FORD ANGLIAdl. NU f 5495r RIJNSTREEK Gevolgen van de vijfdaagse werkweek ELAMnv. ZATERDAG 20 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING De eerstvolgende openbare verga dering van de gemeente is bepaald op vrijdag 26 mei a.s., aanvangende des avonds om half acht. Uitbreiding. B. en w. vragen de raad een kre diet, groot 307.500,-. Dit bedrag is nodig voor het verder bouwrijp ma ken van het complex „Dambenoy" aan de Lage Zijde. Het is van belang om, i.v.m. de voortschrijdende be bouwing aldaar, spoedig wordt over gegaan tot riolering en straataanleg ten westen van de Lijsterlaan en tot doortrekking van de Groen van Prinstererstraat, waarvan het eerste gedeelte ligt tussen de winkelgalerij Thorbeckeplein .en het garagebedrijf van de heer Bink aldaar. De Groen van Prinstererstraat zal een paral lelverbinding vormen van de Hooft- straat, vanaf het Thorbeckeplein naar de Willem de Zwijgerlaan („Julianabrug"). Paradijslaan. Zoals wij eerder hebben bericht, zal het gemeentebestuur binnenkort voorzieningen treffen aan de Para dijslaan .Er komt daar o.a. een be tegeld voetpad. Tegelijkertijd zal men enkele voorzieningen treffen aan het elektriciteits-, water- en gas net. Voor wat dit deel der werk zaamheden betreft worden cje kos ten geraamd op resp. 5.050,-, 3.030,- en 3.020,-. B. en w. vra gen deze kredieten beschikbaar te stellen. Aansluiting. Voor het aansluiten van 12 nieu we woningen aan de Reigerstraat aan het elektriciteits-, gas- en water- net vragen b. en w. kredieten ten bedrage van respectievelijk 3.120,-, 2760,- en 1.800,-. Voor hetzelfde doel m.b.t. 16 een- gezins- en 18 etagewoningen in het complex „Overpost" (Hoge Zijde) vragen b. en w. kredieten achter eenvolgens van 6.540,-, 7.750 en 4.080,-. Woensdag 24 mei a.s. organiseert de Politiesportvereniging „Alphen" een groot Nationaal Volleybal toer nooi op het terrein van de v.v. „Al phen", achter het Bospark. Twaalf politieteams .afkomstig uit het ge hele land, hebben voor dit toernooi reeds ingeschreven. Tot de deelne mers behoren verschillende sterke politieteams, zoals Groningen, Den Haag, Amsterdam en Utrecht. Be halve de vier genoemde top-teams, nemen nog deel Rotterdam, Nijme gen, Parate marechaussee Velsen, Nunspeet, Tilburg, Eindhoven, Baarn en Alphen aan den Rijn. Op het ge noemde terrein zullen vier velden worden uitgezet en daar zullen op die dag 66 wedstrijden plaats heb ben. Elke wedstrijd bestaat uit een set van twintig punten. Er wordt een halve competitie gespeeld, d.w.z. elk team ontmoet elkaar één maal. Bij dit systeem wordt beslist het sterkste team winnaar van het toer nooi. De wedstrijden vangen te tien uur aan en zullen te 17.00 uur ge ëindigd zijn. Na afloop worden di rect de prijzen uitgereikt. Als scheidsrechters fungeren die dag ar biters van de NeVoBo, afdeling Lei den. Bij eventueel slecht weer worden de wedstrijden in de Java- en de Nijverheidsschool gespeeld (Java- straat en Ambonstraat). De PSV „Alphen" hoopt echter op goed weer omdat het binnen spelen met 12 teams niet zo aantrekkelijk is als buiten op vier speelvelden. Ter gelegenheid van haar 35-jarig jubileum organiseert de Alphense Zwemclub op 7 juni a.s. in het nieu we zwembad „De Hoorn" aan de Van Foreestlaan te Alphen aan den Rijri een internationaal jubileum poloto urnooi. Voor zover het nu reeds bekend is en vaststaat zal hieraan o.m. deel