TV-varia] MOOI, MISS! Bouw Coentunnel aanbesteed De Hollandse Nieuwe zijner weer... Algerijnen werden vrijgelaten ZATERDAG 27 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT De directie Sluizen en Stuwen van Rijkswaterstaat heeft vrijdagmorgen in Utrecht onder grote belangstelling de bouw van de Coen-tunnel aanbe steed. Het werk is in drie percelen verdeeld. Foto boven: voor het gebouw van de Rijkswaterstaat aan de Maliebaan heerste een gezellige drukte van aannemers. Foto onder: hoofdingenieur H. C. Wentink van R.W.S. (links voorgrond) leest de mschrijvingsbiljetten die uit de „bus" (achtergrond)' zijn gekomen. SOCRATES-DAGVAARDING UITGEBRACHT Bedrieglijke bankbreuk en in ver- enigng met de ex-onderdirecteur van de Amsterdamse Bank Th. H. een geval van oplichting van de rem bours- en industriebank te Amster dam, zijn de misdrijven die de Am sterdamse officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker ten laste heeft ge legd aan de president-directeur van de N.V. Socrates Nic. den B., die zich op 20 en 22 juni voor de Am sterdamse Rechtbank moet verant woorden. De dagvaarding tegen de heer H. vermeldt voorts verduiste ring in dienstbetrekking. De dagvaardigingen tegen Den B. en H. zijn gistermiddag getekend. De heer Hartsuiker zal negen getuigen h charge dagvaarden. Coentunnel aanbesteed Laagste inschrijver: 20.342.000 De Amsterdamse aannemersfirma Hillen Roozen bleek vrijdagmorgen in Utrecht de laagste inschrijver te zijn op de bouw van de Coentunnel. Hillen en Roozen hebben het gehele project besomd op ƒ20.342.000. Voor project A, de noordelijke op rit plus het bouwdok het eigen lijke tunnellichaam rekent de fir ma 11.276.000, voor project B de zuidelijke oprit met bijkomende werkzaamheden 6.820.000, en voor project C het baggeren van de zinksleuf 11.276.000. Ook voor deze onderdelen was de inschrijvng van Hillen en Roozen de laagste. Hoogste inschrijver voor het gehele project was de Nederlandse aanne mingsmaatschappij Boersma uit Bre da met 21.644.000. De hoogste inschrijving voor pro ject A was van de Bataafse Aanne- mipgsmaatschappij uit Amsterdam met ƒ12.190.000. De aanbesteding werd gehouden in het gebouw van de Rijkswaterstaat aan de Maliebaan in Utrecht. Er wa ren vijftien inschrijvers. De totale kosten van de aanleg van de tunnel worden geraamd op circa 45.000.000. Het rijk zal zelf echter materialen beschikbaar stellen. Het laten zinken van de tunnelsegmen ten zal afzonderlijk worden aanbe steed. Gisterochtend 26 mei: de Hollandse Nieuwe zijn er weer en rekent u maar dat de liefhebbers ze zich lieten smaken al waren de prijzen ook nog wat stijf SCHOONSTE IN'T LAND DE COENTUNNEL» De Coentunnel, die men de poort tot de Zaanstreek noemt, wordt to taal 1283 m. lang en hiervan is 587 m. overdekt. De tunnel krijgt twee verkeersbuizen en elke buis heeft een rijbaan van 7,25 m. breed. De tunnel zal ca. 45 miljoen gulden gaan kosten, maar daarmede is men er nog niet want er komt ook nog een Coentunnelweg, met aftakkin gen die vermoedelijk nog eens 40 miljoen gulden zal kosten. De bouw van de Coentunnel zal ca. 3,5 jaar duren. De Coentunnel wordt de 3e tunnel in ons land. Wij bezitten reeds de be kende Maastunnel ip Rotterdam en de Velsertunnel bij Haarlem. De enorme groei van ons verkeer stelt echter