3)e&2idóe(Soti/£<mt Kennedy over zijn gesprek met Chroesjtsjef Zij weten nu wat zij aan elkaar hebben Veiligheidsraad over Angola Beschuldigingen tegen Portugal Regering wil huurverhoging (30 pet) in drie etappes 100/0 per 1 april 1962 met looncompensatie Gevangenen tegen tractors Ook 15 jaar voor Bigot WOENSDAG 7 JUNI 1961 51ste JAARGANG No. 15340 Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 33 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKEN Kennedy en Chroesjtsjef kennen nu elkaar Telet 2 0 9 3 5 Red 20015, 35594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 103003 Abonn. f 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd. 7,50 p. kw., Franco p.p. f 8.-, Adv. 17ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Geen dreigementen, maar ook geen concessies sche akties moet verweren, maar te- KORTE GOLF Bij overstromingen in Ghardia in de Sahara, 500 km ten zuiden /an Algiers, als gevolg van een hevige doch kortstondige overstroming van 'n BALLON, 'n BALLON, 'n BALLONETJE vens anderen moet helpen om hun de rivier de Oued Mzab op maandag levensomstandigheden te verbeteren, jl., zijn minstens twintig mensen om gekomen. Toenadering tot Frankrijk In Renaix, een plaats bij Gent, heeft een 42-jarige handelsreiziger vr j iw j j jii-. °ver ziJn bezoek aan Frankrijk zei zijn vrouw en drie kleine kinderen President Kennedy heeft dinsdagavond voor de televisie verklaard, dat Kennedy nog, dat zijn besprekingen vermoord, de hond opgehangen en zijn Europese reis „een onvergetelijke belevenis is geweest. Hij was vol rnet De Gaulle naar zijn mening be- zijn woning in brand gestoken. Daar- lof over de edelmoedigheid en de hartelijkheid van de mensen in Parijs, paalde twijfel en achterdocht hebben na trachtte hij zelfmoord te plegen. Wenen en Londen. .x t weggenomen en een belangrijke bij- In ernstig etoestand werd hij in een Over zijn besprekingen met Chroesjtsjef zei hij: „Chroesjtsjef en ik heb- drage zullen blijken te zijn tot de ziekenhuis opgenomen. Naar ver- ben uitgebreid en open van gedachten gewisseld over belangrijke kwesties gemeenschappelijke geallieerde poli- luidt zou het gezin wegens huur- die onze landen verdeeld houden. Het waren twee kalme dagen. Er was tiek inzake de verdediging van Ber- schuld op straat worden gezet, geen onbeleefdheid, geen opwinduig, er waren geen dreigementen of ulti- lljn en andere kwesties. Een overvaller heeft vanoch- matums. Er zjjn ook geen concessies gedaan. Belangrijke besluiten zijn niet Bij het bezoek aan Londen was tend de bedrijfsleider van een bank genomen. Dat was ook met de bedoeling. Spectaculaire vorderingen zijn nog eens duidelijk gebleken dat het in Newcastle-upon-Tyne (Engeland) er met gemaakt. Er is geen afspraak voor een meuwe ontmoeting gemaakt." Westen eensgezind van plan is zijn doodgeschoten en een politieman beginselen te handhaven. verwond. TOCH NUTTIG Duitsland is een zaak van allen, die met Duitsland in oorlog zijn geweest. Desalniettemin is Kennedy van Amerika en zijn bondgenoten kun- oordeel dat zijn ontmoeting met de nen niet van hun verplichtingen je- Sowjet-premier bijzonder nuttig is gens de bevolking van West-Berlijn geweest. Hij hoopt dat er de komen- afstappen, aldus de Amerikaanse de dagen op de Geneefse conferentie president. over Laos vorderingen zullen wor- „Overigens sprak Chroesjtsjef niet den gemaakt. Er is evenwel geen in termen van oorlog. Hij gelooft dat hoop gerezen wat betreft de confe- de wereld haar gang zal gaan zonder rentie over een staking van de kern- dat iemand zijn toevlucht tot oorlog proeven. Chroesjtsjef wenst geen neemt." „neutrale directeur" van het voorge- Kennedy zei, dat het als hoogste stelde controle-apparaat. Naar zijn uitvoerende macht in de Verenigde mening is niemand werkelijk neu- Staten zijn taak is besluiten te ne- traal. men, die geen adviseur of bondge- „Met andere woorden: onze hoop noot voor hem kan nemen. Daarom op beëindiging van de kernproeven, was het van onmetelijk belang, dat op stopzetting van de verspreiding hij Chroesjtsjef had leren kennen van kernwapens en op enige ver- en diens standpunt ten aanzien van BEND1X 100 liter koelkast nu slechts f 348,— of na le betaling per maand 15.70, in 18 maanden uw eigendom. DIT BIEDT U NATUURLIJK DE KOELKASTEN-SPECIAALZAAK: enegouwen AALMARKT 4 TELEF. 