S)e £etalóeGoti/fcci/nt VOOR DE VAKANTIE 597 Morgen ontmoeting Kennedy .Chroesjtsjef GUNSTIG GESPREK TE PARIJS Revolutie in de Dominicaanse Republiek? Weinig oorlogsgevaar in Europa Y-c erge Henegouwen I Volksstemming in de Kongo De verzakking te Parijs VRIJDAG 2 JUNI 1961 51ste JAARGANG Directeur: J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Morgen staan Kennedy en Chroesjtsjef tegenover elkaar Telet 80935 Red 20015, 25594 Advert 2 0 8 2 6 Klachten beiorglne 3 3889 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn f 0,59 p. w„ f 2,55 p. mnd.. I 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-. Adv 17 ct p. nun., Telefoontjes f 1,50 Onder vier ogen Te Parijs wordt van welingelichte zijde vernomen, dat de beraadslagin gen tussen president Kennedy en pres. De Gaulle over 't algemeen goed zijn verlopen, zij zijn reeds hier om van onschatbare waarde voor het zeventigjarige Franse staats hoofd en zijn 44-jarige Amerikaanse ambtgenoot geweest, omdat zij de gelegenheid hebben geboden tot we derzijdse kennismaking en het op openlijke wijze uiten van meningen over verschillende vraagstukken. Het overleg is tot vandaag toe uit sluitend door de president zelf ge voerd. Bij hun ontmoetingen waren slechts tolken aanwezig. Vandaag is de Amerikanse minis ter van buitenlahdse zaken Dean Rusk te Parijs aangekomen om aan het laatste deel van het gesprek deel te nemen. Hij had zijn vertrek uit Amerika in verband met de aanslag op Trujillo uitgesteld. Op de laatste avond van het bezoek van president Kennedy aan Parijs is in het kasteel van Versailles een banket ter ere van de Amerikaanse gasten gegeven. In de met kaarsen verlichte spiegelzaal van het be roemde kasteel serveerden obers die kniebroeken, witte kousen en bepoe derde pruiken droegen, zoals in de 17de eeuw de gewoonte was. Tijdens het banket werd door musici in his torische kostuums zachte kamermu ziek gespeeld. Tevoren waren de gasten dooi het kasteel' geleid waar de minister voor culturele zaken, Malraux, de kostbare schilderijen en meubelen liet zien. Na het banket werd in het kleine theater van het paleis een „Diver tissement", een ballet in de Louis Quinze stijl op muziek van Coupe- rin en Mozart, uitgevoerd. MORGEN BEGINT HET IN WENEN Vandaag komt premier Chroesjtsjef in Wenen aan, terwijl president Ken nedy zaterdag arriveert. Reeds twee uur na zijn aankomst begint het eerste gesprek met de Sowjet-premier omstreeks hei middaguur. De Oostenrijkse politie heeft uit gebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen voor de veiligheid van de twee staatslieden. Ongeveer 8.000 agenten zijn ingeschakeld bij bewa kingsdiensten etc. Het is Chroesjtsjefs tweede bezoek aan Oostenrijk in één jaar. De eerste VERMOORD ontmoeting heeft plaats in de Ame rikaanse ambassade, de tweede in de Scwjetambassade. Zaterdagavond biedt president Schaerf Kennedy, Chroesjtsjef en 250 andere gasten een galadiner aan in Schoenbrunn. President Kennedy vertrekt Zon dagavond naar Londen voor bespre kingen met premier Macmillan. Het is nog niet bekend wanneer pre mier Chroesjtsjef zal vertrekken. Protocolaire moeilijkheden. De Oostenrijkse chef van het pro tocol staat voor een dilemma in ver band met het diner, dat president Scherf zondag president Kennedy, premier Chroesjtsjef en hun echtge noten aanbiedt. De Oostenrijkers zeggen, dat het probleem, welke dame aan de rech terhand van president Schaerf moet zitten, met een compromis is opge lost. De oplossing wordt echter tot zondag geheim gehouden. Mevrouw Kennedy is de echtgenote van een staatshoofd, en volgens het protocol behoort zij dus aan de rech terzijde van de president te zitten. Mevrouw Chroesjtsjef is echter ouder dan mevrouw Kennedy, en boven dien wordt premier Chroesjtsjef in het buitenland veelal als een staats hoofd ontvangen. Het compromis beoogt de een aan de rechterhand van de president te laten zitten gedurende het diner, de andei tijdens het concert. Maar wie het eerst de eer geniet de president links van zich te hebben- is niet be kend. Washington: „Voldoende opgehelderd Volgens Dominicaanse ballingen in New York is in de Dominicaanse Re publiek een revolutie uitgebroken in het bijzonder in de provincies La Vega en Moca in het noorden van het eiland. Leider van de opstand zou generaal Juan Tomas Diaz zijn, die de moord op Rafael Trujillo heeft ge organiseerd. De Dominicaanse regering heeft besloten generaal Rafael Trujillo, 'n zoon van de dinsdag vermoorde ge neralissimus, tot chef van de generale staf van vloot, luchtmacht en leger te benoemen. De regering zal de bin nen- en buitenlandse politiek van generalissimus Trujillo voortzetten. