S)<j Cöldóe(Eoii^cmt RIJDT UW EIGEN VIJF DAAGSE PAUS OVER EIGENDOMSRECHT EN HONGER Encycliek over enige weken Paustoespraak tot arbeiders Verjaardagsviering van een revolte Katanga doet concessies FORD liOi Russisch protest bij Nederland Engeland kan niet betalen Angola Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 15 MEI 1961 51ste JAARGANG No. 15321 >/VS/WWN/WVSA/V^WVW»/WS/W»/\ Paus sprak tot katholieke arbeiders Telel 8 0 9 3 5 Red 20015, 25594 - Advert 2 0 8 2 6. Klachten bezorging S 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19 00 o.) Giro 10 30 03 Abono. 1 0,59 p. w., 2,55 p. mnd„ 7,50 p. kw„ Franco p.p. f 8.-, Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes ƒ1,50 Duitser getuigt in Eichmann-proces Generaal De Gaulle herdacht bevrijding De eerste Duitser, die in het pro- ces-Eichmann getuigenis zal afleg gen, de Berlijnse evangelische proost Heinrich Grüber, is in Jeruzalem de deel van de encycliek, aldus de aangekomen. Hij wordt vandaag ge- Paus, schetst het beeld van een har- hoord. Hij zou, als tegenstander van monische, vredige en vruchtbare het Nazi-regime, tegelijkertijd uitge- menselijlce samenleving, zoals deze breid en langdurig contact met Eich- opgebouwd kan worden na bestude- mann gehad hebben. Met name zou De reeds enige tijd geleden aangekondigde encycliek van Paus Johannes ring in het licht der openbaring van hij wel veertig a vijftig maal met over het recht op eigendom en de honger in de wereld zal pas over enkele de menselijke natuur en de leer der Eichmann gesproken hebben om ver weken gepubliceerd worden. Paus Johannes deelde dit zondagavond mee Kerk. lichting te krijgen voor Joden, die in zijn toespraak tot 100.000 arbeiders uit alle vijf werelddelen. De paus- De Paus sprak de arbeiders toe met niet-Joden waren gehuwd, toespraak vormde een hoogtepunt in het begin der viering van de 70ste vanaf een troon, die voor de gevel Gruber, thans zeventig jaar oud, - - -• - - -- - - van de St. Pieter was opgesteld. Op was parochieherder m Kaulsdorf by het St. Pietersplein waren de afge- Berlijn. Spoedig na de aanvang van vaardigden aanwezig van 58 katho- de Jodenvervolging in Duitsland lieke arbeidersorganisaties uit 46 lan- richtte hij een hulppost in voor den. In een indrukwekkende voet- Evangelischen, die wegens hun ras tocht waren de 100.000 arbeiders naar werden vervolgd. In december 1940 De arbeiders hadden zich in een Paus Johannes zei hierover in zijn de St. Pieter getrokken vanaf het )yerd "ij naar het concentratiekamp grootse demonstratie verzameld op toespraak, dat noodmaatregelen geen Colosseum dwars door Rome. De Sachsenhausen gebracht, vandaar het St. Pietersplein, dat voor deze einde aan deze honger en ellende meesten van hen waren vanzelfspre- ®en. J^r later naar Dachau en in gelegenheid in een nieuwe feestver- kunnen maken. Het kwaad moet bij kend Italianen. Toch waren er nog lichting was gestoken. De viering van de wortel aangepakt worden door 20.000 buitenlanders, van wie 't me- "7QC r10f'or, de encycliek gaat gepaard met 'n stu- belangeloze samenwerking. Het vier- rendeel Europeanen. verjaardag der encycliek „Rerum Novarum" van paus Leo XHI. diecongres, dat de komende week wordt gehouden en dat georganiseerd is door de internationale federatie van katholieke arbeidersorganisaties. Uit Nederland nemen er 70 KAB-be- stuurders en leden aan deel. Paus Johannes deelde in zijn toe spraak verder mee, dat zijn encycliek uit vier delen zal bestaan- Het eerste deel geeft een synthese van de so ciale onderrichtingen van Paus Leo XIII, van .Pius XI en Pius XII. Het tweede deel handelt over de verhou ding tussen het particulier initiatief en de interventie van het openbaar gezag op economisch gebied. Bovendien wordt hierin gesproken over de arbeidsbeloning en het par ticulier eigendom. Het derde deel van de encycliek zal gewijd zijn aan laten. Na de oorlog was hij negen j-aar lang gevolmachtigde van de Evangelische Kerk in Duitsland bij de regering van de Sow jet-zone. Met bommen en handgranaten Precies drie jaar na de^ revolte in Algiers, die generaal Een Algerijnse terrorist wierp 'n handgranaat in een Europese wo ning. Er werd enige schade aange richt, doch er vielen geen slachtof fers. In Bone is zondagavond een plas- Van welingelichte zijde te Elisa- w