Eerste etappe in de Ronde op naam van Jacques van der Klundert Felle strijd met Zilverberg op de eindstreep beslist Uitslagen en standen van de Ronde Gesprek met een clubleider WOENSDAG 17 MEI DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 parcours afgesneden. Klaas Buchly kwam protesteren en kreeg gelijk. Omdat de jury echter overtuigd was dat deze renners niet met opzet had den gehandeld werden zij ex aequo in het grote peloton geplaatst en kregen geen grotere straf. Het ging tussen Jacques van der Klundert en Huub Zilverberg. Deze twee sterke jonge kerels hadden kort voor de finish op de Nobelweg in de Amsterdamse Watergraafsmeer hun streek- en lot genoot Lambert van der Ven in de eerste geslaagde vlucht van de ronde van Nederland afgeschud. Tot één meter voor de witte kalk- streep leek het nog of Huub Zilverberg de Oranjetrui, die de ronde winnaar van het vorig jaar Peter Post, bij de start in de Utrechtse Marijke-hal om de lendenen had gegord, van de Amsterdammer zou overnemen. Het verschil bedroeg echter slechts enkele centimeters en met een laatste forse ruk stootte Van der Klundert de rossige Zilverberg van de troon. De 22-jarige onafhankelijke Van der Klundert, die in het voorseizoen in diverse klassiekers geen opvallende rol had kun nen spelen, nam glunderend de overwinningskus van de Ronde-Miss in ontvangst. Drie Brabanders eaven dlg gezelschap van Jacques van der oraodnuers gaven Klundert die door pioegieider Mid- kleur aan eerste etappe Drie Brabanders, Van der Klun dert uit De Heen, Huub Zilverberg uit Goirle en Lambert van der Ven uit Vlijmen, hadden aan deze eerste slechts 104 kilometer lange rit van de Nederlandse ronde meer kleur ge geven dan menige grote klassieker in het buitenland in het voorjaar had gekregen. In de buurt van Amersfoort, na een rondrit door de prachtige dreven van Zeist en Aus- terlitz hadden Zilverberg en Van der Ven het sein tot de aanval ge geven. Het was nog zo vroeg in de etap pe - er waren nog weinig kilometers verreden - dat de groten in de kleu rige meute weinig aandacht schon ken aan deze vluchtpoging. Integen deel de Nederlandse cracks hadden het te druk met elkaar te beloeren. Want het lijdt geen twijfel dat de geschiedenis van de ronde van Duin kerken, waarin Bas Maliepaard, Jo de Haan en Ab Geldermans elkaar fel hadden bestreden met Gelder mans als uiteindelijke triomfator, een vervolg op de Nederlandse wegen zal krijgen. Daarbij zullen zij dan bovendien nog rekening moeten hou den met Jo de Roo en Peter Post, van wie de laatste er bijzonder op belust is om voor de tweede maal in sucessie te triomferen, hetgeen vóór hem alleen Wim van Est is gelukt. De twee vluchters kregen al spoe- delink naar voren was gestuurd om het evenwicht in het ploegenklasse- ment te herstellen. Bij het paleis Soestdijk - 5 kilometer na het begin van de ontsnapping - stond het vast dat de eerste etappe beslist was. want in die korte tijd was de voor sprong van de drie leiders gegroeid tot 45 seconden. Zij hadden de zegen van het peloton. Alleen Coen Niesten deed nog een vertwijfelde poging om zich bij de uitlopers te voegen maar dit werd de „bazen" te gortig en het duurde niet lang of Niesten liet zich gewillig door de jagende meute op slokken. Stuk afgesneden In de slotfase liet het peloton ook nog de Belg Theo Nijs en de Duitser Ludwig Troche schieten. Zij legden beslag op de vierde en vijfde plaats op tien seconden gevolgd door Peter Post, Toon van der Steen en Piet Rentmeester. Maar dit drietal had in Duivendrecht een stukje van het PECHVOGELS Pechvogels waren er ook al. In Oud-Loosdrecht kwamen de Belg Paul Borremans en de Nederlander Theo Sythoff ten val. Borremans, die lelijk aan de linker-elleboog was ge wond, bleef eenzaam achter. Zijn