Leidenaar won hoofdprijs: Citroen ID 19 Juridisch steekspel in kort geding schrootaffaire Jhr Six van Hillegom en echtgenote bij ongeluk gedood VAN NELLE's MAKERS VAN BOEREN-LEIDSE KRIJGEN EEN TOESLAG DONDERDAG 1 JUNI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Voorzitter K.A.J. treedt af De heer Huub Larosch, nationaal voorzitter van de Kajotters, zal zon dag a.s. op de nationale raadsverga dering van de KAJ in Vught, aftre den. De heer Wim Zondag is als kandidaat voor het voorzitterschap aangewezen. De aftredende voorzitter van de KAJ is drie jaar nationaal voorzit ter geweest. Statutair treedt de voor zitter na drie jaar af. Vijf jaar is de heer Larosch in vaste dienst geweest bij de Kajotters, doch hij zal nu naar een andere werkkring over gaan. De Haagse advocaat, mr. W. D. van der Kuil, die de schroothande- laar L. Worms volgens diens zeg gen papieren zou hebben beloofd, waarmee de heer Worms zijn be schuldiging tegen de heer D. P. Spie renburg, vice-voorzitter van de Ho ge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap, zou kunnen waarmaken, bezit die papieren niet. Ze behoren toe aan een cliënt van mr. Van der Kuil, die ze niet wil af geven. Dit maakte de advocaat mr. C. Croon bekend in het kort geding Het was feest gisteravond bij de familie W. J. P. Vine ken aan de Oude Singel in Leiden, voor de heer des huizes zelfs een volkomen onverwacht feest. Onkundig van het feit, dat hij de winnaar was geworden van een loterij van de Automobiles Citroen, met als prijs een Citroën ID 19, zat hij naar de TV te kijken. Om precies zeven uur werd hij weggeroepen van zijn toestel en hoorde hij, dat hij winnaar was geworden van deze auto. Mevrouw Vincken was van dit feit reeds maandag in kennis gesteld, precies op de ver jaardag van haar echtgenoot. Zij heeft het geheim voor haar man goed bewaard, want zelfs de mensen, die voor zijn deur waren samengestroomd - ergens was er dus toch een lek geweest - hadden bij hem geen vermoeden wakker kunnen roepen. Door de direkteur van de NV, de heer A. E. Lucas, werd met enige woorden van gelukwens, de ID 19 aan de heer Vincken overhandigd. In de afgelopen maanden zijn 30.000 automobielbezitters in Nederland in de gelegenheid gesteld een proefrit te maken met de ID 19. Zesduizend automobilisten hebben hieraan gehoor gegeven en uit die zesduizend is de heer Vincken als winnaar van het door de NV beschikbaar gestelde exemplaar te voor schijn gekomen. Op de foto links wordt het echtpaar Vincken door de heer A E. Lucas gelukgewenst. Op de foto rechts: de ID 19 wordt voor de deur van de winnaar afgeladen. (opnamen: De Leidse Courant) BIJ ROELOFARENDSVEEN: Dodelijk ongeval in R,damse haven De 56-jarige havenarbeider C. Looy uit Middelharnis is gistermor gen tijdens zijn werkzaamheden in de Rotterdamse haven verongelukt. Hij werkte aan boord van 't Franse schip „Veron" in de Waalhaven. Hij viel, toen hij een ketting uit een Op de Rijksweg 4a (Rotterdam— het; vreemdelingenveiikeer. Ondanks hoop ijzer wilde trekken met zijn Ypenburg—Amsterdam) onder Roe- zjjn hoge leeftijd was jhr. Six van hoofd op de rand van een luik.Met lofarendsveen (gemeente Al- Hillegom de grote leider, die het een diepe hoofdwonde werd hij naar kemade) heeft zich gistermiddag een vreemdelingenverkeer na de oorlog het Havenziekenhuis vervoerd, waar verkeersongeval voorgedaan, waarbij heeft ontwikkeld tot wat het nu is. hij bij aankomst al bleek te zijn .Afternoon" theebuiltjes. Het is een gevoelig verlies voor ons." overleden. BESCHEIDEN PAARDENGRAPJE VOOR MR KLAASESZ twee doden zijn te betreuren. In de richting Amsterdam reed, naar getuigen verklaarden met grote snelheid, jhr. J. Six van Hillegom (70) uit Amsterdam. Door nog onbe kende oorzaak is