rvr r\m?ïrvvTwrv CADEAU Peek&Cloppenburg Weerbericht feestelijke verrassingen van 2]brouwerijen lil DIT UNIEKE FUSIE FEESTGLAS Cuba, bloembollen en suiker Raad van Zoeterwoude vergaderde onder annexatiedreiging in gedrukte stemming DONDERDAG 15 JUNI 1961 - DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Duitse lifsters namen spaarcenten mee Een uit de stad Groningen af komstige vrachtautochauffeur, die in de omgeving van de plaats Nord- horn in Noord-West Duitsland "drie Duitse meisjes een lift agnbood, is ernstig bedrogen uitgekomen. Toen hij een andere chauffeur, die met pech had te kampen, ging hel pen, zijn de drie meisjes er met zijn spaarcenten, in totaal 7000. waarvoor hij een auto had willen kopen, vandoor gegaan. Twee van de meisjes, 16 en 17 jaar oud, zijn inmiddels door de politie aangehou den. Zij waren, zonder zich van het hieraan verbonden gevaar bewust te zijn, naar Groningen gereisd, waar zij op nogal grote schaal inkopen de den. De recherche kreeg een seintje en bij het hoofdstation werden de meisjes in gerekend. Van het geld hadden zij nog ruim ƒ2000.-— bij zich. Het vriendinnetje, dat ook een deel van de buit heeft gekregen, is vermoedelijk in Duitsland op stap gegaan, De gearresteerde meisjes zullen waarschijnlijk aan de Duitse politie worden uitgeleverd. De treinvertragingen worden minder De vertragingen in de treinen loop worden minder. De verschil lende districten van de Nederlandse Spoorwegen meldden hier en daar nog wel vertragingen, maar deze waren meestal niet groter dan vijf minuten. Het district Amsterdam meldt, dat vele treinen op tijd bin nen liepen. Een enkele had maxi maal vijf minuten vertraging. Ook in het district Hengelo liep alles normaal. Een uitzondering hierop vormde de verbinding tussen Em- men en Zwolle, waar zich nog in cidentele vertragingen "voordoen. Ook in het district Maastricht ble ven de vertragingen beperkt. Op de lijn Arnhem-Utrecht ondervonden de treinen een kleine vertraging. In Utrecht waren de meeste treinen op tijd, hetgeen door de spoorwegen van grote betekenis voor het mid- dennet wordt geacht. De internationale trein, de Rhein- Main-express, ondervond een ver traging van 29 minuten. Deze ver traging had de expressetrein reeds in het buitenland opgelopen. Een van de zgn. „lustreinen" ver trok té laat uit Rotterdam in ver band met een defecte locomotief. Verder kreeg trein D-251 last van vaste remmen in Dordrecht, waar door andere treinen, die ér achter zaten, vertragingen opliepen van rond zeventien minuten. De verbindingen van het westen naar het oosten en noorden lopen goed, aldus de Nederlandse Spoor wegen. Teruggave van Elten en Tuddern vertraagd Van Westduitse zijde is bevestigd dat de onderhandelingen tussen Ne derland en West-Duitsland over ver schillende hangende kwesties zullen worden hervat. Een van de gevol gen hiervan is, aldus een woord voerder uit Bonn, dat de teruggave van Elten en Tudderen aan West- Duitsland zal worden vertraagd. Voorts is van die zijde gesteld, dat de definitieve bekrachtiging van 't Duits-Nederlandse verdrag nu ver moedelijk wel niet voor begin 1962 een feit zal zijn. t De oplossing De politie van Seaside Park (New Jersey) heeft de vol maakte oplossing gevonden om zich te ontdoen van een grote hoeveelheid in beslag genomen bier. Daar de politiemannen het bier niet mochten opdrinken of verkopen gaven zij het aan de plaatselijke brandweer. Hun stadgenoten merken echter bit ter op, dat de meeste politie mannen toevallig tot de afde ling vrijwilligers van de brand weer behoren. V- Te Haarlem is gisteravond de 