Verplichte W.A.-verzekering voor alle eigenaars van motorvoertuigen Minister dient wetsontwerp in Oostenrijkse moeder wil haar kind niet meer terug Zusters van Liefde moderniseren regel, werkwijze en bestuur WOENSDAG 17 MEI DE LEIDSE COURANT OOK VOOR DE „BROMMERS" Iedere eigenaar van een motorrijtuig, dus ook de bezitter van een bromfiets, is verplicht een WA. (wettelijke aansprakelijkheids)- verzekering te sluiten. Hierdoor wordt bereikt dat het slachtoffer van een verkeersongeval, wanneer de schuldvraag bewezen is, ver trouwen kan op uitkering van een hem toekomende schadevergoe ding. Ziedaar in het kort de inhoud en strekking van een wetsont werp Aansprakelijkheidsverzekering Motorrijtuigen, dat door de ministers van Justitie, Financiën en Verkeer en Waterstaat bij de Tweede Kamer is ingediend. Het wetsontwerp berust op een in 1955 te Brussel ondertekend Benelux-verdrag, dat een aantal gemeenschappelijke bepalingen bevat ten aanzien van de verplichte W.A.-verzekering voor motor rijtuigen. Op Italië, Spanje en Portugal na is ons land het laatste in West- Europa, dat een verplichte W.A.-verzekering wil invoeren. De kringraden van de NJK, KNJK en PCJK hebben gisteren in Utrecht gezamenlijk een ontwerp-aanvulling van de CAO-dagbladjournalisten be treffende werktijdverkorting behan deld. De ontworpen regeling, die slechts tot 1 januari a.s. van kracht zou zijn, omdat dan de geldende CAO expireert, kent in beginsel één extra vrije dag per vier weken toe. De kringraden hebben bij meerderheid van stemmen een motie aangenomen waarin zij verklaren de regeling te aanvaarden, zij het onder protest. De bij de ontwerp-aanvulling beho rende toelichting is in de motie ver worpen wegens daarin vervatte in terpretatieve beperkingen. P.T.T.-BESTELLER VEROORDEELD Tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan vier voorwaardelijk met 'n proeftijd van drie jaar, veroordeelde de recht bank in Utrecht de gewezen PTT- besteller E. G. M. te Zeist. Op verschillende tijdstippen in 't vorig en ook nog in dit jaar, hield hij poststukken achter en opende deze. De meestal niet bijzonder waar devolle reclame-artikelen daaruit gaf hij ten geschenke aan zijn meisje. Een totaal bedrag aan geld van om streeks 275,- behield hij voor zich zelf. De officier van justitie had ne gen maanden gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan drie voor waardelijk. Leidschendam heeft Autotechnische een camping De verplichte WA-verzekering moet volgens het wetsontwerp de schade boven de 50,- dekken die een bestuurder, ook indien hij niet de eigenaar is van het voertuig, bij een verkeersongeval veroorzaakt. Niet gedekt behoeft te worden de aansprakelijkheid van joy-riders, van hen die door diefstal of geweld pleging zich een motorrijtuig heb ben toegeëigend en van hen, dit we tende, het motorrijtuig zonder gel dige reden gebruiken. Wel gedekt is daarentegen de aan sprakelijkheid van de chauffeur, die ondanks een verbod van zijn werk gever toch diens auto voor privé- doeleinden bezigt. Alleen: hier mag geen sprake zijn van geweldpleging. Van verzekering kan ook uitgeslo ten worden de schade, toegebracht aan goederen die door het motorrij tuig worden vervoerd. Bij algemene maatregel van be stuur zullen worden vastgesteld de bedragen, waarvoor de verzekering tenminste moet gelden. In de me morie van toelichting worden de volgende sommen genoemd: voor bromfietsen, landbouwtractoren en andere motorrijtuigen zonder kente kenbewijs ÏOO.OOO,- per gebeurte nis, voor auto's en motorrijwielen 200.000,- en voor vrachtauto's 250.000 per gebeurtenis. Voor auto bussen wordt een totaal bedrag van een half miljoen gulden voldoende geacht. Ook de verzekering De wettelijke regeling laat ook toe, dat de benadeelde niet alleen de aansprakelijke bestuurder van een voertuig, doch ook diens verzeke ringsmaatschappij rechtstreeks kan aanspreken. Op deze wijze kunnen moeilijkheden worden voorkomen wanneer de bestuurder er financieel slecht aan toe is. De staat is vrijgesteld van verze keringsplicht. Voorts kan bij alge mene maatregel van bestuur vrij stelling worden verleend ten aan zien van vrij ongevaarlijke voertui gen, o-a. handwagens met hulpmo tor of voertuigen voor intern be drijf stransport. Ten slotte kan vrij stelling wegens gemoedsbezwaar worden