steeds nieuwe eisen en dan zullen er binnen afzienbare tijd nog meer tunnels moeten worden gebouwd. In de eerste plaats wil Rotterdam een aantal grote plannen verwerkelijken. De stad bouwt al aan zijn metro en in dit kader komt er een metrotunnel tot stand. De Willemstunnels zijn ontworpen ter vervanging van de Willemsbruggen. Deze tunnels zullen bestaan uit een 6-strooks autotunnel annex een spoorwegtunnel. De Maastunnel is al heel lang in gebruik en kan soms nauwelijks al het verkeer aan. Thans passeren dagelijks ca. 60.000 voer tuigen de Maastunnel en derhalve zullen de nieuwe tunnels een dank bare ontlasting voor de Mapstunnel betekenen. In het kader van het Deltaplan komen er nieuwe belangrijke wegen naar het zuidwesten van ons land. De ontworpen 4-strooks autotunnel bij Vlaardingen wordt derhalve bittere noodzaak. Wie Amsterdam zegt, zegt IJ-tun- nel. Peze „beroemde" tunnel zou over ongeveer 6 jaar gereed kunnen zijn voor een bedrag van 125 tot 158 miljoen gulden. Men verwacht dat de IJ-tunnel jaarlijks ca. 50.000 mo torvoertuigen zal verwerken. Onder het Noordzeekanaal is voorts nog een spoorwegtunnel ontworpen, de Hemtunnel (zie kaart). Als ook deze tunnel is uitgevoerd, telt het Noordzeekanaal totaal 4 tunnels, waarvan de Velseltunnels er is daar nl. een autotunnel en een spoor wegtunnel in 1957 in gebruik zijn genomen. Dagelijks passeren hier door de tunnel ca. 16.000 auto's. Heel misschien zou er nog wel eens een 5e tunnel uit de bus kunnen komen, want Amsterdam heeft ook nog een metroverbinding in studie. Militairen krijgen ook „vijfdaagse" De vijfdaagse werkweek zal per 1 juli over de gehele linie nu ook voor de militairen worden ingevoerd. Aan vankelijk w^s het de bedoeling, dat dit pas op 1 november zou gebéu ren. De vroegere invoering van de vijf daagse heeft nieuwe problemen ge schapen voor de Nederlandse Spoor wegen, die, nadat op 28 mei a.s. de zomerdienstregeling is ingegaan, per 1 juli een geheel nieuw schema moe ten opstellen voor de militaire trei nen in het weekeinde. Voor wat betreft de marine geldt de vijfdaagse werkweek uitsluitend voor de schepen en inrichtingen in Nederland. Voor de schepen op zee en voor de inrichtingen in Nieuw- Guinea en de Nederlandse Antillen blijft de zaterdag een werkdag. Transport Romeins graf niet zonder moeilijkheden Het transport van het Romeins graf van de vindplaats in Esch naar het laboratorium van de Rijksdienst voor Ouheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft nog enkele pe- BLIJ MET PLATENBON ANNEMARIE BRINK was pas twee minuten Miss Holland 1961 en werd bedolven onder goede gaven: textiel en toiletterie, vliegreizen naar Parijs, Londen, Amerika „Het kan gewoon niet op", lachte de lieftallige mannequin van 19 lentes, „wie had dat gedacht in Den Haag werd ik slechts derde!" Toen kreeg zij van Willem O.Duys de Pluim-Platenbon, omdat be scheidenheid nóg belangrijker is dan schoonheid. En in de feeste lijke drukte vertelde zij OVER PLATEN: „Verzamel pas kort, heb dus nog maar twee of drie LP's. D&éirom ben ik zo reuze blij met die bon. Platen draaien is iets zaligs. 