ZOMER FOTOBOEK CADEAU liiiill Leids wevershuis uit 17 e eeuw in oude staat hersteld IN DEZE WEEK VAN DE FOTOGRAFIE Scheveningse vissers protesteerden op Haags Binnenhof Hoveniers krijgen tweemaal vijf procent loonsverhoging In Warmond kwam een koolmezenpaar in de (brieven)bus DINSDAG 16 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Achter deze gevel een stuk verleden LEIDEN IS EEN STAD MET KARAKTER. Dat zal niemand kunnen weer leggen. Leiden is ook een mooie stad, met vele prachtige gebouwen, die herinneren aan het grote verleden van deze stad. De oude grachten met de vaak kunstig uitgevoerde gevels doen menig voorbijganger een ogenblik stil staan om deze schoonheid op zich te laten inwerken. Eén van die historische grachten is de Oranjegracht. Zeker niet de mooiste van Leiden en ook niet met die gevels, die bijvoorbeeld het Rapenburg bekend heid hebben gegeven. En toch ligt daar achter één van die gevels juist zo'n stukje werkelijk verleden, zoals dat - jammer genoeg - niet veel meer wordt gevonden. Eén van die huisjes - Oranjegracht 83 - is namelijk een nog volkomen in oorspronkelijke bouwstijl verkerend wevershuis, zoals die daar in de 17e eeuw bij tientallen zijn gebouwd. Dat zo'n typisch ambachts huisje voor het nageslacht bewaard is gebleven, is het werk van de Stich ting Oud-Leiden. Eigenaars en huurders Voor wie namen en jaartallen interesseren. In 1660 werd dus de Oranjegracht gegraven, waar over een jaar later vier bruggen werdien gemetsel. Vijf van de aan deze gracht gebouwde wo ningen kwamen ter beschikking van Leendert Huibertsz Duyn- dam, die op 23 april 1664 daar op hypotheek nam. Het vierde huis, het thans gerestaureerde pand, ging in 1665 aan Jan Jansz Zijlaert. Het is later nog eigen dom geweest van de Leidse pre dikant ds Arnoldus van Leeu wen en weer later van zijn schoonzoon mr Nicolaas Tiarek, die aan de Heerengracht woon de. In 1900 kwam een peurder in het huisje wonen, de heer Pauw, die daar tot zijn dood heeft gewoond. Zijn weduwe, die enige jaren geleden is overleden, was de laatste bewoonster vóór de restauratie. De heer Rein Dool heeft zijn intrek in het wevers- huis genomen vorig jaar decem ber. Lofwaardig initiatief van „Oud-Leiden" Aan DE ORANJEGRACHT staan rijen van deze wevershuisjes, die herinneren aan de tijd, dat de Leid se lakenindustrie tot grote bloei was gekomen. Door de vele verbouwin gen in de loop der eeuwen om practische redenen is van die oorspronkelijke opzet der woningen niet veel meer overgebleven. Door een gelukkig toeval, vanaf 1900 is het huis aan de Oranjegracht 83 onafge broken door dezelfde familie Pauw bewoond geweest, bleef dit ene exem plaar ongeschonden staan. Zelfs het typerende kenmerk in de gevel de deur in het midden, tussen de beide ramen in gebouwd bleef behouden en niet, zoals in de andere woningen van dit type, werd in later jaren de buitendeur opzij geplaatst. Toen de kans zich voordeed dit pand aan te kopen, anderhalf jaar ge leden, heeft de Commissie Het Leid- sche Woonhuis voortgekomen uit de Stichting Oud-Leiden, met als opzet historische huizen voor het na geslacht te bewaren die niet laten glippen. Er werd opdracht gegeven tot restauratie en enige tijd geleden kon Oud-Leiden zich gelukkig prij zen met het bezit van een volkomen echt Leids wevershuisje uit de 17de eeuw. Op uitnodiging van de vereniging zijn wij dezer dagen een kijkje wezen nemen in dit pand, tijdens welk be zoek de heer A. Bicker Caarten een en ander heeft verteld over de voor