TV-variaI HET JUBILEUM VAN DE DEKEN VAN ZOETERWOUDE s Ot/ZE WOtNSMG-T/P S B Kreymborg H 0 Grootse viering van 40-jarig priesterfeest van pastoor Van Bemmelen I Televisietoestel plus honderd gulden per priester jaar Stijlvolle, schone feestviering DINSDAG 23 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Alleen geldig woensdag 24 mei Jongens ondergoed uj ijzersterke, elastische Interlock, per stel, slip en singlet 4 jaar nü C4 Haarlemmerstraat 143 - Lelden (Advertmti,) VOORSCHOTEN Sinds mensenheugenis werd vijfmaal een nieuwe herder een feestelijke Intocht bereid en altijd weer werden in de Sint Jans Parochie de zilveren, veertigjarige en eenmaal ook een gouden priesterfeest van deze pastoors schitterend gevierd. Voeg daarbij de 26 feesten rond de H. Wijding en eerste H. Mis van de parochiezonen, met niet te vergeten de grandioze in tochten bij kerkwijding en altaarwijding van de bisschoppen en de over leveringen omtrent het grote feest toen de oud-deken en pastoor Mgr. Bot- temanne na zijn bisschopswijding in Zoeterwoude werd „ingehaald", om te bewijzen, dat de eeuwenoude parochie toch wel grote eerbied voor de priesters heeft. Aan deze schone reeks van priesterfeesten kan de viering van het veer tigjarig priesterfeest van de hoogeerw. heer P. J. A. Juffermans door de huidige generatie met voldoening en trots in de annalen van de parochie worden toegevoegd. BISSCHOP VAN ROTTERDAM KWAM GELUKWENSEN Na deze muziekhulde ving de re ceptie voor de parochianen aan. In de lange stroom van mensen kwam als grote verrassing ook de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. J. Jan sen, vergezeld van de vicaris-gene raal, mgr. A. C. Schaaper, de jubi laris gelukwensen. Ook de vele priesters uit het deke naat van Zoeterwoude kwamen de jubilerende deken feliciteren. Een plechtig danklof besloot deze schone feestdag. Spontaan is hiertoe door de parochie bijgedragen, zoveel zelfs, dat u ook nog 100 per priesterjaar, dus 100 x ƒ40 ƒ4000.onder cou vert kan worden overhandigd (ap plaus). Met de wens namens de ge hele parochie, dat pastoor Van Bem melen nog vele jaren zijn verdienste lijk werk moge voortzetten en dat hij nog velen moge helpen, die zijn hulp DE FEESTELIJKE INTOCHT Dit heerlijk gebeuren, dat een priesterfeest op een dorp zoveel ro mantischer maakt dan in een stad, het ouds genoemde „inhalen" van de jubilaris was weer prachtig. De St. Jans Fanfare met de drum band bracht het gehele dorp vóór het gestelde uur van' de intocht reeds in een feeststemming. Tamboer-maitre W. van Bohemen zette zich met zijn show-directie op enige afstand vóór de fraai gecostu- meerde majorettes aan de kop van de muziekstoet. De vele tamboers en niet minder de zevenjarige kleu ter-tamboers, gaven door krachtige trommelslag, afgewisseld door het spel van de zes trompetters, 'n strak rhytmisch tempo, beurtelings over genomen door de klankrijke pittige marsen van het fanfarekorps. Op de Vrouweweg begroette bur- gemgeester J. A. Detmers met een hartelijk welkomstwoord de jubila ris en zette de grote stoet zich in be weging. Voorop ging de St. Jansfanfare, daarachter als eerste groep de Tafel tennisclub PIT, gevolgd door de sportvereniging SJZ met de dames gymnastiekclub, de vrije clubs van de jeugdbeweging van de St. Jans parochie, DOS en de groepen van de jeugdbeweging van de Kruisheren parochie. Dan kwam de landelijke Ruiterij vereniging met vliegende vendel van „Jeanne d'Arc". Gezeten in een open rijtuig, be spannen met fraai bepluimde paar den, werd de jubilaris, in gezelschap van zijn heerbroer father C. J. Juf fermans en kapelaan A. H. F. Plan ken, naar zijn parochiekerk gereden, vriendelijk wuivend en lachende tot de mensen, die langs de