Damspel 1foA/VtWATO s m m m m a m s p a w m HET STILLE EILAND Geen ongewenste kijkdwang in de huiskamers a VRIJDAG 2 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT Commerciële of reclame-televisie? Met de benoeming van mr. H. W. van Doorn tot voorzitter van de KRO hebben de Omroepen in hun Fede ratie een nieuwe parlementariër ge kregen naast mr. Roosjes van de NCRV en mr. Burger van de VARA Gedrieën zijn ze hevig tegen com merciële televisie en als zodanig zul len ze in hun kwaliteit bij de televisie sterk verweer weten te leveren naar aanleiding van de nota van de beide staatssecretarissen Scholten en Veld kamp. onderscheidel ijk van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en Economische Zaken. Zij zullen het er over eens zijn, dat die nota een te eenzijdig en gekleurd beeld geeft van de betekenis van de reclame voor de nationale economie en dat het voorgestelde systeem van recla metelevisie leidt tot een ongewenste kijkdwang in de huiskamers. Als het gaat om <?e vrije menings uiting in de programma's van de re- clame-t.v., is het dan wel juist, bij het beperkte aantal beschikbare golf lengten, zendmachtiging te verlenen aan 'n eenzijdig commercieel bedrijf, of aan wat de Nota noemt „een klei ne min of meer toevallige groep"? Nu verwijzen de Staatssecretarissen wel naar de ontwikkeling in andere landen, maar dat levert een sterk vertrokken beeld op. In Nederland is slechts sprake van de ontvangst van in omvang zeer beperkte recla me-boodschappen die we kennen van de Duitse en in enigszins andere vorm van de Italiaanse t.v. De in vloed daarvan op de Nederlandse economie schijnt volgens de Nota zelfs niet onderzocht te zijn. We menen te weten, dat in geen enkel land in Europa een systeem als dat van beide Staatssecretarissen wordt toegepast, laat staan overwo gen. Het niet toestaan van reclame in de radio heeft op geen enkele wijze de Nederlandse economie ge schaad. En omtrent het voorgestelde Engelse systeem is ons verzekerd, dat het in Engeland in verschillende kringen heeft geleid tot steeds groei ende kritiek op de gevolgen die de commerciële t.v. heeft voor het gees telijk leven, de cultuur en de op voeding. Het is al eerder betoogd, dat de doelstelling van commerciële t.v. en haar volledige afhankelijkheid van de inkomsten uit reclame leiden tot het ondergeschikt maken van de pro gramma's aan de reclame. De pro gramma's worden kostbaar, waarte genover de adverteerder niet onver schillig zal staan. Commerciële t.v. zal ook een ernstige bedreiging vor men voor andere reclame-media, met name voor de dag-, nieuws- en week bladen, waardoor de taak, die de pers in ons staatsbestel heeft, ernstig in gevaar kan worden gebracht. De Federatie van Omroepvereni gingen, die eenzelfde standpunt in neemt, heeft al te kennen gegeven, dat de eis, dat reclame-boodschap pen slechts worden uitgezonden tij dens zogenaamde natuurlijke onder brekingen in de programma's, irre- eel moet worden genoemd. Het vra gen van garanties ten aanzien van de programma-coördinatie en het overleg over honoraria getuigt van een tekort aan werkelijkheidszin. En ondanks alle goedbedoelde waarbor gen zal er tussen de commerciële en niet-commerciële t.v. een felle strijd ontstaan over het schaarse talent en personeel en over het uitzendrecht van belangrijke gebeurtenissen. We vrezen daarbij een te gering gebruik van t.v. voor