UIMm V OPEL KAPITAN 1961 IIET STILLE EILAND N.V.HET MQTQRHUIS Ruimtelijke Ordening in Tweede Kamer Hevige onweders veroor zaakten brand en wateroverlast BAAS WOENSDAG 7 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 77 Zo ongeveer had ze het gezegd. Ze zouden paardrijden samen en op reis gaan nu en dan. En zij zou hem zo nen en dochters geven. Het was heel vreemd, dat hij er zelf bijna niet aan te pas was geko men. Niets had hij te zeggen gehad, alles was hem voorgeschoteld door Akke. Maar hij kon ook nee zeggen. Tenslote hoefde hij zich niet de wet te laten voorschrijven door 'n jong meisje waar hij niet eens veel van hield. Of toch wel, hij wist het niet. In vuur en vlam kon hij nog niet ge raken. Dat kwam misschien omdat ze hem op zo'n koele zakelijke ma nier had uiteengezet hoe het verder gaan moest. Maar ze had ook gezegd dat ze van hem gehouden had vanaf de eerste dag. Dat had hem gepakt en ook nu weer werd hij erdoor ge- Want zij was de enige op de ganse wereld. Sietske moest hem niet en aan Ermeline wilde hij het liefst niet meer denken. Verder was er niemand behalve Trien en dat was dan ook een Trien. Iemand hield van hem, hoe was het mogelijk? Een jong meisje, mooier dan Sietske en Ermeline, de mooiste die hij ooit had gezien. En hij kende haar al verscheidene jaren, hij had het nooit ontdekt. Het was merkwaardig dat 't weer Van Everloo was geweest, die hem de prijs in handen had gespeeld. Vroeger was het zuster Roozeboom geweest, die zijn leven had behou den, toen het er heel slecht met hem voor stond en nu was het zuster Orion, die hem had verpleegd. Niets verlangde ze voor haar moeite en zorgen en zij gaf hem bovendien zichzelf als geschenk. Nog lang lag Gijsbert Ca bus erover na te denken dat hij nu gauw ge trouwd zou zijn. Het was bijna niet te geloven. Maar eindelijk pakte hem toch de slaap en hij sliep tot de zon hem de volgende morgen wekte Hij sprong uit bed en kleedde zich snel aan. Heel monter voelde hij zich, zonder opgewondenheid en toch niet helemaal gerust. Trien zei hem dat de zuster naar de vroegmis was gegaan en hij ging naar het kerkje om haar op te halen. Ze had nu een andere, wat eenvou diger jurk aan, maar hij vond dat ze er nu nog liever uitzag dan de vorige dag. „O, dat vind ik leuk, dat je me komt halen", lachte ze hem toe. „Heb je. goed geslapen, Gijsbert?" „Ik heb veel aan jou gedacht", zei hij. „Dat is prettig", plaagde ze. „Na al die weken van somberheid was het goed, dat je weer eens hartverkwik kend kon denken. Heb je er ook nog over nagedacht wat we gisteravond besproken hebben?" „Ja, veel", zei hij. „En....?" „Er zit zo weing avontuur in, Akke". „Inderdaad, Gijsbert, er schuilt geen kruimel avontuur in. Als je dat zoekt moet je cowboy worden of bij 'n circus gaan. Als je met mij trouwt zullen we heel gelukkig zijn samen, maar verder zal het saai zijn, als de dood in de pot". „Dat weet ik nietaarzelde hij. „Gijsbert", zei ze vinnig, „in jou steekt even weinig avontuur als in een schildpad. Je hebt dingen nage jaagd, die avontuurlijk leken, maar in werkelijkheid waren ze belache lijk. Je hebt je aangesteld als een idioot. Dat is gekomen omdat er nie mand was waar jij je naai kon rich ten. Je stond heel alleen op de w reld, op een leeftijd dat een mens nog niet alleen kan zijn. Met om je heen een pralende schoonschrijver, een stel getrouwen tot in de dood en een eiland vol mensen, voor wie de wereld ophoudt bij de Maas. In een bepaald opzicht was je te groot ge worden voor het eiland en daarom ben je raar gaan doen. Een aantal mensen uit de streek heb je een tijd lang kunnen overbluffen door je te grote ~>ond en door je gulheid. Dacht je dat ze nog hoog tegen je opzien? Allang hebben ze gezien hoe het er feitelijk met je