ploegleider was in geen velden of wegen te bekennen. Klaas Buchly bood hier uitkomst. Hij leende de on fortuinlijke Belg een oud wiel en toen stapte Borremans weer op. De Belg kwam in Amsterdam binnen maar had een achterstahd van 13 minuten opgelopen. De officiële uitslag van de eerste rit, Utrecht-Amsterdam (104 km) was: 1. Jacques van der Klundert (ploeg Middelink), 2.37.15 (bon. inbegre pen): 2. Huub Zilverberg (ploeg Jansen) 2.37.45 (met bon.); 3. Lam bert van der Ven (ploeg Buchly) 2.38.16; 4. Theo Nijs (België) (pl. Lakeman) 2.41.06; 5. Ludwig Troche (Did.) z.t.; 6. Jo de Haan (Lake man) 2.41.27; 7. Jo de Roo (Midde link) z.t.; 8. Joop van der Putten (Buchly) 2.41.29; 9. Martin van der Borgh (Jansen) z.t.; 10. Toon van der Steen (Lakeman) z.t.; 11. Hen- ny Marinus (Heil) z.t.; 12. Fioren- zo Tomasin (Italië) z.t.; 13. Bas Maliepaard (Jansen) z.t.; 14. Walter Almaviva (Italië) z.L; 15. Daan de Groot (Middelink) z.t. 16. Dirk Groeneweg (Lakeman); 17. Wim v. Est (Buchly); 18-49. ex aequo onder andere Peter Post, Ab Geldermans, Dick Enthoven (allen Middelink), Angelo Coletta, Mario Mori, Pietro Gattoni (allen Italië), Roger Baens (België, Lakeman), Pierre Schmitz, Jos Plas, Clement Leemans, Gust v. Hole, Frans van Immerseel (allen België), Joop Captein, Piet Damen, Jaap Kersten, Piet Rentmeester, Jan Hugens (allen Jansen), Oswald Declercq (België), Franz Berghardt, Helmut Kuckelkorn (Did.), allen in dezelfde tijd als Joop van der Put ten: 2.41.29: 50. Franz Farr (Did.) 2.41.29; 51. Albert van der Taele (B) z.t.; 54. Willy Schuier (Did.) z.t.; 55. Heinz Thijssen (Did.) z.t.; 57. Willy Franssen (Did.) z.t.; 59. Bruno Busso (It.) z.t.: 61. Paul Bor remans (B) 2.51.59. De Deen Baun- soe gaf op. Het ploegenklassement van de eerste etappe luidt: 1. Ploeg Middelink (Van der Klun dert, De Roo en de Groot) 8.00.11; 2. ploeg Jansen (Zilverberg, Van der Borgh en Maliepaard) 8.00.43; 3. ploeg Buchly (Van der Ven, Van der Putten en Steenvoorden) 8.01.14, 4. ploeg Lakeman (Nijs, De Haan en Groeneweg) 8.04.02; 5. Duitsland (Troche, Declercq (B) en Borg- hardt) 8.04.04; 6. ploeg Heil (Mari nus, Van Breenen en Geurt Post) 8.04.27; 7. Italië (Tomasin, Almavi va en Coletto) 8.04.27; 8. België (Schmitz, Plas en Leemans) 8.04.27. Na het avondcriterium luidt het algemeen klassement als volgt: 1. Jacpues van der Klundert 3.56.21; 2. Huub Zilverberg 3.56.51; 3. Lam bert van der Ven 3.57.22; 4. Piet Rentmeester 3.59.35; 5. Jo de Roo 4.00.03: 6. Ludwig Troche 4.00.12; 7. Jo de Haan 4.00.33; 8. Piet van Hees 4.00.35; 9. Piet Damen; 10. Ab Geldermans; 11. Jaap Kersten; 12. Dick Groeneweg; 13. Ab Sluis; 14. Joop Captein; 15. Joop van der Putten; 16. Peter Post; 17. Jan Westdorp; 18. Wim van Est; 19. Ab van Egmond; 20. Bas Maliepaard; 21. Fiorenzo Tomasin; 22. Frans v. Immerseel; 23. Heinz Theisen; 24. Willy Schuier; 25. Franz Borghardt, allen in dezelfde tijd als Van Hees: 4.00.35. Een beeld uit de eerste etappe, UtrechtAmsterdam, van de gisteren begonnen twaalfde Ronde van Neder land: in een lange rij zoeven de renners over de weg bij Austerlitz. HET AVONDCRITERIUM Het avondcriterium over 60 km., dat in Amsterdam werd gehouden, leverde een zege op voor Piet Rentmeester (ploeg Jansen), die de afstand aflegde in 1 uur 19 minuten 06 seconden (met bonificatie 1.18.06). Het avondcriterium over 60 kilometer in Amsterdam bracht slechts geringe wijzigingen in het klassement. Alle po gingen van Jo de Haan, Zilverberg, Van der Putten en Nijs om op het 1000 meter lange circuit een ronde uit te lopen strandden op het hoge tempo. Een paar ronden voor het einde vormde zich een kopgroep van acht man, van wie de Zeeuw Piet Rentmeester de spurt won en de kostbare minuut bonificatie ver overde. Hij maakte daardoor in het