geestelijke, culturele en opvoedkundige doeleinden. De Overheid zal er voor moeten waken, dat Nederlandse Televisie stichting en Omroeporganisaties in hun ontwikkeling op onnatuurlijke wijze worden onderbroken. Intussen achten deze zich, zodra de golfleng- OUD-DIRECTEUR VAN .3ARONIE" OVERLEDEN Te Rotterdam is op 51-jarige leef tijd overleden de heer A. Barents, oud-directeur van dé N.V. Cacao en Chocoladefabriek Baronie te Alphen a.d. Rijn. De heer Barents, die meer dan dertig jaar, waarvan negentien jaar als directeur, in dit bedrijf werk zaam is geweest, heeft de fabriek in Alphen gevestigd. Aanvankelijk stond het bedrijf te Schiedam, maar het werd in 1953 door brand vernield. Hij trok zich uit het bedrijf terug in 1957. ten beschikbaar zijn, tot geleidelijke invoering van 'n tweede programma in staat. De grote bezwaren, die we ook reeds in verschillende publicaties el ders hebben vernomen tegen de nota van de Staatssecretaris, mogen er toe leiden, dat onze Volksvertegen woordiging zich laat gelden. En we hebben de indruk, dat al reeds „de koppen geteld" zijn. Mocht de Over heid tenslotte toch de invoering van reclame in de televisie noodzakelijk achten, dan bepltr ten we een uit voeringsvorm, waarbij de t.v. in haar onafhankelijk programma-gevende taak zo min mogelijk wordt geremd. Dan moet de reclame worden op genomen in duidelijke delen van het programma die aan de kijkers be kend zijn. We denken hier aan het Italiaanse voorbeeld. (Van onze t.v.-medewerker) Donderdags-toneel Voor de verandering kon de don derdagse toneelavond worden gevuld door de toneelgroep Puck. Er was deze keer een blijspel, door een gro te groep jongeren op de beeldbuis gebracht. We kunnen niet zeggen, dat alle t.v.-avonden even geslaagd zijn. Maar dan gaat het niet aan, daarvan alleen de uitvoerende Om roep de schuld te geven, omdat de keuze van spelers beneden de maat zou zijn gebleven. Er is namelijk een tekort aan artisten van formaat en als men ze op het beeldscherm te zien krijgt, is dat dikwijls door mid del van telerecording, omdat ze voor de uitvoering zelf bezet waren. Nu hebben we gehoord, dat de NTS voor het nieuwe seizoen gunstige con tracten heeft kunnen afsluiten, waar door meer capabele spelers beschik baar komen. (Men zie ook hieron der). Allerlei Het NTS-journaal heeft de kijker weer een en ander actueel nieuws getoond: het bezoek van Kennedy aan De Gaulle en de vliegtuigramp nabij Portugal, om maar enkele fei ten te noemen. Liefhebbers hebben bovendien genoegen kunnen beleven aan dè intrigerende voetbalwedstrijd in Bern. De AVRO kwam met de zoveelste Perry Como-show, waarbij nu en dan abrupte afbrekingen voor kwamen. Dat is noodgedwongen, om dat het origineel van de opname vol reclame zit, hetgeen voor uitzending in ons land zonder zin en verboden is. Ook voor de jeugd belangrijk, was de Amerikaanse uitzending met Lo- retta Young over de vraag „Wat le zen jullie daar?" Men kreeg 'n com plete lectuurzuiveringscampagne te verstouwen, die wel wat idealistisch was voorgesteld. Komende uitzendingen De VARA vertoont hedenavond iets over de nieuwe pier in Scheve- ningen en een portret over de bur gemeester van Berlijn, Willy Brandt. De opera Tosca van Puccini wordt zaterdag door de VPRO uit Stutt gart overgenomen. En de AVRO neemt zondag een schlagerparade over van het songfestival te Baden Baden. Extra uit Wenen De