voorstaat en nu heb ben ze medelijden met je". „Het is allemaal niet zo mooi. aarzelde hij. Het was heel erg wat ze allemaal durfde zeggen en toch werd hij niet boos op haar. „Jij bent geen avonturier", begon ze weer. „In de grond ben je precies eender als je grootvader en je vader. Daar komt dan bij dat je Oolzega bloed hebt van je moeder. Je groot vader was een Cabus, die zich onder scheidde door z'n onbeschrijfelijke trotse boerenhoogmoed, maar in de grond was hij goed. Je vader was een Cabus, die zich onderscheidde door z'n geniaal verstand en hij was even goed als zijn vader. En jij bent ook een goeie knul, het enige waar jij je tot nog toe door hebt onder scheiden was een reeks van drieste dingen, die alle bij elkaar een hoop onzin betekenden. Maar nu gaat dat anders worden, over een jaar of tien zal jij je onderscheiden van de ove rigen hier omdat je dan de pionier zult zijn van een geheel nieuwe boe- renemancipatie. Je wordt zeker bur gemeester van het eiland en mis schien kom je nog ooit in de Tweede Kamer. Dat alles zal gebeuren als je de verstandigste man van de streek geworden bent. Dat kan, Gijsbert. Jij bent niet dom en je bent slim. Maar je moet op de goede manier je ver stand en je "limheid gebruiken". „Hoe weet. je dat allemaal?" vroeg hij beduusd. „Ik ben half en half een Brabantse en een Friezin", antwoordde ze spot tend. Na het ontbijt hoefden ze niet lang meer te wachten op de sjees. Daar kwamen ze aan. Orion in z'n jaquet met gestreepte broek, de bolhoed in z'n nek. ^Z'n hangsnor was wa* grij zer geworden en hij lachte wat triest. Tante Akke zag er teer-papperig uit, maar ze was heel lief en vriendelijk. Sietske zag er precies zo uit als hij verwacht had. 'n Aardig jong vrouw tje, dat alleen aandacht had voor haar twee kinderen, Vincent, een jongetje van anderhalf mar en Gijs bert, een baby, die ze in haar armen droeg. Gijsbert Cabus had zich van alles voorgesteld, maar geen baby. Toch was hij heel blij, hij nam het kind van haar over en droeg het zijn huis binnen. „Laat hem maar hier", zei hij. „Wij geven hem stamppot met varkensvet dan gaat hij op mij lijken zoals ik er vroeger uitzag. Dan komt Van Everloo er wel aan te pas en die roept zuster Orion om hem af te pel len". raiot iidmutiddcteindt IChnuMnntaWci XMrwmtunm'i Hoor hun.'Xhttrt notitie onr.hcimdt viw\ Jii mtréi mUndyochaftk, ht fetch nor niet eens mnttook itdetecttee xi dllccn? _i l Ü/iske.'^rttL en doet toch et mee. Dat zijn nog maar enige der vele kenmerken van deze ruime 6 persoons automobiel. Behalve voortreffelijk rljgenot biedt deze wagen van klassieke allure de hoogste veiligheid. Bovendien een groot aantal extra's die U tot nu toe alleen in de superklasse aantrof. Leverbaar In standaard en luxe uitvoering. Desgewenst met de alom bekende Hydramatlc automatische transmissie. Nu schakelen overbodig. De luxe uitvoering ook lever baar met vouwdak of overdrive. Zoveel redenen meer dus om kennis te maken met dit uitzonderlijk product in deze prijsklasse. Overtuig U door een proefrit. Wij staan voor U klaar. .STATIONSWEG 1 en 2 - LEIDEN - TEL. 01710-24741 Vérgaande centralisatie ongewenst gemene Bond van Ambtenaren heeft gisteren een telegram gezonden aan de leden van de Tweede Kamer, waarin wordt medegedeeld, dat de vakgroep de bond „wegens onophou delijk frustreren van het overleg in zake belastingpersoneel door de mi- De heer Van Vliet (KVP) tenslotte nister van binnenlandse zaken" ge sloot zich zijdelings aan bij de wens adviseerd heeft uit het overleg te van de P.v.d.A., al wilde hjj niet zo treden en de kracht van de organi- speciale ministerie voor de ruimte- satie op andere wijze te tonen. „li...» üjke ordening te doen creëren. Wel een begin gemaakt met de behan- bepleitte deze