VIJFDE ETAPPE WAS EEN GROTE JANBOEL PRINS PR,NSES B" PRIX Renners braken zich met fietspompen door barricades heen Grote Prijs van Nederland „onderonsje" van superieure Ferrari's Uitslagen en standen van de Ronde DINSDAG 23 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De Ronde van Nederland heeft bijna haar einde beleefd. Nadat de wedstrijdcommissarissen na de étappe van Doetinchem naar Helmond hadden besloten wegens wangedrag de Nederlanders Jan Hugens, Piet Damen, Coen Niesten, Piet Rentmeester, Hein van Breenen en Martij n van O verveld, de Italiaan Angelo Coletto en de Belg Roger Baens uit de ronde te verwijderen en hen bovendien met een maand schorsing te bestraffen, decideerden de ploegleiders Henk Lakeman en Sjefke Janssen na overleg met hun fabrieksdi recteuren om de resterende renners van hun ploegen uit de ronde terug te trekken. Indien dit inderdaad was geschied, zou het vonnis over de Ronde van Nederland zijn voltrokken. Er werd tenslotte een beroep gedaan op de ploegleiders om hun medewerking te verlenen aan het doorgaan van de Ronde van Ne derland. Zowel Lakeman als Janssen trokken daarna hun genomen besluit om de ploegen terug te trekken, in. Keet begon met de start rigen kalm doorpeddelden. Volgens Roger Baens, die bij de koplopers behoorde, was op dat moment de rode vlag door de vooraan rijdende Hieraan was een reeks gebeurte- J'ur/, «nf*»ktan, hetgeen normaal nissen voorafgegaan, die df wieier- ï^nk'Dt' ie renners hun sport zonder twijfel zullen schaden. Voor de start in Doetinchem was aan In ieder geval was van een nor- de ploegleiders medegedeeld, dat ge- maal vertrek geen sprake en daar- neutraliseerd door de stad zou wor- om besloten de wedstrijdcommissa- den gereden en dat pas bij 'n brug rissen de kopgroep te doen stoppen waar het gras hoog opschoot, bij het verlaten van Doetinchem het en dan opnieuw te starten. Aanvan- Klaas Buchly stopte zijn ploeg- officiële startsein gegeven zou wor- kelijk wilden de vooroprijdende ren- t leiderswagen. „Wat doe je nou den. ners hier niets van weten. Zij rede- jongen, er staan hier toch geen Het had in de bedoeling gelegen neerden, dat niet zij een fout had- J klavertjes vier". Piet van Hees daar te stoppen en de koers te laten den gemaakt, maar de achterblijvers. keek zÜn chef d'equipe woedend beginnen. Blijkbaar hebben niet alle De wedstrijdcommissarissen kunnen ploegleiders dit laatste aan hun ren- echter volgens het reglement op elk ners doorgegeven, want bij de be- moment de wedstrijd stoppen en na wuste brug zette een twintigtal ren- enige aandrang gaf een aantal ren ners er de spurt in, terwijl de ove- ners gehoor aan dit bevel. Vrolijke noten in treurmars: „Ronde v. Nederland" Maar er heeft in alle narig heid van deze ronde ook af en toe een vrolijke lach geklonken, - al was het die ene keer eigenlijk ook een soort tragedie, die aan t deze vrolijkheid ten grondslag l lag. t Het was op Eerste Pinkster dag. Er waren ongeveer 50 kilo meter afgelegd en de karavaan trok door de bossen van Dilsen in Belgisch Limburg. Het pelo ton sjokte in een gezapig tempo achter de koplopers Lotz en Sijthof aan. Plotseling remde een renner af. Het was Piet van Hees, de Westbrabander uit de ploeg van Klaas Buchly. Hij wendde zijn stuur er. begon aan de linkerkant van de weg het parkoers in tegengestelde rich- ting te rijden. Plotseling stapte hij af en hij begon een speur- tocht in de berm van de weg, gemeen klassement iwerd uitge schakeld. Det ritwinnaar