HET STILLE EILAND RECHTSZAKEN DINSDAG 6 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT pugimH PRINSES PAOLA GOEDGEMUTST OP DE RENNEN Prins Albert en prinses Paola hebben zondag in Brussel de koersen om de grote prijs van Brussel bijgewoond. Het paar volgde gespannen het verloop van de ren, en als wij het gezicht van prins Albert mogen geloven, dan staat zijn favoriet er niet zo best voor Vragen over „Delftse" onderscheiding Het Tweede-Kamerlid, de heer M. Bakker (CPN), heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken schrifte lijke vragen gesteld over het toeken nen van een hoge onderscheiding aan de adjudant van politie B. in Delft. Hij vraagt o.m. of de minister be reid is het verlenen van de onder scheiding ongedaan te maken. Voorts informeert hij of het juist is, dat B. gedurende de oorlog als politieman hand - en spandiensten aan de bezetter heeft verleend en ach met name heeft schuldig ge maakt aan de arrestatie van tal van verzetsstrijders, waaronder leden van de illegale CPN, en dat velen van hen door de bezetter ter dood zijn gebracht. Is het verder juist, aldus het ka merlid, dat B. gewapenderhand is opgetreden om een KP-overval op het Delftse politiebureau te verhin deren en dat een aantal personen hiervan het slachtoffer is geworden, doordat zij niet tijdig konden worden bevrijd. De heer Bakker stelt tevens de vraag of de minister heeft kennis genomen van de verontrusting, die het verlenen van deze onderschei ding in Delft en het Westland heeft veroorzaakt, verontrusting, die on der meer is gebleken tijdens de zit ting van de Delftse gemeenteraad op 31 mei. Hij nam het niet zo ernstig De chauffeur uit Alphen a. d. Rijn nam het niet zo ernstig op, dat hij in Kwintsheul een andere vracht auto van de weg duwde. Dat had al thans de chauffeur K. P. v. d. D. uit Kwintsheul geconstateerd, want die was B. met zijn auto achterna gere den. Bij het inhalen van 'n vracht auto gaf B. onvoldoende ruimte aan een andere autobestuurder, die ook reeds bezig was de vrachtauto te passeren. „En voor drie was geen plaats op de weg," constateerde de Haagse Politierechter, die de gerin ge belangstelling van verdachte voor het gebeurde ook constateerde uit 't feit, dat hij ter zitting verstek liet gaan. Maar omdat bijna alles aan de achterzijde van de vrachtauto zich had afgespeeld, wilde de rechter er rekening mee houden, dat verdachte mogelijk het ongeval niet had gezien en er pas van hoorde toen v. d. D. hem inhaalde en waarschuwde. Om die reden wilde de Officier volstaan met 75 boete, doch de rechter maakte er 40 boete van. DE WARE WAARHEID De Haagse Politierechter twijfel de er sterk aan of een Leidse koop man wel de „ware waarheid" sprak, zoals deze met stelligheid beweerde. Daar had de rechter wel reden voor, want verdachte had zich aldus de rechter meester gemaakt van de echtgenote van het slachtoffer. Daar was een ruzie over geweest bij wel ke gelegenheid verdachte de betrok ken echtgenoot tegen de grond zou hebben geslagen. De man kwam zo ongelukkig terecht, dat hij zijn knie ernstig kneusde en 5 weken in een ziekenhuis moest verblijven. „Ik heb geen kwaad gewild, we zijn sa men gevallen en toen viel hij met z'n knie op een stoeprand," betoog de verdachte. „Het is een brutaal stukje dat verdachte heeft uitge haald," vond de Officier en hij eiste, ook omdat verdachte reeds eerder is veroordeeld, twee weken gevangenis straf. De rechter legde 4 weken ge vangenisstraf, waarvan 3 weken voorwaardelijk op. Twee coasters botsten in Noordzeekanaal Op het Noordzeekanaal tussen Hem- brugpont en de artillerie-inrichting, zijn gisteravond kort na zeven uur de Britse coaster m.s. „Daniël M" (448 brt.) en de Finse kustvaarder m.s. „Marsund" (498 brt.) met elkaar in aanvaring gekomen. De Engels man liep daarbij een flink gat aan stuurboordzijde op en