al gemeen klassement een sprong van de 36e naar de 4e plaats. Zijn streekgenoot Jo dé Roo werd tweede in het criterium, kreeg dertig seconden bonificatie en ging twee plaatsen in de algemene rang schikking omhoog: van de 7e naar de 5e Een tietal renners werd een of meerdere malen gelapt. Voor Mik Snijder. Hein van Breenen en Rober Baens kwam dit door een valpartij, waarbij Snijder een bloedende hoofdwonde opliep. De kroon werd echter gespannen door de Italiaan Busso, die op zijn gemak zijn rondjes reed en niet minder dan negen toeren achterraakte. Huub Zilverberg, allen in dezelfde tijd als Van Hees: 1.19.06. Jacques van der Klundert behield de leiding in de algemene rangschikking. WIELRENNEN RKSV „FOREHOLTE" een gezonde vereniging VRIJWEL GEHEEL VOOR- HOUT staat achter de r.k. s.v. „Foreholte", zegt de voorzitter van deze vereniging, de heer m. e. Homan, „en daarom gaat het ons de laatste jaren zo voor de wind.. Na 1950 hebben we veel akties gevoerd en toen is de vereniging er finan cieel gezond voor komen te staan. Onze prestaties zijn vanaf die tijd ook steeds in stijgende lijn gegaan. In '56 werd het eerste kampioen van de LVB, drie jaar in de 4e klasse van de KNVB gespeeld en vorig jaar gepromoveerd naar de 3e klasse van de KNVB. Voor een plaats van 4800 inwo ners, zoals Voorhout er een is, be tekent 4 a 500 donateurs veel en wannier we hier een belangrijke wedstrijd hebben b.v. een streek- derby tegen clubs als SJC en Lis6e dan staan er 3000 bezoekers langs de lijn. Voor iedere wedstrijd kun nen we toch altijd nog op 'n dikke duizend toeschouwers rekenen. Het aantal spelers 250 voor het voetbal, we hebben bovendien nog een handbalafde ling voor meisjes, maar daarover zo meer en het aantal donateurs stijgt nog steeds. Dat danken wij wel in de eerste plaats aan het ak- tieve bestuur, waarin de heren J. van der Hoeven en B. van Kam pen, resp. secr. en penningm., het leeuwendeel van het werk voor hun rekening nemen. Ieder heeft zo zijn vaste taak in het bestuur en dan loopt het allemaal gesmeerd. Die afdeling handbal is drie a vier jaar geleden opgericht. Er zijn zo'n 60 a 70 meisjes lid van. Ze hebben ook een eigen bestuur en zoveel mogelijk zijn ze hun eigen baas. Uiteindelijk blijven wij ech ter wel het toezicht houden en waar nodig blijven ze onder onze hoede. Getraind worden deze meisjes dooT de heer L. van der Lans. De trainer voor het voetbal is de heer J. Sloos, die assistentie heeft van Piet van Waal. Aan onze trai ner hebben wij vnl. die stijging van de prestaties te danken. Niet alleen het eerste heeft dus kans gezien tot de 3e klasse KNVB door te dringen, maar ook de andere elftallen nemen praktisch alle een goede plaats in op de standenlijs- ten. Het komt geloof ik nergens anders in deze buurt voor, dat èn het eerste èn het tweede elftal in de KNVB uitkomen, zoals bij ons het geval is. Vier jaar geleden is trainer Sloos bij ons gekomen. We hebben zo links en rechts geïnfor meerd naar een trainer en toen met hem een contract gesloten. Spijt hebben we er niet van gehad. Hij leert de jongens behoorlijk voet ballen. De avondtraining bü kunstlicht is gelukkig bij ons ook mogelijk. We hebben de verlichting zelf neerge zet en bekostigd met de financiële steun van de Voorhoutse gemeen schap. HIER ACHTER mijn huis ligt het gemeentelijke sportcom plex". De heer Homan wijst in de richting waarin de velden liggen. Door de begroeiing rond het ter rein kunnen wij het sportcomplex zelf niet zien. Wij nemen echter direkt aan, dat het in Voorhout op dat punt prima in orde is, zo enthousiast als Foreholtes voor zitter er over spreekt. „Het is een prachtig complex, waar wij als enige vereniging baas in eigen huis zijn. Twee goede velden en binnenkort hopen we er een derde veld bij