn pij staande kan houden. De medici kleinsten zaten achterop de fietsen waarmee het concert was begonnen, zijn blijkbaar dikwijls te optimistisch van het echtpaar Jonker. Het 7-ja- De dirigent wachtte met de inzet in dit opzicht, tot schade van de nieu- rige ventje reed voorop. Hij slit te van het vierde deel totdat de bejaar- we slachtoffers". op een gegeven moment op een de staatsman, de heer v. Schaik is In vroeger jaren, zo zei mr. Ruys, hooPie z^nd en viel van zijn fiets, J9 jaar, op een brancard de zaal was werd in de rechtsbedeling vaak uiter- ™'narnQ v," Ascot, waar dinsdag weer het enige dagen durende programma van paardesport is begonnen, is elk jaar de plaats waar de Engelse dames hun nieuwste mode-creaties tonen. Deze foto-combinatie toont twee opval lende ,Ascot-hoeden". Links: mevrouw Anthony Kinsman, die hier het Waterloo station in Londen verlaat op weg naar Ascot, draagt een hoed, welke op een enorme zee-anemoon gelijkt, het materiaal is kant en organza. Rechts: mevrouw P. S. Black, droeg deze uitbundige strooien hoed in wit met caramelkleurige ruiten, met een grote naar boven krullende rand, welke aan een ballon doet denken. mate zwaar gestraft en niemand zal naar deze tijden terug verlangen. „Thans worden geheel andere wegen gevolgd, in de overtuiging, dat de af schrikwekkende werking van de straf niet bijster groot is en er weinig opvoedende waarde van uitgaat". Mr. Ruys zeide te vrezen, dat men thans teveel naar de andere kant is door geslagen eh dat te weinig wordt be seft, dat een belangrijk onderdeel van de taak van de rechter is om de maatschappij te beschermen. Er is PROTESTANTSE PSALM BERIJMING DOOR KATHOLIEKE UITGEVERIJ OVERGENOMEN De Protestantse Kerken in Neder land hebben in een veelzijdig samen gestelde werkconimissie een nieuwe psalmberijming gemaakt, die giste ren door ds. P. D. Kuiper aan de Kerken is overhandigd. Van katho lieke zijde bestaat belangstelling voor dit nieuwe Psalmboek,, dat voor lopig in de protestantse kerken nog op zijn bruikbaarheid wordt getoetst. Het kerkelijk gezag heeft aan de Uitgeverij Paul Brand te Bussum toestemming gegeven onder eigen naam aan de uitgave deel te nemen. waarna hij door de achterwielen van uitgedragen. Mr. v. Schaik, die even tegemoetkomende vrachtauto later weer bijkwam, is met een am- werd gegrepen. bulance-auto naar zijn huis vervoerd. Vlug en Veilig Arnhem-Sonsbeek Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag Op de Diependaalse weg in Arnhem knipte onze fotograaf vandaag een merkwaardig treintje, dat een rol zal spelen tijdens de komende zomer- woensdag 28 juni geen audiëntie ver- feesten in Arnhem. Het zal dan op eigen kracht rijdend een verbin ding vormen tussen Arnhem en Sonsbeek.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7