verkregen. Waarborgfonds Er kunnen zich gevallen voordoen, waarin niet steeds middels een ver zekeringsmaatschappij de schade kan worden vergoed. Om hierin tot een vergoedingsregeling te komen is in het wetsontwerp opgenomen de in stelling van een Waarborgfonds Mo- torverkeer. Uit dit fonds kunnen schadeloosstellingen worden geput als de aansprakelijke persoon onbe kend blijft of zijn verzekeringsplicht nie :s nagekomen, als de bestuurder het motorrijtuig hééft gestolen, als de verzekeringsmaatschappij onver mogend is en als de aansprakelijke persoon wegens gemoedsbezwaren is vrijgesteld van de WA-verzekerings plicht. Slechts wanneer duidelijk is geble ken, dat de benadeelde geen verhaal kan zoeken bij de aansprakelijke persoon, komt hij in aanmerking voor uitkering uit genoemd fonds. Het waarborgfonds zal worden gevoed door bijdragen uit de verzekerings premies. Voorts zal de Staat als eige naar van motorrijtuigen in dit fonds bijdragen, terwijl ook de gemoeds bezwaarden jaarlijks een nog nader vast te stellen som zullen moeten storten. Voor deze laatste groep zal het fonds een aparte kas bezitten. De controle op het nakomen van de verzekeringsplicht geschiedt via de registratie van kentekenbewijzen. Verzekeringsmaatschappijen kunnen b.v. tot opgave worden verplicht. De bromfietsers zullen zelf een bewijs stuk van de verzekering bij zich moe ten hebben. Wie met een motorrijtuig aan het verkeer op wegen of voor het pu bliek toegankelijke terreinen deel neemt en zich heeft onttrokken aan de verzekeringsplicht, kan worden gestraft met ten hoogste drie maan den hechtenis,of een geldboete van ten hoogste 1000,-. Andere straf maatregelen zijn: intrekking van het rijbewijs voor een bepaalde tijd of verplichte storting tot 3000,- in het waarborgfonds. Geadopteerde baby naar opvoedingsgesticht? De geschiedenis met de elf maan den oude, door pleegouders te Oegst- geest geadopteerde Oostenrijkse baby wordt steeds onverkwikkelijker. De Oostenrijkse (ongehuwde) moeder van de baby heeft laten weten, dat zij het kind niet meer terug wil heb ben, omdat er geen plaats voor de baby zou zijn in het gezin, dat zij wil stichten met de man, met wie zij kort geleden kennis heeft gemaakt. De door de familie De Leeuw geadop teerde baby is de tweede dochter van de vrouw; voor twee kinderen is, volgens haar, financieel geen ruimte. De baby zal nu als minister Beer man door de Haagse rechtbank in het gelijk wordt gesteld, ondergebracht worden in een Oostenrijks opvoe dingsgesticht. Typiste strooide met ongedekte cheques De 25-jarige Amsterdamse typiste S. B. van der B. heeft in ongeveer 25 Amsterdamse winkels kleding stukken en andere gebruiksgoederen gekocht en deze betaald met onge dekte chèques van de gemeentegiro. Dit heeft zij tegenover de Amster damse centrale recherche verklaard. De typiste, die sinds vorige week ge signaleerd was, is maandag in Rot terdam aangehouden en naar Am sterdam op transport gesteld. De schadepost bedraagt volgens mej. Van der B. acht a negenhonderd gulden. „Ik had geen geld en had allerlei dingen nodig", heeft zij de politie medegedeeld. Het chèqueboek bracht haar in de verleiding. En met de chèques misleidde ze 25 winke liers Loyale medewerking van verzekeraars bij „verplichte W.A." „De in de Nederlandse ver eniging van automobielassura deuren samenwerkende verze keraars erkennen de grote so ciale betekenis van een ver plichte W.A.-verzekering voor motorrijtuigen en zullen uiter aard hun volledige en loyale medewerking aan de uitvoering van de wet verlenen." Dit ver klaarde de voorzitter van de NWA, mr. J. C. van Laer tijdens een persconferentie, die naar aanleiding van het inge diende wetsontwerp „Aanspra kelijkheidsverzekering motor rijtuigen" werd] gehouden. Mr. Van Laer zeide, dat het aantal automobilisten zonder WA.-verzekering op het ogen blik zeer klein is. De verplich ting zal op de gang van zaken bij de automobielassuradeuren nauwelijks van invloed zijn. Anders is het met het miljoen bromfietsers, waarvan zeker de helft niet verzekerd is. De assuradeuren hopen, dat de verzekeringsvorm voor bromfietsen zeer eenvoudig zaj worden gehouden. Men hoopt op een systeem, dat o.m. in West-Duitsland tot volle tevre denheid van justitie, politie en verzekeraars werkt, namelijk 't invoeren van een jaarlijks plaatje met een code en num mering per maatschappij. De verplichte WA.