nemen de bekende internationale zwemmer en polospeler Sim Sallskat uit Helsingfors (Finland). Voorts zullen aan het toernooi deelnemen de zwemclubs „Zwemlust" uit Utrecht, G.Z.C. uit Gouda en een zevental van de Zwemkring Gouwe-Rijnstreek van de KNZB. Als tussen wedstrijd zal worden gespeeld AZC I tegen de Pinguins uit Woer den. Aanvang van het tournooi is zeven uur des avonds. Alphense schaakclub Voor het kampioenschap van Alphen won C. Brunt van Jac. v. cL Wijngaard. De stand is nu: 1. P. de Jong 4Yz uit 7; 2. L. Kantebeen 4 uit 6; 3. C. Brunt 2l/ï uit 6; 4. Jac. v. d. Wijngaard 2 uit 5; 5. Ir. N. Buysert 1 uit 4. Voor de promotie naar groep één won H. Kleiweg van W. v. d. Roest. Doordat A. Zweers verloor van Ch. Koeleman is H. Kleiweg als no. één geëindigd. P. L. Wagenaar verloor van A. H. Hooijer. De leiding heb ben: 1. H. Kleiweg 6V2 uit 8; 2. A. Zweers 4Vi uit 7; 3. J. van Harten 5 uit 7; 4. A. H. Hooijer 4 uit 8; 5. A. Koeleman 21/* uit 6. Voor de pro motie naar groep 2 verloor L. Klei weg van J. G. Kardol en M. v. Nie- rop van Th. Aussums. Hier leiden: 1. Th. Ausums met 6V2 uit 7; 2. L. Kleiweg 5 uit 6; 3. J. G. Kardol 5 uit 6; 4. J. C. Lemkes 7 uit 9. Voor de promotie naar groep 3 speelde H. W. v. Teeffelen remise tegen J. v. Laar. AARLANDERVEEN Volleybal. De volleybalvereni ging V.V.A. speelde te Zoeterwoude een vriendschappelijke wedstrijd te gen Meerburg. De uitslag was: Dames V.V.A. - Meerburg; le zet 11 - 15, 2e zet 4 - 15, 3e zet 9 - 15. Einduitslag is 3 - 0 voor Meerburg. Heren V.V.A. - Meerburg, le zet 4 - 15, 2e zet 5 - 15, 3e zet 15 - 11. Einduitslag is 2 - 1 voor Meerburg. BODEGRAVEN Geboren: Simon z. v. C. Bakker- Stigter; Wilhelmina d. v. H. Bos- Tromp; Antoon z. v. A. Schonewille- v. d. Akker; Gerrit W. z. v. P. Knut- terman-Lips; Yvonne P. d. v. P. Ja- cobi-Jacobi; Joanna G. d. v. J. Hen- sen-Slappendel. Getrouwd: C. van Wyngaarden en C. Verrips; J. Werkhoven en C. van Vliet; H. Oostveen en E. Schreurs; T. de Bruin en M. de Heer; M. Schalkwijk en W. Jacobi. Overleden: A. Kwakernaat, 73 j., echtgen. v. J. Hoogendoorn; J. Boele 77 j., wednr, van A. de Jong. Esto. Tweede Pinksterdag zal Esto de kroon op het werk kunnen zetten door de plaatselijke ontmoe ting tegen Bodegraven te winnen. Het kampioenschap zal dan een feit zijn. De wedstrijd vangt aan om half drie op het Bodegraventerrein. Geslaagd. Voor het Judo-exa men gele band slaagden P. de lange, C. de Lange, G. van Leeuwen en T. Sterk. De oranjeband werd behaald door H. Verstraaten en H. Wouden berg. Zij werden opgeleid door de De invoering van een vijfdaag se werkweek heeft uiteraard ge volgen ten aanzien van de uitke ringen, welke Vorden verleend krachtens de sociale verzeke ringswetten. In de bedrijfstak ken, waarin het gehele jaar vijf dagen per week wordt gewerkt, is het mogelijk om te schakelen op een vijfdaagse uitkeringsrege ling. Een dergelijke omschake ling is voor de agrarische be- bedrijfstak niet mogelijk, omdat in deze bedrijfstak naast perio den van vijfdaagse werkweken ook perioden van zesdaagse werkweken blijven bestaan. De Bedrijfsvereniging voor 't Agra risch Bedrijf zal derhalve haar zesdaagse uitkeringsregeling niet wijzigen. Voor de uitvoering van de kin derbijslagwet levert de vijfdaag se werkweek geen moeilijkheden op. Deze wet kent namelijk reeds een bepaling, dat bij toepassing van een verkorte