Nederland speelde gelijk (1-1) in pover duel tegen Oost-Duitsland MET EEN BEHOORLIJKE VOORHOEDE HAD NEDERLAND MOETEN WINNEN Wilkes en Groot kregen de kansen van hun carrière Het Nederlandse spel op de keper beschouwd MAANDAG 15 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 VRIEND EN VIJAND OP EEN KLUITJE De stem van het volk" heeft haar zin gekregen. Veteraan Gunther Schröter, 33 jaar oud en met zijn 27 interlands Oostduits recordhouder, kreeg dan zaterdagnacht toch nog zijn plaats in het Oost- duitse elftal: Spijt over deze beslissing behoeven de Oostduitse officials niet te hebben. Immers, het was Gunther Schröter, die de grote architect was in deze Oostduitse ploeg. Steeds weer zette hij de Nederlandse verdediging voor grote problemen. Het begon al in de eerste minuut. Een simpel tikje van Schröter naar rechtsbuiten Roland Ducke was voldoende om Veldhoen volkomen uit te schake len. Gelukkig had Eddy Pieters Graafland het gevaar gezien. Doordat de Feijenoorder tijdig uitliep leverde die eerste Duitse aanval niet meer op dan een hoekschop. Het zag er somber uit in die eerste fase van de strijd. Steeds weer kwamen de Oostduitsers, die aanvankelijk het. middenveld volledig in handen hadden, terug. Zelfs moesten Henk Groot en Faas Wilkes, de Nederlandse binnenspelers, terugtrekken om de verdediging te assisteren. De driemansvoorhoede, die de oranjeploeg overhield, kon nauwelijks tot akties komen. NEDERLAND NEEMT DE LEIDING Wijzigingen voorbehouden Erg veel hebben de 60.000 toeschou wers in het fraaie en monumentale Zentral Stadion van Leipzig niet ge had aan het programma voor Oost- Duitsland-Nederland. Er moesten maar liefst veertien wijzigingen in worden aangebracht een record. Van het Nederlandse elftal voor het gemak hadden de Oostduitsers maar de opstelling van het Neder landse team in de ontmoeting met België gepubliceerd stonden alleen Wiersma en Pieters Graafland „waarbij wij dan maar geen reke ning houden met de omstandigheid, dat de Nederlandse doelman hard nekkig Graafland werd genoemd", op de juiste plaats. Bij de Oostduitsers was het iets beter. Bij hen bleek de opstelling op zes plaatsen juist. Het hadden er zelfs nog twee meer kunnen zijn, in dien het bestuur van de Oostduitse voetbalbond niet zaterdagnacht was gezwicht voor een heftige perscam pagne, waarin werd geëist, dat ve teraan Gunther Schröter en links half Kaiser toch nog zouden worden opgesteld. De Duitse tweemans-keu zecommissie, bestaande uit Gödicker en Krügel, had aan jongere spelers de voorkeur gegeven. Na rijp beraad greep het bondsbestuur in, waardoor ondermeer recordinternationaal Gun ther Schröter, na een afwezigheid van anderhalf jaar, weer in de ploeg terug kwam. In het Volksstadion van Leipzig heeft het Nederlandse voetbalelftal zondag in de voorronde van het wereld kampioenschap met 1—1 gelijk gespeeld tegen Oost-Duitsland. Het Nederlandse doelpunt is gemaakt door Henk Groot, nadat Piet van der Kuil uit een hoekschop van Bergholtz tegen de lat had geschoten. Het ontstaan van het Nederlandse doelpunt: doelman Spickenagel ligt gepasseerd op de knieën, geheel rechts Piet van der Kuil (in licht kostuum) rechts, op de rug gezien (no. 2) de Oostduitse rechtsback Skaba. Toch was het Nederland, dat de standschot. Van zéker 2S meter vuur- eerste scoringskans kreeg. Met een de hij zijn kogel af. Pieters Graaf- gel. Wel slaagde de Zaankanter er ditmaal in de Oostduitse doelman te passeren, doch op de doellijn kon linksback Krampe nog redding