Het veertig-jarig priesterfeest van deken P. J. A. Juffermans HOE DEDEN DE RUSSEN HET? Het veertig-jarig priesterfeest van pastoor J. Th. van Bemmelen De geheimen van Gagarin en zijn ruimtecabine „Waterman" via de Kaap naar Australië WOENSDAG 24 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ZOETERWOUDE gende clausen verrassend rap en met prachtige mimische effecten ge geven; het bewijs geleverd, met een goede articulatie, hoe vlug ook ge sproken, in onze zaal, alles verstaan kan worden. Elke speler gaf voor de amateur toneelspeler een staaltje weg hoe het gedaan moet worden. De mimiek van Ook bracht de jubilaris dank aan, Rob Milton en de manier waarop hij het onderwijzend personeel en ver- telkens zo gevarieerd het toneel ver zocht inzonder aan de Eerwaarde liet. .Het vlinderen over het toneel Moeder aan de Congregatie deze door Annie v.d. Vorstenbosch, de Des middags twee uur werd in dank over te brengen voor wat de twee gemoedsstemmingen, angst en receptiebij een- zusters Franciscanessen nu helaas vreugde, van Mimi Kok. Alles zo - goed, dat wij van alle kanten hoor den zeggen: „er gaat toch maar niets Ten slotte allen dankend, die aan boven goed toneelspel, om je te ver- dit feest hebben meegewerkt, ge- maken." saties met hun echtgenoten. Ook ds. tuigde de jubilaris, dat deze dagen publiek toonde zich dan ook G. T. van Embden, predikant der hem in zijn herinnering als de mooi- zear dankbaar en onder een ovatio- Hervormde gemeente, woonde deze ste van zijn leven zullen bijblijven. ne^e hulde werden bloemen aange- bijeenkomst bij. Hiermede was de bijeenkomst ten boden en sprak de heer J. H. v. d. De heer J. H. v. d. Ploeg, lid van einde en alles op tijd gepland Ploeg woorden van dank. het feestcomité, had de leiding van kwanl de St. Jansfanfare een muzi- Hierna kwam de jubilerende her deze bijeenkomst en sprak in zijn kale hulde brengen, waarbij de der op het podium om de parochia- openingswoord zijn vreugde uit dat voorzitter, de heer N. C. van Velzen, nen toe te spreken, ook voor deze bijeenkomst de be- het woord voerde. "Na hetgeen ik tijdens de recep- - - m htiebijeenkomst reeds heb gezegd, wil ik nu de parochianen zelf uit de PAROCHIE-FEESTAVOND grond vqn mijn hart bedanken voor alles wat zij gedaan hebben om mijn De feestcommissie heeft met het 40-jarig priesterfeest zo schoon te „Jesü dulcis memoria" van Köthe engageren van de Toneelgroep Am- vieren." en „Exultate Justi" van Vianda ten stel Toneel (dir. Riny Blaaser) wel De jubilaris herhaalde zijn dank gehore. een zeer goede keuze gedaan. voor het parochiegeschenk: de finan- Als éershte spreker voerde de heer Het blijspel en toen kwam ciële hulp voor het hoognodige h?r- Q. H. Onderwater, voorozitter van dokter Frost" van Hans Wiegel in stel van de kerk en spoorde aan tot het feestcomité, het woord om hulde de vertaling van Eric van Ingen is grote geestelijke medewerking en en dank te brengen aan de jubilaris, met rijke fantasie geschreven en de stoffelijke steun. Geestelijk in trouw Bij dit heerlijk jubileum meenden geestigheden zijn door de vertaler aan het kerkelijk gezag, stoffelijk de parochianen als beste bewijs van zeer goed behouden, misschien nog door ook in de toekomst, nu het her aanhankelijkheid aan hun herder op wel spitser in elkaar gezet. stel van de kerk zulke grote sommen zijn jubileum niet beter te kunnen Overigens heeft dit stuk niet veel gaat vragen, veel te blijven geven, doen dan hem bij te staan in zijn te beduiden, maar de beroepsspelers „Het is een waandenkbeeld