ontmoeting tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjef te Wenen geeft aanleiding tot verschil lende extra NTS-uitzendingen in Eurovisie-verband Vrijdag 18.45-19.15 uur: een op te lerecording vastgelegde reportage van de Oostenrijkse televisie van de aankomst van Sovjet-premier Chroesjtsjef te Wenen. Zaterdag 10.30-11.00 uur: 'n recht streekse reportage van de aankomst van president Kennedy te Wenen; 23.15-00.10 uur: een op telerecording vastgelegde reportage van de gala avond in paleis Schönbrunn, waarbij de beide staatslieden aanwezig zijn VAAR- EN OEFENPROGRAMMA VAN DE KONINKLIJKE MARINE Van opleidingssmaldeel 1 zullen de jager „Gelderland" en de jager „Rotterdam" op 12 juni de thuisha ven Den Helder verlaten om een niet-officieel bezoek te gaan bren gen aan Kiel, in verband met de al daar te houden „Kielerwoche". De onderzeeboot „Zeeleeuw" vertrekt op 12 juni vanaf de basis in Rotter dam om in het Noordzeegebied te oefenen met vliegtuigen (behorende tot vliegtuigsquadron 320) van de marineluchtvaartdienst. Omstreeks 20 juni zullen in de z.g. „Flamborough Head Area" door bovengenoemde smaldeelschepen in dividuele en gezamenlijke oefenin gen worden gehouden, v/aaraan ook het fregat „De Bitter" eveneens be horende tot smaldeel 1, zal deelne men. Op 26 juni vertrekt het vlagge- schip van smaldeel 1, „De Zeven Provinciën" vanuit Nieuwediep, om met „De Bitter" en „Zeeleeuw" een niet-officieel bezoek aan Emden te brengen. Oefensmaldeel 5, bestaande uit vliegkampschip „Karei Doorman" (vlaggeschip), en de jagers „Gronin gen" en „Limburg" houdt deze maand oefeningen in de Noordzee. De schepen brengen een operatief bezoek aan de Deense havenstad Aarhus. Slapende zeeman door trein overreden De 22-jarige Duitse zeeman Wer ner Siech uit Bützow in Mecklenburg kreeg in de afgelopen nacht, toen hij in de Waalhaven te Rotterdam lag te slapen tussen de rails van een spoor weg, welke over de Kesterenstraat op pier 1 loopt, de wielen van twee spoorwagons over beide benen. De man, die opgenomen is in het zieken huis Dijkzigt, zal waarschijnlijk zijn benen moeten missen. en de Wiener Phylharmoniker en 't Staatsoperaballet optreden. Samenwerking met het toneel De NTS heeft voor het seizoen 1961/1962 overeenkomsten gesloten met de Nederlandse toneelgezel schappen, waardoor de televisie op 19 toneelavonden de beschikking zal hebben over de leden van deze ge zelschappen. Deze avonden zijn als volgt verdeeld: Theater, het Rotter dams Toneel en Puck zullen elk drie nieuwe spelen en twee stukken van hun repertoire voor de camera's brengen; de Nederlandse Comedie en de Haagse Comedie zullen elk met twee repertoirestukken bijdra gen tot het televisietoneel. Deze con tracten, gevoegd bij de overeenkomst met het gezelschap Zuidelijk Toneel Ensemble, welke in de bezetting van 90 rollen in het komende seizoen voorziet, zullen voor een deel al deze moeilijkheden ondervangen. MOTEL BIJ ARNHEM Onder grote belangstelling is gis termiddag het zevende motel in Ne derland, gelegen in de omgeving van Arnhem bij rijksweg 12, geopend door de burgemeester van Arnhem, de heer C. G. H. Matser. De verwachting is, dat in 1970 over de rijkswegen 12 en 50 per dag 30.000 auto's zullen rollen en dat twee pro cent van deze auto's, dus 600, zal stoppen bij motels. De logiescapaciteit bedraagt 32 bedden, maar kan eventueel wor den opgevoerd tot 140, omdat de ruimte in de omgeving groot genoeg is voor een grote uitbouw. Aetherklanken ZATERDAG 3 JUNI HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO 7.00 nieuws, 7.15 gewijde muziek, 7.30 v.d. jeugd, 7.40 gram. 7.45 mor gengebed en overweging, 8.00 nieuws 8.18 gram. 8.50 v.d. huisvrouw. 