te krijgen, wanneer het complex wordt uitgebreid. En met gerweg zijn we begonnen, later naar het Kievitspark en na de oorlog achter de Bisschoppelijke Nijver heidsschool. In '54 zijn we op het tegenwoordige sportcomplex ge komen. Volgend jaar viert de vereniging dus het 30-jarig bestaan en we zijn van plan dat uitgebreid te her denken. In het verleden waren grote feesten door de moeilijke om standigheden niet goed mogelijk, maar nu zullen we de schade in halen. Bij de kampioenschappen de afgelopen jaren van het le en 2e elftal hebben we trouwens de bloe metjes ook behoorlijk buiten ge zet". M. E. HOMAN veel medewerking. 250 jongens, die allen willen voet ballen, begint uitbreiding nu ook wel te dringen. Belangrijker is echter, dat we verruiming van de accomodatie krijgen. We hebben op het ogenblik de beschikking over twee kleedlokalen en dat is veel te weinig. Vier nieuwe moe ten er bij komen en daarvoor is door de gemeenteraad die voor treffelijk meewerkt 20.000 be schikbaar gesteld. Zelf zijn we van plan een cantine te bouwen zij het een simpel geval, waarvoor we een lening zullen sluiten. We heb ben dan een eigen clubhuisje en dat is veel waard. Nu wordt alles wat binnen moet gebeuren nog in het parochiehuis afgehandeld. Om dat dit gebouw eigenlijk te groot is, zitten we er echter niet graag. F! '32 IS FOREHOLTE opgericht, o.a. door de heren K. Heusden en C. v. d. Berg. Op de Rijnsbur- „Dat is nu vijf jaar geleden, dat ik voor het baantje van voorzitter werd aangezocht. Zelf heb ik ja- ren in het eerste gespeeld en daar- 5 na ben ik steeds donateur geweest. Onze vorige voorzitter was de heer J. P. Vester, die in '56 over- leed. Het kampioenschap van de LVB heeft hij jammer genoeg net niet meer mee mogen maken. Bij- zonder jammer was dat, want die man had het wel verdiend de ver- eniging na zoveel jaren zijn beste krachten eraan te hebben ge- f;ven kampioen te zien worden. ij heeft ontzaglijk veel voor Fo- reholte gedaan. Wij kunnen hem er nog steeds niet dankbaar genoeg voor zijn. Grote steun krijgen wij ook van onze g.a., kap. AL v. Rooyen, die een enthousiast supporter van de vereniging is. Kapelaan v. Rooyen is ook voorzitter van de jeugdraad, verenigingen hier in Voorhout. In die jeugdraad worden de proble- men besproken, wanneer die er zijn en zo nodig worden de vereni- gingen met raad en daad bijgestaan. Van onze voetbalverenigingen val- len hieronder alleen de junioren, adspiranten en pupillen. Met de se- nioren wilden we absoluut vrij spel hebben. Als laatste zou ik nog graag één man willen bedanken voor het werk wat hij voor de vereniging doet", zegt de heer Homan aan het eind van ons gesprek, „dat is dan een bedankje aan het adres van de heer H. Gordijn. Hij is de organi- sator van de contactavonden, die in de wintermaanden minstens één- maal per week worden belegd. Het bestuur hoeft zich er nooit mee te bemoeien en het is iedere keer weer volkomen in orde". Willy Vannitsen won Waalse Pijl De Belg WHIy Vannitsen heeft gisteren de Waalse PUI, het tweede onderdeel van het Ardennen-weekeinde, gewonnen. HU legde de 195 kilometer van Luik naar Charleroi af In 4 uur 52 min. 43 sec., hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 39.560 km. per uur, een record voor deze wedstryd. De uitslag was verder: 2. Jean Graczyk (Fr.); 3. Frans Aeren- houts (B); 4. Maurice Meuleman (B)5. Rolf Wolf6hohl (Did.); 6. Jacques An- quetll (Fr.); 7. Wille Vandenberghen (B); 8. Armand Desmet (B); 9. Heinz Junkermann (Did.), allen in dezelfde tijd als de winnaar. Armand Desmet legde beslag op de eerste plaats in het totaalklassement van het Ardennen weekeinde. Vroege ontsnapping Na 86 kilometer rijden was in de Waalse Pijl de strijd gestreden. Op dat moment had zich een kopgroep van