bren gen. Juist in die periode van Neder lands overwicht scoorde Erler de ge lijkmaker. GELIJK. zuivere pass bracht rechtsbuiten Piet land stopte het schot echter met een van der Kuil in de tiende minuut fraaie save. In de 33ste minuut maakte hij de bal, na een scrimmage voor het Ne- Achttien minuten was de tweede derlandse doel, handig vrij. Van na-speler tikte de bal evenwel een helft oud, toen eindelijk het eerste dichtbij gaf hij Pieters Graafland meter te ver voor zich uit, zodat doelpunt viel. Een hoekschop van geen schijn van kans: 11. Het Spickenagel zich ty dig voor de voe- Bergholz vormde de inleiding. enthousiasme van de duizenden op ten van de toestormdende Wilkes 'kon Hard schoot Piet van der Kuil, die de tribunes kende haast geen gren- werpen. de bal op de rand von het strafschop- zen. Gesteund dooT die toejuichin- Oost-Duitsland bleef de strijd be- gebied te pakken kreeg, in. De lat gen poogden de Oostduitsers in de heersen. Nu eens was het Peter Ducke, keerde weliswaar het schot, maar laatste tien minuten de beslissing als- die gevaarlijk bij Eddy Pieters Graaf- Henk Groot had daarna weinig nog te forceren. Schröter probeerde land kwam, dan weer waren het de moeite om de bal met het hoofd toch het met een verradelijk effectvol razendsnelle vleugelspelers, Roland nog in het doel te werken (01). schot, Peter Ducke met een snelle Nederland putte moed uit dit on- en gevaarlijke solo. Het lukte ech- verwachte doelpunt. Vooral Piet ter niet. Meer dan een gelijkspel zat WCituc ilu.- van -der Kuil stichtte verwarring in er voor geen van de ploegen in en nuut en weer zorgdT Plet"van der de Duitse gelederen. Opnieuw kreeg eigenlijk had ieder daar vrede mee. Kuil voor het inleidende werk. Met Henk Groot een prachtige kans. Na een hoge voorzet bereikte hij Henk fen Pass van Bergholz kwam hy Groot, wiens kopbal juist naast ging. ten tweede vry voor Spukena- Het werd al heel snel duidelijk, dat 'ij Oost-Duitsland het meeste ge vaar van de geroutineerde Schröter en de bewegelijke Peter Ducke moest komen. Nauwelijks twintig minuten waren er gespeeld, toen Ducke by de zijlijn een duel met Pronk won. De voorzet van de Duitse aanvalsleider was echter te onbesuisd om gevaar lijk te kunnen worden. De 60.000 toeschouwers op de tri bunes begrepen het, zolang het tem- Wilkes in de vrije ruimte. De Fortu- Ducke en Gunter Wirth. De eerste gevaarlijke Nederlandse aanval kwam pas in de dertiende mi- actieve en stellig beste voorhoede- speler, Piet van der Kuil, naast zich had staan. Carol Schuurman kwam al even min tot grootse daden. Alleen die ene keer, toen hij een dieptepass van Henk Groot meteen inschoot, toonde de Hagenaar dat hij wel de- ge'ijk gevaarlijk kan zijn: Pummey Bergholz speelde al niet veel beter. Zijn speelwijze.was te simpel voor de konsekwent dekkende Duitsers. Voor de ergste teleurstelling heeft echter Henk Groot gezorgd. Tot tweemaal toe kreeg de Ajaxied een prachtige scoringskans, maar beide malen faalde de Amsterdammer. On begrijpelijk was het, hoe hij, in de eei^te helft, vrijstaade voor doel man Spickenagel, toch nog hard tesen de keeper opschoot inplaats van be heerst te scoren. Piet van der Kuil niet groots, maar dat kon ook moeilijk in deze voorhoede deed het in de aanval nog het beste, zeker in het laatste half uur van de ontmoeting, toen hij zijn vleugel verliet om met snelle rushes verwarring in de Oostduitse defensie te stichten. Een benarde situatie voor het Nederlandse doel, dat door de lat voor door boring