te menen (Vervolg van gisteren). DE RECEPTIEBIJEENKOMST het parochiehuis komst uitsluitend voor genodigden, niet meer voor het onderwijs ge- gehouden. Aanwezig was prior dr. daan hebben. Y. Snabel, het gemeentebestuur en alle vertegenwoordigers van organi- langstelling zo groot was. De r.k. gemengde zangvereniging „Santa Lucia" bracht onder leiding van de heer F. Cappendijk twee scho- goed uitgevoerde zangnummers zorgen voor het kerkgebouw. Door de kerkramen-actie zijn gel- handigd met detoezegging dat de pa rochianen het hierbij niet zouden la- kunnen behalen. ten. „Ontvang jubilaris het voor de kerk, die u dierbaar is worden, die de trots is van de paro chie, het geschenk waaraan naast VOORSCHOTEN De heer G. v. d. Hulst hield namens De jubilaris zei zich op dit jubi- maar toch op veel punten te kort te zijn geschoten. en wee van de LTB. Vaak heeft pas toor hiervan getuigd op de Dankend voor het geschenk voor dankdaS- D?ch nu wilde de.JjT®. ,dit ring voor hun geestelijke leidsman- het onderLud van de kerk kon de °°k Zlen, aJS ""^dankdag nen ondanks hun fouten. Ik hoop nog net onuernouü van ae KerK, icon ae en daarom wil de LTB u de eerste- veie jaren de gelukkige pastoor vi jubilaris niet nalaten er op te wijzen, iingen Van de oogst aanbieden. Kinzon on u.- h.-,, dat blijvende grote steun van de pa- producten naar voren om deze pas- rochianen nodig is. „Voor de persoonlijke gift weerwil van mijn verlangen ben ik toch zeer dankbaar en blij omdat ik mijn Rome-reis, die door de kos ten van mijn feest bedriegd was, nu toch maken kan. Pastoor dankte. C*EN IEDER die zich even iets verdiept in de ruimtevaart, weet voor welke geweldige problèmen de mens gesteld wordt die een tocht in de ruimte wil ondernemen. Theorie en praktijk zijn ook hier weer twee dingen die elkaar moeilijk dekken. Het werk van de wetenschap heeft het echter mogelijk gemaakt, dat de Sowjets hun ruimteschip Wostok creëerden en hun eerste kosmonaut, Gagarin, hierin een vlucht rond de aarde maakte. Kort daarop volgden de Verenigde Staten met een vlucht door hun astro naut Sheppard, die een ballistische vlucht maakte van 500 kilometer op de rand van de ruimte. RUIMTESCHIP „WOSTOK" hebben er toch wel een zeer goed te dat de parochie rijk is. Wij zijn wel genieten spel /an gemaakt. Dit is nu rijk aan kerksieraden, maar er zijn, den bijeengezameld en een belang- weer eens zo'n stuk waarvan met de- in tegenstelling tot andere parochies rr-k bedrag werd de jubilaris over- ze opvoering bewezen is, dat ama- in het dekenaat, geen verdere ren- - - - teurs hiermee geen succes zouden dabele bezittingen. Ik hoop, dat mijn vertrouwen in de parochianen niet Onze bewondering ging het sterkst beschaamd zal worden." geschenk uit naar het tempo, waarin gespeeld Bij de opening van de avond deel- werd. Heerlijk eens, op onze planken de kapelaan Planken mee, dat ge- - in een goed decor - acteurs en ac- tracht zal worden de viering voor de HMS uci cöiiiciih w aw aan aaooi trices van professie te zien verschij- schoolkinderen te verbinden met het rijke giften,'ook'h'e't penningske*van nen; juist nu wij van het cabaret- a.s. prierterfeest van pastoor Emmen de arme weduwe heeft bijgedragen. pd°e voorlopig genoeg hebben ge- van de Kruisherenparochie De parochianen willen u, om hun kregen was deze gezonde humor een Voor de laatste parochie-avond dankbaarheid te tonen ook een per- weldaad een waar genoegen - vrijdagavond - zijn voor grotere soonlijke gift ter hand stellen. v de hoofdrol, Harry, geen dok er, kinderen