32176 mindering van de bewapeningswed loop heeft een ernstige klap gekre gen," aldus de president. De bespre kingen waren niettemin te belang- diverse kwesties. Het is ook belang rijk, dat Chroesjtsjef het Amerikaan se standpunt kent. De kans op een gevaarlijke vergissing aan een van rijk dan dat Amerika zijn in Genève beide kanten moet nu wel kleiner ingediende otnwerp-verdrag zou la- zijn. ten varen. Chroesjtsjef had opgemerkt, dat er Het somberste deel van het over- vele rampen in de wereld gebeuren, leg met Chroesjtsjef noemde Ken- maar dat ze hem niet alle mogen nedy dat over Duitsland en Berlijn, worden aangerekend. Kennedy was De Veiligheidsraad is dinsdaga- Hij had duidelijk laten uitkomen, dat het daarmee eens geweest en had ge- vond begonnen met een debat over zelfs nog tot .eTSere onderdrukkings- Amerika van plan is de rechten van zegd dat niet alle anti-Amerikaanse de toestand in Angola. maatregelen in Angola was overge- het Westen in Berlijn koste wat kost relletjes van de communisten uit- Een g.roep Aziatische en Afrikaan- Saan- te verdedigen. Chroesjtsjef had zijn gaan. Maar zij maakten er wel ge- se janden had om bespreking van Tienduizenden inwoners van An- standpunt tot in bijzonderheden pit eengezet. Over hetgeen de Sowjet- bruik van. deze toestand gevraagd, omdat de Sola zijn als slavenarbeiders ver- Kennedy heeft zijn program voor portueezen de neeers in Angola vol- kooh,t- ïn Angola zelf leven 400.000 ïin aan hat hnitPnianH warm aan- roruigezen ae negers in Angola vol- premier naar voren heeft gebracht, hulp aan het buitenland warm aan- schaal afslachten neSers' die in feite slaven zijn. zal nog verder van gedachten wor- bevolen en gezegd, dat Amerika zich meedogenloos onderdrukken percent van de Angolezen is analfa- den gewisseld. niet uitsluitend tegen communisti- en meedogenloos onderdrukken. en sterfte* r bjj de kin. De Portugese Vasco Garin ver- deren is schrikbarend hoog. FISCALE STAP klaarde, dat de terroristen in Angola Onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten nemen op het ogenblik in het infanterie-schietkamp „De Harskamp" deel aan de jaarlijkse schiet wedstrijden, welke tot en met donderdag a.s. zullen duren. Voor het eerst „rniiw in Inrvndipnst nok door de «,ro"0'Jka7an T~r" Zorin verklaarde, dat er wellicht wordt bij deze wedstrijden gebruik gemaakt van ballonnetjes, die moeten fiscus hTerotër mat^effeet kan wor- hen sancties tegen Portugal nodig zullen worden stukgeschoten; ér zijn in totaal niet minder dan ruim tweeduizend den verwacht van het beroep van het nfk eefteimd dnn? Hp hnndinp h?p Zljn als het de v€rzoeken van de Vo1" ballonetjes nodig. De bovenste foto toont het aanbrengen van de ballonne- 1 S k kerenorganisatie blijft negeren. tjes op de doelen. Foto onder: uisterste eoneentratie De verklaring die de staatssecre- bedrijfsleven om in het aanzienlijke de Algemene Vergadering tegenovei taris van Financiën, dr. van den tekort -aan arbeidskrachten te helpen dit vraagstuk heeft aangenomen, zo Berghe de vorige week bij het belas- voorzien. zei Garin. Zoals bekend heeft de As- tingdebat in de Tweede Kamer af- We willen hierbij natuurlijk na- semblée van de V.N. een resolutie legde over een eventuele spoedige drukkelijk voorop stellen, dat we aangenomen, waarin Portugal ver- verbetering met betrekking tot de volstrekt geen pleidooi voeren voor zocht werd zijn politiek tegenover belastingheffing voor de werkende het gaan werken van de gehuwde Angola te herzien, gehuwde vrouw, verdient zonder vrouw, die in haar gezin niet kan De Portugees verklaarde voorts, twijfel wat meer aandacht dan de worden gemist. Haar taak blijft daar dat de beschuldigingen over schen- vluchtige wijze zou ikiunnen doen van primaire noodzaak. Maar nadat ding van de rechten van de mens, vermoeden, waarop die voorzichtig