Weerbericht Commandant van de „Karei Doorman" maakte beoordelingsfout Bfonchi letten Automobilist nam verkeerde baan van de Rijksweg: 6 doden Het overleg te Evian De moord op Trujillo Radio-boodschap onthulde moo rdpoging Gewelddaden op Zanzibar Verkenners namen afscheid van hoofdcommissaris Janssens MAANDAG 5 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 UITSPRAAK MARINE-RAAD Hoestdronk in tabletvorm.95ct Ter gelegenheid van het huwelijk van de hertog van Kent met Katherine Worsley, dat 8 juni in York zal worden voltrokken, is deze foto van het paar gemaakt. Bij de buurtschap Tweede Tol, hal verwege de Rijksweg 16 tussen Dor drecht en de Moerdijkbrug, is zon dagnacht omstreeks twaalf uur een vreselijk verkeersongeval gebeurd, waarbij 9 mensen betrokken waren. Zes van hen zijn om het leven geko men, de andere vier zijn zwaar ge wond; hun toestand is zeer ernstig. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat een personen-auto van het merk Mercedes met twee inzittenden, op de verkeerde rijbaan reed en vlak voor Tweede Tol frontaal op twee an dere wagens, een BMW sportcoupe en een Opel, botste, waarvan de een juist bezig was de andere in te halen. De Mercedes ramde eerst de Opel, waarin vier personen gezeten waren. De wagen veerde als het ware op en vloog toen over de sportcoupe heen, waarin eveneens vier mensen zaten. Het dak van de sportcoupe werd hier door van de wagen afgerukt. Het werd later onder het wrak van de Mercedes teruggevonden. De sport coupe raasde stuurloos nog 150 meter door, waarna hij van de weg afdui- kelde en op het talud tegen een boom tot stilstand kwam. De gevolgen van de botsing waren gruwelijk. De meeste passagiers wa ren uit de drie wagens geslingerd en lagen her en der dood of zwaar ge wond over de weg verspreid. Een automobilist had het ongeval zien aankomen. Hij had namelijk gezien, dat de Mercedes, die uit de richting Dordrecht kwam, op de verkeerde rfjbaan reed en had getracht hem in te halen en de bestuurder door mid del van seinen duidelijk te maken, dat hij in dodelijk gevaar verkeerde. 7-Jarige jongen in Utrecht bij aanrijding gedood De zeven jarige Theodoras F. G. Perquin uit Utrecht is zaterdagmid dag op de brug over de Oude Rijn door een Duitse personenauto aange reden. Hij was op slag dood. Het kind was aan het vissen ge weest en klauterde de brug op, die in rysweg 2, ter hoogte van de alu- miniumfabriek ligt. Hij stak zonder op te letten over. Een 20-jarige bank werker uit Dusseldorf, die met zijn wagen juist een ander personenauto passeerde, zag het kind te voorschijn komen uit de ligusterheg, die de rij banen scheidt, doch kon onmogelijk pp tijd remmen. Het stoffelijk over schot van het slachtoffertje is over gebracht naar het hoofdbureau van politie in Utrecht. Contactsleuteltje omgedraaid, chauffeur gedood De 19-jarige E. van Ditshuizen uit Zevenaar is om het leven gekomen bij het controleren van de achterlichten van een vrachtauto, doordat een broertje van het slachtoffer het con tactsleuteltje omdraaide. Hierdoor startte de wagen en begon achteruit te rijden. Ditshuizen raakte met het hoofd bekneld tussen een muur en de laadbak van de vrachtauto. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde zaterdagmiddag omstreeks vier uur in de industriestraat te Zevenaar. Het was hem echter niet gelukt. Van korte afstand zag hij de botsing ge schieden. De terstond door hem ge waarschuwde Rijkspolitie alarmeerde op haar beurt ambulancediensten. Uren was men daarna bezig om de ontstellende ravage van glas, auto- onderdelen, bagage, enz., waarmee de weg overdekt was, op te ruimen. De drie autowrakken werden door kraan wagens weggesleept. De twee inzittenden van de Merce des, drie van de BMW en één van de Opel zijn overleden. Voor het leven van de zwaar gewonden wordt ge vreesd. De Mercedes is afkomstig uit Oud-Beyerland, de BMW uit Dor drecht en de Opel uit Rotterdam. In de Mercedes zaten de heer Kor- pershoek, kapper, van Oud-Beyerland, Th. van Wanrooy en J. Visser, bei den afkomstig uit het woonwagen kamp Hoeksewaard te Oud-Beyer land. De heer Korpershoek werd ge dood en de twee andere inzittenden werden zwaar gewond, maar hun toe stand is redely k. In de Opel zaten de heer en mevr. P. C. Schuurbier, uit Rotterdam. Me vrouw Schuurbier werd gedood en haar man zwaar gewond. In de BMW zaten de heer en mevr. I. C. Voogt, uit Dordrecht en hun 14- jarige dochter en 16-jarige zoon. De heer en mevrouw Voogt en de doch ter waren op slag dood, de zoon werd stervende naar het ziekenhuis ge bracht en is enkele uren na het on geval. overleden. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de bestuurder van de Mer cedes drie kilometer voor de plaats van het ongeval, in de nabijheid van een benzinestation ook al bijna een ongeluk veroorzaakt had. Dit heeft hem echter niet tot het besef ge bracht, dat hij op de verkeerde rij baan reed. De mogelijkheid bestaat, dat de bestuurder uit Dordrecht ko mende, dus op weg naar het 's-Gra- vendeelse Veer, zich vergist heeft in de weg. Hij had de weg naaf het veer moeten volgen, maar heeft, misschien, de naast deze weg gelegen oprit naar de Rijksweg 16 gevolgd. Overval in Den Haag De drie daders De Marineraad heeft uitspraak ge daan inzake de schadevaring van Hr Ms Karei Doorman tijdens het ont- meren in de haven van Rio de Ja neiro op 3 december 1960. Tijdens een ontmeringsmanoeuvre is het vlieg kampschip met zijn achtersteven tegen een op de kade staande kraan gevaren. Deze kraan werd ernstig beschadigd. Op zes april j.l. heeft de marine- raad een openbaar onderzoek naar dit ongeval gedaan. De raad is nu van oordeel, dat de commandant bij het vertrek van de kade geen gebruik had behoeven te maken van sleepboten. Hij meent, dat de omstaidigheden van dien aard waren dat zich geen geval voordeed waarin volgens goed zeemanschap sleephulp geboden was. Voorts vroeg de raad zich af of het wel verantwoord was alle trossen vrijwel gelijktijdig weg te nemen. De raad is van oordeel dat de com mandant hier een beoordelingsfout heeft gemaakt door er van uit te gaan dat het schip, nu er een af landige wind stond, evenwijdig of nagenoeg evenwijdig aan de wal zich van de kode zou verwijderen. Het was de commandant bekend dat het schip, stilliggend, zijr- positie vrij snel dwars op de wind kiest. Dit werd versterkt doordat het voorschip niet maar het midden- en achterschip wel doorlangs de kade staande ge bouwen tegen de wind werden afge dekt. Voorts wist de commandant dat het schip wanneer de beide schroeven tegen elkaar in draaien bij dwars ko mende wind vrij moeilijk draait. Op zee en ook aan Ie kust heeft men al tijd ïekening te houden met plotse ling aanwakkerende of van richting veranderende winden. Deze beoordelingsfout en het ter stond wegnemen van alle trossen heb ben naar het oordeel van de raad tengevolge gehad dat het stilliggen de schip vrij snel dwars op de wind is gevallen, waarbij het stuurboord ach terschip tegen de kraan is aangedre ven. Had de commandant een tros voor en een tros achter laten staan en had hij deze bij laten vieren, dan had hij het voorschip ondanks de aanwakke rende wind en een mogelijk zoge naamd „funnel