van parochianen nog enige W« gunnen u zo graag een mooie heeft Jos Manche de zo moeil«k lig- kaarten beschikbaar, reis te maken, zoals u reeds ver scheidene malen naar Rome bent gegaan, naar de Eeuwige Stad, waar zoveel bronnen voor uw geschied kundige weetgierigheid te vinden zijn. Deze reiskosten worden nu als feestgave geschonken". Spr. eindigde zijn rede met te vra gen alle parochianen in het H. Offer en in verdere gebeden te blijven ge denken. Burgemeester vertolkte hulde en dank van het gemeentebestuur, in zonder voor de onderzoekingen en het schrijven over de rijke historie van Zoeterwoudé en bood als ge schenk een boekenbon aan. De heer v. d. Ploeg deelde mede, dat vele nijvere handen van de le den van het Vrouwengilde bezig zijn nieuwe lopers en kussens voor het hoogaltaar te knopen. Voor de aankoop van het daarvoor benodigde dure materiaal hebben de organisaties, 25 in getal, een geld som bijeengebracht, dat spr. onder groot applaus de jubilaris overhan digde. Ds. van Embden bracht hulde aan de jubilaris omdat hij zijn roeping veertig jaar lang zo goed vervuld heeft. Spr. wenste de jubilaris, dat de Heer hem nog lang zal laten le ven om zich aan de dienst van God te kunnen wijden, dankte vooral voor de prettige verhoudingen en getuigde van de dank van de Ned. Herv. Gemeente tot de jubilaris. De heer Maas bracht dank namens de onderwijzers en onderwijzeressen de hoop uitsprekende, dat spoedig de nieuwe meisjesschool en het gym nastieklokaal gebouwd zou kunnen worden. De heer Th. van Niekerk sprak als voorzitter van de R.K. Midden standsvereniging, waarvan de jubi laris geestelijk adviseur is en bood namens de leden een geschenk on der couvert aan. DANKWOORD VAN DE JUBILARIS HET RUIMTESCHIP „Wostok" is gèmaakt op grond van de ervaring opgedaan bij de lancering van de eerste ruimteschepen van de Russen. Het bestaat uit de cabine van de pi loot mét de uitrustingen om hem in leven te houden en het landings systeem; de afdeling voor de instru menten, die tijdens de vlucht door de baan functioneren en de rem installatie van het ruimteschip. Nadat het ruimteschip in zijn baan is gebracht, maakt het zich los van de laatste trap van de raket-drager. Tijdens de vlucht werkt de boord apparatuur volgens een bepaald pro gramma, waardoor de metingen van de parameters plaats vinden, de te lemetrische informaties en de tele visiebeelden van de ruimtevaarder naar de aarde worden doorgegeven. Er is een dubbele radioverbinding met de aarde, de aangegeven tempe ratuur aan boord wordt gehandhaafd, alsook dé airconditioning van de ca bine. Het bedienen van de appara tuur geschiedt automatisch met be hulp van boord-installaties volgens het vooraf opgestelde programma en indien nodig door de kosmonaut zelf. Het programma van de eerste vlucht voorzag in één omwenteling om de aarde. De constructie en de uitrustingen van het ruimteschip bie den de mogelijkheid langere vluch ten te maken. De cabine. DE CABINE van een piloot in een ruimteschip is veel ruimer dan de cabine van een vliegtuigpiloot. De uitrusting is van dien aard, dat zij het werk van de kosmonaut, tijdens de vlucht vergemakkelijkt. Wanneer hij in de stoel zit, heeft de ruimte vaarder de mogelijkheid alle nood zakelijke handelingen te verrichten ter waarneming,, voor het contact met de aarde, voor de controle qp de vlucht en in geval van noodzaak om het ruimteschip te besturen. Zijn stoel bevat een afneembare leuning met riemen om de ploot in balans te houden, wanneer hij de schietstoel of de parachute