werkweek de niet gewerkte dag als arbeids dag wordt aangemerkt; over die dag blijft derhalve toch aan spraak op kinderbijslag bestaan. De niet-gewerkte dag dient dus ook te worden afgekruist op de kinderbij slaglij st. Bij volle weken, waarover ziekengeld of ongevalsuitkering wordt verleend, levert de vijf daagse werkweek evenmin moei lijkheden op. De uitkering over dergelijke weken bedraagt na melijk zes dagen a 96% van het weekloon. Het wordt echter an ders wanneer uitkering over een gedeelte van een vijfdaagse werkweek wordt verleend. Im mers, wanneer een arbeider bij- Sociale verzekering voorbeeld met ingang van don derdag arbeidsongeschikt wordt, ontvangt hij over maandag tot en met woensdag van de betref fende week 3/5 van zijn week loon van de werkgever. Wordt daarna door de bedrijfsvereni ging uitkering verleend (bij de ziektewet geschiedt dit, nadat de wachtdagen zijn vervallen) over donderdag t.m. zaterdag, dan be draagt die uitkering 3/6 van het weekloon. Loon plus uitkering tezamen over die week bedra gen dan 3/5 -+ 3/6 18/30 15/30 van het weekloon. In der gelijke gevallen zou de betrok kene dus aan uitkering teveel ontvangen 3/30 ofwel 10% van zijn weekloon. Indien de betrokken arbeider in de loop van de week herstelt, doet zich het tegenovergestelde voor. Hervat hij zijn werk bij voorbeeld op donderdag, dan heeft hij aan uitkering over maandag tot en met woensdag ontvangen 3/6 van zijn week loon. Aangezien hij op zaterdag niet werkt, ontvangt hij aan loon over donderdag en vrijdag 2/5 van zijn weekloon. Uitkering plus loon tezamen over die week bedragen dan 3/6 2/5 15/30 4- 12/30 ofwel 10% minder dan zijn weekloon. Uit het bovenstaande blijkt, dat 't nodig zal zijn op de week- uitkeringen respectievelijk een reductie of een suppletie toe te passen, behoudens uiteraard in die gevallen, waarin bijvoorbeeld door gemiddelde arbeidsuren reeds op andere wijze de wisse ling in uren in de uitkering is verwerkt. (Kath. Landarb.). Alphense Sportschool Luiten. In de finale van de door deze school ge organiseerde jeugdkampioenschap pen kwamen onze plaatsgenoten H. Woudenberg, G. van Leeuwen en J. Sounier. H AZERS WOUDE M. SLAPPENDEL 40 JAAR BIJ FIRMA SLOOTWEG Gisteravond werd in de zaal van de heer J. Timmermans een feest avond gegeven ter gelegenheid van het jubileum van de heer Matthijs Slappendel, die 40 jaar lang bij de firma W. Slootweg en zonen in dienst was. De heer Slappendel ont ving op 1 mei j.l. voor zijn trouw een koninklijke onderscheiding. In verband met de nationale feestdag had men de viering in familiekring en personeelskring naar de dag van gisteren verschoven. De heer C. H. Slootweg sprak na mens de firma. Als tuindersknecht kwam de jubilaris in 1921 in dienst bij de heer W. Slootweg Sr. Hij heeft de groei van het bedrijf van het be gin af meegemaakt. In 1930 verzocht de heer Slootweg om aan de nieuwe veiling te Leiden fruit te mogen ver kopen. Op diens verzoek werd de jubilaris met de in- en verkoop hier van belast. Hij bleek de juiste man op de juiste plaats te zijn. In de oor logsjaren was de jubilaris inkoper van de centrale keuken ter plaatse. Ook op de veiling was de jubilaris een geziene figuur, hetgeen wel was gebleken op de receptie in de kanti ne aldaar. Spreker prees de trouw van de jubilaris en overhandigde hem namens de firma een enveloppe met inhoud. De heer W. Slootweg