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, is don derdagmiddag per vliegtuig uit Washington naar Parijs vertrokken. Aanvankelijk zou de minister in de V.S. blijven met het oog op de toe stand in de Dominicaanse Republiek na de moord op Trujillo. Volgens 't State Department is de situatie in deze republiek voldoende opgehel derd. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zajcen heeft de hoop uitgesproken, dat de bevolking van de Dominicaan se RppubücK in staat zal zijn voor waarden te scheppen, opdat het land weer zijn oude rol in de inter-Ame- rikaanse gemeenschap kan vervullen. Het was het eerste officiële Ameri kaanse commentaar op de moord op Trujillo. Officiële kringen noch de pers to nen zich bijzonder bedroefd over de dood van een man die, volgens de „Washington Post", „wellicht dit lot verdiende". De Dominicaanse kolonies in Wil lemstad en Aruba waren in feest stemming. Op Aruba, waar de kolo nie 1500 personen telt, werkten de meesten van hen niet. De politie nam daar een doodkist met een rood pa pieren kruis erop in beslag en ver hinderde een betoging voor de wo ning van de Dominicaanse consul. HOE HET GEBEURDE Rafael Trujillo is in een vuurge vecht om het leven gekomen, zo blijkt uit een communiqué, dat don derdag in Ciudad Trujillo is uitge geven. De moordenaars hebben van uit een hinderlaag met machinepisto len op Trujillo geschoten. De moor denaars zouden zich toen „met weer galoze wreedheid" op het lijk van van Trujillo geworpen hebben. Het gezicht werd toegetakeld en de lin kerarm werd vrijwel afgerukt. Daar na droegen de moordenaars het dik naar één van de auto's en legden het in de bagageruimte neer. In 'bet communiqué wordt verder gezegd, dat exrgeneraal Juan Tomas Diaz één van de „samenzweerders" is. Van officiële zijde in Ciudad Tru jillo werd opgemerkt, dat generaal Diaz een „enthousiast medewerker" van het regime was. Men ontkende dat generaal Diaz, aan het hoofd van een groep van ca. duizend man, zich in de bergen verborgen houdt. Trujillo's lijk bijgezet Het stoffelijk overschot van Tru jillo is vrijdagochtend in de crypte van de kerk van San Cristobal in de gelijknamige stad bijgezet. San Cris tobal is de geboorteplaats van Tru jillo. Het was zijn wens om in de kerk aldaar te worden begraven. KENNEDY-STIKKER Schitterende kamgaren HERENCOSTUUMS Moderne Italiaanse dessins. On berispelijke coupe en pasvorm. Ook in lightweignt. Eén dag, voor de ongelooflijk lage prijs van p*75 Geen tel. of schriftelijke bestellingen. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 a- De Amerikaanse president John F. Kennedy heeft van zijn verblijf in Parijs gebruik gemaakt om een bezoek te brengen aan het hoofdkwartier van de Navo. Kennedy (links) drukt hier de hand van de Nederlandse secretaris generaal van de Navo, mr. D. U. Stikker. (telefoto) De dictator van de Dominicaanse Republiek, generalissimo Trujillo die dinsdagavond vermoord is. BENDIX 100 liter koelkast nu slechts f 348,— of na le betaling per maand 15.70, in 18 maanden uw eigendom. DIT BIEDT U NATUURLIJK DE PPR KOELKASTEN-SPECIAALZAAK: AALMARKT 4 TELEF. 32176 (Advertentie) VERZAKKING IN PARIJS De premier van de regering in Leopoldstad, Ileo, heeft donderdag op een persconferentie de hoop uit gesproken dat binnen drie maanden een volksstemming kan worden ge houden over de grondwet, die op de conferentie van Coquilhatstad is op gesteld. Deze grondwet beoogt de vorming van een federale republiek van 21 staten, 'n plaats van de hui dige zes provincies. Ileo zal het parlement, dat deze maand bijeenkomt, een vertrouwens votum vragen. Hij wil aanblijven tot na de volksstemming, wanneer de president een nieuwe premier zal aanwijzen. Om veiligheidsredenen zullen de eerste vier jaar geen ver kiezingen worden gehouden. De premier wenste geen antwoord te geven op een vraag, wanneer Tsjombe zal worden berecht. „Tsjom- be zal niet zijn gehele leven een ge vangene blijven", zo zei hij slechts. Zoals bekend heeft de regering in Leopoldstad de president van Katan ga o.m. beschuldigd van hoogver raad. Rondtrekkende benden. Rondtrekkende benden Kongolese militairen hebben in de provincie Kivoe, in Oost-Kongo, meer dan hon derd leden van de Basji-stam ver moord, zo heeft een woordvoerder van de V. N. donderdag in Leopold stad bekendgemaakt. De militairen hadden in het gebied van Nyaghezi, nabij de grens met Roeanda-Oeroendi ook dorpen platgebrand. Sinds deze incidenten zich ver scheidene dagen geleden hadden voorgedaan was de toestand echter door een „krachtig optreden" van troepen van de V. N. en Kongolese strijdkrachten verbeterd, aldus de woordvoerder. In Kivoe zijn Maleise en Nigeriaanse