gehele weg stonden, voor de huizen, die alle be- vlagd waren. In de volgende auto's trokken mee burgemeester Detmers en de wet houders Van Hofwegen en Kraan met hun echtgenoten, de kerkmees ter, dokter Wybo Kortmann, de drie comitéleden, J. H. v. d. Ploeg, A. H. J. Paardekooper Pz. en J. Paarde kooper en de naaste familieleden van de jubilaris. Bij de Eloutstraat voeg den zich een grote deputatie van de KAB met vele bondsvlaggen en het bestuur van de R.K. Middenstand met het vaandel, in de stoet. In de Zuidbuurt aangekomen, be gonnen de klokken van de St. Jans- kerk te luiden, weer zwijgend bij de aankomst voor krachtig trompet geschal vanaf de torentrans gebla zen. Bij de kerk was een grote me nigte samengestroomd en toen de ju bilaris was uitgestegen, sprak kape laan Planken een inleidend woord, gevolgd door 'n driewerf hoera voor de jubilaris. DE OPGANG NAAR HET ALTAAR De monumentale kerk was, door de goede zorgen van de bloemist N. Vink en de koster C. Onderwater, kunstzinnig en fraai met wuivende palmen en bloemen gesierd. Het priesterkoor, op zich al zo schoon met het prachtige altaar, het glinste rende zilver van de grote kandelaars met ontelbare brandende kaarsen en de heerlijke bloementooi, was al te samen een heerlijkheid om te aan schouwen. In het middenpad van de kerk stonden wel honderd bruidjes met op bogen gespannen witte bloemen en fris groen. Begeleid door orgelspel zongen de parochianen spontaan het welkomstlied „Wij danken onze her der" en zo schreed de jubilaris voor afgegaan door prior dr. Y. Snabel, father Juffermans en pater van Beur den naar het altaar om een plechtig Lof te celebreren. DE PLECHTIGE HOOGMIS Op eerse Pinksterag werd de jubi laris wederom toegewuifd en voor afgegaan door de kleine bruidjes naar het hoogaltaar geleid om een plechtige Hoogmis op te dragen met assistentie van father Juffermans en pater van Beurden. In de eerste banken hadden plaats genomen burgemeester Detmers, de wethouders van Hofwegen en Kraan, de gemeentesecretaris Friebel en 'n zeer groot aantal familieleden van de jubilaris. Het parochiële zangkoor zong on der leiding van de dirigent, de heer A. Wesselingh van de Groenendijk, de Missa Pontificalis, driestemmig met knapenkoor, van Perosi, met zeer grote verdienste en ook het be geleidend orgelspel van de organist, de heer J. Dobbe, getuigde van zeer goede studie. DE FEESTPREDIKATIE De feestpredikatie werd gehouden door father C. Juffermans. „Dit priesterschap is een welkome aanleiding om enkele gedachten te ontwikkelen over het priesterschap, want wij hebben dit nodig. De waarde van het priesterschap is alleen maar te benaderen vanuit het geloof. Wij zijn allen voortdurend onderhevig aan het gevaar, dat onze ontmoetingen met het priesterschap ontmoetingen worden met de men selijke drager en zijn menselijke hoe danigheden. Dit is niet God's bedoe ling. Het priesterschap is een vrije gave Gods. Hij bepaalt in wie Hij zijn mensgeworden Zoon onzichtbaar onder ons tegenwoordig zal stellen. Dit moeten wij daarom in de eerste plaats in de priester zien. Jezus Christus, de Zoon van God, voor ons mens geworden en gestorven, die Zijn verlossingswerk voortdurend in ons voltrekt en voortzet. Christus deed dit door Zijn dood op het kruis. De priester ste/t dit offer opnieuw tegenwoordig op onze altaren, in on ze kerken voor ons. Anderen kunnen misschien de andere taken van een priester zakelijk beter vervullen. Maar hierin is hij onvervangbaar, dit is zijn onvervreemdbaar recht. En dit is het juist, wat wij met de ogen van het geloof in de priester moeten zien. Moge dit feest er toe bijdragen in de priester wat minder de mens en wat meer Jezus Christus te gaan zien. Dit is de schoonste