3.50 UITSTEKENDE PAARDENDRESSUUR IN EEN GOED PROGRAMMA Lodewijksparochianen namen hartelijk afscheid van pastoor J. van der Stap WITTE DAMES BLOUSE Toto-uitkering voor KNVB DE BEDREIGING VAN T JONGE KIND VRIJDAG 16 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Structuur stof; met geborduurd voorpand. NATUURLIJK BIJ. CIRCUS WILLIAMS BEVESTIGT EEN TRADITIE: Gisteravond hebben deken en kerkbestuur, parochiekoor, verschil lende corporaties en een groot aan tal parochianen van St. Lodewijk de gelegenheid aangegrepen om op har telijke wijze afscheid te nemen van hun kapelaan, thans pastoor J. van der Stap. Dit afscheid verliep in een leer ongedwongen sfeer. De belangstelling was groot en velen moesten genoegen nemen met een staan .plaats in de zaal van res taurant Van der Heyden aan de Breestraat. Toen pastoor Van der Stap binnenkwam zongen alle aan wezigen spontaan het „Lang zal hij leven". Deken W. P. M. Haring was de eerste die het woord richtte tot „de pastoor van Everdingen". Deze avond is bedoeld om afscheid van u te ne men, aldus de deken. Ieder afscheid stemt een beetje weemoedig, maar dat is niet de toon die vanavond overheerst, er is ook dankbaarheid omdat Ugearriveerd bent. De deken wilde terugdenken aan 1 april 1957, toen de benoeming af kwam van de eerste kapelaan in de parochie van de H. Lodewijk. Deze eerste was kapelaan Van der Stap. Wy zijn, aldus de deken, gedurende de vier jaren sinds uw benoeming heel blij geweest met uw gezelschap, we hadden een heel prettig pastorie- ltven. Daarom is het afscheid van de eerste parochie-kapelaan toch ook wel erg jammer, omdat we ook af scheid nemen van een grote vriend en een prettige medewerker. We ho pen dat u de parochie van St. Lo dewijk niet zult vergeten, evenmin als wij U zullen vergeten. Als geschenk van de parochianen bood de deken aan pastoor Van der Stap een „Van der Stapje" aan, een biljet van duizend gulden in een lijstje en het meerdere (de nijdrage van de parochianen bedroeg S 1020.86) in /en couvert. Op originele wijze namen de gid sen en kabouters van het district Leiden (twee dekenaten) afscheid van de oud-kapelaan. Nadat de districts- commissaresse enkele inleidende woorden had gesproken onder aan bieding van een couvert vulden twee kabouters en een gids een schaal met levensmiddelen, produk- ten uit het hele district, „als eerste huishoudelijke bijdrage" voor de rieuwe huishouding. Peen, chocola de, haring, koffie, paling, aard beien enz., enz., tot zelfs een bosje radijs toe, werden als produkten van alle plaatsen in het district op een grote schotel gedeponeerd tot een waar keukenstilleven. Kritiek op bouw slachthuis nabij openbare school Wordt het openbaar slachthuis in Den Helder wel op de juiste plaats gebouwd, als het in de toekomst nabij de openbare Jac. T. Thijssenschool zal verrijzen? Worden de opvoedkun dige belangen van de schooljeugd niet geschaad? Deze vragen kwamen gistermiddag tej* sprake in een open bare vergadering van een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, die in het gebouw der Pro vinciale Griffie te Haarlem werd ge houden. De gemeenteraad van Den Helder heeft enkele maanden geleden een krediet beschikbaar gesteld voor de bouw van een slachthuis. Als plaats van vestiging werd gekozen de rand van het centrum vlak bij de openba re school. Tegen dit besluit hebben de negen plaatselijke predikanten en de leraren van de kweekschool voor onderwijzersvereniging bezwaren in gediend bij het college van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland. Dit college gaf de gelegenheid de be zwaren mondeling toe te lichten. Dit geschiedde door ds. J. Berghardt na mens de predikanten. Namens het gemeentebestuur van Den Helder verdedigde wethouder P. S. van der Vaart het standpunt van de gemeenteraad, die het besluit met algemene stemmen heeft genomen. De beslissing van Gedeputeere Sta ten zal later bekend worden ge maakt. Deken W. P. M. Haring overhandigt pastoor J. van der Stap het afscheids geschenk van de parochianen. Namens het kerkbestuur sprak de heer F. C. de Hosson woorden van dank en afscheid. Er is weemoed om het verlies van een goede kapelaan, aan de andere kant is er vreugde omdat u pastoor bent geworden. Wij wensen U 'n gezegend pastoraat toe, aldus spr., die als afscheidsgeschenk een bedrag aanbood „voor een be paald huishoudelijk doel". Na een