van de etappe naar Doetinchem bleef aan vankelijk buiten kennis op straat lig gen. Ver nadat de wedstrijd was be ëindigd knapte hij weer wat op, maar was uit de ronde. Wel kwam hij op een reservefiets nog over de eindstreep, maar hij was door ploeg leider Lakeman van de plaats van het ongeval per auto tot enkele tien tallen meters voor de meet vervoerd en de jury was terecht onverbidde lijk. Daan de Groot, Miel Verstraete, Ab Sluis, Ludwig Troche en Bart v. d. Ven kwamen met enkele schram men uit de valpartij tevoorschijn en legden 26 sec. na Peter Post beslag op de vijfde tot en met de negende plaats. Het peleton was 1 minuut en 23 sec. achter geraakt. Het spreekt haast vanzelf dat Jo de Haan, die on derweg een flinke hap uit de premie regen had genomen, ook de spurt van deze groep won. Het kriterium was op het laatste ogenblik ingekort van 140 km. tot ruim 80 km. omdat vlak voor de start bleek, dat de gemeentelijke vergun- nig liep tot slechts vijf uur en men minstens een uur later zou eindigen indien men op de vastgestelde 140 km. bleef staan. aan. Hij wees op zijn mond en riep nauwelijks verstaanbaar: „Ik zoek mijn tanden. Ik moest hoesten en toen vloog mijn bo- vengebit uit mijn bek. Help nou effe zoeken". Een half huilende Piet van Hees en een wreed schaterende Buchly zochten in het gras, maar vergeefs. „Rij jij nou maar door, ik zoek wel ver der", zei Klaas tussen twee lach buien door. Wat onwillig en mopperend stapte Van Hees weer op zijn fiets. Knarsetan dend, zonder te knarsen. Maar nog steeds reed er vooraan Enkele malen probeerde de leiding een kopgroep. Vlak voor de brug van de wedstrijd om de renners te over de IJssel bij Westervoort werd overreden, maar zij waren doof voor nu een barricade opgericht door argumenten. Op de Waalbrug bij Nij- «ufo's dwars over de weg te plaatsen, megen gaf Roger Baens er als eerste ,pruBtrokkt.n om zich te beraden om zo de ongehoorzame coureurs de de brui aan. De Belg stapte tierend S™1il in de wandelgangen heftig' pas af te snijden. Toen vonden de van woede in de brokkenwagen. Bij „dLu!sie™rHve™d! gebï™- gebeurtenissen plaats, die aanleiding de Heumense brug deed men een mnissen Et werd snel recht gedaan zouden zijn voor de wedstrijdcom- laatste poging om de overgebleven n. Srakta™ werden-- ---- missarissen om acht renners te straf- zeven tot capituleren te dwingen. Op wera fen. een gehoord en toen kwam het von- +OTV ~rw„+ jaa- nis: uitsluiting van de ronde van °?f Nederland en een schorsing van een nieuw ontsnapten zij door de afzet- een wedstrijdcommissaris fiets werd getrokken en toen hui' lend aan de kant van de weg op de rest van het veld ging zitten wach ten. J u, -n maand, die eventueel door de sport- commissie van de KNWU verlicht, maar ook verzwaard kan worden. Peter Post won criterium Peter post won ook het kriterium, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Irene hebben in Zandvoort de autoraces om de Grote Prijs van Nederland gevolgd. Enzo Ferrari juichte, de flegmatieke race-manager Romulo Tavoni Ferrari-duel sprong zelfs van blijdschap in de lucht. Het was gelukt. Ferrari had niet Direkt al namen de Ferrari's vijf se- alleen de grote prijs van Nederland gewonnen. Ferrari had de Nederlandse conden voorsprong. Twintig ronden Grand Prix volkomen beheerst. Van de eerste tot de 75e ronde was het duurde het voordat de eerste schermut- de supersnelle rode Bolide van Wolfgang von Trips geweest die het ren- selingen begonnen. Het was de jeugdige, nersveld aanvoerde. De Ferrari van Phil Hill had het duel om de tweede koelbloedige, maar ook wel wat riskante plaats met de dappere Jimmy Clark gewonnen en dat Ritchie Ginther, de Jimnly 9iafk' die de •'acht °P de leiders derde man van Ferrari in de allerlaatste ronde nog door een geraffineer- \Te1w?s4.efI? b.egi," van ®en sPec~ de aanval van Stirling Moss van de vierde plaats werd verdreven, woog wr,, rijf* de 46e ronde duur- t.i de. Nu eens was het de groene Lotus, die als tweede doorkwam, dan weer de TT.