werd behoed. Naast de doelpaal Eddie Pieters Graafland, geheel rechts in het doel met een Duitse middenspeler op de rug, Cor Veldhoen. Hans Erler werd omhelsd. Langdurig omhelsd zelfs. Daar was alle reden uui voor, want met een simpele schijnbeweging en een gericht schot had hij p^niePomhoog"gingT'zmT de'solide ziJn Ploeg, in schijnbaar geslagen positie, tenminste nog een gelijkspel be- Goed debuut van Pronk Gelukkig heeft deze slechte wed strijd nog enkele positieve punten opgeleverd. Een van die punten is stellig het goede spel van de debu terende stopper Tonny Pronk. Vlek keloos was het debuut stellig niet, daarvoor maakte de Ajaxiet in het begin nog teveel fouten. Wel meer dan voldoende. Rustig en bekwaam verrichtte de forse Amsterdammer zijn taak. Jammer, dat zyn snelheid niet zijn sterkste wapen is. De middenlinie was het beste deel van de ploeg. Bennie Muller speel de een goede ey rustige wedstrijd en ook Fons van Wissen deed wat van hem verwacht werd. Van de verde diging vormden de backs het zwak ste deel. Vooral Veldhoen kwam veel in snelheid tekort tegen de rappe Roland Ducke. Door zijn goe de opstellen wist hij echter veel on heil te voorkomen. Ook Wiersma trof het niet, dat zijn vleugelspeler Wirth een bijzonder snelle start had. Eddy Pieters Graafland tenslotte heeft zijn doel bekwaam verdedigd. Oud-internationals verloren van België Zaterdag is in het Geuselt-stadion te Maastricht een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de oud-internationals van Nederland en België. De Belgen wonnen deze ontmoeting met 21, ruststand 10, nadat men gul be-applaudiseerde staaltjes van nog niet verleerde meesterschap had laten zien. Abe Lenstra bleek nog niets van zijn populariteit te hebben verloren. Hij was trouwens de gangmaker van de Nederlandse voorhoede en scoorde na 20 minuten het Nederlandse doel punt (10). Doelman Stijger werd vier minu ten na de hervatting verslagen door een ver schot van Chaves (11). De vroegere PSV-doelman raakte later geblesseerd en werd vervangen door de reserve-veldspeler Van Stoffelen van Ajax. De Amsterdammer bleek niet opgewassen tegen een ver en hard schot van Lemberechts, die daarmee het tweede en beslissende Belgische doelpunt scoorde (12). Geen interland-seizoen om „over naar huis te schrijven" Twee overwinningen op België, een gelijkspel tegen Oost-Duitsland en vier veelal smadelijke, nederla gen, ziedaar de trieste balans van het voetbalseizoen 19601961. Zeker als men bedenkt, dat het eigenlijk niet juist is aan „HollandBelgië"-wed- strijden met zijn onberekenbare uit slagen veel waarde toe te kennen. Het is al vaak eerder gezegd, de weg naar beter voetbal is heel lang en heel moeilijk. Langer en mo? ^ker dan wij enkele jaren geleden dach ten. PAARDESPORT Willem Geersen stuurde Hairos H weer naar overwinning De Europese kampioen Hairos II, ge reden door Willem Geersen, heeft zon dag te Hamburg de met 12.000 Duitse mark gedoteerde Otto Kloss-rennen, een draverij over 2000 meter, gewonnen met vier lengten voorsprong op Tarrangona en Morai, die respectievelijk de tweede en derde plaats bezetten. Er waren acht deelnemers. De kilometertijd van Hairos II, die een handicap had van tachtig me ter, was 1 min. 19 sec. zorgd. Het was triest, natuurlijk, zo'n tien minuten voor het einde toch nog een tegenpunt. Maar onverdiend was die gelijkmaker, waarmee zowel aan de dromen van de optimistische Oostduitsers als aan die van de Neder landers over een reis naar Chili een einde kwam, stellig