gebruikt. Voorts zijn er noodrantsoenen en ra diomiddelen voor verbinding en voor de richtingaanwijzing, die de kos monaut na landing kan gebruiken. Voorts een systeem om het ruimte- pak te ventileren en een zuurstof apparaat voor de parachute. Het systeem van luchtverversing in het ruimteschip handhaaft in de cabine een normale druk, een nor male concentratie van zuurstof bij een concentratie van koolzuur van niet meer dan 1%, een temperatuur van 1522 graden Celsius en een betrekkelijke vochtigheid van 30 70%. De luchtverversing. DE REGENERATIE van de lucht-, het absorberen van het koolzuur en de waterdamp en de toevoer van de overeenkomstige hoeveelheid zuur stof geschieden door gebruikmaking van zeer actieve chemische samen stellingen. Het regeneratieproces wordt automatisch gecontroleerd. Bij vermindering van de hoeveelheid zuurstof en vergroting van de con centratie koolzuur wordt er een sig naal gegeven, waarop de werking van de regenerator verandert. In dien er een teveel aan zuurstof in de cabine wordt toegevoegd, komt er automatisch een mechanisme in wer king, waardoor de toevoer van zuur stof in de cabine wordt verminderd. Analogisch geschiedt dit met de rege ling van de vochtigheid van de lucht e.d.. In geval de lucht bedorven wordt door schadelijke bijmengsels, tenge volge van de functies van het men selijk organisme of het werk van het apparaat, wordt de lucht door spe ciale filters gereinigd. Temperatuur en oriëntatie. DE TEMPERATUUR wordt op peil gehouden met behulp van een con stant werkende koelte brengende vloeistof, waardoor de warmte uit de cabine van de piloot wordt ver wijderd. Deze vloeistof stroomt via het warmtecontrolesysteem naar een radiator met vloeibaar gas. Het stro men van de lucht door de radiator geschiedt automatisch, al naar ge lang de temperatuur in het dalende toestel. Teneinde in het aangegeven ge bied te kunnen dalen moet het ruim teschip een zeer nauwkeurige oriën tatie in de ruimte worden gegeven. In de onderhavige vlucht werd een van de assen van het ruimteschip georiënteerd op de zon. Een aantal optische en gyroscopische instrumen ten treden hierbij op als gevoelsele menten. De signalen hiervan wor den naar een elektronische lading gevoerd, waar zij worden omgevormd tot commando's, die het systeem van besturing regelen. Het oriënterings systeem verzekert het automatisch vinden van de zon en de daarmee gepaard gaande wending van het ruimteschip, en houdt het zeer nauw keurig in de vereiste stand. Pas wanneer het ruimteschip zich heeft georiënteei 1, kan eveneens elektronisch de reminstallatie wor den ingeschakeld. (Vervolg van gisteren), blij der ben ik met de gedachte, die er achter zat, de liefde en dat zegt meer. Ik heb wel eens gedacht: wat de LTB afdeling Voorschoten een zunen ze voor me °ver hebben en kort humoristisch, doch tevens har- dan njet alleen stoffelijk. Doch ik mag leum overstelpt te voelen door wel- b™mTlïn w? Jmirf ,'iinorïtl -0C condud?ren, dat er waardering daden meende wel alles te hebben 7, Bemmelen heeft altijd zijn grote 1S, v00r wat ih heb gedaan en dat er gedaan z«n olicht te vervullen ^langstelling getoond voor het wel waardering is voor de priester. God geaaan om zijn pncnt te vervuilen, d rTB Vaak heeft Das- .11 j„„i. 1 v,;; zij dank leeft er bij het christenvolk in Nederland nog liefde en waarde- dat er voor het onderhoud grote zor- Daarop traden °de heer C. Moer- temogen'rekenen" op" de m°l gen zijn. Over enige jaren verdeeld kerk en twee bruidjes met een grote zaan.heid, de liefde