S)e£cid<ie(Soti/tant OP 3 JUNI ONTMOETING KENNED Y-CHROESJTSJEF I ij Étl.0 pinksteRBeöe Amerika 't eerst naar de maan? Conferentie van Evian ingezet PRINS BERNHARD OPENDE PIER Onderhandelingen al sinds maart Directeur: J. F. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 20 MEI 1961 51ste JAARGANG No. 15326 K. en C. toch voordeliger Telet. 2 0 9 3 5 - Red. 30015, 25594 - Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Eerste persoonlijke contact President Kennedy en premier Chroesjtsjef zullen elkaar op 3 en 4 juni te Wenen ontmoeten, zo is vrij dag in Washington en Moskou offi cieel bekendgemaakt. den, dat Kennedy's besluit tot een persoonlijke ontmoeting met Chroesj tsjef in het begin van zijn ambts periode de algehele steun der Britse den tijdens de komende ontmoeting regering heeft. Ook was men er vol- van Kennedy en Chroesjtsjef in We- daan over, dat Kennedy na zijn on- nen. De regering besloot een loons- derhoud met Chroesjtsjef naar Lon- verhoging van 9 procent toe te ken- den zal komen om premier Macmil- nen aan het personeel van de poste rijen, de spoorwegen en de over heidsbureaus. De 250.000 werknemers der Westduitse regering verklaard, die bij het reeds een maand bestaan- dat bondskanselier Adenauer de ont- de conflict waren betrokken, hadden moeting in Wenen nuttig en nood- „De twee regeringsleiders zijn van aanvankelijk een minimumverhoging zakelijk acht. mening," aldus de bekendmaking, van 10 procent geëist. Zij zijn nu In Geneve is het nieuws over het „dat deze ontmoeting niet bedoeld is echter met het regeringsvoorstel ak- Weense gesprek door de delegaties om te onderhandelen of wel tot een koord gegaan. Hierdoor is het gevaar van de internationale Laos-confe- van een staking, die begin juni zou rentie over het algemeen toegejuicht, beginnen, afgewend. akkoord te komen over de grote in ternationale problemen, waarbij be langen van talrijke andere landen zijn gemoeid. Dit onderhoud zal ech ter een geschikte gelegenheid bieden voor een eerste persoonlijk contact, alsook voor een algemene gedachten- wisseling over de voornaamste vraag- GUNSTIGE REACTIES De woordvoerder van het Een succesvol resultaat van de be sprekingen tussen Kennedy en Chroesjtsjef zou het bereiken van overeenstemming over Laos op de Britse internationale conferentie ongetwij- ministerie van buitenlandse zaken fdd bespoedigen. In de kringen van het Amerikaan- verklaarde het komende gesprek in stukken betreffende de betrekkingen Wenen tussen president Kennedy en se Congres is de bekendmaking van tussen beide landen. premier Chroesjtsjef zeer toe te de komende besprekingen tussen Over de ontmoeting van Kennedy juichen, en Chroesjtsjef werd al sinds maart Britse officiële kringen verklaar DE HELPER 1WIET meer ongeduld wellicht" dan andere jaren verbeidt de Kerk de komst van de H. Geest, Gods lou terend Vuur. Aan de vooravond van het algemeen concilie roept zij met eens zoveel aandrang om de door Christus beloofde Paracleet, de te hulp Geroepene, de Raadsman, de Trooster, Pleitbezorger en Middelaar cm de Kerk bij te staan in het be antwoorden aan haar roeping. In het eerste uur kwam de Geest de jongge boren Kerk al te hulp. Hij was het, Die niet alleen het geloof bewerkte en overtuigingskracht schonk, maar eveneens met het talenwonder de nieuwe eenheid bevestigde. Zo stelt ook nu weer de Kerk haar concilie onder leiding van Hem, Die in de zaal van het laatste Avondmaal met vurige tongen de harten herschiep en de eerste bisschoppen met kracht aanzette, van Gods grootheid en goed heid te getuigen. Wat voor de Kerk in het algemeen hier van