m mi£(an 2 GOEDERENTREINEN BOTSTEN: Beide machinisten gedood Burgemeester van Alphen a. d. Rijn voltrok huwelijk van eigen dochter Rotterdamse moordzaak in recordtijd opgehelderd Kon. onderscheiding voor J. L van Brecht Kapitejn yan rondvaartboot was de dader MAANDAG 5 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Dicht hij Tilburg, over het Wilhelminakanaal, is zaterdagnacht om één uur een goederentrein uit de richting Oisterwijk in hotsing gekomen met een goederentrein uit Tilburg, die bestemd waê voor Den Bosch. De beide machinisten, W. Brouwer uit Den Haag (34) en J. Breskens uit Roosendaal (39) werden gedood. Diverse wagens van de treinen ontspoorden en de drie sporen over het Wilhelmina kanaal werden geblokkeerd. De trein uit de richting Oisterwijk was door een rood sein gereden. a.s. Moeders In het belang van U en Uw baby raden wij U aan (en vraagt 't ook Uw dokter) pindakaas te gebruiken - maar neem de beste, die van ENORME RAVAGE BIJ TILBURG De beide wagenbestuurders werden op slag gedood. Een enorme ravage van uit de rails gelopen en crver el kaar heen geschoven wagens heeft de baanvakken TilburgDen Bosch en TilburgOisterwijk volkomen versperd. Omstreeks 1 uur zondag ochtend reed uit Tilburg een goede rentrein met 58 wagons met bestem ming Den Bosch. Uit de richting Oisterwijk naderde een goederentrein met 37 wagons met bestemming Til burg. Juist op de splitsing van de lij nen naar Den Bosch en Oisterwijk, nabij het Longa-terrein, enkele hon derden meters voorbij het viaduct over het Wilhelminakanaal, vond een frontale botsing plaats tussen de beide elektrische lokomotieven. De ravage was zo groot, dat de slachtoffers slechts met moeite uit hun verwron gen machines konden worden ge haald. Bestuurder Breskens moest zelfs worden uitgezaagd. De conduc teurs van beide treinen bleven on gedeerd. Van beide goederentreinen liep een aantal wagons uit de rails, terwijl andere op en over elkaar werden geschoven. Nog in de loop van de nacht is met het opruimingswerk begonnen. De onbeschadigde wagons werden afge voerd, terwijl de dienst weg en wer ken van de Nederlandse Spoorwegen begon met het vrijmaken van het ver sperde baanvak. GEWAARSCHUWD. Bij de frontale botsing met de trein uit Tilburg naar Den Bosch hadden beide treinstellen een vaart van zestig kilometer. Hoewel de sein huiswachter de heer C. Schellekens, nog geprobeerd heeft met het WASSENAAR PASTOOR J. P. BUYS OVERLEDEN zwaaien van een rode lamp de trein uit Oisterwijk te doen stoppen, mis lukte deze poging. Machinist Brouwers, is van zijn machine gesprongen toen hij de bot sing zag aankomen, maar hij werd vermorzeld door de wrakstukken van de in elkaar gedrukte goede renwagens. De andere machinist, de heer J. A. C. Breskens raakte dermate be kneld, dat hij met behulp van snij branders moest worden bevrijd. Beide machinisten moeten op slag dood zijn geweest. 22 Wagons vernield. Ofschoon hulp snel ter plaatse was kon men door de enorme ravage pas zondagmorgen om half vijf met (Aa verten tie) het grote opruimingswerk beginnen. In totaal werden 22 volgeladen goe derenwagens vernield. De 2 electri- sche lokomotieven van de serie 1100 en ter waarde van f 900.000 elk, zijn eveneens totaal vernield. Bij de bot sing had het voorste gedeelte van de trein uit Tilburg juist de spoorbrug verlaten. Door de geweldige klap schoven de wagons, die zich nog op de spoorbrug bevonden in en drie hoog op elkaar. Zondagmorgen vroeg heeft de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, ir. Lohman zich naar de plaats des onheils bege ven. HET TREINVERKEER BIJ TILBURG De spoorwegen hoopten dat van middag tussen 13.00 en 14.00 uur de drie sporen over het Wilhelminaka naal bij Tillburg weer in gebruik ge nomen konden worden. Het treinverkeer tussen Tilburg en Best en tussen Tilburg en 's-Herto- genbosch is gestremd geweest