en de waarde- zal hiervoor ƒ100.000 nodig zijn, zo- mand, .gevuld met allerlei agrarische ring, (jie u nu hebt getoond. Hiermede was de receptie afgelo pen en kreeg ieder de gelegenheid de pastoor geluk te wensen. Er waren vele autoriteiten. Naast het voltallige coRege van b. en w. en de gemeen tesecretaris zagen wij ook oud-burge- Na al deze toespraken was het mo- meester van Voorschoten C. v. d ment gekomen, dat pastoor Van Hoever en echtgenote, dr. M. v. d. Voor de gave van de organisaties Bemmelen zelf moest spreken. Hij Stoel en echtgenote, Gezondheids- voor de lopers van het altaar ben ik vond dit niet gemakkelijk na zoveel zorg, afgevaardigden van verenigin- zeer dankbaar. goede woorden gehoord te hebben gen en organisaties. Ruim 1200 paro- Dank brengend aan het gemeente- en als er zoveel gedachten in je hoofd chianen kwamen naar het bondsge- bestuur voor het geschenk, zei de omgaan. Wat ik dan ook zal zeggen, bouw om pastoor te complimenteren, jubilaris zich wel eens te hebben zal een simpele weergave zijn van wat Er waren diverse bloemstukken en afgevraagd of de tijd aan de hisorie er in mij leeft en wat in myn hart geschenken, o.a. een tweetal kazuifels besteed, wel verantwoord is. „De vele omgaat. Dat het feest op luisterrijke met toebehoren voor de eredienst, aanmoedigingen o.a. van prof. Ro- wijze gevierd zou worden had ik wel Ma afloop van de druk bezochte re eier van wie ik vandaag nog een gehoord. Maar dat het zo zou zijn! ceptie kwam er nog zeer hoog bezoek, telegram met proficiat tmor jubileum Neen! 40 Jaar priester een hele Mgr. M. A. Jansen, bisschop var. Rot- historisch werk mocht ontvangeiT Periode. Ik heb de film terugge- terdam, vergezeld van zijn vicaris historisch werk mocht ontva g draaid 15 Jaar ben jk jn uw midden Mgr. Schaper persoonlijk naar Voor - Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT? Dat kan - graag zelfs- door deze bon in te vullen Ondergetekende: Naam Adres Woonplaats geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0.59) per maand (ƒ2.55) per kwartaal (ƒ7.50) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Willen wij U -- of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als U onderstaande bon invult. De heer/Mevr./Mej Adres Woonplaats zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken dp proef ontvangen. Deze bon verzenden als drukwerk In 'open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. f7°°nd»rr„mrfnkt7r ^ïrWniTmii'd?t dat is ook een hele periode. Hier- schoten om pastoor Van Bemmelen n zoverre dokter Kortmann m.j dit ln is veel gebeurd. Ik mSet het eerlijk te complimenteren met zjjn 40-jarig toelaat, te verlengen, zeggen; toen ik naar Voorschoten priesterfeest. Om 7 uur 's avonds Zich richtend tot ds. Van Embden, jcwam was ik niet blij, maar de mens rukte de harmonie St. Laurentius zei de jubilaris, dat het belangrijk wi^t en q0(j beschikt en God heeft uit om pastoor een serenade te bren- is dat wij elkander als christenen goecj beschikt,zo als altijd goed is gen. Vanaf de Raadhuislaan werd met broederliefde tegemoet treden. wat God doet. Nu ben ik blij, dat ik met drumband en harmonie gemar- „In het verre verleden is dit niet zo pastoor van Voorschoten ben. Je doet cheerd naar de tuin voor de pastorie, geweest; deze tijd heeft daarin ken- je werk en ik heb getracht dit zo Vanaf 't bordes van de pastorie nam tering gebracht. Omdat Jesus vraagt goed mogelijk te doen, doch dankbaar pastoor, omringd door familie en allen één te zijn, willen wij gaarne ben ik hen, die