gave, die wij de jubilaris kunnen aanbieden". Na deze diepgaande, ernstige pre dikatie, werd het H. Offer voortge zet in de volle schoonheid van de liturgie. Onder het uitreiken van de H. Communie zong het jongenskoor onder leiding van zijn dirigent, de heer H. J. C. Paardekooper, het drie stemmige „Jesu, wijs en wonder- machtig" van Jan Mul.. Na de H-. Mis zong het koor een 4-stemmig motet „Cantate Domino" van H. Hasler. HET FEESTELIJK ONTBIJT Hierna verenigde de jubilaris zich met zijn familieleden en ver dere genodigden, tesamen bijna hon derd in getal, aan 'n. feestelijk ont bijt in het Graalhuis. Het was een unieke samenkomst van familieleden, die zeer verheugd en vereerd waren door de uitnodiging van het comité. Het feest wordt nog voortgezet. Voor de parochianen zijn op dins dag, woensdag en vrijdagavond feestavonden bereid in het parochie huis,-waarop de toneelgroep Amstel- Toneel het blijspel „En toen kwam dokter Frost" zal opvoeren. Het Pinksterfeest vierde de parochie van de H. Laurentius te Voorscho ten met extra luister. Want op dit hoogkerkelijke feest herdacht pastoor J Th van Bemmelen het feit, dat hij 40 jaar geleden in de kathedraal van „ÏSigTebbénf' besloot spr. zHn'toe- Haarlem de H. Priesterwijding ontving. Ook nu weerklonk opnieuw, toen Spraak pastoor van Bemmelen het kerkgebouw betrad het „Veni Creator Spiritus" de smeekzang tot de H. Geest. Dat was de inzet van het Priesterfeest. Pas- toor J. Th. van Bemmelen, het middelpunt van de feestviering, werd van e burgemeester spraK. de pastorie afgehaald door de Voorschotense jeugd van de gidsen, verken- D T T7- ners, welpen, kabouters en SVLV. Zij vormden een erehaag. Een stoet van Burgemeester L. de Kool sprak een bruidjes ging de pastoor vooraf en begeleidde hem tot de altaartrappen. 2+6 °ve-ul De drie altaren in het kerkgebouw waren prachtig en stijlvol versierd. het geestelijk ambt Het zilver pronkte op het altaar en een zee van licht doorstroomde het tP 1 resPeB kerkgebouw. Pastoor van Bemmelen zelf droeg de plechtige hoogmis op. fifoi;?v Hij werd daarbij geassisteerd door pastoor Jac. v. Duijvenvoorde, oud-ka- iSSnS?wJ+ pelaan van de parochie als diaken en kapelaan R. H. M. Middelhof, even- K52& V* °°+k eens oud-kapelaan van St. Laurentius als subdiaken. Pastoor J. Gussen- h hoven van Warmond, fungeerde als presbyter-assistens. Op het altaar had- JTJLper rf*ISSirifn» r" den inmiddels plaats genomen Mgr. Th. M. P. Bekkers, oud rector van U zTet het IZr Huize Bijdorp en oud-directeur van de diocesane missie-actie, pastoor J. d overhfid ieeft "mpp hpt vni A. Voorham, em. past. van Zoetermeer en de beide kapelaans van de pa- talliee college van b en w is in uw rochie, pater A. van Aarnhem en J. A. Duivesteijn. S&dI overheid h'eft woordig veel samenwerkingspunten of media b.v. als voorzitter van het schoolbestuur. Wij hebben respect voor uw persgoon en voor -uw om gang met de mensen. Ik mag u daar om hartelijk feliciteren en goede wensen doen toekomen, ook aan uw familie en aan de gehele parochie. De heer M. Lakeman sprak namens het kerk- en schoolbestuur. Als her der van een steeds uitbreidende pa rochie, die nu rond de 5000 parochia nen telt nemen voor u de geestelijke belangen, maar ook de materiële be langen toe. Spr. herinnerde aan het feit, dat hij al meer dan 50 jaar pa rochiaan was van St. Laurentius en dat dit de 6e pastoor is aan wie hij zijn diensten mocht aabieden. U bent een prima pastoor en ik hoop, dat de parochie van Voorschoten u nog lang zal mogen behouden. Namens het r.k. armbestuur sprak de heer H. O. E. Wohl. Hij gewaagde van het gees telijke vaderschap over al de kinde ren van zijn parochie, het werk in dienst van de caritas. Hij. was