effect" beter in be dwang gehad. De oorzaak van het ongeval is dus gelegen zo oordeelt de raad in de beoordelingsfout en het tengevol ge daarvan direct bij het begin van de manoeuvre wegnemen van alle PARAPLUIE BRAK VAL Een twee en een half jarig meisje, dat bij familie in de Butjesstraat te Groningen lo geerde, viel op een gegeven moment uit 'n zes en een halve meter hoog raam naar beneden, precies op de parapluie, die een voorbij wandelende heer op hield tegen de regen. Het meis je mankeerde niets, de voorbij ganger evenmin. gegrepen Een 25-jarige jongeman is vannacht op het Binnenhof in Den Haag over vallen door drie jongelui, waarmee hij in de loop van de avond verschil lende café's had bezocht. Zij sloegen hem de bril van het gezicht, stalen zyn portemonnaie met 146 en een gouden ring en gingen er vandoor. De politie, waarbij het ontnuchter de slachtoffer zijn beklag kwam doen, arresteerde de drie overvallers korte tijd later in een nachtclub in Sche- veningen. Het zijn de 25-jarige H. Th. M., de 20-jarige keukenknecht W. H. en de 18-jarige loswerkman H. R. Zij zijn ingesloten. Het 500 ton metende Neder landse schip „Heenvliet", dat vrijdag 150 mijl ten westen van Far Oer door een vastgelopen schroefas in moeilijkheden geraakte -en later aan de grond liep, is zaterdag door de Britse treiler „Ben Loyal" vlot ge trokken. Man trachtte vrouw om leven te brengen „Nu zijn we alleen, nu ga je er aan" riep de 51-jarige Haagse schrijf machinemonteur C. H. H. gister- teravond omstreeks acht uur tegen zijn 58-jarige echtgenote A. C. H. ge boren S., terwijl hij trachtte haar te wurgen. Een ogenblik tevoren had de man daartoe zijn mouw uit zijn overhemd gescheurd en die goed nat gemaakt onder de kraan. De vrouw zeeg bewusteloos ineen op de vloer van de keuken, waar het echtpaar zich op dat moment bevond. De man zette alle gaskranen open en verliet de woning met medeneming van een nog onbekend bedrag aan geld van zijn echtgenote, van een dc-hter en van een kostganger. De dochter was die avond uitgegaan met een vriend en ook de kostganger was afwezig. Gelukkig voor de vrouw duurde haar bewusteloosheid slechts kort en daarom slaagde zij erin nog tijdig de gaskranen weer dicht te draaien. Na dat de dochter omstreeks midder nacht was thuisgekomen besloten beide vrouwen aangifte te gaan doen bij de politie. De man, die zijn heil had gezocht in zijn stamcafé werd daar door de politie gearresteerd. Hij verkeerde echter zodanig onder in vloed van sterke drank, dat hij nog niet kon worden verhoord. Bekend is echter, dat het de laatste tijd niet goed boterde tussen de echtelieden. De man wordt beschuldigd van moord cq. poging tot zware mishan deling met voorbedachte rade. Beeldentuin op Hoge Veluwe open Onder grote belangstelling Is zater dagmorgen door de minister van O., K. en W., mr. Cals, de beeldentuin „Otterloo" in het Nationole park de Hoge Veluwe officieel geopend. Dr. C. H. van der Leeuw, voorzitter van het college van regenten van de stichting Kroeller-Mueller, sprak de vele buitenlandse gasten in het Frans, Duits en Italiaans toe. Na het openingswoord van dr. Van der Leeuw werd een rondgang ge houden door de nieuwe beeldentuin, die minister Cals op toepasselijke wijze opende door een reliëf van schuimplastic te doorbreken. De Belgische ambassadeur deed mededeling van de benoeming van prof. Hamacher, directeur van het museum, Kroeller-Mueller, tot offi cier in de Kroonorde. trossen door de ocmmandant, die overigens door de commandant van het smaldeel, waartoe de Karei Door man behoorde, als uitzonderlijk be kwaam in