10.00 v.d. kleuters, 10.15 gram. 11.00 v.d. zieken, 11.45 chansons, 12.00 middag klok-noodklok, 12.04 Promenade-ork. en sol. 12.50 akt. 13.00 nieuws, 13.15 zonnewijzer, 13.20 lichte muz. 13.50 v.d. jeugd, 14.00 idem; 15.00 gram. 15.10 Franse les, 15.30 v. d. jeugd; 16.00 Gregoriaanse zang, 16.30 instr. ensemble, 16.50 amateursprogr. 17.15 gram. 17.20 sportperiscoop, 17.30 lich te muziek, 18.00 kunstkroniek, 18.30 gram. 18.45 van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19.00 nieuws. 19.10 akt. 19.25 memojandum; 19.30 pianoduo, 19.50 lichtbaken, lezing; 20.00 Brabants ork. 20.50 gram. 21.00 u bent toch ook van de partij?, lez. 21.10 op vrije voeten, progr. v.d. toe risten; 22.25 boekbespr. 22.30 nieuws. 22.40 wij luiden de zondag in; 23.00 muzik-le lezing; 23.55-24.00 nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Vara - 10.00 VPRO - 10.20 Vara 19.30 VPRO - 20.00—24.00 Vara 7.00 nieuws. 7.10 gym. 7.20 gram. 8.00 nieuws. 8.18 gram. 8.50 voor u en uw gezin, praatje. 10.05 morgen wijding. 10.20 cabaret. 10.50 herha ling progr. 12.30 land- en tuinbouw- meded. 12.33 dansmuziek. 13.00 nws. 13.15 Vara-varia. 13.20 v. d. jeugd. 14.10 idem. 14.45 van de wieg tot het graf, praatje. 15.00 jazzmuziek. 15.45 Marinierskapel. 16.20 jazzmuz. 16.40 boekenwijsheid. 17.00 jazzmuz. 17.30 akt. 18.00 nieuws en comment. 18.20 de voortgang van de Deltawerken, lezing. 18.35 lichte muziek. 19.00 ar tistieke staalkaart. 19.30 passepartout praatje. 19.40 korter werken - anders leven, lezing. 19.55 deze week, praat je. 20.00 nieuws. 20.05 gram. 20.40 lichte muziek. 21.15 tekst en uitleg, comm. 21.30 lichte muz. 22.00 sport nieuws; 22.30 nieuws. 22.40 lichte muziek. 23.00 gram. 23.55-24.00 nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 14.15 Eurovisie: Davis-Cup- wedstr. Nederland-Duitsland te Sche- veningen. 15.15 Eurovisie: zwemwed strijden Groot-BrittanniëNederland te Cardiff. VPRO: 17.00-17.30 voor de kinderen. NTS: 20.00 journaal en weeroverzicht. VPRO: 20.2022.40 Tosca, opera (Pauzes van 15 min. om circa 21.05 en 22.00 uur). SCHAKEN Het internationaal meestert oernooi Kick Langeweg boekte meester-resultaat De 24-jarige Kick Langeweg, sedert kort in Amsterdam woonachtig, heeft in de zevende ronde van het internationa le meestertoernooi in Amsterdam op nieuw gewonnen. Niet alleen leidt h(j met een 100 procent score, maar boven dien heeft hij een zo genaamd „meester- resultaat" geboekt. Volgens de normen van de wereldschaakbond diende h(J 6(/t punt te behalen. Tweemaal een meesterresultaat in een tijdsverloop van drie jaar kan voor de fide aanleiding zijn de titel „internatio naal schaakmeester" te verlenen. Langeweg boekte de winst in een Si- ciliaanse partij, waarin Crabbendam wit had. Reers vrij spoedig ontstond een eindspel met lichte stukken, dat voor wit niet gemakkelijk te hanteren bleek. Langeweg wikkelde precies af. De kans, dat hij het toernooi wint, is door dit resultaat opnieuw gestegen. Donner verloor namelijk met zwart van Tan. De landskampioen had in de och tenduren zijn hangpartij tegen dr Bern