Sr richtte zich hierna tot de jubila ris. Hij schetste de jubilaris als een man van zijn woord. Namens de personeelsvereniging „Aller Belang" sprak de heer C. J. Priem als voor zitter hiervan zijn gelukwensen uit en met een paar toepasselijke woor den overhandigde hij hem als blij vende herinnering een tegeltableau. Hierna sprak de jubilaris woorden van dank. In het bijzonder sprak hij zijn dank uit tot de heer W. Sloot weg Sr., bij wie hij het eerst in dienst kwam. Nog lange tijd bleef men gezellig bijeen. Voor een leuke verrassing zorgde de muziekvereni ging de „Harmonie", die de jubilaris en zijn vrouw een serenade bracht. RIJNSATERWOUDE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN RTC Bij de jaarlijkse clubkampioen schappen, afdeling senioren, waren 17 deelnemers, die door loting werden aangewezen. De winnaars plaatsten zich in de tweede ronde, maar de verliezers speelden in de herkansing. De winnaars van de herkansing kwa men ook in de tweede ronde uit. In de tweede ronde kwamen de verras singen al: C. v. d. Meer schakelde C. Bouwmeester uit en J. de Wagenaar had grote moeite om P. Bouwmees ter te bedwingen. Onder de zeven overgebleven kandidaten bevond zich mej. T. Opdam. Door loting kwam mej. Opdam in de halve finale. De heer C. v. d. Meer speelde ook in de halve finale en won van J. v. Dorp. J. de Wagenaar versloeg J. Visser en G. Mokkenstorm wist C. Th. Beuk uit te schakelen. In de halve finale* ging de strijd tussen C. v. d. Meer en G. Mokken storm. G. Mokkenstorm wist de strijd in zijn voordeel te beëindigen met 21-18, 19-21 en 19-21. In de andere halve finale won de titelhouder J. de Wagenaar van mej. T. Opdam. De strijd om de 3e en 4e prijs ging tussen T. Opdam en C. v. d. Meer. Hier werd C. v. d. Meer de winnaar. Uit de finale, die daarna werd ge speeld tussen G. Mokkenstorm en J. de Wagenaar kwam J. de Wagenaar als overwinnaar te voorschijn. De prijzen werden door de voorzitter, de heer W. Pet, met toepasselijke woor den uitgereikt. De junioren hebben ook om de titel gespeeld. Deze strijd werd gestreden door 8 junioren in de vorm van een achtkamp, waardoor alle junioren el kaar eenmaal ontmoetten. Hans Kin kel, de titelhouder, wist ook nu weer de strijd in zijn voordeel te beslissen door al zijn partijen in 2, games te winnen. Mej. Trudi van Iperen werd tweede en mej. Kea Reumerman ein digde als derde. ZWAMMERDAM Geboren: 5 mei 1961: Cornelia Ma ria dr van D. v. d. Wolf en C. M. Koolmees, wonende te Zwammer- dam, D 34a; 8 mei 1961: Antoinette dr van R. Kwast en A. de Vos, wo nende te Zwammerdam, v. Bredero- destr. 4; 17 mei 1961: Jansje Corne lia dr van H. de Kleer en M. van Duuren, wonende te Zwammerdam, B 42. Ondertrouwd: 8 mei 1961: G. J. Lamfers, oud 30 jaar, magazijnbe diende, wonende te Zwammerdam, B 102 en A. van Dijk, oud 24 jaar, zonder beroep, wonende te Alphen a. d. Rijn, Lindenhovenstr. 