het manoeuvreren met het schip werd beoordeeld. De Franse en de Algerijnse verte genwoordigers op het overleg in Evian hebben zaterdag plotseling overgeschakeld van hun bespreking van de toekomst van de Sahara naar het probleem betreffende het samen leven van de Franse en de Algerijnse gemeenschap in Algerië. Daarop werd de conferentie voor twee en een halve dag verdaagd Dinsdagmiddag a.s. wordt er weer vergaderd. Een Franse woordvoerder heeft gezegd dat deze onderbreking de langste tot dusverre de twee' afvaardigingen gelegenheid zal ge ven hun posities nader te bezien. Het besluit tot de verdaging werd ge meenschappelijk genomen. Men verwacht in Evian, dat men aan Algerijnse zijde bereid is het Sa- hara-vraagstuk te verbinden met dat der waarborgen voor de Franse min derheid in een onafhankelijk Alge rië. Er bestaat hoop op een compromis, omdat de Algerijnse eisen niet ver der gaan dan het beginsel der soeve reiniteit en omdat ook van die zijde een overeenkomst, die zou maken dat de baten van de Sahara aan alle aan grenzende landen ten goede komen, niet is uitgesloten. KORTE ~GÖLF Het aantal doden van de ramp in de Parijse voorstad Clamart, waar zich donderdag een grondverzakking voordeed, is tot twintig gestegen. Mén verwacht dat het cijfer niet zal stijgen, drar de vermisten zijn ge vonden. In totaal zijn 45 personen ge wond. De baby van negen maanden, die zaterdagnacht uit het ooglijders- ziekenhuis te Luik werd ontvoerd, is rond het midiaguur door de politie levend en verlaten aangetroffen in een park. Het motief van de ontvoe ring blijft een raadsel. B. en W. van Rotterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld voor de gemeentelijke diensten de vrije zater dag en de 45-urige werkweek in te voeren per 1 juli, althans bij die diensten, waar dit op zo korte ter mijn mogelijk zal blijken. In alle an dere gevallen dient de arbeidsver- korting zo snel mogelijk daarna ge realiseerd te worden. Zondagmiddag is de derde ver dieping van het pand Gouvernestraat 49 te Rotterdam, bewoond door de familie Osephius uitgebrand. Op deze verdieping bevond zich een „rommelzolder", waar de familie ge wend was te koken. Vermoedelijk is daardoor brand ontstaan. In het achterhuis van het pand woonde de familie Van der Ham, waarvan alleen de vrouw met een klein kind thuis was. Zij kon zich, met het kind, zonder veel moeite redden, maar de etage brandde vrij wel geheel uit. Vanochtend heeft de Tunesische minister van landbouw, de heer A. Knani, die in Nederland vertoeft, 'n bezoek gebracht aan de minister president, prof. de Quay, in diens ka binet. De vier-jarige Tommy Dekker is zaterdagmiddag in de Hoornse- vaart te Alkmaar te water geraakt en verdronken. Op een door een automatische knipperlichtinstallatie beveiligde overweg tussen Kampen en Zwolle is zaterdag om half vijf een 21-jarige bromfietser, de heer W. P. Zuidberg uit Zwolle, tegen een trein gereden. De knipperlichten werkten normaal. De heer Zuidberg is met beenwon den en gebroken borstbeen naar een ziekenhuis in Zwolle overgebracht. Het drie-jarig dochtertje van de familie Hop te Elspeet heeft vrijdag avond een ketel kokend water over zich heengetrokken. In het „Boer- haave-ziekenhuis" in Harderwijk is het meisje vannacht aan de opgelo pen verwondingen overleden. De minister van binnenlandse za ken van de Dominicaanse republiek, Rafael Paino Pichardo, heeft zondag avond verklaard, dat thans vaststaat, dat de motieven voor 't vermoorden van generalissimo Trujillo van zui ver persoonlijke aard waren en geen politiek karakter hadden. Hoewel sommigen van