„ A z. Ferrari. Moss vocht intussen een even en Phil Hill door trachtte hij tot het wisselend duel met Ritchie Ginther om eerste gelid door te dringen. De Ameri- de vijfde en zesde plaats, kaan en de Westduitse coureur waren Dat het duel Phil Hill-Jimmy Clark nauwelijks in het Italiaanse kamp. Stirling Moss kwam De aankomst in Helmond had geen enkele betekenis meer. Niet het bin nenkomen van de zes overgebleven deserteurs ën ook niet die van de rest. Toon v. d. Steen won de eerste prijs, maar nu deze reeds niet meer dat op tweede Pinksterdag in Spek- Wat gebeurde hier namelijk. Coen van belang was voor de klassering, holzerheide werd gehouden. De Am- Niesten, Jan Hugens, Piet Damen, had een aantal renners er een wan- sterdammer, die in het begin van Piet Rentmeester, Hein van Breenen, delritje van gemaakt Vele tientallen deze rit over ongeveer 80 km met Martijn van Overveld. Angelo Colet- minuten na v. d. Steen bijvoorbeeld Piet van Hees was gevlucht, won de to en Roger Baens forceerden een §ing de oranje-trui-drager Dick Ent- spurt voor Westdorp, Van Hees en Ferrari heeft het cnei vnnrtreff0u;ir T' - - uitweg door de afzetting, waarbij en- hoven als allerlaatste over de meet. Lotz. Na 75 km. deed zich in de kop- gespeeld Het begon al bij de start De vin MosJ tot misfSenSin en»ele snu®lle ronden- waarin hij de kele er zelfs toe overgingen de man- Het volgende bedrijf speelde zich groep, die toen uit.tien renners be- "SeMen^ de SnSv noot'von schappen van de rijkspolitie, die hen af in de permanence, waarin de wed- stond, een valpartij voor, waarbij training, bezetten de eerste rij van de direkt al aanvoerde, prachtig af ge- goedmaakte daarbii Cl?rk eernaam ach wilden tegenhouden, met de vuisten strijdcommissanssen en de jury zich Dirk Groeneweg vierde in het al- startopstelling. ^Stirling Moss, winnaar schermd door teamgenoot Phil Hill, ter latend..'.. eenzaam acft- Fietspompen, ja zelfs hele rijwie- lën werden dreigend omhoog gehe ven om de doortocht te banen. Het was een vertoning, de sport onwaar dig. Maar de acht waren niet meer te remmen en zonder de beschermen de begeleiding van de rijkspolitie -to gen zij op pad, waarbij zij zich tus sen het drukke verkeer stortten. Aanvankelijk liet men hen gaan. ETAPPE TELT NIET MEE De overige 36 werden bij de brug bij Westervoort opnieuw gestart, waarbij bekend werd gemaakt, dat in de rit naar Helmond alleen voor de dagprijzen zou worden gereden. Voor de algemene klassering zou de ze etappe niet meer meetellen. Intussen waagden de acht muiters hun leven in het drukke stadsverkeer van Arnhem en op de buitenwegen. HET ZOET DER OVERWINNING VOOR PETER van de Grote Prijs van Monaco, moest Slechts Ritchie Ginther, de derde Fer- Wat de jeugdige Brit ook Drobeerde met een plaats in de tweede rij genoegen rari-riJder, verspeelde zijn gunstige po- het mocht niet baten. Even leefden de nemen. Nauwelijks was de startvlag ge- sitie bij de start en kwam na de eerste toeschouwers