'Kan er niet meer buiten!" OVER LUISTEREN: „Houm'noren óltijd open, ongeacht mijn stem ming. Ik word 't liefste wakker met Bach of Vivaldi vrolijke muziek, maakt je zo opgewekt. En 's avonds, als ik zit te tekenen, moderne Jazz. Of Franse chan sons mmm!" Publicatie van de C.O.G. C. OVER PLATENBON„Fijnste ca deau van allemaal. Meen ik echt. Bijzonder origineel. Waar ik hem voor inruil Drei Groschen Oper, zalig! Of een fijne Franse LP. 't Is zo leuk om op je gemak te kunnen kiezen. Of ik er nu zélf ook eens een cadeau doe? Nou en of, wat dacht U dan?!" (Advertentie) rikelen opgeleverd. Het graf was vo rige week door genie-eenheden uit 's-Hertogenbosch in een stalen man tel geplaatst en van een eveneens stalen bodem voorzien. Woensdag was reeds gebleken, dat een van de bij de genie beschikbare hefkranen niet voldoende zou zijn om het ge vaarte op de treiler te torsen. Toen gisteren twee kranen werden ge bruikt werd een van de twee op een gegeven moment te zwaar belast en sloeg het gevaarte in zijn volle leng te om. Door de tegenwoordigheid van geest van de drijver van de andere kraan kon echter voorkomen wor den, dat ook het graf omsloeg. Intussen is men erin geslaagd het graf op de treiler te plaatsen en werd het in de loop van de avond vervoerd naar het punt waar de weg van Esch naar Haaren de rijksweg 's-Hertogenbosch-Eindhoven kruist. Vandaar is om twaalf uur de rit naar Amersfoort onder politie-escorte en in een rustig tempo begonnen. M iiuiuiiiiuiiitiiiiumiiiiiuiiimiiiiininl HET WEEKEINDE Zaterdagavond Vanavond de laatste uitzending in dit seizoen van TV-toto. Ditmaal zijn de drie kandidaten, de zangeres An nie de Reuver, de Belgische acteur Paul Cammermans en de kunstrijd ster Joan Haanappel. Ter afwisseling treedt op de beroemde Franse hot- violist Stephane Grapelly. Aan de tv- toto gaat de maandelijkse rubriek „Espersso" vooraf. Zondag „De Ring": tv-spel van Nederland se auteur Het KRO-tv-programma van zondag 28 mei a.s. opent met „De Ring", een tv-spel van de Nederland se dichter en toneelschrijver Ed. Hoornik. Het stuk speelt zich af in een voormalig jachthuis in Zwitser land, dat door een voor de revolutie gevluchte prins als berghotelletje wordt geëxploiteerd. Onder een aan tal vrienden, dat in dit hotelletje voor een wintersportvakantie bijeen gekomen is, valt met name de ac trice Lily Wagter (Rie Gilhuys) op. Ze „speelt" in elke situatie van haar leven. Is het om de aandacht te trek ken? Op Carnavalsavond raakt ze haar kostbare ring kwijt. Is hij ge stolen? Ook het zoeken naar de da der wordt een spel en daarbij laten alle betrokkenen zich even in de kaart kijken. Frits Butzelaar heeft de regie van dit stuk, waarin behal ve Rie Gilhuys o.m. Gijsbert Ter- steeg, John Soer, Jaap Maarleveld, Winnifred Bosboom en Matthieu v. Eysden op het scherm verschijnen. „De Ring" werd reeds op 1 maart jL op telerecording vastgelegd. Na „De Verrader", een aflevering van de Engelse tv-filmserie „Strijd tegen het onrecht" („The four just men") om 20.45 uur, zendt KRO-tv om 21.10 uur uit Voorburg een po- pulair-klassiek concert uit van het Amsterdams Kunstmaandorkest o.l.v. Anton Kersjes. Uitgevoerd wordt de vierde of Italiaanse symfonie van Felix Mendelsohn-Bartholdy. Wouter Paap verzorgt de toelichting. Het KRO-programma besluit met een nieuwe filmmeditatie van Ma- nus v. d. Kamp: „Jeugd" (21.40 uur). Waterman rond de Kaap Het s.s. „Waterman", dat gisteren uit Rotterdam vertrokken is, zal voor de eerste keer via