14. Overleden: 5 mei 1961: Zuidam, Johannes, oud 73 jaar, zonder be roep, gehuwd met K. van der Sluis, wonende te Alphen a. d. Rijn, J. W. C. Bloemstraat 8. De eerste trams reden in de achttiende eeuw Te zeggen, dat de tram als ver voermiddel nog toekomst heeft, ware een miskenning van de werkelijkheid. Immêrs, meer en meer verdwijnt hij uit het stadsbeeld en van de lande lijke wegen. Te zeggen, dat de tram een heel wat langer verleden heeft dan menigeen denkt, is echter wel juist. De tram is namelijk heel wat ouder dan de trein. Hij begon reeds in de achttiende eeuw te rijden, al was er aanvankelijk van rails nog geen sprake. Omstreeks 1750 leefde er in Enge land een technisch geschoold man met een flinke dosis koopmansgeest en oorspronkelijke denkbeelden. Hij heette Benjamin Outram. Nadat hij een aanzienlijk fortuin vergaard had, begon hij een ijzergieterij in het graafschap Derbyshire. Hij kocht de benodigde steenkool van een be vriende mijneigenaar. Deze man had een open oog voor de moeilijkheden van zijn mijnwerkers en zon steeds op middelen om hun werk minder zwaar en minder gevaarlijk te maken. Vooral het ondergrondse transport van de gehouwen steenkool was in spannend en vermoeiend. Toen de mijneigenaar over dit punt eens praatte met Outram, zei deze: Mijn beste, daar weet ik wel wat op. Zorg voor planken sporen in de mijngan gen. Laat daar de kolenwagentjes op rijden. Dan zullen je mannen je dankbaar zijn en het zal aan de op brengst van je mijn ten goede komen! De mijneigenaar verzocht Outram het denkbeeld uit te werken. Outram deed dit en na enige tijd lagen er houten .sporen' voer de kolenwagen tjes in de mijn. De dankbare mijn werkers noemden die sporen de .Outramway', de „Outramweg". De (ondergrondse) tram was in beginsel geboren. Later maakte men boven grondse tramlijnen met stalen rails, maar door een merkwaardige samen loop van omstandigheden bleef de naam .outramway" bestaan. In de loop der jaren echter was die naam te lang en ging men spreken van tramway of, korter nog, van tram. De naam van de uitvinder van de tram is in het vergeetboek geraakt net als die van de peetvader van de ,bus\ oorspronkelijk .omnibus' (,Voor allen') geheten. Of wist U soms wel dat de uitvinder van de naam .omni bus' George Shillibeer heette? „Ja anders had ik ze nooit in het bad gekregen." WAS 31 DECEMBER 1960 f.57l AF FABRIEK AMSTERDAM Vraag ons om een proefrit Leiden e.o. en de bollenstreek. Haarlemmerweg 2-4 Leiden TeL 01710-33141 Een advertentie in dit blad wordt gelezen in dorp en stad Notaris G. J. BOOM te Voorschoten, zal op de woensdagen 31 mei en 7 juni 1961 telkens v.m. 11 uur in het „Wapen van Voorschoten" te Voorscho ten publiek verkopen: het Herenhuis voorzien van centrale ver warming met garage, erf en tuin aan de Dillenbur gerlaan no. 4 te Voorscho ten, bevattende; beneden verdieping: vestibule, hall frote woon-eetkamer (7x grote keuken, toilet, kelder; bovenverdieping: een grote en twee kleine slaapkamers, badkamer met vast bad en douche alsmede bergzolder. Lasten plm. 125.p. jr. Bezichtiging: dinsdags en donderdags van 25 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemde no taris. K.W.laan 8 te Voor schoten, tel. 01717—2392. Gevraagd een bakkersknecht leeftijd 1820 jaar, bij: C. STIJNMAN Dr van Noortstraat 64 Stompwijk gem. L.dam Telef. 01761—3729 Royal McBee Nederland N.V. zoekt voor een van haar vrl. personeelsle den per 1 juli a.s. in Leiden of directe om geving een zit-slaapkamer m.g.v. keuken Schriftelijke aanbie dingen worden gaarne ingewacht bij onze af deling Personeelszaken Rooseveltstraat 20, Lei den. MEISJE voor het schoonhouden van de Boerenleenbank te Hoogmade. Volkswagenbusje en diverse luxe auto's te huur. Autoverhuur VER- STEEGEN, Weipoortseweg 65. telef. 