badhanddoek Radion Spoorbrug week voor zeeschip Vijf boeren sluiten verkeers weg af Eerste Kamer wil verhoogde bijdrage voor landsverdediging Prinses verkocht hotel Apeldoorn Driejarig jongetje verdronken of ontvoerd WOENSDAG 7 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 HIJ ZIT NIET BIJ DE PAUKEN NEER Minister VAN AARTSEN: Lopende aanvragen voldoende voor twee jaar bouwen Minister "Van Aartsen heeft giste ren bij de opening van een driedaags congres van de internationale aan nemersfederatie, dat in Amsterdam wordt gehouden, gezegd dat meer dan de helft van de in het jaarlijkse bouwprogramma geraamde produktie in de woningbouw wordt verwerkt. Daardoor zijn we in staat, aldus de minister, jaarlijks 80 tot 85 duizend woningen te bouwen. Wanneer alle aanvragen voor bouwprojecten, die thans bij het mi nisterie van Volkshuisvesting en bouwnijverheid lopen, worden inge willigd, dan betekent zulks dat deze projecten, tezamen met de reeds on derhanden zijnde werken, het Ne derlandse bouwapparaat met zijn huidige capaciteit gedurende twee volle jaren volledig in beslag zal ne men, óók wanneer er vanaf heden geen nieuwe werken meer zouden bijkomen, aldus minister Van Aart sen. De 58-jarige, gehuwde arbeider A. Norder is in de papierfabriek in Nieuwe Pekela door een vallende stapel rollen papier getroffen. Enke le ogenblikken nadat men de man had bevrijd, is hij overleden. over de brug komen. Doordat zij eigenaars zijn, zijn de boeren tevens verantwoordelijk voor elk ongeluk, dat op de weg tengevolge van de duisternis of de slechte toestand ver oorzaakt wordt. Daar passen ze voor. Het verkeer moet nu vele kilometers omreden. Met twee chartervliegtuigen is het Concertgebouworkest na zijn succesvolle toernee door de Verenigde Staten dinsdagavond- en -nacht op Schiphol teruggekeerd. Paukenist J. Labordus, wilde best weten dat hij in de Ver. Staten was geweest; hij had een cowboyhoed en een grote speelgoedhond meegebracht. „We zijn het gesol van de gemeen te moe", zeiden vijf boeren van het dorp Achterveld, nabij Barneveld, en zij sloten met een enorme slagboom de Schoonderbekerweg af, die een directe verbinding is tussen de rijks wegen AmersfoortApeldoorn en AmersfoortArnhem. Niemand mag er door, behoudens de lieden, die aan het adres van één der vijf boeren moeten zijn. Door deze maatregel is de Rudolph- stichting, een instituut voor moeilijk opvoedbare kinderen, geheel geïso leerd. De politie staat machteloos, want de boeren staan in hun recht, het gedeelte weg, dat zij hebben af gesloten, is hun eigendom. Met deze maatregel hebben zij echter een bedoeling. Dit deel van de weg is zeer slecht, tientallen kui len en gaten maken de straat moei lijk begaanbaar. Al verschillende ma len hebben de eigenaars bij de ge meente op verbetering aangedron gen; zij wensen ook verlichting, maar de gemeente stelt zich op het stand punt, dat de eigenaars van de weg daar zélf voor moeten zorgen. De ge meenten Barneveld en Stoutenburg willen de weg wel overnemen, maar dan moeten de eigenaren er 18 dui zend gulden bij-leggen. Dit hebben de boeren geweigerd. Aan het begin van de weg hebben zij een bord ge plaatst: verboden toegang artikel 461, wetboek van strafrecht. Overigens willen zij zelf niets liever dan een eind maken aan deze ongewenste si tuatie. Maar dan moet de gemeente Bromfietsdiefstal en gros OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ OF NAAR KEUZE Het is thans -oekend geworden dat textielfabriek Parmentier .Schel penkade, Leiden) dat, zoals bekend, naar Dokkum zou verhuizen, wel haast in haar geheel verplaatst zal worden. De kousenfabriek blijft in Leiden. In september hoopt men met de ver plaatsing te beginnen. Vijftig man leidinggevend personeel zullen méé- verhuizen. Voor het overige zullen personeelsleden of in de kousenfa briek of elders in textielbedrijven van de stad te werk gesteld worden. Prinses Wilhelmina heeft haar pri- vé-bezit, het uit de zeventiende eeuw daterende hotel-restaurant „De Kei zerskroon" aan de Koningsstraat te Apeldoorn verkocht. Koper is de heer J. van Eenennaam, die reeds directeur is van dit hotel-restaurant. Ook de grond en bijbehorende ge bouwen zijn bij de koop ingesloten. GEEN VRIJWILLIG OVERWERK MEER Het belastingspersoneel van het eerste