moest in zin kende toestand vlak onder de wal aan de grond worden gezet. De van IJmuiden komende Fin, die betrek kelijk geringe schade boven de wa terlijn aan de voorsteven opliep, kon zijn reis naar Amsterdam vervolgen. Met behulp van een kraan zal de lading mais, die de „Daniël M" in Amsterdam had ingenomen, in lich ters worden gelost. Om te voorkomen dat het schip van het onderwater lig gende talud van de kanaaldijk zou afglijden waren twee trossen op de wal vastgemaakt en duwde een aan de achterzijde vastgemaakte sleep boot tegen de coastenr in de richting van de dijk. Na de lossing van de la ding, die opzwelt door het binnenko mende water, zal gepoogd worden het gat te dichten, het water uit het ruim te pompen en daarna het schip te bergen. Baby klom uit box en viel uit raam De één jaar oude baby van de fa milie Van Hoof uit de Rustenburger- straat in Amsterdam klom gister middag uit zijn box, die geplaatst was onder het open raam aan de straatzijde van de woning. Het kind viel van twee hoog op de straat en moest met een schedelfractuur en 'n gebroken beentje in het Wilhelmina- gasthuis worden opgenomen. De toestand van de kleuter is Storing in seinstelsel bij station Eindhoven Treinvertraging in hele land De Nederlandse Spoorwegen heb ben gisteravond met grote vertragin gen te kampen gehad, doordat een storing optrad in de NX-beveiliging op het station Eindhoven. Voor het station zelf bleven de treinen tus sen half acht en half negen staan, doch over het gehele land werden de vertragingen geconstateerd. Omdat de treinen na de nieuwe dienstregeling in grote lussen door het land rijden plant een vertraging in een net zich automatisch door het gehele land voort. De nieuwe dienstregeling loopt trouwens nog niet zo gesmeerd, want ook overdag werden vele treinver- tragingen gemeld. NATIONAAL VOORZITTER K.A.J. Tijdens de vergadering van de Nationale Raad van de KAJ, die zon dag in Huize Bergen in Vught werd gehouden, is met vrijwel algemene stemmen Wim Zondag uit Wamel tot nationaal voorzitter gekozen. Hij volgt als zodanig Huub Larosch op, die over enkele maanden de KAJ gaat verlaten wegens het aanvaarden van een belangrijke functie elders. Bij Van Gend Loos beperkte besteldienst op zaterdag Doordat een groot deel van de Ne derlandse industrie op zaterdag niet meer werkt, is de mogelijkheid voor van Gend en Loos, om op zaterdag stukgoederen te bestellen, de laatste maanden zodanig teruggelopen, dat slechts ongeveer een kwart van de goederen, die aankomen 's zaterdags kan worden afgeleverd. Ook de hoeveelheid goederen, die 's zaterdags ter verzending wordt aangeboden, is in deze periode tot ongeveer een derde van de oorspron kelijke omvang gedaald. In verband met deze ontwikkeling heeft Van Gend en Loos in overleg met de Spoorwegen in enige plaatsen een proef genomen met een beperkte dienst op zaterdag. Deze proef is, vol gens de directie, volledig geslaagd. Daarom is thans besloten, deze be perkte dienst geleidelijk over het ge hele land in te voeren. De overgangs periode duurt tot eind juni. De beperkte zaterdagse dienst houdt in, dat stukgoederen 's zaterdags wel aan de goederenloosen ter verzen ding worden aangenomen. Alleen enkele kleinere vertrekpunten wor den gesloten, 's Zaterdags worder. echter geen stukgoederen meer af gehaald en de aangekomen goederen worden met uitzondering van be derfelijke waren op zaterdag niet besteld. In dringende gevallen be staat echter de gelegenheid goede ren, die 's zaterdags aankomen, aan de loodsen af te halen. In de behandeling van expresse- goederen van de Nederlandse Spoor wegen zal 's zaterdags voorlopig geen verandering komen. GANGETJU. TEL. 23005 (Advertentie) BEGROTINGSTEKORT HAARLEMMERMEER VERLAAGD Het begrotingstekort over 1961 van de gemeente Haarlemmermeer zal in verband met de subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds voorlopig kun nen worden verlaagd tot omstreeks 1.244.000 gulden. De totale tekorten van de afgelopen jaren zullen hier mede zijn teruggebracht tot een be drag van 1.208.000. Hier staat nog een reserve van 604.000, die in stand wordt gehouden volgens de bestaande voorschriften, tegenover. De cijfers, die verstrekt werden, zijn voorlopig, omdat men nog niet be schikt over de cijfers, die voortko men uit de nieuwe financiële ver houdingswet. Hr Ms AMSTERDAM EN Hr Ms PIET HEIN VAREN THUIS Eurovisie Het Eurovisienet heeft thans een lengte van 43.430 km en verenigt 17 landen en 1052 zenders, aldus is mee gedeeld op het internationale sym posium in Montreux door de tech nisch directeur van de UER. Huwelijk Hertog van Kent De huwelijksvoltrekking a.s. don derdag tussen de hertog van Kent en Katiherine Worsley in de kathe draal van York zal ook via de Ne derlandse beeldschermen gevolgd kunnen worden. Deze reportage ver loopt ongeveer als volgt: 14.05 Leden van buitenlandse Ko ninklijke Huizen betreden 't kerk gebouw; 14.15 aankomst van Konin gin Elisabeth en de Koningin Moe der te York, gevolgd door de hertog van Kent; 14.25 de koninklijke fami lie betreedt de kathedraal; 14.30 aan komst van de bruid. Hierna begint de kerkelijke plechtigheid." Deze re portage zal verzorgd worden met niet minder dan 20 camera's. Samenwerking Hr Ms Jager Amsterdam en Hr Ms Fregat Piet Hein, welke bodems thans vanuit Nederlands Nieuw-Gui- De Prov. Zeeuwse Courant heeft nea op de thuisreis naar Nederland naar aanleiding van het tienjarig zijn, zullen op zaterdag 10 juni a.s. bestaan van de Ned. Televisiestich- des morgens om zes uur op de rede ting een vraaggesprek gehad met van Den Helder arriveren. Siebe v. d. Zee van de AVRO. Op de vraag of de opbouw van het Neder lands omroepbestel de ontwikkeling van de TV in de weg staat, antwoord de de heer Van der Zee o.a.: Ik juich samenwerking tussen de vijf omroe pen op TV-gebied toe, als die samen werking vrijwillig is. Ik ben blij dat we in ons land 'een systeem hebben dat het mogelijk maakt dat bepaalde overtuigingen vrij tot uiting kun nen komen. Er wordt hierover veel gepraat. Maar wij moeten een pro- dukt leveren. Als we dat samen kun nen en willen doen, waarom dan niet? Maar wel heb ik bezwaar te gen de situatie, dat naast de vijf om roepen ook nog de NTS bestaat. Dat is hinken op twee gedachten. Laat men óf de NTS alles laten verzor gen, óf de vijf omroepen maar niet deze situatie. Dit is een rem op de productie. Ik geloof in een vorm van federatieve, reële samenwerking, maar niet op deze manier. Aetherklanken WOENSDAG 7 JUNI 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 8.50 Idem. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. huisvr. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 10.55 Pastorale, hoorsp. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.50 Gram. 14.00 Jaarvergadering int. Concil of Christian Churches. 14.45 Gram. 15.00 Idem. 16.00 V.d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.00 Meisjeskoor. 18.20 Het spectrum, lezingen. 18.35 Muset te-ens. en solist. 19.00 Nws. enweer- ber. 19.10 Muz. v. h. Leger des Heils. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Evangeliesamenkomst. 21.00 Gram. 21.15 Concertgebouwork. 22.00 Tot ziens in Jeruzalem, Bijbelse quiz. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avond- overdenldng. 22.55 Platennws. 23.55- 24,00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19-30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram, en kookpraatje. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 1000 Schoolradio. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. (herh.). 11.30 Lichte muz. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Van vuistbijl tot kunstmaan, lezing. 14.00 Kamerork. en solist. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Hoe worden we geregeerd?, lezing. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Omroepdubbel- kwart. 17.15 Vakantietips. 17.50 Re- geringsuitz.: Het Papiaments op de Benedenwindse eilanden der Neder landse Antillen, d. Stanley Cras. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 Draaiorgelmuz. 19.20 Vara-varia en gram. 19.30 V. d. jeugd. 20 00 Nws. 20.05 Een probleem van gewicht, hoorsp. 21.00 Promenade-ork., koor en sol. 21.30 Gesproken portret. 21.45 Lichte muz. 22.20 Sport. 22.30 Nws. 22.40 Kamermuz. 23.05 Voordr. en muz. 23.25 Hammondorgelspel. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 V. d. kind. NTS: 17.30- 17.40 De Verrekijker. 20.00 Journ. en weero,rerz. NCRV: 20.20 Piano te koop, TV-spel. 21.10 Pas geperst. 21.35 Attentie. 22.10 Avondwijding. GRAMMOFOONPLATENPROGR. DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) Van 18-20 uur: Charleston, Black bottom, There's a small hotel, Some body loves me, Cuban love song, To- ku, Brazil, Luna do Brasil, Exactly like you, Lady be good, Sweet Sue just you, Some of these days, Ballad of Davy Crockett, All or nothing at all, Hallo, wenn du das Glück siehst, Sonnenschein, Little brown jug, Die rote Rose, Liebe kommt und Liebe geht, It's onl a paper moon, Mando- linen und Mondschein, Torremolinos, Pampa linda, Dueol crioflo, Bimbom- bey, The continental, By the light of the silvery moon, The varsity drag, Strawberry fair, La Paloma, Coquet te, Smilin' trough, After you've gone, Let's bop, Into each life some rain must fall, Freddie Freeloader, Little Susie, What is there to say, Blue trombone part 2, Sidewinder, 'Round midnight, Man we're beat. VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 Kan men tegenover God aan „zelfbediening" doen? (Vervolg). „Juist. Eerst wilde je Sietske heb ben en toen dat niet lukte, schoof je haar uit je gedachten. Toen wilde je een freule hebben, maar ook dat ging uiteraard niet door. Nu aarzel je of je je vrouw of een kasteel wilt hebben. Wat heb je het liefst, Gijs- bert?" „Allebei", zei hij. „Bouw dan een kasteel, dan vliegt er misschien een fee in als het klaar is". „Ik wil jou hebben", blafte hij. „Maar niet in een kasteel, Gijsbert. Ik wil wel trouwen, maar niet met een hoogmoedige gek". „Wat zou jij willen als jij het voor het zeggen had?" vroeg hij met de armen over elkaar gekruist. „Ik wil op De Stee wonen, want ik houd van het huis. Ik wil er ook wel met jou samenwonen, want van jou houd ik ook". „Is het werkelijk waar?" vroeg hy op zachte verwonderde toon, waarin zij een klank hoorde, welke haar zei, dat hij zich zeer verbaasde dat er nu eindelijk eens iemand was, die echt van haar hield. „Het is waar", erkende ze. „Ik heb gehouden van je vanaf het eerste ogenblik dat je bij ons thuis kwam. Ik vond je een verschrikkelijk naar boerenpummeltje en toch hield ik van je. Als je mij hebben wilt, ga ik met je trouwen. Maar dan moet je eerst je dwaze hoogmoed van je af schudden. Je moet een heel gewone jongen worden zoals ik een heel ge woon meisje ben. Ik wil ook geen boerin worden, dat wil zeggen: ik wil niet 's morgens om vijf uur het veld ingestuurd worden om koeien te melken. Ik wil ook niet met mest kruien en zulk soort dingen. En jou past dat ook niet. Een echte boer zo als ze hier zijn, ben jij niet. De zoon van een geniale vader en je hebt ook nog wat Oolzega's bloed in je ade ren. In heel verre line zijn we nog aan elkaar verwant". „Hoe wil je het dan doen?" vroeg hij gespannen. „Ik wil beginnen Dé Stee te laten opknappen door een deskundig man, zodat ze nog eeuwen meekan, een modelboerderij wil ik er van maken. Een paar kamers wil ik laten inrich ten in boerentrant, maar wat mooier dat ze hier gewoon zijn. Verder wil ik het huishouden doen op mijn ma nier. Ik wil