niet. Een elftal, waarvan de voorhoede op zo'n ontstellende manier faalt, verdient de over winning eenvoudig niet. Slechts uit een hoekschop kon de aanval van het oranjeteam scoren, tot het opbouwen van combinaties is de voorhoede op deze mooie voorjaarsdag in Leipzig niet gekomen. Sterker nog, op Piet van dei1 Kuil na, die de Oostduitse defensie voor vele problemen heeft baller Jarenlang droomt. In een snel- gesteld, heeft de voorhoede als geheel gefaald. Ié ren passeerde hij de laatste Duitse Piet van der Kuil verdediging redelijk. Het enige lichtpunt in deze wed- speelde „aardige partij strijd w». d»t de Nederlandse de- r 77 o I J fensie als geheel redelijk heeft vol daan, al hebben Cor Veldhoen en En natuurlijk, Elek Schwartz mis- Roel Wiersma wel enkele keren heel het schot dat volgde. Hard sprong de te Coen Moulijn, Piet Kruiver en wat van de zenuwen van het kleine bal af op het lichaam van de Duitse Sjakie Swart. Natuurlijk is het be- Nederlandse legioen gevergd, doelman. Ook Wilkes kreeg kort voor grijpelijk, dat met die handicap een de rust nog een reële kans, doch het voorhoede minder goed speelt, maar Y°° m de eerste fase van de harde schot stuitte af op rechtsach- even natuurlijk is, dat zelfs de af- stryd, toen de Nederlandse defensie ter Mühlbaecher, zodat Nederland er wezigheid van drie spelers geen oor- verrast werd door de snelheid van de niet meer dan een hoekschop aan over zaak mag zijn van een volledig falen, vleugelspelers, zag het er somber Tekenend is dat de aanvallers nau- uit voor de mannen van Elek welijks hebben geprobeerd tot goede Schwartz. Zoals gezegd, het was de combinaties te komen. Met de meest wedstrijd van de falende voorhoede, onbespeelbare ballen keihard of Het was de wedstrijd, waarin Faas midden tussen een Nederlander en Wilkes het is triest om het te moe de ten vaststellen slechts twee of ïl- driemaal verraste door een handige kaar telkens weer. En kwam er dan schijnbeweging. De Fortuna-speler w.eindelijk een Nederlander gevaarlijk was zeer ongelukkig met zyn drib- je poogde middenvoor Ducke de bal dicht bij het doel van Spickenagel, bels, en steeds weer liep de aanval nog in te schieten, maar het was te- dan bleken de overige voorhoedespe- van de „veteraan dood op een Oost- vetrgeefs. Schröter probeerde het Iers niet te zijn meegekomen, of zij duitse verdediger. En dan had^ Wil- even later met een verrassend af- hadden zich geheel laten afdekken, kes nog het voordeel, dat hy de Nederlandse verdediging niet ver slagen kunnen worden. En steeds klonk het dan ook weer: „tempo, tempo, tempo". DROOMKANS VOOR GROOT. Na ruim een half uur kreeg Henk Groot die kans, waarvan iedere voet- verdediger, die te verbouwereerd was om de Nederlander ook maar achterna te gaan. Spickenagel deed het enige wat hij nog kon doen: hij liep naar voren en verkleinde zijn doel. Dol en driest liep Groot door, onbesuisd was DE TWEEDE HELFT. DE (VERDIENDE) GELIJKMAKER Cornerspecialist Wirth zorgde di- reet na de hervatting voor een hache- een Oostduitser in verrasten lijk moment. Ver buiten het bereik Nederlandse voorhoede-spelers van Pieters Graafland trof zijn swinger" de lat. Met een handig tik- Het ontstaan van het Oostduitse doelpunt: geheel links Faas Wilkes, dan de maker van het doelpunt, Erler, ver volgens Roel Wiersma, die gepasseerd is, Ton Pronk en op de achtergrond rechts Piet van der Kuil. In de rech terbovenhoek de bal op weg naar het Nederlanse net.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7