kantoor in Den Haag heeft be sloten om niet meer vrijwillig over werk te verrichten. Dit besluit is ge nomen naar aanleiding van de afwij zing door de directeur-generaal van finanaciën van de door drie erkende vakbonden ingediende voorstellen over het promotiebeleid. „Wij moeten offers brengen" Een groot deel der leden van de Eerste Kamer heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van defensie krachtig aangedrongen op verhoging van het budget. Woord voerders van verschillende fracties achten het percentage van het natio nale inkomen, dat besteed wordt aan de landsverdediging te laag. Nu de hulp van de Verenigde Staten gaat ophouden zullen we zelf meer moeten gaan betalen. De sterkste aandrang tot verho ging kwam van de zijde van de CHU en de liberalen. De christelijk-histo- rische afgevaardigde Vixseboxse ging zelfs zo ver te betogen, dat er ge speeld wordt met de veiligheid van het Nederlandse volk door het per centage van ons nationale jnkomen, ondanks de verhoogde welvaart, maar rustig te laten afzakken. Deze spreker meent dat voor de verhoging van het budget nieuwe bronnen kun nen worden aangeboord en noemde in dit verband de top van de premie opbrengst voor de Werkloosheidsver zekering, waarvoor langzamerhand zeer grote bedragen zijn verzameld. Mr. van Riel (VVD) kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de mi nister en de staatssecretaris zich al te zeer laten beïnvloeden door de mi nister van financiën „die zich altijd armer houdt dan hij is". Hij, die zelf niet wil offeren verliest ook het recht op bescherming, aldus de libe rale afgevaardigde. Maar spr. gelooft niet dat wij grote offers brengen. De offers van Engeland b;v. waren een veelvoud van die van Nederland. De anti-revolutionaire heer Algra zei begrip te hebben voor de houding van de Verenigde Staten. Intussen blijft hun steun op andere wijze nog bestaan, iets waarop ook dé heer Van Riel attendeerde. Wij blijven n.l. pro fiteren van het Amerikaanse „denk- potioneel", dat aan het bondgenoot schap wordt geofferd. De heer Algra zag zelfs een bepaald voordeel in 't wegvallen van de Amerikaanse bij drage, omdat onze positie in de Navo daardoor gezonder wordt. We kun nen nu aan het hoogste overleg in de verdragsorganisatie deelnemen zon der altijd op het matje te moeten blijven, aldus deze afgevaardigde. Aanpassing premie ziekenfonds bejaarden Grote groepen van bejaarden zul len een lagere premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering gaan betalen, wanneer de wijziging van de Wet op de Ziekenfondsverzekering voor Bejaarden, die door de minister van Sociale Zaken eu Volksgezond heid, mr dr Ch. J. M. A. van Rooy, is voorgesteld, wordt aangenomen. In het algemeen vallen alle be jaarden boven 65 jaar, die een inko men hebben van niet meer dan 3800 per jaar onder de wet. Zij die een inkomen hebben van niet meer dan HJVI. Koningin Jijliana en ZJK.H. Prins Bernhard hebben dinsdagmiddag op het paleis Soestdijk leden van 2700 per jaar, zullen niet meer de delegaties van Suriname en de Nederlandse Antillen ontvangen, welke deelnemen aan de Rondetafelconfe- dan 97 cent premie per week gaan rentie in Den Haag. Op deze foto, gemaakt in de tuin van het paleis, zien we op de voorste rij van links: de betalen en de overigen (tot 3800 vice-minister-president, H. A. Korthals, Z.K.H. de Prins, premier E. Jonckheer van de Nederlandse Antillen, de per jaar) 1.94 per week. Koningin, de heer J. Kraag voorzitter van de Staten van Suriname, mr. S. D. Emanuels, premier van Suriname. Gisteren heeft de politie in Den Haag een „grossier" in gestolen bromfietsen aangehouden en ingeslo ten, nadat in Rotterdam bij een op koperscontrole een aantal in Den Haag gestolen bromfietsen tevoor schijn kwam. De man, de dertigjari ge fabrieksarbeider H. G. M., heeft in de afgelopen maanden 13 bromfiet sen gestolen. Hij verkocht deze aan een Rotterdamse opkoper, die nu verdacht wordt van heling. De thans gearresteerde is al eerder voor brom fietsdiefstallen met de politie in aan raking geweest. De spoorbrug bij Baanhoek onder Sliedrecht moest giste ren wijken voor het fonkel nieuwe vlaggeschip van de Oranjelijn, de „Prinses Mar griet". De kolosale drijvende bok „Heracles" lichtte gister morgen om kwart over elf