troepen van de V. N. gelegerd. Michail Chroenitsjef, één van de Sow jet-Russische vice-premiers, In de Parijse voorstad Clamart heeft zich donderdag een ernstige verzakking, gepaard gaande met een zware ont- is op 60-jarige leeftijd gestorven, ploffing, voorgedaan. De materiële schade is zeer groot; politie, brandweer en reddingsploegen togen onmiddellijk meldt Tass. Hij was lid van het cen- koortsachtig aan het werk om de slachtoffers te bergen. Op de bijgaande foto zien we hoe groot de ravage is. trale partij comité en van de Opperste (telefoto) Sow jet i Volgens minister Watkinson De Britse minister van defensie, H. Watkinson, gelooft niet, dat er veel gevaar voor het uitbreken van een algemene kernoorlog bestaat, of een beperkte oorlog met conventio nele wapens in Europa. Een volslagen kernoorlog kan worden voorkomen, als het Westen paraat blijft en er niet getwijfeld kan worden aan zijn vastberaden heid om de afschrikwekkende wa pens (kernbommen) te gebruiken, als dat werkelijk nódig zou zijn, al dus verklaarde de Britse minister donderdag in het WEU-parlement in Londen. Ook het gevaar van locale oor logen in Europa behoeft niet te wor den overschat, aangezien de poten tiële agressor er niet op behoeft te rekenen, dat het Westen een beperk- De gisteren gemelde verzakking in de Parijse hoofdstad Clamart, heeft minstens 17 mensenlevens geëist. Meer dan 40 personen zijn gewond en het is niet uitgesloten dat het dodental nog zal stijgen. Door de regen van de afgelopen twee dagen is de betrekkelijk dunne laag aarde op de harde kalkgrond gaan schuiven. Omstreeks kwart voor elf scheurden de straten in een gebied van ongeveer een vierkante kilometer. Waarschijnlijk is toen 'n gasleiding gescheurd, en het uitstro mende gas is door een vonk van een gebroken elektrische kabel ontploft. Een kwartie later althans deed zich een hevige ontploffing voor, waar door 25 kleine huisjes, een gebouw van drie verdiepingen en een aarde werkfabriek geheel werden vernield. Brandweer, politie en militairen hebben de gehele dag in de puin hopen naar slachtoffers gezocht. Negen uur na de ontploffing werd een jonge vrouw uitgegraven die naast een lijk onder een laag van zeven meter puin lag. Enkele bal ken hadden een kleine ruimte vrij gelaten, waardoor zij er het leven heeft afgebracht. Donderdagavond laat is nog een lijk geborgen, waardoor het aantal doden, van wie de identiteit is vast gesteld, thans 16 bedraagt. Het aan tal vermisten wordt op minstens tien geschat. te oorlog zal toelaten, die aan de stra tegische plannen van de aanvaller tegemoet komt. De Britse minister deelde voorts mede, dat de meeste Navo-landen intensief overleg plegen over samen werking bij defensie-onderzoek en produktie van wapens, overleg dat dit jaar nog zou kunnen leiden tot tastbare resultaten. Die samenwerking is hard nodig, zo zei hij, wil het Westen in staat zijn de defensie op peil te houden en tevens zijn bevolking een levens standaard te blijven bieden, die veel hoger is dan de Russische. Als we dit volhouden, zal ongetwijfeld de dag komen dat het communisme uit eigen belang gedwongen zal zijn te evolueren in een richting die meer in onze lijn ligt. Tot die dag zal de wereld genoegen moeten nemen met de wedijverende coëxistentie tussen Oost en West, al zal die van tijd tot tijd onrustig kunnen zijn. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Veel bewolking De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een storing, die donderdag nog in Frankrijk lag, is 's nachts daarop naar Duitsland getrokken, een zeer intensief regengebied met zich mee voerend. Dit regengebied omvatte vanmorgen de Ardennen en 't Roer gebied, waar plaatselijk meer dan 50 mm regen viel. In het zuiden van het land viel er op enkele plaatsen ook wat regen. Achter de storing draaide de wind naar westelijke en later naar noordwestelijke richting, waardoor vrij koele lucht van zee binnenstroomde. De temperaturen zijn daardoor in het oosten en zuid oosten van het land, waar gisteren hoogste waarden tot 22 graden be reikt werden, aanzienlijk gedaald. Intussen begint er zich op de Oceaan een westelijke luchtstroming in te stellen, die grote hoeveelheden voch tige maritieme lucht in de richting van de Britse eilanden en later ook naar onze omgeving transporteert. Hierin komt nu en dan veel bewol king voor, maar regen van beteke nis is niet waarschijnlijk. De tempe raturen zullen bij een noordweste lijke tot westelijke wind aan de lage kant blijven. ZON- EN MAANSTANDEN 3 Juni: zon op 04.25; onder 20.52; maan op onder 09.08. Hoogicater standen 3 Juni: v.m. 6.11; n.m. 6.40. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1