bereidingen en het werk, dat nodig Een doorkijkje vanuit de keuken naar de voorzijde van het huis, waar vroeger de wever zijn ambacht uit oefende. Rechts de wenteltrap naar de verdieping. (Opnamen Van der Horst). was vóór de vereniging over dit huis in de oorspronkelijke staat kon be schikken. •TIJDENS DE OORLOG, in '43, heeft het bestuur van de vereniging Oud-Leiden het Fonds Het Leidsche Woonhuis ingesteld, met de bedoe ling na de oorlog oude panden aan te kopen en deze in de oorspronke lijke staat te herstellen. De bedoeling is van ieder type minstens een exem plaar zo voor het nageslacht te bewa ren. Hierbij wordt vooropgesteld, dat het in de eerste plaats om het inte rieur van de panden gaat en niet al leen om een mooie gevel, hoewel ge tracht zal worden huizen aan te ko pen, die ook een mooie gevel bezit ten. Enige jaren geleden heeft de vereniging de hand kunnen leggen op een pand aan de Kloksteeg, dat een oorspronkelijke 16e eeuwse in deling heeft, met een later vervan gen 17e eeuwse trap. P)E ORANJEGRACHT is naar de heer Bicker Caarten vertelde in 1660 gegraven, toen er behoefte be stond aan woonruimte voor de vele wevers, die vanuit Frankrijk en Bel gië en later vanuit Duitsland naar Nederland kwamen en hier in de Leidse lakenindustrie een bestaan vonden. Dit weven gebeurde als thuiswerk, hetgeen de aparte inde ling aan de woningen van deze men sen heeft gegeven. Direkt achter de deur ligt n.l. de werkplaats van de wever, daarachter de woonkeuken, waar gestookt kon worden in tegen stelling tot de werkplaats en boven waren twee kamers, die als slaapver trek hebben dienst gedaan en die nog de oude bedsteden bezitten. TOEN HET HUIS anderhalf jaar geleden gekocht werd voor een bedrag van ƒ3500.— verkeerde het in bar slechte toestand, zoals de heer H. Th. D. Dijkstra, architect bij de Rijksdienst Monumentenzorg vertel de: de gaten zaten in het dak, de vloe ren, waren rot en de wanden maakten een haveloze indruk. Door de heer G. van der Mark, architect, toenter tijd nog in Leiden woonachtig, zyn de plannen ontworpen voor de res tauratie. De leiding van dit werk is bij het vertrek van de heer Van der Mark overgenomen door de heer Dijkstra. Aan de gemeente werd een subsi die gevraagd in de vorm van pre mie woningverbetering. Hiervoor moest de woning echter aan be paalde eisen gaan voldoen, o.a. moes ten de bedsteden verdwijnen. Tege moetkomen aan deze eisen had ech ter de opzet van de restauratie ge torpedeerd. Na besprekingen met het gemeentebestuur, waarbij de vereni ging „Oud-Leiden" haar standpunt uiteenzette, werd een oplossing ge vonden en mocht de vereniging de woning in de oorsprokelijke staat herstellen, mèt o.a. de subsidie van de gemeente. Met het eigen geld van de vereniging en de subsidies was toen voor de restauratie een be drag beschikbaar van 10.000.Het uiteindelijk bedrag waarvoor de fir ma Oudshoorn van de Oude Vest het huis heeft kunnen restaureren, is echter opgelopen tot 18.000. Twee Wat Ik er van hoor, ls dat ze over LIGTVOET altijd bijzonder £oed te spreken zijn. Erkende Philips service GANGETJE 12 TEL. 23605 (Advertentie) oude ambachtsmensen, de heren Smit metselaar, woonachtig aan de Nieuwe Rijn en Peer schilder, wonend aan de Hoge Rijndijk heb ben met bijzonder veel liefde voor dit werk voor een verbluffend resul taat gezorgd. Tot in alle details is het huis in zijn oorspronkelijke staat hersteld. De oude kleuren van de verf zijn teruggevonden, de vloerte gels heeft de vereniging uit slope rijen kunnen