17- jarige tegelzetter, R. IJpema, die op een bromfiets reed, in botsing ge komen met een auto. Tijdens 't ver voer naar het ziekenhuis is hij over leden. DIRECTEUR OP VRIJE VOETEN GESTELD De Raadkamer van het Arnhemse Gerechtshof heeft het appèl tegen de voorlopige gevangenhouding van de heer J. van de W. uit Diepenveen toegewezen en hem onmiddellijk op vrije voeten gesteld. De heer J. van de W. die direc teur was van de Walcon Conserven- fabrieken in Diepenveen werd eind mei op last van de officier van Jus titie in Zutphen aangehouden onder verdenking van malversaties. Hij zou gelden ƒ25.000 tot 30.000) te eigen bate aan de vennootschap hebben onttrokken en deze fraude hebben gecamoufleerd door geknoei in de boekhouding. De raad van commissarissen schors te de directeur. In de R.K. pastorie in Waarden- berg (Brabant) hebben gisternacht een of meer inbrekers een bedrag van 4 a 5 duizend gulden weggeno men. De pastoor en de twee dienst boden hebben van de inbraak niets gemerkt. Drie jongens van twaalf tot zes tien jaar in de Poolse plaats Sule- chof liepen zware verwondingen op, toen zij wilden proberen met een eigengemaakte tweetrapsraket een levende muis en een pop de ruimte in te zenden. De raket was vervaar digd van lege conservenblikjes. Ie VERRASSING TOT 30 JUNI Haal morgen 6 pullen Oranje* boom, Z.H.B. of Barbarossa bier bij Uw leverancier, U krijgt dan dit gezellige bierglas cadeau! Wilt U meer van deze mooie glazen? Bij iedere 6 pullen krijgt U er één! Oranjeboom etiketten op Uw pullen van boven naar middendoor, want U hebt nu reeds kans r achterzijde van het etiket een lettercom- :aat, knip die uit en spaar ze. Binnenkort hoe U hiermede de 2e Fusie-verrassing en. OOK DIE IS VOORLOPIG NOG GEHEIM Nadat de voorzitter een uiteenzet ting had gegeven dat dit perceel niet bouwrijp is, zodat de kosten' van op hoging voor rekening van de koper komen en daarbij de mededeling had gedaan, dat bij de beschikbaar stelling van de grond goed rekening was gehouden met de mogelijkheid van een goede afronding van de straat op die hoek werd het voorstel aangenomen. Ook het voorstel tot verkoop van 720 m2 bouwgrond liggende aan de Jan van Banningstraat tegen de prijs van 33.26 per m2 werd aangeno men. Op het eerstgenoemde perceel zul len 4^ en op het laatstgenoemde per ceel 'zullen 7 woningen gebouwd worden. Het jachtrecht op de gronden aan de Hoge Rijndijk werd verpacht aan de heer W. P. S. de Groot voor de som van 15 per jaar. Gevangeniscellen verhuurd. De afgekeurde gevangeniscellen aan de Dorpsstraat werden verhuurd aan de EMAF tegen 2 per week, ten gebruike voor fietsenstalling van het personeel van die fabriek. Besloten werd in te stemmen met de toetreding van de gemeente Noordwijk tot de gemeenschappe lijke regeling inzake het regionaal woonwagenkamp. Ook werd besloten tot vaststelling van een spaarregeling voor het ge- meentepersoneel en tot het treffen van enkele maatregelen i.v.m. de salarissen van het gemeenteperso- neel. Bij het voorstel tot uitbreiding van het gemeentepersoneel besloot de raad op voorstel van de heer Van der Ploeg tot verwijzing om advies aan de commissie van openbare wer ken en de commissie voor financiën. Eenzelfde lot onderging het voorstel tot het uitvoeren van enige werk zaamheden aan het huis Miening 6. Het voorstel van B. en W. tot aan koop van een verplaatsbare muziek tent voor de som van ƒ9250 werd be streden door de heer Van Mil. Spr. noemde de uitgaaf zeer groot en stelde de vraag of dit bedrag niet beter besteed kon worden aan an dere culturele doeleinden. De voorzitter betoogde, dat