SCOTLAND YARD l I r Gemaskerde graven uitzondering, routinewerk is hoofdschotel FANATIEKE POLITIEMANNEN, MAAR VERGEVINGSGEZIND DE LETDSE COURANT Mag niet optreden in de aloude „City of Londen (Bijzondere medewerking). SHERLOCK HOLMES zou zich van verbazing en be wondering in zijn graf omdraaien, als hij kon- zien, hoe de politie tegenwoordig werkt en zich bedient van we tenschap en techniek als het geldt, een moordenaar, een dief, een bankrover of andere misdadiger voor de rech ter te brengen. Sherlock Holmes ZDcht zijn kracht in „deduceren en combineren". Dit doet de hedendaagse politie ook, maar hij kan uit zoveel meer (vroeger) .on zichtbare' gegevens putten dan Sherlock Holmes, dat men met recht veel grotere resultaten zou verwachten dan in Sherlock's tiMi Toch zijn de resultaten niet zo heel veel groter dan in de goede, oude tijd. Dit komt vooral, omdat niet slechts de politie, maar ook misda digers van enig formaat zich bedienen van de uitkom sten van wetenschap en techniek. Hierdoor kunnen zij menig spoor verdoezelen. Wij maken ons niet schuldig aan een te lage schatting als wij schrijven, dat de po litie in Londen en elders in West-Europa slechts 50 van de bedrijvers van bekende misdaden en misdrijven ontmaskert. Dat lang niet alle euveldaden ter kennis van de politie worden gebracht, is een bekend feit. Ongeveer vijftig van iedere honderd booswichten ont snapt dus aan een gerechte straf. Is dit een argument tegen de doeltreffendheid der politie? Natuurlijk niet, want als er geen politie bestond, zou het aantal boos wichten aanzienlijk toenemen en zouden minstens 90% van alle misdaden niet bestraft kunnen worden. Zo werkt de Yard. DAT de Londense politie doeltreffend is, blijkt reeds uit het feit, dat de naam ,New Scotland Yard' in de wandeling ,Scotand Yard', wereldberoemd is. Wie En gelse detective-verhalen leest, weet, dat in de meeste een inspecteur van de Yard een der hoofdfiguren is. Dit is niet verwonderlijk, want treffend en talrijk zijn Me staaltjes van vakmanschap en moed, die de mannen van de Yard op hun naam hebben staan. De schrijvers van detective-romans maken zich misschien wel eens schuldig aan overdrijving, maar dit doet niets af aan het feit, dat Scotland Yard zijn roem en faam ten volle heeft verdiend. Veel leken (vertelde een man van de Yard ons) den ken ten onrechte, dat wij dag in dag uit éclatante ju- welendiefstallen of gemaskerde super-bendeleiders met grafelijke namen op ons menu hebben staan. Onze da gelijkse hoofdschotel is routinewerk. Een auto gestolen. Een kind verdwenen. Een aanrijding met dodelijke af loop. Een vechtpartij in een nachtclub. Een inbeslag neming van een partijtje verdovende middelen. Enfin, somt u alle soorten misdaden en misdrijven maar op, die in grote steden worden gepleegd. Na de oorlog is er zelfs een Yard-film gemaakt. Hij heette .Routine werk' en bewees duidelijk, hoeveel sleur wij moeten doorstaan en hoeveel dagelijks terugkerende kleinig heden wij in het oog moeten vatten. Toch is het op windend werk, dat verzeker ik u! Voor werkelijk bij zondere gevallen heben wij een .Speciale Afdeling' en de boys van die afdeling beleven soms heel rare dingen, maar ze zijn zo gesloten als de kluizen van de Bank van Engeland. De naam. DE Britse politie is niet centraal georganiseerd. Er be staan een kleine tweehonderd zelfstandige politiecorp sen, die ondergeschikt zijn aan de regionale of plaatse lijke gezagsdragers. De minister van Binnenlandse Za ken heeft enige controle over die corpsen, omdat hij zorgt voor een deel der benodigde gelden. Wel echter is die minister de baas over de Londense politie, die de officiële naam „Metropolitan Police Force" draagt. Dit is bij verre het grootste Britse politiecorps. Scotland Yard is de afdeling Recherche van de Metropolitan Po lice en heet officieel „Metropolitan Criminal Investi gation Department", veelal kortweg C.I.D., maar vrijwel A superintendent (hoog politie-officier) van Scot land Yard. De traditionele pijp van zoveel 'super intendents' uit de detective-boeken bestaat heus! Nieuwe vingerafdrukken worden verge leken met die, welke zich reeds in de vingerafdrukkenverzameling bevinden. iedereen spreekt altijd van .Scotland Yard', omdat het eerste bureau van de C.I.D. stond in de .Schotse Bin nenhof'. Dat was in 1829, toen de Afdeling Recherche der Londse politie geformeerd werd en ondergebracht in een deel