De loop van Rijksweg 4B thans ten naaste bij te bepalen Drie boerderijen, deel van Berbice en huizen vallen ten offer Weer vreemde arbeiders naar de bollenstreek Veel dankbaarheid maar nog meer wensen DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Vv Molen Zelden van Passé aan de rijksweg 4 a, die ligt aan het begin van de aan te leggen verbindingsrijksweg 4 b. De rijksweg gaat dwars door de landerijen, via de Vliet, Voorschoterweg en spoorlijn naar de Haagsche Schouw, waar de aansluiting met rijksweg 4 ligt. Was tot voor kort de loop van rijksweg 4 b, die de rijkswegen 4 en 4 a met elkaar zal verbinden nog niet duidelijk bepaald, de kaart van de grenswijzigingen rond Leiden, die hoort bij het ministeriële voorstel, geeft hierover uitsluitsel. Aan de hand van gegevens van Rijkswaterstaat heeft men een weg gepro jecteerd, welke nog juist binnen de grenzen van de stad Leiden zal liggen en die een aanvang neemt bij molen Zelden van Passé aan de Meerburger wetering. Deze haveloze molen, zal naar de laatste gegevens van „Stad en Landschap" gerestaureerd worden. Men kent dit aardige molentje ten zuidwesten van Zoeterwoude nabij de rijksweg 4 a. De weg gaat in noord westelijke richting links langs de Elzahoeve, bewoond door de heer H. van der Post, passeert het water van de Vliet en kruist ten zuidwesten van Allemansgeest de Voorschoterweg, rechts langs de Zilverfabriek. Een blok van de bebouwing van het „Nicolaaspark" aan de zuidzijde van de Voor schoterweg zal afgebroken moeten worden. De weg snijdt vervolgens een deel van de boomgaard (noord-oost) van de buitenplaats Berbice, eigendom van de familie Begeer, af en vervolgt zijn weg over de helaas af te breken - boerderij van de heer Van Vliet, welke het eigendom is van het Parochiaal Armbestuur te Rotterdam. Vervolgens gaat de weg door de Noordhoflandse polder, over de spoorlijn Den HaagLeiden heen en door de Stevenhofjespolder naar een kruispunt iets ten westen van de Haagse Schouw waar tevens het beginpunt ligt van de omlegging van de rijksweg 4 (Den HaagAmsterdam) achter de Haagse Schouw om. Boeren in bestaan bedreigd Drie statige boerderijen zullen het slachtoffer worden van de nieuw aan te leggen Rijksweg 4b. Het zijn de Elzahoeve, waar vanmorgen nog me vrouw v. d. Post uitdrukking gaf aan haar spijt, dat deze oude hoeve, waar de familie reeds vele jaren het boe renbedrijf uitoefent, moet verdwij nen. „Mijn oudste zoon," zo zegt zij „heeft het altijd zien aankomen en is naar Canada geëmigreerd, maar mijn andere zoon zal toch indien wij de boerderij kwijtraken op 'n andere manier in zijn levensonder houd moeten voorzien. k Hij studeert nu al 's avonds, om in eigen land ook in andere branches terecht te kun nen." De Elza-hoeve is een welva rende hoeve, die ligt aan de zuide lijke oever van de Vliet. Het bedrijf omvat vele bunders land en is in 't bezit van uitstekende, solide stallen. In mineur is ook de stemming van de familie v. Vliet, wonend op de hoeve, grenzend aan „Berbice" in Voorschoten, welke boerderij even eens zal moeten verdwijnen, gelijk met de aanpalende boerderij Corne- liahoeve", bewoond door familie Van der Voort. Laatstgenoemde hoeve is reeds in het bezit van de officiële in. vat dertien bunder land. Ook al het stanties. Ook „Berbice" zal een ge- }an4 zal aan ^_e e,n de stadsuit- deelte aan de Rijksweg, die een to- breiding van Leiden ten offer val- tale breedte (met berm mee) van 80 Ie*1* De grens van Leiden nl. zal ge- meter krijgt, moeten offeren. De lijk met deze Rijksweg 4b komen te boerderij van de familie v. Vliet om- liggen. De Elza-hoeve, statige boerderij, gezien van de overkant van De Vliet. Ook huizen van het Nicolaaspark, nabij de Zilverfabriek, zullen moeten verdwijnen. Stad en Landschap van Zuid-Holland Het jaarverslag van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland over het jaar 1960, is als gewoonlijk weer bijzonder interessant door de uitvoerige mededelingen die erin worden gedaan over restauraties van' his torische of andere belangrijke monumenten in de provincie. Het instituut heeft wel veel redenen tot dankbaarheid maar daarnaast zo mogelijk nog meer wensen, wijzende op velerlei interessante projecten, die op herstel of conservering liggen te wachten. Rijnsburgse bejaarden naar défilé Soestdijk Het jaarlijks défilé van bejaarden voor Koningin Juliana op paleis Soestdijk zal dit jaar worden gehou den op dinsdag 13 juni. Ditmaal zal hieraan worden deel genomen door groepen bejaarden, wonende in de gemeenten Berkel- Rodenrijs, Berlicum (N.