de door hem be stuurde wagen plotseling gaan slin geren, sloeg enkele malen over de kop en kwam tenslotte in een sloot terecht. Jhr. Six en zijn echtgenote, die 69 jaar oud was, werden beiden uit de wagen geslingerd. Jhr. Six van Hil legom was vrijwel op slag dood; zijn vrouw overleed enige tijd later aan de opgelopen verwondingen in het Academisch Ziekenhuis te Lei den. Jhr. J. Six van Hillegom, nazaat van een eeuwenoud Amsterdams pa triciërsgeslacht. erfde de „heerlijk heid" Hillegom van zijn vader. Hij werd op 6 januari 1891 in Am sterdam geboren en studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit in Am- setrdam, welke studies door de mo bilisatie werden afgebroken. Hij was achtereenvolgens procuratiehouder bij de Ver. Indische Boschexploitatie „Mij en Semarang", directie-secreta ris bij „Javahout" te Amsterdam en voorts was hij verbonden aan de Nederlands-Amerikaanse Kamer van Koophandel en de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Duits land. Hij was lid van de raad van be heer en later president-directeur van de Amstelbrouwerij en commissaris daarvan, commissaris van de Deli- maatschappij, president-commissaris van hotel „Krasnapolsky" en com missaris van verschillende andere Mr j glaassesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland, heeft woensdag hotels en bedryven. Voorts was jhr. WoerdeI1) terwijl het hemelwater gestadig neerplensde, de officiële ope- Six voorzitter van de V.V.V. Am- j verricht van de Rijnstraat, een nieuw winkelcentrum, dat is gebouwd sterdam en van de provinciale VVV |e p]aats waar vroegyer de 0ude Rijn stroomde. Na de officiële openings- Noord-Holland, alsmede lid van het pIechtigheid maaiite het gezelschap in ponywagens een rondrit door de 8 rrf a8n ur va']nieuwe woon- en winkelwijken van Woerden. De foto toont in een van de Le directeur van de V.V.V. Am- .H)nywagens links mr. Klaassesz en naast hem, met hoge hoed, de hurge- stendam, de heer J. Strikers gaf, P y K meester van Woerden, de heer H. H. C. Vos. naar aanleiding van het overlijden van jhr. Six van Hillegom het vol gende commentaar: „In hem verliezen we een enorm stuwende kracht voor (Advertentie) ERE-PENNING VOOR MA TT HIE U WIEGMAN. De heer L. J. de Ruiter, burge meester van de gemeente Bergen (N.-H.), heeft gistermorgen aan de kunstschilder Matthie'u Wiegman, die zijn vijfenzeventigste verjaardag viert, de ere-penning van de gemeen te overhandigd. Het was de eerste gemeentelijke ere-penning welke uitgereikt werd. tussen de heer Worms en mr. Van der Kuil, dat woensdagmiddag voor de Haagse rechtbank plaats vond. Zoals bekend is, vormt dit kort geding een onderdeel van de actie van de heer Worms inzake de schroot- fraude. Hij heeft de heer Spieren burg ervan beschuldigd, steekpen ningen te hebben aangenomen en op zijn beurt heeft de KSG-functionaris een aanklacht wegens smaad inge diend tegen de heer Worms. Om zijn beschuldiging te staven had de heer Worms papieren nodig, die hem naar zijn verdediger, mr. B. J. Pot, woensdagmiddag zei door mr. Van der Kuil waren be loofd. In verband met het algemeen belang dat hiermee gediend is, moe ten die stukken met spoed op tafel komen, vond de verdediger. „Het is een fatsoenskwestie, dat mr. Van der Kuil het beloofde bewijsmateriaal, nu de heer Worms het nodig heeft, ook verstrekt." Bewondering Mr. C. Croon, die de heer Van der Kuil verdedigde, begon met te zeg gen, dat zijn cliënt bewondering heeft voor „de gigantische strijd van de heer Worms tegen het onrecht". Maar dit geeft hem niet'het recht, de stukken waar het waarschijnlijk om gaat, op te eisen, want die zijn het bezit van een cliënt van de heer v. d. Kuil. De heer v. d. Kuil had zich zo 'vertelde zijn verdediger na een gesprek met