bethstad is zaterdag vernomen, dat tiek bom in de derde verdieping van eF P'^Osch oyei eenstemming be weer aan de macht bracht, en juist een fiatgebouw ontploft. Er is zeer staat tussen de Verenigde Naties en een week voor het begin van de grote schade aangericht. De bom Frans-Algerijnse onderhandelingen werd v00r de toegangsdeur tot de vertrekken van een voormalige af- Gary Cooper overleden j - ij te Evian, zijn te Parijs rond het mid- de honger en de ellende in de wereld. dagUur twee bommen ontploft, één in een club van hoofdzakelijk poli tieke figuren en de ander in het ge bouw van het weekblad „France Observateur". Verscheidene perso nen werden gewond. Ook in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdagochtend vroeg zijn enkele bommen ontploft in Parijs en Al giers. In Algiers heeft een Algerijnse terrorist zondagavond een Moham medaanse koopman doodgeschoten. De dader wist te ontvluchten. Vier terroristen hebben een hand granaat geworpen in een door Euro peanen bezocht café. Vjjf Europea nen, onder wie een meisje van acht jaar, werden gewond. Vijf minuten later werd een bom op een trottoir tot ontploffing ge bracht. Drie personen, onder wie een Franse soldaat, werden gewond. On geveer tezelfdertijd ontplofte 'n bom in de tuin der woning van een Fran se officier. Hierbij -"leien geen slachtoffers. Tien minuten later werd een Al gerijn in de Kasjba door een land genoot door een messteek ernstig gewond. De filmacteur Gary Cooper is za terdag in Hollywood overleden. Hij is 60 jaar geworden. De acteur leed de film „The winning of Barbara aan kanker. Worth". Gary Cooper was een van de rijk- ge- ste mannen in Hollywood. In 1933 trouwde hij met Veronica Balfe. Er de Katangese regering over het naar huis zenden van Britse en Zuid- Afrikaanse huursoldaten in het Ka- vci Lj.c1vrL.c11 van ccu vuuinidiigc ai- gevaardigde naar de Algerijnse wet- ™nSese leger. fnV;nSdeebraehtrgadering °ntPl°'" De Katangese regering is bereid Zondagavond is een bom in de een aantal belangrijke ccnces- stationswijk van Orleansville tot maar waarnemers zijn van me- ontploffing gebracht. Cooper heeft heldenrollen speeld in tientallen „Westerns". Der tig jaar lang heeft hij een grote po- is een dochter, de in 1937 geboren 'ijke, Maria. In 1959 ging Gary Cooper was over tot de Katholieke Kerk. De be grafenis zal dinsdag plaats hebben met de nieuwe Autobezitters (of zij die het willen worden) kunnen er 5 dagen gratis mee proefrijden. Inlichtingen bij ELAMi Official Ford Dealer voor Leiden e.o. en de gehele bollenstreek Haarlemmerweg 2-4,Leiden,Tel. 33141 ning, dat de kwestie van de soeve reiniteit van Katanga nog lang niet is opgelost. De Verenigde Naties ne men echter een krachtige onderhan delingspositie in. Katanga wordt .T j u* thans geregeerd door een drieman- In Parijs is op plechtige wijze de overwinning op de Nazi s m 1945 herdacht, schap bestaande uit Monongo, de mi- Foto: President Charles de Gaulle (links) legt een krans op het graf van nister van financiën, Kibwe, en de de onbekende soldaat onder de Are de triomphe op de Place de L'Etoile minister van onderwijs, Kiwelec. in Parijs, (telefoto) Walvisvaarder beschoten pulariteit genoten. Zijn natuurlijke, bescheiden manier van doen daar niet vreemd aan. a Hij is op 7 mei 1901 geboren te en zal alleen door familie en naaste Helena in de Amerikaanse staat vrienden van de overledene worden Montana. Zijn ouders waren uit En- bijgewoond, geland afkomstig en daarom stuur den zjj hem op 9-jarige leeftijd naar een school in Engeland. Toen hü 13 lige Nazileider Martin Bormann, de was, ging hij naar Amerika terug, 31-jarige pater Martin Bormann, is u.