de echtelieden dienaangaande ver- die tegen Portugal zijn ingebracht, verpakte belofte werd uitgesproken, standig hebben beslist, dient de over- „volkomen ongegrond" zijn. Die schroom kan men wel verklaren heid wat de werkgeversverbonden De Verenigde Naties hebben niet uit de omstandigheid, dat een ver- niet onduidelijk hebben genoemd het recht om de toestand in Angola - '--aeen „neutrale houding" aan te nemen, te bespreken. De handhaving van de Ook dus in fiscaal opzicht, hetgeen orde en het recht in Angola zijn een in gelijke behandeling voor man en „zuivere binnenlandse vrouw tot jiiting zou dienen te ko- heid", zo zei hij. betering zoals door de staatssecre taris bedoeld in feite reeds ge ruime tijd als onderdeel van een aan zienlijk méér omvattende wetsvoor stel bij de Kamer in portefeuille men' ligt, zodat men naar goed en aloud gebruik daarop liever niet inciden- De Rus Valerian Zorin zei, dat de Volgende etappes in 1964 en 1966 tuele vernieuwing van CAO's daarin te verwerken. De heer Roolvink schrijft verder in zijn brief aan de SER mondeling - overleg dienaangaaande bijzonder op handelen over de verhoging per 1 prijs te stellcn. De destijds voorgestelde stap van regering-Salazar het besluit van de april 1962. In verband met de ko mende verkiezingen wil de minister een eventuele opvolger op zijn de- Min. van Aartsen van Volkshuis- Partement, en evenmin een nieuwe teel vooruit zou willen lopen. Van de maar een schrede op de weg naar de andere kant evenwel valt de maat- volledige gelijkschakeling. Maar het regel, die „Financiën" kennelijk op is althans wat. Afgewacht moet nog het oog heeft, zó urgent te achten, worden, welke, regeling de regering dat hier wel een uitzondering op de precies versneld zal willen doorvoe- algemene regel mag worden gemaakt, ren. Het intern beraad met de Kamer Met de totstandkoming van die ver- is nu nog maar in een allereerst sta- betering zouden verscheidene belan- dium. Verheugend is echter, dat gen ten zeerste zijn gediend. deze zaak in beweging is gezet; op de weg naar gelijke behandeling in Wat is namelijk het geval? Volgens belasting, laat staan naar de „equal de thans bestaande heffingsvoor- pay", (gelijke beloning) valt nog wel schriften voor de (loon- en) inkom- enige afstand af te leggen! stenbelasting wordt het gezin van een wenkende gehuwde vrouw, die (de vrouw dus) per jaar méér dan ƒ300 zelfstandig heeft verdiend, met een aanslag over de bij elkaar get- telde inkomens van de beide echtge noten verblijd. Door ons befaamde progressieve tarief kan de heffing zodoende aanzienlijk hoger zijn dan ze bij een afzonderlijke aanslag zou uitvallen. Van verscheidene kanten is al se dert jaar en dag op deze onbillijk heid op zijn minst: onlogische si tuatie gewezen en op een normaal regime aangedrongen. De regering heeft al geruime tijd geleden blijk baar de grond van de vele geuite bezwaren erkend door in bedoeld wetsontwerp verbetering aan te kon digen. Zij zou temidden van an dere wijzigingen bestaan in een verhoging van de ƒ300 grens tot die van 1000.Dat de overheid thans vrij plotseling tot een aanzienlijke versnelling bereid is gebleken, zou in laatste instantie wellicht mede het gevolg kunnen zijn geweest van de aandrang, die de gezamenlijke werkgeversverbonden kort geleden weer eens tct minister en staatsse cretaris van Financiën hebben ge richt. Uit de reactie van de bewindslie den mag men dus wel afleiden, dat de voorstanders van wijziging met hun argumenten toch wel sterk staan. Wij zijn het daarmee ook volkomen eens. Principieel, maar bovendien ook nog in de huidige omstandigheden, waar in gelukkig een ingrijpende veran dering in het denken ten aanzien van de werkende (gehuwde) vrouw tot een zekere mate van voltooiing is gekomen èn gewoon practisch op basis van die overtuiging omdat alleen door normale bejegening van ƒ300.— naar de ƒ1000.— is uiteraard V.N. naast zich neer had gelegd en vesting en Bouwnijverhèid schrijft kamer\ binden voor de twee volgen- ZOEKT U EEN gouden armband voor 70.— en 100.of ƒ300.— en ƒ400.