der tien renners gevormd, die - ondanks de inspanningen van het peloton - er tot de finish in Charleroi ii> slaagde een voorsprong op de grote groep te be houden. Vijf renners, Armand Desmet, Junker mann, Meueleman, Schroeders en Aeren- houts, hadden nog geen tien kilometer na de start de basis voor de succesrijke vlucht gelegd. Zij bleven vrij lang alleen aan de leiding, maar kregen in Jamagne (na 65 km.) gezelschap van Pauwels. Graczyk, Demulder, Vandenberghe en Miele, die het gevaar tijdig hadden in gezien. Nog geloofde men niet in het slagen van deze vlucht, maar dat werd anders toen Anquetil, Wolfshohl en Van nitsen zich eveneens bij de leiders voeg den. Rik van Looy, Rik van Steenbergen en enkele anderen voerden het tempo ln het peloton op, maar de kloof was niet meer te overbruggen. Integendeel, de kopgroep liep nog verder uit en in Mette (174 km) bedroeg het verschil reeds 4 minuten. Schroeders was inmiddels teruggevallen, maar de overigen hielden stand tot Charleroi, waar de rappe Willy Vannit sen in de sprint de eerste plaats voor zich opeiste. VOETBAL WARSCHAU - BERLIJN - PRAAG VOOR RUSSISCHE PLOEG Warschau-Berlijn-Praag is geëindigd in een daverende overwinning voor de Russische staatsamateurs. De eerste en de tweede plaats in de algemene rang schikking waren resp. voor Yuri Meli- chov en de olympische kampioen Viktor Kapitanov. Hoe sterk Melichov was, blijkt wel uit zijn totaal van vier etappe overwinningen. De Russische ploeg legde in totaal acht van de 13 etappen beslag op de ereplaats. De eerste plaats in het ploegenklassement was dan ook ruim schoots voor de Russen, z(j hadden bijna een half uur voorsprong op de ploeg van Oost-Duitsland. De Ne!erlanders kwamen dit jaar niet tot grote prestaties, slechts 2 landgenoten Coehorst en Stevens reden de 2399 kilo meter uit, in het eindklassement bezetten zij resp. de 39e en 43e plaats. Van de 90 in Warschau gestarte ren ners haalden er 71 de finish in Praag. Het eindklassement ziet er als volgt De uitslag luidt verder; 2. Jo de Roo 1.19.60 (met bon. 1.18.36); 3. Piet van Hees 1.19.06; 4. Piet Damen; 5. Ab Geldermans; 6. Wim van Est; 7. Jaap Kersten;! 8. Jo de Haan; 9. Dick Groeneweg; 10. Jacques van der Klun dert; 11. Ab Sluis; 12. Theo Sijthoff; 13. Joop Captein; 14. Joop van der Putten; 15. Peten Post; 16. Jan Westdorp; 17. uit: 1. Melichov (Rusl.) 61.15.24; 2. Kapitanov (Rusl.) 61.26.29; 3. Eckstein (O.-Dld.) 61.30.14; 4. Tscherepowitsch (Rusl.) 61.32.11; 5. Bangsborg (Den.) 61.32.22; 6. Goeransson (Zweden) 61.33.05; 7. Cosma (Roem.) 61.34.06; 8. Schur (O.-Dld.) 61.36.12; 9. Hagen (O.-Dld.) 61.37.56; 10. Lullau (Noorw.) 61.39.39; 39. Coehorst (N) 62.26.16; 43. Stevens (N) 62.31.41. NOORWEGEN—MEXICO 1-1 Het Mexicaanse elftal heeft zijn trip gisteravond besloten met een gelijkspel: 1-1, tegen Noorwegen. Beide goals in de wedstrijd, die in Bergen werd gespeeld, kwamen vpor rust op het scorebord. Aangezien de rechtsbuiten van Ajax wegens zijn blessure niet kan spelen, zal de voorhoede van het Amsterdamse elftal, dat vandaag tegen de Engelse ka^npioen en bekerwinnaar Tottenham Hotspur uitkomt als volgt zijn: Vonhoff. Groot, Den Oude, Bleyenberg en Cle ment. Het Tilburgse Willem II heeft gis teravond in Tilburg met 2-0 gewonnen van de Engelse club Swindon Town. Bij de rust leidden de Tilburgers met 1-0. Beide doelpunten werden gescoord door linksbinnen Timmermans. Jac van de Klundert heeft gistermiddag in Amsterdam in de eindsprint de eerste etappe van de Ronde van Nederland van Utrecht naar Amsterdam over 104 kilometer, gewonnen. Foto: Van de Klundert gaat hier als eerste over de eindstreep (rechts), naast een voluit sprintende Huub Zilverberg, die tweede is geworden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12