-j jJ------ zaterdag uit München per vliegtuig naar Mondombe in Kongo vertrok ken, waar hij vijf jaar lang als mis- plodeerden in de nabijheid van het schip. Radio-Moskou heeft later in een De Sowjet-Unie heeft in een nota uitzending in het Engels medege- bij Nederland geprotesteerd tegen deeld, dat het incident plaats vond, „provocerend optreden" van Neder- toen de walvisvaarder, „die een nor- landse militaire vliegtuigen tegen male koers voer", het kanaal van Sowjet-schepen, aldus bericht radio Kiel naderde. Moskou. Dit optreden had „een uit- gesproken vijandig karakter". De Sowjet-Unie wil, dat de Neder landse regering een onderzoek in stelt, de schuldigen straft en maat regelen neemt om dergelijke gebeur tenissen in de toekomst te voorko men. Op 12 mei zouden twee Nederland se militaire vliegtuigen, die de num mers 159 en 163 droegen, boven open schoten hebben gelost in de rich- Volgens de (onafhankelijk-recht- - 0 se) „Daily Express" heeft premier tmg van de walvisvaarder „Spoken- Macallan de Britse militaire leiders De vliegtuigen vlogen op 70 a gewaarschuwd, dat de Britse finan- 11/// in de zilveren rol (Advertentie) 100 meter hoogte. Drie granaten ex- Advertentie) De oudste zoon van de voorma- Nieuwe tegenstander voor Gromyko waar hij verder onderwijs volgde. Na zijn schooltijd heeft hij als teke naar bij kranten gewerkt. - - - Zijn filmroem begon in 1926, toen sionaris van de Congregatie van het Samuel Goldwyn hem uitkoos voor H. Hart werkzaam zal zijn. Vrij koud Wilt u zich abonneren op DE LEIDSE COURANT? Dat kan - graag zelfs- door deze bon in te vullen Ondergetekende: Naam Adres Woonplaats geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0.59) per maand (ƒ2.55) per kwartaal (ƒ7.50) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Willen wij U of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als U onderstaande bon invult. De heeT/Mevr./Mej Adres Woonplaats zal gaarne De Leidse Courant gratis 2 weken op proef ontvangen. Deze bon verzenden als drukwerk in open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. ZOEKT U een goed Horloge voor 30.- en 40.- of het aller beste van ƒ200.. en ƒ300.-? v. d. WATER, HaarI.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie) ciële positie dermate hachelijk is, dat de regering niet langer in staat is jaarlijks ongeveer 690 miljoen gul- den uit te trekken ter bestrijding 1 o van de kosten van het legeren van Uit nummer bestaat Uit 1Z pagina S Britse troepen in West-Duitsland. Volgens het blad zal Groot-Brit- tannië gedwongen zijn een gedeelte van zijn troepen aldaar terug te trekken, „ongeacht de gevolgen voor de Navo", „indien de Duitsers er niet toe kunnen worden bewogen DE BILT, maandag 10 uur. - Het dit geld terug te betalen in de vorm KNMI deelt mede: van )grote orders voor Britse wa- Een rug van hoge druk> zich pens zaterdag al ten noorden van Schot- land bevond, kreeg gedurende het weekeinde versterking van het zuid westen uit. Er is dientengevolge een omvangrijk gebied van hoge druk ontstaan, dat zich nu over Noorwe gen, de Britse eilanden en onze om geving uitstrekt. Langs de oostelijke rand hiervan stroomt voortdurend koude lucht over de Noordzee naar onze omgeving. Boven land ontwik- Arivprtpntipi kelen zich hierin stapelwolken, maar in de nacht zal deze bewolking gro tendeels oplossen. Omdat er dan tevens weinig wind zal zijn, gaat het sterk uitstralen en is nachtvorst mogelijk. De koude luchtlaag wordt waar- schijnlijk niet voldoende dik om on- Het Portugese persbureau „Lusi- stabiliteit te veroorzaken, tania" meldt, dat zondag drieduizend De kans op regenbuien blijft daar- man Portugese troepenversterkingen om klein, uit Lissabon in de Angolese haven en hoofdstad Loeanda zijn aangeko men. AJufhAben ^egfuilen"^™ ZON- EN MAANSTANDEN Portugese luchtmacht in het gebied van Sanza Pombo in het noorden 16 Mei: zon op 04.45; onder 20 28* van Angola een gebouw vernield, maan op M.2i; onder 22.08. waarin zich driehonderd opstande- lingen schuil hielden. - Een negerdorp bij Sanza Pombo, tlOOgWClterStanden waar zich ook opstandelingen had- 0 den verborgen, werd door de lucht macht aangevallen. A.N.I. meldde voorts, dat pantser- Het ziet er op 't ogenblik naar uit dat de veertienmogendheden-conferentie strijdkrachten uit Loeanda naar de over Laos in Genève vandaag of morgen kan beginnen. In verband met gebieden in het noorden zijn ver deze conferentie hebben de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, trokken om, nu de regentijd is af- Dean Rusk (rechts) en zijn Russische ambtsgenoot Andrei Gromyko (links) gelopen, operaties op grote schaal te een bespreking gehad in de villa van de laatste. Zij schudden hier elkaar beginnen om de opstand te onder- de hand aan het slot van deze bespreking. drukken. 16 Mei: v.m. 4.27; n.m. 5.43. KORRELTJE Het hart heeft redenen, die de rede niet kent. (Pascal)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1