de heer Worms, om hem te helpen, tot een van zijn cliënten gewend, van wie hij, mr. v. d. Kuil, wist, dat deze gegevens had over de schrootfraude. Deze cliënt had be loofd, ze ter beschikking te stellen van de „vertrouwenscommissie" die de schrootfraude onderzoekt, en van mr. Maris, de Haagse officier van Justitie. Maar toen de heer Worms voortijdig aan een en ander rucht baarheid gaf, heeft de cliënt van mr. v. d. Kuil zijn toezegging ingetrok ken. „Het zou inbreuk maken op de be roepsplicht van mr. v. d. Kuil", zei de verdediger, „als hij ze toch zou geven. Dit is onmogelijk, de presi dent van het gerechtshof zou mijn cliënt net zo goed kunnen veroorde len om in een raket naar de maan te vliegen en over een uur weer te rug te zijn. Trouwens, mijn cliënt heeft geen papieren, want, die heeft hij nooit gekregen. Op de Hoofdweg in Amsterdam is gistermiddag de 12-jarige scholier J. Berkhout, die daar fietste, aange reden door een bestelauto en over reden door een hem achterop ko mende auto. De jongen overleed ter TRAMBOTSING in Rotterdam 14 Gewonden n De boeren-Leidse kaasmakers, on- schap vorig jaar op boter gaf om de geveer twaalf in getal, zullen op de prijs voor de binnenlandse consument kaas die zij tussen f9 juni 1960 en 31 wat lager te maken op grond van december 1960 produceerden, een toe- technische overwegingen uitbetaald s,ag krijgen van 21 cent per kg. bij het opmaken van de boter in de Een verkeerde wisselstand heeft Daarmee wordt bet nadeel gecompen- kleinverpakking. Dat betekende, dat woensdagmiddag om even voor half seerd, dat zij geleden hebben door- de boeren-Leidse-kaasmakeres die zes op het drukke kruispunt van de dat zij verstoken zijn gebleven van toeslag niet kregen, terwijl de prys Eendrachtsweg en de Nieuwe Bin- de toeslag, die vorig jaar werd ge- die de consumenten voor hun pro- nenweg in Rotterdam een botsing geven op in kleinverpakking ver- dukt betaalden wel met die van de veroorzaakt tussen twee tramstel- pakte boter. Het bestuur van het pro- fabrieksboter mee omlaag glnê- "ol iën van lijn 17. De tram, die van de dukischap voor zuivel heeft hiertoe gens de berekening van hun ver- Nieuwe Binnenweg kwam, ging gistermorgen besloten. eniging^ hebben zij daardoor in 1960 linksaf in plaats van naar rechts en De boeren-Leidse kaasmakers pro- een verlies geleden van 50 a 60 cent raakte die van de Eendrachtsweg in duceren een kaass «n met een vrij per kg. Het secretariaat van het pro- de flank. Veertien personen werden laag vetgehalte, zodat zij veel vet duktschap is ook aan het rekenen ge licht gewond, zij hadden allen schaaf- overhouden, dat tot boter moet wor- slagen en heeft geconstateerd dat dit en snijwonden. Slechts één van hen, den verwerkt. Voor de rentabili- wel ongeveer klopt: het kwam over de 20-jarige scholiere W. J. Ligtvoet, telt van hun bedrijven is dus ook de de periode van 19 juni (toen de toe- moest voor een hechting naar het hotel afzet van groot belang. Gedu- slagregeling voor fahrieksboter ïn- Dijkizigt-ziekenhuis worden ge- rende het hele iaar 1960 hebben zij Smê) om eind 1960 tot een verlies bTacht. Alle anderen konden na een ongeveer 15.500 kg boter geprodu- van 75 cent per kg. eerste behandeling naar huis gaan. coerd Die boter wordt niet, zoals Door de toeslag van 21 cent op dë Het tramverkeer had, op het spits- fabrieksboter, in wikkels verpakt, kaas zal dit verlies op de boter nu uur, ruim een uur vertraging. Nu werd de toeslag die het produkt- worden gecompenseerd. R.K. AANNEMERS- EN PATROONSBOND VERGADERDE In de gistermorgen voortgezette vergadering van de Nederlandse R.K. Aannemers- en Patroonsbond heeft de voorzitter, de heer J. P. A. Nelissen, meegedeeld, dat het hoofd bestuur besloten heeft de premie voor het