deze uitgaaf andere culturele steun niet in de weg behoeft te staan. Zoals in het verleden zal een verzoek om steun in die richting niet van de hand worden gewezen. De heer G. P. van Leeuwen her innerde er aan, dat eertijds bij het verlenen van de subsidie aan de Sint Jans Fanfare de voorwaarde was gesteld dat als tegenprestatie vier concerten per jaar zouden wor den gegeven. De voorzitter zegt met deze overeenkomst niet bekend te zijn, doch overtuigd te zijn, dat de Fanfare gaarne concerten wil geven. Nadat de heer Van der Ploeg be vestigend sprak van een prettige stemming bij de St. Jans Fanfare als deze muziektent beschikbaar wordt gesteld, werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. De raad ging, toen de rondvraag ook niets opleverde tot kwart over elf in geheime zitting. Op vrijdag 23 juni komt de raad bijeen om het ontwerp wet grens wijziging in openbare behandeling te nemen. Geslaagd Voor het examen voor onderwijzer lager onderwijs is aan de R.K. Kweekschool te 's Gra- venhage geslaagd de heer H. C. M. van der Geest (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) DROOG Droog weer met later enkele wolkenvelden. Vannacht min der koud, morgen overdag de zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI licht bew. 21 11 STOCKHOLM zw. bew. 22 12 OSLO onbew. 17 12 KOPENHAGEN regenbui 19 13 ABERDEEN geh. bew.. 14 8 LONDEN mist 21 8 AMSTERDAM onbew. 14 5 BRUSSEL onbew. 17 7 LUXEMBURG onbew. 17 6 PARIJS onbew. 19 8 BORDEAUX mist 23 12 GRENOBLE zw. bew. 22 9 NICE half bew. 22 15 BERLIJN geh. bew. 17 10 FRANKFORT half bew. 18 8 MüNCHEN onbew. 17 7 ZüRICH onbew. 20 8 LOCARNO regen 26 14 WENEN onbew. 21 10 INNSBRUCK onbew. 21 7 ATHENE onbew. 26 ROME licht bew. 26 14 AJACCIO licht bew. 24 11 MADRID onbew. 31 16 MALLORCA half bew. 21 15 LISSABON half bew. 24 15 PAUZE GEVAAR VOOR ONZE WESTERSE BESCHAVING. Het bekende lid van de Académie Frangaise, Daniël Rops, vertelde de zer dagen de mening van een bereisd Japanner over onze Westerse bescha ving: „Het gevaar, dat mij toeschijnt de levensbronnen van uw beschaving te bedreigen, niet alleen in Europa, maar ook in Amerika is dit: de wes terse beschaving is bezig een eroti sche beschaving te worden, een be schaving, die bezeten Is van de sexua- liteit en waarin geen problemen be langrijker lijken dan die van de be trekkingen tussen man en vrouw. Men noemt het christelijke bescha ving, maar voor toeschouwers schijnt het, dat Eros en Aphrodite (de lief- des-godheden) meer vereerd worden dan Christus." PUZZEL Oplossing no. 521. Horizontaal: 1 zo, 3 sen, 6 do, 7 meteoor, 11 delta, 13 A.P., 15 nu, 16 roem, 17 rood, 18 en, 20 ge, 21 staat, 25 mirakel, 27 ei, 28 als, 29 as. Verticaal: 2 om, 3 sté, 4 eelt, 5 not, 6 dr, 8 ed, 9 o.a., 10 baret, 12 Budel, 14 pon, 15 nog, 19 gaal, 21 si, 22 tra, 23 aks, 2-ï te, 25 mi, 26 la. No. 522. Horizontaal: 1 radio om roep vereniging (afk.), 4 staafje om een rad vast te zetten, 6 duw, 7 in het jaar van Christus (afk. Lat.), 9 dag der week (afk.), 10 godgeleerd heid, 15 bijrivier van de Rhóne, 16 gehucht in Limb, onder Herten, 17 dorpsvertelling, 20 voorzetsel, 21 sle de, 22 nobele, 24 opschik, 25 zoen. Verticaal: 1 kist van latwerk, 2 rund, 3 draskolk, 4 oude inhouds maat (afk.), 5 vreemde munt, 8 gem. in N. Brab., 9 landelijk gelegen he renhuis, 11 vordering, 12 voorvoeg sel, 13 lichaamsdeel, 14 zelfstandig rijk bij Makassar, 17 oud gewicht, 18 deel van een fornuis, 19 godin der twist, 22 boom, 23 maanstand. Oplossing morgenavond. PUNT „Nee, de gerant kunt u op het ogen blik echt niet spreken. Hij heeft na melijk