01715—212, Zoe terwoude. Gevraagd nette bekwame CHAUFFEUR-BESTELLER v.g.g.v., in bezit rijbewijs B.E. Spoedige indiensttreding gewenst. Met eventueel be sproken vakantie kan rekening worden gehouden. Brieven met uitvoerige gegevens, verlangd salaris en dergelijke aan het bureau van dit blad onder no. 312. WIJ ZOEKEN EEN HARTELIJK PLEEGGEZIN voor een elf-jarig meisje. Brieven te' richten aan: mej. J. Nooy, Rhijngeestpr- straatweg 32, Oegstgeest Een onzer relaties biedt een uitstekende gelegenheid met bijzonder goede perspectieven voor een JONGEMAN van 15-18 jaar met veel interesse in Textiel/Confectie Uitsluitend schriftelijke sollicitaties met uitvoerige in lichtingen worden, onder vermelding van nummer 250, gaarne ingewacht door: Accountantskantoor VAN LEEUWEN WILHELMINALAAN 69 ALPHEN AAN DEN RIJN DIRECT TE BETREKKEN Ruime le ETAGE 4-KAMERFLAT aan de M. P. Splinterlaan 112 te LEIDERDORP. Koopprijs ƒ22.000.k.k. EIND 1961 TE BETREKKEN: Ruime parterre 4-kamerflat aan de M. P. Splinterlaan 116 te LEIDERDORP. Grote tuin op het zuiden. Koopprijs f 24.000.- k.k. In- en Verkoopbureau van Onroerende Goederen Laan van Poot 412 - Den Haag - Tel. 33.88.48 N.V. De Leidsche Broodfabriek vraagt een JUFFROUW voor de administratie Leeftijd 20 jaar. Event, vakantie kan geregeld worden. Aanmelden: Kantoor Mare 1, telef. 20036. GEMEENTE LEIDEN: Bij de Psychiatrische Inrichtingen „ENDE GEEST" c.a. te Oegstgeest wordt gevraagd voor de MEDISCHE DIENST, een DOKTERS-ASSISTENTE Salaris nader overeen te komen. Sollicitatie met uitvoerige inlichtingen te rich ten aan de Geneesheer-Directeur. Openbare vrijwillige verkoping Notaris S. PASMA te Noordwijk is voornemens op woensdagen 31 mei en 7 juni a.s. telktfns des v.m. te 11 uur in café-restaurant „De Zwaan", Dorpsstraat 26 te Noordwijkerhout bij opbod en afslag te verkopen: Perceel 1: het woonhuis met schuurtje en erf aan de Haarlemmertrekvaart 15 te Noordwijkerhout, groot 3.67 are, verhuurd voor 10.20 per week. Perceel 2: het woonhuis met schuurtje, tuin en erf aan de Gooweg 30, te Noordwijkerhout, groot 6.05 are, ver huurd voor 7.80 per week. Perceel 3: het woonhuis met schuurtje en erf aan de Herenweg 168, te Noordwijkerhout, groot 2.07 are, verhuurd voor 10.20 per week. Perceel 4: het woonhuis met schuurtje en erf aan de Dorpsstraat 21 te Noordwijkerhout, 1.71 are, verhuurd voor 10.20 per week. Perceel 5: het woonhuis met schuurtje en erf aan de Dorpsstraat 21a te Noordwijkerhout, groot 1.54 are, verhuurd voor 10.20 per week. Perceel 6: een perceel bloembollenland aan de Schip- persvaart in de Hoogeveense polder onder Noordwij kerhout, groot 1 ha. 20 are verpacht voor ƒ411. per jaar. Perceel 7: een perceel bloembollenland aldaar, groot ±90.98 are, verpacht voor 283.50 per jaar. Te bezichtigen des dinsdags en donderdags van 2 tot 4 uur. Veilingcondities en nadere inlichtingen bij notaris S. Pasma te Noordwijk, Lindenplein 8, telef. 017J93541. OCCASION FORD F 500 1956 Bloemenwagen met 6 cylinder, zowel benzine als L.P.G.-motor, met een 2 a 3 tons 4.20 bij 2.20 laad bak, die aan beide zijden voorzien is van 4 rol luiken elk 1 meter breed. Deze wagen verkeert in prima staat, en is bovendien nog uitgerust met een originele 4-persoons wagenmakerscabine. Inlichtingen bij: Blom's Automobielbedrijven RIJNSBURG LEIDEN HOFSTRAAT 17 ZIJLSINGEL 36 Tel. (01718)—3341» Tel. 24777 b.g.g. (01710)—31920 Koopt bij onze adverteerders!

Leidse Courant | 1961 | | pagina 15