risicofonds te verlagen van tien tot acht procent. Deze verlaging zal ingaan op 5 juni. Het college van rijksbemiddelaars heeft echter hiervoor nog geen toestemming ver leend. De overheid stelt zich name lijk op het standpunt, dat deze pre mie pas over een jaar verlaagd moet worden en dan tot vijf procent. Op 21 juni zal er over deze kwestie op nieuw een bespreking worden ge voerd met de regering. De voorzitter drong er bij de leden op aan, de arbeidstijdverkorting door te voeren, zoals dit met de overheid is overeen gekomèn en wel zodanig, dat onnodig verlies zoveel mogelijk wordt voorkomen. Inzake de voorgestelde meldings regeling als onderdeel van een uni forme aanbestedingsregeling werd besloten deze kwestie te laten rusten tot de najaarsvergadering. Dan zal het desbetreffend rapport van de raad van bestuur bouwbedrijf over de invoering van een aanbestedings regeling gereed zijn. Vragen over koninklijke onderscheiding aan politieman In de giste* avond in Delft gehou den vergadering van de gemeente raad heeft de voorzitter van de P. v. d. A., dr. ir. W. Verhoeven, mee gedeeld, dat na overleg met zijn fractie, een lid van de Tweede Ka merfractie van zijn partij vragen aan dë minister over de Koninklijke on derscheiding, (eremedaille in goud in de orde van Oranje Nassauwelke 30 april werd verleend aan de adju dant van politie B. in Delft, die blij kens na de onderscheiding versche nen publikaties zich onvaderlands lievend heeft gedragen in de bezet tingstijd. In 1944 zou hij zich als re- chercheui hebben verzet tegen een overval die illegale werkers, name lijk de K.P. (knokploeg) uit het Westland, op het bureau van poli tie te Del* moest doen om gevan genen te bevrijden. Het communistische raadslid, de heer N. Notenboom, had aan het be gin van de vergadering een interpel latie aangevraagd over deze kwestie, doch de voorzitters van de andere fracties verzetten zich hiertegen Ze waren wel de heer Notenboom dankbaar voor zijn aanvraag, omdat dit hun in de gelegenheid stelde in het openbaar enige opmerkingen te maken, doch zij meenden, dat de bur gemeester in deze kwestie niet inter- pelabel was. De heer Kok, voorzitter van de Protestants Christelijke raadsfractie zei, dat zijn fractie, gezien het schrij ven van de L.K.P. 'landelijke kn k ploeg) aan Prins Bernhard en de dei ning, die in brede kring, is ontstaan, een nauwgezet onderzoek verwacht door bevoegde hoge instanties. Woord voerders van de andere fracties spra ken in ongeveer dezelfde geest Broers knoeiden met handgranaat Beiden ernstig gewond Twee broers uit Oosterbeek zijn dinsdagmiddag gewond geraakt,-toen een Duitse handgranaat ontplofte. De jongens, de 15-jarige Harm en de 12-jarige Alex Welle, hadden het projectiel in de tuin bij hun huis gevonden. De oudste knaap probeer de de granaat met een bijl in twee- en te slaan. Bij de hierop volgende ontploffing werd Harm aan handen en voeten gewond; zijn broer kreeg een scherf van de granaat in zijn been. Beiden zijn met ernstige ver wondingen in een ziekenhuis in Arn hem opgenomen. Salarisverhoging leraren middelbaar onderwijs? Over de salarisverhoging van de leraren van het Voorbereidend Ho ger- en Middelbaar Onderwijs aan de gemeentelijke VHMO-scholen in de steden Am.verdam, Rotterdam en Den Haag is in de bijzondere com missie van het georganiseerd over leg overeenstemming bereikt. Dit heeft minister Cals geantwoord op een vraag van het Tweede Ka merlid Tans (PvdA). De nieuwe sa larisregeling zal gelden met terug werkende kracht tot 1 januari 1960. Het ontwerp-besluit zal 8 juni wor den behandeld in de algemene com missie voor overleg in zaken betref fende rechtspositie van onderwijzend personeeL

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7