het grootste belang is, geldt evenzeer voor ons individueel, óók wat de eenheid, het geloof en de overtuigingskracht betreft. Pinkste ren is één van die dagen, waarop wij weer mogen ervaren, dat God ons niet alleen laat gaan en staan. Eerst was er de jubel van Pasen met de vervulling van Gods beloften. Maar daar bleef het niet bij. Christus' he melvaart, die op een afscheid leek, was juist het voorteken van een nog dichter bij God komen; immers, zei Christus niet: „het is goed voor u, dat ik heenga, want als ik niet heenga zal de Helper niet komen, maar als ik heenga, zal ik Hem u zenden?" LIET oude Joodse oogstfeest van het eerste graan om niet met lege handen voor God te verschijnen is in het Nieuw Verbond gewor den tot een hemelse „Thanksgiving- day". Wij danken de Vader voor Zijn overvloedige gaven, maar God houdt niet op en laat deze dag Zijn Geest hoe lang voor velen van ons nog de grote Onbekende? uitstorten over alle vlees. Wij hebben van deze Onbekende zóveel te verwachten, omdat Hij voor ons onontbeerlijk is. De komst van de H. Geest is dermate van belang voor ons eeuwig heil, dat Christus heen ging om voor Hem plaats te maken. Van Gods geest mogen wij verwach ten, dat Hij ons rust geeft bij ons zwoegen, verkoeling in de hitte van onze tijdelijke strijd en dat Hij ons troost als ons hart in weeën breekt. Hij is het Licht, dat een gelovig hart kan vervullen tot in de diepste kern. Er is niets in ons, dat kan bestaan zonder Zijn bescherming. Wij vragen Hem te komen, omdat Hij alle smet ten afwast, de dorre grond besproeit en hen geneest, wier ziel gewond is. De halsstarrigen kan Hij doen bui gen, wie kou lijdt warmte schenken, wie verdwaald is kan Hij de weg wijzen. In ons dagelijks leven kunnen wij niet buiten de Adem van God. Het is slechts de vonk van Gods Geest die het vuur in ons brandende kan hou den. Als Pinksteren voorbij is, willen wij de H. Geest niet meer kwijt en daarom blijven we vragen: „Kom, Geest van God, kom, Die voor ons overwinningen bewerkt waar maar overwinningen te behalen zijn en Wie waren zij, die tussen droom en wake zich laafden slechts aan een herinnering. Zo kort nog was het sinds Hij henenging, Hij, die ze niet begrepen. Soms spraken ze van Hem als van een lang verloren vriend, met wien ze samen het avondbrood gebroken en de beker namen. Hoe was het, dat Hij hen had uitverkoren? Als bange zielen vreesden zij de uren der hete dagen en van lange nachten en hoe lang nog hun eenzaamheid zou duren. Gelijk een stormwind^beukt op blinde muren kwam over hen de Geest van Goddelijke kracht waarop zij, sinds de Heer hen riep tot lange dooltocht, ongeweten en hoopvol hadden gewacht. Het eerste Pinkstervuur, uit goddelijk brein ontsprongen, doorzeefde hen. De schroeivlam van de Geest, die met hen blijven zal, gedeeld in vurige tongen. Kom, Heilige Geest, ontsteek in onze ziel het Pinkstervuur, opdat het blijve branden tot een getuigenis door 't dagelijks werk van hoofd en hart en handen. W. v. H. via diplomatieke kanalen onderhan deld. Het definitieve beslnit werd genomen op grond van een brief van Chroesjtsjef, die ambassadeur Mens- jikof dinsdag aan president Kennedy overhandigde. Vóór zijn bezoek aan Wenen zal president Kennedy met zijn vrouw het reeds eerder vastgestelde staats bezoek aan Parijs brengen, dat van 31 mei tot en met 2 juni zal duren. In de ochtend van de derde juni gaat het echtpaar Kennedy naar de Oos tenrijkse hoofdstad. Vandaar reist 't in de avond van 4 juni of de daar opvolgende ochtend naar Londen. Op 5 juni zal de president lunchen met premier Macmillan. Die avond zul len zyn