een van de overspanningen van de brug van de pijlers en even later manoeuvreerden de sleep boten „Brazilië", IJsland" en „Afrika" van P. Smit jr. de „Prinses Margriet" door de ontstane, bijna te smalle, ope ning. De „Prinses Margriet" is ge bouwd bij de N.V. scheepswerf en machinefabriek „De Merwe- de" in Hardinxveld-Giessen- dam. De schepen die daar ge bouwd worden kunnen slechts via de Maas de zee bereiken, waarbij de spoorbrug een, zij het moeizaam, overkomelijk obstakel vormt. Het duurde ruim drie kwartier voor de sleepboten weer vaart in de sleep konden brengen en het trotse nieuwe zeeschip omge ven door rijnaken en andere binnenvaartschepen zijn tocht kon voortzetten. In de middag arriveerde het bij de kompas- paal in de Rotterdamse haven en na het richten \an de kom passen werd doorgesleept naar de Rott. Droogdok Mij. Op 4 juli zal het nieuwe vracht/pas sagiersschip, dat de grote me ren gaat bevaren, officieel door de rederij worden overgeno men en in de vaart worden ge bracht. F 1.25 20 MERKJES 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN GAST VAN MOEDER DES VADERLANDS Tijdens kermisruzie gedood Bij een ruzie tijdens de kermis te Jabeek in Zuid-Limburg is de 33-ja- rige ongehuwde Th. Mols uit Bingel- rade omgekomen als slachtoffer van een steekpartij. De man werd om streeks tien uur in de avond zwaar gewond gev^iden op het erf van een café, dat hij juist had bezocht. Een ijlings ontboden arts kon de man het leven niet meer redden. Mols stierf ter plaatse. Over de steekpartij, waarbij het slachtoffer betrokken moet zijn ge weest is weinig bekend. Aanvanke lijk tastte men ooik in het duister omtrent de dader, maar in de loop van gisteren zijn twee gebroeders K. uit Jabeek, resp. 22 en 28 jaar, aangehouden. Kamer eenstemmig voor verhoging van inkomen der koningin Zonder stemming hebben gisteren de 117 aanwezigen van de 150 leden der Tweede Kamer zich verklaard vóór verhoging van het inkomen van koningin Juliana. Ook de twee aan wezige communisten stemden voor. De heer N. v. Veen van de PSP ver klaarde wel een voorkeur te hebben voor de republikeinse staatsvorm, maar zijn principiële bezwaren tegen de monarchie werden teniet tijdens „het voortreffelijk regiem van onze huidige vorstin". Het jnkomen van de koningin wordt nu met terugwerkende kracht tot 1 januari 1961 verhoogd met een mil joen gulden tot ƒ2.500.000.-. Het be drag voor het onderhoud van ver schillende paleizen, dat tot nu toe was vastgesteld op ƒ350.000.-, wordt gebracht op ƒ500.000.-. De verhoging van het inkomen zal volgens minister-president De' Quay nagenoeg geheel besteed moeten worden aan personeelslasten voor de hofhouding. De intendances der palei zen hebben de laatste jaren geregeld een nadelig saldo opgeleverd door de noodzaak van achterstallige onder houdswerkzaamheden aan gebouwen en inrichtingen. Broekerhaven drooggelegd, niet gevonden Sedert zaterdagmiddag half een wordt de driejarige Gerard van der Meulen uit Broekhaven, gemeente Bovenkarspel, vermist. Even tevoren was het jongetje, dat bij de haven speelde, door een buurjongen achter het hek van de ouderlijke woning gezet. Sindsdien *s het niet meer gezien. Direct hebben vele buren en bekenden zich ingezet om 't ventje te zoeken. Ook de reddingboot „K. F. van der Sluys" uit Enkhuizen en het rijkspolitievaartuig zijn naar de Broekerhaven gegaan. Het dreggen had echter geen resultaat. Zondag avond hebben zes kikvorsmannen van de koninklijke marine uit Den Helder nogmaals systematisch de ha- Maandagavond kwam de ministeriële toestemming af tot het inschakelen van twee compagnieën van de mo biele colonne, die juist die dag in Laren voor herhalingsoefeningen on der de wapenen waren gekomen. Onder leiding van majoor Vogel zijn 48 autospuiten en pompen gistermid dag om half drie bij de Broekerha ven aangekomen. De pompen werk ten met een capaciteit van circa 5.600 kubieke meter per uur. Toen men gisteravond na urenlang pompen de Broekerhaven geheel had drooggelegd bleek zich daarin geen stoffelijk overschot te bevinden. Het staat dus vast, dat het vermiste jon getje niet is verdronken. Thans is de justitie ingeschakeld en houdt men rekening met de mogelijkheid dat 't jongetje is ontvoerd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7