klinkend intermezzo door het zangkoor („De pastoor z'n koe" en „Des winters als het regent") werd nog het woord gevoerd en wer den verschillende geschenken aange boden door koster Buys (couvert) Brord van Hoorn, namens de acoly- then en de misdienaars (koffiemo len) en door Jan Belt, die een zelf vervaardigde tekening van de Lode- wijkskerk aanbood. Tenslotte nam kapelaan Netten afscheid van zijn „collega" hem dan kende voor de prettige samenwer king en vriendschap, waarna pastoor Van der Stap een gevoelig en har telijk dankwoord sprak. Alle aanwe zigen maakten vervolgens van de ge legenheid gebruik persoonlijk afscheid te nemen, waarbij nog verschillende geschenken werden overhandigd. Ultimatum van buschauffeurs Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA Dezer dagen heeft de Nederlandse Sportfederatie aan de aangesloten or ganisaties definitief de uitkeringen toegewezen voor 1961, waaraan ook het ministerie van justitie en de hoofdcommissaris van politie te 's^Gravenhage hun goedkeuring heb ben gehecht. Thans is besloten de KNVB een uitkering te doen van 88.536,50, zijnde het bedrag dat de voetbalbond voor zijn opleidingswerk had aan gevraagd. Vanzelfsprekend moet ook deze uitkering de goedkeuring ver werven van de overheid, alvorens de KNVB het bedrag ontvangt. Duitsers verdacht van aanranding De Heerlense politie heeft de 22- jarige schilder K. H., uit Alsdorf (Duitsland) aangehouden, die met een vriend, de 18-jarige W., eveneens uit Alsdorf, een 15-jarig meisje uit Kerkrade heeft aangerand. Een boswachter vond woensdag- het bezoek van het circus wil_ avond op z«n ronde door het Heer- u dat gisteren hier 2yn tenten ense Aambos, het meisje bewuste- heeft opgeslagen is v00r Leiden een loos in het struikgewas. H« alarmeer- byzondere gebeurtenis. De Sleutel de de polihe. Toen het meispe in het stad is wat het circusbezoek be_ ziekenhuis bij kennis kwam, kon zu zeker kwaiitatief, de laatste een signalement van haar aanranders jaren niet al te ruim bedacht ge_ verstrekken. H. werd daarop met be- ^eest hulp van een politiehond in Heerlen gearresteerd. Zijn vriend W. kon bij Gisteren hebben wij de openings- de grens te Kehkrade, door de oplet- voorstelling van dit Duitse circus ge- tendheid van eeri grenspost, gegre- zien en hebben wij kunnen consta- pen worden. teren, dat er hier een goed program- Beide verdachten zullen zaterdag ma wordt geboden. Niet echter een in Maastricht voor de officier van goed programma alleen, maar vooral Justitie worden voorgeleid. Rodeo-circus een gebeuren voor Leiden Gebel Williams presenteert zijn In dische olifanten. De heer Williams boven op het hoofd van een dier, dat op zijn beurt op een van zijn soort genoten zit. (Opnamen „Leidse Courant") een circusprogramma. En circus is in de allereerste plaats paardendres- suur. In een voorwoord schrijft de direktie, dat zij deze markante tra ditie van het circus in alle volmaakt heid heeft willen verzorgen en be schermen. Misschien commerciële praatjes? Zeker niet, want dit circus kan inderdaad bogen op een paarden fokkerij, die onze bewondering heeft afgedwongen en waarmee staaltjes dressuur zijn bereikt, die voor cir cus- èn paardenliefhebber hartver warmend moeten zijn. Vooral de Lippizaner hengsten, vierentwintig in getal en gedresseerd door de Zweed Fred Petoletti, zijn een hoogtepunt in het programma. Een uitstekend nummer paarden- dressuur wordt ook gepresenteerd door een der Williams, nl. de char mante Jeanette. NIET ALLEEN paarden brengt circus Williams, hoewel dat on getwijfeld de ruggegraat vormt van dit circus, maar eveneens een keur van artiesten, die een bijzonder le vendig en verzorgd programma pre senteren. Wij zullen er zeker niet aan beginnen elk programma-onder deel ontleed aan de lezer voor te leggen. Om een indruk van dit cir cus te krijgen zal men in de eerste plaats zelf een bezoek moeten bren gen. Dan zal men bemerken, dat de hoogtepunten veruit de wat mindere onderdelen overtreffen. Om toch enig idee te geven van wat er zoal gebracht wordt. De voor stelling start met een eveneens on vervalst circusnummer: de roofdie- rendressuur, in dit geval tien Ber ber leeuwen, die uiterst koelbloedig worden gepresenteerd door de Ne derlandse dompteuse Yvonne. Vele andere dieren behalve de paarden zoals olifanten (Gebel Williams), kamelen, zebra's en zelfs papagaaien (in een verrassende show gebracht door Ellen Ben-Salem) vor men het „dierlijke" deel van het pro gramma. PEN BELANGRIJK ONDERDEEL '-'van 't circus Williams, waaraan 't ook zijn tweede naam dankt, is de Indiaanse rodeo, waarbij in een ra zend tempo met lasso's wordt ge slingerd, met messen wordt gewor pen en op verbluffende wijze letter lijk met scherp wordt geschoten. Voor het eigenlijke onderdeel, de rodeo, heeft het circus zijn speciale grote piste, die weer een kleinere piste bevat, voor het wat rustiger werk. Luchtacrobatiek, goede clowns nummers, werk aan de trampoline, atletische Egyptenaren en 'n knappe vrouw, die „haar mannetje staat" ronden zo ongeveer dit programma af. Niet alleen de kwaliteit van dit circus staat op een behoorlijk peil, maar men heeft vooral het essentiële van het circus weten te bewaren: dat is nl. die geheel eiger sfeer en hopelijk nog voor lang. Wij raden een ieder aan, proef die sfeer eens, zolang hij er nog is.... De chauffeurs van de Overijsselse Autobusdienst N.V. te Holten hebben besloten zich niet neer te leggen bij het besluit van de directie om geen uitkering te geven voor het extra werk, dat de chauffeurs moeten doen bij gebrek aan conductrices. Zij hebben nu aan de directie een ultimatum overhandigd. Hierin wordt geëist, dat per dag 1.50 meer wordt uitbetaald. Bovendien eist men, dat een chauffeur, die woensdagmiddag werd ontslagen omdat hjj nog steeds passagiers gratis ritten liet maken, weer in dienst wordt genomen. In afwachting van het resultaat doen de chauffeurs gewoon hun werk en verkopen zij reisbiljetten. Het ulti matum loopt maandagmiddag a.s. af. Wanneer de directie dan nog geen toezegging heeft gedaan zal waar schijnlijk een proteststaking worden afgekondigd. Geen uitkering aan verzekerden met strafregister LAGERE WINST ALBERT HEIJN IN 1960 i Gunstige en ongunstige factoren hebben het resultaat van Albert Heijn over 1960 bepaald, ook bij de dochterondernemingen. Per saldo Iii een civiele procedure voor het was het eindresultaat lager dan dat Amsterdamse gerechtshof, door een over 1959, vooral door de tegensla- verzelceringsmaatschappij in Den gen in de melkfabriek in Rotterdam Haag aangespannen tegen een harer en in de consumpie-ijssector. Niette- verzekerden, aan wie zij uitkerin- min wordt een onveranderd divi- gen had geweigerd omdat hij reeds dend van 12 pet. voorgesteld, acht maal wegens diefstal was ver- De geconsolideerde exploitatie- oordeeld, werd eiseresse in het ge- winst kwam uit op 15,31 (v. j. lijk gesteld. f 14,34) miljoen. Na afschrijvingen Reeds spoedig nadat de verzeker- ad 8.09 7,39) miljoen, interest de in 1957 een ongevallenverzeke- en vennootschapsbelasting resteerde ring bij de Haagse maatschappij had een winst van 3.079.145 (vorig jaar afgesloten, claimde hij een uitke- 3.144.017). ring wegens een afgeknelde pink. De omzetten van het kruideniers- Later maakte hij aanspraak op een bedrijf lagen in 1960 op een gunstig tweede uitkering omdat zijn duim peil. Door de toeneming van de om- was afgehakt. Op grond van 't straf- zetten en de uitbreiding van het as- register van verzekerde weigerde de sortiment wordt de vestiging van assurantiemaatschappij echter de supermarkets een steeds dringender uitkering ten bedrage van 15.000,-. eis. De Bertini's leveren uitstekende prestaties op hun typische fietsjes. Op deze foto: vijf leden van het ge zelschap vormen een levende pyra- mide, die onze fotograaf op de film vastlegde. Nationale Vrouwenraad over: De bedreiging voor jonge kinde ren door zeden-delinquenten heeft gisteren uitvoerig onderwerp van gesprek uitgemaakt op de tweede en laatste dag van de algemene verga dering van de Nationale Vrouwen raad van Nederland op „De Pieters berg" in Oosterbeek. Het gesprek werd ingeleid door prof. dr. P. A. H. Baan, hoogleraar in de psychiatrie te Groningen en mejuffrouw mr. A. A. Schwartz, officier bij de rijkspo litie voor jeugdzaken te Amsterdam. Prof. Baan merkte op, dat hij de door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in een motie uitgespro ken verontrusting over het toene mend aantal aanradinger van kin deren deelt. Ook is hij het er over eens, dat voor zedendelicten ver oordeelden te gemakkelijk hun vrij heid krijgen. Prof. Baanvertelde, dat bij een on derzoek van ongeveer 1000 van deze delinquenten in de afgelopen twin tig jaar, is