stein remise gehouden. Een kwade dag beleefde Vai den Berg. Met zwart kreeg hij De Rooi reeds spoedig materieel voordeel, verwierf echter de aanval, hoewel die er niet zo gevaarlijk uitzag. In een razende tijdnood-duel stonden de spelers om beurten totaal verloren. Van den Berg trok echter de laatste niet in deze loterij. De uitslagen luiden: De Rooi (Ned.) - Van den Berg (Ned.) 1-0; Crammendam (Ned.) - Langeweg (Ned.) 0-1; Tan (Ind.) - Donner (Ned.) 1-0; Wolthuis (Ned.) - Bernstein (Fr.) afgebr.; Johner (Zwits.) - Enevoldsen (Den.) afgebr.; Kuypers (Ned.) - Wade (Nw.-Zeel.) afgebr.; De afgebroken partij uit de zesde ronde tussen Bernstein en Tan eindigde in remise. Na de zevende ronde luidt de stand: 1. Langeweg 7 pnt.; 2. Donner 5 pnt.; 3. Wade 4»/» pnt. 1 afgebr. part.; 4. Enevoldsen 4 pnt. -)- 1 afgebr. par.; 5. Kuypers 3 pnt. -f- 1 afgebr. part.; 6 en 7 Crabbendam en Tan beiden 3 pnt; 8. Van den Berg 2V» pnt.; 9. Johner 2 pnt. -f 1 afgebr. part.; 10. De Rooi 2 pnt.; 11. Wolthuis 1»/. -f 1 afgebr. part.; 12. Bernstein 1 -f 1 afgebr. part. Tijdens atletiekwedstrijden in Rome heeft de Italiaan Carlo Livore het we reldrecord speerwerpen verbeterd en gebracht op 86.71 meter. Het oude record stond sinds 11 juli 1960 op naam van de Amerikaan Bill Alley, die in Short Hills 86.46 meter wierp. De Nederlandse recordhouder op de 400 meter, de Hoensbroekse atleet Jan van Uden, die momenteel in een Zweeds trainingskamp verblijft, zal maandag 5 juni a.s. te Leningen (Zweden) uitko men in een international^ 800 meter- wedstrijd. Zoals bekend is het verblijf van Van Uden in Zweden mogelijk gemaakt door het Leo van der Kar-sportfonds. ATLETIEK JOEP DELNOYE TWEEDE IN AKEN Tijdens internationale atletiekwedstrij den in Aken werd Joep Delnoye (Kim- bria, Maastricht) donderdagavond ach ter de Duitser Steffny tweede op de 3000 meter. De Nederlander liep de afstand in 8 min. 37.6 sec. Steffny deed er pre cies 11 seconden minder over. Een goede prestatie leverde Klaus Lehnertz door in de stromende regen met 4.40 m. #het polsstokhoogspringen te winnen. HET Alle correspondentie betreffende dete rubriek gelieve men te «enden aan W J. v. <L Voort, Korenaarstraat 3d, Nleow- Vennep. LADDERWEDSTRIJD Wij sluiten de maand mei met een tweetal vraagstukken, welke het oplos sen waard zijn. Hieronder volgt eerst een vraagstuk van de heer v. d. Stoep In een behoorlijke aanvangsstand heeft deze auteur verrassende momenten we ten te bewerken. WEDSTRIJDPROBLEEM No. 1088 Auteur: Arie v. d. Stoep, Poortugaal le publikatie Zwart: 6, 9, 13, 14, 18, 19. 22, 27, 30. 31 en 39. Wit: 16. 24, 33, 35, 36, 38, 42. 44 en 46/48. Wit speelt en wint. Vervolgens een vraagstuk van de heer De Kleer. Aanvangsstand bepaald niet te roemen, de witte stand een grote overeenkomst met een probleem van Metz, reeds in 1926 in verschillende bla den gepubliceerd. Laten wij er direct aan toevoegen, dat wij kunnen aanne men, dat dit vraagstuk het werk van de heer De Kleer kan zijn. Een vraagstuk met een verdienstelijke ontleding, met als slot nog een klein eindspel. WEDSTRIJDPROBLEEM No. 1089 Auteur: B. de Kleer, Maastricht le publikatie Zwart: 1, 5, 7, 10, 12, 13, 17, 18, 21, 27, 32 en 37. Wit: 14, 20, 24, 26, 29, 30, 33, 34, 38, 39, 43 1 48. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen over de maand mei kunnen ingezonden wor den tot uiterlijk 6 juni a.s., aan boven deze rubriek vermeld adres. OPENING Voor onze partijliefhebbers volgt hier onder een opening, welke van groot nut is deze te bestuderen. Wij zetten alle schijven op het bord en spelen als volgt: Wit 34-30, 17-21; 30-25, 21-26; 31-27, 20- 24; 33-28; 18-23; 39-33, 14-20?; 25x14, 9x 20? Nu is de volgende stand ontstaan: m m m' m p m m m mmmmm m m b m m s s 0 s 1© Wij spelen verder met 44-39, 4-9; 39- 24, 24-29; 33x24, 19x39; 28x19, 13x24; 43x 34, 10-14; 32-28; met betere stelling vóór wit, omdat de witte schijven met cen trum bezetten, en zich naar verkiezing links of rechts kunnen ontwikkelen. De zwarte stukken zijn verspreid. Een stukje waaruit vooral voor be ginnende dammers goede vruchten zijn te plukken. 74 Voor het eerst kwam Ermeline uit de plooi. Haar ogen glinsterden toen ze zei: „Mijn geschiedenisleraar heeft me tot in de treure verteld over de roofridder Kuno, die hier vroeger op het eiland een sterke burcht had gebouwd; de goede man heeft blijk baar niet geweten dat het later Ca- bus is geworden". „Ik heb de fundamenten van het slot laten blootleggen", zei Gijsbret met schitterende ogen. „Ik weet het", zei Ermeline. „Mijn oom, de jonker, heeft het mij ge zegd". „De geest van mijn oudoom, de roofridder Kuno, blijft hier altijd rondspoken", zei Gijsbert. „Iedere Cabus krijgt er iets van mee. Mijn grootvader de vasthoudendheid, mijn vader het genie en ik de dolle driest heid. Welnu?" „Ik hoop dat de driestheid minder f ROMAN S door Waller Breedveld wordt met de jaren", gaf ze ten ant woord. „Ik hoop het ook", zei Gijsbret. Anders ga ik naar Afrika. Leeuw worden bij de leeuwen". De graaf boog zich over hem heen, „Au revoir, mon ami" zei hij harte lijk. „Ik hoop u een volgende keer weer te zien in bloeiende gezond heid". „Dat komt gauw in orde" zei Gij-s- bert. „De windsels gaan er morgen af. Dan is het leed geleden". Ermeline stak hem haar handje toe. „Het beste met u, meneer Kuno" glimlachte ze. „Dank u gnadige freule", spotte Gijsbert. „Nog een ding", zei hij. „Ik had de schade liever betaald dan dat ze me wordt geschonken. Maar als de jonker daar anders over denkt, dan moet hij dat zelf weten. Ik be dank hem er niet voor maar wel zal ik jou altijd dankbaar blijven dat je me niet in de gevangenis hebt laten stoppen. Want dat zou me zwaar op m'n maag gelegen hebben". Toen ze weg waren lag hij er over na te denken met gloeiende konen. Het was niet mis geweest. Excuses voor en na, mon ami voor en na. Een uitnodiging om te komen jagen op het kasteel van de graaf in Frankrijk en hij zou dus een jachtgeweer moe ten kopen en leren schieten. Van Heyst moest hem op de hoogte bren gen hoe hij dat moest aanleggen. Constant zou ook wel iets van ge weren en jagen afweten. Het was heel goed geweest dat hij ze gauw het verhaaltje had verteld van de roofridder Kuno. Het was helemaal niet zeker dat hij afstamde van dat fraaie heerschap, het was zelfs waar schijnlijk dat dat niet zo was. Maar wat kon hem dat schelen? Ze was opeens veranderd toen hij riddsr Kuno ter sprake bracht. Als het maar gaat over kastelen en ridders, al zijn het nog zulke rotridders, dan komt 't blauwe bloed in actie. Adel alleen heeft betekenis, al het andere telt niet mee. Kwam Akke maar, dan kon hij haar alles vertellen van het bezoek. Daar zou ze van op staan kijken. Excuses, mon ami. Maar Akke zou niet komen. Feesten doe je 's des