sinds 1 uur in de nacht van zaterdag op zondag. De reizigers werden per bus vervoerd. K. en K. te Wenen Zondag en vooral zaterdag tot na middernacht heeft de t.v. ons bezig gehouden met 't wereldgebeuren van de eerste rang: de ontmoeting van twee grootmachten, Kennedy uit Amerika en Kroesjef uit Rusland in Wenen, aan de grens bij het IJzeren Gordijn. Uiteraard waren de camera's geweerd uit de conferentiekamers en daaromheen, maar de kijkers hebben het volle pond eurovisie gekregen, toen 250 gasten bijeen waren in het befaamde Schönbrunn, waar de Oostenrijkse regering een waar feest had aangericht. Van alle staatsie hebben we getuigen mogen zijn, ook van de grapjes die Kroesjef via zijn jeugdige tolk maakte met de char mante Jacqueline en van het tête tête achter het programma van de moederlijke mevrouw Kroesjef met Kennedy. Er is in de feestelijk ver lichte zaal gezongen en gedanst, waarbij de Donauwals en het „Wien Wien nur du allein" op deze histo rische plaats van de wereld niet werd vergeten. Ondanks alle pracht en praal, waarvan de Russische gasten kennelijk niet afkerig waren, zal de ernst niet worden vergeten als het tussen de beide K's op zakendoen aankomt. Het feest voor de t.v. was uiterlijk, nochtans hartverwarmend en hoopgevend. Ingevoerd amusement Zowel zondag als zaterdag was het amusement van Duitsland ingevoerd. De AVRO had een spectaculaire fi nale van het songfestival in Baden Baden gerelayeerd, zodat men in de huiskamer verschillende vocalisten kon horen en zien, met Lys Assia en Gitta Lind stellig als belangrijksten. De avond tevoren had de VPRO van uit Stuttgart Puccini's opera Tosca overgenomen, een feestelijk gebeuren voor allen die van het bel canto hou den. Veel te zien is er aan deze opera eigenlijk niet en het kwam ons daar bij voor, dat de belichting van het to neel wat donker was. De zanger Eugen Tobin, maar vooral de zan geres Renata Tebaldi, had telkens 'n enthousiast applaus in ontvangst te nemen. Zij reageerde daarop met uit voerig beweeg van hoofd en armen. En aan het slot kon men een uitzon derlijk gebeuren waarnemen: van alle kanten wierp het publiek bloe men naar het toneel. Ook deze uit zending was feestelijk. Komende uitzendingen Vanavond is er weer eens het VARAforum „Welbeschouwd" en dinsdag volgt de speelfim „Zonder genade", met hele en halve bandie ten. De woensdag en donderdag bren gen toneel, achtereenvolgens de t.v. schets „Piano te koop" bij de NCRV en het spel „Poker" bij de VARA. Zoals meer te doen gebruikelijk bij de VARA, is dit stuk bepaald onge schikt voor jeugdige kijkers. SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is de vrouw van schipper Van der Rijke, de 32-jarige J. M. van der RijkeLigtvoet van het binnenvaar tuig „Grevelingen" in het kanaal ter hoogte van Someren bij het wa terscheppen overboord geslagen en verdronken. Na ongeveer een half uur dreggen is het stoffelijk over schot van de vrouw gevonden. Het gezin van Van der Rijke telt drie jonge kinderen. Aan de R.K. Kweekschool van de Ursulinen te Bergen (NH) zijn van de 24 candidaten 23 geslaagd voor onderwijzeres. Zaterdagmiddag heeft burge meester Bruins Slot van Al phen a. d. Rijn, ambtenaar van de burgerlijke stand, geas sisteerd door wethouder A. J. Dekker, het huwelijk voltrok ken van zijn eigen dochter Netty Johanna Bruins Slot met de elektrotechnisch ingenieur Jaap van Wijk, zoon van de veearts B. van Wijk, aldaar. Burgemeester Bruins Slot sprak bruid en bruidegom voor de feitelijke huwelijks voltrekking op vaderlijke wij ze toe, waarbij de vrolijke noot niet ontbrak. In de hervormde kerk aan de Julianastraat volgde de ker kelijke bevestiging van het hu welijk. Het jonge paar gaat zich vestigen in Amsterdam, waar de bruidegom werkzaam is bij het gemeentelijk energiebedrijf. Spelen met lucifers: Woning brandde uit Gistermorgen omstreeks zeven uur