-Br.), Hier- dën, Maasdam, Medemblik en Rijns burg. In totaal zullen een 1300 ouden van dagen - met ongeveer 1900 ver voermiddelen - aan het défilé deel nemen. Dit aantal is groter dan vo rig jaar. MOLENS Zo wordt o.m. een lans gebroken voor vier molens in de gemeente Alkemade. Dat zijn de achtkantige grondzeiler van de Blauwe polder, die wegens het overlijden van de laatste molenaar buiten bedrijf is en gedeeltelijk onttakeld, de rieten achtkanter uit 1793 van de Droog gemaakte Akersloot-, Hertogs- en Blijverspolder, een van de twee twaalfkantige stenen watermolens van de drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder en de wipmolen van de Vrouwe Vennepolder. Ook in Aar- landerveen wordt de aandacht ge vraagd voor een molen, de achtkan tige rieten stellingkorenmolen „De Morgenster", waarvan echter 'n res tauratieplan in een vergevorderd sta dium is. De toestand van de korenmolen, de enige wipkorenmolen met stel- De hoeve van de familie Van Vliet, met daarachter de Cornelia-hoeve, die beide op de nominatie staan om plaats te maken voor de nieuwe rijksweg. ling (ca. 1810) in ons land, in Ha- zerswoude, baart eveneens zorgen. Evenmin is het instituut gerust over het behoud van de wipmolens in de polder Nieuwe Groenendijk en de polder Oost- en Westgeer. Dat geldt ook voor de ronde ste nen stellingkorenmolen „De Gereg- tigheid" uit 1740 te Katwijk. Welis waar is deze molen enkele jaren ge leden hersteld, doch niet meer in ge bruik genomen. Het vocht van de er bij en gedeeltelijk erin - gevestigde grasdrogerij doet er geen goed aan. De zeer zware achtkantige rieten watermolen uit 1739 ^van de polder Hondsdijk in Koudekerk a. d. Rijn is nog steeds niet hersteld. Een aantal molens in Leiderdorp wordt er evenmin beter op. Het zijn de wipmolens van de Bospolder en de Munnikkenpolder, alsmede de achtkantige rieten bovenkruier van de Zijllaan en Meijerpolder. Het klei ne achtkantige molentje, daterend van 1830, van de Huis ter Doespol der gaat binnenkort verdwijnen. Dat zal ook wel het geval zijn met de ronde stenen grondwatermolen van de Zijdepolder te Leidschendam. Over de zeer oude, doch in 1890 herbouw de wipwatermolen van de Lageveen- se Polder onder Lisse zijn onderhan delingen gaande. Voor de zware achtkantige rieten grondwatermolen van Rijnsaterwoude worden pogin gen in het werk gesteld gelden bij een te krijgen voor het herstel van de in het voorjaar van 1960 geleden stormschade. Voor het herstel van de kleine ronde stenen watermolen te Wassenaar, die mogelijk reeds uit de 17e eeuw dateert en sedert enke le maanden vleugellam is, worden reeds onderhandelingen gevoerd. Tenslotte hoopt het instituut 't bes te voor de wipmolen van de Grote Polder in de Weipoort van Zoeter woude. Andere bouwwerken Maar het zijn niet' alleen molens waarvoor het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland de aan dacht vraagt. Zo wijst men b.v. ook op het verknoeide doch in wezen zeer goede 17e eeuwse smederijtje, gelegen aan de ingang van de dorps kern van Koudekerk a. d. Rijn. Men vraagt zich af of een tweede en dan goede) restauratie niet mogelijk zou zijn. Met betrekking tot Leiden wordt met dankbaarheid gewag gemaakt van enkele geslaagde of nog aan de gang zijnde restauraties. Over een aanpak van de beide nog bestaande stadspoorten en van verschillende Leidse hofjes valt nog geen nieuws Men hoopt ruim 2000 werkstudenten aan te trekken De situatie op de arbeidsmarkt in de bollenstreek is nog altijd sterk overspannen en het ziet er niet naar uit, dat dit op korte termijn zal ver anderen. De grootste vraag regis treerde men in de metaalnijverheid waar men 117 werkers kon plaatsen en er vier beschikbaar had. Ook de „hausse" in de bouwwereld duurt onverminderd voort. Er was plaats voor 117 bouwvakkers aanbod één. In verhoudingis de vraag in de bloembollenbedrijven nog niet zo groot: 46, maar men dient wel te be denken, dat men momenteel in een paar rustige weken is beland. Over twee weken zal er ongetwijfeld een heel aantal in de kaartsysteem van het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn genoteerd. Dan gaat het rooien en pellen der bollen weer beginnen en kan men honderden arbeiders plaat sen. -In de bollenstreek zelf zijn die niet beschikbaar. Daarom zullen in het kader der zgn. A-regeling weer ar beiders uit Friesland worden aange trokken. Niet alleen uit 't Heitelan overigens, maar ook uit Groningen en Drente. Verleden week zijn direc teuren van Drentse arbeidsbureau's poolshoogte komen nemen in de bol lenstreek om te zien hoe de arbeids omstandigheden hier zijn en welk werk verricht moet worden. Op het moment heeft men ruim tweehon derd aanvragen uit het noorden des