de bij de aan slag betrokken personen vroeger deel van de strijdkrachten hadden uitge maakt, behoren zij daar thans niet meer toe. Geen van de actief dienen de hogere officieren was bij het com plot betrokken, volgens de minister. Volgens vluchtelingen, die uit de Dominicaanse republiek in San Juan, op Porto Rico, zijn aangekomen, zou den de troepen in drie provincies tegen de regering in opstand zijn ge komen, De leider van de opstand zou zijn Salvador Estrella, lid van een zeer bekende familie. Hij zou ook deel genomen hebben aan de aanslag op Trujillo. Generaal Diaz gedood? Volgens een radiostation te New York, dat het Dominicaanse leger als bron noemt, is generaal Juna Tomas Diaz, die de leider zou zijn geweest van de samenzwering tegen Trujillo zondagavond j.l. in de hoofdstad Ciudad Trujillo doodgeschoten. „De kameel heeft niet alles geno men, maar hij is zeer ziek geweest.' Deze geheimzinnige boodschap, uit gesproken door een mannenstem, werd in het weekeinde opgevangen door een radio-amateur uit de Bel gische plaats Proven in West-Vlaan deren. Hij schakelde een bandrecor der in en het gesprek, dat hij op de zelfde golflengte opnam, was voor hem aanleiding de politie te waar schuwen. Een kort onderzoek bracht aan het licht, dat een 34-jarige fa brikant van televisietoestellen in Proven via de radiozender zijn 29- jarige vriendin op de hoogte hield van de pogingen zijn echtgenote door vergiftiging om het leven te bren gen. Beiden werden gearresteerd en ontkenden aanvankelijk hardnekkig. De bandopname van de gesprekken leidde echter al spoedig tot een vol ledige bekentenis. Met gewelddaden gepaard gaande wanordelijkheden, die hun oorsprong vonden in politieke naijver, hebben sinds donderdag j.l. het leven ge vergd van 41 inwoners van Zanzibar, de hoofdstad van het gelijknamige, ter hoogte van Tanganyika, in Oost- Afrika gelegen eiland, dat een Brits protectoraat is. Voorts werden drie honderd personen gewond. De politie acht het mogelijk, dat er buiten de stad Zanzibar nog meer slachtoffers zijn gevallen. Er zijn tot dusverre meer dan driehonderd arrestaties verricht. De gewelddaden begonnen donder dag, toen voor de tweede maal in dit jaar algemene verkiezingen op Zanzibar werden gehouden. Dit was nodig, omdat de eerste, in januari j.l. gehouden verkiezingen geen be slissing hadden opgeleverd. De aanhangers van de twee voor naamste partijen van Zanzibar, de nationalisten en de Afrikaanse Sji- razi's vlogen elkander al spoedig na de opening der stemlokalen in de haren. Na de algemene verkiezingen van januari hebben zich sterke tegenstel lingen op politiek gebied en tussen verschillende rassengroepen ontwik keld, die tot de uitbarsting van don derdag hebben geleid. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) VRIJ ZONNIG Droog met zonnige perioden, maar in de middag of avond ook hier en daar een onweers bui. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Vrij warm. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI onbew. 25 8 STOCKHOLM onbew. 26 12 OSLO onbew. 27 13 KOPENHAGEN onbew. 25 15 ABERDEEN zw. bew. 17 7 LONDEN onbew. 21 12 AMSTERDAM 1. bew. 22 10 BRUSSEI mist 18 9 LUXEMBURG geh. bew. 13 12 PARIJS zw. bew. 20 13 BORDEAUX regen 18 11 GRENOBLE geh. bew. 18 12 NICE h. bew. 20 13 BERLIJN h. bew. 27 15 FRANKFORT onweer 16 13 MüNCHEN geh. bew. 13 9 ZüRICH geh. bew. 13 6 GENèVE geh. bew. 16 8 LOCARNO zw. bew. 23 8 WENEN geh. bew. 19 14 INNSBRUCK 1. bew. 14 8 BELGRADO h. bew. 21 15 ROME 1. bew. 23 11 AJACCIO onbew. 