katholieke afgevaar- Het hoofdbetuur van de bond delüur van het wetsontwerp op de dlgde een zo breed mogelijk samen- deelt in dit verband mede, dat via Ruimtelijke Ordening. Ove7 het al- S^Ide„Raad voor de RmmteIijke het overleg b« de belastingdienst be- - - - Orrionintr kend is geworden, dat aan de staats secretaris van financiën is gebleken, Te grote bevoegdheden aan gemeenten? nuuniciijive uruciimg, uver «cl ai- Qr/Ipnmv gemeen was men van mening dat de minister in het wetsontwerp te grote bevoegdheden toekent aan de ge meenten en ook aan Gedeputeerde Staten; wat de laatsten betreft in tegenstelling met de huidige rege ling, waarbij streekplannen worden vastgesteld door Provinciale Staten. Woordvoerders van de P.v.cLA. wilden de ruimtelijke ordening al leen nationaal zien en gingen zo ver te suggereren dat een speciale mi nister daarvoor wordt benoemd, doch de socialisten kregen hiervoor niet 'de steun van de andere partijen. Wel was men unaniem van mening dat streekplannen, evenals de z.gm, gemeentelijke bestemmingsplannen ter visie moeten worden gelegd. De heer Biewenga (A.R.) diende een amendement in, dat de minister wil verplichten tot het uitbrengen van een jaarlijkse nota over zijn be leid i.z. de ruimtelijke ordening. Een tweede amendement heeft ten doel de term „schadevergoeding naar bil lijkheid" in de wet op te nemen in plaats van „tegemoetkoming in de schade", waarvan in het ontwerp wordt gesproken. Voorts moet de mo- gelükheid van beroep op G. S. en op de Kroon in schadevergoedingsgeval- len worden opengelaten. Ambtenaren zenden telegram aan Tweede Kamer De vakgroep Financiën van de af deling Haarlemmermeer van de Al- dat het door de regering gevoerde algemeen salarisbeleid bepaalde maatregelen voor de belastingdienst op dit moment in de weg staan. Hierbij is in het bijzonder van be lang het richtsnoer, om tot 1 januari 1962 op het terrein van salarisver- betering van ambtenaren in het al gemeen rust te handhaven. Industriespreiding. Verschillende liberale en A.R af gevaardigden braken een lans voor industriespreiding en met name de V.V.D. zou gaarne een snelle ontwik keling zien van enkele steden buiten de randstad. De V.V.D. achtteook een structuurnota van de minister over de ontwikkeling van de zeeha vens gewenst. De katholieke afgevaardigde, de heer Asman, meent dat bij de in dustriële ontwikkeling van Limburg, Noord-Brabant en Zeeland in Bene- luxverband moet worden samenge werkt. Brabant kan een opvangcen trum worden van de „overlopende" randstad Holland. Mr. Kolfschoten (KVP) sprak over agrarische en recreatieproble men en vroeg in het laatste verband speciale aandacht voor de belangen van de watersport. Viaduct verzakt Vooral in het oosten en noorden van het land woedde gisteravond en vannacht 'n zwaar onweer, dat plaat selijk samenging met een hevige re genval. Het noodweer heeft in Groes- beek veel schade door wateroverlast veroorzaakt. Het water stroomde van de heuvels en drong in huizen en hotels binnen. Een rijwielzaak moest zijn etalages en bergplaats met tien tallen rijwielen en motoren ontrui men en de inhoud onderbrengen »n een tegenovergelegen bankgebouw Het water stond hier en daar 15 cm hoog op de straat. Op enkele plaat sen brak het wegdek open. Tijdens een hevig onweer sloeg de bliksem gisteravond in de door drie gezinnen bewoonde boerderij van de weduwe De Jong te Achterveld bij Dedemsvaart. De boerderij en de in ventaris gingen grotendeels in vlam men op. Het vee kon echter worden gered. De brandweer van Dedems vaart slaagde er in de naastliggende gebouwen te behouden. Ook in de omgeving van Heerenveen woedde zwaar weer. De brandweer van Hee renveen rukte uit naar een brand in St. Johannesga, die ontstond na blik seminslag. Door hevige