-verzeke ring is zeker geen ongevallen verzekering. Alleen als de schuld van een verzekerde vaststaat zal, juist zoals nu, schade worden vergoed. Reed een schuldige zonder rijbewijs of onder drankinvloed, dan zal een maatschappij betalen, maar volledig verhaal hebben op de verzekerde. Onbevoegde of dronken chauffeurs zullen dus geenszins „veilig" zijn bij ver plichte W.A.-verzekering. De kruidenier M. v. d. Lubbe en de veehouder M. Hij dra hebben enige maanden geleden besloten in het weiland aan de Broekweg een kam- peercentrum in te richten. Door de volle medewerking van het gemeen tebestuur en de adviezen van de ANWB en de KNAC zijn de plan nen thans verwezenlijkt en burge meester Banning heeft het kampe ment gistermorgen door het knippen van een oranjelint voor geopend ver klaard. De burgemeester prees daarbij de initiatiefnemers, die door hun door zettingsvermogen het recreatiewezen, m.a.w. het algemeen belang, een gro te dienst hebben bewezen. Spr. heeft het volste vertrouwen, dat dit Leid- schendamse kampeercentrum een goede toekomst tegemoet zal gaan en tevens het vreemdelingenbezoek aan Leidschendam zal stimuleren. Het kampement, dat ?en opper vlakte heeft van 3*/a ha. en grenst aan de grote autosnelweg Rotterdam- Amsterdam, is naar de nieuwste eisen ingericht. De voormalige koe stal is in een gezellige conversatie zaal omgetoverd en in deze zaal heb ben de vele belangstellenden, na een rondgang door het kamp, de opening, mede door de aanbieding van goede consumptie, een feestelijk karaktei gegeven. President Soekarno is gisteren aangekomen op het vliegveld te Cai ro, waar hij werd begroet door pre sident Nasser van de VAR. Soekar no blijft twee dagen in Cairo, waar hij met Nasser zal spreken over Afri kaans-Aziatische aangelegenheden. Onder de titel „Te veel om op te noemen" zendt de KRO-tv op«woens- dag 24 mei een documentaire uit over opleiding en taken van de rijks- en gemeentepolitie. Aan deze docu mentaire van Dick de Vree, welke wordt geregisseerd door Luc v. Gent, werken allerlei instituten en korp sen mee, zoals de Rijkspolitie Oplei dingsschool te Velp, de Gemeentepo litie Opleidingsschool te Doenrade (L.)de Verkeersgroep Utrecht van de Rijkspolitie, de Rijkspolitie rayon Mierlo-Hout en de Gemeentepolitie te 's-Hertogenbosch en Amsterdam. De uitzending vangt aan om 21.00 uur. In „Piste", het KRO-varieté-pro- gramma uit „Treslong" presenteert Jos v. d. Valk (21.40) o.m. de rol schaatsers „The Skating Bredos", de illusionisten Les Andreanos, de Deen se jongleurs Lotte en Joe Anders en Ariella en Felix met sensationele „koordevolutie". Het „Piste"-orkest staat onder leiding van Tony Vess. In Avondcollege Nederlands (22.20) behandelt tv-docent De Ridder spel lingsproblemen. Het KRO-tv-programma word* dit maal geopend met een „Proloog" (20.20) van rector D. Coppes, waar na een NTS-reportage (20.30) uit Zweden volgt. Nauwer contact met leken De vaste wil bij de Con gregatie der Zusters van Liefde te Tilburg, om bun leven en organisatie aan de moderne tijden aan te passen, heeft ertoe geleid dat met ingang van 1 mei het bestuur gewijzigd is. Bovendien is in de afge lopen maanden een volle dige herziening van de re gels tot stand gekomen, terwijl de zusters hun ge slotenheid ten aanzien van de leken hebben opgege ven en een volledige door braak in de samenwer king in het leven geroe pen hebben. De grote omvang van de Congregatie (ze telt op het ogenblik ruim 3600 leden) en de uitgebreid heid van haa* werkzaam heden (in 1960 werden ruim 60.000 kinderen on derwezen of opgevoed, 4300 bejaarden verzorgd en hadden de ziekenhui zen een aantal verpleeg- dagen van 1.800.000) zijn oorzaak, dat vanuit Rome Met behulp van een grote mobiele autokraan is gistermiddag aan de Riet- steeds sterker wordt aan- veldenweg in Den Bosch een dubbelwandige plaatijzeren schoorsteen van gedrongen op decentrali- 32 meter lengte en een diameter van 1,30 meter op een 8 meter hoge satie van bestuur, mede stoomketel geplaatst. door het vormen van zelf standige provincies. In verband hiermee heeft het hoofdbestuur van de Congregatie besloten, met ingang van mei 1961 de Nederlandse Provincie van de Congregatie officieel in werking te stellen. Bin nen onze eigen