21 11 MADRID 1. bew. 21 MALLORCA zw. bew. 24 LISSABON zw. bew. 23 14 PAUZE Installatie van zijn opvolger Drieduizend leiders en leidsters van de verkenners van de katholieke jeugdbeweging hebben tijdens een na tionale „Koempalan" op hun buiten centrum Gllwell SL Walrick in Over- asselt afscheid genomen van hun hoofdcommissaris mr. F. B. I. M. Janssens. Diens laatste officiële daad was het installeren van zijn opvolger, de heer H. J. Post uit Hilversum. Dit gebeur de in tegenwoordigheid van vele au toriteiten, onder wie de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. W. Bekkers, aan het eind van een tweedaagse bij eenkomst, welke „feest" tot thema had. Pater R. Stoffels S. J. van „Oost- priesterhulp" confronteerde zaterdag avond de leiders en leidsters met be hulp van filmbeelden met de dicta tuur, waaronder de onvrije Duitse jeugd achter het jzere gordijn gebukt gaat. Voor allen die niet de vrijheid hebben feest te vieren, werd te mid dernacht door pater R. L. J. Brom berg, O.P. een mis opgedragen in de nieuwe kapel, een schepping van ar chitect mr. J. Strik uit Boxtel. De directeur van de schouwburg te Tilburg, Wim Bary, had als lid van de bouwcommissie de kapel even daarvoor overgedragen aan hoofdaal moezenier J. van der Meulen, die de inzegening verrichtte. Zondag hield de dichter Gabriel Smits de 3.000 leiders en leidsters duidelijk het ideaal voor ogen, dat hen allen samenbindt, de jonge men sen van nu te helpen een persoonlij ke levensvorm te vinden. Elke leider en leidster staat voor de opgave, te genover de alledaagsheid een eigen, bijzonder natuurlijke levenshouding te scheppen. Tijdens een bonte feestmarkt ver scheen ook Toon Hermans. Tijdens zijn optreden in de openlucht deed hij een dringend beroep op alle ver kennersleiders en -leidsters steun te verlenen aan een actie van de Nij meegse Sint Maartens-kliniek, waar invalide kinderen worden ver pleegd in houten barakken. Heden: Bonifatius of Wiifried, En gelsman, t 754 te Dokkum. Morgen: Norbertus, stichter van de Orde der Norbertijnen of van Premonstreit, te Maagdenburg t 1134. EEN MOEILIJKE VRAAG. Wij lezen er gemakkelijk overheen, maar van welk een levenskracht ge tuigt het, en van onblusbare ijver, dat Bonifatius op 79-jarige leeftijd diep uit Mainz in Duitsland naar Friesland trok om de weerbarstige Friezen te bekeren. Hij werd daar in 754, met 52 van zijn gezellen bij Dokkum ver moord. Het is al 12 eeuwen geleden gebeurd en wij behoeven er dus geen traantje om te laten. Er wordt trou wens iedere maand nog wel hier of daar een missionaris vermoord. Dat zijn allen mannen en vrouwen, die hun vaderland hebben verlaten en alles hebben gegeven, tot hun- leven toe, om de Blijde Boodschap te ver kondigen. Misschien denkt de lezer, net als de schrijver: en wat doe ik? PUZZEL No. 514. Horizontaal. 1. meervoud (afk. Lat.), 3. landman, 7. deel van een fornuis, 9. boom,11. vriend (Fr.), 12. koemestvocht, 14. zwemvogel, 16. tot nader order (afd. Lat), 18, tijding, 20. rivier in Duitsland, 22. bijwoord, 23. vreemde munt, 25. voorgeschre ven kerkgebruik, 27. zot, 29. boom, 30. aarden vuurpotje,32. getimmerde bewaarplaats, 33. voegwoord. Vertikaal: 2. duikereend, 3. schei kundig element (afk.), 4. zoon van Juda, 5. opstootje, 6. munt in Tur kije (afd.), 8. telwoord, 10. vast deel van een boom, 11. behoeftig persoon, 13. bloedhuis, 15. verdikking der op perhuid, 17. zijtak Elbe, 19. slede, 21. eenmaal, 24. onbep. voornaamw., 26. opening ener fuik, 28. myth, figuur, 29. van het teken af te herhalen (afd. in de muziek), 31. voegwoord (Fr.) Oplossing morgenavond. PUIST

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3