ook zo'n omelet gegeten". Particuliere handelsmissie boekte succes in Havana In Cuba, het land van Fidel Castro, stonden sinds 1959 goed 350 duizend gulden oude vorderingen voor de le vering van bloembollen „te kraaien", zoals een algemeen gangbare term in het bollen jargon luidt. Deze re keningen luidden in Amerikaanse dollars, doch daar het land op een ogenblik geen beschikking meer kreeg over dollars, werd de betaling in die valuta naar het buitenland, dus ook naar Nederland, gestaakt. De le veringen van 1960, die tegen pesos- waarde waren geschied, werden wèl betaald. De eigenlijke Cubaanse af nemers waren weliswaar van goede wil zij hadden hun schuld betaald op een bepaade rekening maar, zoals gezegd, de regering blokkeer de de zaak. Vanzelfsprekend verdroot dat de Nederlandse bollen exporteurs zeer en ze zonnen op middelen om aan hun rechtmatige geld te komen. De Bond van Bloembollenhandela ren vaardigde een particuliere han delsmissie naar Havana af, bestaan de uit de administrateur van de Bond, mr. E. Nederveen en een der meest belanghebbende exporteurs, de heer „Do" van der Hulst uit Hille- gom, en dat tweetal heeft met grote medewerking van de Nederlandse am bassade in Havana de zaak geklaard door niet alleen de oude, uitstaande vorderingen te ruilen voor suiker- melasse, doch bovendien door de transactie uit te breiden tot een be drag van rond een miljoen gulden. Bij het meerdere zijn echter niet al leen bloembollen betrokken, doch ook andere Nederlandse uitvoerproduk- ten van verscheidene grootbedrijven. Het verschil tussen het bedrag der nog te innen vorderingen en het eind bedrag van de gehele transactie zal in contanten worden betaald. Er zijn echter bepaalde moeilijk heden met het transport van de me lasse. Deze wordt in bulk vervoerd per tanker, maar de havenaccommo datie in Cuba is niet altijd van dien aard dat grote tankers er kunnen la den. Daarom wordt van Neder landse zijde pas gereageerd wanneer er zekerheid bestaat, dat ladingen me lasse onderweg zijn. Een schip met een verrekenbare lading van rond tweehonderdduizend gulden schijnt echter zeilende te zijn en op weg naar Europa. Naar de heer H. Leenders, secre taris van de Bond van Bloembollen- handelaren ons in dit verband nog mededeelde, ligt het in de bedoeling in de komende herfst opnieuw on derhandelingen te openen voor ver dere leveringen aan Cuba. PROTEST TEGEN UITBREIDING VLIEGBASIS De inwoners van de rond de vlieg basis Leeuwarden gelegen dorpen Jelsum, Cornjum, Marssum en En- gelum, die op 7 november van het vorig jaar een protestactie hielden tegen de voorgenomen uitbreiding van de vliegbasis Leeuwaren, heb ben zich opnieuw met een schrijven tot de minister van Defensie gericht. Zij verzoeken de minister maatre gelen te nemen voor een afdoende beveiliging van de dorpsbevolking tegen het gevaar en de overlast van de landende en startende straal jagers. OVERHEMDEN Terlenka „Scala" met truon-boord uit een stuk Tricot nylon 100 ventilerend, blijvend wit Nylon ae luxe Nylon super, extra zware kwaliteit 13.90 12.'° 16.'° SPORTSHIRTS No-iron idoaal voor vri[« tijd en vakantie 12.'