MASSAMOORD OP WILD IN AFRIKA Reeds meer dan 600 soorten zoogdieren uitgestorven Grote groepen stropers doden wekelijks duizenden dieren „Onze generatie zal de laatste zijn, die nog de mogelijkheid krijgt het leven van het Afri kaanse wild in de natuurlijke omgeving te zien en te bestuderen", zo luidt de conclusie van tal van bekende biologen, die internationale licha men hebben gewaarschuwd voor de totale on dergang van het Afrikaanse wild binnen twin tig jaar! De laatste jaren wordt het wild in Afrika in massa vermoord en de slachting heeft al zover om zich heen gegrepen, dat volgens officiële rapporten al meer dan honderd soorten zoog dieren in Afrika zijn uitgestorven en 600 andere diersoorten op het punt staan in Afrika te ver dwijnen. Leeuwen, olifanten, neushoorns en luipaarden worden steeds zeldzamer De bekende bioloog George Treichel heeft kortelings in een rapport mee gedeeld. dat naar zijn oordeel reeds de helft van de gebieden in Afrika, waar dieren in het wild leefden, zyn ontruimd, dat 75 pet. van de dieren omge bracht is in de gebieden, waar nog wild kan leven en dat al het grote wild binnen tien twaalf jaar vrywel geheel uit Afrika zal zyn verdwenen! Oost-Afrika is, indien men de mensen, die Baar leven, buiten beschouwing laat, biologisch gezien reeds een woestjjn. Enkele geïsoleerde groepen dieren bevinden zich nog slechts in de zgn. natuurparken en natuurreservaten. De nieuwe Afrikaanse staten hebben geen enkele belangstelling voor het Wild en zy gevoelen ook niet de behoefte maatregelen te nemen tot be scherming van de nog aanwezige dieren. Het beste kan dit wel geïllustreerd worden met de mededeling, die onlangs een Afrikaans politicus deed, name lijk: „Amerika is pas groot geworden nadat het zyn bisons had vernietigd; wfl moeten overeenkomstig handelen Deskundigen zyn dan ook van oordeel dat de enige oplossing, die kan leiden tot redding van de Afrikaanse wild stand, gezocht moet worden in de vorming van een internationale organi satie, die over macht en de nodige financiën beschikt. Maar dan zal men spoedig moeten handelen volgens de deskundigen want de tyd dringt: Afrika staat reeds aan de vooravond van de ondergang van zijn eens zo ryke wild stand ste plaats om de ivoren slagtanden en het zeer fijne hoorn van de neushoorn dat in Zuidoost Azië bijzonder in trek is als pronkvoorwerp. De middelma tig groty neushoorns leveren onge veer vijf kilo aan hoorn op, wat in Azië kan worden verkocht tegen on geveer f 750 per 100 gram! Boven dien heeft het vlees van deze dieren alsmede van alle soorten antilopen waarde. Het vlees wordt gedroogd en Hoe is het zover gekomen? Sinds de komst van de blanken in Afrika is het kostbare natuureven- wicht in dit werelddeel in verwar ring gebracht. Zij hebben de weste lijke geneesmiddelen meegebracht waardoor de leeftijd van de inboor lingen werd verdubbeld en de zuige lingensterfte aanzienlijk werd terug gebracht. Zij hebben verordeningen en wetten meegebracht, die een eind maakte aan verschillende oorlogen tussen de stammen en zij hebben we tenschappelijke cultuurmethoden inge voerd waardoor de opbrengst van de grond belangrijk werd verhoogd en waardoor het mogelijk werd meer grond te ontginnen. Thans neemt de Afrikaanse bevol king elke dertig a veertig jaar met honderd procent toe en die buitenge wone groei betekent, dat miljoenen Afrikanen gebieden gaan bewonen, die eerst gereserveerd waren voor de dieren. Er zijn steden gebouwd in de wildernis, spoorwegen en autowegen hebben verschillende voordien moei lijk te benaderen gebieden, gemak kelijk bereikbaar gemaakt en reus achtige dammen houden het water van de rivieren vast. Vele dieren wer den gedood of op de vlucht gejaagd. Maar dat ls nog niet alles want het ergste in Afrika is wel de stro- pery geworden, die enorm is toege nomen. Jachtopzieners in Kenya hebben bijvoorbeeld meegedeeld, dat in hun gebieden minstens drie duizend dieren van allerlei soort in 1959 op illegale wijze zijn afge maakt! De stroperij is voornamelijk gericht op olifanten en neushoorns. In de eer- iunmr!inii(iiiiinnii<iuiiiininiiir.ii!iiiriii;iui:ii.:ii:ii-iLi::iiiiBiiiiniiiiui)iiiiB Stropers aan het