van het oude Whitehall Paleis, waar vóór 1603 (het jaar, waarin de vereniging van de Kroon van Engeland en Schotland plaatsvond) de Schotse konink lijke familie woonde, als hij in Londen was. Vandaar de naam Scotland Yard! Hoewel de Yard het steeds drukker kreeg, duurde het tot 1890 aleer hij in een nieuw pand werd gevestigd nabij de Westminster Bridge. De oude naam .Scotland Yard' bleef echter, al zette men er het woordje ,New' voor. In de twintigste eeuw kreeg de Yard er nog een paar keer met kantoor- en labora toriumruimte bij. Neemt U een Engelse detectiveroman ter hand, dan is het tien tegen één, dat een der hoofdfiguren in het verhaal een inspecteur van de ,Yard" is. En dit is geen wonder, want .Scotland Yard' is een even beroemd als scherpzinnig politiecorps. SCHRIJVERS van detective-verhalen wekken soms de indruk, dat de Yard haarfijn verdeeld zou zijn in een Een man is gearresteerd. Een der eerste dingen is: Vingerafdrukken nemen. hij eens komt praten met hen, die zijn veroordeling mogelijk maakten. En dan krijgt hij soms goede raad en zelfs hulp om weer een plaats in de maatschappij te verwerven. Van die zin voor realiteit en zijn wij ge neigd te schrijven sportiviteit getuigt ook, dat reeds kort na de oorlog een aantal Duitse politie-officieren, die bij de Yard een studie kwamen maken van het po- litie-apparaat in een democratische samenleving en van de methoden der Londense recherche, vriendelijk en collegiaal werd ontvangen. Dag in dag uit doen de mannen van de Yard hun plicht. Autodiefstallen, ongelukken, flessentrekkerijen, vechtpartijen, tot vaak onverwacht een .grote' zaak loskomt en Scotland Yard op volle toeren moet draaien. Dan kan de Yard zich op zijn best tonen. Wij allen kennen dergelijke spectaculaire zaken uit de de tective-verhalen en de dagbladberichten. Zij spreken tot de fantasie, ja, dat doen zij, maar wij mogen toch niet vergeten, dat de kracht van de Yard zeker niet minder tot uiting komt op het terrein van de kleine misdaad. En ook op dit terrein geniet de Yard terecht de repu tatie van ,zeer goed' te zijn. Er is een moord begaan. Een politie-inspecteur maakt een wapentest. Hij schiet een aantal kogels af om de overeenkomst te ontdekken met de kogelgaten, die op de plaats van de moord zijn gevonden. Deze foto toont lange rijen dossiers van ver oordeelde personen. aantal afdelingen, die elk een nauwkeurig afgebakend arbeidsterrein hebben en daarbuiten niet optreden. Hoe vaak immers lezen we over de .Afdeling Moord', de .Afdeling Verdovende Middelen', de .Afdeling Roof' en wat niet! De waarheid is echter, dat de honderden mannen, die tot de Yard behoren, stuk voor stuk voor ieder geval kunnen worden ingezet. Natuurlijk is het in de practijk echter zo, dat bij voorbeeld een rechercheur met bijzondere ervaring of bekwaamheid in de ontmaskering van valse munters, bij voorkeur zal worden gemobiliseerd, als er een valse munters com plot ter kennis van de politie komt. Dit is een eis van verstandig beleid, maar een zo doorgevoerde speciali satie als bij de politie in sommige landen te vinden is, kent de Yard beslist niet. De mannen van de Yard moeten all-round rechercheurs zijn. Hieraan is het toe te schrijven, dat de hulp van de Yard vaak wordt in geroepen, als er buiten Londen bijzonder moeilijke of netelige gevallen ontrafeld moeten worden. Op dit punt schrijven de auteurs van de detective-vérhalen in de re gel de volle waarheid. De Yard geldt terecht als het .her sencentrum' van de Britse politie, als het hoofdkwartier van de bestrijding der misdaad en als een van de be roemdste recherchecorpsen ter wereld. Het is kenmerkend voor de Engelse vasthoudendheid aan historisch gegroeide dingen, dat de Londense Me tropolitan Police en dus ook Scotland Yard geen be voegdheid hebben om op te treden in de kern van Londen, de (eigenlijke) ,City of London'. Deze zaken wijk gelegen in het hart van de wereldstad en niet groter dan 2.5 km2 beschikt over een eigen politie corps. Geen Yardman mag iets ondernemen tegen een boef in de City tenzij de magistraten van de City om zijn assistentie hebben gevraagd! Slotaccoord. ZIN voor de werkelijkheid kenmerkt de rechercheurs van de Yard. Verbeten en taai als terriers jagen zij op misdadigers. Is een booswicht echter veroordeeld en heeft hij zijn straf uitgezeten, dan gebeurt het vaak, dat

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8