grenzen wordt hard gewerkt aan de opzet van nieuwe pro jecten o.a. in Friesland. Ook wordt sfceciale aan dacht besteed aan het in richten van dagverblijven voor spastische kinderen en voor imbeciele kleu ters, terwijl het maat schappelijk werk van de gezinszorg ook tot de ac tiviteiten van de Congre gatie is gaan behoren. Meer positieve instelling. De geest van de Congre gatie, een belangrijke ba sis van haar bestaan is aan een herziening onder worpen. De Zusters van Liefde hebben sinds het laatste jaar ook nieuwe richtlij nen voor hun religieus le ven gekregen in de her schreven Regel, die in de cember van het vorig jaar in werking is getreden. Het sterkst is de nieuwe geest waar te nemen in de omzwaai van het negatieve naar het positieve: viel in de oorspronkelijke Regel nog al eens de nadruk op het verbod, op het vermij den van het verkeerde, in de nieuwe versie is de volle aandacht gevestigd op het nastreven van het giede, op het leven van vereniging met God, en heel bijzonder ook op de persoonlijke verantwoor delijkheid van iedere kloosterling voor het be leven van de Regel. Waar er b.v. sprake is van de gehoorzaamheid, lag vroe ger de volle nadruk op het op-zij-zetten van eigen oordeel en inzicht, terwijl in de nieuwe Regel uit drukkelijk wordt beklem toond, dat elke religieus vrij en in alle openheid aan haar Overste haar me ning mag en soms zelfs moet kenbaar maken, ter wijl zij dan vanzelfspre kend in de eindbeslissing zich volkomen aan het ge zag van de Overste onder werpt. De vernieuwing in de werkwijze der religieuze congregaties komt wel het sterkst naar voren in het Auto-accu's zijn vaak aan leiding tot hooglopende me ningsverschillen tussen auto- eigenaren en garagehouders. Menig automobilist is niet te overtuigen van het feit, dat de accu een van de auto-onder delen is, waarvan de levens duur van te voren niet te be palen is. De ene accu zal twee tot drie jaar lang uitstekend functione ren om daarna plotseling de geest te geven, de andere accu zal al van de aanvang af lang zaam maar onmiskenbaar in kwaliteit afnemen en voortij dig vernieuwd moeten wor den. Op een vraag naar de oorzaak van die opvallende kwaliteits verschillen zal noch de gara gehouder noch de accufabrikant een afdoend antwoord kunnen geven: accu's zijn geheimzin nige dingen. Toch kan een automobilist wel degelijk zorgen, dat de doorsnee-accu een leven van normale lengte beschoren is. De platen in de accu dienen circa twee cm onder de vloei stof te staan. Is dat niet het geval dan dient men de accu vloeistof bij te vullen met ge destilleerd water. De aansluitin gen van de draden op de accu moeten regelmatig goed schoon gehouden worden van vet en vuil. Dan zal een accu zijn werk stroomleverantie van de motor naar behoren kunnen doen. Zeker als men bovendien nog regelmatig het vloeistof niveau controleert en zo van tijd tot tijd de garagist laat controleren of het zuurgehal- te van de accuvloeistof nog vol doende is. meerdere contact met de lekenwereld en een grote re openheid voor de in breng van deze lekenwe reld. In dit verband zouden we er op kunnen wijzen, dat het Generaal Bestuur van de Zusters van Liefde zich verzekerd heeft van de hulp van een advies commissie van zes voor aanstaande leken. Ook werd er een leek benoemd in vaste dienst ter advise ring van de economisch- administratieve reorgani satie. Er is een groeiend streven waar te nemen om taken en functies over te dtagen aan leken, waar dit gevoeglijk kan. Het inbrengen van de lekenwereld m de kloos terlijke omgeving is ook nog te constateren op een heel ander terrein. De Zusters van Liefde zijn er namelijk toe overgegaan, om zelfs toegang binnen hun gewijde muren te ver schaffen aan meisjes, die graag iets naders over het kloosterleven willen we ten. Zij organiseren oriën tatie- en bezinningswee kends, waarvoor enorm veel belangstelling be staat. Proefkonijn Bollenstreek met antenne Ten behoeve van het E.T.T.-onder zoek „Emballage bloembollenbedrij- ven" worden uitgebreide meetproe- ven genomen voor het bepalen van het energie-verbruik bij het trans porteren en verplaatsen van verschil lende soorten fust. De foto geeft een der proefpersonen, voorzien van de nodige apparatuur, o.a. voor het meten van de hartslag'.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10