alles keurig hebben zon der het karakter van De Stee aan te tasten". „En ik dan?" vroeg hij. „Jij bent de landheer, Gijsbert. Je moet het oog houden op het werk volk, als het nodig is moet je mee aanpakken, maar niet in een pilose broek en een gestreepte boezeroen. Dat zul je zelf ook niet willen". Hij dacht aan z'n grootvader en antwoordde niet. Maar zij hoorde hem met de tanden knarsen. „Je moet machines kopen, Gijsbert. Je hebt zoveel land en het is zo'n goede grond. Wij moeten van jouw prachtige Stee een model-boerderij maken. Dan zullen we kunen leven in de sfeer, die bij ons past. „Van wie weet je dat allemaal?" vroeg hti. „Veel heb ik zelf bedacht", zei ze. „En Frans heeft me een boel verteld. Frans zegt dat De Stee de mooiste hoeve kan worden van heel de we reld". „Wij moeten ook samen op reis gaan, Akke", zei hij begeesterd. „Ik heb een heel stuk van de wereld ge zien". „Allemaal flauwe kul", spotte ze. „Niets dan stenen en hout en ijzer". Verbaasd keek hij haar aan, maar zij lachte hem uit met een hoge blije klank. „Constant van Hejjst heeft me ver teld hoe jullie samen gereid hebben" zei ze. ,Zo doen we het niet, als we er een paar weken tussenuit kunnen gaan. Ik verlang er heel erg naar om wat van de wereld te zien en ik vind het zeker geen flauwe kul. O, jon gen, je hebt het verlangen om iets anders te mogen zien dan Den Bosch en nog een paar steden in het land in me wakker geroepen, toen je mij, jaren geleden, vertelde hoe je des avonds op het perron naar de treinen stond te kijken. O, ik wil zo graag iets zien van de wereld. Maar dat heeft de tijd nog. Eerst hebben we andere dingen te doen". „Kun je paardrijden?" vroeg hij. „Wie zou het mij geleerd hebben op de Brede Haven en in het zieken huis, Gijsbert? Maar ik wil het graag leren. Ik wil wel met jou over het eiland rijden en veel verder nog". „Ik zal morgen een paard voor je kopen", zei hij. „Wacht er mee tot overmorgen of tot het volgend jaar, Gijsbert. Het hoeft niet allemaal zo vlug en het hoeft niet allemaal tegelijk. We ko men er ook wel als we het kalmpjes aan doen". „Ik ben nu eenmaal zo" zei hij. „Ik trouw niet met je als je niet eerst getoond hebt, dat je verstan diger geworden bent'. „Wanneer weet je dat?" vroeg hij. „Zodra je het zelf weet, zal ik het ook bemerken", antwoordde ze gevat. De schemering was begonnen en zij hadden het niet opgemerkt. Maar toen een koele bries over het water kwam, zodat ze rilde in haar dunne jurk, pakte ze hem bij de arm. „La ten we teruggaan" zei ze. „Ik heb nog het een en ander te doen en jij moet naar bed. Ik geloof dat je je zelf hebt overschat". Zo was het odk. Toen hij in bed lag voelde hij pas hoe intens ver moeid hij was. Maar ze gaf hem z'n slaapdrank en hij zou wel pitten tot de volgende morgen. Een nieuwe dag waar hij ontzag lijk naar verlangde en tegelijk be angst voor was. Orion en tante Akke zouden komen met Sietske en de kleine jongens. Heel erg streelde hem de gedachte dat daar een Gijs bert bij was, naar hem genoemd door Sietske, die niet naar De Stee had willen gaan. Nu verlangde hij toch wel weer haar terug te zien, doch meer interesseerde hem de kleine Gijsbert. Met zijn summiere verbeel dingskracht poogde hij zich voor te stellen hoe het kind er uit zou zien, en toen hem dat niet lukte, begon hij aan de toekomst te denken. Ach, wat was het vreemd gegaan. Het kleine dikkertje kon hij nauwe lijks terugvinden in het mooie jonge meisje, dat hem straks had gezegd, dat ze met hem wilde trouwen, mits hij verstandig wilde worden. Geen kasteel en waarom zou hij er wel een laten bouwen? De Stee was zijn prachtige hoeve en zijn haven. Akke zou er een lustoord van maken waar zij samen heel gelukkig zouden zijn. Hij moest de moderne landbouwma chines kopen en de methodes gaan leren. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8