lands ingeschreven. Of men alle werkgevers zal kunnen helpen is na tuurlijk een ander hoofdstuk. Op maandag 26 juni zal het eerste con tingent in de streek arriveren en eerst dan weet men ook hoeveel ar beiders gehoor hebben gegeven aan de oproep een paar weken in het bollenvak te gaan werken. Den Haag heeft voorlopig werkvergunning ver leend tot de eerste week van septem ber. Wat de huisvesting der arbeiders uit het noorden des lnds betreft: op een bijeenkomst in Treslong, die door de werkgevers onder leiding van de heer J. Tegelaar uit Lisse is gehou den, is meegedeeld dat de werkge vers zelf voor huisvesting moeten zorgen. Aan de hand van de ingeko men enquête-formulieren mag men aannemen dat dit ook lukken zal. Men kan nl. geen beroep meer doen op de landbouwers in de Haarlem mermeerpolder, die verleden jaar het woonoord in de Lijnden enkele we ken beschikbaar stelden en het kamp in Nieuw Vennep. Het woonoord in De Lynden in opgeheven en ook van de huisvestingmogelijkheid in Nieuw Vennep zal men geen gebruik meer kunnen maken. Werkstudenten. Het aantal scholieren dat men hoopt aan te trekken, zal ruim 2000 bedragen. Er is een zeer goede ver standhouding tussen de directies van de onder wijs-instituten en het ar beidsbureau. Inmiddels zal het bol lenvak er rekening mee moeten hou den dat er op dit gebied haaien op de kust komen. Totnu toe werd de jeugd alleen gevraagd door de bol- lenbedrijven, maar nu stellen ook fa brieken en werkplaatsen hun deu ren voor studerenden open, terwijl mede te delen. In Lisse vraagt de ruïne van de halfronde toren van „Dever" nog steeds om consolidatie. Met aandrang wordt ook gewezen op de grote toren van Noord wijk „waar de stenen uitvallen" en nog weer eens op het gotische huisje aan de^ Voorstraat nr. 21, temeer daar huizen van deze bouwperiode in onze provincie toch al dun zijn gezaaid. Rijnsburg wacht voorts nog steeds op het hoognodige herstel van de oude Romaanse abdij toren. Tenslotte behoort de ontmante ling van de 15e eeuwse toren bij de hervormde kerk van Voorschoten tot de wensen van het instiuut. ook in het winkelbedrijf voor tijde lijke krachten volop plaats is. Het hotelbedrijf en speciaal in Noordwijk heeft een beroep moe ten doen op buitenlandse arbeids krachten, omdat men anders geen mogelijkheid ziet het werk te ver richten zoals het moet gebeuren. Er worden kamermeisjes en serveer sters aangetrokken uit Italië, Spanje, Oostenrijk, Zwitserland en Duits land. Niet alleen voor vrouwelijke personeel worden werkvergunningen afgegeven. Ook veel mannelijk ho telpersoneel komt thans van over de grenzen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 14 juni a.s. geen audiëntie verlenen. HEINZELMANN Badpakken Slacks Shorts bij: Sporthuis v. d. Staay Botermarks 28 (Advertentie) JAARBEURS NU NÉGEN DAGEN De voorjaarsbeurs in Utrecht wordt volgend jaar gedurende negen da gen gehouden en wel van 12 tot 20 maart 1962. Dit is besloten nadat de adviescommissies van de jaarbeurs exposanten zijn gehoord. De con sumptieve en technische beurs worden door deze wijziging ook weer gelijktijdig gehouden. In 1961 begonnen beide beurzen gelijktijdig maar de technische beurs duurde drie dagen langer. In 1960 waren er zes consumptieve beurs- dagen en een maand later werd ge durende tien dagen een technische beurs gehouden. In 1958 duurde de consumptieve en de technische beurs tien dagen en werden toen wel gelijktijdig gehou den. In kringen van de exposanten hoopt men dat nu eindelijk de defi nitieve jaarbeursdagen zijn vastge steld. Het steeds wijzigen en splitsen heeft afbreuk gedaan aan het beurs- bezoek. Actie vrij-vervoer voor gehandicapte kinderen Het te Lichtenvoorde gevestigde werkcomité „Vrij-Vervoer-BLO", heeft zich op 2 april in een schrij ven gericht tot alle gemeentebesturen van Nederland, de Provinciale Bestu ren, het ministerie van O.K. en W., de fracties der politieke partijen en de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Doel van het schrijven was, te be reiken dat de vervoerskosten van alle gehandicapte kinderen, welke ver bonden zijn aan het bezoeken van scholen voor buitengewoon lager on derwijs, volledig door de overheid zullen worden vergoed. Tot nu toe ontving het comité ant woord van 460 gemeentebesturen. In ruim 200 gemeenten worden de kósten integraal vergoed. Twaalf gemeenten lieten weten, dat zij naar aanleiding van deze actie tot onmid dellijke invoering van hetgeen ver zocht werd, zijn overgegaan. Drie fracties van politieke partijen zeg den toe hier op landelijk niveau voor te zullen ijveren.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4