Zuid-Afrika varen. Daar zullen 400 emigranten insche pen. Er is in Zuid-Afrika namelijk veel animo om naar Australië te ver trekken. En de belangstelling is we derkerig: Australië ontvangt graag Zuid-Afrikaners, omdat dat mensen zijn die weten wat pionieren is. Bij het vertrek uit Rotterdam had de „Waterman" 375 passagiers aan boord, ook voornamelijk emigranten. Onder hen was Rocus van Yperen, naamgenoot en neef van de dirigent van de Koninklijke Militaire Kapel, die met zijn gezin naar Brisbane ver trekt. Daar gaat hij samen met zijn collega-musicus Gerrit van Kleef een duo vormen. De heren hebben, be halve hun gezinnen, twee piano's, 'n accordeon, een klarinet, een trom bone, een contrabas en een drum stel bij zich. Zij emigreren, omdat er naar hun mening in Nederland te weinig kansen zijn voor beroepsmu sici. Het amateurisme, de televisie en de grote voorkeur voor buiten landse orkesten vormen een te grote concurrentie. In Australië hopen zij op meer werk. Brand in circus Een felle brand in een truck met oplegger is oorzaak dat het circus Toni Boltini circa 90 procent van de afrastering heeft verloren. De schade wordt geraamd op 40.000 a 45.000 gulden. De brand ontstond vannacht om streeks 2 uur op de weg van Weert naar Eindhoven, onder Maarheze. De brandweer van Maarheeze is de ge hele nacht bezig geweest om 't vuur te blussen, maar kon niet voorko men dat truck en oplegger verloren lopen van een 'ekke band. ZUTPHENS MEISJE VERMIST. Het vijfjarig meisje Reintje Eikel boom te Zutphen is sinds 22 mei j.l. spoorloos. Zij is het laatste gezien in gezelschap van Duitse jongens. Een ongeluk wordt gevreesd. Spaanse meisjes naar Nederlandse ziekenhuizen Het Rijksbureau zal de volgende maand een begin maken met het werven van Spaanse meisjes, die in Nederland werkzaam zullen zijn als verpleeghulp of als huishoudelijke hulp in de ziekenhuizen. Het is niet de bedoeling, dat gediplomeerde ver pleegsters zullen worden aangetrok ken. Op de Spaanse arbeidsbureaus is men van mening, dat er grote be langstelling bestaat bij de Spaanse meisjes om het nijpend tekort in de Nederlandse ziekenhuizen aan te ko men vullen. Het aanbod zal de vraag verre overtreffen, maar voorlopig wil men honderd verpleeghulpen en driehonderd meisjes voor de huis houdelijke dienst aanwerven. Het is nog niet zeker, dat Amster dam, waar de ziekenhuizen te kam pen hebben met een enorm tekort aan ziekenhuisbedden en verplegend personeel, ook deze Spaanse hulp verpleegsters zal krijgen. In het ziekenhuis te Sittard is gisteravond overleden de 23-jarige ongehuwde schilder Reinders uit Born. De man die per fiets naar zijn werk ging, maakte in de Tunnelstraat te Sittard een ernstige val. Met een In verhand met de Frans-Algerijnse besprekingen inEvian heeft Frankrijk in Algerië gevangen genomen schedelbasisfractuur werd hij over leden van de FLN, die met de wapenen in de hand zijn gevangen genomen, vrijgelaten. Foto: een groep vrij- gebracht naar het ziekenhuis te Sit- gelaten gevangenen verlaat een kamp bij Setif in Algerië. De mannen dragen portretten van president De tard, waar hij in de loop van de Gaulle mee, die zij gauw hebben ingelijst, nadat het besluit tot hun vrijlating bekend was geworden. avond is overleden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9