mij mijn taak aan- geestelijkheid de serenade in ont- broederlijk samenwerken en ik ver- genamer hebben gemaakt en daar- vangst. De serenade werd besloten gemeente mijn dank door ook mijn leven. Zeer dank- met een vreugdedans van enkele kin- baar ben ik met het cadeau en het deren en met een luid gezdngen en resultaat van de inzameling, maar gespeeld „Lang zal hij leven". Zo Het ss „Waterman", onder com mando van kapt. I. J. L. Risseeuw, uit Den Haag, zal op vrijdag 26 mei a.s. van de Lloydkade te Rotterdam vertrekken naar Australië. De reis gaat ditmaal, zowel heen als terug, via Zuid-Afrika. In Rotterdam komen ongeveer 375 passagiers, onder wie 64 bij hun geëmigreerde kinderen op bezoek gaande ouders, wier gemid delde leeftijd bijna 67 jaar is, aan boord; in Kaapstad zullen zich nog ongeveer 400 passagiers met bestem ming Australië inschepen. De oudste passagier -op deze reis is de 82-jarige heer S. Lassche, uit Nijverdal, die ook op familiebezoek gaat. De oudste emigrant is een 70- zoek u aan voor de gelukwensen over te bren- eerde en huldigde de parochie van Sint Laurentius zijn herder, voor wie deze dag stellig tot een onver getelijke zal zijn geworden. jarige dame uit Den Haag. Met uit zondering van de 10 leden tellende familie Mosterd, uit Sittard, zijn er ditmaal vrijwel geen grote gezinnen bij. Onder de emigranten bevindt zich de Schiedamse musicus de heer Rocus van Yperen, neef en naam genoot van de bekende dirigent van de Kon. Militaire Kapel, die met zijn dochter en zijn Vlaardingse collega Gerrit van Kleef een trio heeft ge vormd, dat in Brisbane, waar gebrek aan misici zou zijn, de muziek hoopt te kunnen bleven beoefenen. Voor de geesteli,ke verzorging der passagiers gedurende de reis zijn aan boord Pater J. Jansen Cap., uit Den Bosch, en Ds. W. R. E. van Kooten, uit Amstelveen, die beiden met het zelfde schip naar Nederland terug keren, evenals de heer L. E. Cladder, van de Nederlandse Emigratie Dienst te Den Haag, die als voorlichtings ambtenaar namens de Nederlandse regpring de reis meemaakt. De berekening van de baan. VOOR HET METEN van de para meters van de baan van het ruimte schip en de controle op de werking van de boordinstrumenten bestaat er qen radiometrische en telemetrische uitrusting. De meting van de para meters van de beweging van het ruimteschip en de ontvangst van te lemetrische informaties geschieden door grondstations. De gegevens worden automatisch doorgegeven langs de communicatielijnen naar de rekenkundige centra, waar zij op elektronische rekenmachines worden verwerkt. Tijdens de vlucht zijn dus constant gegevens beschikbaar over de voornaamste parameters van de baan en is het mogelijk de verdere bewegingen van het ruimteschip te berekenen. In het ruimteschip bevindt zich het radiosysteem „Signaal", dat met een frequentie werkt van 19,995 me- gaherz. Dit systeem dient tot radio grafische besturing van het ruimte schip en het doorseinen van een deel der telemetrische informaties. Het televisie-systeem brengt naar de aarde beelden van de kosmonaut over, en maakt het mogelijk zijn conditie te observeren. Een van de camera's geeft het beeld van de kos monaut aan de voorzijde, de andere aan de rugzijde. De dubbele verbinding van de kos monaut met de aarde wordt geregeld door een radio-telefonisch systeem, dat werkt op de korte golf (9,019 en 20,006 megaherz) en op de ultra kortegolf (143,625 megaherz). Het ul- tra-kortegolfkanaal wordt gebruikt voor de verbinding met de punten op de aarde op een afstand van 1500 —2000 