nog op, toen Hül probeer- vallen of Moss lanceerde zijn eerste aan- ronde als zevende door, vlak achter Lo- de Von Trips te bedreieen De Dnitwr vaL Tussen de Ferrari's van Von Trips tus-rijder Stirling Moss. bleef echter meester van de situatie. Verrassing van Moss Stirling Moss zorgde nog voor een late verrassing. Toen hij had ingezien, dat hij met al zijn stuurmanskunst het met zijn minder snelle Lotus op de lange rechte stukken nooit zou kunnen redden tegen de veel snellere Ferrari van Ginther, bleef hij de jeugdige Amerikaan op een tiental meters volgen. In de allerlaatste ronde, bij het opgaan van de Hunserug, verraste de geroutineerde Londenaar zijn onervaren tegenstander. Binnendoor passeerde hij de Ferrari om de vierde plaats niet meer af te staan en zodoen de nog een extra puntje te veroveren in de strijd om de wereldtitel Een kost baar puntje overigens, want door de drie punten, die die vierde plaats ople verden, deelt Moss na de grote prijzen van Monaco en Nederland nog juist de eerste plaats in het klassement om het wereldkampioenschap met Von Trips. De enige Nederlandse vertegenwoor diger, Carel Godin de Beaufort, was met zijn minder snelle Porsche hij reed de enige fabrieks-Porsche zonder brand stofinspuiting kansloos tegen de Fer rari's, de Coopers, Lotussen en BRM's. De Nederlander heeft echter een ver standige race gereden, al heeft ook deze Grand Prix wel geleerd dat de bochten techniek van de man uit Maarsbergen nog lang niet vlekkeloos is. Het was stel lig een triomf voor hem, dat hij team genoot Hans Hermann nog juist achter zich kon laten. Vervolg op pag 8 Peter Post heeft maandag in Spekholzerheide een crit erium van de Ronde van Nederland gewonnen. Foto: Peter Post krijgt de overwinningskus van de Tourmiss. De uitslag van het criterium over 50 ronden (ongeveer 60 kilometer) dat zaterdagavond in Helmond werd gehouden, luidt: 1. Jo de Haan (ploeg Lakeman) 1.21.33 (een minuut bonificatie in begrepen); 2. Daan de Groot (ploeg Middelink) 1.22.03 (30 seconden bonificatie inbegrepen); 3. Peter Post (ploeg Middelink) 1.24.13; 4. Ab Geldermans (ploeg Middelink); 5. Rene Lotz (ploeg Middelink); 6. Dick Groeneweg (ploeg Lakeman); 7. Jan Westdorp (ploeg Lakeman); 8. Joop Captein (ploeg Jansen); 9. Ab Sluis (ploeg Middelink); 10. Bas Maliepaard (ploeg Jansen), allen in dezelfde tijd als Post 1.24.13. Peter Post won zaterdag de zesde etappe van de ronde van Neder land, van Hamont naar Genk over een afstand van 218 km. De uitslag van deze etappe luidt: 1. Peter Post (ploeg Middelink) 5 uur 33 min. 8 sec. (bon. inbegre pen); 2. Joop Captein (ploeg Jan sen) 5.33.38 (bon. inbegrepen); 3. Wim van Est (ploeg Buchly) 5.34.08, 4. Jan Westdorp (ploeg Lakeman) z.t.; 5. Rene Lotz (ploeg Middelink) 5.34.16; 6. Jo de Haan (ploeg Lake man) 5.36.27; 7. Ab Sluis (ploeg Middelink) z.t.; 8. Joop van der Putten (ploeg Buchly) z.t.; 9. Jaap Kersten (ploeg Jansen) z.t.; 10. Jo de Roo (ploeg Middelink) z.t.; 11. Ab van Egmond (ploeg Buchly) z.t.; 12. Thijs Roks (ploeg Heil) z.t. ;13. Daan de Groot (ploeg Middelink) z.t; 14. Jacques van der Klundert (ploeg Middelink) z.t; 15. ex aequo Ab Geldermansploeg Middelink), Dirk Groeneweg (ploeg Lakeman), Lambert van der Ven (ploeg Buch ly) en Ludwig Troche (Did.)), allen in dezelfde tijd als de Haan. Uitvallers in deze etappe waren Bas Maliepaard (ploeg Jansen), Martin van der Borgh (ploeg Jan sen), Theo Sijshoff (ploeg Buchly) en de drie resterende Italiaanse renners Almaviva, Tomasin