is in het perceel Falckstraat 25 in Den Haag een zware brand uitgebroken. De oorzaak van de brand was het spe len met lucifers door kinderen. Paniek. De brand ontstond in de voorko- mer van de eerste etage. De bewoon ster wier man varende is vluchtte in paniek het huis uit, even als de bewoners van de tweede etage. Bij deze vlucht werden alle deuren opengelaten, zodat het vuur zich via de trap snel naar boven uitbreidde. Bij de komst van de brandweer sloe gen de vlammen uit de eerste etage naar de daklijst. Door de grote hitte braken daarop de ruiten van de twee de verdieping, zodat de gordijnen daar in brand vlogen. Niettegenstaan de de ernstige toestand gelukte het de brandweer met twee nevelstralen het vuur vrij spoedig te bedwingen. De eerste etage brandde geheel uit en alle kamers op de eerste en tweede verdieping kregen brandschade. Door de enorme rookontwikkeling moes ten de brandweerlieden van pers luchtmaskers gebruik maken. Zowel de bewoners van de eerste als van de tweede etage waren tegen brand schade verzekerd. Aetherklankén DINSDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolra dio. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Licht baken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. huisvrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, praatje. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.04 Ben je zes tig? 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 De witte hel, hoorsp. 15.35 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Nieuw-Guinea: stad en land, door S. J. van der Goot. 18.00 Lichte muz. 18.20 Kaarten op tafel, gespr. 18.30 RVU: Griekse wijsbegeerte in de Christelijke kerk op het Russische denken door Dr. J. H. Dubbink. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.25 Kamerork. en sol. 21.20 Pries ters ken ik niet, lezing. 21.30 Piano recital. 21.50 Orgelconc. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Promenade- ork. en sol. 23.40 Dubbel kwart. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM I, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 RVU: Kijken, zien en schouwen (enkele inleidende op merkingen over het filmzien), d. P. J. v. Mullem. 11.30 V. d. zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Regerings uitz.: V. d. landbouw. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Theaterork. 14.00 Kamermuz. 14.32 Vrouwenkoor. 14.40 Schoolradio. 15.00 Lichte muz. 15.30 Van mens tot mens, lezing. 15.45 Kamermuz. 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Amateurprogr. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.45 Apollo aan de Seine, blij spel. 22.00 Muzik. lezing. 22.20 Gram 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Licht progr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 19.30 Intern. Agrarisch nws. 20.00 Journ. 20.20 Dierenfilm. 20.40- 21.05 Korte film. 21.05-22.45 Speel film. WASSENAAR Enkele weken voordat hij afscheid van zijn parochie zou nemen om te gaan rusten in Ulverhout, is zondag avond plotseling overleden pastoor J. P. Buys van de St. Willibrordparo- chie. De pastoor, die de leeftijd van 73 jaar bereikt heeft, was sinds en kele dagen ziek. Van ernstige aard was deze ziekte echter niet; het overlijden kwam ge heel onverwacht. Het werd aan de parochie bekend gemaakt door het luiden van de klokken om ongeveer 9 uur gisteravond. Pastoor Buys is ruim 20 jaar in Wassenaar herder van de St. Willi- brordparochie geweest. Op 27 sep tember 1940 kwam hij naar Wasse-* naar als opvolger van pastoor C. Tho- lenaar. Voordien was hij ruim 2 ja ren pastoor te Katwijk aan de R4jn en 5 jaar pastoor te Kwadendamme. Enkele maanden geleden maakte pastoor Buys het voornemen bekend te gaan rusten. In Ulvenhout had hij een bungalow laten bouwen, die hij aan het einde van deze maand zou betrekken. Over twee weken werd de benoeming van een