werk. Zo juist zyn enige olifanten in de val gelo pen en op bovenstaande foto is het transport van de olifantenpoten reeds in volle gang. De opbrengst van deze poten is weliswaar niet groot maar voor de stropers toch voldoende om ze naar de vaak kilo meters ver gelegen opslagplaatsen te transporteren. de olifant. Niet alleen levert dit dier een enorme hoeveelheid vlees op maar bovendien zijn de ivoren slag tanden zeer waardevol. De inheem se jager, de man, die het werk moet doen en de risico's moet ne men, krijgt echter veelal het klein ste deel van de opbrengst. Hij ont vangt ten hoogste f 250 per oli fant en dit bedrag moet hij dan nog delen met zijn helpers. Tussenper- aiiiiiiiii!ii!iLiiiiiiliiiiiiuiiiiiiiiitiiiiniiiiii:i:iiiiuini!ii!ii!:iiiiiiiiniiiiiii!ii!iiiiif Door: l i Smith Hempstone I Til -I I I I' 111 II llll «I'll li III I I t I M l 1.1 III I T sonen, die het ivoor van de slagtan den en het vlees verkopen, ontvan gen ca. driemaal zoveel maar is het ivoor eenmaal bewerkt, dan le vert het ivoor ongeveer dertien maal zoveel op als de inheemse ja ger heeft ontvangen De wijze waarop de 'ropers de oli- - f anten belagen is weerzinwekkend, merendeel sterft evenwel van dorst Zij bestoken de olifanten met vergif tigde pijlen, strikken of stenen. In verse toestand is het vergift doeltreffend maar (zoals veelal het geval is) als het vergift wat verlegen iiriiiiniiiiniiiiiiiiiviliiiiiiniiiiuriliiliiliiiili'iniEiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiinüiciiiiiiii Zebra's vormen een geliefd doel wit van de stropers in Afrika. Het aantal zebra's is hier de laatste ja ren dan ook onrustbarend vermin derd. mt H. mi- fsté/ i&mm pk' i Strijd tegen de stropers Een van de belangrijkste stropers- gebieden in Oost Afrika is sinds enige jaren het nationale park van Tsavo geweest, een gebied van twee miljoen hektaren tussen Mombassa en Nairo bi. Ongerust geworden door het feit, dat in nauwelijks een jaar duizend niet op belangrijke wijze bijgedragen tot het uitroeien van het wild. Zij heb ben, in sommige gevallen, zelfs een vertraging van het proces kunnen be reiken. In de eerste plaats hebben de Afrikaanse safaris slechts het recht daar te jagen, waar veel wild leeft. Voorts vormen de safaris een mach tig wapen tegen de illegale jagers om dat zij doordringen in gebieden, waar de jachtopzieners (meest blanken) bij gebrek aan tyd, personeel en geld niet komen. Het aantal diepen gedood door legale jagers is trouwens ook bijzonder klein vergeleken met het aan de Afrikane, verkocht tegen 1.30 per kilo. Ook de giraffen vallen bij honder den in handen van de stropers: ze zijn gemakkelijk te doden, leveren veel vlees, hun pezen zijn zeer ge schikt voor het maken van bogen en de haren van hun staart, die men in iedere inheemse winkel voor een dub beltje kan kopen, dienen voor bevede- ring van de pylen. Zebra's zijn zeer geliefd om de rijke voorraad vet, die de inlanders als een ware tractatie beschouwen. Bovendien levert het vel van een zebra nog zo ongeveer ƒ.80 ,- op als het niet beschadigd is. De pels van een luipaard is ongeveer eenzelfde bedrag waard en de klau wen van een leeuw leveren minstens 2,- per stuk op. Het vet van een leeuw - zeer geliefd bij de duivelskun stenaars - kost ca. 2,- per fles Het voornaamste doelwit van de vele Afrikaanse stropers is echter is, ontsnapt het dier aan een onmid dellijke dood en lijdt nog enkele da gen verschrikkelijke pijnen voordat het sterft. De jachtopziener van Ke nya zijn van oordeel dat van elke 12 olifanten, die in handen van de stro pers vallen er tien kunnen vluchten om enkele dagen later in een bos te stervenWanneer de stropers strik ken zetten plaatsen zy er veelal enor me omheiningen omheen, die dikwijls vele kilometers lang zijn. Men laat openingen in de omheiningen en in deze openingen plaatst men vallen van yzerdraad. Op deze wyze worden soms hele troepen olifanten gevangen. Volgens een van de vooraanstaande autoriteiten in Oeganda, majoor Bru ce Kinoch, gebeurt het meer dan eens, dat de stropers in geen weken een kijkje nemen by hun vallen. De die ren, die met hun hals in de val zit ten zyn dan nog het gelukkigst af want zij