vrouw en hij aan het diner de gasten zijn van koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh in het Buckingham paleis. Daarna keert de president naar Washington terug. Mevr. Kennedy zal nog enkele da gen in Londen blijven bij haar zus ter, die getrouwd is met prins Radzi- will. Op 5 juni wordt een dochtertje in dit gezin gedoopt en de Kennedy's zullen deze plechtigheid bijwonen. Staking afgewend De Oostenrijkse regering heeft vrij dag een arbeidsgeschil geregeld, dat dreigde tot een chaos te zullen lei- Kennedy en Chroesjtsjef gunstig ont vangen. Venus-raket nog altijd zoek Volgens de „Washington Post" streeft president Kennedy er naar, dat de V.S. het eerste land zullen zijn, dat de maan bereikt. Volgens dit blad zal de president het Congres de volgende week een boodschap zenden, waarin hij om een verhoging van de voor het ruim te-onderzoek toegestane gelden mot een kwart zal vragen. DE RUSSISCHE VENUS-RAKET Het Russische ruimtestation, dat op 12 februari jl. werd afgeschoten zal de planeet vandaag of morgen passeren binnen een afstand van honderdduizend kilometer, aldus is in Moskou bekendgemaakt. Sedert 27 februari heeft men van het station geen signalen meer ont vangen. Het station zou echter van een speciale antenne zijn voorzien, die naar buiten moet komen wan- Met ontploffingen van plastieken bommen Vandaag is in Evian de bespreking Kennelijk verstoord over het feit, begonnen tussen de Franse regering dat de Algerijnse delegatie naar de en de Algerijnse rebellen-delegatie, conferentie van Evian in Zwitserland In verband daarmee zijn de tegen- verblijft, hebben Europese manifes- standers van de politiek van De tanten in Oran vrijdagavond de kan- Gaulle gisteravond zeer actief ge- toren van het Zwitserse consulaat weest. geplunderd. Vrijdagavond zijn in Algiers elf De betogers verschaften zich toe plastieken springladingen ontploft, gang tot het consulaat, wierpen pa- Twee personen werden gewond. In pieren en meubels naar buiten en Bone zijn gisteravond twee plastie- staken deze op straat in brand. De ken springladingen ontploft, in Oran consul was niet aanwezig, elf. In de hoofdstraten van Oran re- Op een plein in het centrum van den automobilisten, die op 't rhyth- de stad werden enkele honderden me van „Algerië Fran?aise" claxo- betogers met behulp van traangas neerden. In talrijke woningen werd uiteengejaagd. Nabij Wiesbaden is yrijdag een het licht op dit rhythme aan en uit In Algiers patrouilleerden in de *--i:*•-- van de Ameri- gedraaid. nacht van vrijdag op zaterdag ster- -- |jone joeg, ,je politie Algerijnse ke afdelingen politie en militairen waar in ons leven steeds weer neder lagen dreigen. Kom onze zwakheid transportvliegtuig te hulp, omdat we zelf niet weten kaanse luchtmacht brandend neerge- wat wij behoren te vragen." T. P. stort. De twee inzittende officieren jongelui uiteen, die auto's van Euro- in de straten. neer het ruimtevaartuig Venus na dert. De sterrenwacht van Bochum in West-Duitsland heeft vrijdag bui tengewoon druk verkeer waargeno men op de radio-golflengte, die door de Russen voor contact met satellie ten wordt gebruikt. Dit zou er op kunnen duiden, dat de voorberei dingen voor een nieuwe Russische ruimtevlucht in het eindstadium zijn gekomen. Ook is de gedachte geopperd, dat de Russen zullen pro beren een ruimtelaboratorium te lanceren door middel waarvan zij kunnen proberen weer met hun Ve nus-raket in contact te komen. De grote radio-telescoop van Jod- rell Bank in Engeland heeft vrijdag vergeefs geprobeert de Venus-ra ket op te sporen. De pogingen, die zaterdag zouden worden