—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen Volgens een mededeling van radio- Besmettelijke kwaal die dagelijks doden vraagt in een brief aan de Tweede Kamer dePeI-ioden. dat hij - in overeenstemming met D.f voorgestelde verhoging per 1 een advies van de SEK - voome- aPnI af zal voor de eersteklasse- mens is de hnren met dertig proeent fv00r 'weede- en te verhogen en dat binnenkort een df.rde k'asse voor de vierde en desbetreffend wetsvoorstel van hem vijfde klasse 12% bedragen. is te verwachten. De regering is van oordeel, aldus Havanna heeft de Cubaanse premier De minister wil deze huurverho- de minister in zijn brief aan de Ka- Fidel Castro ingestemd met het plan ging in drie etappes doen uitvoeren, mer, dat dertig procent verhoging tot uitlevering van ruim duizend ge- de eerste met ingang van 1 april '62 noodzakelijk is om evenwicht te krij- vangenen tegen vijfhonderd Ameri- en de twee volgende elk twee jaar gen tussen bouwprijzen en huren en kaanse tractors en bulldozers, later, dus in 1964 en 1966. Het aan- dat zij tevens zal moeten leiden tot Binnenkort wordt een delegatie (Advertentie), gekondigde wetsvoorstel zal alléén een verlaging van de bouwsubsidies. van het Amerikaanse comité, dat Daarnaast zal de verhoging gekop- zich in de Verenigde Staten voor dit peld moeten wordén aan een loon- doel heeft gevormd, in Havanna ver compensatie. wacht om de details van de uitwis seling te regelen. SER ADVIES GEVRAAGD Namens de regering heeft staats- nummer bestaat uit 12 pagina's secretaris Roolvink aan de SER ad- vies gevraagd over de vraag welke loonmaatregelen in verband met de huurverhoging t.z.t. zullen moeten worden genomen. Uit het schrijven van de staatssecretaris blijkt echter Vrij koel De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deel mede: In de nacht dat de regering zelf op het standpunt van dinsdag op woensdag zijn plaat- staat, dat de looncompensatie door selijk weer zware onweerbuien ge- de produktiviteitsrente moet worden vallen. In De Bilt viel niet minder gedekt. Aan de SER wordt derhalve dan 52 mm regen. De buien hingen gevraagd advies over de omvang en samen met een klein lagedrukgebied, de vorm van de compensatie en over da* gisteren boven ons land lag en de vraag naar de wenselijkheid de dat zich langzaam naar de Duitse mogelijkheid te openen de sedert '60 Bockt verplaatste. Aan de achterzijde bestaande huurbijslagen bij even- Een man en een vrouw zijn gistermiddag om het leven gekomen toen hun personenauto, waarmee zij uit Haar- lem in de richting Amsterdam reden, dicht bij Haarlem, in de buurt van de Liedebrug, tijdens een inhaalma. se luchtmacht in Algerië "geweest noeuvre in frontale botsing kwam met een uit de richting Halfweg naderende vrachtauto, welke eveneens Ohalle en Zeiler zijn zoals bekend bezig was in te halen. Van de personenwagen bleef slechts een wrak over (foto). De chauffeur van de eveneens tot 15 jaar gevangenisstraf vrachtwagen kwam met de schrik vrij, zijn auto werd betrekkelijk licht beschadigd. veroordeeld. van dit lagedrukgebied voerden zwakke noordwestelijke winden koe lere lucht van de Noordzee ons land binnen. Aan het warme weer is hier mede weer een einde gekomen. Over de Britse eilanden komt een storing naderbij, die weliswaar weinig actief is, maar die morgen toch plaatselijk wat regen kan veroorzaken. Voor en ...x na het passeren van deze storing zijn ^uIltaïr.. ëe~ echter ook enkele opklaringen moge- rechtshof heeft dmsdag in Parijs de lijk. De temperatuur zal nog iets ver- 51-jarige ex-generaal Pierre Marie der dalen. Bigot tot 15 jaar gevangenisstraf ver- oorfeeld voor ?ijn aandeel i„ de mis- ZON- EN MAANSTANDEN lukte opstand in Algerie. Bigot verklaarde, dat hij de man 8 Juni: non<io0p ?*der is geweest, die opdracht heeft gege- maan °P °2-23; onder 15.26. ven het vliegtuig naar Frankrijk te n j sturen, waarmee ex-generaals Mauri- OOQWQ.IGTStClïldSTl ce Ohalle en André Zeiler vóór de opstand naar Algerië zijn gebracht. 3 Juni: v.m. 11.22; n.m. 12. Bigot is bevelhebber van de Fran- KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1