° Suède vesten met zuiver wollen tricot rug en mouwen 49.50 1 Stretch nylon ankiets per 2 paar voordeliger 2* per-paar 1.93 Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom N.V. (Advertentie). De getroffen fruitteeltbedrijven op Schouwen zijn gistermorgen voor leden van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap bezocht. Het be stuur zal bij de minister aandringen de getroffen kwekers zo mogelijk voorrang te geven bij de uitgifte van bedrijven in een der IJsselmeerpol- ders. De dertien-jarige Chaim Frits Elzas uit Breukelen is gisteravond om zes uur op de Amsterdamse Straatweg in Utrecht door een auto aangereden en later in het Acade misch ziekenhuis overleden. De jon gen stak met zijn fiets de rijweg over. De achtjarige Janette Nieborg die met enige vriendinnetjes stond te kijken naar de scheepvaartdrukte in de Oostersluis in Groningen, is gistermorgen met haar hoofd be kneld geraakt tussen de Jeuning van een naar benedenkomende brug en een muurtje. Haar verwondingen waren zo ernstig dat zij op weg naar het ziekenhuis is overleden. Verplaatsbare muziektent voor St. Jans Fanfare Hoewel het niet officieel bekend was gemaakt, wisten wij, dat de vroede vaderen van Zoeterwoude na afloop van deze vergadering zouden beraadslagen over het ingediende wetsontwerp, het noodlot van de an nexatie. De agenda werd vliegensvlug af gewerkt, als een „drie in de pan" gingen de administratiepunten onder de hamer door. Er werden gefor ceerde geestigheden getapt. Het was voelbaar, dat de onderwerpen, hoe belangrijk en ingrijpend ook, geen intense aandacht konden ver krijgen, nu er straks moest worden gesproken over wat te doen, hoe zich met de moed van de wanhoop nog te verdedigen, af te weren tegen het zwaard van Damocles, dat drei gend boven Zoeterwoude hangt. Er werd een besluit genomen om een verplaatsbare muziektent te ko pen waarop de Sint Jans Fanfare hoe lang nog ook nog concerten aan de Hoge Rijndijk zou kunnen geven. In één woord, er wasteen stemming waarbij wij neiging kregen om de oude revuemop te gaan zingen van „Zoeterwou, hou je flink en taai". Bij de ingekomen stukken was 'n missie van Ged. Staten, dat de be slissing over het uitbreidingsplan Vrouweweg en Vlietweg een half jaar was uitgesteld, maar de raad reageerde er niet op; waarvoor zou men zich druk maken als dat gebied ontnomen zou worden? Zelfs het bestuur van de PTT wil zich niet erbarmen over het gedoem de Zoeterwoude, want het verzoek om een openbare telefooncel werd afgewezen met het motief dat er ap- paraturen tekort zijn; dat na inge steld onderzoek de dringende be hoefte in Zoeterwoude niet groot ge noeg is. Ook dit uitgesproken oor deel liet de raad over zich heen gaan. De nestor van de raad, de heer Van Mil, toonde zich ondanks alles nog actief en vroeg bij het besluit tot medewerking voor de vernieu wing van de brug over de Meerbur gerwatering voor de school, bij het schoolbestuur aan te dringen op spoedige uitvoering wijzende op het levensgevaarlijke van de toestand van de oude brug. Bij het voorstel tot herstel van de vloeren van de openbare lagere school sprak de heer Van Mil zijn afkeuring erover uit, dat herstel niet in de begroting 1961 was opgenomen want deze grondbedekking is al tien jaar slecht. De voorzitter stemde hierna in met de mededeling bij zijn bezoek aan het Sinterklaasfeest „over de vloer gestruikeld te zijn" en alzo het voor stel in de vergadering van b. en w. gedaan te hebben. Een nader ingediend voorstel tot verkoop van het perceel bouwgrond op de hoek van de Zwetkade-Zuid- buurtseweg aan de heer K. A. M. v. Ulden te Leiden, groot 579 m2 tegen 20 p. m2 ontlokte aan de heer van Mil de opmerking dat deze prijs en verhouding tot andere percelen te laag is. Ook de heer Van der Ploeg sprak in deze geest, er op wijzende, dat de opzet van het grondbedrijf is alle bouwgronden gelijkwaardig aan te slaan. De heer C. J. van Leeuwen noem de het perceel een overgebleven schadelijk gedeelte en achtte de prijs hoog genoeg.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3