opdiepen, kortom in niets verschilt het huisje van het oorspronkelijke type, dat in de 17de eeuw de Leidse wevers tot woning diende. Natuurlijk zijn er enige ge makken aangebracht doch dit ver andert wéinig aan de sfeer van het geheel, mits de beWoners zich hier bij konden aanpassen. /~\P DIT PUNT is „Oud-Leiden" echter zeer gelukkig geweest, toen als huurder voor deze gerestau reerde woning de Leidse kunstschil der Rein Dool, hier zijn intrek nam. Met gevoel voor schoonhe d, de kun stenaar eigen, heeft hij bij dit 17e eeuwse pand een interieur weten te vinden, dat op elk gebied harmo nieert. Van een mens van deze tijd zal men niet kunnen verwachten, dat hij in een bedstee slaapt die slaapgelegenheden zijn ook zó klein, dat men er alleen met opgetrokken benen in zou kunnen liggen maar aanpassing bij het karakter van deze woning was een absolut'e vereiste om het werk van „Oud-Leiden" waar te maken. Daarin zijn de heer Dool en zijn vrouw echter volledig ge slaagd. Zo zelfs, dat wij node af scheid namen, toen wij eenmaal ge grepen waren door de sfeer van dit historische pand. Een zeldzaam voorrecht hierin te kunnen wonen. Van de heer Dool vernamen wij nog, dat hij de beschikking krijgt over een weefgetouw en hij en zijn vrouw een cursus voor weven gaan volgen- Realistischer js bijna niet denkbaar. Een fotografisch kijkje in een van de kamers boven, dat door het echtpaar Rein Dool als huiskamer is inge richt. Rechts in de hoek een van de bedsteden, die nu als kast dienst doet. Zie verder de bijzonder sfeer volle inrichting van deze kamer, ge heel passend bij het 17e eeuwse ka rakter van dit wevershuis. JAARVERGADERING „ST. DEUSDEDIT" Resolutie: verdere verkorting arbeidstijd Op de vergadering van de bonds raad van de Nederlandse Katholieke Landarbeidersbond „Sint Deusde- dit" in Den Bosch heeft de voorzit ter, de heer C. van der Ploeg, mee gedeeld, dat de lonen van de hove niers per 1 juli met 5 procent en per 1 april 1962 nog eens met 5 procent zullen worden verhoogd en dat hen 35 vrije zaterdagen per jaar worden toegekend. Over de lonen van de zuivelarbeiders wordt het overleg vandaag hervat. Uitvoerig is er gisteren gediscus sieerd over een aantal problemen dat de Nederlandse landarbeiders be roert Zo is gesproken over de bezits- spreiding, de werktijdverkorting, de toestanden in sommige zuivelfabrie ken, de problemen van de hoveniers, de teeltregelingen en het woning vraagstuk. De bondsraad heeft een resolutie aangenomen die ter kennis van het landbouwschap van de werkgevers- organsaties zal worden gebracht. In de resolutie wordt aangedrongen op een verdere verkorting van de ar beidstijd, met name op uitbreiding van het aantal vrije zaterdagen. Deze uitbreiding acht de bondsraad mo gelijk door planning in het bedrijf, gebruikmaking van de ter beschik king staande bedrijfsmiddelen en toe passing van moderne arbeidsmetho- den. De arbeiders erkennen, dat arbeid op zaterdag niet altijd valt te ver meden, maar zijn van mening, dat Waar blijft moderne haven? „Wij zijn het wachten moe", en „Moderne schepen; moderne ha vens" waren de leuzen, waarmee gis termiddag enkele honderden vissers, reders en handelaren in vis, optrok ken naar het Binnenhof. Daar aan gekomen dromden ze samen voor de ingang naar het werkvertrek van minister Korthals. Terwijl het Sche veningse vrouwenkoor liederen zong, keek de minister nieuwsgierig van uit een der ramen van de „Staten zaal" naar de verzamelde menigte. Even later werd hem in deze zaal een resolutie