opvolger ver wacht. De voorbereidingen voor het af scheid van pastoor Buys waren in de parochie al in volle gang. De overleden pastoor is, totdat hij en kele dagen geleden ziek werd, steeds actief geweest. In het j.l. zaterdag verschenen nummer van Sursum Corda kondigde hij nog een groot aantal huisbezoeken aan en onder tekende die aankondiging met „J. Buys, nog pastoor in actieve dienst". Maandag- en dinsdagavond te half acht is er Rozenkransbidden in de kerk; woensdagavond te half negen wordt een Stille H. Mis gelezen; don derdagmorgen zijn de plechtige Lau den te tien uur, is de uitvaart om half elf, waarna bijzetting in het priester- graf op het Kerkhof bij de St. Willi- brordkerk. Veertig jaar in dienst bij fa. Schrama Zaterdagmorgen heeft burgemees ter mr. W. J. Geertsema op het raad huis de eremedaille in brons, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer J. L. van Brecht, die zijn veertigjarig jubileum in dienst van de fa. Schra ma Veevoeders te Voorschoten vierde. De burgemeester prees in 'n hartelijke toespraak de plichtsbe trachting van de jubilaris, die een voorbeeld genoemd mag worden voor de jongeren. Het is om deze meer dan normale plichtsbetrachting en toewijding, dat hem deze konink lijke onderscheiding werd uitgereikt. Voordat de jubilaris en zijn fami lieleden en de firmanten van de fa. Schrama zich naar het raadhuis be gaven, had de oudste firmant, de heer G. Schrama, de jubilaris toege sproken en bedankt voor zijir trouw en zijn harde werken. En boven dien ook voor zijn bijzonder prettige omgang met bazen en het andree personeel. Voordat de mechanisatie het zwaardere werk ovrnam, heeft de heer Van Brecht vele tonnen op zijn schouders gedragen. Zijn hoge opvatting van plicht en verantwoor delijkheid tracht hij steeds over te dragen op de jongere personeelsle den. De jubilaris is overigens zelf nog niet oud: 53 jaren. Op 13-jarige leeftijd kwam, op klompen, in dienst van de Graanmaalderij Welgelegen, zoals de firmanaam vroeger luidde. De heer Schrama overhandigde de jubilaris een geschenk onder couvert en verraste zijn echtgenote met een boeket bloemen. Tijdens een feest avond voor het personeel, zaterdag in het Bondsgebouw in Voorschoten gehouden, kreeg de jubilaris en zijn echtgenote door de heer G. Bogerd resp. een elektrisch scheerapparaat en een elktrische koffiemolen aan geboden. Hij speelde cynische rol De Rotterdamse rivierpolitie heeft dit weekeinde een opmerkelijk suc ces behaald door de in de nacht van vrijdag op zaterdag aan boord van de rondvaartboot „Rijnhaven" ge pleegde moord, waarvan commissa ris A. M. Starrenburg zaterdagmor gen om elf uur zeven uur na de misdaad nog had gezegd, dat de hele zaak hem een volkomen mys terie was, zonder enig aanknopings punt, in een recordtijd op te helde ren. 's Middags om vier uur al werd de vermoedelijke dader in arrest ge steld en zondagmiddag omstreeks dezelfde tijd legde de man een vol ledige bekentenis af. Het was de 28-jarige kapitein van de rondvaart boot J. E. H. V. uit Rotterdam. Hij verklaarde zijn slachtoffer, de los- werkman Wilhelmus van Leeuwen (33), tijdens een felle ruzie met een ijzeren staaf te hebben afgeranseld. Beide mannen waren gehuwd, Van Leeuwen leefde gescheiden van zijn vrouw, en dat is ook de reden, waarom geen aangifte van zijn ver missing was gedaan. Niet voorzien. De verbijsterend snelle ontwikke ling in het onderzoek was zaterdag morgen beslist nog niet te voorzien. De recherche stond namelijk bij de ontdekking voor een volkomen raad sel. Het slachtoffer lag bij een trap je, dat van het bovendek naar de salon leidt, met een ingeslagen sche del, voorovergebogen in een plas bloed, gekleed in een overhemd en een donkere broek. In de zak zat alleen een pakje sigarettenvloeitjes, hij had geen enkel identiteitspapier bij zich. Andere „stille getuigen" van dit drama, dat