sterven vrijwel direct. Het olifanten en tweehonderd neushoorns clandestien gedood werden, hebben de autoriteiten in 1957 een zgn. operatie „ivoor" ingesteld. Daarbij werd een felle strijd gevoerd tegen de stropers en de wederverkopers. Er werden honderden arrestaties verricht, hon derden veroordelingen uitgesproken en meer dan 30.000 pond illegaal ver worven ivoor alsmede 550 pond hoorn van neushoorns in beslag genomen! Dergelijke acties hebben echter he laas slechts tijdelijk effect. Temeer omdat in andere gebieden van Afrika stropers rustig hun gang kunnen gaan. De activiteiten van de legale jagers - de safaris - waarover eveneens ge klaagd wordt, hebben in tegenstelling tot wat men er gewoonlijk over zegt, aantal slachtoffers van de stropers: In Tanganyka bijvoorbeeld worden door legale jagers per jaar minder dieren gedood dan door de stropers in een week. Sombere toekomst De toekomst van het Afrikaanse wild ziet er zeer somber uit. Een tien tal Afrikaanse staten hebben ln het afgelopen jaar hun onafhankelijkheid iiii;iiiiiiiiiiliiliilii|[iiiiliil>iiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii>iii!liii:ii!:ii!iiiiiiiiiiiiB Hoewel giraffen zich buitenge woon snel uit de voeten kunnen maken zijn zij toch niet tegen de lagen en listen van de talrijke Afri kaanse stropers opgewassen. Zij ko men dan ook bij honderden om. UiXT.i::|ii|!:iniiM.:rH'riil!'ir.M l:l:l!liil ini.il::|i:tn:i.i|.|:!|: d In Oost Afrika: In één jaar duizend olifanten 1 clandestien gedood •ai!.liiimniiilitlii|:!iuiiiliilii|iil)ili!liiliiliiliili«"l-!i:il!iltii»ii!i-:i .1'l •litmiii» verworven en in 1365 zal er praktisch geen enkele kolonie meer zijn. De toekomst van het Afrikaanse wild is dan geheel in handen van de inheem sen en zy hebben wel duidelijk laten biyken, dat zij niet van plan zyn zich ook maar enigszins om de die ren te bekommeren. Generaties lang hebben de dieren voor de Afrikanen niets anders bete kend dan een bedreiging of een vorm van voedsel. Hij ziet geen reden die ren te beschermen, die zyn groente vernietigen en hij b chouwt het be schermen van het wild enkel als een wat zonderlinge wens van de blan ken. Het is dan ook te verwachten, dat hy meer en meer pressie op zyn poli tieke vertegenwoordigers zal uitoefe nen om de grote natuurreservaten vrij te geven voor het verkrijgen van grond voor de boeren. Dit gevaar dreigt temeer omdat de politici van Afrika niet moeilyk te overtuigen zijn want ook zy voelen over het algemeen weinig voor het wild. Een voorbeeld daarvan heeft men onlangs reeds in Kenya kunnen zien toen er in de wetgevende raad een voorstel van wet werd ingediend tot bescherming van het wild. Alle Afrikaanse leden van de raad stem den tegen het voorstel Beroep op eigen belang Het heeft volgens vele ingewyden geen enkele zin te proberen de houding van de Afrikanen in deze kwestie te beinvloeden. Men kan slechts een be roep doen op zyn eigen belang en niet op zyn gevoel voor schoonheid. In Kenya by voorbeeld brengt het toerisme byna 50 miljoen gulden per jaar op en dat is na de opbrengst van de kóffie-export de grootste in komstenbron van het land. De poli tieke Afrikaanse leiders kunnen on- getwyfeld begrypen, dat de bezoe kers niet komen om de verlaten vlak ten te zien of de zwijgende bossen. Zy komen om wilde dieren in de natuur te fotograferen en te bestuderen. Men moet dus de Afrikanen aantonen, dat het wild een „oogst" is. Er zyn in dit verband in Kenya by voorbeeld wel enige maatregelen getroffen in de ze richting. Daar werd o.m. op aan raden van de blanke jachtopzieners de stam van de Merus in het bezit gesteld van een natuurreservaat. Het wild, dat hier leefde werd naar Kun- na opgejaagd, een gebied van meer dan 150.000 ha., waar de tsé-tsé-vlieg welig tiert. De grond is er te slecht om in cultuur te worden gebracht maar het wild kan er, indien de mens het althans beschermt, leven Helaas echter ziet men niet overal het belang van dergelijke maatregelen in Afrika maar het zal de- Afrikanen toch duidelyk moeten worden ge maakt wil dit werelddeel over niet te lange tyd niet geheel uitgestorven zyn van wild (Copyright Opera Mundi-

Leidse Courant | 1961 | | pagina 14