en Mori. Peter Post won maandag ook in Spekholzerheide een criterium. Hij legde de 36 ronden (ongeveer 80 ki lometer) af in 1 uur 50 minuten en 5 seconden (een minuut bonificatie inbegrepen). De uitslag was ver der: 2. Jan Westdorp (ploeg Lake man) 1.50.35 (30 sec. bonificatie in begrepen); 3. Piet van Hees (ploeg Buchly) 1.51.05; 4. Rene Lotz (ploeg Middelink) z.t.; 5. Daan de Groot (ploeg Middelink) 1.51.31; 6. Emile Verstraete (ploeg Lakeman); 7. Ab Sluis (ploeg Middelink); 8. Ludwig Troche (Did.); 9. Lambert van der Ven (ploeg Buchly) allen in 1.51.31; 10. Jo de Haan (ploeg Lakeman) 1.52.28. Vervolgens het peloton in dezelfde tijd als De Haan. Dick Enthoven (ploeg Middelink) behield de lei ding in het algemeen klassement 11. Jacques van der Klundert (ploeg Middelink)12. Jaap Kersten (ploeg Jansen). 13. Jo de Roo (ploeg Mid delink); 14. Ab van Egmond (ploeg Buchly); 15. Theo Nijs (B) (ploeg Lakeman); 16. Piet Steenvoorden (ploeg Buchly) 17. Ab Geldermans (ploeg Middelink); 18. Dick Entho ven (ploeg Middelink); 19. Thijs Roks (ploeg Heil); 20. Toon van der Steen (ploeg Lakeman); 21. Huub Zilverberg (ploeg Jansen); 22. Wim van Est (ploeg Buchly); 23. Joop Captein (ploeg Jansen); 24. Franz Borghardt (Did.); 25. Geurt Pos (ploeg Heil); 26. Jos Aanraad (pl. Heil); 27. Mik Snijder (ploeg Buch ly), allen in dezelfde tijd als Jo de Haan: 1.52.28; 28. Joop van der Put ten (ploeg Buchly) 1.54.18. Na de zevende etappe luidt het algemeen klassement: 1. Dick Enthoven (ploeg Middelink) 29.21.12; 2. Huub Zilverberg (ploeg Jansen) 29.29.38; 3. Joop Captein (ploeg Jansen) 29.31.29; 4. Jan West dorp (ploeg Lakeman) 29.34.30; 5. Piet Steenvoorden (ploeg Buchly) 29.36.49; 6. Peter Post (ploeg Mid delink) 29.36.52; 7. Lambert van der Ven (ploeg Buchly) 29.37.07; 8. Mik Snijder (ploeg Buchly) 29.37.47; 9. Daan de Groot (ploeg Middelink 29.38.01; 10. Wim van Est (ploeg Buchly) 29.38.49; 11. Jaap Kersten (ploeg Jansen) 29.39.50; 12. Jo de Haan (ploeg Lakeman) 29.39.52; 13. Geurt Pos (ploeg Heil) 29.42.10; 14. Ab Sluis (ploeg Middelink) 29.42.34; 15. Ab van Egmond (ploeg Buchly) 29.47.37; 16. Toon van der Steen ploeg Lakeman) 29.48.47; 17. Jac ques van der Klundert ploeg Mid delink) 29.50.30; .18. Jo de Roo (pl. Middelink) 29.54.12; 19. Ab Gelder- mans (ploeg Middelink) 29.56.10; 20. Emile Verstraete (ploeg Lakeman) 29.56.16; 21. Ludwig Troche (Did.) 30.00.33; 22. Joop van der Putten (ploeg Buchly) 30.03.14; 23. Rene Lotz (ploeg Middelink) 30.05.25; 24. Piet v. Hees (ploeg Buchly) 30.05.51; 25. Mathijs Roks (ploeg Heil) 30.08.59; 26. Franz Borghardt (Did.) 30.09.20; 27. Theo Nijs (B) (ploeg Lakeman) 30.13.33; 28. Jos Aanraad (ploeg Heil) 30.31.13. Brabhams Grand Prix gered door de KLM Wereldkampioen Jack Brab ham dankt zijn deelneming aan de Grote Prijs van Nederland voor een belangrijk deel aan de K.L.M. Zondagmiddag laat bleek,; tot grote schrik van John Cooper, dat. de speciale handels- benzine die de Australische Coo- per-rijder gewoonlijk gebruikt niet in Nederland voorradig was. Ijlings nam Cooper contact op met een Britse oliemaat schappij, die echter uiteraard grote moeilijkheden had met de verzending naar Nederland. Een beroep op de K.L.M. bleek ech ter niet vergeefs. Een reserve tank van een DC-3 werd gevuld met 600 liter benzine, zodat Brabham maandagmiddag toch nog met zijn „eigen" benzine in de Nederlandse Grand Prix kon starten. '>^AA^SA/SA^AAA/\^^^AA/WS/

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7