zich op een van de stilste plekjes van het Rotter damse havengebied had afgespeeld, waren omvergeworpen banken en tafels, die duidden op een worste ling, plassen bloed in de salon, si garettenpeukjes, dopjes van bier flesjes en een ingedrukte provisie kast. De boot werd voor een nader onderzoek naar de Parkhaven ge bracht door de kapitein waar ook de patholoog-anatoom, dr. J. Zeldenrust, sectie op het lijk ver richtte. Later werd prof. Froentjes van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag eveneens bij het onderzoek ingeschakeld. Strafregister. De identiteit van het slachtoffer een forse, stevig gebouwde man kon aan de hand van vingeraf drukken vrij spoedig door de dacti- loscopische dienst van de politie worden vastgesteld. Hij had een strafregister. Het was het eerste aan knopingspunt, waarmee enkele re chercheurs een speurtocht langs ver schillende café's begonnen. Daar deden ze aanwijzingen op, die uit eindelijk het net strak om de dader trokken. Beide mannen hadden na melijk 's avonds gezamenlijk enkele etablissementen bezocht. Commissaris Starrenburg en zijn medewerkers waren inmiddels al on bewust op het definitieve spoor ge komen, louter en alleen door hun in een lange politie-ervaring gescherp te intuitie. De houding van de kapi tein was namelijk de gehele dag te onnatuurulijk vrolijk en cynisch ge weest voor een man, die de leiding had op de boot waarop een misdaad was gepleegd, 's Morgens tijdens het onderzoek had hij op de Oosterkade grapjes over het drama gemaakt met journalisten en politiemannen, quasi verongelijkt, omdat hij niet op zijn schip mocht. Tijdens de vaart naar de Parkhaven vroeg hij meermalen het slachtoffer te mogen zien en toen dat uiteindelijk bij het bureau van de rivierpolitie gebeurde, toon de hij geen enkele emotie. Een kleine, donkere plek, onder aan zijn zwarte uniformbroek, werd hem uiteindelijk noodlottig. Com missaris Starrenburg liet hem zijn kleding uittrekken en stelde hem jn arrest. Prof. Froentjes toonde later aan, dat de donkere plek inderdaad een bloedvlek was, die de man tever geefs had geprobeerd weg te wassen. Zijn verweer was, dat hij een kleine verwonding had bij zijn knie. Maar er waren inmiddels rog andere aan wijzingen gevonden. De politiehond „Astor" wees tot drie keer toe bij en sorteerproef op de lucht van de bierdopjes de kleding van de kapi tein aan als die van de dader. Bo vendien trof de politie bloedspatten aan op de schoenen en de pet. Bij de man thuis vond men een over hemd, vest en sokken, die juist door zijn vrouw waren gewassen. Die kleding had hij 's nachts aan gehad. Zijn uniformjas had hij aan boord uitgetrokken. De kapitein ontkende nog lange tijd, cynisch en star, ook maar iets met de zaak uitstaande te hebben. Zondagmiddag zwichtte hij tenslotte onder de druk der feiten en legde hij een volledige bekente nis af. En toen kon men ook het gehele drama reconstrueren- de mannen waren 's nachts om drie uur over een langszij de Oosterkade liggende boot aan boord van de „Rijnhaven" gegaan om daar hun boemeltocht voort te zetten. De kapitein wist namelijk, dat op zijn schip nog een ruime drankvoor raad was. In de salon was ruzie ont staan, volgens de kapitein omdat zijn metgezel hem op een oneerbare wijze benaderde. Hij zou toen in dolle drift een ijzeren staaf hebben gepakt en zijn vriend, die hij alleen als „Wim" kende, de schedel hebben ingeslagen. Geschrokken door zijn daad heeft hij later nog geprobeerd de sporen van de misdaad uit te wis sen. Het jasje en de overjas van het slachtoffer werd in de Maas ge gooid (de overjas is inmiddels opge- dregd), evenals de staaf. Zelfs heeft de kapitein nog geprobeerd ook het verstarde lichaam over bodrd te werpen, maar hij kwam er niet ver der mee dan tot op de trap. Thuis werd alle kleding gewassen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4