herhaald, worden gedaan oi verzoek van Rus sische geleerden, die gegevens over de gegiste positie van dé raket had den verstrekt. Franse departement Haute Savoie werd gearresteerd en in wiens auto wapens waren gevonden, is de politie van Lyon tot de slotsom gekomen, dat Staub voornemens was een aan slag te plegen op de Algerijnse de legatie naar de Frans-Algerijnse be sprekingen in Evian. Staub, een ex- parachutist uit Evian van wie be kend is, dat hij nauw contact onder houdt met uiterst rechtse organisa ties in Frankrijk, schijnt echter in dit geval op eigen initiatief te heb ben willen handelen, buiten eniger lei organisaties om. Hij zttu zelfs zijn leven op het spel hebben willen zet ten om zijn doel te bereiken. Met het oog op zijn plannen had hij zich de in zijn auto gevonden wapens verschaft. Voorts had hen 'n vriendin naar Evian gezonden om zich op de hoogte te stellen van de daar getroffen veiligheidsmaatrege len en zijn kans van slagen af te wegen. (Advertentie) A. P. kwamen om het leven. peanen met stenen bekogelden. Gisterochtend heeft Z.K.H. prins Bernhard in Scheveningen de officiële opening verricht van de nieuwe pier. Na de opening wandelt de prins met zijn gevolg en vele gasten over de nieuwe pies. Zij onderzochten de doorlaatpas- sen van personen, die vrijgesteld zijn van de beperkende bepalingen van het nachtelijk uitgaansverbod. In Parijs. Een groep Algerijnse nationalis ten heeft vrijdagavond in Zuidwest- Parijs een aanval gedaan op een politiewagen. Een sergeant van po litie en een Algerijn sneuvelden. De post van de Algerijnse hulp politie in de Rue Goutte d'Or, Noord- Parijs, was gisteravond eveneens weer het object van een aanval. Een sergeant en een agent werden door kogels en granaatscherven gewond. MISLUKTE SPOORVVEGAANSLAG In de nacht van woensdag op don derdag is met een plastieken bom 'n aanslag gepleegd op de spoorbaan van de lijn Parijs-Rome, nabij d'Ai- guebelle in het departement Savoie, dicht bij de Italiaanse grens. Door de ontploffing werden drie van de vier rails beschadigd. Hoewel de sabotage al zeer spoe dig werd ontdekt, waren niettemin inmiddels twee sneltreinen de plek van de aanslag gepasseerd, één in elke richting, zonder hinder van de breuken in de rails te ondervinden, en zonder dat enige schok werd ge voeld. De dader, een Italiaanse mijnwer ker, die vroeger korporaal in het Franse vreemdelingenlegioen is ge weest, werd kort na de aanslag ge arresteerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. BERAAMDE AANSLAG OP DELEGATIE Na het verhoor van Michel Staub, de man die dezer dagen na een in braak in een villa in Talloire, in het ZOEKT U een Gero-Cassette van t 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist Dit nummer bestaat uit 16 pagina's KOUD De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Tussen een hogedrukgebied ten westen van Schotland en een lage drukgebied boven de Oostzee stroomt koude lucht via de Noordzee naar ons land. In deze luchtstroming ko men buien voor en enkele versprei de opklaringen. Tijdens de Pinkster dagen blijft het weer dan ook wis selvallig met temperaturen beneden de normale waaide voor de tijd van het jaar. ZON- EN MAANSTANDEN 21 Mei: zon op 04.38; onder 20.35; maan op 10.41; onder 01.04. 22 Mei: zon oó 04.37; onder 20.37; maan op 11.43; onder 01.33. 23 Mei: zon op 04.36; onder 20.38; maan op 12.47; onder 01.59. Hoogwaters tanden 21 Mei: v.m. 7.31; n.m. 8. 22 Mei: v.m. 8.24; n.m. 8.55. 23 Mei: v.m. 9.24; n.m. 10. KORRELTJE Sommige middelen zjjn erger dan de kwaal. (Seneca)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1