avonds, hij kon haar niet verwach ten voor de volgende dag. Dat had hij haar zelf aangeraden. Ze was heel lief, een beetje te be zorgd soms. Alsof ze te doen had met een zwaar zieke oude man, in- plaats van met een stukgebeten ster ke jonge vent. Van binnen was hij volkomen gaaf gebleven; hij was al leen wat beroerd geweest door de infectie, veroorzaakt door die vieze hondenbekken. Om de haverklap zou Trien nu weer voor z'n neus staan met een kop bouillon, een geklutst eitje met cognac, een bordje zoetemelkse pap, een tros druiven en de duivel wist wat ze nog meer zou uitdenken dat goed voor hem was. „Eet maar lek ker op, m'n jongen", zou ze zeggen en voor ze heenging aaide ze hem iedere keer met haar mesthand over z'n voorhoofd. En als hij vannacht luidop lag te dromen, wat hij dik wijls deed, dan kon hij haar spook verschijning om de haverklap in de half open deur te voorschijn zien ko men. Hoe was het mogelijk dat hij ooit verliefd had kunnen worden op die Ermeline. Toegegeven dat ze mooi was, althans niet lelijk. Ze had een lief gezichtje zonder pit, aardige blauwe ogen zonder vuur, 'n mooi fi guurtje, maar wat koop je daarvoor? Ze was ook wel geestig geweest soms, maar dat gebeurde in reactie op zijn eigen snaakse opmerkingen. Dan is het niet zo moeilijk om ge vat te zijn en spits. Behoudens de laatste minuten, toen ze even was losgekomen, had ze er al de tijd bijgezeten alsof ze er eigenlijk niet was. Een beetje blozen, een niets zeggende opmerking en maar hoog doen en maar veraf zijn. Alles bij elkaar een hoop flauwe kul waar hij niets van hebben moest. Dan de graaf de Merincourt, dat was een fijne vent, het was zonde van de man dat hij niets beters aan de haak geslagen had dah zo'n stukje broze hooghartigheid. Een kerel met fut genoeg in z'n donder om een andere vent een klap met de rijzweep te ge ven, waarvan de striemen twee we ken later nog te zien waren, maar zo groot van karakter dat hij daar over z'n excuus aanbood, toen de drift bekoeld en de wonden geheeld waren. Want hij moest er raar uit gezien hebben de eerste dagen met z'n gezicht vol pleisters, de lidtekens waren nog niet helemaal weg. De vent moest wel solide zijn, want hij had z'n gezicht gebeukt of hij een stokvis week moest slaan. En als z'n borstkas een knotwilg was geweest, had er een deuk in gezeten. Ontzag lijk hard had hij gestoten, zelf had hij er een volle dag koppijn van ge had. Was Akke er nu maar. Ze was lief en heel bezorgd. Ze rook altijd lekker fris, ofschoon ze ook een geurtje bij zich droeg van zalf en medicijnen. Dat zou spoedig niet meer nodig zijn, maar dan ging ze terug naar de stad. Drie keer had ze hem gekust, heel zachtjes op z'n wang. De eerste keer toen hij haar had herkend, toen was hij wakker; de twee volgende keren toen ze dacht dat hij sliep. Het was wel fijn geweest zo argeloos gekust te worden door een jong knap meis je. Want ze was knap, veel mooier was ze geworden dan Sietske ooit ge weest was. Die had al twee kinde ren, luiers spoelen en pap voeren. Ze zou wel een goed moedertje zijn, ze was erg bezorgd van aard. Maar ze was lang zo mooi niet als Akke geworden. Ze was ook veel minder hoe moest hij dat uitdrukken Akke was veel gedistingeerde^, veel meer dame. Akke leek sprekend op z'n moeder in haar beste dagen. Koel, trots en toch heel zacht en lief.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11