gebleken, dat het bijna zonder uitzondering gaat om psy chisch gestoorde en vereenzaamde mensen. Ook het publiek, dat niet voldoende begrip heeft voor en con tact met deze mensen, voor wie liefde „medemenselijkheid" onmis baar zijn, werkt volgens hem onbe wust mee aan het ontstaan van een dergelijke afwijking, deze vereen zaamden bouwen een eigen leven op, een zeer bizarre dagdromenwereld, aldus prof. Baan en als zij gecon fronteerd worden met de realiteit neigen ze tot angst-explosieve reac ties of dwangmatigheid. Juist daar om zijn zij, naar zijn oordeel, poten tieel bijzonder gevaarlijk. De Groningse hoogleraar zei, dat degenen, die op het sexuele vlak ontsporen, verDleging nodig hebben. Wanneer men zich de luxe permit teert dergelijke patiënten uit dë maatschappij te verwijderen, dienen ze ook alle zorg te krijgen, waar zie ken recht op hebben. Hij acht het niet uitgesloten, dat patiënten werkelijk levenslang uit de maatschappij «moéten worden ver wijderd, maar de mogelijkheid be staat volgens hem ook, dat de we-, tenschap zo ver zal komen, dat zelfs de ernstigste van deze patiënten ge nezen kunnen worden. In dit verband noemde hij een goed onderzoek dringend noodzakelijk. Verantwoordelijkheid van de pers. Prof. Baan ging ook nog in, op de verantwoordelijkheid van de pers. Een zelfmoord wordt in de kranten niet gepubliceerd, maar ieder ver haal over een door een psychopaat gepleegde moord heeft eveneens grote repercussies. Als voorbeeld noemde prof. Baan de moord op het meisje in Venlo, die volgde op de „sappige" verhalen kranten over de moord op Engelina Feenstra in Amsterdam. Beide moorden waren volkomen identiek, de Venlose dader had er zelfs een geel sjaaltje voor gekocht. Mr. Schwarz zei, dat het toepas sen van strengere straffen in zekere zin een gemakkelijke oplossing zou zijn voor het bestaande probleem, maar dat ook de politie deze niet werkelijk effectief ziet. Aan de pre ventie van zedenmisdrijven zal, vol gens haar, zeer doelmatig gewerkt kunnen worden door het besteden van meer aandacht aan de kinderen. Nog steeds zijn veel kinderen bij zonder gemakkelijk het slachtoffer omdat ze argeloos op alle invitaties voor ijsjes, autoritjès en dergelijke ingaan. Mej. Schwarz drong er op aan, dat de ouders zich steeds van over tuigen waar hun kinderen zijn en wat ze doen. De huidige generatie van ouders is op dit gebied blijkbaar enorm na- ief en realiseert zich bepaald niet de gevaren, zo merkte ze op. Ook zul len de ouders erop moeten letten, dat hun kinderen geen kleding dra gen, die voor labiele figuren een ze kere verleiding zou kunnen beteke nen. Ook de politie heeft volgens mr. Schwartz een voorlichtende taak, al komt zij er door het personeelstekort helaas zo goed als niet aan toe. Uit veiligheidsoogpunt acht mejuffrouw Schwartz dit tekort een zeer kwa lijke zaak, onder meer omdat de ge wone surveillerende agent, die ten aanzien van deze daden vaak het meest preventief werkt, uit 't beeld gaat verdwijnen. Werkgroep gaat studie maken van verpleegsterstekort De minister van Sociale Zaken en Volksgesoodheid heeft besloten een werkgroep in te stellen, die een stu die zal maken van verscheidene fa cetten van het tekort aan verple gend personeel en het landelijke probleem in verband hiermee. In overleg met de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen worden ook de academische zieken huizen in dit onderzoek betrokken. Minister Cals deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen, die waren gesteld door het Tweede Ka merlid mej. De Vink (KVP). De minister merkt nog op, dat, daar een tekort aan verplegend personeel zich in de laatste tijd in toenemende mate, voordoet, niet alleen bjj de academische, doch ook bij de niet- academische ziekenhuizen, inderdaad plaatselijk bij de opneming van pa tiënten moeilijkheden voorkomen. Ten aanzien van 't onderwijs merkt de minister op, dat het beloop van het aantal opgenomen patiënten en van de gemiddelde bezetting in de academische ziekenhuizen geen aan leiding geeft tot vrees voor een ern stige bedreiging van het onderwijs, terwijl ook uit de ter beschikking staande gegevens omtrent de aard der aandoeningen, waaraan de pa tiënten lijden, niet kan worden be sloten tot een voor het onderwijs on gunstige verandering in het patiën tentableau sinds 1955.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4