aangeboden. Hierin wordt de minister herinnerd aan de slechte toestand van de Schevening se haven, aan de door de opeenvol gende ministers van Verkeer en Waterstaat gedane beloften, en aan de ernstige teleurstelling bij de Scheveningse bevolking over het uitblijven van een definitieve be slissing. In de resolutie wordt ver der een dringend beroep gedaan op de minister, om voor 1962 gelden beschikbaar te stellen voor verbete ring van de Scheveningse buitenha ven. De bewindsman zei na de overhan diging: „U zult zich uit de woor den die ik eerder heb gesproken, en die u aangehaald heeft, herinneren, dat ik beloofd heb bij de bomende in die gevallen vervangende, aaneen gesloten vrije tijd op een andere dag gegeven moet worden. In het algemeen wordt gesteld, dat de agrarische arbeiders, zowel wat de lonen als wat de overige arbeids voorwaarden betreft, gelijk moeten worden gesteld met vergelijkbare andere arbeiders. Een deel van de vergadering werd bijgewoond door de heer Middel huis, verbondsvoorzitter van de KAB. Hij zei in een korte toespraak, dat de bezwaren die men thans hoort opperen tegen verkorting van de werktijd, veelal dezelfde zijn als in 1919 tegen de 48-urige werkweek aangevoerd. Ook die bleken achteraf niet steekhoudend te zijn. Hij noem de de huidige spanning op de arbeids markt een verschijnsel, dat in zekere mate gunstig kan werken, naemlijk waar zij de verbetering van de orga nisatie van de bedrijven stimuleert begroting op de meest ernstige wijze te bezien of er iets voor Schevenin- gen gedaan kan worden". Hij wees echter op de grote lasten die o.a. de Delta-werken op het bud get uitoefenen. Hij herhaalde echter zijn belofte, maar: „Dit is geen vaste toezegging, want dat doe ik nooit voor ik zeker weet wat ik kan doen". Bij een brand tengevolge van een ontploffing zijn maandag in een huurkazerne in de Hongkongse wijk Kowloon 22 mensen om het leven gekomen. Ruim dertig mensen lie pen verwondingen op. Boer dwarsboomt opgraving V-l Boer D. P. A. Zuijdgeest, de 72- jarige eigenaar van een weiland on der Delft, heeft op het laatste ogen blik zijn toestemming onthouden aan het uitgraven van een uit 1944 daterende V-l, die in zijn grond verborgen zit. De landbouwer vindt, dat men hem te weinig heeft bena derd op het stuk van schadevergoe ding. Toen hij over het bedrag be gon, zo zegt hij thans, werd hem gezegd, dat dit eerst na afloop van de werkzaamheden kon worden be paald. Op deze mededeling weigerde de boer te tekenen. In samenwerking met het minis terie van binnenlandse zaken had de Vraag erom bij uw fotohandelaar (Advertentie) gemeente Delft al verschillende vei ligheidsmaatregelen getroffen. Zo zouden b.v. veiligheidskaarten wor den uitgegeven voor hen die het ter rein beroepshalve moeten betreden. De gemeenteraad had reeds voor de werkzaamheden 75.000 gevoteerd. „Voor het opgraven van de V-l", zegt boer Zuijdgeest, „moet 3 a 4 ha. van mijn grond in beslag worden genomen en dat betekent een dras tische inkrimping van mijn melkop- brengst". In een villa aan de Oranje Nassaulaan te Warmond heeft men inwoning gekregen van een koolmezen- gezin, dat een droog plaatsje heeft gevonden in de brievenbus. Tien jongen, die dezer dagen uit het ei zijn gekomen, moeten door de ouden wor den grootgebracht. Op de foto's: de hongerige bekjes opengesperd voor het voedsel, dat één van de oude koolmezen door de glenf van de brievenbus aanvoert. (opnamen „Leidse Courant")

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7