regenval is het via- Trein wachtte uur op twee reizigers De nieuwe zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die bij zonder krap is, heeft al enige nade len gedemonstreerd. Zo gebeurt het praktisch iedere dag, dat de late rei zigers op het traject Amsterdam Alkmaar op de aansluiting van de zuidelijke trein, die meestal aanzien lijke vertraging heeft, moeten wach ten. Zo zijn gisternacht enige hon derden reizigers in de trein Amster damAlkmaar, wachtend in Zaan dam, de dupe geworden van een ver traging van de zuidelijke trein. Twee passagiers moesten nog naar Alk maar, de trein uit het zuiden had door wisselstoring vertraging gekre gen. Een ingewikkeld systeem van „lastgevingen", dat bij de spoorwegen in zwang is, maakte, dat de reizigers niet rechtstreeks met een extra-trein van Amsterdam naar Zaandam wa ren vervoerd. Waarschijnlijk had men er beter aan gedaan de twee reizigers met een taxi van het cen traal station Amsterdam naar Zaan dam te vervoeren. Vooral de late arbeiders uit Zaanse fabrieken, die naar huis terugkeerden, waren van deze vertraging de dupe. AAN BUIKSCHOT OVERLEDEN In het ziekenhuis Bethesda te Hoo- geveen is vanmorgen overleden de 30-jarige spoorlegger B. Pekel, die zondag jl., toen hij een dreigende houding tegen een politieman aan nam door een schot, dat die politie man loste, in de buik wer. dgetrof- fen. P. laat een vrouw en drie kleine kinderen achter. pindakaas DE STATEN VAN ZUID-HOLLAND IN ZOMERZITTING Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben vandaag een begin ge maakt met de zomerzitting 1961. Het is voor het eerst, dat een statenver gadering wordt gehouden in de gro te zaal van het dierentuincomplex. De Provinciale Staten, die nog niet over een eigen vergaderzaal beschik ken, hebben reeds vergaderd in het „Kurhaus", in het gebouw van de Tweede Kamer en in de Ridderzaal. Tal van voorstellen van Gedeputeer de Staten werden voor een schrifte lijke voorbereiding in handen ge steld van commissies uit de staten. Het debat over deze voortellen wordt gehouden op 4 juli. De tweejarige Hansje Bergman is gisteren in zijn woonplaats Deven ter door een auto overreden. Het kind was op slag dood. Het liep on- Advertentie) verwacht de straat op. duct in de weg Arnhem-Zutphen, ter hoogte van de Postbank, verzakt. De spoorbaan werd door het water overspoeld. Rijkswaterstaat heeft de Spoorwegen daarom verboden op 't baanvak Velp-Rheden treinen te la ten rijden. Inmiddels zijn bussen in gelegd. Tijdens het onweer sloeg de blik sem in, in de kapitale boerderij „Moeijershorst", eigendom van de heer H. G. van 't Riet, in de buurt schap Zeldam in Ambt-Delden. De aanwezige machines en een klein ge deelte van het huisraad konden wor den gered. De boerderij is uitge brand. De brandweer van Ambt- Delden heeft het vuur eerst met wa ter uit de omliggende sloten bestre den. Deze waren na twee uur uitge put, zodat men per brandweerauto water moest aanvoeren. De heer v. 't Riet is tegen brandschade verze kerd. In Horst (in Noord-Limburg) heeft in de mdidag een onweer gewoed, dat gepaard ging met hevige regen val en hagelbuien. Glasplaten van broeikassen werden door de hagel vernield. De kelders liepen onder en de straten stonden blank, zodat de kinderen op straat gingen pootje baden. Ook uit andere delen van 't land worden blikseminslag en brand gemeld. \jïnUlè!ïïen mok macht! 'ets niet zo rek! Makarios met een rietje De fraaie volle baard van aartsbisschop Makarios, president van Cyprus, die op het ogenblik voor acht dagen in de V.A.R. verblijft, kwam te Cairo even in het nauw, toen hem hij een bezoek aan 'n zuivelfabriek een glas melk werd aangeboden. Er was gelukkig een rietje bij de hand

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8