kip. Via de korte golf kan, zoals de ervaring heeft aangetoond, op een groot gedeelte van de baan verbinding met de grondstations in de USSR worden onderhouden. Tot het radiotelefonisch systeem behoort een bandopnemer, waardoor de woorden van de kosmonaut tij dens de vlucht kunnen worden op genomen en later, als het ruimte schip de opvangcentra passeert, kan worden gereproduceerd. De ruimte piloot kan ook radiotelegrafisch con tact onderhouden. Besturing met de hand. INDIEN het ruimteschip met de hand wordt bestuurd, maakt de ruim tevaarder gebruik van een optische inrichting, die de mogelijkheid biedt de positie ten opzichte van de aarde te bepalen. Dit instrument is beves tigd aan een van de patrijspoorten van de cabine. Het bestaat uit twee ringvormige reflectoren, een licht- filter en een venster van glas in lood. De stralen, die van de horizon ko men, vallen in de eerste reflector. Door het glas van de patrijspoort bereiken zij de tweede, die ze via het glas in lood verder leidt naar de ogen van de astronaut. Indien de lig ging van het ruimteschip ten op zichte van zijn verticale as juist is, ziet de astronaut in zijn gezichtsveld de horizon in de vorm van een cir kel. Door middel van stuurraketjes kan de piloot het ruimteschip zo doen draaien, dat de lijn van de horizon in het oriëntatiesysteem in de vorm van een concentrische cirkel te zien is en dat het „voorbijvliegen" van het aardoppervlak wordt gecoördi neerd met de koers, zoals op het i-in-lood is aangegeven. Zonodig kan het gezichtsveld van de bestuur der worden bedekt met een filter. Een op het instrumentenbord ge plaatste globe, welke synchroon draait met de bewegingen van de cabine, biedt de mogelijkheid tevo ren de plaats aan te geven, waar de landing zal plaats vinden, wanneer de reminstallatie wordt ingeschakeld. Als de remmen weigeren TENSLOTTE is de constructie van het ruimteschip zodanig, dat zelfs 'n landing kan worden uitgevoerd als de reminstallatie weigert. Dit ge beurt dan met behulp van de na tuurlijke afremming van de damp kring. Hierbij ontwikkelt zich 'n enorme hitte, doch hiertegen is het ruimte schip goed gepantserd, dank zij de metalen bekleding, die dergelijke hoge temperaturen kan verdragen.. De airconditioning in de cabine zorgt er voor, dat de piloot geen last van de warmte ondervindt. Pas als de cabine tot de vereiste hoogte is gedaald, wordt het lan dingsgestel uitgezet. Van het ogen blik dat de reminstallatie wordt in geschakeld af, vliegt het ruimteschip tot de landingsplaats nog een afstand van ongeveer 8000 kilometer. De duur van de vlucht in deze landingsbaan is omstreeks 30 minuten. Er zijn meer problemen! HELAAS ontbreekt ons de ruimte om nader in te gaan op de medisch- biologische problemen, die werden opgelost. We zien echter, welk een gigantisch technisch wonderprodukt zo'n ruimteschip eigenlijk is. Men mag zeggen, dst de ruimteschepen die in de Ver. Staten en in Rusland worden gebouwd, behoren tot de grootste technische staaltjes van menselijk kunnen. Anderzijds weten we allen, dat dergelijke ingebouwde technische apparaturen ook de mogelijkheid van even zovele storingen inhouden. In de ruimte kan zo'n storing noodlot tig zijn. De mens heeft zijn eerste schre den gezet op de rand van de we reldruimte, maar het is wel zeker dat de techniek eerst nog verder moet worden geperfectioneerd en meer zekerheid moet bieden, alvo rens de mens verdere stappen kan ondernemen. (Nadrukverboden) TV* FTT,"nVRT7AND

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11