pastoor dankbaar voor de vaak goede ideeën op het gebied van de armenzorg. De heer J. M. Vielvoye, directeur van de r.k. ulo sprak namens al het onderwijzend personeel van alle r.k. scholen in Voorschoten. U geeft de grote lijnen aan en u laat de rest over aan de zelfwerkzaamheid van de aangestelde personen. Spr. hoopte, dat de scholen onder leiding van pas toor van Bemmelen mochten blijven Bisschop bood persoonlijk mis e? nie' Iïï"d1?r.iiet aan het ei"de groelen' J van de plechtigheid gezongen „Do- mine, salvum fac reginam" van A. Giezen, was een ware vocale hulde. De feestpredikatie tijdens de plech- gelukwensen aan (Wordt vervolgd) zongdhet pïïoch^r^k^r werd gehouden door zong nei parocmeie zangKoor, ver- nrnf_ H A j n„_t_„i+ w,r. plechtige Hoogmis sterkt met het dameskoor de" Missa °Tterom ujl War" Solemnis van L. Perosi o.l.v. de di- v£?g?Lka!fl!£n van deze ?a" rigent L. Th. Jansen, bekend als de ^°LSn Laurentius". De heer A. J. Mens be speelde het orgel. De wisselende ge zangen waren van het hoogfeest van (Wordt vervolgd) Pinksteren. De uitvoering van deze i „Gij moet ons beschouwen als mede helpers bij het uitdelen van de ge heimen Gods". Na de plechtige mis werd pastoor Van Bemmelen door de bruidjes weer uitgeleide gedaan. Receptie. 's Middags om half twee vond in het bondsgebouw de officiële recep tie plaats. Ook het bondsgebouw was in een feestkleed gestoken. Bloemen, bloemstukken en palmen gaven het geheel een feestelijk aanzien. De in gang van de zaal was versierd met geel-witte vlaggen. Om half twee be trad pastoor, vergezeld van zijn fa milie en zijn 11-1 (Advertentie) FILMAVOND 't Filmprogramma wordt deze avond kapelaans, de zaal, verzorgd door de NCRV, welke om- waarna de huldiging een aanvang roep voor de hoofdschotel de Engel- nam. De heer L. C. Oosterlaan, voor- se film „Genevieve" heeft gekozen, zitter van het jubileumcomité was Regisseur is Henry Cornelius, van de eerste spreker namens de hele pa- wie wij ons de bijzonder aardige film rochie. Het is niet aan eenieder ge- „Paspoort voor Pimlico" herinneren, geven om zo'n jubleum te vieren, vol van kostelijke zelfspot. Ook in Deze dag moet beschouwd worden „Genevieve" is deze prettige vorm als een ongezochte gelegenheid om van humor de basis, waarop Corne- uiting te geven aan de dankbaarheid, lius zijn film heeft gemaakt. Na „Me- die de parochie verschuldigd is, voor mo", de maandelijkse actualiteiten- het vele, wat U gedaan hebt, aldus rubriek, eerst echter een kort film spreker. Toen U 15 jaar geleden in pje over een Italiaans dorp, dat mo- Voorschoten kwam wachtte U een del heeft gestaan voor de sociaal- grote taak. Er was een grote achter- economische hervormingen, die in 'n stand in te halen. Spr. wilde niet aantal arme Italiaanse streken zijn overgaan tot het opsommen van alles toegepast. Vóór de NCRV met haar wat tot stand is gekomen maar de filmprogramma aan de beurt komt, naam van pastoor Van Bemmelen is een verslag over de actie „Toltèn", toch wel onverbrekelijk met de pa- het Chileense dorp, dat in mei I960 rochie verbonden. Er staan genoeg van de aardbodem werd gevaagd. De monumenten in Voorschoten, die de actie voor deze rampplaats is geëin- herinnering aan u levendig zullen digd en tegelijkertijd zal vanavond houden. De parochie heeft er prijs op voor radio en TV de einduitslag wor- gesteld u een tastbaar bewijs van den bekendgemaakt, haar aanhankelijkheid en dankbaar- Een extra uitzending van „Sport heid aan te bieden. Eerstens een tele- in Beeld" over de Ronde van Neder- visietoestel, een cadeau, dat zowel nu land sluit het programma van van als later zijn waarde zal behouden, avond af.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4